'Ook geen steun voor Jen Cate Fashions' J Esso investeert miljarden guldens Noorse gasleiding kan naar Nederland komen Grondstoffenfonds in beslissende fase m Eurocard bedreigt mogelijk reiswereld Kredietrem onvoldoende voor herstel evenwicht fan Aardenne houdt been stijf amerleden vragen pheldering over w xportkredietrente Amsterdam mogelijk vestigingsplaats reen oplossing oor 120 man ij Enka-Breda Verlies Dikkers 2,7 miljoen Toenemende invloed banken In energie-projecten Rijnmondgebied 'Fiscaal klimaat stemt tevreden' Lardinois: lichte rentedaling mogelijk Nederlanders investeren steeds meer in Amerika Minister wil al het gas onder Ameland Dndanks talrijke kapers op de kust: CRIJDAG 6 JUNI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 15 RHS 17 yan onze Haagse redactie )EN HAAG Minister Van Aardenne (economische zaken) is niet van plan het textielbedrijf Ten Cate Fashion financieel te hulp te komen. Nijverdal-Ten Cate, waartoe het bedrijf ,ra4ehoort, is van plan de vestiging in Oldenzaal te sluiten. De vestiging in Almelo blijft bestaan, U ei minister Van Aardenne gisteren in de Tweede Kamer, en sa |ij Ten Cate Fashion werken in to- 39 aal 550 mensen Om drie redenen eigert de bewindsman steun. In de erste plaats is het werkloosheidscij- in de regio Oldenzaal „zeer laag" nog geen drie procent). Bovendien ou de steun per arbeidsplaats veel oger uitvallen dan de regels, die wl sder di jaar van kracht werden, «laten. Er zou een totaal steunbe- Irag van „ettelijke tientallen miljoe- ien guldens" nodig zijn, aldus de ewindsman Bovendien, zo hield hij e kamer voor, is er geen uitzicht op unstige bedrijfsresultaten. Het moe- heeft al grote bedragen in "V HAAG De CDA-tweede-ka- lerleden Van Dijk en Van Iersel wil- n van minister Van der Stee van Ten Cate Fashion gestoken, echter zonder succes. Fibrotex Van Aardenne deelt niet de angst van de industriebond FNV, dat sluiting van de vestiging in Oldenzaal de werkgelegenheid bij de Spinnerij Ne derland in Twente bedreigt. Hij gaf wel toe, dat de spinnerij te maken krijgt met een omzetderving door de op handen zijnde bedrijfssluiting. Ook de sluiting van het Enschedese textielbedrijf Fibrotex is nadelig voor de Spinnerij Nederland. De Tweede Kamer zal eerst volgende week een debat houden over de gang van zaken rond Fibrotex, dat vorige week failliet werd verklaard. De PvdA-fractie had aanvankelijk deze week opheldering willen krijgen van minister Van Aardenne. De bewinds man was echter, door verblijf in het buitenland, niet in staat een notitie eten over de huidige afspraken de OESO omtrent de minimale xportkredietrenten. )e Verenigde Staten zijn over die afspraken zeer ontevreden en willen iop het komend topoverleg deze id in Venetië aandringen op wij- ervan. Als dat niet lukt overwe- de VS een „kredietoorlog". ïaast het standpunt van de Neder- mdse regering zijn de CDA'ers ook enieuwd naar de positie van de Eu- opese Gemeenschap, van de EG-lid- taten afzonderlijk en van Japan. TRECHT Enka en het moeder- incern Akzo zijn er nog niet in ge- lagd vervangend werk te vinden or de 120 werknemers die hun baan ?r\iezen door inkrimping van de tex- lireer-afdeling van de Enkafabriek in reda. Dat is gebleken bij een ge- prek tussen de raad van bestuur van Enka, de Industriebonden FNV en CNV en de vereniging van hoger lAkzopersoneel. Op/8 maart is er tussen de vakorga nisaties en Enka overeenstemming toeikt over een sanering in Breda. Die houdt in dat een deel van de textureer-afdeling (die in