'Moet ik me nog bewijzen?' De lijdensweg van Zwartkruis ussen eersen pnieuw Wielercoach Rini Wagtmans snapt wantrouwen NOC niet Vroeger eisten de top-vedetten gewoon hun positie op, dat was een uitgemaakte zaak' Schoenaker met naar EK Doesburg mag van Sparta naar PSV Betty Stöve uitgeschakeld Panizza nieuwe leider in Giro ATERDAG 31 MEI 1980 SPORT TROUW/KWARTET 31 NT WILLEBRORD Opnieuw iben de Russische wielrenners la- zien dat zij niet voor spek en nen willen meerijden in Olympia's inde door Nederland. In de vierde ppe, die voerde van Grave naar t Willebrord, zegevierde de Sowje- s Aavo Pikoes en eindigde met nog ee van zijn landgenoten bij de eer zeven. Oleg Logvin werd derde en eri Katsjerin werd zevende. wr zijn ritoverwinning werd Pikoes 'ens leider van het algemeen klas- nent. Pikoes legde de 145 kilome- naar Sint Willebrord al in 3 uur 18 nuten en 39 Sfeconden. In de eind- int versloeg de Rus Peter Damen, als tweede over de finish kwam. Wijnands, de grote belolt, die een •(contract heeft getekend bij de leg van Peter Post, eindigde als Russen beheersden de gehele ppe (alle premiesprints werden ge inen door Russen), die een ramp il voor René Koppert, tot aan eren de drager van de oranje lei strui. Al in het begin raakte Kop- betrokken bij een valpartij en geen vijf kilometer verder reed lek. Deze tegenslagen kon hij niet 'erken en uiteindelijk finishte hij ruim veertien minuten achter- d op Pikoes. etappe. 1 Aavo Pikoes (Sov) 145 km In 3 min. 30 sec (met tljdvergoedlng 3.18.24). 2. Damcn z.t. (met tijdverg. 3 18.29). 3. Oleg n (Sov) z.t (met tijdverg. 3 18.34). 4. Ad ™5 z t.. 5. Gianni Olacomln! (Ita) z.t.. 6 Mutsaars z.t.. 7. Joeri Katsjerin (Sov) z.t.. 8. 'v«n Vlimmeren z.t,. 9. Jacques van Meerz.t.. "ts 8chür z.t. OSPORT Jan Lammcrs neemt na de gaining voor de Grote Prijs van Spanje I op het circuit van Jararna bij Madrid °c Plaats in. De snelste tijdens de eerste "Bwessle was de Fransman Jacques Men van de Nederlanders, die tijdens '"«toernooi In Alta Terme op de eerste vier eindigden, hebben er zich drie gekwali- 1 voor het toernooi om de wereldtitel, 'van der Wal (eerste). Hans Jansen en '"fc zullen van 4 tot en met 24 december ""ko (Mali) spelen om het wereldkampi- ÏBal Uitslag nacompetltie zondaga- hoofdklasse RKC-Rheden 1-2. Compe- '"t 2, eerste klasse B: Olympia-Ovcrmaas Jgmpta degradeert). HION-VIOS 1-4. L 1-6. Beker West 2. halve finales «recht-stceds Volharden 0-1 en Nleuwen- '•Xerxes 4-0. door Erik Oudshoorn SINT WILLEBRORD Ook uiterlijk is Rini Wagtmans al lang niet meer de vroegere meesterknecht van Eddy Merckx. Zijn jongensachtige gezicht heeft plaatsgemaakt voor een zakelijke blik. En ook het afgetrainde figuur van vroeger is er niet meer. Alleen dat merkwaardige, witte, pigmentloze haar lokje. dat op zijn voorhoofd rust, herinnert nog aan de tijden dat hij tijdens afdalingen zelfs op de meest kronkelige wegge tjes met een kamikaze-snelheid naar beneden suisde. Voor de rest knaagt de tand des tijds aan Rini Wagtmans. Zelfs meer dan dat, en hij beseft het zelf ook. Daarom wil de Brabander na de Olympische Spelen zijn functie als bondscoach bij de amateurrenners op de weg definitief ter beschikking stellen. De KNWU zal inmiddels be seffen dat het Wagtmans menens