j )eskundigen moeten speuren in archieven' laadsman Menten wil onderzoek in Rusland CDA'er Scholten wil toch olieboycot Zuid-Afrika In Harderwijk werd lichtvaardig gepromoveerd Forum vraagt betere controle olietankers Nog weinig gelijke positie vrouwen EG oor ontplooiing lid-Limburg betere 'rastructuur nodig' ndelaars naar litsland betalen nder belasting Bedrijf betrapt bij het lozen van gif in Den Dolder Maximuminkomen levert miljard op in gezondheidszorg straffen na rellen koninginnedag Eerste Europees emancipatiecongres gainam »an»nie»ingSverban(i.n. Om milieurampen te voorkomen XERDAG 31 MEI 1980 TROUW/KWARTET ITTERDAM De bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank zal zich volgende ek beraden over het verzoek van de verdediger van Pieter Menten te laten nagaan of diens am in Russische archieven voorkomt. De raadsman. .mr. E. W. J. H. de Liagre Böhl, heeft de htbank gisteren voorgesteld dat onderzoek op te dragen aan A. J. van der Leeuw, dewerker van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie, de Amsterdamse hoogleraar C. F. Riiter en de als tolk optredende Nijmeegse hoogleraar dr. W. R. Veder. verdediger van Menten wees erop de Russen onmiddellijk na de og met Duitsland een groot- eeps onderzoek hebbe verricht de tijdens de oorlog gehouden rams en executies. In elk dorp, lij, werden drie zogeheten dorp- Isten ondervraagd, waarbij de be stelling onder meer uitging naar namen van de schuldigen. De itbank, vindt Böhl. moet kennis ien van de processen-verbaal die rvan zijn opgemaakt en die zich lussische archieven moeten be en. „Wij kunnen niet sikapen sla- met een goed geweten, zolang we liet hebben onderzocht" «adsman zei er zich van bewust n dat hij met zijn verzoek een neemt, omdat uit de archief- Icen kan blijken dat Menten be ken is geweest bij de veelvoudige d in Podhorodce die hem ten is gelegd. Hij heeft het aange- d. omdat in een samenvattend lag van het Russische onderzoek aam van zijn cliënt ontbreekt. verslag is tijdens de Amsterdam- ise van het proces bij de stukken legd. De rechters in Amsterdam ten zich daarmee voldoende in- :ht en toonden zich niet be- wd naar de processen-verbaal die n ten grondslag liggen. De door als getuige-deskundige gehoorde >r Leo Kleyn hoogleraar Rüter zag er een aanwij zing in dat Menten geen aandeel heeft gehad in de massa-executie in Podhorodce. beraden, nadat Rüter dinsdag als ge tuige is gehoord. Rüter beschikt al over een aantal processen-verbaal als door de verdediging bedoeld. Aarzeling Ruggemerg onze soclaal- omische redactie UWENHAGEN Er zijn voor ememingen in de regio Zuid-Lim-' nog wel mogelijkheden tot ont- iing, maar dan moet wel de infra- ctuur drastisch verbeterd wor- Dat zei districtsvoorzitter G. P. den Anker van de industriebond gisteren tijdens een oprichtings- adering van de CNV-bond in mhagen, district Heerlen. b vooizitter Van den Anker en verscheidene bedrijven in urg die met hun produkten op üropese markt zijn aangewezen r beperkte mogelijkheden in deze Een goede spoorwegverbinding Duitsland zou, aldus de voorzit- voor de industrie een enorme etering zijn. „Limburg heeft op een vervoersmogelijkheid." hamerde Van den Anker erop er voorwaarden moeten worden hapen die een blijvende gunstige erking op de ontwikkeling van de [gelegenheid hebben. Het lijkt er eens op, zo stelde de CNV-man de overheden niet weten waar burg ligt. Het vestigingsklimaat moeten worden verbeterd voor iwe bedrijven en bestaande be- ïen moeten worden uitgebreid, werkgelegenheid moet worden uden en nieuwe mogelijkheden ten met beide handen