Zwartkruis: basis zonder aantal vaste krachten •V! Eindzege Johan van de Velde Reinier Hassink: toch aan de finish Brandts, Stevens, Thijssen en Rep kijken toe ff'*' - Eerste Nederlandse winnaar van Dauphiné Liberé België zonder Ludo Coeck naar Italië Martelgang van veteraan in peloton Van der Lem naar Utrecht Titel Flamengo DINSDAG 3 JUNI 1980 SPORT TROUW/KWARTET P 13/RHS 15 door Matty Verkamman GRAZ Je speelt zoals je tegenstander het toelaat. Die voetbal-waarheid van jewelste was gisteravond weer eens actueel bij de eerste wedstrijd van het Nederlands elftal in de Oostenrijkse oefenweek die voorafgaat aan het Europese „Ik begin met de meest serieuze op stelling, waaruit een bevestiging zal blijken van wat zich vorige week in Zeist heeft ingezet," oordeelde de bondscoach tevoren. In de praktijk betekende dit. dat een aantal vaste krachten voor deze eerste wapen schouw meteen al op een teleurstel ling werd getrakteerd. Pal voor de wedstrijd viel Zwartkruis met een la- konieke opmerking een drietal gese lecteerden af. „De drie reuzen begin nen op de tribune: Van Breukelen, Brandts en Nanninga Vooral voor de laatsfe vormde dit een fikse teleurstelling die hij ook niet voor zich hield. In de dug-out zaten nog eens drie spelers zich te verbijten nu het er inderdaad de schijn van had. dat Zwartkruis zijn basis-ge dachte al in de praktijk had gebracht. Stevens, Thijssen en Rep. Stuk voor stuk zijn dit spelers die het reserve schap in Italië als een zware teleur stelling zullen ervaren. Hun plaatsen werden nu ingenomen door respectie velijk Poortvliet, Haan en Koster. De gebeurtenissen van gisteren pleit ten overigens niet in het voordeel van vooral de laatste. Koster, die zich na zijn langdurige spierblessures vorige week opmerkelijk fit toonde, maar nu al weer werd gehinderd door een lich te lies-kwetsuur, speelde als rechts buiten (René van de Kerkhof was weer naar linki verbannen) een zwak ke wedstrijd. De Zeeuw kreeg de bal op het hobbelige veld maar moei zaam onder controle en kwam zijn persoonlijke tegenstander Lam precht vrijwel nooit voorbij. Tot over maat van ramp maakte hij op slag van rust een grote afspeelfout waar door de Nederlandse gastspeler van Graz, Bert Nijdam (voorheen bij AZ'67 en FC Den Bosch onder con tract en momenteel bij het Oosten rijkse Villach spelend) kon scoren. Na rust werd de productieve en later met een lichte blessure uitvallende Kees Kist omgeven door twee nieuwe vleugelaanvallers, Johny Rep en Mar tin Vreijsen. Rep was als linksbuiten minstens zo zwak als Koster. De wis pelturige aanvaller liep voortdurend buitenspel en was zwak in de afwer king. Aan de andere kant deed Vreij sen het veel beter. De Bredanaar groeide zelfs uit tot de beste aanval ler Hij scoorde na rust op sublieme wijze het enige doelpunt en was met zijn rushes en voorzetten een aan zienlijke verbetering ten opzichte van Koster. In het eerste half uur zat er trouwens veel beweging in het toen nog swin gende elftal. Hugo Hovenkamp plaat ste toen veelvuldig zijn flitsende de marrages en Arie Haan speelde sterk in zijn centrale rol op het midden veld. Het lijdt geen twijfel meer, dat Haan straks ten koste van Frans Thijssen (hij behoorde in de tweede helft ook nog tot de vijf invallers) de rol van spelmaker voor zich opeist. Naar de ideeën van Zwartkruis zou hij op het middenveld dan worden gesteund door de PSV'ers Poortvliet en Willy van de Kerkhof. Huub Ste vens. die zo ongeveer als enige PSV'er kan terugzien op een goed seizoen, dreigt door die ontwikkeling uit de boot te vallen. Hetzelfde geldt dus voor zijn teamgenoot Ernie