KILLANIN VOORZICHTIG Het bewijs van Koppert Platte lol Geld Achter De Hand. i Zoetemelk geremd sloor valpartij 'Zwarten zijn allen in Zuid-Afrika gehandicapt' mensen in de sport Etappezege voor leider 3 ss Iriquelion leider in Dauphiné Geblesseerde Van Deinsen haakt af Van Beusekom uitgeschakeld René van de Kerkhof Ook omkoping in Spaans voetbal ©Amro Continu Crediet. Opnemen en aflossen naar behoefte. JrUDAG 30 MEI 1980 SPORT TROUW/KWARTET P17-R21-HS19 UBLIN Lord Killanin, voorzitter iq het Internationaal Olympisch lomité, heeft zijn faam als voorzich- g diplomaat waar gemaakt op een jrsconferentie die hij gisteren in Du im gaf De bijeenkomst was met rtge verwachting tegemoet gezien, pdat Killanin had aangekondigd tv zijn grote zwijgen over de ver delingen rond de Spelen van Mos- du te zullen verbreken. In werkelijk- eid hulde de Ierse lord zich in wat uilige taal en zeer bedekte waar- tfiuwingen. ben de laatste om te beweren dat geen politiek in de sport is. maar ik (n tegen het gebruik van sport voor jlitieke doelen, zo lang er nog ande- i oplossingen bestaan", aldus Kllla- jn. „De Olympische wedstrijden, flfs die van de teamsporten, zijn edstrijden tussen atleten en niet usen landen." Het IOC heeft nooit ers beweerd, hoewel de werkelijk- l een heel ander beeld gaf. Wie spreekt over individuele atleten in plaats van landen, moet het vreemd te moede worden als er bij Olympi sche prijsuitreikingen volksliederen worden gespeeld en nationale vlag gen worden gehesen. Killanin kondigde wel aan dat het IOC studeert op een vaste plaats voor de Spelen in de toekomst. Voor de Zomerspelen zou dat Athene moeten zijn, terwijl Innsbruck heeft aangebo den om permanent de Winterspelen te huisvesten. Veel meer kon Killanin er niet over zeggen. Hij herhaalde nog eens dat hij niet van plan is om zijn besluit tijdens het congres voor de Spelen van Moskou af te treden, te herroepen. Toch wordt er verwacht dat er binnen het IOC druk op hem zal worden uitgeoefend. Verwacht wordt dat ongeveer 60 van de 84 IOC-leden op het Moskouse congres aanwezig zullen zijn. Dat be tekent dat de stemming door de afwe zigen bepaald kan worden. Bekend is bijvoorbeeld dat de Spaan se kandidaat Szaramanch, thans am bassadeur voor zijn land in Moskou, bevreesd is dat zijn achterban Juist op het congres zal ontbreken, waar door hij nauwelijks meer kans zou maken Killanin op te volgen. Szara manch heeft al gezegd te hopen Killa nin ervan te kunnen overtuigen nog twee jaar aan te blijven, tot het vol gende congres. Dat houdt in ieder geval de plaats voor de Spanjaard uit een rijk adellijk geslacht, open. Killanin bevestigde echter gisteren zijn troonafstand in Moskou publie kelijk. In feite verklaarde hij het suc ces van de boycotactie van Jimmy Carter uiterst beperkt, toen hij op merkte dat er meer landen deel zou den nemen in Moskou dan hij zelf gedacht had. „Ik meende dat er hoog uit vijftig landen zouden komen", al dus de Ier. In werkelijkheid zullen het er ongeveer negentig zijn. Een probleem dat nog opgelost moet worden is dat van de individuele atle ten die naar Moskou willen, hoewel de regeringen van hun landen deelne ming hebben afgewezen. Het IOC stu deert nog op die zaak. Maar het moet niet uitgesloten worden geacht dat deze atleten uit verschillende landen gezamenlijk onder de vlag het IOC zullen deelnemen. Overigens, ook Ne derland zal onder de IOC-vlag meedoen. Het IOC heeft beperkte financiële hulp voorgesteld aan Olympische co- mlté's die in de problemen zijn geko men omdat hun regeringen deelne ming aan de Spelen afwezen. Een tegengestelde opvatting van het lan delijk Olympisch comité betekende in veel gevallen intrekking van de subsidies Uit het potje dat het IOC had