Bonifatius en de Europese gedachte Democraten vechten tot bittere eind ATERDAG 31 MEI 1960 TROUWKWARTET 25 •KERK! Gisteren is in de parochiekerk van de Engelse plaats Credi- ton, de geboorteplaats van Bonifatius, gebeden voor Leeu warden, omdat daar een Bonifatius-kerk staat, en vandaag is Lichtenvoorde aan de beurt. Trouwens, alle 360 plaatsen in de wereld met een Bonifatius-kerk worden dit jaar in het gebed herdacht omdat het 't Bonifatius-jaar is. Bonifatius (in 754 bij Dokkum vermoord, naar iedereen op de lagere school is bijgebracht) is dertienhonderd jaar geleden geboren en dit feit wordt in Engeland, dat overigens nooit zo nadrukkelijk naar deze grote zoon heeft omgeke ken, zo uitvoerig herdacht. Het hoogtepunt van het feest is volgende week donderdag, 5 juni en daar is dan ook een afvaardiging uit Dokkum bij tegenwoordig. Haro Hielkema was in Crediton en schrijft (onder meer) over de manier, waarop de Engelsen de missionaris Bonifatius bekijken en zelfs in verband met de EG weten te brengen. door Haro Hielkema CREDITON Van Bonifatius leerde je als kind op de lagere school eigenlijk niets meer dan dat hij om het leven gebracht werd: 754 Bonifatius bij Dok kum vermoord. Er zat voor mijn gevoel een licht triomfantelijk toontje in. Zo van: hij zal het er wel naar gemaakt hebben of: er zal wel een reden voor geweest lijn! Maar meer kan ik mij niet over Bonifatius herinneren.' Wij weten tenminste nog iets over zijn dood, al is dat ook alleen maar omdat Friezen hem bij Dokkum om het leven brachten. In zijn geboorteland, Engeland, is Bonifatius voor velen nog een grote onbekende Eeuwenlang is deze monnik bisschop-missionaris botweg genegeerd, omdat hij als een persoonlijk gezant van de paus gezien werd. En vele Engelsen zouden nog nooit iets over hem gehoord hebben, als niet dit jaar herdacht wordt dat hij (ongeveer) dertienhonderd jaar ge leden Werd geboren in het stadje Crediton in Devon. In Crediton maken ze er groot feest van en dat levert Bonifatius de nodi- ie naamsbekendheid op. Nooit van gehoord .Tot voor kort had ik nog nooit van Boni fatius gehoord," zegt een anglicaanse pre dikant. die op een paar honderd kilometer van Crediton woont. Hij is een van de velea Bruce Duncan, dominee van de parochiekerk in Crediton, ziet dat ook wel- „Bonifatius werd gezien als een man van de paus. Dat was dubieus. Nu worden heiligverklaringen niet meer als iets ver werpelijks beschouwd." Tegenover de eeuwenlange onbekendheid van Bonifatius in zijn geboorteland staat nu een geweldige herwaardering. Drie boeken zijn er dit jaar over hem versche nen*, kerkhistorici hebben hun licht laten schijnen op de betekenis van Bonifatius voor het christendom en voor Europa en de bewondering voor zijn activiteiten is tigenlijk unaniem. Naast de titels „apostel der Duitsers" en „apostel der Friezen" is Bonifatius in de .ecente Engelse publikaties geëerd als de „grootste Engelsman", ja zelfs als de „eer ste Europeaan uit Engeland". Waarne mers van de EG-politiek zullen mis schien denken dat Bonifatius ook de laat ste Europeaan uit Engeland was, maar in de Engelse verhalen over de zendeling wordt met grote ernst en waardering ge sproken over de rol van „de jongen uit Crediton" in het leven van Europa Pionier jlij was een pionier op het gebied van de zending, aldus een van de lezingen over k .Boniface" in „De grootste Engelsman". Hij was een gezant van de paus, een Winfrith, die van paus Gregorins II de naam Bonifatius kreeg. Dit houten stand beeld van hem staat sinds vorig Jaar in de kerk in zijn geboorteplaats. diplomaat van internationale orde, een kerkelijk administrateur en een man van God. Hij zou beschouwd moeten worden als de beschermheilige van een verenigd Europa. Hij veranderde het beeld en de cultuur van Europa compleet Europa sloeg nieuwe wegen in als gevolg van Bonifatius' optreden. Onder de naam Winfrith (vriend van de vrede) werd hij in Crediton geboren, als zoon van een welgesteld koopman die hem graag „in de zaak" wilde opnemen. Maar amper vier