Zwartkruis heeft elftal rond Hinault slaat Muziek Ruzici verrassend in finale Mike Reid mensen in de sport Oefenwedstrijdjes maken bondscoach niet veel wijzer Kevin Keegan wel naar EK Weer dode op Man Eindzege in Giro kan Fransman nauwelijks meer ontgaan Goede prestaties Verhoef en Hoving CDA-Kamerlid wil opheldering motie Amateurs spelen gelijk tegen Italië Roemeense ontmoet favoriete Chris Lloyd-Evert VRIJDAG 6 JUNI 1980 SPORT TROUW/KWARTET P 17 RHS 19 door Matty Verkamman KLAGENFURT Het ligt in de bedoeling van bondscoach jan Zwartkruis om morgen in het Italiaanse Udine tegen de plaatselijke eerste divisieclub het basis-Oranjeteam voor het naderende Europees kampioenschap neer te zetten. In het stadion van Udinese worden zo'n 30.000 toeschouwers ver wacht en de Italianen schijnen niet van plan te zijn om er een vriendschappelijk wedstrijdje van te maken. Misschien dat dit examen de volgelingen van Zwartkruis tot een gemotiveer de inspanning kan aansporen. Gisteravond lukte dat tegen een iancy-elftal dat werd gevormd door spelers van vijf tweede divisieclubs uit de buurt van het Oostenrijkse Klagen- lurt, maar met mondjesmaat. Het weinig ideeënrijke Oranje wist met pijn en moeite en somber voetbal tot een 0-3 score te reiken. Maandagavond ging het tegen de Oostenrijkse top club Grazer AK met vijf treffers zowaar nog beter. LONDEN Kevin Keegan gaat wel met de Engelse voetbalselec tie naar Italië, waar op woensdag 11 juni het eindtoernooi om het Europese kampioenschap be gint. De knieblessure, dié Kee gan afgelopen zaterdag in de bundesligawedstrijd Hamburger SV-Schalke '04 opliep, bleek minder ernstig dan aanvankelijk werd aangenomen. De aanvoer der van Engeland vreesde een operatie wegens kraakbeenaf zetting in de rechterknie, maar volgens de behandelende artsen Vernon Edwards en Fred Street zijn slechts de gewrichtsbanden uitgerekt. Keegan hoopt de trai ning binnen een week te her vatten. Johnny Rep TURIJN De Italiaanse voetbal club Juventus is aan het onder handelen over de contractering van Johnny Rep, de 28-jarige Ne derlander die op dit moment bij St.-Etienne speelt. Het Italiaanse team aast ook, als mogelijk alternatief, op de Oos tenrijkse midvoor Johan Krankl. Men zei dat een definitieve beslis sing over Rep of Krankl binnen enkele dagen zou worden genomen. Juventus ging over Rep en Krankl in onderhandeling, nadat men er niet in geslaagd was de Britse ster Kevin Keegan te contracteren en men af moest zien van Perugia- speler Paolo Rossi, die in verband met zijn aandeel in het Italiaanse omkoopschandaal voor drie jaar (•schorst is. Het is iedere grote voetbalclub, die lid is van de Italiaanse voet balbond, toegestaan voor het vol gende seizoen een buitenlandse speler te contracteren, nu men een verbod om buitenlandse spelers in dienst te nemen heeft opgeheven. De Italiaanse kampioen Interna- zionale uit Milaan heeft de Oos tenrijker Herbert Prohaska aan getrokken. terwijl Torino uit Tu rijn de Feyenoord-verdediger Mi chel van de Korput in dienst heeft genomen. Naar verluidt is Fiorentina uit Florence bijna klaar met de over komst van de midvoor Daniel Ber- toni uit Argentinië. Weinig kandidaten organisatie tweekamp AMSTERDAM - De schaakfederatie van Argentinië en Brazilië hebben zich kandidaat gesteld voor de orga nisatie van de tweekamp tussen Vik tor Kortsjnoi en Lev Poloegajevski in de halve finales van het kandidaten toernooi. Voor de tweekamp tussen de Hongaar Portisch en de Westduit ser