Stuivertje wisselen in Afrika met wapenhandel als winnaar tTERDAG 31 MEI 1980 IBUITENLAND i TROUWKWARTET Om in vredesnaam maar wapens te kunnen leveren is Amerika bereid een uitspraak van het Somalische volk van 99,9 procent „ja" bij een referendum met één partij als een goed begin van democratie aan te merken. De Russische visie op de problemen van de Hoorn van Afrika is al even hecht ideologisch gefundeerd: „Waar rook is, moet vuur zijn". Maar waar het vuur zit en wanneer het echt een brand wordt, daarover verschillen de meningen. door Johan ten Hove De Hoorn van Afrika, door inter nationale strategen in een poging militair inzicht te paren aan lite raire hoogstandjes wel liefkozend „de kruithoorn van Afrika" ge noemd, is sinds eeuwen het toneel geweest van de strijd van de Kop- tische variant van het christen dom tegen de oprukkende islam. Aan het eind van de vorige eeuw kwamen de conflicterende belan gen van Britse, Franse en Itali aanse kolonisatoren daar nog overheen en sinds de Tweede We reldoorlog is ook de Hoorn onder deel geworden van een harde be langenstrijd tussen de twee grote mogendheden: de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. Beide mogendheden zijn bezig met het versterken van hun posities en onvermij delijk gaat dat gepaard met leveranties van veel en modern wapentuig. En in een spanningshaard als de Hoom draagt een wapenwedloop bepaald niet bij tot een vreedzame regeling van de vele nationale en internationale conflicten. In die zin is de rook van de gevechten tussen Somalië en Ethiopië om de Ogaden niet zozeer een teken van een voorbije strijd als wel een voorbode van nieuwe komende oorlogen. Op de Amerikaanse ambassade, goed be veiligd en met een stevige marinier in het portiershokje, winden ze er niet al te veel doekjes omheen en wordt ronduit toege geven dat militaire aanwezigheid in dit gebied de eerste prioriteit heeft. De recen te gebeurtenissen in Iran (tijdens mijn bezoek aan Mogadisjoe vond de mislukte poging om de Amerikaanse gijzelaars in Teheran te bevrijden plaats) hebben die j7ood2aak, aldus de Amerikanen, nog eens onderstreept. Washington wenst de olieleveranties uit de Arabische wereld voor het Westen vei lig te stellen, en daarvoor zijn militaire bases aan de westkant van de Indische Oceaan onontbeerlijk. De Verenigde Sta ten hebben daarbij het oog laten vallen op Kenia, Somalië en Oman. Met de Keniase president Arap Moi is overeenstemming bereikt over faciliteiten in de havenplaats Mombasa. Washington zal daar economi sche hulp voor het door droogte en een economische crisis geteisterde Kenia te genover stellen en zal tevens het Keniase leger op poten zetten. De besprekingen met het sultanaat Oman schijnen na de mislukte bevrijdingspo ging in Iran, waarbij Oman als tussensta tion werd gebruikt, enigszins in het slop geraakt te zijn, hoewel van Amerikaanse zijde hier nooit', iets over gezegd is. Met 8omalië zijn de besprekingen nog gaande, hoewel er een principe-overeenkomst be reikt is. De Verenigde Staten hebben de toezegging dat ze faciliteiten krijgen in de Noordsomalische havenstad Berbera, ui terst gunstig gelegen aan de Golf van Aden. Smds eind vorig jaar hebben tal van Ame rikaanse delegaties Somalië bezocht, zijn er militaire attaché's uitgewisseld en heb ben een aantal Amerikaanse marinesche pen de hoofdstad Mogadisjoe aangedaan. De laatste keer was dat begin mei en de kleine Amerikaanse gemeenschap in Mo gadisjoe, zich vrijwel dagelijks verpozend op het strand van de Anglo-American beachclub" fleurde zichtbaar op omdat er tenminste weer Amerikaanse sigaretten te krijgen waren. (Op de zwarte markt moest je daar ongeveer een tientje per pakje voor neertellen, als ze al te koop waren). De invulling van de details van de over eenkomst tussen de Amerikaanse rege ring en het bewind van president Moham med Siad Barre levert klaarblijkelijk toch nog moeilijkheden op