zeescheepvaart gaat betere tijden tegemoet Het Amro Obligatie Fonds. Vele imperiaals zijn nog niet betrouwbaar Nog volop munten Als u in eersteklas obligaties wilt beleggen. De Amro Bank is er voor iedere belegger. Hypotheekrente per 27 mei Industrie moet op technologie inspelen Pandbrief 1980 per1982/88 Volvo wil verloop van personeel niet opvullen Spaarpandbrief 1980/85 its tijdig aanpassingen worden doorgevoerd Middenstandsbank leent 100 miljoen Tweede achtereenvolgende jaar Vangst Noordzee-haring wellicht weer verboden Ir. Ter Hart (FME): Utrecht Hypotheekbank Kleine honderd banen minder West land Utrecht Hypotheekbank Vijf nuttige tests voor vakantie DONDERDAG 29 MEI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 13 - RHS 15 jt onze redactie economie EN HAAG Ondanks politieke turbulentie in de hele wereld en het vooruitzicht van een er geringe groei in het Westen in de komende jaren, vertoont de wereldscheepvaart dit jaar •heugende tekenen van herstel. De Koninklijke Nederlandse Redersvereniging ziet zich dan 2 i voor een tamelijk rooskleurige toekomst geplaatst. Eén schaduw hangt er echter toch nog - ren dit zonnige beeld. „Komen wij nog op tijd?" is de klemmende vraag die de Nederlandse - (scheepvaart zich stelt. de scheepvaart er In de hele we- weer wat beter voorstaat, doet Nederland zijn best zich van een je concurrentiepositie te verzeke- Twee zaken zijn daarbij van rslaggevende betekenis: de loon- ien en de pijlsnelle prijsstijging brandstoffen. Dankzij de geringe lerlandse inflatie viel het in het lopen jaar wel mee met de loon- rjng: deze bedroeg 4 procent. aspect alleen is echter niet vol- om een goede concurrentie- Itie te handhaven. Het jaarverslag (let melding van grote verschillen lemanningskosten, vooral in de Ier ontwikkelde landen. De Ne- ndse zeescheepvaart zal zich om gaan toeleggen op een ver- lering van het aantal arbeids- isen per schip. Onder andere door het ingebruik nemen van syste men voor onderhoudsbewaking. Proeven daarmee worden momenteel genomen. Maar ook zonder dat moet de bemanningsgraad per schip wor den teruggedrongen. Het jaarverslag: „We moeten dit jaar zorgen met min der mensen een beter resultaat te leveren". Naast aanpassingen in de bouw van schepen en het terugdringen van de bemanningsgraad, wordt op dit mo ment door het Nederlands Maritiem Instituut naarstig gezocht naar ande re methoden die een zo gerationali seerd mogelijke bedrijfvoering als re sultaat moeten hebben. In de meeste andere landen om ons heen zijn ech ter soortgelijke ontwikkelingen aan de gang. De boodschap, die het jaar verslag brengt is er dan ook één van: AMSTERDAM (ANP) 's-Rijks Munt zal nog tot ver in 1981 doorgaan met het slaan van munten die het jaartal I980 dragen. Er komen dus nóg grote aantallen munten van 1980. Oorzaak is dat het nog geruime tijd duurt eer (en definitieve beeldenaar van koningïn Beatrix ter be- ichikking is. Üle munten met aanduiding 1980 uilen zijn voorzien van het haan tje en ook van de ster die aangeeft jat er op het ogenblik geen munt- neester is. >at heeft een woordvoerder van et ministerie van financiën mee- edeeld naar aanleiding van de age om munten van 1980 te verza melen. Aanvankelijk hield het pu bliek alleen de centen van dit jaar vast maar op het ogenblik heeft de rerzamelwoede zich uitgebreid tot e andere munten. En daar is. ldus het ministerie van finan- lën, helemaal geen aanleiding toe. Alleen al in 1980 worden tien Biljoen rijksdaalders, twintig mil joen guldens, 45 miljoen kwartjes, 115 miljoen dubbeltjes, tachtig iljoen stuivers en 15 miljoen cen ts aangemaakt. Het muntpro- ramma voor 1981 is vermoedelijk ts groter. olgens het ministerie is er daar- n geen reden om nu al de mun- en van 1980 te gaan opsparen en r meer voor neer te tellen dan de