Provincie werpt hindernis op tegen Rijksweg 19 Academie in Leiden door studenten bezet NS-personeel wil weer conducteurs op sprinter Tegenstanders zorgden juist voor realisering van Haagse woonerven Leidse Rechtswinkel bundelt protest van kamerbewoners KORT KORT NIEUWS NABEZORGING VAN DE KRANT Geen goedkeuring Rijswijks bestemmingsplan Protest tijdens lustrumweek Serviceploeg op Zoetermeerse stadsspoorweg bevalt niet OONDERDAG 29 MEI 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Door invullen enquêteformulier Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Hagenaars, die tegen de aanleg van een woonerf of verkeersdrempels in hun straat waren en dat vorig jaar bij een gemeentelijke enquête lieten weten, hebben in sommige gevallen daarmee juist bereikt dat de voorziening aangelegd is of zal worden. Dit blijkt uit een overzicht van de enquête-uitslagen over 1979 in het Statistisch Kwartaalschrift vah de gemeente. Het feit dat tegenstanders door het te kennen geven van hun me ning de plannen er doordrukten, lag aan de normen die de gemeen te vorig jaar nog hanteerde Deze zijn Inmiddels gewijzigd Volgens de oude normen, aan de hand waarvan o.a. de realisering van meer dan 50 woonerven is bepaald, moest tenminste 40 pro cent van de door de gemeente in een straat verspreide enquêtefor mulieren zijn beantwoord. Verder diende tenminste 60 procent van de mensen die reageerden, zich vóór realisering van de voorzie ning uit te spreken Wanneer nu gingen bewoners meewerken aan de totstandko ming van datgene, wat zij juist niet wilden? Voorbeeld: een werk zou niet worden uitgevoerd als bij 100 uitgezette enquêteformulie ren, 39 positieve en geen enkele negatieve reactie was ontvangen. Dan was de respons van 40 pro cent niet gehaald. Zouden echter slechts 3 of 4 tegenstanders lucht hebben gegeven aan hun mening, dan was de 40 procentgrens wel gehaald Het werk zou zelfs ook nog worden uitgevoerd bij 24 posi tieve en 16 negatieve reacties, om dat er dan nog 60 procent vóór stemmers waren Laakkwartier Wie de lijst van woonerven bestu deert, die na een enquête gereali seerd zijn of nog worden, ziet dat er met name in Laakkwartier en Spoorwijk enkele erven met „be hulp" van de tegenstanders van de grond zijn gekomen. Hadden bijvoorbeeld de bewoners van de Hasebroekstraat (41 pet reageer de. waarvan 91 pet positief), de Multatulistraat en de Annie Foo restraat, die niets van een woonerf wilden weten, dit stilletjes voor zich gehouden, dan was de res pons op de enquête te klein ge weest en de projecten van de baan Verkeersdrempels in de Amalia van Solmsstraat en de Kepplerstraat zouden nooit zijn aangelegd, als de opposanten het enquêteformulier links hadden la ten liggen. Om bovenstaande paradoxale ge volgen op te heffen heeft de zoge naamde enquêtegroep van de ge meente Den Haag besloten met ingang van 1980 de procedure te wijzigen. Gebleven is het percen tage van 60 procent dat positief moet reageren op de voorgestelde voorziening, maar als enige voor waarde daarbij geldt nu nog dat het aantal positieve antwoorden tenminste 30 procent uitmaakt van alle verspreide enquêteformu lieren. Met deze constructie is om zeild dat de limiet van retourne ring van 40 procent van de formu lieren doorslaggevend wordt. Troost Het mag een troost zijn voor te genstanders. die buiten hun weten om juist mee hebben geholpen aan een nieuwe verkeersvoorzle- ning, dat volgens de nieuwe vor men vrijwel alle vorig jaar ter rea lisering aangenomen woonerven e.d. er ook nu gekomen zouden zijn. Van de in totaal 101 geplande projecten zou er in 4 gevallen an