Brandts, die dus al de weinig hoopgevende gang naar de tribune moest maken. Donderdagavond oefent het Neder lands elftal in Oostenrijk voor de tweede keer, dan tegen de tweede divisieclub Villach. De stage wordt in het weekeinde afgesloten met een wedstrijd tegen de Italiaanse club Udinese. De KNVB heeft voor deze drie wedstrijden trouwens een ruime beloning binnengesleept. Wedstrijd makelaar Ger Lagendijk kreeg voor de oefening in drievoud bij de betrok ken clubs in totaal 175.000 gulden los. Volgens team-begeleider Herman Choufour dekt dat bedrag precies de kosten. Ter vergelijking: De Belgische ploeg oefent vandaag in Goes gratis tegen het Zeeuwse elftal Grazer AK-Nederlands elftal 1-5 (1-4) 10. Kist 0-1. 19 Kist 0-2. 25 Rene van de Kerkhof 0-3, 34. Kist 0-4. 44. Nijdam 1-4. 61. Vreijsen 1-5 Toeschou wers 1500 Grazer A K: Ekmecic; Lamprecht. Maler. Hohen- wiirter. Marchel, Nowak (Stanlc), Baylltz (Oösl). Ratschnig. Nijdam (Oregorltsch). Burger. Phillip Klein i Nederland: 8chrijvers, Wijnstekers, Krol, Van de Korput, Hovenkamp; Willy van de Kerkhof (Ste- Haan (Thijssen). Poortvliet: Koster (Vrelj- Kist (Zondervan). René van de Kerkhof 'Repi kampioenschap in Italië. Grazer AK, derde in de Oostenrijkse competitie, toonde zich een willig slachtoffer voor het in algemene zin gretige Oranjeteam. Het werd voor een handje vol toeschouwers uiteindelijk 1-5. Interessanter dan die ruime overwinning was echter het basisteam dat Jan Zwartkruis gisteravond op de mat zette. tfaapt V ZJSSBSi ffe!** é$S -SSN.V,, X-.»,* gy «««in; Het derde Nederlandse doelpunt in beeld. René van de Kerkhof schiet de bal langs doelman Ekmecic. AIX-LES-BAINS Johan van de Velde is de eerste Nederlandse win naar van de Dauphiné Liberé gewor den. De Brabantse coureur, afkom stig uit Rijsbergen, is dit jaar pas laat in vorm gekomen. Zondag won hij zijn eerste grote wedstrijd, de z.g. koninginnerit in deze klassieker. Hij greep daarmee de leiderstrui en be wees daarmee in zijn derde profsei zoen dat ploegleider Peter Post hem niet voor niets „een van de grootste talenten van zijn ploeg" had ge noemd. 34 sec. 3. Alberto Fernandez (Spa). 4 Joaquim AgosUnho (Por), 5. Claude Criquielion (Bel). 6. Bernard Thevenet (Fra) op 37 sec 7. Johan van de Velde (Ned) op 39 sec 8 Hennie Kuiper (Ned) op 41 sec8. Daniel Willems (Bel). 10 Paul Wellens (Bel). 16. Pronk op 2.18. 20. Zoetemelk op 2 39, 26 De Rooy op 4.19. Eindklassement: 1 Van de Velde (Ned) 37 47,45. 2. Martin (Fra) op 2 10. 3. Agostinho (Por) op 3.19, 4 Kuiper (Ned) op 3.47. 5. Lejaretta (Spa) op 3 59, 6 Nllsson (Zwe) op 4.26, 7 Wellens (Bel) op 4.59. 8 Thevenet (Fra) op 5.02. 10. Criquielion (Bel) op 5^52^18 Pronk (Ned) op 14.00.44. De Rooy (Ned) op SIRMIONE De Italiaan Guiseppe Saronni heeft de zeventiende etappe van de Ronde van Italië gewonnen. Het betekende in deze Giro zijn vijfde ritzege. Het was zijn zestiende sei zoenoverwinning. Saronni's landge noot Wladimiro Panizza behield de roze leiderstrui. Zeventiende etappe 1 Saronni (Ita) 237 km in 6 38.54. 2. Bertin (Fra), 3. Oavazzi (Ita), 4. Piazzl (Ita). 5. Morandi (Ita). 6 Tinchella (Ita). 7 Moser (Ita). 8. Bemaudeau (Fra), 9. Hlndelang(WDId). 10. MarlnelU (Ita). Algemeen klassement 1 Panizza (Tta) 87.43.17. 2. Hlnault (Fra) op 1.05, 3 Ruperez (8pa) op 1.49. 4 Baronchelll (Ita) op 2.35. 5. Giovanni Battaglln (Ita) op 2 40, 6. Moser (Ita) op 3.30. 7 Prim (Zwe) op 4.14. 8 Vlsentlnl (Ita) op 4 20. 9. Saronni (Ita) op 5 01. 10. Schmutz (Zwi) op 5 23. 11. Beccla (Ita) op 5.29. 