bestemd voor hulp aan ontwik kelingslanden is nu een bedrag van een miljoen dollar gehaald, waarmee de rijke landen geholpen kunnen worden. loor Erik Oudshoorn IRAVE René Koppert blijft ook vandaag nog gehuld in het ranje-leiderstricot van Olympia's Ronde door Nederland, lat was gisteren eigen lijk een verrassing in de derde etappe, lie voerde van Neede naar Grave. Zijn ploegleider Jan Gis- lers zou echter geen moment hebben getreurd als de 19-jarige H-student uit Monster de hete adem in de nek van vier lussische renners niet had weerstaan. De ploeg van Gisbers is mmers grotendeels samengesteld uit jonge coureurs en die ijn nauwelijks in staat om de koers te controleren. Maar [oppert loste de problemen eigenhandig op. Tot ieders verbij- tering filtste hij in Grave als eerste over de meet en en erhoogde daarmee 15 belangrijke bonificatieseconden. ndanks dit tweede succesje Kop- »rt toonde een dag eerder zijn speci- isme in het tijdrijden weigert oegleider Jan Gisbers nog te praten rer een eventuele eindoverwinning, p de voorlaatste dag van Olympia's onde. maandag, staat er weer een jdrit gepland en dat komt de oranje- uldrager natuurlijk niet onvoorde- g uit. Gisbers echter: „De oudste nner in mijn ploeg is 22 (Moons, d.) Kijk, wij missen gewoon een routineerde kracht als Arie Has- Ink, die de ploeg kan dragen. Dit eekeinde volgen de heuvels in Lim- rg en een lange etappe van Sint ïbrord naar Hulsberg. Dan kan klassement weer helemaal wor- n omgegooid. Pas wanneer Kop- glrt zich daar óók goed doorheen eat wordt het tijd om aan de eindo- rwinning te denken." k mals Jacques Hanegraaf is Kop- irt nog maar een blauwe maandag lateur Hij maakt op nationaal ni- «jtau deel uit van de Olympische lelectie van bondscoach Rinie agtmans. De blonde coureur uit het estland blijkt behalve een goede V drijder, dus ook in de sprint aardig t te voeten te kunnen komen. De aag is echter in hoeverre hij in .jaccidenteerd terrein met de klim- 2? lecialisten kan meedraaien. oppert daarover: „Ik heb in Italië jv Jeugd-Giro meegereden. Toen kon 9in de bergen aardig meekomen. M llmmetjes tot drie kilometer zijn oc km. i meer bijgehaald worden. geen probleem. Als je die oranje trui draagt word je door iedereen in de gaten gehouden. Bovendien moet je zelf de koers controleren. Dit is op dit moment natuurlijk in mijn nadeel en een extra last. Vandaag heb Ik ook diverse keren een gaatje moeten dichtrijden. En je zal altijd zien: op een moment dat je naar adem snakt sprint er net weer iemand weg. Ik begin ook ook steeds meer te geloven dat de Russen bewust niet in de lei derstrui willen rijden. Het is immerS veel aantrekkelijker om op een korte achterstand op de loer te blijven liggen". De formatie van bondscoach Victor Kapltanow heeft wat dit betreft in derdaad een taktisch voordeel. De rode brigade hoeft trouwens ook geen rekening te houden met commerciële belangen en is eigenlijk alleen naar Nederland gekomen om zich voor te bereiden op de Olympische Spelen. Daarom zou het niet verbazingwek kend zijn wanneer er volgende week toch een Rus als eindoverwinnaar in Amsterdam arriveert. Aavo Pikkuus heeft als amateurvedette genoeg in zijn mars om een dergelijke prestatie te leveren. In het verleden veroverde hij reeds de wereldtitel op de weg. De coureur uit Letland: „Wij zijn al leen naar Olympia's Ronde gekomen om kilometers te maken. Maar zolang mijn rangschikking in het algemeen klassement er gunstig uitziet (de Rus Pikkuus staat sedert gisteren op een tweede plaats omdat zijn landgenoot Kuznetsow door een valpartij achter op raakte) blijf ik alert. In de heuvels kan ik namelijk ook aardig mee komen." Wie ook aardig kan meekomen in geaccidenteerd terrein, is Jacques VON Joop