en bij verschillende 8omaliërs is een duidelijk ongeduld te bespeuren. De moeilijkheid ligt ongetwij feld in het feit dat Barre meer wapens wil dan de Verenigde Staten goed voor hem vinden. Op de Amerikaanse ambassade krijg je uitspraken te horen dat Somalië toch, net als elk ander land, het recht heeft zichzelf te kunnen verdedigen en dat de VS bereid zijn defensieve wapens te leveren. De woordvoerder kon het verschil tussen defensieve en offensieve wapens niet uitleggen omdat hij geen militair ex pert was en de militaire attaché was net niet aanwezig. Ommezwaai* De Amerikaanse bereidheid om Somalië van wapens te voorzien betekent in feite een ommezwaai in het beleid van Was hington en de troebelen in Iran van het afgelopen jaar zullen daar niet vreemd aanzijn. *resident Siad Barre had al veel eerder op Amerikaanse wapenleveranties aange drongen en vooral op het hoogtepunt van de oorlog om de Ogaden zat Somalië drin gend verlegen om westerse wapens. De Somalische strijdkrachten bleken niet op gewassen tegen het Ethiopische leger dat in de laatste maanden van 1977 de be schikking kreeg over modern Russisch oorlogsmaterieel, dat Russische adviseurs over de vloer kreeg en dat naar schatting met 17000 Cubaanse militairen werd ver sterkt. Barre kreeg geen westerse wapens en zijn troepen werden in maart 1978 de Ogaden uitgeslagen. Amerika drong wel aan op terugtrekking van buitenlandse troepen uit de Hoorn van Afrika maar had ook geen goed woord over voor de Somalische expansiedrift. Washington voelde er wei nig voor de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) tegen zich in het harnas te jagen. Om van Afrika geen gigantisch slagveld te maken verkondigt de OAE sinds jaar en dag dat de oude koloniale grenzen heilig zijn. Somalië likte na de nederlaag zijn won den, Barre kreeg een slecht opgezette coup te verwerken en deed formeel af stand van het Somalische streven naar het grote Somalische rijk waarin ook de Somaliërs in de Ogadeii, Djibouti en Noord-Kenia verenigd dienen te worden. Een gebaar dat het wantrouwen in Ethio pië en Kenia niet heeft weggenomen. Het door de Keniase leider Arap Moi en Ethio- pië's sterke man Mengistu Haile Marlam in februari 1979 gesloten tienjarige mili taire verdrag is allesbehalve opgezegd. Terughoudend ****b^^_ Voor de Amerikanen was het gebaar blijk baar wel voldoende. Zij zijn bereid Soma lië „defensieve" wapens te leveren, wat dat dan ook zijn moge. Al is er nog steeds sprake van enige terug houdendheid. Een terughoudendheid die minder zal worden naarmate het verlan gen naar militaire steunpunten om de Amerikaanse belangen in het gebied te beschermen groter wordt. En dat verlan gen is na de omwenteling in Iran en de Russische ingreep in Afghanistan groei ende. De terughoudendheid is zeker op zijn plaats want niemand kan de Verenigde Staten garanderen dat de wapens toch niet, desnoods via het Westsomalische be vrijdingsfront, worden gebruikt tegen het Ethiopische leger. Hoe hard president Bar re en het bevrijdingsfront dat ook ont kennen. Waar nog bij komt dat ook niemand de Verenigde Staten enige garantie kan ge ven over de stabiliteit van het bewind van Barre. Op de ambassade zeggen ze dat het bewind niet instabiel is, dat Somalië op weg is naar een meer constitutioneel sys teem en dat er een fundament voor de democratie is gelegd. Men doelt dan op de „parlementsverkie zingen" van eind vorig jaar, waarbij de Somaliërs „ja" of „nee" tegen Barre's enig toegestane Somalische Revolutionaire Socialistische Partij mochten zeggen. En waarbij dus 99,99 procent van de bevol king „ja" zei, hoewel boze tongen beweren dat er meer ja-stemmers waren dan kies gerechtigden. De weinige Somaliërs die zich tegenover buitenlanders nog durven uitlaten halen er smalend hun schouders over op. „Bij echte vrije verkiezingen mag Barre blij zijn, als hij vijf procent van de bevolking achter .zich krijgt, waarschijn