12 Contlnl (Ita) op 6.04, 13. Santoni (Ita) op 6 32.14. Fuchs (Zwi) op 7 04.15. Pazzi (Ita) op 9.27 BRUSSEL - België zal het tij dens de eindronden van het Europees voetbalkampioen schap in Italië moeten doen zon der Ludo Coeck. De Anderlecht- speper die aanvankelijk wel door bondscoach Guy Thijs was gese lecteerd. viel gisteren na het de finitief bekend worden van de 20 alsnog af Een te ernstige blessu re houdt hem buiten de groep. Raymond Mommens werd daar door op het laatste ogenblik als nog aan de selectie toegevoegd. Stand by in België zijn Ronny Martens van Anderlecht en Jos Heyligen van Waterschei. De selectie bestaat uit: Doelverdedigers: Theo Custers (29 jaar, FC Antwerp), Jean-Ma rie Pfaff (26. Beveren), Michel Preud'Homme (21, Standard Luik). Verdedigers: Eric Gerets (26, Standard Luik), Luc Millecamps (28, Wargem), Walter Meeuws (28, FC Brugge), Michel Renquin (24, Standard Luik), Maurice Martens (33. RWD Molenbeek). Gerard Plessers (21, Standard Luik). Middenvelders: Julien Cools (33, Beerschot). Wilfried van Moer (35. Beringen), Raymond Mom mens (22, Lockeren), Rene van der Eycken (26. FC Brugge), Rene Verheyen (28. Lokeren), Marc Millecamps <29, Waregem). Aanvallers: Francois van der Eist (25. New York Cosmos). Er- win van den Bergh (21. Lierse), Jan Ceulemans (23, FC Brugge», Guy Dardenne (25, Lokeren). Willy Wellend (26. Standard Luik). Keegan LONDEN Het ziet er naar uit dat Engeland tijdens de komen de eindronden van het toernooi om het Europees voetbalkampi oenschap naast Trevor Francis een tweede aanvallef moet mis sen. Kevin Keegan is namelijk met een knieblessure in Enge land teruggekeerd, nadat hij met Hamburger SV de Europa Cup finale tegen Nottingham Forest verloor en In de Bundesliga het Westduitse kampioenschap ver speelde Keegan kreeg zaterdag een tik tegen zijn toch al enigs zins geblesseerde knie. Aanvan kelijk leek het mee te vallen, maar terug in Engeland ont stond er een zwelling die de be geleiders van het Engelse elftal ernstige zorgen baart. Italië COMA Het Italiaanse elftal heeft een oefenwedstrijd tegen Hongarije B met 4-1 gewonnen. Het was voor de Italianen een voorbereidingswedstrijd voor het toernooi om het Europese kampioenschap. Bij de rust leid den de Italianen met 2-0. De doelpunten kwamen op naam van Graziani (2), Antognoni en Bettega. Nagy maakte uit een strafschop het enige Hongaarse doelpunt. door Erik Oudshoorn SCHIJNDEL Als Reinier Hassink vanmiddag Amsterdam-Geuzenveld, het eindstation in Olympia's Ronde door Nederland, weet te bereiken, heeft hij een ware martelgang achter de rug. De veteraan (35) uit de kara vaan rijdt al sinds de tweede etappe op zijn wenkbrauwen. Reinier Has sink, de oudere broer van Arie Has sink, smakte in de rit van Hoogeveen naar Neede met een harde klap tegen het wegdek. Vier hechtingen waren er nodig om zijn bebloede linkerknie enigszins op te lappen. Maar de volgende dag ging het wéér mis met Reinier. Dit keer werd zijn knie, toevallig dezelfde, zo open gere ten, dat de knieschrijf volledig bloot kwam te liggen. Een stevige, dikke bandage houdt het gewrichtenstelsel sinds die tijd bij elkaar Maar de renner uit Neede bleef op de fiets. Want het is niets voor een Hassink om op te geven. Broer Arie bewees dat al enkele jaren geleden, toen hij lange tijd geveld werd door een ern stige longaandoening. De doktoren gaven geen cent meer voor zijn wie- lercarrière, betwijfelden zelfs of hij ooit nog wel aan het werk kon. Maar Arie vocht zich op de fiets terug en won en passant in 1977 en 1978 Olym pia's Ronde. Reinier Hassink moet dit staaltje van doorzettingsvermogen in zijn gedach ten hebben opgeroepen, toen hij zich het afgelopen weekeinde