is. Het kleine bondje kan een bonds coach geen enkele financiële vergoe ding in het vooruitzicht stellen, het geen de keuze voor de man uit Sint- Willebrord een stuk eenvoudiger maakt. Op dit moment komt zijn werkelijke baan bij een firma in sportartikelenhopeloos in de ver drukking. Van die situatie wil Wagt mans af. Wie hem hoort praten kan zich evenwel nauwelijks voorstellen dat hij straks uit de wielersport stapt. Maar zijn besluit is resoluut. „Ik heb aanbiedingen gehad in Amerika," zegt hij. „Ze zitten daar erg verlegen om een deskundige op wielergebied. Er zijn mij vorstelijk aanbiedingen gedaan. Maar waarom zou ik daar op ingaan? De baan van coach, en in het bijzonder bondscoach, is immers een betrekkelijke zaak. Ik voel er wel voor om ooit nog eens een profploeg te beginnen die gesponsord wordt door de firma waarbij ik werk. Ik zou dan met een groep van tien tot vijf tien jonge amateurs willen beginnen. En vervolgens de zaak opbouwen." Voorlopig is Wagtmans" blik gericht op de Olympische Spelen. Als een van de weinigen sporten is het wiel rennen niet aangetast door de boy cot. Alle vooraanstaande wielematies zullen in Moskou acte de précense geven, Nederland, zoals onlangs is besloten, dus ook. Tot grote tevre denheid van de KNWU trouwens, die van een boycot niets wilde weten. Wagtmans denkt er in de functie van bondscoach net zo over. Privé heeft hij ook een mening maar het lijkt erop dat die erg parallel loopt met zijn zakelijke opvattingen. Of hij komt er zelf niet meer uit, dat kan ook heel goed. Wagtmans: „In de Oostbloklanden zouden ze ons voor gek verklaren als we niet deelnemen. Ze begrijpen niet waar we steeds weer het nieuwe materiaal vandaan halen, terwijl zij al jaren met dezelfde ploeg opereren. Als bondscoach zegt ik: ja, het is goed dat we gaan. De wereldpo litiek is zo gevarieerd. Een boycot kan nooit consequent zijn. Als Je de Spelen als een politiek instrument ziet, hadden we in München en Mon treal ook moeten wegblijven. Boven dien: het is toch niet te motiveren dat je wel naar Oost-Europa gaat voor de Vredeskoers maar niet naar de Spe len in Rusland? Persoonlijk vind ik dat ieder systeem zijn fouten kent. Bijna nergens worden de rechten en de neutraliteit van de mens voor hon derd procent gerespecteerd." Het moet voor Wagtmans een teleur stelling zijn geweest om te vernemen dat Ad Wijnands een profcontract heeft getekend bij Peter Post. Wagt mans zag Wijnands als een potentiële Olympische kampioen omdat hij over een geweldig koersinstinct be schikt. Nu kan hij hem van zijn lijstje voor de Olympische selectie schrap pen. Wagtmans: „Ik verwijt Wijnands helemaal niets. Het is wel Jammer voor onze kansen op goud natuurlijk. Het Olympisch Comité (NOC) kan zich dat aantrekken. Ze doen daar voorkomen of ze willen zeggen: zoek het maar uit Rini. Pas na Maren- Rini Wagtmans: „In de Oostbloklanden zouden ze ons voor gek Verklaren als we niet deelnemen aan de Spelen." Kessel, op 14 Juni, kan ik de definitie ve ploeg aanwijzen. Tot die tijd is het formeel nog helemaal niet zeker dat Nederland met een individuele én een1 tijdritploeg aan de Spelen deelneemt. Daarom heb ik Adje Wijnands nooit enige zekerheid kunnen bieden. Ik ben ervan overtuigd dat hij met een