ders zijn beslist. Daarbij zou slechts de herinrichting van de Oosterzijde volgens de nieuwe normen zijn uitgevoerd. Volgens de oude richtlijnen afgewezen, maar onder de nieuwe wel uitge voerd zouden zijn woonerven in de Van Ostadestraat en de Max Ha- velaarstraat en verkeersdrempels in De Gheijnstraat ZOETERMEER/UTRECHT Een meerderheid in de onder nemingsraad van de Nederlandse Spoorwegen is van mening dat op de stadsspoorlijn van Zoetermeer weer conducteurs moeten worden ingezet. Sinds 1 oktober vorig jaar rijden bij wijze van proef op de meeste treindiensten geen conducteurs meer mee. Het personeel van de N{5 vindt de proef niet geslaagd. De directieraad beraadt zich nog over het negatieve advies. Het besluit geen conducteurs meer op de sprinters mee te laten rijden zou per 1 oktober dit Jaar.' wanneer de nieuwe winterdienstrege- leing van kracht wordt, definitief worden. Elf conducteurs zijn vervangen door Enquete een zwervende serviceploeg, die indi- M denteel kaartjes controleert. De ser viceploeg ziet er mede op toe dat er geen vandalisme wordt gepleegd en probeert op tijd aanwezig te zijn, wanneer een reiziger zich agressief gedraagt. Het afschaffen van de per manente controle op de Zoetermeer- lljn levert de NS een tonnenbesparlng op Uw krant onverhoopt niet ontvangen? Alt u voor 12 uur bttt wordt de krant io vlug mogeii|k, maar m ieder geval dezelfde dag nog. t»i uw nabezorgd -n DEN HAAG. VOORBURG en RIJSWIJK. kunt u bellen nummer 070-469445 in OELFT nummer 0i5-1325'9. b.g.g 070- 469445 Voor LEIDEN nummer 070-469445 Inmiddels hebben de NS de reizigers en machinisten geënquêteerd over hun ervaringen met de afschaffing van de conducteursdiensten. De ma chinisten klagen over de werking van de spiegels, waarmee zij voor het weg rijden kunnen zien of er geen ln- of ultstappers meer zijn. De meeste reizigers missen de con ducteur. Zij klagen over het gebrek aan persoonlijke service. Ook zouden de reizigers zich een stuk onbehage- lijker voelen. Het gemeentebestuur van Zoetermeer heeft tegen de af schaffing van de permanente contro le geprotesteerd. De ondernemingsraad vindt dat de NS het aan de reizigers verplicht is zoveel mogelijk service te verlenen Het niet meer mee laten rijden van conducteurs op treinen gaat niet in dat beeld, aldus de ondernemings raad, zeker niet ln een tijd dat het gebruik van het openbaar vervoer toeneemt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De provincie Zuid Holland wil geen goedkeuring hechten aan een bestem mingsplan van de gemeente Rijswijk waarin ruimte wordt gegeven aan een veel grotere opzet van het verkeersplein Ypenburg. Gedeputeerde Staten, die tegenstander zijn van de aanleg van Rijksweg 19 door Midden Delfland, vinden het niet terecht dat Rijswijk op het verkeersplein volop ruimte wil geven aan een afslag voor deze rijksweg. Ambtenaren van Rijswijk gaan met Rijkswaterstaat in overleg om te be kijken of de plannen kunnen worden aangepast aan de wensen van de pro vincie Pas na dit overleg zal worden bekeken of Rijswijk tegen de weige ring in beroep zal gaan bij de Kroon. Rijswijk is vooral gebaat bij aanleg van een klein aanloopstuk van Rijks weg 19, een weg om de bebouwde kom heen, tussen het verkeersplein Ypenburg en de Prinse Beatrixlaan Tegen aanleg van dit stuk weg heeft GO De Japanse Go-speler Ma- kato Doy komt morgen om 8 uur s avonds spelen in De Olympus ln Zoetermeer het provlnciaaal bestuur geen be zwaar, wel tegen een vormgeving van het verkeersplein die berekend is op doortrekking van de A4 ln de richting van Schiedam. De aanleg van Rijks weg 19 komt