totaal 300 werknemers telt) zal worden overge- ilaatst naar de Akzo-vestiging in het Pestduitse Konz, dat het overblij- rende deel wordt gemoderniseerd en lat het behoud van de spinnerij in wordt gegarandeerd. (gesproken was dat Akzo en Enka w le mogelijkheden voor vervangende erkgelegenheid zouden onderzoe- Dat onderzoek moest voor 1 juli afgerond, zodat op 1 juli zou unnen worden begonnen met de eer fase van de herstructurering. let onderzoek is gericht op Sikkens, e verf-divisie van Akzo. De directie an Sikkens blijkt evenwel nog geen itspraak te kunnen doen over de ogelijke vestiging van een verffa- riek in Breda die aan de mensen van textureer-afdeling van Enka ver- angende werkgelegenheid zou kun- en bieden. Deze zaak wordt vandaag jnieuw in de raad van bestuur van kzo besproken en maandag komen e raad van bestuur van Enka en de akbonden opnieuw bij elkaar. GENÊVE (AP, Reuter) Het overleg over een grondstoffen- fonds is in Genève in een beslissende fase gekomen. Onder handelaars zijn een laatste onderhandelingsronde begonnen om het fonds alsnog van de grond te krijgen. Het is bedoeld om de ontwikkelingslanden evenwichtiger inkomsten te ge ven voor de grondstoffen die die landen uitvoeren. Het overleg over het fonds vindt plaats binnen Unctad, de VN-confe- rentie voor handel en ontwikkeling. Tijdens Unctad 4, die in 1976 in Kenia werd gehouden, konden de deelne mende landen het niet eens worden over een fonds, maar latere onder handelingen leiden tot de principeaf spraak dat er een dergelijke instelling zou moeten komen. Nu wordt nog steeds gepraat over de invulling van het fonds en gevreesd wordt dat als nu geen akkoord wordt bereikt, het HENGELO Ondanks het feit dat Dikkers Metaal in Hengelo (afsluiters voor kerncentrales en raffinaderijen, gieterij) in 1979 een verlies heeft gele den van 2,7 miljoen gulden, is het bedrijf niet erg pessimistisch ge stemd over zijn toekomstmogelijkhe den. In 1978 was het verlies aanzien lijk hoger: 3,55 miljoen. Bovendien beschikt Dikkers al jaren over een goed gevulde orderporte feuille (nu 40 miljoen gulden). Een hardnekkig personeelsprobleem maakt het echter moeilijk, de orders op tijd af te leveren. Dit is een van de voornaamste redenen waarom Dik kers in financiële moeilijkheden kwam. Het gevolg van financiële pro blemen was weer, dat de noodzakelij ke investeringen in het machinepark, noodzakelijk voor de fabricage van hoogwaardige kwaliteitsprodukten, achterwege bleven. Eind april stelde het ministerie van economische zaken een overbrug gingskrediet ter beschikking van 4 miljoen gulden Daaraan werd echter de voorwaarde verbonden, dat een onderzoekbureau de vooruitzichten van net bedrijf zou onderzoeken. hele fonds van de baan zal zijn. Voorlopig zou het nieuwe fonds zelf de beschikking moeten krijgen over 800 miljoen gulden. Met 700 miljoen gulden daarnaast moeten de ontwik kelingslanden worden geholpen bij het afzetten en verwerken van hun eigen grondstoffen. Verwerking ge beurt nu veelal in de westerse indus trielanden. Op basis van de vrijwilli ge bijdragen van de diverse VN-leden zou het fonds zo'n 12 miljard gulden moeten lenen, voor het ondersteunen van de grondstoffenprijzen. „Het fonds zal daarvoor het nodige ver trouwen nodig hebben van de kapi taalverschaffers", zo zei de secretaris generaal van Unctad, Corea, gisteren. Corea gelooft niet dat het recente mislukken van diverse grondstoffen- bijeenkomsten (zoals voor cacao) de vorming van een fonds in de weg kan staan. Integendeel: een nieuw fonds zou juist de oplossing van problemen inzake omvang en financiering van buffervoorraden vergemakkelijken. Corea riep de deelnemers aan het gesprek aan Genève op, zich toe te leggen op de zaken die nog steeds zijn blijven liggen. Met name de stempro- cedure binnen de beheersraad van het fonds levert problemen. De ont wikkelingslanden willen daarin een grote zeggenschap. En dergelijke in vloed missen de derde wereld-landen in oudere instellingen als bijvoor beeld GATT, die door het westen worden beheerst. Daar komt bij dat de Sowjet-Unie vindt dat haar aantal stemmen binnen het fonds in geen verhouding staat tot de bijdragen die zij bereid is aan de nieuwe instelling te doen. Volgens de jongste plannen zou de derde wereld 47 procent van de stemmen krijgen, het westen 42, het Oostblok 7 procent en China 3. Ook zal moeten worden beslist over de vestigingplaats van het fonds. Mani la, Genéve, Londen maar ook Am sterdam zijn daarvoor nog steeds in de markt. over de kwestie-Fibrotex aan de ka mer te sturen. Naar verwachting zal hij dat begin volgende week doen. Het textielconcem Blydenstein-Wil- link heeft vorig jaar bevredigende tot goede resultaten geboekt, zo maakt het concern in zijn jaarverslag be kend, maar de mislukking van TSB- Fi nis hing in Goor heeft het bedrijf de das omgedaan. Blydenstein heeft zijn deelneming in het aandelenkapitaal van TSB (2*6 miljoen) afgeschreven en ten laste van zijn winst- en verlies rekening gebracht. Het bruto-exploitatieresultaat van Blydenstein bedraagt 8,4 miljoen gul den. Uiteindelijk leed het bedrijf een verlies van 0,7 miljoen gulden, terwijl in 1978 nog één miljoen werd ver diend. Voor de tachtiger jaren ver wacht Blydenstein een verdere terug gang van de textielindustrie. Van onze redactie economie AMSTERDAM Wanneer de creditcard in Nederland meer geaccepteerd wordt, zouden de banken hun positie in de reiswereld wel eens kunnen gaan versterken ten koste van reisorganisatoren en reisagenten. Dit valt met name te ver wachten als de Westeuropese banken de komende jaren in navolging van hun Amerikaanse en Engelse collega's hun eigen credit-card, de Eurocard gaan pousseren. President-directeur Van Duivenboode tijdens de presentatie van Esso's miljarden-investeringen. Van onze Haagse redactie ROTTERDAM Naast het vorige week aangekondigde plan van Esso om een steenkolenvergassingsfabriek te bouwen in het Rotterdamse Europoortgebied, gaat het bedrijf een „Flexicoker" toevoegen aan de Rotterdamse raffinaderijen. De totale investering van Esso voor de komende jaren, komt daarmee op 3,4 miljard gulden. In totaal hoopt het bedrijf met deze nieuwbouwplannen werk te scheppen voor vijfhonderd mensen. Bovendien zal de werkgelegenheid bij een aantal toeleveringsbedrijven dat bij de con structie wordt ingeschakeld, naar schatting 2500 arbeidsplaatsen ople veren. De „Flexicoker" die Esso in het Bot- lekgebied gaat vestigen, wordt ge bruikt om zeer zware restprodukten om te zetten in benzine, gas-olie en gasvormige petroleumprodukten. De Flexicoker krijgt een capaciteit van 59.000 vaten per dag, wat neerkomt op 2,5 miljoen ton residu-olie per jaar. De kosten ervan bedragen 1,5 miljard gulden. Er gaan 250 mensen werken. Een gedeelt van het gas dat beide projecten opleveren, zal worden ver kocht. Het Gemeentelijke Energiebe drijf Rotterdam en de Afvalverwer king Rijnmond hebben hiervoor al belangstelling getoond. Het aantal personeelsleden van de gezamenlijke Het is niet uitgesloten dat Esso