ticket in zijn zak voor Moskou niet zo vroeg bij Post had getekend. Het is eigenlijk vreemd dat het NOC zo wei nig vertrouwen heeft in het wielren nen. Goud tijdens het WK in '78 en een zesde plaats in '79, dat was toch netjes? Moet ik me nog bewijzen?" Het NOC heeft Wagtmans gevraagd vier renners voor te dragen voor de honderd kilometer ploegenachtervol- ging en vier voor de individuele strijd op de weg, waar hij met zes man aan kan deelnemen. Zeker twee coureurs zullen dus een dubbele rol gaan ver vullen. Peter Winnen is met zijn in drukwekkende tweede plaats in de Vredeskoers wel zeker van deelne ming. Dat geldt trouwens ook voor Jacques Hanegraaf en tljdrljder Bie- rlngs. Maar de totstandkoming van het resterende gedeelte van de Olym pische ploeg blijft nog een vraagte ken. De tijdrijders zullen zich moeten bewijzen in Maren-Kessel, terwijl de individuele formatie nog deelneemt aan de Ronde van Europa (vanaf 9 Juni). Ondanks het wegvallen van Wij nands blijft Wagtmans een optimis tisch man. „Met Oost-Duitsland, Ita lië en Rusland behoren we tot de kanshebbers. Ik heb nu weer hetzelf de gevoel als in 1978. De Oostbloklan den liggen in tactisch opzicht nog ver achter ons. Ook zijn ze niet in staat om een waaier te vormen binnen twee minuten. Ik vind dat de amateurs in Nederland steeds professioneler gaan rijden. Ze weten tijdens de koers hun krachten beter te verdelen. Nee, met deze jongens is het goed afscheid nemen." ROCCARASO De Fransman Ber nard Hinault heeft in een klassiek duel bij de eindstreep de overwinning in de veertiende etappe van de ronde van Italië behaald. Zijn directe tegen stander, de Italiaan Wladimiro Paniz- za. nam echter de leiding over in het algemeen klassement. Het is voor het eeerst dat de 35-jarige veteraan in de Giro de rose trui verovert. Hinault en Panizza reden op het laat ste rechte stuk zij-aan-zij van het peloton weg, waarna de Fransman vlak voor de einstreep de zege naar zich toe greep. Hinault won de 186 kilometer lange bergrit van Foggia naar Roccaraso in 5 uur, 58 minuten en 15 seconden. De verrassende pres tatie van de veteraan Panizza bracht gTote verschuivingen teweeg in de algemene rangschikking, waar Ro berto Visentini uit de hoogste regio nen verdween. Veertiende etappe 1. Bernard Hinault (Fra) 5.58,15. 2. Wladimiro Panizza (1U) z.t.. 3. Oulseppe Saronnl (Ita) op 42 sec. 4. OianbattUta Baronchel- 11 (Ita) Z.L. 5. Tom Prtm (Zwel op 51 sec., 8. Francsco Moser (Ita) op 1.38, 7. Joseph Fucha (Zwi) op 2.03. 8. Leonards Natale (Ita) op 2.13. 9. Jean-Rene Bemaudau (Fra) op 2.18, 10. Roberto Carruntl (Ita) z.t.. 11. Faustlno Ruperez (Spa) op C.20, 12. Bemt Johansson (Zwe) tt.. 13. Mario Beccia (Ita) z.t., 14. Oiovannl Battagiio (Ita) z.t. 15. Orefor Braun fWDl) op 2.30. Algemeen klassement: I. Panizza 88.58,20, 2. Hi nault op 1.05. 3. Ruperez op 1.49.4. Baronchelli op 2.35. 5. Battaglln op 2.40. 8. Moser op 3.30. 7. Roberto Visentini (lts) op 4.20. a Prim op 4.25, 9. Saronnl op 6.01. 10. Oodl Schmutt (Zwi) op 5.23. 11. Beccia op 5.29. 12. Sllvano Contlnl (Ita> op 8.05. 13. Olauco Santoni (Ita) op 8.32,14. Fuchs op 7.04. 