door het Limburgse heuvellandschap heen worstelde. Met een verbeten gezicht heeft hij geleden in de staart van de karavaan. Steeds weer de priemende koplampen van de bezemwagen in zijn rug voelend. „Gelukkig dat er veel publiek stond", zegt hij veelbetekenend. En: „De mo torpolitie is natuurlijk je beste vriend. Zonder deze hulpmiddeltjes was ik er inderdaad nooit gekomen." Hassink neemt onderweg regelmatig een pijnstillend tabletje, opdat hij niet bewusteloos van pijn van de fiets rolt. Wat bezielt een amateurrenner voor wie er niets op het spel staat, om zich zó af te matten? Reinier Has sink: „Dit is voor mij de eerste Olym pia's Ronde. Eigenlijk een beetje een hoogtepunt in mijn wielercarrière. Ja, het is zo, dat Herman Krott mij twee dagen geleden al heeft geadviseerd om af te stappen. Die man kon het niet meer aanzien, zoals ik reed. Maar ik vind: als het nog kan, moet je doorgaan. Ik weet dat jonge ama teurs van tegenwoordig er heel an ders over denken. Het wordt hen ook veel te gemakkelijk gemaakt. Zij ko men allemaal in een grote wagen voorrijden. Dat was in mijn tijd toch anders. Als ik in Groningen moest koersen, reisde ik er op de fiets naar toe. Met een rugzak waar mijn spul len in zaten." Wat zijn prestaties betreft, heeft Rei nier Hassink altijd in de schaduw gestaan van zijn broer. In hun ge boorteplaats Neede (Gelderland) werd alleen Arie als een held vereerd. Reinier: „Ik kan niet aantonen, dat het onvoordelig is geweest voor mijn carrière, maar irritant was het vaak wel. Arie heeft zijn eerste fiets van mij gekregen. Hij moest het in het begin natuurlijk tegen mij afleggen Met een huilend gezicht zei hij dan Als ik later groot ben. versla ik Jullie allemaal. Hij heeft woord gehouden SCHIJNDEL De Koninklijke Nederlandse Wiel ren Unie zal het NOC voorstellen zes renners af te vaardigen naar de baanwedstrljden van ae Olym pische Spelen. De voordracht bestaat uit Hans Vonk. Rene Koppert. Theo van Tol. Dick van Egmond. Peter Pieters en Oerrlt Solleveld Moge lijk zal het zestal, dat is bestemd voor de ploe gachtervolging en voor de individuele achtervol ging nog worden uitgebreid met een sprinter De sprintersgroep rijdt deze week in Denemarken (Aarhuis. Odense en Kopenhagen) Wanneer de uitslagen van bij voorbeeld kampioen Lau Veldt daartoe aanleiding geven, zal ook hij op de ver langlijst van de KNWU worden gezet Coördinator Frans Man achtte het niet waarschijnlijk dat nog een voordracht voor een deelnemer aan de tijdrit over een kilometer zal worden gedaan. Het is te verwachten dat zowel In de individuele wegwedstrijd als in de ploegentijdrit over 100 kilometer een Nederlandse ploeg zal deelnemen tijdens de 8pelen. Vermoedelijk zal daarvoor een zevental renners worden geselecteerd, hoewel wegcoach Rini Wagtmans liever een groep van acht man zou zien aangewezen. De keuze van het zevental is nog niet definitief Aangezien het eerste gedeelte van de zevende etappe van Olympia's Ronde gisteren ook uitmondde in een eind sprint (Theo van Tol won voor Ad Wijnands) en ook de tijdrit daarna niet tot schokkende verschuivingen in de algemene rangschikking leidde (de winst was voor Johnny Broers en oranje-trui-drager Logvin verstevig de met een tweede plaats zijn leiden de positie; Hans Vonk is op de vierde plaats nu de beste Nederlander), lijdt het geen twijfel meer. dat de Russen met Logvin voorop vandaag op een comfortable zetel naar Amsterdam koersen. De vertwijfelde oproep van Jac van Meer om een Nederlandse combine te vormen, ten spijt Want liever de Oranje trui weggeven aan de Russen dan aan een concurrerende sponsor. Het amateur-wielrennen is soms akelig professioneel, terwijl aan de andere kant het te denken geeft, dat Reinier Hassink telkens weer op één been het peloton kan bijhouden Zevende etappe t Theo van Tol 151 km In 3 uur. 33 min 13 sec (met tijdvergoeding 3 32 28). 