in de toekomst nog meer projecten in Ne derland gaat uitvoeren. Directeur Van Duivenbooden van Esso zei gis teren tijdens de presentatie van de miljarden-investeringen, het Rijn mondgebied een uitstekende locatie te vinden voor nieuwe projecten. Hij wees daarbij op een hoge arbeidspro- duktiviteit in Nederland, en een ge ringe arbeidsonrust. Bovendien zei hij het fiscaal klimaat in Nederland gunstig te vinden afsteken bij ande re West-Europese landen en ten slot te roemde hij de samenwerking met zowel de hogere als de lagere overhe den en de flexibele opstelling van het bankwezen. Nederlandse Essovestigingen zal de komende jaren met 25 procent stij gen tot 2500. Dat schrijft de directie van de Grens wisselkantoren in het jaarverslag. De creditcard verschaft de accepterende partij zowel betalingsgarantie door de banken als omzetvergroting. De gebruiker profiteert van het gemak en van het feit dat zijn betaling pas enkele weken later van zijn bankre kening wordt afgeschreven. Volgens de Grenswisselkantoren geeft de Eurocard de banken in eerste instantie de mogelijkheid een groter aandeel te krijgen in de organisatie van zakelijke reizen. Dat de reisbran che daar in het algemeen niet zo gelukkig mee zal zijn is duidelijk, aldus de GWK en het is de vraag of zij in staat zijn de nieuwe ontwikkelin gen op te vangen dan wel of het aantal reisorganisaties verder zal af nemen. Alleen al door het gebruik van de Eurocard wordt de betrokken heid van de banken bij de reisindus trie vergroot. Daar komt nog bij dat elke omzetvergroting in niet contant geldverkeer bijdraagt tot verdere au tomatiseringsmogelijkheden. Het be nodigde krediet wordt daarenboven voornamelijk door het buitenland verstrekt. Vakantiereizen Na een voorspelbare penetratie van de banken in de markt voor zakelijke reizen zal mogelijk binnen een ter mijn van vier tot vijf jaar de accepta tiegraad in de landen waarheen veel Nederlandse toeristen trekken en waar de banken eveneens zijn aange sloten bij het Eurocardproject. vol doende hoog zijn om door middel van de card tevens verder door te dringen in de organisatie van vakantiereizen. Terzijde past hier volgens GWK de opmerking, dat als onder concurren tiedruk het gebruik van de Eurocard te snel zal worden bevorderd, zich na verloop van tijd in West-Europa een ontwikkeling kan voltrekken zoals thans in de VS vrij snel plaatsvindt. Door misbruik en overkreditering doet zich daar het verschijnsel voor, dat de acceptatiegraad daalt en de afgifte sterk wordt geremd. Overigens geldt voor de bankpapier- handel van GWK, dat een toeneming van het gebruik van credit-cards en een koppeling daarvan door de ban ken aan hun groeiende activiteit in de sfeer van recreatie en toerisme als een minder prettig perspectief kan worden beschouwd. De Grenswisselkantoren hebben zich in 1979 volgens verwachting ontwik keld. De nettowinst ging van 3,3 naar bijna 3.5 miljoen. Hiervan wordt 1.8 (v.j. 1.7) miljoen betaald aan de aandeelhouders (NS, het verzeke ringsconcern AMEV en Amro-doch- ter Pierson, Heldring en Pierson). Gelet op de ontwikkeling van de re sultaten in het eerste kwartaal ver wacht GWK voor 1980 een beschei den toeneming van de vreemd-geld- omzet. Of dit resulteert in een toene mende nettowinst is sterk afhanke lijk van de kostenontwikkeling. Van onze redactie economie UTRECHT Voor herstel van het financiële en economische evenwicht in Nederland is afremming van de geldhoeveelheid niet voldoende, meent ir. P. J. Lardinois, hoofddirecteur