fficiële waarde. Men verwacht op et ministerie dat door de grote an tallen „Juliana 1980 met haan- Ie en ster" het huidige tekort zal mslaan in een overschot. ianleiding voor de grole vraag jaren drie factoren: het voorstel an de regering de cent af te schaf fen, de troonswisseling en het ster retje op de munten van dit jaar. Het lange uitblijven van munten met de beeldenaar van koningin Beatrix doet denken aan de situa tie in 1948. Tot ver in 1949 zijn toen nog munten geslagen met het portret van koningin Wilhelmina. De oudste munten met de beelde naar van koningin Juliana dragen het jaartal 1950. Munten van 1949 zoekt men vergeefs. ADVERTENTIE Het Amro Obligatie Fonds is een veilige en gunstige manier van beleggen. U belegt in eersteklas obligaties en in onderhandse leningen van bijvoorbeeld de Nederlandse Staat en de Bank Nederlandse Gemeenten. U loopt dus weinig risico's en de uitkering is hoog. Het Amro Obligatie Fonds is één van de Amro Effecten-Beleggingsrekeningen. Een volledig giraal systeem: u betaalt géén bewaarloon; uw administratie is overzichtelijk; u krijgt automatisch gegevens voor opgave inkomsten- en vermogensbelasting; u kunt uw uitkering gratis doen herbeleggen; u kunt door middel van automatische overschrijving beleggen. haast maken willen we de boot niet missen. De ontwikkelingen op de oliemarkt blijven van grote betekenis voor het scheepvaartbedrijf: in omvang van wege de voor vervoer benodigde tan kercapaciteit in prijs vanwege de de sastreuze kostenvermeerdering voor brandstoffen. Prijsstijgingen voor gasolie en andere lichte oliesoorten hebben vooral de Kleine Handels vaart voor grote problemen ge plaatst. De prijzen zijn in de afgelo pen zeven jaar verachtvoudig en de post brandstofkosten steeg dan ook in de exploitatierekening met 15 pro cent. Brandstofbesparing zal dit jaar een zaak van de hoogste prioriteit worden. Het Nederlands Maritiem In stituut is inmiddels van start gegaan met een grootscheeps project, dat de verschillende methoden om op brandstof te bezuiningen onderzoekt. Deze ontwikkelingen zijn echter ook in het buitenland in volle gang. Hoe wel de Nederlandse Redersvereniging zegt vertrouwen te hebben in de wil van de overheid om tot een krachti ger ondersteunend beleid te komen, is men toch wat sceptisch over het inzicht dat de overheid heeft in de betekenis van de Nederlandse zee scheepvaart voor onze samenleving. „Hier ligt nog een enorme taak voor de overheid", zo stelt het jaarverslag vast, „die bovendien snel moet wor den uitgevoerd, want het is „kantje boord". AMSTERDAM (ANP) De Neder landsche Middenstandsbank gaat een 11 procents 20-jarige kapitaalo bligatielening van 100 miljoen uit geven, waarvan de uitgiftekoers op 30 mei zal worden vastgesteld. De lening zal worden afgelost in 20 jaarlijkse termijnen. Vervroegde aflossing is niet toegestaan. De inschrijving is op 3 juni en de storting op 15 juli. Achtergrond van de uitgifte is, vol gens de NMB de voortgaande groei van de bank, die een beroep op aan vullende kapitaalmiddelen gewenst maakt. De NMB heeft de vorm van kapitaalobligaties gekozen om te vens het aansprakelijke vermogen, dat wordt gevormd door het eigen vermogen en bij crediteuren achter gestelde leningen te versterken. Het aansprakelijke vermogen werd kort geleden ook al met 84 miljoen eigen vermogen vergroot via een emissie van aandelen. Met deze beide transacties wordt het aansprakelijke vermogen aangepast aan de toegenomen bedrijfsomvang. Daarbij is er ruimte voor verdere groei. Nieuwe wieken voor Riekermolen De Riekermolen aan de Amstel tussen Amsterdam en Ouderkerk is gisteren voorzien van een nieuw stel wieken. De uit 1636 daterende molen werd in de jaren zestig verplaatst en langs de Amstel geheel nieuw opgebouwd maar de wieken waren geheel