Vlanagement textiel kan beter Olie-overschot moet OPEC dwingen tot uniforme prijs Recessie geen oplossing voor olieprobleem lolland Expo II kiest zee Fibrotex mogelijk failliet Britse olie duurder dan OPEC-gemiddelde ndustriebond FNV kritisch over bedreigde bedrijf stakken Minder miljonairs [arende exportmanifestatie naar Verre Oosten Saoedische olie-minister Jamani: Ten Cate Fashion behoudt 130 banen Disconto in VS verlaagd Wereld moet reageren op prijssignalen van de markt ÏÜ5 ffJPAG 30 MEI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P11-R13-HS17 j onze redactie economie (STERDAM „De werkgevers, met name in de kledingin- strie, zullen in de ware zin des woords opnieuw 'ondeme- ts' moeten worden. De confectie-industrie is immers niet ten ten onder gegaan door prijsconcurrentie maar ook aan icurrentie op het gebied van verkooptechnieken, het snel adequaat inspelen op marktontwikkelingen, kwaliteits- rk, modieuze artikelen met korte levertijden en een gedilfe- itieerd produktenpakket. t is een van de conclusies van de ustriebond FNV in een nota over, textiel- en kledingindustrie; twee, bekend, noodlijdende bedrijfs- n. In een van de stellingen die nota begeleiden staat dat willen de ide branches nog een kans maken, i de kwaliteit van de bedrijfsvoe- g moet verbeteren. industriebond zou daarom vanuit beperkte verantwoordelijkheid dat ondernemingsbeleid met gevers moeten onderhandelen bet totale ondernemingsbeleid. leedgewoontes de kwaliteit van het manage- t, is de nota niet erg te spreken, name vindt de bond dat de on- lemers veel te weinig hebben ge geerd op de sterk veranderde edgewoontes. Vaak is gesteld dat ernstige textielcrisis van 1974/75 oorzaakt zou zijn door een plotse- ge aanzienlijke importstijging van dkope kleding. werkelijke oorzaak zou echter leer zijn dat een door een grote ep mensen gevraagde kleding (je- T-shirts, parka's, truien) nauwe- s meer in Nederland werd ge- akt. Bovendien betekende de ont- ieling naar informelere kleding op plaatsen waar men vroeger urig in het pak moest verschijnen ten verlies aan afzetmogelijkheden or bijvoorbeeld de herenbovenkle- iglndustrie. ode En hij vervolgt: „Zeker, nu er aanwij zingen zijn dat de Nederlandse man terugkeert naar de betere soorten kle ding moet de leiding van de ondeme- meingen via produktinnovatie, korte re levertijden en goede kwaliteit het zojuist beschreven gat zien te dichten". Loonkosten Kritiek op management dus. Maar hoe zit het dan met de al zo vaak beschreven hoge loonkosten. De nota geeft toe dat de loonkosten in de Nederlandse textiel op Zweden na de hoogste in de wereld zijn. Tegelijker tijd is ook de arbeidsproduktiviteit in de Nederlandse textielnijverheid ech ter zeer hoog. Daarom haalt de industriebond met instemming een artikel aan uit Eco nomisch Statistische Berichten van 15 december vorig jaar waarover deze krant destijds ook vrij uitvoerig be richtte. In het artikel staat dat hogere lonen en gestegen arbeidsproduktivi teit elkaar praktisch opheffen en dat daardoor de Nederlandse concurren tiepositie tussen 1966 en 1975 nauwe lijks is verslechterd. Loonkosten zijn wel degelijk confectiebedrij- die snel op de mode inspelen, tar in dat verband citeert de nota klacht uit werkgeverskringen arin werd gezegd dat „een modisch dingbedrijf moeilijk terecht kan de Nederlandse textielindustrie or levering van stoffen, red.), ge il ook de lange levertijden. pn zou corduroy stof uit de Chinese ilksrepubliek sneller in huis hebben vanuit Enschede. Bij zulke ver- hijnselen