w burgemeestersport Leiden Van der Luit Sombere toekomst voor Leidse woningzoekenden Delfts verkeersplan ontlast binnenstad van auto Den Haag stelt drinkwater veilig 1 Den Haag maakt kans op vierde wethouderswisseling 1 1 KORT NIEUV 190 nieuwe waterputten Begrafenissen-Crematies Transporten Blijvende woningnood onvermijdelijk Winkels lopen geen aanwijsbare schade op Nieuwbouw polit Den Haag in geb WOENSDAG 28 MEI 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Van onze verslaggevers DEN HAAG PvdA-wethouder Van Lier uit Den Haag en het Amsterdamse WD-raadslid Goekoop zijn de overgebleven kandidaten voor de vacante burgemeesterspost in Leiden. Wethouder A. A. J. M. van Lier. De Haagse wethouder van onderwijs kunstzaken en personeelszaken be vestigde gisteravond zelf de geruch ten over zijn mogelijke vertrek naar Leiden. Mocht het kabinet hem bin nenkort tot burgemeester benoemen, dan kan het gemeentebestuur van Den Haag zich opmaken voor de vier de tussentijdse wethoudersverkie zing in de huidige raadsperiode. Sinds november vorig jaar zijn een WD-wethouder en twee CDA'ers op gestapt uit het PvdA/CDA/WD-col- lege waarin zeven wethouders onder de leiding van burgemeester Schols werken Hoewel de WD de laatste twee bur gemeesters voor Leiden leverde, wordt de socialist Van Lier toch als een uiterst goede kanshebber gezien voor de opvolging van burgemeester Vis. Deze liberaal verhuisde in febru- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gemeente Den Haag gaat in de waterwin- plaats van de Duinwaterleiding, in het gebied tussen Scheve- ningen en Wassenaar, 190 diepe putten graven om de drinkwa tervoorziening veilig te stellen. Den Haag wil voorkomen dat de gemeente bij een storing van de toevoer van drinkwater uit de Maas zonder water komt te zitten. Het Maaswater wordt door een 75 km lange transportleiding aangevoerd om in het duinzand verder te worden gefilterd. Door het in ongerede raken van de transportleiding of door lage Maasafvoeren tengevolge van lang durige perioden van droogte of stren ge vorst, kan de toevoer echter uitval len. In deze situaties zou de winning van diep grondwater uit een aantal diepe putten de verminderde op brengst kunnen aanvullen, aldus b en w. Een periode zonder rivierwater- aanvoer zou op deze wijze kunnen worden overbrugd. De Duinwaterleiding heeft een serie diepe putten geprojecteerd in de hoofdader, in het hart van het be- vloeiingsgebied. Het betreft hier een reeds vanouds vergraven gebied, zo dat de aanleg van de putten geen aantasting van natuurgebied tot ge volg zal hebben. De puttenserie met een lengte van 5,5 kilometer, zal bestaan uit 190 putten met een pompinstallatie. Zij zullen 20 tot 30 meter diep worden. B. en w zullen de raad voorstellen voor het project ruim 6.7 miljoen gulden uit te trekken. ADVERTENTIE In het rouwcentrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid Willem dc Zwijgerlaan 179 ari naar het ministerie van binnen landse zaken, waar hij benoemd was als secretaris-generaal Van Lier zei gisteren de PvdA-raads- fractie al rond de Paasdagen op de hoogte te hebben gebracht van zijn sollicitatie „Mijn stap heeft niets te maken met een eventuele bestuurs crisis in Den Haag", verklaarde de wethouder verder „Ik ben nog niet uitgekeken op mijn wethouderschap, maar heb er nooit een geheim van gemaakt na een tweede termijn van vier jaar te willen stoppen" De 53- jarige A. A. J. M. van Lier werd in 1974 wethouder, na in '70 in de raad geko zen te zijn. Goekoop De Amsterdammer mr C H. Goed koop is op moment voorzitter van de VDV-raadsfractie. Hij was twee jaar wethouder op de post havens, monu menten en gemeentebedrijven toen de WD in 1978 uit het Amsterdamse college werd gestoten. Op het minis terie van binnenlandse zaken voorzag men gisteren dat de benoeming van een nieuwe Leidse