versleten. Met een grote kraan werd het oude stel vervangen en werden de nieuwe in totaal 3.000 kilo wegende nieuwe wieken aangebracht. De molenaar hoopt de molen binnen veertien dage weer in gebruik te kunnen stellen. Naam bank Rente vast gedurende in jaren) Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages met 1 zonder gemeentegarantie Opg. bank werke lijk Opg. bank werke lijk Annuïteitenhypot ABN leken 1 jaar 5 Jaar 13 1.5 11.5 11.5 12.22 12.22 11.5 11.75 12.22 12.5 Amrobank variabel 5 jaar 1.5 1.5 11.25 11.5 11.77 12.04 11.5 11.75 12.04 12.31 Bouwfonds 2 jaar 5 jaar 30 jaar 1.5 1.5 1.5 11.5 12.43 11.5 12.43 Centrumbank 5 jaar 1 11.75 12.24 11.75 12.24 NMB 3 jaar 5 Jaar 1 1 11.4 12.39 11 5 11.75 12.5 12.79 Postgiro/RPS 5 jaar 1 11.0 11.71 11.0 11.71 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 11.3 12.09 11.3 12.09 Rabo Hyp. bank 5 jaar 1.5 11.5 12.35 11.5 12.35 Spaarbank R'dam 1 jaar 3/5 jaar 2 11.75 12.24 11.75 12.24 Westland/Utrecht standaard 5/10 jaar 2 11.3 12.43 11.5 12.66 Levenhypotheken Centraal Beheer 10 jaar 11.3 11.79 11.3 11.79 Ennia 10 jaar - 11.0 11.46 11.0 11.46 NVL 5/10 jaar - 11.0 11.46 11.0 11.46 Onmiddellijk na het Pinksterweekend was het te verwachten dat slechts enkele plaatselijk werkende banken de vrelaging die door o.a. de Postgiro en Rijkspostspaarbank was ingezet, hebben gevolgd. Naar onze mening mag verwacht worden dat vooral de handelsbanken de komende dagen ook iets omlaag zullen gaan. Overigens is thans sprake van een stabiliteit op de rentemarkt. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort) Van onze redactie economie AMSTERDAM Het is heel waarschijnlijk dat ook dit jaar in de Noordzee niet op haring mag worden gevist. Daarmee gaat het tweede achtereenvolgende jaar in dat in de Noordzee geen haring wordt gevangen. In 1977 gold al een minimum-quotum van 1500 ton. De Internationale Raad voor Onder zoek van de Zee, heeft een voorlopig negatief advies uitgebracht: de stand van de haring zou nog niet zodanig verbeterd zijn, dat haringvangst weer kan worden toegestaan. Daar komt bij dat de maximale vangsthoeveel- heden herhaaldelijk worden over schreden, ook waar het andere vis dan haring betreft. Controle op de hoeveelheden gevangen vis bestaat momenteel niet in Nederland, zodat niet duidelijk is. op welk moment de voorgeschreven hoeveelheid is opge vist. Aan dat laatste is volgens het minis terie echter wel iets te doen. Binnen Van onze redactie economie AMSTERDAM Het is noodzakelijk dat onze industrie de technologische ontwikkelingen op de voet volgt, of beter nog daarop vooruitloopt. Gebeurt dat niet, dan wordt Nederland een tweederangs industrieland, met alle gevolgen van dien voor welvaart en werkgelegenheid. veertien dagen kan een efficiënte controle worden ingesteld, in de vorm van een „veilplicht". Vissers zijn op die manier anders dan tot nog toe verplicht alle vis via de veiling te verkopen. Het ministerie zegt het visverbod voor de Nederlandse haringvisserij „bijzonder vervelend" te vinden. Niet alleen moeten haringtrawlers nü voor andere doeleinden worden gebruikt, maar ook verliest Nederland langza merhand een stukje specifieke tradi tie, wat het eten van rauwe vis toch is. Dat laatste was ook de reden waarom de vorige minister van landbouw en visserij. Van der Stee, zich heeft in gespannen voor een minimum-quo tum. Het gevaar wordt nu groot dat Nederland deze historische markt niet in stand kan houden. ADVERTENTIE Pandbrief, looptijd maximaal 8 jaar. Huidig wJy rentepercentage 11%; huidige afgitteprijs f1.010,- opgelopen rente vanaf 15 maart 1980 (effectief ren- dement 10,69%).Jaarlijkse rente-uitkenng 1110.