Zoetemelk is er niet in slaagd om de leiderspositie in de t luphiné Libéré te veroveren. Op rqtpler lagen de kansen gisteren voor Nederlandse wielrenner in de tijd- ivlt tussen Vienne en Lyon, over n. Maar aan het einde bleek de 'rtfcmer uit de stal van Peter Post nog iMpm van de eerste plaats verwijderd blijven. Die was voor de Belg Clau- d Criquelion die de tijdrit won. 31 letemelk had echter als excuus het Tjloordje pech voor handen. Terwijl |U 6t merendeel van de 97 coureurs in achtig weer het traject aflegden, ,jceg de top van het klassement een svige regenbui te verwerken. Dat is voor Zoetemelk nog wel overko- slljk geweest, maar op het gladde rcours ging hij ook nog een keer ideruit, waardoor hij bijna een mi- iut verloor en kansloos werd voor ritzege. Zoetemelk zat er zelf niet erg mee. „Wacht maar op de ber il". kondigde hij een nieuwe aanval uellon werd winnaar omdat hij reid was grote risico's te nemen. De Harige Belg, hij heeft inmiddels als rejldrijder enige faam opgebouwd, 'am uit op een gemiddelde van ,088 km per uur. Gezien de wind, li voortreffelijke prestatie. In de htenduren won de Ier Sean Kelly wandeling naar Vienne -. 3. De Meyer (Bel), 3 Van de Velde (Ned). 4 tape (Bel), 5. Thurau (Wdl). 0 Frlou (Fra). 7. Ned). 8. Heirweg (Bel). 8 Vallet (Fra). 10 •wen (OBr). •fde deel derde etappe. Individuele tijdrit: 1. (Bel) 40». 3 Willem* (Bel) «1.10. 3 Van onze sportredactie ZEIST Jan van Deinsen heeft In de race naar het Europees voetbalkam pioenschap in Italië moeten afhaken. De Feyenoorder raakte in de bekerfi nale tegen AJax geblesseerd aan de knie en doorstond de driedaagse, con ditioneel zware test in Zeist niet. Dick Schoenaker (AJax), Piet Schrijvers (AJax), Frans Thijssen (Ipswich Town) en Hguo Hovenkamp (AZ'67) zijn eveneens niet honderd procent fit. Vandaag, de laatste dag van het trainingskamp in het KNVB-cen- trum, wordt bekeken of zij de reis naar Italië mee kunnen maken. De afzegging van Van Deinsen houdt in. dat de groep van 22 in principe wordt aangevuld met John Metgod. De verdediger annex middenvelder van AZ'67 is 23e op de lijst van veer tig. maar vertoeft momenteel met het Nederlands militair elftal in Turkije. Zwartkruis, die in de driedaagse van Zeist met meer blessures wordt ge confronteerd dan hij had gehoopt, maakt vandaag bekend welke twee spelers zich op afstand (dus in Neder land) beschikbaar houden. De KNVB kan tot 3 juni nog correcties aanbren gen in de lijst van 22, die naar de Europese voetbalunie (UEFA) ge stuurd dient te worden. Zoals bekend toert de bondscoach met twintig spe lers door Italië. „Ik was nog liever met achttien gegaan", voegde hij er aan toe. „Bij voorkeur zet ik een zo klein mogelijke selectie zo optimaal mogelijk in." De Rus Dedenow toog met hem mee. maar uiteraard was deze gezien de situatie in het algemeen klassement er niet op gebrand om het broodnodl- H/YTQ VP Y*11 PC ge kopwerk te verrichten. Niettemin A v Ci liep de voorsprong op tot bijna een vrinr rmlitoivon minuut Kort voor Escharen werd het V UUi lliillLctil tJIl tweetal na een solo van 30 kilometer weer ingelopen. Hanegraaf had zijn krachten (te vroeg) verspeeld en kwam verder ln het stuk niet meer voor. Intussen bleek echter wel dat het peloton voor het eerst in Olympi a's ronde in enkele brokstukken uit een was gespat. René Koppert wint in Grave Hanegraaf. Voor het eerst liet de ploeg van Hermann Krott gisteren zijn tanden zien. In de achtertuin van premier Van Agt, demarreerde hij. In de finale in Grave was René Koppe zo verstandig om zich voorin in het kopgroep je te nestelen. Tijdens de eindsprint trok hij zich op aan Theo van Tol, die na de slopende natte etappe lucht te kort kwam om het kwarwei met succes af te maken. In het algemeen klassement blijft John ny Broers de Russen en Koppert op de voet volgen. Koppert over zijn ploeggenoot Broers: „Ik zal er geen nacht van wakker liggen als Broers straks de oranje trui overneemt. Ik sluit die kans niet uit omdat hij in Limburg meestal betere prestaties le vert." 3.17.34), 3. Bert Wekema a.t (roet tijdver* 3.17 39). 