lijkt eerder sprake van echt management dan van bedrei- injdoor buitenlandse concurrenten, u-ent de industriebond. Volgens de laat de industrie hier duidelijk n liggen. Spelen de loonkosten in de visie van de Industriebond FNV dan helemaal geen rol? Zo is het ook weer niet. Men geeft toe dat de kledingindustrie er wel degelijk veel last van heeft. Door de aard van het produktieproces is produktiviteitsverhoging daar veel moeilijker dan in de textielindustrie, die met steeds ingewikkelder appara tuur werkt. Textielcomplex in Dordrecht De kledingbedrijven hebben op uit gebreide schaal een stuk produktie uitbesteed wat uiteraard nadelig was voor de werkgelegenheid. Hoewel aan de andere kant juist door die loonver- deling een deel van de werkgelegen heid overeind bleef: de totale produk- tiekosten, samengesteld uit hier en elders vervaardigde kleding werd gedrukt. De loonkostenstructuur was ook van belang bij de import uit het Verre Oosten, al moeten we dat belang vol gens de nota niet overschatten. Ove rigens vindt de industriebond dat im port uit landen als Hongkong en Tai wan bemoeilijkt'moeten worden om dat de bevolking daar van de met Amerikaans of Japans kapitaal opge richte bedrijven niets wijzer wordt. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De kans is groot dat het Enschedese textielbedrijf Fibro- tex definitief gaat verdwijnen, on danks een CDA-motie die de Tweede- Kamer gisteren aannam. Vandaag wordt waarschijnlijk het faillisse ment uitgesproken. Minister van Aar- denne (economische zaken) wilde gis teren niet toezeggen dat hij met over heidsgeld zal voorkomen dat daar mee de produktie van gordijnstof en dekens wordt ontmanteld. Fibrotex (400 arbeidsplaatsen) is het belangrijkste onderdeel van de drie maanden geleden in elkaar gezakte Nederlandse Bontweverij. Er was toen al acht miljoen gulden in gesto ken door het ministerie van economi sche zaken. Nadien is drie miljoen besteed aan een onderzoek naar toe komstkansen voor Fibrotex en aan het intussen open houden van het bedrijf. Het onderzoek wees uit dat Fibrotex kansen heeft als er tenmin ste twee miljoen aanvullend op tafel komt en het pakket deken-produktie zou kunnen worden uitgebreid met het dekenspakket van een andere, Brabantse fabriek, Raaymakers/Di- das, die dan in ruil andere paketten zou krijgen van onder meer Fibrotex. Van Aardenne betoogde dat Fibro tex, op grond van de richtlijnen voor steun aan bedrijven, niet in aanmer king komt voor die aanvullende twee miljoen gulden. Pogingen van het mi nisterie om een andere geldschieter of een samenwerkend bedrijf voor Fibrotex te vinden, mislukten. Bo vendien wil Didas de eigen dekenpro- duktie niet inruilen. Didas heeft zelf ook al uitstel van betaling. De onder zoekers van Fibrotex hadden ge dacht dat een ruil daarom mogelijk was, maar Didas wil eerst andere kan- sen bekijken. Intussen is onzeker of Fibrotex het dekenpakket van Didas zal krijgen. Het Kamerdebat van gisteren was aangespannen door Rienks (PvdA). Hij wees op de onderlinge verweven heid tussen textielbedrijven en de .handel, en vreesde dat met het ver dwijnen van Fibrotex andere bedrij ven in problemen raken. Hij voorspel de dat tussen de 1000 en 2000 arbeids plaatsen op punt staan te ver dwijnen. Minister Van Aardenne had een CDA- motie ontraden, en wilde ook na aan neming ervan niet toezeggen de mo tie te zullen uitvoeren. Buikema (CDA) had erop gewezen dat Neder land nog drie dekenfabrieken heeft. Daaivan gaat Fibrotex zonder ingrij pen verloren, en is de