15. AUredo ChlnetU (Ita) op 9.09. ORANGE Na een solo van 210 kilometer heeft de Fransman Jean- Marie Michel de vierde etappe van de Dauphiné Llbéré gewonnen. De rit van La Voule naar Orange ging over 236 kilometer en leidde ook over de berg Mont Ventoux Bert Pronk ein digde met een minuut en vijftig se conden achterstand als tweede. De Belg Claude Criquiellon behield de leiding in het algemeen klassement. Vierde etappe: 1. Jean-Marie Michel (Fra) 238 km ln 6 uur 27 min. 22 sec. (gem. 35.825 km/u); 2. Bert Pronk <Ned) op 1.49, 3. Daniel willems (Bel) op 1.52.4. Christian Seznec (Fra) op 2.25.5. Johan van de Velde (Ned) z.t. 8. Joep Zoetemelk (Ned) op 2.27. 7. Sven-Ake Nllaaon (Zwe) op 2.28. 8. Theo de Rooy (Ned) z.t. 9. Raymond Martin (Fra) z.t. 10. Bernard Thevenet (Fra) z.t Algemeen klassement: 1. Claude Criquiellon Bel) 22 uur 24 min. 50 sec. 2. Daniel Willems \Bel> op 14 sec. 3. Johan de Muynck (Bel) op 1.14. 4 Michel Laurent (Fra) op 1.19. 5. Joop Zoetemlek (Ned) op 1 25; 8. Joaqutm Agootlnho (Por) z.t. 7. Sven-Ake Nilsson (Zwe) op 1.41 Programma Nacompetltie Vandaag, 19.30 uur: Volendam-Cambuur De Graafschap-Wageniugen loor Matty Verkamman EIST Maandag vertrekt het Nederlands voetbalelftal naar Oostenrijk, waar de laatste jorbereidingen voor het in Italië af te werken Europees kampioenschap worden getroffen, ondscoach Jan Zwartkruis gaat op pad met een groep spelers die hij dit seizoen zeer kritisch erft gevolgd. Meer dan eens heeft de gedreven kapitein in de voorbije competitie met zorg ■sproken over de kwaliteit en de ontwikkeling van het Nederlandse topvoetbal. Die zorg was ok algemeen te signaleren. En zeker in de pers. Te denken valt aan het kampioenschap van dat met heel weinig enthousiasme werd begroet. Tegenover dat miezerige beeld stond iotseling de opwekkende interland Oost-Duitsland-Nederland, een aantal zeer sterke compe- tiewedstrijden (AZ-Ajax, Feyenoord-Ajax, de eerste helft van Ajax-AZ) en onlangs nog de ieeslepende bekerfinale; bevestigingen dat er nog voldoende kwaliteit aanwezig is. Voor de mdscoach was het wel een verwarrend beeld. n Zwartkruis: „Ik denk dat we wor- elen met, zeg maar, de overgang n een generatie naar een ander ype voetbal en een ander type voet- iller waar we het in de toekomst iee moeten doen. Dat is uit de nood boren. Maar het is niet zo dat we aar nu ineens de noodklok over oeten luiden. Wel zullen we de grote dlviduele klasse van onze top-ve- itten node missen. Maar: wanneer e topspelers van nu. dus niet de top- detten. uitgaan van de gedachte m er van te maken wat er van te aken is, dan blijkt dat we toch nog >n goede pot krijgen. Als men het ihter op een laag pitje wil zetten, i wordt de spijker goed misge- igen." heeft hij ook gesignaleerd, het gelopen voetbaljaar. „Ja. Kijk. voor Europese kampioenschappen is tzo dat er nog een keur van spelers hter deze selectie zit; die ik eigen- Ie met even veel recht had kunnen lederen. Dat was vroeger wel an- Dan was het een uitgemaakte ak, daar eisten de top-vedetten ge- lon hun positie op." ettemin wordt in het buitenland de derlandse vormcrisis amper ge- naleerd. „Daar heb je het nu de elopen jaren zijn we op wereld- en iropese kampioenschappen, en ook or de clubs, enorm verwend. Maar insiders weten met wat voor een aeite en pijn de kwalificatie voor gentinië en nu ook voor de EK is jedwongen. Maar inderdaad, het