lijk haalt hij net één procent." Duidelijk is dat die verkiezingen in normale omstan digheden de oprechte Amerikaanse demo craat een gruwel zouden zijn en het is tegelijk vermakelijk en schrijnend Ameri kanen aan te horen die het democratische in een militair regime naar voren halen, terwijl ze zelf beter weten. Maar de om standigheden zijn niet normaal en er zijn Amerikaanse belangen in het spel; het zal niet de eerste keer zijn dat andere belan gen dan moeten wijken. Rook Op de Russische ambassade in Mogadis joe, waar nog zeven mensen een in verge lijking met de buitentemperatuur Sibe risch klimaat trachten te handhaven en verder wachten op betere tijden, word je welhaast nog hartelijker ontvangen dan op de Amerikaanse. Maar veel meer dan een goed glas Hollands bier heeft de woordvoerder niet te bieden. Hij is ten slotte ook maar aangewezen op de Soma lische pers en zoals u weet, meneer, be staat er in dit land geen vrije pers. Over het Russische standpunt in de Hoorn, de Russische ommezwaai naar de zijde van Ethiopië, de Russische financië le en militaire steun voor Ethiopië's sterke man Mengistu Haile Marlam en de Cu baanse aanwezigheid in het land word je van hem niets wijzer. Meer dan een „waar rook is moet ook wel vuur zijn en het vuur zit waarschijnlijk aan de Somalische kant" komt er niet uit, waarna de man vraagt hoe het gaat met de Somalische vrouwen. Het ziet er even naar uit dat het gesprek dreigt uit te lopen op een verhan deling over het wel en wee van besneden vrouwen in Afrika in het algemeen en Somalië in het bijzonder. De man heeft de afgelopen twee en een half jaar tijd genoeg gehad om daarover na te denken. De Russische aanwezigheid in Somalië is tot een minimum beperkt en het overgebleven ambassadepersoneel heeft bijzonder weinig omhanden. In november 1977 stuurde president Barre de naar schatting vijfduizend Russische adviseurs het land uit en maakte hij een eind aan het in 1974 gesloten Somalisch- Russische vriendschapsverdrag. Dat ver drag had twintig jaar moeten duren. Moskou had toen al wel Somalië een leger verschaft dat tot de modernste van zwart Afrika kon worden gerekend. (De Verenig de Staten mochten overigens het politie apparaat op poten, zetten). De Sowjet- Unie kreeg in ruil de beschikking over de haven van Berbera, waar de Russen een militair vliegveld aanlegden en volgens geruchten een onderzeeboothaven bouw den. Het Somalische leger had in de twee de helft van 1977 weinig moeite met de verzwakte Ethiopische strijdkrachten, die in de oorlog om de Ogaden snel onder de voet werden gelopen. Verzoenen De Russische regering voelde' er, evenals de Amerikaanse, niets voor zich de woede van de OAE op de hals te halen en Soma lië in zijn invasie te steunen. In feite heeft Moskou, samen met Cuba, geprobeerd So malië van 'zijn plannen af te houden en Ethiopië en Somalië in een soort federatie van de Hoorn van Afrika te verzoenen. De Ogaden zou dan onder een gezamenlijke verantwoordelijkheid vallen. Ten slotte had zowel Somalië (bij de staatsgreep in 1969 onder leiding van Barre) als Ethiopië (bij de revolutie van 1974, waarbij Mengis tu uiteindelijk begin 1977 als sterke man kwam bovendrijven) een variant van het marxisme omarmd. Zo'n verzoening zou de Russische greep op de strategische Hoorn danig hebben kunnen versterken. Het lukte allemaal niet omdat traditionele nationalistische en etnische gevoelens bij pas bekeerde marxisten nu eenmaal sterker zijn dan de nieuwe leer. Het Somalische bewind bleek de oude droom van een groot-Somalië niet vergeten te hebben en ook de Ethiopische militaire raad, de Dergue, was niet van zins iets in te leveren van het oude feodale Ethiopische keizerrijk. De verzoeningspoging faalde en de Cu baanse verzoener Fidel Castro schijnt er later van gezegd te hebben dat „hijzelf ook vrij redelijk kan vechten, maar in het verzoenen wat minder bedreven is." De oorlog