toekomst van Didas onzeker. Misschien is er in het najaar nog maar één over, zo waar schuwde Buikema, en Van Aardenne beaamde dit. Toch wilde de minister niet toezeggen Fibrotex te heipén draaiend te blijven totdat de toe komst van Didas duidelijk is. Wel liet hij weten binnen een maand te ko men met een „kaderregeling" voor de overheidssteun aan de industrie in de sectoren wol en katoen, rayon en lin nen. Bovendien krijgt de Tweede-Ka mer volgende week een notitie over de stand van zaken met de herstruc turering in de textiel. DEN HAAG (ANP) Het aantal miljionairs in Den Haag en omge ving is tussen 1970 en 1975 voor het eerst te ruggelopen. In 1970 wa ren dat er nog 756, vijf jaar later nog maar 588. Deze mensen bezitten samen zo'n slordige 1,2 miljard gulden. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Het bereau berekende ook, dat in Den Haag en omgeving relaftef de meeste mensen wonen met een vermogen van meer dan honderd dui zend gulden: 25 per dui zend inwoners. In Am sterdam en Rotterdam was dit cijfer 14 i 15. In de rest van het land be duidend meer. 21 k 22. Wel is het gemiddelde vermogen van de groep welgestelden in Den Haag lager dan elders: 344.000 gulden, tegen vier ton in Amsterdam. Het CBS tekent hierbij aan dat de gemeente Den Haag zijn voor sprong op dit gebied snel aan het verliezen is. in onze redactie economie HSTERDAM De varende exportmanifestatie Holland Expo n gaat definitief door. Als volg van de wat traag op gang komende belangstelling van het bedrijfsleven voor deze rende expositie naar het Verre Oosten was het enige tijd onzeker of Holland Expo II wel zee u kiezen. t blijkt nu wel het geval te zijn. Het is de bedoeling dat, evenals dat West-Duitsland, Frankrijk en Enge- met Holland Expo I het geval was, - - ook Holland Expo n zal worden aan gevuld met een gerichte „follow up". Het ministerie van economische za ken heeft hiervoor al toezeggingen gedaan. Wel wil de bond import uit landen als India toestaan. De nota herinnert er in dit verband trouwens aan dat het Multi Vezel Akkoord (dat de handel regelt tussen West-Europa en de ont wikkelingslanden) aan bijvoorbeeld India een sterkere exportgroei toe staat dan aan Hongkong. Op het gebied van concurrentie is de industriebond wel bezorgd over de toekomstige toetreding van Spanje, Portugal en Griekenland tot de EG. Deze landen hebben een vrij goed ontwikkelde en goedkoop werkende textiel- en confectie-industrie. De nota stelt daarom de eis dat inpas sing van de drie landen plaatsvindt zonder verlies aan arbeidsplaatsen. De ruimte voor een nationale econo mische politiek in Nederland wordt voortdurend kleiner, aldus de nota. Toch kan de overheid wel degelijk iets doen. De industriebond vindt dat er haast is bij het uitwerken van een strategie, gericht op een absoluut mi nimum waaronder produktie en werkgelegenheid niet mogen dalen. De overheid zou aan dit strategisch minimum inhoud moeten geven en tevens moeten aanduiden welke sec toren in de textiel en confectie behou den moeten blijven. De industriebond meent ook even als de werkgevers in de confectie- industrie dat loonveredeling voor behouden moet zijn aan de industrie en dat handelszaken als C&A en Vroom Dreesman zich daarmee niet mogen bezighouden. LONDEN De Saoedische olie-minister, Jamani, heeft gisteren verklaard dat de olieprijzen in de herfst, of mogelijk in het voorjaar, zullen instorten onder invloed van overschotten. Hij zei bovendien, dat zijn land op korte termijn geen verdere olieprijsstijging overweegt. Jamani