4. Jac Tan Meer a t. 3. Drlea Klein. 4. Dieter Kurxweg. 7. Aavo Ptkoeoe* (Sow), 4. Nikolai Koetknetaow (Sow), Tin! van RtJabcTten, 10. J oer) KaUJirls (Sow). Ole* Logwln (Sow) op 35 sec.. 4. John Broer* op 39 sec., 3 Watijeslaw Dedenow (Sow) op 54 sec., 6. Derek Hunt op 1.03, 7. 8er*eJ Tijelpakow (Sow) op 1.06. 8. Jacques Hanegraaf op 1.07. 9 Jannet 8lende broek op 1.08. 10 Joerl KaUJlrta (Sow) op 1 09.11. Hans Vonk op 1.18.13. Henk Mutoaan op 1 31.13 Alberto Mlnetti IU) op 132. 14. Wladlmlr KoeU- netaow (Sow) op 1.33 15. Arte Baaalnk op 1 11. ANKARA Een goed spelend Ne derlands militair elftal is tegen de Turkse legerploeg, die met zes inter nationals speelde, met 6-2 ten onder gegaan. Dat betekent uitschakeling voor het CISM-kampioenschap. Ne derland had als twaalfde tegenstan der het 30. 000 man opzwepende Turkse publiek. Toch nam Oranje al in de derde mi nuut de leiding door Ruud Kaiser, die bij FC Antwerp speelt (0-1). De heftig aanvallende Turken konden eerst ln ie negentiende minuut tegenscoren 1-1) en namen nog voor de rust met 1-1 de leiding. De Ajacied Guido Pen leed nog wat terug (3-2). Militair Dranje begon een heftig offensief naar dat pakte verkeerd uit Bij te- jenstoten voerden de Turken het /oordeel tot 6-2 op. De NEC-speler Ron de Groot groeide uit tot de beste Nederlander. JAKARTA Joke van Beusekom, de enig overgebleven Nederlandse deelneemster in het toernooi om de wereldtitels badminton in Jakarta, verloor gisteren in de kwartfinales van de Indonesische Verawaty. De als favoriet voor de titel ln het damesen kelspel getipte Verawaty won met 11- 6 en 11-1. Laurent (Fra) 4128 4. De Muynck (Bel) 4137. 3. AgoaUnho (Pee) 41.38. 6. Thurau (Wdl) 41.58. 7. Kuiper (Ned) 42.02. 8. Zoetemelk (Ned) 42.04. 9. NUaon (Zwe) 42.17. 10. Levavaaaeur (Fra) 4318. Algemeen klaiaement: 1. CrtqulHon (Bel) 15 54.58, 2 Willem* (Bel) op 54 sec.. 3. De Muynck (Bel) op 1.09. 4. Laurent (Fra) op 1.18. 5. Zoetemelk (Ned) op 1.30, 6. Agostlnho (Por) op 1.37.7. Nllsson (Zwe) op 1.45, 8 Martin (Fra) op 1 56. 8. Kuiper (Ned) op 1-58,10. Seznec (Fra) op 1.59,11. Levavaaaeur (Fra) op 2.06, 12. Lubberdlng (Ned) op 2.08. 13. Thurau CWdl) op 2.15. RONDE VAN ITALIË Giuseppe Saronni heeft gisteren zijn vierde etappe in de Giro gewonnen. Hij bleek de sterkste ln een massa sprint aan het einde van de dertiende rit, die van Lecce naar Barletta over 220 kilometer. Het werd een rit zonder historie. Of het zou de valpartij moeten zijn ge weest die twintig kilometer voor het einde het peloton even scheurde. Bij de doorkomst in het dorp Biscelegie wierp iemand van puur elan van de derde etage van een huis een plastic zak met water in de groep. De enige Nederlander ter plekke, Roy Schui ten, schrok van het projectiel en kneep vol ln de remmen. Het gevolg was een massale valpartij waarbij ook de drager van de rose leiderstrui, Roberto Vicentinl betrokken was. Al len konden echter de strijd weer her vatten en aansluiting vinden bij de hoofdmacht. Dertiende etappe: 1. Saronni (It) 220 km In 632J2. 2 Bertln (Fr). 3. Martlnelll at). 4. Oavaal at). 5. Mantovanl (It). 8. Moser at), 7 Morandl at). VlUemlane (Fr). 9. Hlndelang (WD1). 10. Toaooi at), allen deselfde tijd Algemeen kla*sement: 1 Vicentinl (tt) 8234.12. 2. op 44 *ec. Contlnl at). 3. op 1,22 Ruperez (8p), 4 op 1.53 Panlzza at), 5. op 2.13 BatUglln at). 4. op 3.56 Schmutx (Zwl). 