Hiibner hebben zich nog geen kandidaten gemeld. De Argentijnse schaakfederatie heeft als locatie voor de match tussen Kortsjnoi en Poloegajevski Buenos Aires naar voren geschoven. De Bra zilianen denken de spelers in Sao Paolo te laten spelen. De FIDE heeft de twee aanbiedingen aan de spelers doorgestuurd en verwacht op korte termijn antwoord. Voor de tweekamp tussen Portisch en Hiibner bestaat nog geen belangstelling in de schaak wereld. De FIDE heeft de inschrij vingstermijn al verlengd, maar ver wacht weinig of geen aanbod. VOETBAL Het Bulgaarse elftal heeft ln Stlslnki met 2-0 gewonnen van Finland Het tsultaat van dit duel geldt voor kwalificatie- Poep i van het toernooi om het wereldkampi oenschap. dat over twee Jaar ln Spanje wordt Rhouden Voor welgeteld 7805 toeschouwers «pende Plamen Markov ln de 28ste minuut de «ore. Acht minuten voor het einde van de «dstrijd verdubbelde Konstadlnov de marge. Set duel werd geleld door de Schotse scheids- kchter Mc OlnJay JTLETIEK Jack Valentin van Olympus"70 *eft ln Hoek van HoUand een wedstrijd over 15 blometer gewonnen. HIJ liep het traject ln 47 sinuten en 56 seconden. Tweede werd Andrt Solders van Hercules ln 48.03. VOETBAL Noordamerlkaanse competitie- Jincouver Whltecaps-San Dlego Sockers 0-1. Wsnta Chiefs-Portland Timbers 2-1. Philadel- Fury-Washington Diplomats 1-2, New Eng- id Teamen-New York Cosmos 1-2, Seattle •Wnders-Edmonton Drillers 2-0 1ELRBNNEN Johan van de Meer heeft het "ondcrlterlum van Maasbracht voor beroeps- jwners gewonnen In de eindsprint bleef Van de «er zijn medevluchter Joop Zoetemelk voor. vijftien seconden eindigde Jos Lammertlnk derde VOETBAL Ghana heeft zich teruggetrokken ït de voorronden van het toernooi om het ■Weldkamploenschap voetbal van 1982. Vol- Pns een communiqué wil men eerst proberen «kwaliteit van het voetbal ln eigen land te «foeteren Egypte heeft zich nu zonder meer «ar de tweede ronde van het Afrikaanse kwali- «Metoernool geplaatst. Als Zwartkruis al niet geruime tijd met een opstelling voor de EK in zijn achterhoofd had rondgelopen, dan had deze oefenweek hem weinig of niets wijzer gemaakt. Waarbij aange tekend mag worden dat het voor de kandidaat-internationals ook geen eenvoudige opgave is om zich tegen samengeraapte elftalletjes in de kij ker te spelen. Het zijn al met al vrij zinloze probeersels, die maar bitter weinig duidelijkheid verschaffen. Veel meer dan een versterkte verdedi ging en af en toe een prestige-duel hebben de kwalitief zwakke tegen standers doorgaans niet te bieden. Optimisten kunnen er mogelijk op wijzen dat het daarom juist nuttige Zyn clubgenoot Huub Stevens te oefeningen zijn met het oog op de gaan verliezen. ^HE^C^e,^gM1Tffrtatïrï; Het elftal dat gisteravond in de piste kenland, maar een feit blijft dat de meeste spelers geen plezier beleven ot? «n^aató ^an^è meer san vnnrhPrPirflmrs-lPssPn Um.e °P efn P**»" ai Van ae meer serieuze formatie van maandag avond. Stevens mocht dus in plaats van Poortvliet breken op het midden veld, Zondervan verving Hovenkamp en Vreijsen nam na zijn sterke inval lersbeurt in Graz 90 minuten deel aan het spel. Meteen wekte hij weer herin neringen aan zijn Feyenoord-periode, waar hij zijn niet overtuigende door snee-prestatie ook weieens met een uitschieter opfleurde. Gretig was hij andermaal wel, maar het blijft de vraag of dat in normale omstandighe den genoeg zou zijn voor de concur rentiestrijd met Adri Koster (hij trainde de laatste dagen niet) en Johnny