kwam er en de Russen stonden voor de keus: Somalië of Ethiopië. Een keus die snel gemaakt diende te worden omdat Mengistu na de eerste nederlagen van het Ethiopische leger om wapens aan klopte bijde Amerikanen. Washington was de traditionele wapenle verancier van het Ethiopië van keizer Hai le Selassie en ook na zijn val heeft Ameri ka het marxistische Ethiopië nog tot in 1977 van wapens voorzien. (De Verenigde Staten hadden in ruil daarvoor de be schikking over een militaire basis in het Eritrese Massawa waaraan overigens in 1977 een einde kwam). De Amerikaanse interesse voor een wankel, zich marxisti sche en revolutionair noemend regime. dat zich slechts met harde terreur kon handhaven, was echter aanzienlijk gedaald. Wapens* Ethiopië kreeg van de Verenigde Staten geen wapens meer en Mengistu klopte aan bij de Sowjet-Unie. Moskou koos voor Addis Abeba en dook in het vacuum dat de Amerikanen in Ethiopië hadden ach tergelaten. Via een gigantische militaire luchtbrug werd het Ethiopische leger van materieel voorzien, zetten Russische advi seurs het leger weer op poten en vochten Cubaanse soldaten daadwerkelijk mee te gen de Somaliërs, zodat in de Ogaden Russische militaire experts Ethiopische soldaten leerden hoe je Russisch militair materieel moet vernietigen. Somalië voelde zich verraden. Barre gooi de „zijn" Russen het land uit, maar kon niet verhinderen dat zijn troepen de Oga den uitgejaagd werden. Ook al omdat hij nul op het rekest kreeg toen hij op zijn beurt bij Washington om wapens aan klopte. Die wapens kreeg hij toen niet, nu, nu de Verenigde Staten „hun prioriteiten heb ben verlegd," wel, al heten ze dan defen sief. Zodat, als er ooit weer een oorlog om de Ogaden uitbreekt, Amerikaanse mili taire experts Somalische soldaten kunnen leren hoe je naast Russisch ook Ameri kaans militair materieel moet vernietigen. Tenslotte heeft Ethiopië ook nog zat Ame rikaans wapentuig in huis. De Russische en de Amerikaanse wapen industrie varen er wel bij. Wespennest* Wat heeft de oorlog in de Ogaden, naast de duizenden doden, opgeleverd? Niet veel meer dan dat beide grote mogendhe den stuivertje gewisseld hebben in de twee belangrijkste landen in de Hoorn. De Russen zijn Somalië uit, zitten in Addis Abeba en hebben de beschikking over de door de Amerikanen gebouwde basis in Massawa. De Amerikanen zijn Ethiopië uit, zitten in Mogadisjoe en krijgen de beschikking over de door de Russen ge bouwde basis in Berbera. De Amerikanen zijn bezig zich in het Somalische wespennest te steken, terwijl de Russen dat al lang in het Ethiopische gedaan hebben. In feite verschilt de Amerikaanse politiek ten opzichte van de interne problemen in de Hoorn niet veel van de Russische. Beide landen willen de OAE te vriend houden en accepteren dus de bestaande grenzen. Washington en Moskou weiger den Somalië te steunen in een oorlog die gericht was op gebiedsuitbreiding. De Russen hielpen Ethiopië de Somaliërs te verdrijven, maar zagen er tevens op toe dat de Ethiopische troepen de Somalische grens niet overstaken. Terwijl Mengistu en de zijnen best bereid waren Somalië een stevig lesje te leren. Bevrijdingsbeweging Washington en Moskou staan beide huive rig tegenover de vele bevrijdingsbewegin gen die in Ethiopië voor onafhankelijk heid of zelfbeschikking vechten. Ook hier in steunt men de visie van de OAE. die oude koloniale rijken, na de onafhanke lijkheid, niet versnipperd wenst te zien. De Sowjet-Unie heeft in het verleden tal van Afrikaanse bevrijdingsbewegingen gesteund, maar toen ging het om nationa listische bewegingen die de Europese ko loniale mogendheden wilden verdrijven om de onafhankelijkheid te bereiken. Zodra dat was gebeurd probeerde Mos kou, net als Washington, goede maatjes te worden met de nieuwe onafhankelijke machthebbers, waarbij deze in hun strijd tegen nieuwe afscheidingsbewegingen werden gesteund. In feite zijn de verschil