deed deze uitspraken tijdens een vraaggesprek met het in Londen verschijnende Saoedische dagblad Asharq Al-Awsat. In de Middle East Economic Survey verscheen daarop een publikatie waarin oliedeskundigen melding ma ken van hun sterke vermoedens, dat Saoedi-Arabië zijn enorme reserves zal aanwenden om de markt zonodig te dwingen tot stabilisatie. Aangenomen wordt, dat Saoedi-Ara bië al in 1981. en niet pas in 1987, in staat is een project uit te voeren dat produktie van de huidige 9,5 miljoen vaten per dag op 12 miljoen brengt. Bovendien zou het land tijdelijk een produktie kunnen bereiken van 14 miljoen vaten. Zware klap Igens de organiserende instantie, Nederlands Centrum voor Han sbevordering (NCH), is de interes- de manifestatie voldoende om doorgaan ervan te wettigen. Op moment hebben ruim 70 bedrij en instellingen deelneming toege- d. Daaronder onder meer Holec, n Schelde Verolme, DSM, Heine- n, Douwe Egberts, SHV, Internatio lller en Fokker. teindelijk wordt gerekend op zo'n 5 deelnemers, waaronder met name aantal kleinere en middelgrote drijven. Voorts zullen ook de grote derlandse banken, het ministerie landbouw en andere groeperin- zoals de gemeente en haven van nsterdam, deelnemen. Er bestaat, Igens het NCH, een goede spreiding de sectoren kapitaalgoederen, con- nentenprodukten, agrarische en anlsche sector. ;ven miljoen steun t ministerie van economische za- zal de varende exportmanifesta- steunen met een bedrag van ruim ren miljoen gulden, zijnde de helft sde totale kosten. Het is de bedoe- ig dat begin 1981 zal worden ge ut Tijdens de periode 10 januari 16 februari 1981 zullen de volgende len in het Verre Oosten worden gedaan: Taiwan, Zuid-Korea, Igkong, Filippijnen, Indonesië, eisië en Singapore. en en China ontbreken in dit lijst- Niet, aldus het NCH, omdat er r deze gebieden geen belangstel- zou bestaan. Reden is, dat men de hand van. de ontvangen sug- Bes en in overleg met het ministe fan economische zaken een keuze ft moeten maken wat betreft de te Oeken landen. Een land als Japan U zou „fysiek een te grote belas vormen", zo zegt het NCH, dal snt dat Japan alleen al een soort- Uke exportmanifestatie zou recht- rdigen. Wat China betreft denki n met name via Hongkong contac met de Volksrepubliek te kunner fcen. teressante markt tNCH noemt het Verre Oosten een ir interessante markt voor een aan- produkten en diensten, waarin (Ierland is gespecialiseerd. Ook «waardige technologie heeft daar goede mogelijkheid. De totale >ei van de markt in het Verre Oos- is op jaarbasis nog steeds onge- 15 procent, wat een uitzondering in de wereld. 4and zijn hier de laatste jaren al actief bezig hun exportpositie te verbe teren. Eerder was het de bedoeling op weg naar het Verre Oosten ook het Mid den-Oosten (weer) aan te doen naar dit gebied werd vorig jaar een soort gelijke varende exportmanifestatie Expo n niet alleen kunnen inhaken uitgestuurd doch uiteindelijk heeft op het recente bezoek van premier men gemeend, hiervan toch te moe- Van Agt aan het Verre Oosten, maar ten afzien. Het Midden-Oosten, aldus ook kunnen bijdragen aan een zekere het NCH, werd namelijk vorig jaar al inhaal van Nederlandse commerciële intensief en niet zonder succes belangen in dit gebied. Landen als „bewerkt". Volgens het NCH zal de Nederlandse manifestatie in de vorm van Holland NIJVERDAL (ANP) Nijverdal-ten Cate is bereid de alternatieve plan nen voor haar noodlijdende dochter onderneming Ten Cate Fashions, die werden uitgewerkt door een werk groep van de ondernemingsraad, in