Rep. Opmerkelijk wordt intussen de posi tie van Dick Nanninga. Door velen was hem een rol voor de wedstrijd van aanstaande woensdag tegen Willy van de Kerkhof in duel met Fertschei. In het midden kijkt Martin Vreijsen toe. aan deze voorbereidings-lessen. Ter voorbereiding op de wereldkam pioenschappen van 1974 en 1978 was het trouwens niet gemakkelijk op dringen, ofschoon Zwartkruis giste ren na de wedstrijd merkwaardig ge noeg toch zijn favoriete opstelling duidelijk liet doorschemeren. Hij denkt aan dit team: Schrijvers, Wijn stekers, Krol, Van de Korput, Hoven- kamp, Stevens, Willy van de Kerkhof, Haan, Vreijsen of Koster, Kist en René van de Kerkhof. Voor de rechts buiten-plaats gaat de voorkeur uit naar Koster, maar vooralsnog is de Zeeuw niet fit genoeg. Johnny Rep blijft natuurlijk ook nog altijd in beeld, maar de momenten-man van St>Etienne kampt nog altijd met een onwillige enkel. Jan Poortvliet schijnt voorts het gevecht alsnog van Griekenland toebedacht, maar de praktijk is dat hij gisteren pas voor het eerst, in de laatste 28 minuten van het wedstrijdje, mocht opdraven. In die hem toegemeten tijd maakte hij een allesbehalve zelfbewuste en bijna aangeslagen indruk. Hij heeft zich kennelijk neergelegd bij de su prematie van Kees Kist, die in deze stageperiode al weer vijf keer heeft gescoord. Naast Nanninga dreigt ook voor Er nie Brandst het Europees kampioen schap een teleurstellende affaire te worden. De lange PSV-er heeft nog geen minuut gespeeld, een lot dat hij na gisteren slechts met derde doel man Hans van Breukelen deelt. Klagenfurt combinatie-Nederland 0-3 (0-2) 23. Haan 0-1. 42. Kist 0-2, 49. Kist 0-3. Toeschouwers: 5000. Klagenfurt combinatie: Benko; Buchleltner, Oe- rak, Fertschei. Könlg; Manara. Schoppltsch, Gflrtner, Nljdam. Knaller. Türmer. Nederland: Schrijvers (Doesburg); Wijnstekers (Hovenkamp), Krol, Van de Korput (Nanninga). Zondervan; Willy van de Kerkhof, Stevens, Haan. Vreijsen, Kist, Rene van de Kerkhof. DOUGLAS De motorraces op het eiland Man hebben opnieuw een mensenleven geëist. De Britse zljspancoureur Andrew Holme, die tijdens de wedstrij den van zaterdag ernstig ge wond raakte, overleed gisteren in bet ziekenhuis van Douglas. Holme werd 28 jaar. Hij was het 127e dodelijke slachtoffer in de 68-jarige geschiedenis van de wedstrijden op het eiland Man. SONDRIO De Fransman Jean-René Bernaudeau, een knecht van Bernard Hinault, heeft de twintigste etappe van de ronde van Italië gewonnen. De rit ging van Cles Val di Non naar Sondrio over 218 kilometer. Bernaudeau was met zijn kopman Hinault ontsnapt en had op de eindstreep een voorsprong van ruim vier minuten op het peloton. Hinault nam de leiding in het algemeen klassement over van de Italiaan Wladimiro Panizza. Bernard Hinault is. met nog twee etappes, waarbij zijn specialiteit een 50-kilometertijdrit, voor de boeg, na de twintigste rit van de Giro prak tisch zeker van de eindzege. Hij heeft een voorsprong op de oude leider, de Italiaan Panizza van ruim drie minu ten en dat is voor de veteraan die donderdag zijn 36e verjaardag vierde met een zware nederlaag, te veel om nog terug te komen. Hinault sloeg met zijn land- en ploeggenoot, de 24-jarige Jean-René Bernaudeau, op 13 kilometer van de top van de hoogste berg in de Giro, de 2750 meter hoge Stelvio, toe. Hij liet achtereenvolgens Le GuiUoux, Be- caas, Manuel, Betacco, Parsano, Fa- tato, Colombo en Rota achter zich, maar hield Bernaudeau bij zich. De jeugdige Franse