lende bevrijdingsfronten in de Hoom van Afrika steeds met Amerikaanse en Russi sche wapens bestreden. Waarbij, toen de Amerikanen in Ethiopië nog vaste voet aan de grond hadden, verschillende bewe gingen, zoals de Eritrese bevrijdingsfron ten en het Westsomalische bevrijdings front, wel via Cuba door Moskou werden geholpen. Maar dit had waarschijnlijk meer te maken met de Amerikaanse aan wezigheid in Ethiopië en de in het Eritrese Massawa gevestigde Amerikaanse basis, dan met de bevrijdingsbeweging op zich zelf. In ieder geval stopte de Cubaanse steun aan deze bevrijdingsfronten onmiddellijk nadat de Russen met het bewind van Mengistu in zee waren gegaan. De Cuba nen volgden de Russische ommezwaai zonder blikken of blozen en momenteel houden zij, samen met het Ethiopische leger, Mengistu de bevrijdingsfronten van het lijf. Gevaarlijker* In die zin is het Ethiopische wespennest een stuk gevaarlijker dan het Somalische. Terwijl Somalië kan bogen op één Soma- lisch volk, weliswaar met verschillende clans, met één en dezelfde taal en cultuur, bestaat Ethiopië uit een groot aantal vol keren en stammen, die gedomineerd wor den door de Amharen die zelf sterk in de minderheid zijn. Ethiopië kent op zijn minst vijf bevrijdingsfronten, die allen het bewind in Addis te vuur en te zwaard bestrijden en die met name op het platte land hun gebieden vaak stevig in handen hebben. Al bijna twintig Jaar vechten het Eritrese bevrijdingsfront ELF en het Eritrese Volksbevrijdingsfront EPLF voor onaf hankelijkheid. Met wisselend succes; tij dens het Ethiopische offensief van 1978 werden ze teruggeslagen en moesten ze tal van steden en dorpen prijsgeven, maar momenteel lijken ze sterker dan ooit en zijn er a an wijzigingen dat Cubaanse mili tairen steeds minder zin hebben in de oorlog tegen de fronten. (Grote delen van het Ethiopische leger hebben daar al nooit zin in gehad). De Eritrese fronten staan in hun streven politiek sterker dan de andere bewegin gen, omdat Eritrea pas in 1962 door Haile Selassie geannexeerd werd en Ethiopië als koloniale mogendheid gezien kan worden. Binnen de OAE is men het er over eens dat de strijd tegen koloniale machten geoorloofd is en er gaan binnen de OAE stemmen op dat over een onafhankelijk heid van Eritrea gepraat zou kunnen wor den. Daarbij komt dat ook de Russen, die tenslotte de Ethiopische oorlog financie ren, wel bereid lijken aan te sturen op een vreedzame regeling. Mengistu wil echter niet verder gaan dan een vorm van auto nomie en dat is voor de fronten onaan vaardbaar. De oudste oorlog in Afrika is zeker nog niet afgelopen. Kolonialisme Ook de andere fronten in Ethiopië, het Westsomalische bevrijdingsfront WSLF in de Ogaden, het Oromo bevrijdingsfront OLF en het Tigre bevrijdingsfront TLF (er bestaat ook nog een ,.volks"variant) ten zuiden van Eritrea zien het bewind in Addis als koloniale mogendheid, maar de verovering van hun gebieden door de Am- haren gaat zover terug dat de OAE van hun bevrijdingsstrijd niet gediend is. Zwart kolonialisme is voor de OAE blijk baar beter te verteren dan blank kolonia lisme. Er zou van Ethiopië, waar het hoofdkwar tier van de OAE gevestigd is, ook bijzon der weinig overblijven als alle fronten hun zin zouden krijgen. Zo maken alleen al de Oromo's meer dan de helft van de Ethiopi sche bevolking uit en bewonen ze grote delen van het westen en zuiden van Ethio pië. Wat niet wil zeggen dat de fronten zich neer zullen leggen bij de visie van Addis Abeba en de OAE. Militair maken zij het Mengistu uitermate lastig enj veel van de Ethiopische steden zijn slechts onder militaire begeleiding te bereiken. Ook hier lijkt de oorlog uitzichtloos. Waarbij weer de Russen het materieel en de adviseurs leveren en de Cubanen met soldaten het leger versterken. Al met al een wespennest waar de Sowjet- Unie weinig plezier aan beleeft

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 23