ipect dat het buitenland ten op- hte van Oranje heeft, dat blijft ereind. Daar moeten we ook goed bruik van maken. Ja, dat cultiveer Zoals ik ook onze bekende speel- |l tegenover het buitenland wil ndhaven. We hebben het lange tijd ad over de Engelse stijl, over de tse en Middeneuropese stijl, etce- Sinds '74 staat er het totalvoet- de eigen Hollandse speelstijl; de ssie die we daar hebben neergezet, circulatievoetbal." itgangspunt het wereldkampioenschap van was PSV net over het hoogte- nt heen. Toch was die ploeg het gangspunt voor de zelfstandige ndscoach Zwartkruis. Maar was V nu wel zo'n waardig vertegen- ordiger van de Hollandse speel-, |1? „Ja, dat geloof ik toch beslist. was een uitbouw van wat er al was. PSV heeft de geweldige snel heid, het loopvermogen, eraan toege voegd. Een supplement, zeg maar. Kijk, een Willem van Hanegem heeft een wereldstijl neergezet ln het ver tragen, het temporiseren. Bij PSV werd het een caroussel, het enorme loopvermogen van diverse spelers vloeide in elkaar over. Dat heeft mij geweldig aangesproken. En of PSV mijn uitgangspunt was in '78, ach, ik geloof niet dat je klakkeloos moet imiteren. Als bondscoach moet je het materiaal heel scherp analyseren; binnen de mogelijkheden een tacti sche analyse maken, waar de kwali teiten van alle spelers tot hun recht komen. Kijk, als je dan op een gege ven ogenblik de Nees en Van Hane gem niet meer hebt, dan Vind ik in het loopvermogen van de PSV'ers toch een stuk compensatie om het eigene te bewaren." Na Zwitserland-Nederland, ln Eind hoven, sprak een wat pessimistische Zwartkruis niettemin plotseling over .".werkvoetbal". De bondscoach vindt dat zijn woorden toen verkeerd zijn begrepen. „Heel wat mensen hebben dat werkvoetbal vertaald als iets de- nigrerends, terwijl het nooit mijn be doeling is geweest om het als rampza lig of tweederangs te bestempelen. Ik heb juist gezegd: als je kijkt naar Kevin Keegan, naar Johan Cruijff, naar Bobby Charlton en, dat is toch ver terug, naar Di Stefano daar zag je aan de basis toch altijd hun gewel dige actie-radius. Aan de basis moet toch altijd de arbeid liggen. Maar dan zag ik vooral bij de jongere garde nog wel eens dat hautaine; het zich ver plaatsen in hun eigen mentaliteit." Communicatie Wildschut; hij begrijpt de kritiek van de bondscoach niet, heeft hij pas nog in een interview gezegd. „Weet je wat de kwestie is: het is zo Jammer dat er op het ogenblik alleen nog maar via de pers wordt gecommuniceerd. Er wordt zo op de man gespeeld. Ik kan me niet herinneren dat ik ih welk interview dan ook negatief ben ge weest over Piet Wildschut. Toch is hij teleurgesteld over bepaalde uitspra ken die ik gedaan heb. Dan zie Je weer dat het beeld dat sommige mensen van zich zelf hebben nog niet zuiver is. Een international die naar de top toe komt, moet ook op die top preste ren. Hij heeft aan zich zelf een dimen sie toegevoegd. Dan gaat het er om dat hij dat uitbouwt, nog beter wordt. Zijn vertrekpunt mag geen eindpunt zijn. Als Rijvers direct na Argentinië op de training signaleert dat zijn spe lers rijper zijn geworden, dan zet hij in zijn verwachtingspatroon neer dat de zes Argentinië-gangers PSV in de nieuwe competitie moeten dragen. Als dan later de enorme deceptie, die