revelatie, derde bij het wereldkampioenschap in 1979 en vijfde in de Tour de France 1979, bleef goed volgen met slechts 45 se conden achterstand op de top. Daar na kwamen Panizza, Beccia en Bat- taglin op een achterstand van 2.04 LEUVEN Tijdens internationale atletiekwedstrijden in Leuven heb ben Tilly Verhoef en Evert Hoving goede prestaties geleverd. De atlete van Sparta won de 400 meter dames in 53,1 seconden. De Belgische Rosi- ne Wallez werd tweede, maar kreeg dezelfde (handgeklokte) tijd toegewe zen. De in Dordrecht wonende Tilly Verhoef heeft als beste elektronisch gemeten seizoenprestatie een tijd van 53,13 seconden achter haar naam staan. Zij is nog ruim verwijderd van de limiet voor de Olympische Spelen, die het NOC op 51,30 heeft gesteld. Evert Hoving werd tweede op de 1500 meter in 3.40,7, zijn beste seizoenpres tatie. De atleet moest alleen de zeer sterk lopende Engelsman Dave Woodcroft (3.37,5) voor laten gaan. De Olympische limiet van het NOC op deze afstand is 3.37,4. Op de vijf kilo meter liep Klaas Lok een persoonlijk record. Hij werd achtste in 13.38,2. ATLETIEK Tijdens Internationale wedstrij den ln de Tsjechoslowaakse plaats Ostrava zijn enkele uitstotende prestaties geleverd. Zo won de 21-Jarlge Bowjetnia Dalnl* Koela het speer werpen heren met 89.60 meter, de vijfde presta- Ue van dit Jaar Wereldrecordhoudster Orazyna Rabsztyn uit Polen won de 100 meter horden ln regenachtige omstandigheden ln 12.65 secon den, de op één na beste wereldselzoenprestatie. Voorts liet de Ethiopiër Eshetu Tura op de 3000 meter steeple chase een tijd van 8.24,5 afdruk ken, de derde verrichting van dit seizoen ter wereld. minuten, Baroncheili op 2.54. De an dere volgers, bij wie Battaglin, die meer dan acht minuten later over de top ging, waren toen reeds kansloos voor een ereplaats. Met nog enkele kilometers te rijden kreeg Bernaudeau het sein dat hij naar „voren" moest komen. Hem werd de eindzege van de etappe ge gund. Met bijna vier-en-een-halve mi nuut achterstand finishte de Italiaan Beccia als derde en de Zweed Tommy Prim als vierde. De onttroonde leider Panizza kwam met dezelfde tijd als zevende over de eindstreep. Twintigste etappe: 1. Jean-Rene Bernaudeau (Fra.) 218 km in 0 uur 24 min. 24 sec.. 2. Bernard Hinault (Fra z.t., 3. Marlo Beccia (Ita.) op 4.22. 4 Tommy Prim (Zwe.) op 4.23.5. Olovannl Battaglin (Ita.) z.t.. 6. Olanbattlsta Baroncheili (Ita.) z.t7. Wladimiro Panizza (Ita.) z.t., 8. Leonardo Natale (Ita.) z.t., 9. Oluseppe Fatato (Ita.) op 8.42, 10. Annunzlo Colombo (Ita.) z.t. Algemeen klassement: 1. Bernard Hinault (Fra.) 108.37.03. 2. Vladlmlro Panizza (Ita.) op 3.15, 3. Olovannl Battaglin (Ita.) op 4.40. 4. Tommy Prlm (Zwe.) op 7.29.5 Olanbattlsta Baroncheili (Ita.) op 8.26. 6 Marlo Beccia (Ita.) op 9.36, 7. Oluseppe Saronnl (Ita.) op 13.09,8. Leonardo Natale (Ita.) op 15.24, 9. Josef Fuchs (Zwl.) op 15.59, 10. Faustlno Ruperez (Spa.) op 18.15. ESCH-SUR-ALZETTE Na de pro loog heeft Jan Raas in de ronde van Luxemburg voor de tweede keer de dagprijs gewonnen. De wereldkampi oen demarreerde vijf kilometer voor het einde van de eerste etappe van Luxemburg naar Esch-sur-Alzette. Met 31 seconden voorsprong bereikte de Zeeuw de finish. De sprint van het peloton werd gewonnen door Leo van Vliet. Eerste etappe: 1. Raas (Ned) 170 km ln 4.25.41. 2. Van Vliet (Ned) op 31 sec., 3. De Ruyter (Ned), 4. Van TH borg (Ned), 5. VandenBroucke (Bel). 8. Blok (Ned), 11. Oosterbosch (Ned). 