jaar oud wilde hij al het klooster in. Zijn jongensdroom kwam uit want toen Winfriths' vader ziek werd, liet hij zijn zoon toch maar gaan naar de monnikenschool in het naburige Exeter. De jongen bleef het zware priesterleven verkiezen boven een mooi leventje, want na een opleiding in Nursling (bij Sout hampton) en het lesgeven in die abdij (hij stelde de eerste latljnse grammatica in Engeland samen), richtte hij de blik naar het vasteland. Uit verhalen was hem wel gebleken dat de kerk in Europa slap en corrupt was en dat Arabieren en Sarace- nen op de loer lagen. Zijn zendingsdrift bracht Winfrith voor het eerst naar Friesland (en Holland) in 716. Deze eerste reis naar dit gebied (in 754 zou ook zijn laatste reis naar het land van de Friezen gaan) werd een mislukking. Terug in Engeland bereidde hij een nieu we tocht voor. die hem in Rome bij paus Gregorius n bracht. Van hem kreeg hij een zendingsopdracht naar Duitsland en bovendien een nieuwe naam: Bonfatius (hij die het goede doet). Hij werd bisschop zonder zetel (722) en later aartsbisschop met de bevoegdheid om overal bisschop pen te benoemen. Twee keer ging Bonifatius terug naar Rome om „bij te praten" met de paus. In Hessen, Thüringen, Saksen en Beieren, maar ook in het land van de Franken en de Friezen voerde hij kerkhervormingen door, hij stichtte kloosters, versterkingen en geloofscentra, belegde synodes om de kerkelijke tucht te herstellen en kroonde Pepijn (vader van Karei de Grote), tot koning over de Franken. Heidenen te Bonifatius had meer Invloed op de wereld in die tijd dan wie ook, is de veronderstel ling van zijn Engelse bewonderaars. Tege lijk was hij ook een gedreven christen, die met een krachtdadige manier van optre den de heidenen te lijf ging. Befaamd is de gebeurtenis in Geismar, waar Bonifatius ih zijn woede over de heidense praktijken een bijl greep en een reusachtige, aan Thor gewijde elk in één klap velde. John Cyril Sladden, auteur van .Bonifatius uit Devon", noemt dit een van de drie belang rijkste momenten uit Bonifatius' leven. Zijn vertrek uit zijn geboorteland om het christendom te verbreiden en zijn marte laarschap in Friesland zijn de andere „hoogtepunten". De onderzoekers van Bonifatius' beteke nis denken verschillend over zijn grootste verdienste. Dr. A. Jelsma, die het meest recente Nederlandse boek over hem schreef („De blaffende hond", 1973) roemt juist zijn kerkhervormingen. Anderen prijzen zijn strenge aanpak van kerkelijke leiders, het uitdragen van de gedachte van Benedictus, zijn ascetische leefwijze en zijn tomeloze wil om heidenen te bekeren. Brieven -Manm Veel brieven (ruim 150 zijn bewaard) heeft Bonifatius geschreven, vooral naar Enge land, waarin -hij om steun (geld en men sen) en om voorbeden vroeg voor het missiewerk. Talrijke vrienden vólgden hem naar Europa, menig Engelsman werd her en der in Duitsland tot bisschop benoemd. Bij het doornemen van de litteratuur over Bonifatius stijgt de bewondering voor zijn reislust. Drie keer ging hij naar Rome, twee keer naar Friesland. Hij doorkruiste Duitsland onophoudelijk en ook in het Frankenland heeft hij vele plaatsen aan gedaan. Het feit dat hij als een 74-jarige oude man zijn bisschopsbevoegdheden af legt en op zendingsreis naar zijn eerste liefde (het land van de Friezen) trekt, is een bewijs voor zijn energie en tegelijker De relatie tassen de geboorteplaats van Bonifatius en de plek waar hij vermoord werd, blijkt alt een straatnaam in het Zoidengelse Crediton. tijd voor zijn voorkeur voor het missie werk. Zijn dood Het bekendste detail uit Bonifatius' leven is zijn dood: terwijl hij in gezelschap van andere geestelijken en een groep soldaten in de buurt van Dokkum bezig is heidense Friezen te bekeren, worden zij overvallen door een groep struikrovers. Bonifatius weerhoudt de soldaten ervan het zwaard op te heffen met het gevolg dat allen het leven laten. De zendingsleider die een boek met christelijke verhalen boven zijn hoofd hield, wordt later gevonden: hoofd en boek zijn gespleten. De