van de Centrale Rabobank. DEN HAAG (ANP) Nederlandse bedrijven hebben in 1978 ongeveer vier miljard gulden in de Verenigde Staten geïnvesteerd, waarmee de in vesteringen met ongeveer 25 procent stegen tot circa 20 miljard gulden, aldus de Amerikaanse Kamer van Koophandel. Volgens deze organisatie van Ameri kaanse ondernemers in Nederland heeft de omvangrijke stroom van Ne derlandse bedrijfsinvesteringen in de VS in 1979 aangehouden en duurt hij ook in 1980 voort. De Amerikaanse Kamer acht het zeer waarschijnlijk, dat de procentuele stijgigingen in 1979 en 1980 groter zullen blijken te zijn dan de stijging van 25 procent, die in 1978 werd geregistreerd. Bijzonder groot is de aandrang tot investeren in de Verenigde Staten bij middelgrote ondernemingen in de sectoren levensmiddelen en dranken, detailhandel, financiering in verzeke ring, farmaceutica en bouw. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Aarden ne (economische zaken) geeft toe dat hij al het aardgas onder Ameland wil laten aanboren. De Waddenvereni ging sloeg vorige week alarm, omdat volledige aard gaswinning een bedrei ging zou vormen voor landschap en milieu. Van Aardenne en zijn collega Bee- laerts van Blokland (ruimtelijke or dening) lieten er gisteren tegenover de kamercommissie voor de Wadden zee geen twijfel over bestaan, dat het niet hun bedoeling is om gas onder Ameland „te laten zitten" Volgens de Waddenvereniging kan dat maar één ding betekenen: er wordt op het eiland zelf geboord, en niet vanuit zee. Niettemin heeft de planologische werkcommissie, een ambtelijke werkgroep, de opdracht gekregen drie boormogelijkheden te onderzoeken: Oost-Ameland; aan het strand, of in zee (een zogeheten bran- dingslokatie). Alleen met geldpolitiek komt men er niet, zo zei hij op de jaarvergadering. Want zonder een inkomens- en begro- tingspolitiek kan een kredietbeper king slechts drukken ten koste van een hoge rente, met alle schadelijke gevolgen van dien voor de woning bouw en de bedrijfsinvesteringen. „Tegen de geschetste achtergrond zie ik voor de zeer nabije toekomst wel enige ruimte voor een lichte renteda ling, maar verder zou ik niet willen gaan", aldus de heer Lardinois. De Rabo-organisatie rekent erop, dat de totale groei van de uitstaande kre dietverlening aan de private sector dit jaar aanmerkelijk zal achterblij ven bij de 18 procent van 1979 en zeer aanzienlijk bij de 24 procent van 1977 en 1978. Overigens is de Rabo-top- man van mening, dat de verwachte groei voor 1980 (althans bij het huidi ge inflatiepeil) een normaler beeld vertoont dan de bijzonder sterke groei van de drie voorgaande jaren Ondanks de weer aanwakkerende geldontwaarding zal de groei van de toevertrouwde middelen bij de Rabo achterblijven bij de al matige groei van 1979. In deze omstandigheden moet worden gerekend met een ver dere daling van de balansgroei. Ten aanzien van de winst wordt opge merkt. dat er in 1980 een winststij ging zal zijn die niet hoeft achter te blijven bij de groei van het balansto taal. De procentuele stijging van 1979 zit er echter niet in. Carter mag geen extra belasting op olie heffen WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse congres heeft met een overweldigende meerderheid van stemmen het wetsvoorstel van president Carter voor de heffing van een bijzonder invoerheffing van 4,26 dollar op een vat olie van 159 liter, verworpen. De heffing maakte onderdeel uit van Carters streven de in flatie te beperken en de begro ting weer in evenwicht te