13. Den Hertog (Ned) op 53 seconden. 17. Pirard (Ned). Algemeen klassement: 1. Raas (Ned) 4.27.47. 2. Oosterbosch (Ned) op 35 sec., 3. VandenBroucke (Bel) z.t., 4. Van VUet (Ned) op 37 sec.. 5 Zagretdi- nov (Sov) op 38 sec10. Van Til borg (Ned) op 50 sec 11 De Ruyter (Ned) z.t.. 16 Den Hertog (Ned) op 1.08. 21. Van den Hoek (Ned) op 1.23, 23.Plrard (Ned) z.t. KOPENHAGEN In de grote prijs van Kopenhagen voor sprinters is de Nederlandse coureur Louis Zieleman bij een valpartij ernstig gewond ge raakt en naar een ziekenhuis ver voerd Daar bleek dat hij een sleutel been had gebroken. Een nieuwe te genslag voor de jonge coureur die kortgeleden bij wedstrijden in Rot terdam reeds zijn hand had gebles seerd en hiervan nog niet helemaal was hersteld. Finamore veroorzaakte door zeer gevaarlijk rijden deze val partij, waarbij ook de Tajechiache oud-wereldkampioen Takacs vrij ern stig werd gewond en eveneens de Bernaudeau mocht van Hi nault als eerste over de finish. strijd moest staken. Finamore werd door de wedstrijdleiding voor zijn ge vaarlijk rijden gestraft met diskwali ficatie. De Fransman Cloarec werd uiteinde lijk winnaar van de grote prijs van Kopenhagen. Hij versloeg in de finale in twee ritten de Deense titelhouder Salie. DEN HAAG Het CDA-Kamerlid Faber heeft staatssecretaris Wallis de Vries (Sportzaken) gevraagd wat hij heeft gedaan met een door de Tweede Kamer aangenomen motie, waarin de regering werd gevraagd helderheid te verschaffen over de door Nederlandse sportorganisaties te volgen gedrags lijn bij officiële internationale sporte venementen als het Israëlische sport lieden onmogelijk wordt gemaakt aan die evenementen deel te nemen. In schriftelijke vragen herinnert Fa ber eraan, dat de staatssecretaris vo rig jaar mei de Kamer toezegde, dat hij deze motie volledig zou uitvoeren. Het kamerlid vraagt zich af, in hoe verre de woorden van de staatssecre taris in daden zijn omgezet. VEENENDAAL Het Nederlands amateurelftal heeft de tweede wed strijd van het vierlandentoemooi in Veenendaal opnieuw niet in winst kunnen omzetten. Nadat Schotland in het eerste duel duidelijker sterker was dan Nederland (3-0), moesten de Nederlandse amateurs nu Italië een 2-2 gelijkspel toestaan. Nederland speelde evenwel een klasse beter dan tegen de Schotten en de winst werd pas drie minuten voor het einde uit handen gegeven. Hierbij speelde arbi ter Charles Corver een omstreden rol. De Voorburgse arbiter honoreerde een valpartij van Novellino met een strafschop. Krlaiesi benutte deze mo gelijkheid en bracht Italië op 2-2. In de eerste helft had Jaap Schuurman van Sneek Nederland op een 1-0 voor sprong gezet, maar die werd nog voor de pauze geëgaliseerd door Krialesi. Steef van de Oosterkamp van DOVO gaf Nederland in de tweede helft op nieuw een voorsprong, maar Italië kwam met behulp van Corver alsnog tot een puntendeling. Schotland ver sloeg gisteravond in een typisch Brits duel Engeland met 4-2. „Er was die club, hoe heette die ook weer? O ja, the blind lemon. Daar begon ik te spelen en als ik er langs reed, vooral in het eerste jaar op de maandagavond, kwam ik langs het football-stadion. Ik keek naar dat bouwwerk en dacht heb ik daar echt gespeeld, was ik dat. Ik miste eigenlijk niks, misschien de tribunes en al dat gedoedel om me heen, maar mis schien. Niet de sport maar eerder het spektakel, maar nogmaals heel misschien. En dan reed ik door naar the blind lemon en ging gewoon zitten spelen." Deze tekst is van Mike Reid. Ame