2 Ad Wijnands z.t. (3 33.03). 3 Gerrie Groenewegen z t. (3.33.08). 4. Peer Maas. 5. Ron Snijders. 5 Fr an tl sek Kalit (TsJ), 7 Johan van der Welde. 8 Viktor Manakov. 9 Pim Bosch. 10. Jan Harlngs. 11 Aavo Plloes (Sov). 12. Adrie van der Poel. 13. Tlnl van Rijsbergen. 14. Rene Kos. 15 Wladimir Koetsnet- sov (Sov). 16 Wim Jennen. 17 Dries Klein. 18 Rob Thomas. 19. Henk van W -ers, 20 Jarostav Orodz ki (Poli. Tijdrit over 21,5 kilometer 1 Johnny Broers 28 45 (met bonificatie 28.30). 2 Oleg Logvin (Sov) 28 49 (met bon 28.39). 3. Hans Vonk 28 58 (met bon 28.53). 4 Derek Hunt 28.59. 5 Vjatsjeslav Dedenov (Sov) 29.05.6. Martin de Vos 29.09. 7 Aavo Pikkoes (Sov) 29.19. 8. Viktor Manakov (Sovi 29.25. 9 Alberto Minetti (ita) 29.32.10. Gerard Veldschoten 29.33. 11. Gianni Oiacomini (Ita) 29 30, 12 Vladi mir Koetznetsov (Sov) 29.40. 13. Jac. Hanegraaf 29.58, 14. Frit Schür 30.01. 15. Ivano Maffel (Ita) 30.02, 16. Ad Wijnands 30.02, 17. John Broers 30 08. 18 Aleksander Krasnov (Sov) 30.12, 19 Jac van Meer 30.15. 20. Joert Petrov (8ov) 30.20 Algemeen klassement I Logvin 26 06.29. 2. De denov 26.08.11. 3 Pikkoes 26 08.28. 4 Vonk 26 09.35. 5. Broers 26.09.58. 6 Van Meer 26 09 57. 7 Wijnands 16.22.16. 8. Van der Poel 26.11.36. 9 Van Vlimmeren 26 11 58. 10. Schür 28.12.13. 11 Damen 28.13.25. 12. Van Rijsbergen 26.15.12. 13 Klein 28.1537. 14 Moons 26.16.19, 15. Hanegraaf 26 16.29. 16. Hunt 26.18.11. 17 Kurzweg 26 18.28. 18 Koeznetsov 26.18.36. 19. Bouman 28.19.15, 20. Arte Hassink 26.20.14 UTRECHT FC Utrecht heeft Ge rard van der Lem, de rechterspits van Peyenoord. overgenomen. De ex-Am sterdammer tekende een contract voor twee jaar. Hij raakte het afgelo pen seizoen uit de gratie bij Feyen- oord en werd de laatste wedstrijden uitgeleend aan Sparta. FC Utrecht heeft verder geen plannen meer om spelers te kopen. Wel is men nog bezig twee spelers uit te lenen: Wit- baard aan DS '79 en Gozems aan FC Den Bosch. RlO DE JANEIRO Flamengo is zondag voetbalkampioen van Brazi lië geworden door Atletico Mineiro met 3-2 te verslaan. Het was een har de wedstrijd Atletico beëindigde de ontmoeting met acht man. STRAND Ieder televisieprogramma waar een Nederlander een hand in had, is onderhand wel op vakantie gegaan. Zaterdagavond verdween Voetbal '80 voor een paar maanden uit de roulatie. Een gewoon mens is met vier weken spekkoper. Het lijkt er soms net op of ze zich in 't Gooi inmiddels wel wat zijn gaan schamen voor zo'n half jaar vrij. Eerst deed Aad van den Heuvel alle moeite om uit te leggen dat hij weliswaar z'n gewone werk niet deed. maar dat dat nou ook weer niet betekende dat hij helemaal niets voor z'n baas zou gaan uitvoe ren. Dat riekt verdacht veel naar interessante documentaires. En vorige week vertelde Joop Koop man bij gelegenheid van de aankon diging van zijn verlof, dat de kran ten in de zomer ook dim zijn. Precies, Koopman. Maar ze blijven toevallig wel verschijnen. Dat kun je van een televisieprogramma niet zeggen. Soms is er in de krant een rubriek die een paar weken niet verschijnt omdat de maker z'n tijd verdoet bij de jet-set op het strand van Petit Poids sur Mère. Maar na vier weken moet hij toch weer aantreden. Heel soms, is er zelfs een stand-in be schikbaar, een vervanger. Dat jjo'n rubriek gewoon doorgaat ómdat ie mand anders het toevallig kon over nemen. Zeg maar. net