-. Aan toonder. Tussentijds verhandelbaar op de effectenbeurs. Verkrijgbaar bij de kantoren van West land/Ut recht Hypotheekbank, of bij uw bank of commissionair in elfekten. Hoofdkantoor: Amsterdam, Sarphatistra.it 1; 020-26 51 31 Van onze redactie economie HELMOND De maatregelen die Volvo-car wil nemen om te voorkomen dat de autovoorraad te groot wordt, behelzen niet alleen een arbeidstijdverkorting van 22 dagen, zoals eerder deze week werd aangekondigd, maar ook het niet opvullen van het natuurlijke personeelsverloop in het laatste kwartaal van dit jaar. Deze waarschuwing laat ir. W. J. ter Hart, voorzitter van de FME (Vereni ging voor de Metaal- en Elektrotech nische industrie) horen in het jaarver slag 1979. Hij keert zich nadrukkelijk tegen remedies als overheidssubsi dies of beschermende maatregelen. De uitdagingsprikkels voor de onder nemingsleiding worden daardoor ver zwakt en daarmee boeten de onder nemingen aan veerkracht in, zo zegt hij. De leiding van de ondernemingen moet er naar zijn mening op uit zijn een technologische en/of marktvoor- sprong te veroveren op de internatio nale concurrentie. Dat vraagt onder meer een nieuwe aanpak van de hogere technische op leiding, waaruit een belangrijk deel van de leiding voor de tweede helft van de jaren '80 moet komen. Ter Hart pleit in dit verband voor een opleiding die mede is opgezet vanuit de behoeften van het industriële be drijfsleven, waarbij hij een taak voor de FME ziet weggelegd. In hét economisch-technische vlak besteedt het FME-verslag aandacht aan de economische ontwikkeling in 1979, toegespitst op de metalektro- in dus trie. Geconstateerd wordt, dat de export van de bedrijfstak met uitzondering van die van de elektro technische industrie vorig jaar be langrijk gegroeid is. De binnenlandse afzet vertoonde echter een aanzien lijk minder positief beeld. Voor 1980 wordt een verdere groei van de export verwacht; de vooruitzichten met be trekking tot de binnenlandse vraag zijn evenwel opnieuw somber. In Het sociale hoofdstuk van het ver slag wordt o.a. een schets gegeven van de ontwikkeling van de werkgele genheid. Hieruit blijkt, dat de werk gelegenheid in de metalektro-indus trie vorig jaar opnieuw is teruggelo pen. Het aantal werknemers in de bedrijfstak ligt thans rond 400.000 (eind 1977 nog 410.000). Niettemin kampen bedrijven in nagenoeg het gehele land met een ernstig tekort aan personeel, in het bijzorider aan vaklieden. ADVERTENTIE 4 0/ Spaarpandbrief, groeit in 5 jaar naar f 1.650,-. fl| lU=/0 Huidig rentepercentage 10/ huidige afgifteprijs f990,- opgelopen rente vanaf 28 januari 1980 (effectief rendement 10.71%). Aan toonder. Tussentijds verhandelbaar op de effektenbeurs. Verknjgbaar bij de kan toren van Westland/Utrecht Hypotheekbank, of bij uw bank of com missionair in effekten. Hoofdkantoor: Amsterdam, Sarphatistraat 1,020-26 31 31 Van onze redactie economie DEN HAAG Met de vakantietijd in zicht heeft de Consumentenbond in de Consumenten gids van juni de resultaten van vijf onderzoeken gepubliceerd, die goed van pas kunnen komen. Het zijn tests van imperiaals, kleurenfilms, anti-braakmiddelen, geluidsfilmcamera's en waterzuiveraars. Samen met de ANWB onderzocht de Consumentenbond achttien imperi aals. Hierbij bleek, dat vele merken en typen onveilig zijn, omdat ze niet bestand zijn tegen remmen, botsen of zelfs gewoon rijden. Ze verschoven, vervormden, braken en raakten los, met als gevolg schade aan de eigen auto of aan die van anderen. De uit komsten zijn dus niet zo best, al zijn ze beter dan zeven jaar geleden toen géén van alle geteste imperiaals be trouwbaar bleek. Het onderzoek naar kleurenfilms toont aan dat het. wat betreft kleur- weergave bij kleurennegatief-films. niet veel uitmaakt, welk merk het is. Bij diafilms hangt de keus van de film ook af van de mogelijkheden van de camera. In samenhang met het onderzoek naar kleurenfilms zijn ook diaraampjes en diasnijders