rikaan. Een vroege dertiger, bril drager, een beetje dun al bovenop. Zachte ogen. dikke vingers, tuin broek, t-shirt, lekkere hemden, eenvoudige cowboylaarzen. Zach te stem, aardig. Ontwikkeld, leest veel, luistert naar alles wat mu ziek heet. Bezitter van een een voudige middenklasse automobiel in een sombere kleur gehouden. Gek op hoeden en petten. Samen wonend met een onopvallende, kleine, stille vrouw. Van 1970 tot 1974 stonden 70.000 mensen van hun plaatsen op als Reid weer eens wat presteerde. Als hij met zijn volle gewicht een tegenstander de benen onder de kont wegmaaide en zijn ploeg, de Cincinatti Bengals verdedigend door de moeilijkste tijden heen hielp. Mike Reid was in die jaren een der succesvolste defensive- tackles binnen het Amerikaanse football, een beer van een man, breed, gespierd, intelligent in zijn spel, met overzicht in alles wat hij deed en met een jaarsalaris van meer dan 200.000 gulden voor 17 competitiewedstrijden. Reid was All America op Penn State University, de vergaarplaats van schijnbaar moeiteloos bij el kaar gehaalde footballtalenten en tevens een school die ieder Jaar rijen mannen klaarmaakt voor de professionals. Hij was een eerste ronde draft choice voor die profs, hetgeen inhield dat hij de tot aller, de allerbeste van Amerika behoor de in dat jaar dat hij van de uni versiteit afkwam. En bij die profs werd hij direct gekozen tot beste eerstejaars en daarna verdiende hij twee jaar achtereen de term All Pro. Een wereldspeler dus, een man van wie Pittsburg-steeler Gerry Mullins zegt: „Een van de besten die ooit de footballsport speelden. We moesten hem vaak met twee of drie man neerleggen en dat ge beurt tegen Pittsburg toch niet zoveel. Hij was goed en bovenal slim." En toen werd het 1975. Mike Reid denkt hardop terug: „Ik had die zomer alles op mijn gemak ge daan, veel piano gespeeld, veel naar tapes geluisterd, soms wat hardgelopen en veel honkbal en basketbal gespeeld. Ik was niet echt in topvorm, maar voelde me toch lekker. Op een ochtend stond ik vroeg op en ging naar het trai ningsveld. Ik verkleedde me en ging plichtsgetrouw rondjes lo pen. Gewoon een beetje zweten en zorgen dat ik me voor de rest van de dag lekkerder zou gaan voelen. Na een half uur rennen stond ik heel even stil en dacht ineens bij mezelf „waar ben ik in godsnaam mee bezig". Daar liep ik dan en meer ook niet! Ik stopte en liep terug naar het clubhuis. De coach was er niet, die was voor een dagje naar California om de tegenstan der te bekijken. De eerste assis tent-coach zat op zijn plaats. Ik liep naar het bureau en zei alleen maar „ik stop ermee". De man keek even op van zijn werk, knikte me toe en zei „dat dacht ik al". Ik ging douchen en reed vervolgens naar huis. In de auto kwam maar een ding in me op: dat was het dan, ik was prof footballspeler af. De weg lag nu voor me open, waar heen wist ik alleen niet." Reid had de winter voorafgaande aan zijn laatste training al een kleine toernee gemaakt met de Apple Butter Band. Muziekmaken dus. En muziek was wat hem be zighield. Van vroeg in de ochtend tot laat in de nacht. Van Beetho ven, via The Eagles naar Haydn en Little Feat. Hij speelde Randy Newman compleet na en hield van Shostakovich, hij luisterde zelfs op regenachtige middagen naar Tony Orlando. Pianoles vanaf zijn zesde, Haydn op zijn veertiende al op school gespeeld en daarna ge woon opgroeiend als een sterke Amerikaanse jongen met basket bal, honkbal, atletiek en football. Groot en