grote lijnen te volgen. Dit werd giste ren bekendgemaakt door het bestuur van Nijverdal-ten Cate. Hierdoor zul- ',len ongeveer 130 van de 500 arbeids plaatsen behouden blijven. Het plan houdt in dat bepaalde com merciële activiteiten alsmede de spe cifieke finishing-activiteit van het be drijf in Almelo worden gecontinu eerd. De weef- en veredelingsactivi- teiten in Oldenzaal worden stopgezet. In dit bedrijf werken 350 mensen. VerraSSinfT Degenen die bij Fashion moeten af- vloeien krijgen een voorkeursbehan deling bij het vervullen van de naar schatting 100 arbeidsplaatsen in het concern. Bovendien gaat Ten Cate in Oldenzaal nieuwe activiteiten starten die werk geven aan 70 tot 80 mensen. Jamani zei in het vraaggesprek: „Tenzij er belangrijke politieke strubbelingen ontstaan in het Mid den-Oosten, die de olieproduktie drastisch verminderen, verwachten wij dat olievoorraden belangrijk zul len stijgen. De prijs zal daardoor on der druk komen te staan." LONDEN (Reuter) De prijs van ruwe olie uit het Britse deel van de Noordzee wordt met terugwerkende kracht verhoogd met twee dollar en komt daarmee op bijna 36 dollar per vat. De prijsstijging gaat terug tot 20 mei. Dit is bekend gemaakt door de Britse Nationale oliemaat schappij (BNOC). Tot dusver berekenden de Engelsen een prijs van gemiddeld 34 dollar per vat van 159 liter. In kringen van de olie-industrie wordt verwacht, dat de British Petroleum Company (BP) eveneens haar huidige olie prijs (34,25 dollar per vat) met twee dollar zal verhogen. De gemiddelde prijs per vat ruwe olie die door de OPEC wordt berekend, bedraagt momenteel ongeveer 30,75 dollar per vat. Tenzij op korte termijn wordt beslo ten tot een uniforme olieprijs door alle OPEC-leden, zal dit een zware klap zijn voor de olie-exporterende landen, aldus Jamani, die eraan toe voegde dat „de oliebroeders blijkbaar nog niet zo van de noodzaak van een uniforme prijs zijn doordrongen." De olieminister herinnerde eraan, dat olie-overschotten het afgelopen jaar groter zijn geworden, ondanks een flinke terugval in de Iraanse oliepro duktie. Jamani gaf toe dat Saoedi-Arabië kortgeleden heeft overwogen de olie prijs per vat op te trekken van 28 tot 30 dollar. Hij zei echter zo verrast te zijn door de snelheid waarmee andere OPEC-leden achtereenvolgens dit voorbeeld volgden, dat hij snel van gedachten is veranderd. Het doel dat Saoedi-Arabië voor had met de laatste olieprijsstijging was een stapje dichter bij een uniforme olieprijs voor alle OPEC-leden te ge raken. Westerse olie-deskundigen zeggen niet te geloven dat Saoedi- Arabië in staat is tot een uniforme prijs te komen die onder de dertig dollar per vat ligt. Jamani lijkt zijn hoop nu definitief te hebben geves tigd op een olie-overschot als middel om de prijzen onder controle te brengen. Op het ogenblik overtreft de produk tie het verbruik in de wereld met zeven procent de OPEC-produktie. Dat staat gelijk aan twee miljoen vaten olie per dag. De gemiddelde prijs die de OPEC per vat ruwe olie berekent bedraagt ongeveer 30,75 dollar per vat. Saoedi-Arabië, Koeweit en Bahrein hebben gezamenlijk de „Gulf Petro chemical Industries" opgericht, een petrochemisch bedrijf, dat 1000 ton methanol en 1000 ton ammonia per dag gaat produceren. De Bahreinse minister van industrie en ontwikke ling zei, dat dit project moet worden .gezien als eerste stap in de richting van gecoördineerde strategie van het Golf-gebied. AMSTERDAM (Reuter) Het be stuur van het stelsel van centrale banken in de VS heeft het officiële