7. op 2.58 Hlnault (Fr). 3 op 3.13 Knudaen (Noor). 9 op 3.48 Otambattista Baron chelll Ot). 10 op 3.47 Francesco Moser at) AMSTERDAM „Alle zwarten in Zuid-Afrika zijn gehandicapt. Voor invalide zwarten telt de han dicap dobbel." Dat zegt Sam Ram- samy, vertegenwoordiger van het in Londen gevestigde SAN-ROC, South Africa Non-Racial Olympic Committee, die gisteren voor een bliksembezoek in Nederland was. Ramsamy heeft hier getracht het organisatiecomité van de Olympi sche Spelen voor gehandicapten er van te doordringen dat het systeem van apartheid ook in de Zuidafri- kaanse sport bestaat en dat derhal ve van gemengde sportbeoefening op ruime schaal geen sprake is. Ramsamy vroeg vervolgens een on derhoud aan bij burgemeester Drij- ber van Arnhem. Deze mede-gas theer van de Spelen voor gehandi capten, die over drie weken op het Sportcentrum Papendal in zijn ge meente beginnen, kon hem echter wegens andere verplichtingen niet ontvangen. Ramsamy is ingenomen met de be slissing van de Nederlandse rege ring de financiële steun aan de Spe len in te trekken indien het organi satiecomité de inschrijving van Zuid-Afrika zou accepteren. „Dit is bijzonder positief. De Nederlandse regering blijkt daarmee al een stap verder te zijn dan de regeringen van Groot-Brittannië en de Vere nigde Staten, die zich geen oordeel over sportmanifestaties aanmati- gen maar wei een boycot van de Spelen van Moskou eisen. Dat vind ik hypocriet." Hoewel de Zuldafrikaansc afvaar diging van deelneming is uitgeslo ten, zal er volgende maand wel een „multi-raciale" ploeg van gehandi capte sportlieden uit dat land aan wezig zijn. Hon komst, die wordt toegejuicht door organisaties als „Zuid-Afrika welkom" en „Wij ho ren erbij", zal voornamelijk een demonstratief karakter dragen. De Zuidafrlkaanse ambassade in Den Haag hult zich In stilzwijgen over de activiteit die de equipe tijdens de Spelen gaat ondernemen. „In Zuid-Afrika zijn de sportbonden autonoom. Sport is geen regerings zaak," aldus een woordvoerder. Ramsamy bestrijdt de opvatting dat de Znidafrikaanse regering zich ver van de sport sou houden. „De wetten van de apartheid gel den ook in de sportwereld. Dat de sportorganisatie voor gehandicap ten zich soa kannen onttrekken aan de Znidafrikaanse wetgeving, is een lengen. Als er wordt gespro ken over sportbeoefening door ge handicapten heeft men het in Zuid- Afrika over blanke gehandi capten." Vier jaar geleden stuurde Zuid- Afrika een gemengde ploeg naar de Paralympics in Toronto. De inter nationale druk dwong het land daartoe. Bij de Znidafrikaanse kwampioenschappen voor gehan dicapten en de selectiewedstrijden voor de Spelen mochten echter geen zwarte atleten aan de start verschijnen. „De zwarten werden later aan de ploeg toegevoegd. De zwarten deden mee om het ge schonden image van Zuid-Afrika internationaal te verbeteren. Tot op heden zijn gemengde sportvere nigingen onwettig en is multi-raci- ale sportbeoefening op scholen ver boden," aldus Ramsamy. In tegenstelling tot het Internatio naal Olympisch Comité, dat Zuid- Afrika al tien jaar geleden van de Olympische Spelen uitsloot, stel len de internationale sportorgani saties voor gehandicapten zich op merkelijk lankmoedig op. Protest acties tegen Zuid-Afrika worden niet op prijs gesteld. Sir Lndwig Guttmann, de inmiddels overleden voorzitter van de International Sports Organization for Disabled (ISOD) royeerde in oktober 1979 een Schotse tafeltennisspeelster, die zich tijdens wedstrijden had verstout pamfletten uit te delen, die tegen de apartheid waren ge richt. Ramsamy: „Gehandicapten sport is voornamelijk een aangele genheid van de Westerse landen. De derde wereld is nauwelijks in de organisaties vertegenwoordigd. Dat