gespierd, talentvol, suc cesvol en intelligent. An All Ame rican Dream. Reid zegt: „Aristoteles zei al ,leer een kat niet te blaffen'" als men sen hem vroegen waar Mozart bleef toen hij popsongs ging schrijven. Jerry Jeff Walker speelt nu zijn liedjes. In zijn grote huis kamer hangt een poster van Leo nard Bemstein. In de boekenkast staan werken van O'Neill en ge dichtenbundels van James Dic key. Zo'n 1000 langspeelplaten staan wat slordigjes op de grond, een medium grand Baldwin piano vult het vertrek. En Reid speelt en zingt, noteert, zet noten neer. Soms heeft hij Wat moeilijkheden met de toetsen: zijn vingers zijn te dik: sportdeformatie dus. Reid eet nu weer normaal. Yog hurt in de morgen, vruchtensap en wat sla. Hij denkt hardop terug aan zijn sportjaren. Aan de eet- partijen van toen. „Dat was nog eens decadent. Die tafels met die volle schalen met kip. biefstuk ken, t-bones en volle kreeften. Met die kannenvol sappen en melk, met slagroom, met koffie en bier en vooral met al die pillen. En spelers die links en rechts naast je zaten en vier of zes van die steaks naar binnen werkten voordat de training begon. Wij met zijn allen met die opgepompte lijven. Alle maal boven de 100 kilo. Kilo's spieren die per dag groter en om vangrijker werden. In 1972 woog ik 120 kilo en men noemde mij in topvorm. Nu weeg ik 90 kilo en voel me erg goed en lekker." door Mart Smeets Reid werd nagewezen toen hij met football stopte en de muziek in dook. Hij was een symbool van ultra-mannelijke kracht. Een held die op de zaterdag, zondag of maandagavond tegenstanders het hoofd kliefde en dat alles voor een miljoenenpubliek aan de buis deed. Nu speelt hij op maandag avond in een kleine club voor 150 luisterenden. En is daar meer dan gelukkig mee. Hij treedt op in voorprogramma's van Bonny Raitt, Kenny Rankin en Steve Goodman. Laatstgenoemde zei van hem: „Hij speelt muziek op een zeer onderkoelde maar zeer menselijke manier. Hij weet pre cies waarmede hij bezig is." Reid speelt piano en droomt weg. In zijn kamer gaat de telefoon, hij beweegt niet, negeert het appa raat volledig. En zegt: „Toen ik met football stopte was ik eigen lijk blij. Ik vierde het feit dat ik met iets gekapt had dat me naam, roem en heel erg veel geld had opgebracht. Als je iets erg goed doet voor enige tijdik denk dat ik afknapte op het idee dat ik altijd maar weerik weet het niet hoor, maar het altijd moeten presteren, het ophouden van dat image, iets wat je in feite niet was en toch moest doen. Als ik daar aan terugdenkHij maakt zijn zinnen niet af, speelt verder, een flard van Haydn vult de kamer. Mike Reid heeft geen idee hoever de muziek hem zal brengen. Waar hij uit zal komen. Hij is geen top 40 man en soms vraagt hij zich al of of zijn jazz-folkmuziek het nog wel zal doen. Hij zegt dat hij later herinnerd wil worden als een mu sicus. En als footballspeler? „Dat was ik ook". Footballspeler. maar meer ook niet. Eh Haydn en een licht aangeslagen take it easy van The Eagles vullen vervolgens de kamer. Hij heeft zijn mouwen van zijn spijkerhemd nu heel hoog op gerold. Sterke kabels zijn zicht baar. Gespierde armen dus van een topsporter. Dan kijkt hij je aan schudt het hoofd en zegt neen van een musicus. PARIJS De finale dames- enkelspel van het tennistoer nooi om de open Franse titels brengt morgen in het stadion Roland Garros van Parijs de winnares van het vorig jaar, de 25-jarige Chris Lloyd- Evert, en de even oude winna res van het jaar daarvoor, de Roemeense Virgina Ruzici, tegenover elkaar. In de halve finales moest de Ameri kaanse. die enige tijd geleden besloot met tennis te stoppen maar al gauw weer op dit voornemen terugkwam, een set afgeven aan de pas 18-jarige Tsjechoslowaakse Hana Mandlikova: 6-7, 6-2, 6-2. Virginia Ruzici, die in 1978 in de finale van de Joegoslavi sche Mima Jausovec won, redde het in twee sets tegen de Australische Dianne Fromholtz: 7-6. 