Friese schrijver Fedde Schurer heeft zich ooit afgevraagd waarom Bonifatius zijn militairen tegen hield om terug te vechten. Meer het gevoel dat Je een missie eigenlijk niet onder militair escorte mag uitvoeren dan paci fistische motieven, moet de reden geweest zijn, aldus 8churers veronderstelling. Prof. dr D. Nauta heeft ooit eens gezegd dat het Groningers waren en geen Frie zen die de moord pleegden. Ds Bruce Duncan van Crediton is blij met de herdenking van Bonifatius' geboorte dag, die gepaard gaat met kerkdiensten, concerten, een klank- en lichtspel, lezin gen, een expositie, nieuwe publikaties en een aantal grootse bijeenkomsten. In augustus wordt een jamboree met vijfdui zend padvinders gehouden en 5 juni (de sterfdag van Bonifatius) is het hoogte punt van het feest. Dan zal ook een dele gatie uit Dokkum de herdenking bijwo nen. Ook het Duitse Fulda, waar Bonifati us begraven is, stuurt een vertegenwoordi ging. .Bonifatius heeft ons voorgeleefd hoe vol ken tot elkaar kunnen komen," zegt Dun can. „Door zijn geboorte te herdenken worden opnieuw mensen van verschillen de culturen, landen en tradities bij elkaar gebracht. Bonifatius had een verenigde kerk voor ogen. Waar hij kwam, zag je rust, beschaving en opvoeding. Wij hopen dat een hoop mensen die aan de rand van het geloof leven, door de festiviteiten in Crediton een glimp van Bonifatius' ge loofsvisie zullen opvangen." Elke dag> In het Bonifatius-jaar wordt in de paro chiekerk van Crediton elke dag gebeden voor één van de 360 kerken in de wereld die naar Bonifatius zijn genoemd. Giste ren bij voorbeeld was Leeuwarden aan de beurt, vandaag gevolgd door Lichtenvoor de. Maar ook voor de kerk in Dokkum, Alphen aan den Rijn of een plaatsje in Noord-Australië wordt gebeden. „We zien elkaar als broeders en zusters. Misschien dat onze voorbeden meehelpen de eenheid te bereiken," zegt Duncan, die de relatie tussen Bonifatius en de Europe se gedachte helemaal niet zo vreemd vindt. „Misschien helpt Bonifatius ons van onze zelfingenomenheid af." The Greatest Englishman, verhalen over Sint Bonifatius door Timothy Reu ter (t 6.00). Boniface of Devon, door John Cyril Slad den (f 7.50). St. Boniface and His World, door David Keep (f 1.20). Alle boeken zijn uitgegeven door The Paternoster Press Limited in Exeter 754 Bonifatius bij Dokkum vermoord. Een afbeelding uit „St. Boniface and His World". 'BUITENLAND 1111 Bi] de Republikeinen zit het er op. Ronald I zijn politieke tegenstanders blijft het knok- I Reagan kan zonder de geringste angst de ken geblazen. Edward Kennedy vecht vanuit conventie van juli tegemoet zien. Maar bij vrijwel verslagen positie door tegen Jimmy Carter. Hun strijd kan nog tot half augustus zien op het „Twee honden vechten doorgaan. een been, de derde gaat er mee heen"? Krijgen we een Amerikaanse variant te I door Bert van Panhuis „Het concert is pas r voorbij als de dikke dame heeft gezongen." Met deze Amerikaanse volkswijsheid hebben Edward Kennedy's campagne-medewer kers zich begin dit jaar op de been gehouden als er weer een bericht ilnnenkwam over een Mlmary of caucus, die resident Jimmy Carter had gewonnen. Die ■dikke dame" is de sta- >el voorverkiezingen, vaarmee dinsdag de eeks van primaries vordt afgesloten. „Su lerdinsdag" wordt 3 uni ook wel genoemd, vant het gaat om de tanwijzing van maar lefst 696 gedelegeerden laar de Democratische tartij conventie van au- Mstus in New York Jity. Ie acht staten waaronder 'alifornië, Amerika's bevol- ingsrijkste, Ohio en New Jer- e>' leveren een vijfde van et totale aantal afgevaardig- en. Geen wonder dat het ennedy-kamp meende zelfs P het einde van de campagne Jn slag nog te kunnen slaan en Carter de kandidatuur bij de Democraten te ontnemen. De kans daarop is nu tot bijna nul gereduceerd. Alleen heel bizarre ontwikkelingen kun nen er nog voor zorgen dat niet Carter of Kennedy maar een compromiskandidaat het in november tegen de Repu blikein Ronald Reagan gaat' opnemen. De verdeeldheid binnen de Democratische partij