geweldige neergang blijkt, dan mag Rijvers naar mijn idee appeleren aan de crème de la crème. Maar dan wórdt er gezocht naar oorzaken. Het ligt dan voor de hand om te zeggen: deze mensen hebben in aanleg veel meegekregen, maar in hun persoon lijkheidsstructuur zijn ze nog niet zo ver om aan een topclub een extra dimensie toe te voegen. Het is kenne lijk de mens eigen om het in zo'n situatie te gemakkelijk op te nemen. Als deze benadering dan als negatief wordt ervaren, tja, dan is er geen basis meer om te discussiëren." Het is anderzijds geen gemakkelijke erfenis voor de nieuwe generatie, na die periode van bloei. „Maar het is wel zo dat de instap voor deze men sen ook nu nog een instap naar hun honorering is. Als je toch ziet waar voor een Wim Jansen en een Willem van Hanegem hebben gespeeld, kijk, daar wordt wel eens aan voorbij ge gaan. Je hoort me zelden over geld praten, maar ik vind het heel vanzelf sprekend dat een profvoetballer voor veel geld wordt ingehuurd. Maar in herent daar aan is dat hij een stuk vakmanschap moet leveren. Er moet wel evenwicht zijn. Als Je dan niet aan het hoge verwachtingspatroon kan voldoen, betekent dat dus, dat je overvraagd hebt. Vroeger had een Van Hanegem iets afgedwongen toen hij eerst een winkel voor driehonderd gulden ging openen en later voor nog veel meer. Nu is het ineens een instap van niks naar alles." Cruijff Nu is het wel Cruijff en zijn generatie geweest die de dwaze ontwikkeling van het overvragen op gang heeft gebracht. De bondscoach wil échter geen kwaad van hem horen. Een ze kere verering. „In de principes die wij in de voetbalwereld hebben neerge zet, zijn bijvoorbeeld Van Hanegem en Neeskens onder regie van een unieke Johan Cruijff gegroeid. Top- vedetten als Ruud Krol en Rob Ren- senbrink hebben zich met één slag ondergeschikt gemaakt aan Johan. Hij wist tijdens de wedstrijd de oplos singen aan te dragen voor elke nuan cering en schakering bij de tegenpar tij en de eigen partij. In die visie, ZEIST Na Jan van Deinsen heeft ook de AJacied Dick Schoenaker met een blessure het trainingskamp in Zeist verlaten en zal de middenvelder derhalve ontbreken bij de eindronde van het Europees kampioenschap in Italië. Bondscoach Jan Zwartkruis heeft besloten dat John Metgod (AZ'67) en Heini Otto (FC Twente) zich in Nederland beschikbaar hou den voor de selectie. Hun namen wor den toegevoegd aan de lijst, die aan de Europese voetbalbond (UEFA) wordt opgegeven. Het Nederlands elftal heeft in Zeist tegen het Rotterdamse Xerxes geoe fend. In dit duel kwamen de vermoei de Ruud Krol en de licht geblesseer de Johnny Rep niet ln actie. Neder land won met 6-2 na een ruststand van 2-0. De Nederlandse treffers kwa men op naam van Nanninga (Roda) en Koster (PSV) tweemaal en Vrey- sen (NAC) en Thijssen (Ipswich) ieder éénmaal. Voor Xerxes scoorden Vink en De Vries. Van onze sportcorrespondent Jan Zwartkruis: 'De nieuwe generatie accepteert het minder gauw om in een hoek te worden gezet'. moet je nagaan, heeft Rensenbrink dat tijdens één van zijn laatste wed strijden zo verschrikkelijk goed ver woord toen hij zei: „Tja, Cruijff heeft mij als opvolger willen bestempelen, maar ik kan die rol niet aan. We kunnen zeggen wat we willen, maar we hebben allemaal