6-1. De Roe meense „zigeunerin" was als achtste geplaatst. Toen zij de eerste set in de tiebreak met 7-1 besliste was het met de tegenstand van Fromholtz ge daan. Te meer daar de hitte een extra inspanning in de weg stond. Chris Lloyd liet de eerste set in de tiebreak (6-8) glippen, maar bleek in de tweede en derde set toch de betere speelster. Met tweemaal 2-6 moest Hana Mandlikova, die wordt begeleid door Vera Sukova, Wimbledonfinalis- te in 1962, buigen. Vandaag worden de halve finales he renenkelspel afgewerkt. Op zijn 24ste verjaardag speelt de Zweedse favo riet Bjom Borg tegen de slechts 1,63 andere halve finale treedt de Ameri kaan Jimmy Connors aan tegen zijn landgenoot Vitas Gerulaitis. Nanette Schutte werd in de tweede ronde van het meisjestoernooi uitge schakeld. Zij verloor in drie sets van de Amerikaanse speelster Keil: 2-6.6- 4. 2-6. Eric Wilborts heeft de kwartfinales van het jeugdtoernooi bereikt. De Til- burger, die op 18 juni zestien jaar wordt, won met 1-6 6-2 6-3 van de als zevende geplaatste Australiër Miller. Karin Moos is in de tweede ronde damesenkelspel van het internatio nale toernooi in Manchester uitge- meter grote Amerikaan Harold Solo- schakeld. Zij verloor in twee sets van mon. Borg heeft de open Franse titel de Engelse klassespeelster Sue Bar- al viermaal eerder veroverd. In de ker: 1-6, 1-6. VOETBAL Het elftal van Denemarken heeft een vriendschappelijke wedstrijd tegen Noor wegen met 3-1 gewonnen. De 22.000 toeschou wers in Kopenhagen zagen de Noren via een treffer van Kollshaugen in de 22e minuut de leiding nemen. Tot halverwege de tweede helft behield Noorwegen deze voorsprong. Nadat Nil- son tn de 24e minuut na de hervatting een strafschop had benut, was het verzet gebroken De Ajacied Amesen (71e) en Elkjar i77ei brach ten Denemarken de overwinning VOETBAL De met 43 edelstenen versierde Westdultse beker blijft in de pnjzenkast staan van Fortuna Düsseldorf. Dank zij een enorme krachtsinspanning in de tweede helft van de in Gelsenklrchen gespeelde finale versloeg Fortu na tegenstander FC Köln met 2-1. Bij de rust had FC Köln nog de leiding door een treffer van Cullmann in de 26e minuut Ondersteund door ongeveer 20 000 supporters (er waren 55.000 toe schouwers) kwam Fortuna na de rust gevaarlijk opzetten. De eerste waarschuwing voorde Keul se doelman Schumacher was een schot tegen de Ut van Klaus Allofs ln de 52e minuut In de 60e minuut zorgde Wenzel voor de gelijkmaker en vijf minuten later stond Fortuna op winst door een treffer van Allofs Beste speler was libero Zewe van Fortuna Düsseldorf VOETBAL - ReaJ Madrid heeft ln de Spaanse hoofdstad de finale van het toernooi om de nationale beker gewonnen Tweede divisieclub CaatiUa. in feite de reserveploeg van Real kwam er niet aan te pas en verloor met 1-6. Het scoreverloop was: 20. Juanlto 1-0, 41. San Uil ana 2-0. 60. SaWdo 3-0. 63. Del Bosque 4-0. 81 Alvarez 4-1. 82. Oarcia Hernandez 5-1.89. JuanJ- toi strafschop) 6-1. Er waren 70.000 toeschou-

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 19