is ech ter nog levensgroot en waar schijnlijk pas na de conventie van half augustus zullen de president en de senator uit Massachusetts tegen heug en meug de handen ineen slaan om het Reagan niet al te ge makkelijk te maken. Debat: Een paar weken geleden leek het er op dat Kennedy de handdoek In de ring wilde gooien. Hij deed Carter een voorstel. Als de president vóór Superdinsdag met hem wilde debatteren over hun verschil van opvattingen over het eco nomische en buitenlandse be leid, dan zou Kennedy de uit slag van de voorverkiezingen van 3 juni als een soort refe rendum beschouwen. Zou Carter de meeste afgevaardig den achter zich weten te krij gen, dan zou Kennedy zich uit de strijd terugtrekken. Het presidentiële antwoord was kort:' nee. Daarmee vervolgde Carter een koers die wordt aange duid als „being presidential", niet in het krijt treden tegen Je rivalen en er op vertrouwen dat Je presidentiële beleid en het simpele feit dat Je de be woner van het Witte Huis bent voor ^voldoende aanhang zal zorgen. Carter heeft met de gijzeling in Iran nog een extra wapen gekregen. In een crisis toestand met het leven van de gijzelaars op het spel kan ik het me niet veroorloven het Witte Huis te verlaten en me in het ordinaire campagnege- beuren te storten. Vanachter het burea in het Oval Office is ook nog wel te telefoneren spottend is wel gezegd dat Carter in sommige staten ie dere Inwoner heeft gesproken en vanachter de katheders in de Washingtonse conferen tiezalen is men ook snel terug geroepen. Vlak na de helikopteractie ln Iran heeft Carter deze tactiek wat bijgesteld, want zij begon zich tegen hem te keren. „De crisis is zover bedwongen dat ik de stad weer uit kan." heet te het. De hoon van de tegen standers van de president was niet gering, want slechter had het er dit jaar nog niet bijge staan. Geschutter en besluiteloos heid of het tegengestelde op het verkeerde moment hebben niet voorkomen dat Carter de gedelegeerden van de ene staat na de andere aan zich heeft gebonden. Winst in Texas, Indiana, North Caroli na, Tennessee, Maryland, Ore gon en Kentucky en deze week nog eens vier op rij. De president is nog maar enkele tientallen stemmen verwij derd van de vereiste 1666. OmmskfiCT Kennedy heeft sinds het de sastreuze begin van de cam pagne een aantal belangrijke overwinningen geboekt. Dat begon al met de primaries in New York en Connecticut en daarna bij de grote staten Pennsylvania en Michigan. Tekenend voor de gewijzigde situatie is het gedrag van de Democraten in de kleine staat Vermont. In maart werd hier een zogeheten „populariteits test" gehouden en de verhou ding was 75 procent voor Car ter en 25 voor Kennedy. Zeer pover voor het gebied dat tot „de achtertuin van de Kenne dy's" wordt gerekend. Het af gelopen weekeinde moest Ver mont de twaalf afgevaardig den naar de conventie aanwij zen. Zeven van hen behoren tot het Kennedy-kamp en dat betekent dat de partij in Ver mont flink om is. Kennedy kan Carters positie op Superdin6dag nog verder ondergraven. Van de drie gro te staten moet hij Californië en New Jersey kunnen winnen en van de kleine New Mexico. Rhode Island en misschien Montana. Voor Carter blijven dan het grote Ohio en de klei nere staten South Dakota en West Virginia over. Kennedy heeft de afgelopen dagen zijn aandacht helemaal op C alifornië gericht. Hij heeft belangrijke Mexicaanse en zwarte leiders gesproken en lijkt een wedstrijd met gouverneur Jerry Brown te zijn aangegaan om de titel Mr Gayrights. Het afgelopen weekeinde hield hij de grote homofielengemeenschappen ▼oor dat hij als president de strijd zou aanbinden tegen de discriminatie van „gays" zoals hij dat ook als senator heeft gedaan. Met het weinige geld dat hem nog over is voert hij in dé mediastaat een cam pagne op radio en tv. Industriestaat:^: Carters campagnestaf is aan het werk in Ohio, altijd nog de zesde staat van de VS. In deze midden westelijke staat heeft de president een comfortabele voorsprong. Carters staf hecht zeer a?n winst in Ohio. Het