zo iéts als dat ze bij de televisie een andere man met identieke soft-babbel uit het blik halen, om een quiz die is opge hangen aan vier kandidaten en een boekenplank, te presenteren. Maar de televisie is 's zomers niet eens dun. In de winter leggen ze uit dat het zo moeilijk is om films uit te zenden, en 's zomers zenden ze die films uit, omdat het dan onmogelijk is gewoon te werken. Een beetje succesvol televisieprogramma neemt half maart afscheid wegens de aanstormende vakantie. Maar. maar, we zijn er al weer op 14 okto ber, zelfde zender, andere net. De AVRO slaagde er zelfs in een kinderserie af te breken halverwege een tweedelig avontuur van doctor Snuggles. Want zelfs de allerklein sten worden opgevoed in de weten schap dat televisievakantie een half jaar duurt, een eeuwigheid dus. Voor dat soort gehannes worden dunne smoezen te voorschijn geto verd. Nog dunner dan een krant op een zomerse dag. Zo. En nu op voor vier weken geheel rt verzorgd in pension das keuchende Fernsehen te Schwindlerwald. BEAUTY Er zijn een heleboel mooie dingen in het leven. Maar pas echt mooi wordt het als er Engels voetbal bij te pas komt. En toch. Jarenlang niets van begre pen. Opperste verbijstering als er weer een meestal redelijk denkend kenner in vervoering sprak over En gels voetbal. Terwijl het toch duide lijk was dat een vol stadion slechts twee soorten aansporingen voor de extra domme voetballers had: „Naar voren" en „Pegelen op doel" Had er weer iemand de bal per ongeluk op z'n achterhoofd gekre gen. dan sprak men van een vloeien de combinatie. Stuiterde de bal langs vier onmachtige spelers, en via een bil, een oorlel en een kuit been in het doel. dan scheen dat opzet te zijn waar op de training heel wat uurtjes in waren gaan zitten. Nooit iets aan gevonden. Een vol stadion dat zich schor schreeuwt zal best aardig zijn voor sommige men sen. Dat is Theo Koomen ook. schijnt het. Maar hoe hard je er ook bij blèrt, het moet natuurlijk wel ergens over gaan. Dat ^aatste ont ging me meestal Gelukkig heb ik nu eindelijk ont dekt dat het genot van het Engelse voetbal 'm steekt in de juiste instel ling. Eerst de cup-final gezien. West Ham United tegen Arsenal, toen Arsenal tegen Valencia voor de Europa Cup n, toen alle doelpunten voor het „home championship" en tenslotte Nottingham Forest-Hamburg SV om de Europa Cup L Bij die lamentabele lijst vol onkun de en oorlellen, die de bal de ver keerde kant op stuurden, werd het me eindelijk duidelijk. Je moet er gewoon dom naar gaan zitten te kijken. Niks beters te doen. „Zuster Annie vindt het geluk" net uit en geen zin in Maarten 't Hart, wegens die man zelf. Dan maar Engels voetbal. En dan wordt het ineens nog best aardig. Het werd zelfs bijna genie ten op de vierkante centimeter toen Nottingham Forest tegen Hamburg speelde Met z'n allen voor het doel gaan liggen en wachten op de din gen die komen gaan. Die dingen gebeurden onder leiding van Kevin Keegan die ook uit Engeland komt, dus de domheid bleef volledig ge waarborgd. Zo'n stomme Neder landse ploeg, die had ter plekke een idee bedacht dat iets effectiever was dan met een hamertje-tik ha mer tegen een betonnen wand slaan. Maar dit was echt voetbal zoals het hoort, zoals ze in Engeland volle stadions trekken. Reken maar dat er nog veel meer mensen komen kijken als iedere ploeg voortaan z'n tenten opslaat in z'n eigen strafschopgebied om nog één keer per wedstrijd even te gaan kijken of de tegenstander er ook nog is: inderdaad, een snelle uitval. Dat moet trekken. Bij die Engelsen. Het lijkt me er tenminste voldoende aantrekkelijk dom voetbal