bren gen. Bovendien hoopte hij het benzineverbruik ermee terug te dringen. Dat de maatregel ech ter ook een vermindering van de olie-import met 100.000 va ten per dag tot gevolg zou heb ben, werd door de congresleden sterk betwijfeld. Besloten is nu. dat het maxi mum van de nationale schuld van 879 miljoen dollar wordt verlengd tot 1 juli aanstaande. Daardoor kan de regering tot die datum geld lenen op de kapitaalmarkt. lor J. den Boef ISLO Nederland behoort tot de Westeuropese landen die in aanmer ing komen voor de gaspijpleiding, die in de komende jaren moet orden aangelegd tussen het olieveld Statfjord op het Noorse continen- le plat ter hoogte van Bergen en het vasteland. Bij Delfzijl zou de iding ons land kunnen binnenkomen. zijn echter heel wat kapers op de kust. ant er bestaat ook belangstelling in Zwe- en. West-Duitsland en Groot-Brittannië en lfs in Frankrijk. Het probleem is echter it Noorwegen als tegenprestatie industrië- projecten verlangt, die de Noorse econo- lische belangen en in het bijzonder de erkgelegenheid in probleemgebieden die- en De Britten proberen dit jaar nog met Noren tot overeenstemming té komen, aar het is vrijwel zeker dat een definitieve eslissing pas volgend voorjaar zal vallen. oorwegen kan zich veroorloven nog even n afwachtende houding aan te nemen, todat de gaswinning pas over enkele jaren r hand kan worden genomen. Bij de olie- inning op Statfjord. waar de exploitatie tornamelijk in handen is van de staatson- imeming Statoil. wordt het gas thans nog m de olie gescheiden en in de zeebodem ruggebracht (gereïnjecteerd) voor later 'bruik. Dit laatste kan echter niet onbe- erkt worden gedaan: na ten hoogste vijf tor moet het opgeslagen gas worden ge- ansporteerd om te voorkomen dat het Bervoir wordt vernield. Als volgend voorjaar een beslissing wordt genomen, is er nog voldoende tijd over om de gaspijpleiding aan te leggen. Vandaar dat Noorwegen nog de tijd neemt om alle gegadigden min of meer tegen elkaar uit te spelen. Staatssecretaris Harald Norvik van het ministerie van olie en energie hield vele slagen om de arm tijdens een gesprek over de mogelijkheden die Noorwegen zelf ziet. Wel maakte hij duidelijk, dat elke oplossing rekening moet houden met de behoeften van de Noordse landen (waarmee hij voor namelijk op Zweden zal hebben gedoeld). Voor- en nadelen Gevraagd naar de mogelijkheid dat de gas leiding naar Zweden zal worden aangelegd, vooral omdat Volvo daar -groot belang bij heeft, antwoordde de staatssecretaris dat er inderdaad goede relaties met Volvo be staan, maar dat er geen nieuwe concessies worden verwacht. Emden in West-Duits land, waar nu al via een pijpleiding het gas arriveert van het door de Amerikaanse olie maatschappij Phillips geëxploiteerde Noor se Ekofiskveld op bijna 400 km ten zuidwes ten van Stavanger, maakt zonder meer een goede kans. Nog voordeliger zou een pijpleiding zijn naar Schotland, dat bij St. Fergus al met een pijpleiding verbonden is met het grote Friggveld, dat iets zuidelijker van Statfjord is gelegen. Men kan zich echter niet aan de indruk onttrekken, dat de Noren liever niet met Westduitsers en Britten in zee gaan, maar meer geïnteresseerd zijn in een pijp leiding naar Nederland. Ook een leiding via Noorwegen naar Zweden lijkt voor de Noren weinig perspectief te bieden. Nederland lijkt voor Noorwegen het meest aantrekkelijk. Misschien heeft dit iets te maken met het feit, dat Noorwegen liever niet al te afhankelijk wil worden van de grotere Europese landen. Ons land beschikt al over een uitgebreid transportsysteem in Europa en mogelijk biedt de ervaring die Nederland heeft met petro-chemische indu striële activiteiten aanknopingspunten voor Noorwegen, dat op dit gebied het één en ander van plan is. Ook op andere gebie den zou kunnen worden samengewerkt. Niets concreets De belangstelling van Nederlandse zijde is niet overweldigend. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) heeft zich in Noorwe gen op de hoogte gesteld van de wensen die daar leven, met betrekking tot de tegen prestatie die Nederland zou moeten leveren als de gaspijpleiding naar Delfzijl zou wor den aangelegd. Ook de Gasunie onderhoudt NORWAY'S NORTH SEA CONTINENTAL SHELF WITH THE OW. ANOGAS Ft LPS contact met de Noren, maar iets concreets is uit de Nederlands-Noorse besprekingen nog niet tevoorschijn gekomen. Beide lan den geven er blijkbaar de voorkeur aan een gunstiger getij af te wachten. Intussen hebben buitenlandse oliemaat schappijen er al aan moeten wennen, dat zij geen meerderheidsbelangen meer kunnen verwerven bij het aanvragen van conces sies. In het begin hadden zij vrij spel, maar sinds enkele jaren kunnen zijn nog slechts een (overigens nog interessante) rol van ondergeschikte betekenis spelen. Noorse ondernemingen en met name het staatsbe drijf Statoil maken de dienst uit, zowel bij exploratie als bij exploitatie Buitenlandse maatschappijen verlenen technische bij stand. Van de buitenlandse ondernemingen die in de toekomst nog mee willen doen op het Noorse continentale plat, zal een tegenpres tatie in de vorm van industriële projecten in Noorwegen worden verlangd. De gegadig den zijn zo talrijk, dat de Noren zich kunnen veroorloven om eisen te stellen. Dit neemt niet weg dat de nieuwe concessiepolitiek de Noorse schatkist heel veel geld kost. veel meer dan aanvankelijk was berekend. Be halve inflatie was vooral slechte planning de oorzaak hiervan. Hogere belasting Om haar financiële problemen te kunnen verlichten, heeft de Noorse regering de bui tenlandse oliemaatschappijen laten weten dat zij meer belasting moeten gaan betalen. Formeel baseert men zich in Oslo op de flink gestegen prijzen van olie en gas. De belasting wordt vermoedelijk verhoogd van in totaal 72 procent tot tenminste 80 pro cent. Het uiteindelijke percentage zal af hangen van een onderzoek naar de revenu en van de maatschappijen, die niet allemaal onder dezelfde omstandigheden werken (zoals kwaliteit en bereikbaarheid). Overigens zullen de stijgende prijzen van olie en gas de verdere ontwikkelingen op het continentale plat vergemakkelijken. De produktie in de Noordzee en vooral die ten noorden van de 62ste breedtegraad wordt pas werkelijk lonend voor Noorwegen, als de wereldmarktprijs van olie blijft stijgen. Het land heeft veel geld nodig omdat het nog grote schulden (ongeveer 40 miljard gulden) moet aflossen en tegelijkertijd de verwezenlijking van haar grootscheepse plannen moet doorzetten. Dit alles mag niet ten koste gaan van de Noorse werknemers, die toch al geruime tijd worden geconfronteerd met loonmatigin gen en desondanks stijgende prijzen Er is echter geen weg terug mogelijk De Noren moeten doorgaan met hun riskante onder neming, of zij willen of niet. hopend op een goede afloop. De voorwaarden hiervoor lij ken aanwezig. Geluk en geduld moeten de rest doen. Dit is het tweede artikel van een serie over Noorwegen. Het eerste werd op donderdag 3 juni gepubliceerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 17