worden egrepen", aldus voorzitter Van Anker. CHEDE Nederlanders die in Duitsland werken gaan even belasting betalen als Westduit- Tot nu toe betaalden ze meer. In t-Dults'and is een wet aangeno- waarin is vastgelegd dat Duit en buitenlanders in dezelfde be- ngklasse vallen. De wet is met [werkende kracht tot Januari in werking getreden. ens secretaris W. van Geffen van samenwerkingsverband Euregio Munsterland, Twente en de erhoek) gaat een gehuwde ne- nder met twee kinderen er bij beeld 125 gulden netto per nd op vooruit door de nieuwe fcstduitse wetwijziging is vooral inken aan Euregio, dat regelma- op de onbillijkheid in de belas- leffing heeft gewezen. Van Gef- schat dat vele duizenden pende- profiteren. itheekrente van Nederlanders West-Duitsland werken is niet kbaar. West-Duitsland kent dit em niet. De raadsman zei „heel boos" te zijn over de aarzeling op de departemen ten van Justitie en van buitenlandse zaken om ter opsporing van de pro cessen-verbaal een beroep te doen op de medewerking van de Sowjet-Unie. Hij liet weten dat hij de officier van justitie al op 8 mei schriftelijk heeft gevraagd achter de archiefstukken aan te gaan, maar dat de departe menten zich daarover nog steeds beraden. Böhl deed een klemmend beroep op de rechtbank ervoor te zorgen dat zij de door hem bedoelde stukken onder ogen krijgt. Daarbij verwees hij, zoals ook zijn cliënt al menigmaal heeft gedaan, naar het Verdrag van Rome, waarvan artikel zes betrekking heeft op de verdediging van verdachten in een strafproces. Hij zei .maling" te hebben aan de problemen die de be trokken ministers met een verzoek om rechtshulp hebben. De officier van Justitie, mr. L. C. M. Meijers, zei dat de departementen niets te verwijten valt, omdat op zijn verzoek nog geen stappen zijn onder nomen. Dat verzoek hield verband met enkele ontwikkelingen die vol gens de officier moesten worden afge wacht. Meijers zei geen bezwaar te hebben tegen het door de raadsman gewenste onderzoek. Hij waarschuw de er (op grond van zijn „departemen tale ervaring") wel voor dat met „zo'n intermezzo" twee drie maanden zijn gemoeid. Van der Leeuw vertelde de rechtbank desgevraagd dat hij een paar weken geleden nog geprobeerd heeft de be wuste stukken te achterhalen bij het Westduitse bureau dat de gegevens over nazimlsdrijven heeft opgesla gen, maar dat ze daar niet te vinden waren. Hij sloot niet uit dat ze in de Sowjet-Unie wel te vinden zijn. OMP GROND VAN ZUN BEZOEK AAN HET BUREAU IN Ludwlgsburg twijfelde Van der Leeuw eraan of een expeditie naar de Sowjet-Unie de waarheid wel aan het licht zal bren gen. Hij bleek er niet zo zeker van te zijn dat het Russische ondeizoek zich tot alle dorpen heeft uigestrekt. „Het onderzoek was beslist niet volledig." Overeenkomstig het advies van de officier van Justitie besliste de recht bank dat zij zich over het verzoek zal UTRECHT (ANP) Bij Strabo ver pakkingen in Den Dolder is verontrei niging van de bodem geconstateerd. Volgens een woordvoerder van de provincie Utrecht is het bedrijf begin maart op heterdaad betrapt, toen het afval in de grond stortte. Uit een eerste daarop volgend onder zoek is gebleken dat er sporen van ijzer en het verdunningsmiddel tolu een in de grond zitten. Inmiddels heeft de provincie in samenwerking met TNO in Zeist nieuwe peilingen gedaan. De resultaten daarvan zullen vermoedelijk binnen enkele weken bekend zijn. Tot die tijd zal de pro vincie wachten met het nemen van maatregelen, aldus de woordvoerder. De Utrechtse gedeputeerde van mili euzaken dr. B. Hofman wil, wanneer het nodig mocht