voor. Nottingham Forest-voetbal. Die Brian Clough is inderdaad nog veel briljanter dan wij kunnen ver moeden. PRODUKT Nederland gaat deelnemen aan het eindtoemooi om het Europees kam pioenschap voetbal. Zoals Simon Tahamata al zo treffend zingt op zijn nieuwste single: „Wij gaan naar Rome" Sinds een paar jaar is „Ons Oranje" echter niet zo maar een voetbalelf tal Tegenwoordig heet het „het produkt Nederlands elftal". Dat kan aan de man worden gebracht. Wie voor een ton inschrijft mag zich sponsor noemen en foto'tjes van de voetballers weggeven bij koopwaar. die daar helemaal niets mee te ma ken heeft. Uiteindelijk steken de betrokken voetballers de centen in hun zak, zwaaien nog een keer goe dendag en reizen af naar Ander lecht, Spanje of de Verenigde Staten. De belangrijkste ondersteuning voor „het produkt Nederlands elf tal". moet echter van de media ko men. Die moeten vooral veel opbeu rende aandacht besteden aan de voetballers. Wat heeft Schoenaker in z'n knie (kalkafzetting), hoe gaat het met Balkestein (gaat wel weer) en springt Piet Schrijvers, of stui tert hij alleen maar omhoog; ook al vanwege z'n knie In de ondersteunende sfeer lag ook de uitzending die de TRGS zater dagavond pleegde. Het Nederlands elftal als publiek (met extra inge blikte lach) bij André van Duin, de komiek. Van Duin weet van voetbal niet eens dat de bal rond is. en zo dat niet zo zou zijn dan zou hem dat ook geen bal interesseren. Centen rollen nu eenmaal nog veel leuker dan ballen. De ondersteuning van die uitzen ding was weer in handen van het ochtendblad De T. Dat vergastte zijn lezers dagenlang op voorpret met die dekselse Van Duin. Exclu sief, natuurlijk. Want TROS en De T. onderhouden zeer innige banden. Hoewel er In dit geval toch ook wel een paar centen bij moesten om de exclusieve voorpret te bemachti gen. Doorgaans zeer welingelichte bronnen spreken van een bedrag van 10.000 gulden dat de regisseur bedong. Nog niets aan de hand natuurlijk. Tot blijkt dat De T. toevallig wel een van de sponsors is van het Ne derlands elftal. Met andere woor den, De T. heeft ook een ton betaald om commercieel munt te slaan uit de, kom hoe heten ze nou ook weer, de oranjehemden. In het verlengde daarvan lag deze „exclusieve" over eenkomst. Niets aan de hand dus. Er wordt op commercieel gebied nog wat uitge vreten met een toch al gepland pro gramma. Alsof Marco Bakker in Monte Carlo wat play-backt of Luv op de Canarische eilanden, of el ders. ook wat aan de plaatverkoop mag doen door gebruik te maken van de officieel niet-commerciële televisie. Maar soms zou het niet onhandig zijn als er toch iemand eens iets zou ondernemen tegen de commerciële invloed op en in televisieprogram ma's. Het lijkt nu net alsof je ach terlijk bent als je je aan de omroep wet houdt (Overigens. Veronica heeft een pro gramma over auto's en wat er ver der nog interessant is en op benzine rijdt. Het wordt gemaakt door een meneer die in het dagelijks leven voor het automerk Opel promotie pleegt. Jan Lammers is z'n hulpje. En die houdt dus voor het televisie programma weer „autotests". Het excuus ligt waarschijnlijk in de klasse puur toeval en nooit ge weten). SUBSIDIE De Partij van de Arbeid zal deze week nog een laatste poging wagen de overheidssteun aan de komende Bridge-Olympiade ongedaan te ma ken. Die Bridge-Olympiade wordt dit jaar in Valkenburg gehouden. Waar casino's zijn, zijn bridgers. Op de deelnemerslijst voor deze Olympische kaartavonden staat ook de Zuidafrikaanse ploeg geno teerd. Niets kan de komst van die ploeg nog tegenhouden. Tenminste, als het parlement er zich