bankdisconto met een vol procent verlaagd van 13 naar 12 procent. De verlaging wordt gerechtvaardigd door de aanzienlijke daling van de rente op kortlopend krediet in de vrije markt, zo meent het bestuur. Van onze redactie economie AMSTERDAM Als de wereld uit is op verdere economische groei zullen verbruikers, regeringen en energieproducenten moeten reageren op de prijssignalen van de wereldolie- en -energiemarkt. Dit betekent: het loslaten van prijsbeheersing en het aanpassen van belastingmaatregelen, zodat energie zijn marktprijs kan vinden het bieden van voldoende motivering en gelegenheid aan energieproducenten om op elk terrein meer energiebronnen tot ontwik keling te brengen het aanmoedigen van onderzoek naar al ternatieve,^niet-eindige energiebronnen en het aanmoedigen van door industriële en persoonlijke verbruikers te nemen maatrege len tot energiebehoud. Tot deze conclusie komt een beleidsstudie- groep, verbonden aan de British Petroleum Company (BP), in een brochure, getiteld: Alweer een oliecrisis? Opgemerkt wordt, dat het probleem niét is, dat de wereld op een bepaald moment in de volgende eeuw „zon der olie zal komen te zitten". Het oliepro bleem is veeleer dat de wereld binnen de komende tien jaar zal moeten overschakelen van een aanbod, dat gedurende de vijftig jaren vóór 1973 nog met 5'/j procent per jaar toenam, naar een aanbod dat afneemt. Naar verwachting zal in de tachtiger jaren de beschikbare hoeveelheid niet veel groter zijn dan in 1978. En tegen het begin van de jaren negentig zal deze hoeveelheid waarschijnlijk zelfs geringer worden. Dat is onvermijdelijk, omdat de snelheid waarmede nieuwe olievel den worden gevonden achterblijft bij de snel heid waarmede de produktie van de bestaan de velden terugloopt. VS en OPEC De twee belangrijkste en meest invloedrijke factoren in elk toekomstscenario voor olie zijn de energiepolitiek van de Verenigde Sta ten en die van de OPEC-landen. De VS zijn de grootste energieverbruikers en grootste olie- importeurs van de wereld. Wat er in dat land gebeurt heeft vanouds een afspiegeling gevormd van hetgeen de rest van de wereld te wachten staat. Zoals de VS in de jaren zeventig hun energietekort expor teerden, kunnen ze, aldus BP, ook de wereld- oliecrisis tot een oplossing brengen en wel door hun economie minder afhankelijk te maken van geïmporteerde olie. In het grondgebied van staten aangesloten bij de OPEC (Organization of Petroleum Ex porting Countries) bevindt zich meer dan 80 procent van alle aangetoonde oliereserves in de niet-communistische wereld. Ruim 30 pro cent ligt in het gebied van één lidstaat, te weten Saoedi-Arabië. Na 1973 zijn de OPEC- regeringen de volledige verantwoordelijkheid gaan dragen voor de prijsstelling voor olie (en sinds 1973/75 ook voor het produktiebeleid). De in 1973/74 opgetreden drievoudige prijs stijging voor ruwe olie heeft het tot ontwikke ling brengen van nieuwe oliebronnen in be paalde gebieden, zoals de Noordzee, en van andere energiebronnen elders ter wereld, zoals steenkool in Australië, zeker gestimu leerd, aldus BP. Het algemene beeld, dat uit de periode 1974/79 naar voren komt is echter, dat eerdere ramingen inzake de olie-, steen kool- en kemenergievooreiening voor de peri ode 1980/85 omlaag zijn gegaan. Onvoldoende Volgens de brochure hebben de olieprijsver hogingen van 1973/74 de producenten niet duidelijk kunnen maken wat de markt bereid was voor nieuw gewonnen olie te betalen. De mate, waarin de verbruikers gedurende 1974/ 79 als reactie op de