blijken, het liefst het bedrijf voor de kosten laten opdraai en, die het ongedaan maken van een verontreiniging met zich meebren gen. Het bedrijf voor de rechter sle pen zag hij niet zitten. „Dan komt er hoogstens een boete van enkele hon derden guldens uit de bus." Een woordvoerster van Strabo zei dat er op het bedrijfsterrein plastic vaten op een betonnen ondergrond waren opgeslagen, waarin zich grotendeels water met een restoplossing van tolu een en ethylacetaat bevindt Maar dat is volgens het bedrijf niet schade lijk voor het milieu. Bovendien wor den die vaten geregeld opgehaald. De raadsman van Menten maakte er zich gisteren ook boos over dat in Warschau is beslit dat van de Poolse getuigen die zijn cliënt had willen horen, er maar twee mogen komen. Bovendien zou dit (volgens Böhl on belangrijke) tweetal zich moetsn la ten vergezellen van professor Pili- choswky, die aan het hoofdhstaat van het Poolse bureau dat zich met de opsporing van nazi's bezighoudt (en door Menten consequent als „ver valsingscentrale" wordt aangeduid). ,Jk krijg daar een koud gevoel van in mijn ruggemerg," aldus Böhl, die door de Poolse regering gestelde voorwaarde als een „lugubere zaak" aanmerkte. HIJ liet de rechtbank we ten dat de verdediging er nu maar van afzien de twee getuigen te laten komen. De officier van justitie noem de de voorwaarde die de Polen heb ben gesteld „wel wat ongebruikelijk". Van boosheid was de rechtszaal ook vervuld, toen later op de dag de gewe zen verdediger van MENTEN, DE 61- jarlge Haagse advocaat mr. L. van Heijnlngen, als getuige werd gehoord. Van Heijnlngen, door zijn vroegere cliënt opgeroepen, uitte felle kritiek op de gang van zaken in het proces- Menten. Daarin betrok hij ook de commlssle-Schöffer. Ment zelf kwali ficeerde het rapport van die commis si e als „het crimineels te stuk dat ooit het licht heeft gezien". HARDERWIJK Het ver- haal dat er aan de zeer slecht ln het geld zittende Academie van Harderwijk, die van 1648 tot 1812 heeft bestaan, corruptie ls ge pleegd bij het verstrekken van doctorsbullen, moet worden genuanceerd. Er werd ln het algemeen licht- vaardig gepromoveerd, nauwelijks zonder inbreng van de professoren, meest al zelfs binnen een maand, en soms al na enige dagen. Van de ongeveer 4000 pro- moties 25 procent van het totale aantal ln Neder- land betrof een derde buitenlanders, vooral Duit- sers. Er ls een tijd geweest dat doctorsbullen het ex portartikel van Harderwijk waren. Tot die conclusie kwam de heer R. E. O. Ekkard, directeur van het Rijksmuseum Meermanno-West- reenianum in Den Haag, die zich meermalen met de Harderwljkse academie heeft beziggehouden. In de fraai gerestaureerde Catharina- kerk te Harderwijk, die eens van het academie-complex deel uit- door Jac. Lelsz maakte, leidde hij de presentatie in van het Album Promoto rum van de Academie van Harderwijk. Met dit boek, dat een overzicht bevat van alle promoties, die aan de academie van Harderwijk heb ben plaatsgevonden, wordt de reeks Albums Studiosorum en Promotorum van de hogescholen in Nederland afgerond. Spotrijm De Harderwljkse uitgave (362 bladzijden, geïllustreerd, prijs 59,50) verscheen onder auspiciën van de Vereeniging tot Beoefening van Geldersche Geschiedenis, Oudheidkunde en Recht, werd sa mengesteld door mr. O. Schutte, en kwam uit bij De Walburg Pers te Zutphen. Rond de Harderwljkse academie, waaraan ook de namen van de Nederlander Herman Boerhaave en de Zweedse Carolus Llnneaus verbonden waren, die elkaar later ln Lelden weer zouden ontmoeten, bestaan diverse spotrijmpjes. Bij