burgemeester nog wel enkele weken op zich kan laten wachten omdat de commissaris van Koningin in Zuid Holland nog geen aanbeveling heeft gegeven In gesprekken die de Leidse fractie voorzitters van PvdA, CDA, WD en D'66 hebben gevoerd met kandidaten voor het burgemeesterschap stond voorop dat de nieuwkomer „ervaring met gepolariseerde verhoudingen" moest hebben en begrip voor de be perkte rol die in het Leidse PvdA/ WD-college voor de burgemeester is weggelegd. Het takenpakket van de burgemeester in Leiden is nogal streng beperkt tot de wettelijk voor geschreven functies. Geen verrassing Voor de PvdA-fractie in Den Haag kan Van Liers aandrang om te ver trekken geen volslagen verrassing zijn. Al komt de kwestie wel wat eerder aan de orde dan voorspeld was door het gewestelijk bestuur van de partij. In juni van het vorig jaar schreef het bestuur in een brief aan de Haagse PvdA-achterban dat zeer waarschijnlijk de huidige raadsperio de (1978-1982) voor alle drie de zitten de PvdA-wethouders tevens de laat ste zou zijn. Achtergrond van de brief was de zorg van het gewestelijk be stuur over het geringe aantal „zwaar gewichten" in de gemeenteraadsfrac tie die de vrijkomende wethoudersze- teis over kunnen nemen. Daarom ver zette het gewestelijk bestuur zich in het voorjaar van '79 zo fel tegen het vertrek van fractieleider Toussaint naar de Tweede Kamer, hem werd immers een wethouderspost toebe dacht Toussaint vertrok echter toch naar de Kamerbanken Als de meest aangewezen opvolger voor de wanneer dan ook vertre- de wethouder Van Lier wordt overi gens de vicevoorzitter van de fractie, mevrouw Vooys-Bosma gezien. Zij houdt zich als raadslid precies bezig met die taken die Van Lier in portefe uille heeft. Het grootste aantal woningen wordt volgend jaar opgeleverd in de goedlopende stadsvernieuwingsbouw aan de Oosterkerkstraat. De Stichting Nieuw Groenhoven bouwt hier premiehuurwoningen. LEIDEN Er is geen uitzicht op een spoedige verlichting van de woningnood onder alleenstaanden en tweepersoons huishoudens in Leiden. Het gemeentebestuur van Leiden houdt integendeel ernstig rekening met een oplopend tekort aan kleine woningen de komende jaren. Nieuwe ramingen in de volkshuisvestingsnota, die wethouder Tesselaar (volkshuisves ting) gisteren presenteerde, schetsen dit sombere beeld. Zelfs met de grootst mogelijke bouw- inspanning is de gemeente niet bij machte het woningentekort voor klei ne huishoudens in de nabije toe komst in te halen. „De Leidse wo ningzoekenden hebben voorlopig re kening te houden met een blijvende woningnood", zei wethouder Tesse laar gisteren. De nieuwe ramingen van de Leidse woningbehoefte tot 1984, met daarte gen afgezet de haalbare bouwproduk- tie, geven een aanzienlijk pessimisti scher beeld dan oude cijfers. Voor het eerst geeft het college van B en W toe dat het onmogelijk is vraag en aan bod op de Leidse woningmarkt gelij ke tred met elkaar te laten houden. In vorige huisvestingsnota's waren vraag en aanbod altijd naar elkaar toe gerekend. Op deze irreële veron derstellingen werd in de gemeente raad veel kritiek geuit, niet in de laatste plaats van de kant van de collegepartijen PvdA en WD stens 600 zullen er gebouwd kunnen worden (tekort: 900). Het enige overschot wordt ge raamd in de bouw van eengezinswo ningen; er zijn er 2.100 nodig, maar haalbaar is de bouw van 3.900 wonin gen. 1.800 te veel. Aanpak Cijfers Het gaat om de volgende cijfers, die gelden voor de situatie in 1984. De Stichting Studenten Huisvesting Lei den geeft op dat tot 1984 1200 studen tenwoningen kunnen worden ge bouwd, maar over twee jaar bestaat er al een bijna twee keer zo grote behoefte. Voor andere alleenstaanden is er een geschatte behoefte van 3.200 wo ningen en een haalbare bouwproduk- tie van 1.500 woningen: een tekort van 1.700. Er zijn zeker 1.500 