prijsverhoging olie door alternatieve energiebronnen vervingen, was OndGF druk onvoldoende om een snelle terugkeer van de vraag naar olie te voorkomen toen de indu striële activiteit in 1976/79 weer aantrok. pijn van een economische recessie, dat de markt zijn evenwicht kan hervinden. Als de pijnlijke stimulans van 1979 effect sorteert valt, volgens BP, op lange termijn (1990-2000) een concurrerende energiebalans te voorzien, met prijzen die geen veelvoud boven, en met economische streefcijfers die niet al te ver onder het huidige niveau liggen. Maar op de middellange termijn (1980-1990) kan de sinds 1973 verloren tijd niet meer worden ingehaald. Evenals in 1975 kan er in 1980 voor olie een tijdelijk leveringsoverschot ontstaan, naarmate de vraag met het teruglo pen van de economische activiteit afneemt. Anderzijds zullen de inkomsten van de grote olie-exporteurs door de prijsexplosie van 1979 enorm toenemen, wat sommigen van hen kan doen besluiten de produktie te be perken om een daling van de olieprijs te voorkomen. Tegen 1978 begon deze vraag het effectieve aanbod te overtreffen. Het stopzetten van de Iraanse olie-export in de eerste maanden van 1979 gaf de stoot tot de crisis, die tot op heden nog onopgelost is. Zolang de olievraag zich niet heeft aangepast aan het beschikba re olleaanbod zal de prijs blijven stijgen, zo zegt BP. en zullen de aangelegde voorraden in de importerende landen verder slinken. Evenals in 1974 is het hoofdzakelijk door de De wereld zal een recessie doormaken, waar van de diepte en de duur onzeker zijn. Het aanhouden van deze recessie zal echter geen oplossing brengen voor het olieprobleem, om dat de voor een omschakeling vereiste inves teringen er door worden vertraagd. En wan neer de economie weer aantrekt zal de vraag naar olie het aanbod opnieuw onder druk zetten, zo zegt BP. Voor de duur van de jaren tachtig kan elke belangrijke toename in de vraag slechts worden opgevangen met sup plementaire, door enkele producerende lan den „naar goeddunken" te leveren olie. Deze supplementaire export zal eerder ten goede komen aan de buitenlandse activa van de producenten dan aan hun binnenlandse economische groei. De ervaringen van 1979 doen vermoeden dat een grotere vraag naar dergelijke supplementaire olie wel eens onge" dekt zou kunnen blijven althans geduren^ de de komende vijf jaar met het gevolg dat de prijs weer omhoogschiet. En hoe meer hij omhoogschiet, hoe minder de belangrijke leveranciers genegen zullen zijn de produktie van supplementaire olie op te voeren, omdat hun inkomsten uit export van de normale produktie toch al voortdurend toenemen. Zij zouden in feite alleen maar olie in de grond verruilen voor financiële activa in het buitenland. Volgens de brochure is een hervatting van de economische groei buiten de OPEC-landen alleen mogelijk indien stijgingen in de vraag naar olie gedurende 1980-'85 beperkt blijven tot hoeveelheden waarin kan worden voor zien door een grotere produktie uit niet OPEC-bronnen. Na 1985 gaat de produktie van supplementaire OPEC-olie een minder zekere rol spelen. Als de prijs intussen stabiel zou blijven kan er omstreeks 1985 voor de grootste producenten een reële prikkel ont staan om hun inkomsten uit olie-export ten behoeve van hun eigen economie te verho gen. En de vraag naar hun olie kan tegen die tijd dermate elastisch geworden zijn dat dit, anders dan in 1979, alleen maar te bereiken i« door het produceren van grotere hoeveel heden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 17