voorbeeld het volgende: „Harder wijk is een stad van negotie, men verkoopt er bokking, blauwbessen en bullen van promotie". Nog al tijd wordt gesproken over de cor ruptie die in Harderwijk zou heb ben plaats gevonden. Nog dezer dagen is geschreven over een Am sterdamse wonderdokter, die in Harderwijk binnen drie dagen promoveerde „op een duister proefschrift over de zeven plane ten als ooreaken van zeven water- zuchtziekten". Volgens Ekkard is er aanleiding tot nuancering. Harderwijk had inderdaad meer een promotie-aca demie dan een studie-academie. Ongeveer de helft van de studen ten promoveerde er. De meesten promoveerden in de rechten, dan komt de groep medicijnen, ten slotte slechts enige procenten op een theologisch of filosofisch on derwerp. Het promoveren gebeur de ook bijzonder snel, 68 procent binnen een maand. Soms echter al na enige dagen. Er kwamen pro movendi die het proefschrift get drukt en al ln een koffertje bij zich hadden. Duidelijk is dat de profes soren in die gevallen nauwelijks invloed hadden. Enige eis die ge steld werd, was dat er met goed gevolg een examen was afgelegd. Een zaak waarbij overigens de fac tor geluk een rol speelt Ere-doctor Van duidelijke corruptie zou Ek kard niet willen spreken. Er is één aanwijsbaar geval dat er in dïe zin zeer vreemd met een bul is omge sprongen. En dat betreft een be noeming tot doctor honoris causa. Het was in 1809 dat voor iemand een belangrijke schenking aan de bibliotheel voldoende was om hem een ere-doctoraat te verstrek ken. In dit opzicht staat de acade mie van Harderwijk echter niet alléén. Recherche Denkritiek van Van Heljnlnge richtte zich vooral op de rijksrecherche, en met name commissaris G. G. J. Pe ters, die ook ln Rotterdam het proces bijwoont, en inspecteur D. Paster kamp. De advocaat beschuldigde dit tweetal van „sabotage bij het verhoor van Drik Menten in Cannes". HIJ sprak van „een welgeslaagde poging om dit verhoor te doen mislukken". Van Heijnlngen zei de rechtbank dat hij de verdediging an Menten mede heeft neergelegd vanwege de beslis sing Menten opnieuw gevangen te nemen. De bijzondere strafkamer in Rotterdam gaf daartoe vorig jaar het bevel, nadat de Haagse rechtbank Menten op vrije voeten had gesteld. Volgens Van Heijnlngen bood de wet daartoe niet de mogelijkheid, en was het ongehoord dat de rechtbnk erelch op beriep dat de wetgever een geval als dit niet had vooralen. Tot woede van Van Heijnlngen noemde de offi cier van Justitie dit argument „zeer Incorrect en een advocaat on waardig". ADVERTENTIE Jezelf ontspannen, bezig zijn met een thema, genieten van de natuur dat zijn de LCGJ- jongerenweekends. 6,7,8 juni: "jezelf anders", over relaties. Plaats: St. Michielsgestel (N.Br.J 13,14,15"juni: "waar waren we gebleven", over omgang met de bijbel. Plaats: Beilen (Drenthe) leder weekend kost slechts f 25,-. Inlichtingen en aanmeldingen: LCGJ, Postbus 99, 3970 AB Driebergen, tel. 03438-6341 ltst.125). landelijk oenfnxn voor gereformeerd jeugdwerk Van der Klaauw definitief tegen Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het CDA-Tweede Kamerlid J. N. Scholten verwacht ernstige moeilijkheden voor het kabinet ln de Tweede Kamer, nu minister Van der Klaauw zich definitief tegen een olieboycot van Zuid-Afrika heeft gekeerd ln de huidige omstandigheden. Scholten reageerde gisteren op de brief die minister Van der Klaauw over de onmogelijkheid van een olie boycot aan de Kamer heeft gestuurd. Een meerderheid van de Tweede Ka mer sprak zich vorig Jaar, door aanne ming van een motie-Scholten, vóór een olieboycot van