medio Juni opnieuw in de Tweede Kamer aan de orde wan neer daar de moties in stemming ko men die zijn ingediend op het struc tuurschema verkeer en vervoer Milieugroepen Er ligt een PvdA-motie waarin wordt voorgesteld de weg niet aan teieggen, maar de kans lijkt uitgesloten dat er voor een dergelijke uitspraak een ka mermeerderheid te vinden zal zijn. De vraag is dan nog hoe lang het provinciaal bestuur de aanleg van de weg kan traineren. Met de onthouding van goedkeuring aan het Rijswljkse bestemmingsplan stellen gedeputeerde staten enkele milieugroepen in het gelijk die be zwaarschriften hadden ingediend. Zij betoogden ondermeer dat men door goedkeuring van het plan een voor schot zou nemen op de aanleg van Rijksweg 19, terwijl de discussie daarover nog niet is afgerond. Ook zij zijn niet tegen aanleg van een autoweg tussen het verkeersplein en de Prinses Beatrixlaan. Een dergelij ke weg maakt het industrieterrein Plas poelpolder beter bereikbaar en kan veel woonstraten in Rijswijk van sluipverkeer verlossen. De meeste mi lieugroepen maken alleen bezwaar te gen de vormgeving van de omlei- dlngsweg. die wordt aangelegd als 2 maal 2 strooksautoweg Van een onzer verslaggevers LEIDEN Een grote groep studenten heeft gisteren het academiegebouw van de Rijksuniversiteit aan het Rapenburg in Leiden bezet. Met de bezetting verhardt de progressieve Leidse studenten beweging haar protest tegen de universitai re hervormingsplannen van minister Pais (onderwijs en we tenschappen). Dr. Kath, voorzitter van college van bestuur van de universiteit, bezocht gisterenavond laat het bezette ge bouw. In een onderhoud met de be zetters heeft Kath toegezegd niet om een polltieingrij pen te zullen vragen. De universiteitsbestuurder nam ge noegen met de toezegging van de protesterende studenten dat zij van middag de bezetting zullen opheffen. De bezetting van het Academiege-. bouw begon gistermiddag om vijf uur. Ongeveer tachtig studenten trokken de collegezalen in. Gister avond was de groep bezetters al ge groeid tot naar schatting tweehon derd man van wie velen de nacht in het gebouw hebben doorgebracht. Feestelijkheden De rijksuniversiteit in Leiden viert deze week haar 405-jarig bestaan. De bezetting betekent een behoorlijke verstoring van de feestelijkheden, die vandaag een hoogtepunt moesten be reiken. In een verklaring zeggen de studen ten met hun protestactie aandacht te willen vragen voor het huns inziens tekort schietende onderwijs op de universiteiten in het algemeen en de rijksuniversiteit in Leiden in het bij zonder. MARATHONCONCERT In de Arnold Schoenbergzaal van het Ko ninklijk Conservatorium aan de Juli ana van Stolberglaan 1 in Den Haag begint om IO uur vanmorgen het marathonconcert. Toegang gratis. De universiteit laat volgens de bezet ters na in haar onderzoek aandacht te besteden aan maatschappelijke pro blemen. De enige maatschappelijk relevante onderzoeken worden ge daan in dienst van het bedrijfsleven en dat is zelf rijk genoeg om weten schappelijk onderzoek te betalen, stellen de protesterende studenten Twee fasen De kritiek op de hervormingsplannen van minister Pais richt zich op de tweefasen-structuur, die de bewinds man op de universiteiten wil doorvoe ren. Alleen de allerbeste studenten krijgen in-deze organisatie, waarin de studie in twee fasen wordt gesplitst, nog de kans een doctoraal program ma af te leggen. Verder protesteren de studenten tegen het onderzoeks beleid van Pais en tegen de bezu gingen op het hoger onderwijs, reeds de universiteit in Leiden arbeidsplaatsen gaan kosten. Vanmiddag wordt er in het Aci