verklaart hun sterke positie in de ISOD". „Goedenavond, vandaag werd op het KNVB-centrum in Zeist be gonnen met de laatste drie dagen centrale training voordat het Ne derlands voetbalelftal afreist naar Oostenrijk voor een oefencampag ne die voorafgaat aan Dat waren de woorden van tv- commentator Kees Jansma die hij uitsprak voor camera en micro foon. We schrijven woensdag. Dit statement in beeld zou aan de kop komen van het korte NOS-studio sportprogrammaatje dat in de rust van de Europa Cup I finale Nottingham Forest-HSV zou wor den uitgezonden. Jansma even uitleggen dus en op de achter grond de 21 professionele voetbal lers (Krol was nog onderweg van uit Canada) van die trouwe sol daat Zwartkruis. Leuk, gewoon acte de presence en meer ook ei genlijk niet. Toen Jansma in het midden van zijn lange zin aangekomen was kon je aan zijn ogen zien dat hij aan de ogen van de regisseur de camera en de geluidsman ook iets zag. Hij wist niet wat maar voelde aan dat er achter hem iets gebeur de. Maar Kees sprak gewoon ver der. De camera registreert dat en op de nabije achtergrond zien we inmiddels de hardlopende spits van het Eindhovense PSV, René van der Kerkhof, die samen met. naar ik me vaag herinner, Johnny Rep te St. Etienne een lange stok oprapen. Beide profvoetballers rennen vervolgens op Jansma en duwen de stok hard tussen diens benen. Aangespoord door hun ge weldige succes maken belde pro fessionele voetballers nog enkele obscene gebaren. De andere professionele voetbal lers liggen krom van de lach, Jans ma staat er een beetje gegeneerd bij, heeft eigenlijk gewoon pijn maar doet verder niks kijkt ook nauwelijks om. De camera regis treert vervolgens heel duidelijk. Eerst het bijna van gelukzaligheid kwijlende gezicht van René van de Kerkhof, een brede grijns ver raadt hier opperste plezier. Wat een vondst! Wat een voortref felijke manier van humor bren gen. Het Franse Repje is wat meer ingetogen. Hij heeft meegedaan, maar meer ook eigenlijk niet En dan verder de rij langs. Schoena ker, dunne glimlach, Brands, rood van opwinding, Poortvliet, idem- dito, Kist als door een humorhor zel geraakt, wat een lol, Hove- kamp idemdito met een ster, tot dat we bij Willy van de Kerkhof belanden. Die schatert het werke lijk uit, slaat zich op de knieën en de dijen en roept ook allerlei din gen in de richting van de geluids man. Maar wat is niet helemaal duidelijk. In de studio draaien we de geluidsband een paar keer heen en weer terug en luisteren nog een keer en nog maar eens een keertje maar er is geen Nederlandse tekst uit te halen Maar het moet wel erg leuk zijn want de omstanders van de tweede Van de Kerkhof vallen nog eens een keer om van de plat te loL Maar verstaanbaar wordt het geen moment. Dat vinden we jammer. En daar lopen ze dan, de vertegen woordigers van ons Nederlandse voetbal, bijeengehaald voor het EK. Trots ln hun nieuwe hemdjes en broekjes. En wat hebben ze een plezier. Willempie Ze zijn op zo n twin tig meter van de camera en dan draait René van de Kerkhof zich nog een keer om. De groep staat bij de ingang van een bospad, daar waar een aantal paaltjes de markering (alleen voor voetgan gers) aangeeft De hardlopende spits van PSV Eindhoven draait zich om, klopt op de kop van een der paaltjes en geeft weer enige obscene teksten ten beste. En wat gebeurt? Het hele gezel schap valt weer om. Want René heeft vandaag de grote klasse Niet te stoppen in zijn zucht naar de leukste van de klas te zijn. En het lukt hem moeiteloos. Want denk niet dat dit alles was. Want wat te denken van de binnen komst van de heren van PSV? De camera registreert, de jongens ko men aan en dan opent de hardlo pende spits van PSV Eindhoven met: „Hé. je moet de groeten