verder niet meer mee bemoeit. Want van de kant van CRM of Buitenlandse Za ken valt niets meer te verwachten. Hola, zullen sommige mensen den ken. hola, en hoe zat het dan met de Olympische Spelen voor gehandi capten? Daarvoor zou de overheids steun toch ingetrokken worden als er wel een ploeg uit Zuid-Afrika zou deelnemen? Klopt. Met die aante kening dan, dat van het kabinet op dat punt weer niets te verwachten viel en dat het parlement zo'n voor de organisatoren negatieve beslis sing moest nemen. Maar het blijft wel overeind staan. In Valkenburg is Zuid-Afrika wel kom, honderdvijftig kilometer ho ger, niet. Waaraan zou dat liggen, denken sommige mensen dan waarschijn lijk. Dat ligt er dus aan. dat er op dit moment een kabinet zit dat de men senrechten in Zuid-Afrika op zeer speciale wijze weegt. De Shell wordt erbij gelegd en dan verliezen de mensenrechten het al heel snel. Officieel heet het dat minister Van der Klaauw voortdurend maar vooruitgang ziet in Zuid-Afrika. Waar hij dat vandaan haalt kan hij geen mens duidelijk maken, maar dat zegt in het geval Van der Klaauw ook weer niet zo veel. En er zit inderdaad toch vooruitgang in. Vroeger werden demonstrerende negers bij bossen neergeschoten, daarna werden de belangrijkste uit het hoogste raam van het politiebu reau gegooid en tegenwoordig schieten ze nog maar af en toe een demonstrerende neger neer. Dat is de vooruitgang. Gek eigen lijk, dat ze in Zuid-Arfrika nog steeds geen plein naar die Van der Klaauw hebben genoemd. Stop, zullen sommige mensen dan zeggen. Maar we moesten van deze regering Rusland toch boycotten vanwege de mensenrechten. Nee. dus. Ook wel een beetje vanwege de mensenrechten maar toch voorna melijk omdat Russen communisten zijn. Trouwens, hoeveel geld verdie nen we hier nou helemaal aan die Russen? Nou. zo komt het dat Zuid-Afrika ln Valkenburg mag deelnemen Mensenrechten, dat is nu eenmaal een ingewikkelde zaak. En. zeg zelf. het is toch veel leuker om voorop te lopen als het over centen gaat. dan als het over mensen gaat. REP Jij nog wat Brak? Onze J.C. Brak: Jazeker. Het is mis schien wel aardig om even nog wat hot-news te brengen. Johnny Rep mag weg bij Saint Etienne. Voor een leuk prijsje natuurlijk, maar goe d hij mag weg. Een donderslag bij heldere hemel. Dezelfde Johnny Rep die over een week in Italië weer zijn absolute wereldvorm gaat to nen. mag zo maar weg bij Saint Etienne. Goed genoeg voor ons Oranje en niet goed genoeg voor hun Saint Etienne Hoe zou dat toch komen? Ik weet ook wel dat Rep een keertje geblesserd was ge raakt en toen weer opnieuw moest beginnen in het tweede elftal, waar bij bleek dat hij nog veel beter in dat elftal paste dan in het eerste. Gewoon, een beetje pech. Zo noem de Johnny dat zelf ook. Maar na tuurlijk net niet genoeg pech om uit de verrekijker van Jan Zwartkruis te blijven. Klaar voor Oranje dus. Nou ja. De topaankoop van Ajax heet Piet Hamberg en valt op in een Zwitsers elftal dat net zo goed het tweede van Ajax kon zijn. Dus geen enkele Nederlandse voetballer hoeft te wanhopen. Hoe je speelt is niet erg, als je maar bekend bent. Dat was het? Onze J.C. Brak: Dat was het inder daad. Ik ga eens een tijdje vakantie vieren. Ik heb een modern laat-der- tlgers arrangement geboekt bij een reisbureau. Waar we precies heen gaan weet ik niet. maar die man zei wel dat ik zelf voor een tent en racefietsen moest zorgen, en dat ik dus in verband met de vele aanvra gen vooruit moest betalen. Enfin, ik ga morgen nog eens kijken of ze zelf al weer terug zijn van vakantie

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15