Zuid-Afrika uit. Minister Van der Klaauw kreeg toen tot 1 juni van dit jaar de tijd steun voor de boycot te zoeken in de Euro pese Gemeenschap, anders zou Ne derland het alleen moeten doen. In de brief voert de minister een aan tal argumenten tegen de boycot aan: Een olieboycot is niet doeltreffend omdat er geen uitspraak van de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties aan ten grondslag ligt en omdat de Europese partners van Nederland er niets voor blijken te voelen. Een olieboycot zou de huidige po sitieve ontwikkelingen ln Zuidelijk Afrika kunnen verstoren. De boycot zou met name het pas onafhankelijk geworden Zimbabwe (voorheen Rho- desië) economisch in problemen kun nen brengen omdat Zimbabwe voor olie grotendeels van Zuid-Afrika af hankelijk is. Namibië De boycot zou ook de Zuidafri- kaanse bereidheid in gevaar kunnen brengen om mee te werken aan een internationale regeling voor de onaf hankelijkheid van Namibië (Zuid west Afrika). Minister Van der Klaauw verwacht dat met name Zimbabwe en een onaf hankelijk Namibië een positieve in vloed zullen hebben op de ontwikke lingen in Zuid-Afrika zelf. Om die ontwikkeling te stimuleren zal Neder land een speciaal hulpprogramma voor zuidelijk Afrika opstellen. Hoe veel geld daarmee gemoeid gaat wor den, staat niet in de brief van de minister. Minister Van der Klaauw onder streept dat diepgaande hervormin gen in het apartheidssysteem van Zuid-Afrika nodig zijn en dat de iets soepeler opstelling van de huidige Zuidafrikaanse premier Botha toch slechts in marginale veranderingen resulteren. Hij meent echter dat met de druk van uit de omringende lan den ln zuidelijk Afrika, „langs na tuurlijke weg een geleidelijk toene mende effectieve druk van binnenuit (voor veranderingen) zal kunnen ont staan." De minister ziet daarom op dit mo ment geen reden voor diepingrijpen de maatregelen als een boycot. „Het zal van Zuid-Afrika zelf afhangen of uiteindelijk in internationaal ver band alsnog naar het middel van een olie-embargo zal worden gegrepen", aldus zijn brief aan de kamer. Volgens het CDA-kamerlid Scholten erkent de regering hiermee onvol doende de ernst van de situatie ln Zuid-Afrika. Scholten meent dat ui terste druk op Zuid-Afrika noodzake lijk is om heftige botsingen tussen blank en zwart te voorkomen. Een olieboycot ook door Nederland al leen, kan naar de opvattingen van Scholten, een duidelijk waarschu wingssignaal zijn voor de Zuidafri kaanse regering om de apartheid af te schaffen. Hij vindt dat de regering te weinig blijken van solidariteit geeft met de zwarte bevolking van Zuid- Afrika. De motie-Scholten kreeg indertijd een meerderheid door steun van de Unkse fracties en het CDA. Het is echter onzeker of diezelfde meerder heid een olieboycot door Nederland alleen tegen de wil van de regering zal doordrukken. Een deel van het CDA voelde wel voor het ondereoek naar Europese steun voor een olieboycot, maar niet voor zo'n actie door Neder land alleen. UTRECHT (ANP) Als de inkomens van de vrije beroepsbeoefenaren ln de gezondheidszorg worden terugge bracht tot een maximuminkomen, gebaseerd op vijf maai het minimum loon, zou dat een besparing opleveren van ruim een miljard gulden. De eco noom drs. H. Hagen, stafmedewerker van de hogere school voor gezond heidszorg in Utrecht, becijfert dit in een ln „Medisch contact" gepubli ceerd „praatpapier", waarmee hij d$ discussies over de inkomensverdeling wil stimuleren. Hagen ls uitgegaan van de werkelijke arbeidsinkomens van de vrije be roepsbeoefenaren in de gezondheidsr zorg en de „norminkomens" waartoe