heb ben van die en die, ge weet wel, die met die dikke enkels." De hem omringenden lachen stevig mee. de dag is nauwelijks begonnen of de humor teelt al welig René is vandaag niet te houden. Dat wordt nog eens een leuke dag! Voetbalhumor. Leuk, heel leuk. Maar wat moet je er nou mee? Moet je die seance van Jansma nou Integraal voor de televisie uit zenden. Neen dus, om zeer vele redenen. Het Is bij voorbeeld niet kies, om maar eens eentje te noe men, en een heel geldige. Maar je moet toch zien wat er leeft bij die voetballende mensen. De mens achter de bal heet dat toch. Hu- man interest door Mart Smeets Want wat weten we nu van die brave borsten als ze ons over twee weken weer avond aan avond gaan vergasten op hun fantasti sche voetbal. Als we geboeid toe kijken hoe ze Grieken, Duitsers en smerige Engelsen vernederen en als ze weer die grootheid uitstra len die hele straten kan ontvolken, die café's, restaurants en biosco pen volkomen leeghaalt en die ons als natie het fijne gevoel geeft zo'n boekend voetballandje te zijn. Wat weten we nu van al die jon gens? Niets toch. Ja, we weten dat Kees Kist het modale salaris van ruim 600.000 netto per jaar ge vraagd heeft voor één seizoen Ita lië. We weten dat Hugo Hove- kamp, Arie Haan. Johnny Rep en alle Van de Kerkhofjes tezamen voor dezelfde bedragen van clubs .willen veranderen. We weten alles van salarissen, hun prollerige en patserige auto's, hun huizen, hun vrouwen, hun vriendinnen. We we ten van de snackbar van Ruud Krol, we weten dat hij een stoom cursus Engels heeft genomen om eich bij Vancouver goed verstaan baar te maken. Maar wat weten we eigenlijk nog meer? Ja, die video banden van de André van Duinshow die iedere avond in dat slopende toernooi in Argentinië gedraaid moesten wor den. Maar dat is eigenlijk niks nieuws. De gevatheid van ..snab bel en babbel" in de figuren van Krol en Suurbier tijdens Duits land 1974, okay aardig en leuk. Maar wisten we ook dat we in het nieuwe, het moderne en snelle voetbal een verschrikkelijke gees tige speler bij hebben? De hard- hollende spits van PSV Eindho ven. René van de Kerkhof. Ik heb hem zelf aan het werk gezien woensdag. En kon mijn ogen niet geloven! Dit is dus echte humor, voetbalhu mor De sfeer binnen de ploeg is fantastisch, kan nooit meer kapot En let op, die René van de Kerk hof gaat in Italië verschrikkelijk goed voetballen. Dat zei Kees Jansma zelfs. En die moet vier weken lang met die jongens om gaan. Brrrr MADRID In navolging van het Italiaanse profvoetbal kent nu ook Spanje een omkoopschandaal. Twee spelers van Etis Sevilla hebben te genover de competitiecommissie van de Spaans voetbalbond verklaard, dat zij uit handen van een derde een premie van 750.000 pesetas (ongeveer 22.500 gulden) hebben ontvangen om In San Sebastian een gelijkspel te behalen tegen Real Socledad. Antonio Benitez en Enrique Moran, twee aanvallers, legden hun verkla ring af tijdens een speciale zitting van de competitiecommissie, die mo menteel de eventuele corruptie ln de eerste divisie van de Spaanse compe titie onderzoekt AOVERTENTIE Wanneer u een bedrag wilt lenen, dat u niet in één keer wilt opnemen, dan adviseert de Amro Bank u een Continu Crediet. We bespreken samen tot welk be drag u maximaal kunt opnemen (wanneer u maar wilt) en wat u per maand gaat aflossen. U kunt steeds op nemen tot het afgesproken bedrag. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. Als u alles achter de hand houdt, betaalt y geen rente en hoeft u ook niets af te lossen De rente wordt per dag berekend. zodat u geen cent te veel betaalt. En dat kunt u controleren op de maandelijkse overzichten die u ontvangt. - i T*-. -

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 19