specifieke be jaardenwoningen nodig, maar hoog- Een daadkrachtige aanpak van de woningnood onder jongeren, andere alleenstaanden en bejaarden eist van de gemeenteraad een aantal beleids- concessies. stelde Tesselaar gisteren. Gezien het overschot, is de wethou der voorstander van het schrappen van een deel van de eengezinswonin gen uit de nieuwbouwprogramma's ten gunste van de bouw van kleine woningen. Hij denkt hierbij met name aan een verandering van de woningdifferentiatie in het bouwpro gramma voor de Stevenhof jespolder, het laatste grote uitbreidingsgebied binnen de gemeentegrenzen. De oplossing van de woningnood on der alleenstaanden moet volgens Tes selaar voor een aanzienlijk deel wor den gezocht binnen de bestaande wo ningvoorraad. Ruw geschat 350 wo ningen voor kleine huishoudens per jaar kunnen vrij komen door het op peppen van de doorstroming vanuit voor gezinsbewoning minder geschik te flatwoningen naar grote nieuw bouwwoningen in de stadsherstelge- bieden en de uitbreidingswijken. En daar wringt nu net de schoen: er is na het gereedkomen van de Merenwijk een gat gevallen in de bouwproduktie in nieuwe wijken. Locatiesubsidie Alles moet meezitten om over een jaar of twee een aanvang te kunnen maken met de woningbouw in een van de drie uitbreidingsgebieden, de Stevanhofjespolder, de Leeuwenhoek en Roomburg. Het ontwikkelen van een woonwijk in de Leeuwenhoek wordt nog in de weg gestaan door de onzekerheid wat de gemeente met gebleken risico's van de universiteits- en ziekenhuislaboratoria in het ge bied aan moet. In Roomburg verlo pen de onderhandelingen over grond aankopen stroef. Wethouder Tesselaar toonde zich gis teren erg bezorgd over de haalbaar heid van goedkope woningbouw in de Stevanhofjespolder. Berekeningen hebben aan het licht gebracht dat het Rijk minstens 13.000 gulden subsidie per huis op de tekorten op de grond exploitatie moet geven om het streef getal van negentig procent sociale sectorbouw in de Stevanhofjespolder te halen. Tot nu toe verstrekt het rijk niet meer dan hoogstens een derde van dit bedrag aan zogeheten locatie subsidie. Het gat in de bouwproduktie blijkt uit de bouwcijfers, die de gemeente per jaar denkt te kunnen halen. Dit jaar zullen ongeveer ruim zevenhon derd woningen gebouwd worden, voor het grootste deel in de stadsver nieuwingsgebieden. Het stadsbe stuur heeft de bouw van woningen op open gaten in de oude wijken de hoogste prioriteit gegeven. De verwachte bouwproduktie van ruim 1.500 woningen volgend jaar is echter moeilijk haalbaar, waarschuw de Tesselaar gisteren. De bouw in het kader van het stadsherstel is behept met traag lopende procedures. Het zelfde geldt voor de geplande bouw van bijna 1.400 woningen in 1982. Van een onzer verslaggevers DELFT De druk van het autoverkeer op de binnenstad van Delft is aanzienlijk afgenomen sinds de invoering van een nieuwe verkeersregeling in april 1978, die meer ruimte gaf aan het langzaam verkeer en het openbaar vervoer. Dit blijkt uit een gisteren gepresenteerd onderzoek van de gemeente Delft en de plaatselijke ondernemersorganisaties. Het verkeers circulatieplan heeft geen aanwijsbare schade toegebracht aan de omzetten van de winkels in de binnenstad. Een groot succes is geboekt met een speciale buslijn voor de binnenstad, die tegelijkertijd met de invoering van de nieuwe verkeersmaatregelen startte. In twee jaar tijd is het aantal reizigers op lijn 61 verdubbeld en het gebruik stijgt nog steeds. Een opval lende toeneming van het aantal reizi gers is waargenomen na de ingebruik name van de „midi-bus". die een aan de krappe Delftse binnenstad aange past formaat heeft De binnenstadslijn blijkt vooral van belang te zijn voor het woon-wlnkel- verkeer. Het uitzonderlijk grote ge bruik op zaterdag en donderdag <marktdag> toont dat aan. Bus 61 heeft veel