die volgens de regering in 1981 moe ten zijn teruggebracht. De groep met het hoogste norminkomen, de medi sche specialisten, zou dan verder moeten worden gekort tot vijf maai het minimuminkomen. De andere groepen, tandheelkundige specialis ten, apothekers, huisartsen, tandart sen en fysiotherapeuten, zouden daar onder moeten zakken. Dit overeen komstig de nu bestaande verhoudin gen tussen de door het ministerie van economische zaken per categorie aangegeven normihkomens. Zoals gezegd schat Hagen de directe besparing op ruim één miljard, maar de neveneffecten vallen moeilijker te voorspellen. Zo is denkbaar, dat men de aantallen verrichtingen gaat op voeren als wordt geprobeerd de inko mensmatiging te bereiken door een verlaging van het tarief per verrich ting. Minder gevaarlijk voor de kos tenstijging in de gezondheidszorg is volgens Hagen wellicht handhaving van de tarieven op het huidige peil met tegelijkertijd een maximering van de inkomens. De bedragen waar mee het maximuminkomen wordt overschreden zouden dan moeten worden teruggestort aan de betrok ken ziekenfondsen en particuliere verzekeraars. In Nijmegen is gisteren het congres van de VVD begonnen. Op de foto overlegt mr. M. Geertsema (staand) met rijn commissie over het „liberaal manifest". V.l.n.r. de heren La Bohm en Aartsen, mevrouw Den Haan, de heer Talsma en mevrouw Den Ouden. rERDAM (ANP) De politie- er in Amsterdam heeft gister en aan vier mannen die betrok- 'aren bij de rellen op 30 april in (oofdstad, aanzienlijk mildere fen opgelegd dan de officier van 'ie had geëist. De hoogste straf- twaalf weken cel, waarvan zes n voorwaardelijk, waren voor de rige onderwijzer E.ö. uit Noord en de 26-jarige leraar F.G. uit 'erdam. Tegen hen was vijf 'den onvoorwaardelijk geëist. Harige Rotterdamse magazijn- 'nde H.H. en de 21-jarige expedi- W-V. uit Amstelveen kregen elk gen. waarvan twintig voorwaar- en een boete van driehonderd L Hun onvoorwaardelijke straf Jik aan de duur van hun voorar- Tegen h. was twee maanden tegen V. zes weken. Van een medewerkster MANCHESTER Hoewel de principes van gelijkte beta ling en behandeling van vrou wen in theorie in de hele Euro pese Gemeenschap zijn geac cepteerd, komt er in de prak tijk van alle mooie bedoelin gen vaak weinig terecht. Mid delen en menskracht ontbre ken om de toepassing van wettelijke maatregelen af te dwingen. Dit heeft een driedaagse conferentie van leden van emancipatiecommis sies en vertegenwoordig(st)ers van de lidstaten vastgesteld, waartoe EG- Commissaris Vredeling (Sociale Za ken) het initiatief had genomen. Ondanks grote verschillen in achter grond en visie kwamen de afgevaar digden gisteren tot de unanieme con clusie dat de discriminatie en zwakke poisitie van vrouwen op de arbeids markt niet als een geïsoleerd vraag- Pr mnaf alHtll Ha aan farantia aan Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Milieurampen met grote olietankers wor den voornamelijk veroorzaakt door menselijke fouten bij bemanningen met een te laag opleidingsniveau. Ook een belangrijke oorzaak van dit soort scheepsongelukken is het niet naleven van veiligheidsvoorschriften. stuk kan worden gezien: het ls een algemeen maatschappelijk pro bleem. Met nadruk werd gewezen op de noodzaak, de positie van de nationale emancipatiecommissies te verster ken. Een Europees platform zoü het werk van de commissies kunnen ver gemakkelijken, en ook de grote af stand verminderen tussen wat Vrede ling noemde „de invoren toren" in Brussel en de vrouwenbeweging in de lidstaten. Vredeling wees in zijn slottoespraak