miegebouw een vergadering bd met vertegenwoordigers van het ger Beroepsonderwijs in Leiden, deze vergadering 'eindigt de tx ting. ROTTERDAM De rechtbanl Rotterdam heeft het failllssei uitgesproken van de suikerwei brlek Lemco aan de Sluisjesdljk. de bonden is overeenstemming reikt over een afvloelingsregi voor de negenentwintig personee den. Het bedrijf verkeerde sinds week in liquidatlf TENTOONSTELLING De meentelij ke school- en kindertul heeft in de kinderboerderij „Bijdo in Madestein een tentoonstelling gericht onder de naam Boerdi vroeger en nu." De expositie dui t/m zondag 1 juni en is geopend t 11-16.30 uur. Tijdens landelijke actieweek Van een onzer verslaggevers LEIDEN In het kader van de landelijke protestweek tegen woekerhuren voor kamers voert ook de Leidse rechtswinkel van 2 tot 7 juni actie. Het verkeersplein Ypenburg. POPMUZIEK De Leidse forma- tie Broke treedt morgenavond op ln het Open Jongerencentrum Nieuw Nljevelt, Van Zuylen van Nljevelt- straat 208 ln Wassenaar. Aanvang: 21 uur. Toegang: 5.—. ORGELCONCERT De organist Sander van Marion geeft morgen een concert in de Nieuwe Kerk aan het Spui in Den Haag. Aanvang: 20.15 uur. Toegang: ƒ5,—. DISCUSSIE De afdeling Archi tectuur en Toegepaste Kunst van de Haagse Kunstkring organiseert mor gen een discussie over het Wilheimi- namonument. Plaats: HKK. Denne- weg 64, Den Haag. Aanvang: 20 uur TENTOONSTELLING - De ex positie „Dier en kleur" is t/m 1 juni te zien in het Museum voor het onder wijs, Hemsterhuisstraat 154 ln Den Haag. Inl.: 070-46.93.44. DRUGS In het paard van Troje aan de Prinsengracht in Den Haag worden vanavond en morgenavond films gedraald die informatie geven over drugs- en alcoholproblemen. Aanvang: 21.30 uur. Toegang gratis. ORGELCONCERT - De bekende organist Feike Asma zal vanavond een concert verzorgen ln de Nieuwe Kerk van Delft. Aanvang: 20.15 uur en toegang 5,-. CJP en 65reductie. CABARET Van Santen, Van Santen en Van Santen zal ln het Theater In de Steeg in Den Haag vanavond, morgenavond, zaterdag en zondag voorstellingen geven van hun programma „Net Cabaret." DEN HAAG (ANP) We kunnen niet zonder ons Atlantisch bondgenoot- schap: een krachtig bondgenoot schap is nu even nodig voor het Wes ten als het in 1949 was, toen het werd opgericht. De Amerikaanse ambassa deur in Den Haag, mevrouw Geri M. Joseph, zei dit gisteren in een toe spraak tijdens een lunchbijeenkomst van de American chamber of com merce, de organisatie van Ameri kaanse zakenlieden in Nederland Het Atlantisch bondgenootschap, al dus mevrouw Joseph, is onmisbaar, omdat de Russische militaire kracht de laatste jaren meer is gegroeid dan die van het Westen en omdat de Sow- jet-Unie duidelijk heeft laten zien, dat zij die militaire kracht kan en zal gebruiken voor agressie. Vrijwilligers gevraagd DEN HAAG Het enkele maanden geleden door de toenmalige wethou der van maatschappelijk welzijn en volksgezondheid Du Chatinier ge opende Informatiecentrum voor Haagse Gehandicapten, Infohage. kampt met een groot gebrek aan me dewerkers. De doelstelling van het centrum is advies en informatie te verschaffen aan lichamelijk en zin tuiglijk gehandicapten met betrek king tot problemen die zijn ontstaan als gevolg van de handicap. De ad vies- en informatieverstrekking ge-, scheidt door een tiental vrijwilligers, van wie het merendeel ook zelf ge handicapt is. Tegenover het voordeel dat de gehan dicapte medewerkers zich goed kun nen inleven in de problematiek van de cliënt, staat het nadeel dat juist vanwege het gehandicapt zijn deze medewerkers geen al te zware last op de schouders kan