bekeken. Ten aanzien van anti-braakmiddelen tegen reisziekte wordt opgemerkt dat ze op reis een uitkomst kunnen zijn. Hieraan wordt in één adem de waar schuwing gekoppeld, ze niet klakke loos te slikken want ze verschillen in werkingsduur en bijverschijnselen. Om op het terrein van de gezondheid te blijven, de uitkomsten van het onderzoek naar waterzuiveraars. Daaruit blijkt dat maar enkele mid delen en apparaten die in de handel zijn voor de ontsmetting van onbe trouwbaar drinkwater, werken. Maar ook het daarmee ontsmette water, kan nog onveilig zijn. Weliswaar wor den de bacterieën gedood, maar de in het water mogelijk voorkomende gif tige stoffen worden vaak ongemoeid gelaten terwijl het de vraag is of virussen zullen worden gedood. De test van filmcamera's, ten slotte, leidt tot de conclusie dat hoewel de geludisfilmcamera's de kinderschoe nen zijn ontgroeid ze toch nog lang niet zonder problemen zijn. Iemand die wil filmen met geluid, wordt gead viseerd gebruik te maken van een „stomme" camera met een afzonder lijke recorder. Verzamel-lp Behalve naar imperiaals, is ook een nieuw onderzoek gedaan van verza- mel-lp's. Die blijken wel wat beter te zijn geworden, maar ze zijn toch nog steeds minder goed dan de oorspron kelijke opnamen. Muziekcassettes blijken duur te zijn en hebben boven dien een slechte geluidskwaliteit. Het advies is daarom zelf van een goede lp opnamen te maken. Met het niet opvullen van vrijgeko men arbeidsplaatsen komen tussen de 75 en de 100 van de 2700 arbeids plaatsen te vervallen. Het gaat hier om personeel dat in de produktieve tak van de fabriek in Born werkt. Deze maatregel, die Volvo gisteren bekend maakte, moet ertoe bijdragen dat er dit jaar 10.000 auto's minder van de band rollen. De arbeidstijd verkorting wordt binnen veertien da gen aangevraagd. Op welke manier deze gestalte gaat krijgen, is nog niet bekend. Volvo-car was afgelopen week her haaldelijk in het nieuws, nadat de industriebonden en de Unie BLHP protest hadden aangetekend tegen de voorgenomen maatregelen. Henk van Rees (FNV) vindt dat Volvo op deze manier „de gemakkelijke weg bewandelt". Zowel de FNV als de Unie BLHP en het CNV hebben moei te met de verkooppolitiek van Volvo. De verkoop vindt centraal plaats vanuit Zweden. De heer G. van Os, van de Unie BLHP. zegt over aanwij- zigingen te beschikken, dat het Ne derlandse verkoopapparaat de ver koop van de Zweedse Volvo stimu leert, ten koste van de in Nederland gefabriceerde auto. Afgesproken is. dat Van Os zijn bevindingen voorlegt aan de directie van Volvo, die zal nagaan of de bevindingen juist zijn. Volgens directeur Van Bussel heeft de ineenstorting van de automarkt zich vrij snel voltrokken. De eerste tien weken van dit jaar lag de ver koop internationaal nog 12 procent boven die van het vorig jaar. Zes weken daarna lag het totaal aan ver kopen 5 procent onder het niveau van 1979, aldus van Bussel. Ford Nederland in Amsterdam gaat gedurende de maand juni de assem blage van de Ford- Transit een dag per week stopzetten. Het teruglopen van de orders voor de Ford Transit is de oorzaak, aldus een woordvoerder van het bedrijf. De salarissen worden voorlopig geheel doorbetaald, aange zien men hoopt dat het aantal orders binnenkort weer zal stijgen. Is dat niet het geval, dan zal Ford waar schijnlijk een vergunning voor werk tijdverkorting gaan aanvragen, zei de woordvoerder. Bij het korter werken in juni zijn minimaal 120 en maxi maal 430 mensen zijn betrokken. Bij de Fordfabrieken in het Belgische Oenk zullen tussen 9 en 13 juni 7700 man tijdelijk zonder werk zijn en tussen 16 juni en 24 juli 3850 man. Van 5 tot 20 mei stond de produktie daar ook al voor een groot deel stil. Zevenduizend man werkten toen niet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15