nog eens nadrukkelijk op de financië le faciliteiten die de EG kan bieden aan projecten voor het vergroten van de mogelijkheden van vrouwen op de arbeidsmarkt. Het budget daarvoor van het Europees Sociaal Fonds wordt niet uitgeput En tachtig pro cent van de gehonoreerde aanvragen komt uit West-Duitsland. In andere landen is men en zijn vrouwenorga nisaties kennelijk te weinig op de hoogte van deze mogelijkheid. Volgens de aanbevelingen van de conferentie, de eerste van deze aard op Europees niveau, moet het sys teem van belastingwetgeving en soci ale verzekeringen ln de aangesloten landen uiteindelijk gericht worden op individuele mensen ln plaats van op Er moet, aldus de conferentie, een bindende regerling komen voor ou derschapsverlof, op te nemen door één van beide ouders. Bij arbeidstijd verkorting moet nadrukkelijk verkor ting van de werktijd per dag worden overwogen, om zo te komen tot een eerlijker verdeling, ook van de verzor gende en huishoudelijke arbeid. In verband met de snélle opkes van de micro-elektronica en de gevolgen voor beroepen waarin juist veel vrou wen werken, werd gewezen op het grote belang van de betrokkenheid van vrouwen bij onderhandelingen tussen de sociale partners over dit onderwerp. In vakbeweging, in ondernemingsra den en bij werkgeversorganisaties moeten vrouwen zich verzekeren van een invloedrijke positie door zich in groten getale sterk te maken. De na tionale emancipatiecommissies zou den een adviserende stem moeten hebben, aldus het congres, daartoe gelegitimeerd door een achterban die zich ln die adviezen kan herkennen. Dit heeft Ronald Illan, voorzitter van het Internationaal Maritime Indu stries Forum (IMIF), gisteren meege deeld in Rotterdam. Het forum werd vijf Jaar geleden opgericht met het oogmerk de internationale scheepsin- dustrie nieuw leven ln te blazen. Mo menteel maken ruim zestig organisa ties op het gebied van de internatio nale scheepvaart, scheepsbouw, aar dolie-industrie en het bankwezen uit achttien landen, waaronder ook ons land, deel uit van het forum. Volgens Ilian worden de veiligheids- en materiaalvoórschriften alsmede de opleidingseisen van de Intergou vernementele Maritieme Organisatie IMCO lang niet altijd opgevolgd. Om te voorkomen dat het steeds onveili ger wordt op zee, zuilen de regeringen van de zeevarende naties de controle op binnenkomende en uitgaande schepen moeten verscherpen meent het forum. Wat betreft Nederland heeft de orga nisatie inmiddels bij het ministerie van verkeer en waterstaat aange drongen op verscherpte controle door de havenautoriteiten van met name grote olietankers. Tegen de rederijen van tankers die niet voldoen aan de kwaliteitseisen van de IMCO zal veel strenger opgetreden moeten worden,: meent het forum. Maatregelen Het ministerie van economische za ken ls gevraagd maatregelen te ne men ter bevordering van de sloop van oude schepen. Voor elke ton nieuwe scheepsruimte zou twee ton bestaan de scheepsruimte moeten worden ge sloopt. In korte tijd zou op deze ma nier de wereldtankervloot die nu nog een overschot van tachtig miljoen ton vertoont ln betrekkelijk korte tijd drastisch gemoderniseerd kun-' nen worden. Om de veiligheid op de wereldzeeën te vergroten zou de Nederlandse rege ring dezelfde eisen die ze aan Neder landse schepen stelt, moeten opleg gen aan buitenlandse tankers die de havens in ons land binnenlopen. Het forum wil bij zijn acties vooral de nadruk leggen op Nederland, omdat Rotterdam de belangrijkste cn groot ste haven van de wereld is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9