is de belangrijkste indu striestaat van het midden westen met een gematigd De mocratisch kiezerskorps. Het Kennedykamp heeft tot nu toe terecht gesteld dat Carter in nog geen enkele grote indu striestaat heeft gewonnen en daar wil het Witte Huis een eind aan maken. Mocht het dinsdag gaan zoals verwacht dan blijft het een feit dat Carter van de grootste tien staten van de VS er slechts vier heeft gewonnen: Texas, Illinois, Ohio en Flori da. Grof gesteld kan worden gezegd dat het westen en het noordoosten tot het Kennedy kamp behoren en dat Carter zijn aanhang uit het zuiden en het midden-westen haalt. Als Kennedy redelijk goed door de primaryreeks van dinsdag komt, zal hij Carter tot op de conventie van New York blijven bestrijden. Het hoofddoel van de senator is een wijziging van het regle ment waardoor Iedere gedele geerde ontslagen wordt van de verplichting te stemmen naar de uitslag van de eerder in zijn staat gehouden voor verkiezing of conventie. In het weekblad US News and World Report stelde politiek redac teur John W. Mashek dat on der de nieuwe regels kandida ten gedelegeerden aan wier trouw ze twijfelen kunnen ver vangen, zelfs tijdens de stem ming over de kandidatuur. Zo kan Carter een revolte tegen het reglement al ln de klem smoren. Overloop van afge vaardigden van Carters kamp naar dat van Kennedy heeft alleen kans van slagen als het komplot in het diepste ge- helm wordt gesmeed. De sce nario's, die op de Kennedy- kw ar tieren worden opgesteld hebben in de praktijk nauwe lijks kans van slagen. Oprispingen van belangrijke Democraten als gouverneur Hugh Carey van New York de man van het idee van de open conventie geven wel de zorg aan over de kandida tuur van de zittende presi dent, maar betekenen geen wezenlijke dreiging. Politieke waarnemers zien In Kenne dy's hardnekkig vasthouden een poging van de senator om alvast een basis te hebben voor de campagne van 1984. HIJ zal proberen zijn stempel te drukken op het „platform", het programma waarmee de Democraten de verkiezingen ingaan, en de verwachting is dat Carter als een gebaar van verzoening de ideeën van de vooruitstrevende Democraten in ruime mate zal honoreren. De verdeeldheid binnen de Democratische partij is nu nog ernstig maar kan snel plaats maken voor samenwer king. Men hoeft zich maar te herinneren hoe harmonieus Gerald Ford en Ronald Rea gan in het najaar van 1976 campagne voerden tegen het duo Carter-Mondale na een conventie die zeker zo bitter was als die van de Democra ten dit jaar lijkt te worden. Kampioensfeest— Die eensgezindheid in het De mocratische kamp is hard no dig, nu bij de Republikeinen de eerste fase al is afgesloten. Iedere vroegere rivaal van Ro nald Reagan heeft zich achter hem gesteld en de conventie van juli in Detroit wordt niet meer dan een soort kam pioensfeest met de Califomi- sche oud-gouverneur en zijn dan ongetwijfeld aangewezen vice-presidentskandidaat on der de erebogen. De Republi keinen liggen daarmee maan den voor op de Democraten en dat scheelt een slok op een borrel. De strijd van dit najaar be looft onvoorspelbaar te wor den met Carter dan wel in de gunstige positie van zittend president na Herbert Hoo ver, een president waarmee Carter ironisch genoeg wel wordtvergeleken—is geen en kele gekozen leider door de kiezers uit het Witte Huis ver dreven maar Reagan con stant goed in de opiniepeilin gen en de onafhankelijke John Anderson als een onaf hankelijke derde met veel aanhang. In 1968 werd er met het optre den van George Wallace naast Nixon en Humphrey over ge speculeerd dat wel eens geen van de drie kandidaten de ver eiste 270 kiesmannen zou ha len. Maar dit jaar is de kans eveneens reëel aanwezig dat de beslissing uiteindelijk in het Huis van Afgevaardigden valt. Want dat beslist als de kiezer niet duidelijk genoeg spreekt. Met die schrikaanja gende gedachte in het achter hoofd zullen Carter en Rea gan meer nog dan ln het verle den de campagne van hun le ven moeten voeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 25