goed gespeeld bij de gratie van Cruijff." Alleen Piet Keizer heeft nooit geaccepteerd om in de opvattingen van Johan te denken. „Nu, zonder zo'n leider, zie Je hoe moeilijk een Piet Wildschut, een Mi chel Valke, een Frans Thijssen, een Adri Koster, een Kees Kist het heb ben in het soort voetbal waarin de regie van de meester ontbreekt. Daar om moet men deze generatie de tijd geven om te groeien, te experimente ren en te falen. Maar nog: we hebben genoeg kwaliteit in huis om op het Europees gebeuren toe te slaan. Zo maar komt daar Simon uit de lucht vallen. Op een gegeven moment was die Van der Gijp er. Kijk, met Iets meer geluk had ik er nu al gestaan met Simon en met Van der Gijp of een Valke. Het kan even duren, maar die komen onherroepelijk door. On herroepelijk. Zo'n Valke heeft alleen maar nodig dat PSV straks presteert en in the winning-mood komt." Nederland blijft een voetballand. „Ja, natuurlijk. Natüürlijk. Ik heb de hoop dat er straks weer een Individu alist is die de goede constructie bo ven alles kan uittillen." Simon Simon, Zwartkruis heeft het er moei lijk mee dat hij Tahamata heeft moe ten teleurstellen. Geen vorm uitein delijk en dus de harde hand. „Denker om dat zoiets zwaar weegt voor een bondscoach. Je weet dat je zo'n jon gen een vermogen onthoudt. Dat zijn dus dingen die misschien niet mee mogen tellen, maar die bij mij, eh, onherroepelijk toch naar boven ko men. Je bent toch die je bent. Voor de top-vedetten is de harde hand het meest herkenbaar. Alleen, hoe lang houdt dit nog stand? De nieuwe gene ratie accepteert het minder gauw om in een hoek te worden gezet. In het zelfrespect, dat ieder mens toch heeft, is het nu eenmaal niet gemak kelijk te verdragen om te pas en te onpas om Je oren te worden geslagen. Ook al zou ik het willèn, dan nog zou ik me niet zo kunnen gedragen; zou ik me forceren en dan wordt er toch door je heen gekeken." Commercie „De terugval van Simon is een som van factoren geweest. Hij is een kind van een ander volk, van een heel andere cultuur. Wanneer is hij nu weggezakt? Op het moment dat heel Ajax het vreselijk moeilijk kreeg. Leo Beenhakker heeft de ploeg op basis van hard werken weer in het goede spoor gekregen. Dat is in z'n totaliteit goed geweest voor Ajax, maar niet voor iedereen. Een ander punt: wat dacht je dat het Slmon Tahamata doet wanneer hij door de president van de Molukkers bij dertig jaar Am- bon op het podium wordt geroepen en daar als een soort volksheld wordt opgevoerd? Wat denk je dat het zo'n jongen doet als hij bij de kroning van Koningin Beatrix als afgevaardigde van zijn volk in de Nieuwe Kerk aan wezig is? Daar bovenop kwam dan nog eens de hele commercie. Daarin is hij belast met mensen die topzwaar voor 'm waren." Die commercie richt zich trouwens steeds vaker tegen de sport en ook tegen het Nederlands elftal. De Tele graaf, een der Oranje-sponsors, schopt een ordinaire rel wanneer aan voerder Ruud Krol niet op een even smakeloos als commercieel feestje (Telegraaf/TROS) in Zeist verschijnt. Dat was Zwartkruis allang bekend, maar nochtans meldt het bewuste ochtendblad dat het aanvoerder schap van Krol ter discussie staat. De bondscoach zal er wel eens misselijk van worden. „Ik krijg altijd de joker toegespeeld. Er