worden gelegd. Om de lasten evenredig te kunnen verde len zijn veel meer vrijwilligers nodig, aldus Infohage, gehandicapten of zij die in hun dagelijks leven regelmatig met gehandicapten omgaan. Voor deze taak geeft het informatiecen trum gedurende volgende maand een cursus. Inlichtingen tel. 64.38.18. Herenstraat VOORBURG Bij wijze van experi ment wordt met ingang van 1 juli de Voorburgse Herenstraat, tussen de Franse Kerkstraat en de Raadhuis straat voor een periode van een half jaar voor alle verkeer afgesloten. De daargelegen promenade zal op maan dag tot en met vrijdag van elf tot zes uur alleen toegankelijk zijn voor fiet sers en voetgangers. Op zaterdag zijn ook de fietsers in de ban Ontwikkeling Scheveningen SCHEVENINGEN Onder het mot. to „Ontwikkelingen in en rondom Scheveningen" houdt het CDA-Den Haag hedenavond een discussie avond ln Wijkgebouw De Vonk, Duin straat 2 in Scheveningen. Als spre kers zullen optreden de wethouder van economische zaken C. Blanke- stijn en het raadslid N. Dijkhuizen. Voor en na de pauze kunnen belang stellenden in discussie treden met de sprekers en met andere leden van de CDA-raadsfractie. (Aanvang 20.00 uur). Een sprintertrein op de spoorlijn Zoetermeer-Den Haag. De ondernemingsraad van de NS wil dat weer conducteurs op de lijn worden ingezet. De acties in Leiden richten zich tegen de slechte werking van de nieuwe huurprijzenwet. In deze wet worden richthuren aangege ven voor de verschillende types woonruimte. De hoogte van de richthuren wordt bepaald aan de hand van een stelsel, waarin aan bepaalde kwaliteiten de aanwe zigheid van douche en badruimte, de grootte van de kamer en derge lijke punten worden gegeven. In de praktijk blijkt volgens de Leid se Rechtswinkel, dat met het pun- tenstelsel toch nog vaak oneven redig hoge huren uit de bus róllen. Medewerkers van de rechtswinkel gaan 2 en 3 juni een steekproef houden naar de huren van circa 20 panden in Leiden. Hierbij wordt gelet op het verschil tussen de werkelijke huurprijs en de huur, die de kamer volgens de huurprij zenwet zou moeten hebben. Ver der wordt bekeken welk percenta ge van het inkomen van de kamer bewoner aan huur opgaat. Op de twee controledagen in de rechtswinkel, die is gevestigd in het Troefgebouw aan het Noord- einde, de hele dag geopend. Er is een klachtenpost ingericht voor huurders, die vinden dat ze te veel betalen. De gegevens, die de huur- controle oplevert, worden met de resultaten van acties in andere steden gebundeld in een zwart boek. Dit zal aan staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) worden aangeboden. In de protestweek zal bij Leidse gemeenteraadsleden aan de bel worden getrokken om aandacht te vragen voor de malafide praktij ken van kamerverhuurbureaus Veel van deze bureaus vragen hoge inschrijfgelden en bieden vrijwel geen woonruimte aan. Er wordt gevraagd om een verorde ning. waarin kamerverhuurbu- Het vignet van de landelijke actie tegen woekerhuren, die ooi in Leiden gevoerd zal worden. reaus aan banden worden gelegd In de landelijke actieweek wordt verder geëist dat de termijn van een jaar, waarna huurverlaginl pas kan worden aangevraagd I wordt opgeheven. De actievoeM ders wijzen erop dat deze bepalinf tot gevolg heeft dat kamerbewo^ ners, die een veel te hoge huur betalen niet op huurverlaging zuW len aandringen, maar eerder snel een andere kamer zullen zoeken. Ten slotte wordt gevraagd om een maximumbedrag voor servicekos-; ten. Nu vragen kamerverhuurder»! soms een hoger bedrag aan ser* vice kosten dtyi aan kale huur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6