is op een bepaalde datum dan zo'n feestje voor het Ne derlands elftal georganiseerd, maar ik moet maar voor een selectie zor gen. Een week later moet ik dan weer tegen sommige jongens zeggen: jij niet en jij toch ook maar niet. Ik praat er niet graag over, maar in de marge, ach als ik me maar even zou laten gaan, dan werd ik onmiddellijk gepakt. Je bent mens en Je glijdt allemaal een keer uit. En ik bén bijna al eens uitgegleden. Dat ik dacht: waar moet dit naar toe. Door die commerciële belangen kun je soms geen kant meer op. Waar ben ik ln godsnaam mee bezig, heb ik me wel eens afgevraagd. Als ik daar eens opening van zaken over zou geven, dan zou je met tien keer zo veel respect over de leiding oordelen. Want het is af en toe zo louche als wat. Hoe je toch benaderd en geïnfil treerd wordt. En dan zijn het heus niet de eersten de besten, het zijn mensen die gewoon hoog staan aan geschreven. maar die zulke enorme belangen hebben. Maar plotseling kijk ik er dan dwars doorheen en dan zeg ik: maar hier doe ik niet aan mee, sorry, je moet nu weg zijn, klaar af." De ernstig kijkende bondscoach geeft één voorbeeld. „Wat heel spre kend is: voor de laatste wedstrijd tegen Oost-Duitsland is mij ontzet tend veel geld toegezegd als ik Cruijff en Van Hanegem zou laten spelen. Ik heb dat onmiddellijk bekend ge maakt bij de technische staf, want ik was ontzettend bang dat ik de dupe zou worden. Dat men met alle midde len zou proberen om mij onder druk te zetten, etcetera. Tja, het is wat." ROTTERDAM - 8parta heeft Pim Doesburg toestemming gegeven naar PSV te vertrekken. De Elndhovense club heeft al overeenstemming be reikt over de afkoopsom voor het contract dat de bijna 37-jarige doel man nog twee seizoenen aan zijn hui dige club bond. Doesburg zal bij PSV de plaats innemen van Jan van Be- veren die vermoedelijk naar de Ame rikaanse club Fort Lauderdale ver trekt Ton Pattinama, die Sparta had willen aantrekken om de plaats van de naar Feyenoord vertrokken Luuk Balkestein in te nemen, blijft bij Ex celsior. Hij tekende voor een Jaar bij. 8parta beschuldigt overigens zijn stadsgenoot ervan onfatsoenlijk te hebben gehandeld door Pattinama na de voorgeschreven datum van 15 mei een aantrekkelijker contract aan te bieden. PARUS Betty Stöve is in de twee de ronde van het damesenkelspel van de open Franse tennistitels in Parijs uitgeschakeld. De Westduitse Silvia Hanika zegevierde zonder al te veel moeite in twee sets: 6-4 en 6-3. Ook Nanette Schutte haalde de derde ron de niet. ZIJ verloor kansloos met 6-1 en 6-2 van de Amerikaanse Bettina Bunge. Bij de heren haalde nationaal kampioen Louik Sanders de derde ronde eveneens niet. De Leidse eco noom verloor met 6-3, 6-4 en 6-1 afge tekend van de Brit Buster Mottram. Marianne van der Torre heeft de ten- nisbond (KNLTB) meegedeeld niet langer deel te willen uitmaken van de zogenaamde kerngroep, die door de bond in staat wordt gesteld aan bui tenlandse toernooien deel te nemen. De Europese Jeugdkampioene heeft de verwachting dat zij zich individu eel beter kan ontwikkelen ln het In ternationale tennis. De nationaal kampioene heeft laten weten wel voor het Nederlands team te willen blijven uitkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 31