nieuwe busreizigers getrok ken. Ruim een derde van de passa giers gebruikte vroeger een ander ver voersmiddel om naar de binnenstad te reizen Verkeersgebieden Het doel van het pakket nieuwe ver keersmaatregelen was het verbeteren van het verblijfsklimaat in de Delftse binnenstad, zonder de bereikbaar heid al te veel te beperken. Voor het autoverkeer is de stad ingedeeld in een aantal verkeersgebieden (ver- keerscellen) met ieder een eigen ver keershuishouding. Aangrenzende verkeerscellen zijn voor het autover keer maar via één weg met elkaar verbonden. De binnenstad wordt omsloten door een ringweg, waarover het doorgaande verkeer rijdt. Onno dige autoritten door de stad behoren tot het verleden Bundeling De bundeling van het autoverkeer op een aantal hoofdroutes functioneert uitstekend, zo blijkt uit de gisteren gepresenteerde verkeerstellingen Het aantal auto's op de rondweg en in de binnenstad is constant gebleven, maar het aantal verkeersbewegingen is met een vijfde gedaald De resultaten van de fietsbevorderen- de maatregelen zijn vooralsnog ech ter teleurstellend. Er is een duidelijke daling van het aantal fietsers in de binnenstad geconstateerd, maar het onderzoek tekent hierbij aan dat het weer op de teldagen slecht was. Ook zijn de fietsers van andere, nieuw aangelegde routes gebruik gaan ma ken. die buiten het onderzoeksgebied zijn gelegen Behalve Delft, is Groningen de twee de stad in Nederland met een wegen structuur, die voor een celsgewijze verkeersregeling geschikt is. Het Delftse bereikbaarheidsplan is op het Groningse model gebaseerd. Onder druk van een sterke winkelierslobby overweegt het Groningse stads be stuur een aantal autowerende maat regelen terug te draaien Een dergelijk winkeliersprotest zou in Delft onterecht zijn. Weliswaar zijn volgens een onderzoek van het Eco nomisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf de omzetten van de Delftse binnenstadswinkels tussen 1975 en 1979 achtergebleven bij de resultaten van winkels in vergelijkba re steden, maar deze dalende tendens bestond al voor de invoering van het bereikbaarheidsplan Ook de resulta ten van het EIM-onderzoek werden gisteren bekendgemaakt. De stagna tie In de winkelomzetten heeft vol gens het EIM meer te maken met de geringe regionale functie van het win kelapparaat in Delft en met de daling van de bevolkingsomvang Bezoekers Het aantal bezoekers van de Delftse binnenstad is niet gewijzigd, maar wel heeft het bereikbaarheidsplan ge volgen gehad voor de plaatsen, die worden aangedaan. Er is een flinke stijging van het aantal bezoekers waargenomen op de Brabantse Turf markt, die autoluw is gemaakt. Grote wijzigingen hebben de nieuwe verkeersmaatregelen niet teweegge bracht in de keuze van vervoersmid del door binnenstadsbewoners en de ervaren verkeershinder. Er is een lich te afneming van het autogebruik voor het woon-werkverkeer binnen Delft waargenomen, maar interlokaal wordt de auto weer meer gebruikt. Bij de ervaring van de verkeershinder is sprake van een uiteenlopend beeld In sommige straten is zowel de feite lijke verkeersdruk als de ervaren hin der afgenomen. Er zijn echter ook situaties, waarin afnemende ver keersdruk niet als zodanig door de bewoners wordt beleefd. In een enkel geval wordt zelfs meer hinder gemeld, hoewel de verkeersdruk duidelijk minder is. Ook in het ongevallen beeld zijn geen spectaculaire wijzi gingen opgetreden Verbeteringen De beide onderzoeksbureaus, die de gemeente Delft voor de evaluatie van de nieuwe verkeersregeling heeft aan getrokken behalve het EIM, het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf hebben een aantal suggesties voor vervolgmaatregelen gegeven. Volgens het EIM en het CIMK heeft het oude centrum nog een extra impuls nodig, waarbij in het bijzonder aandacht moet worden besteed aan meer mogelijkheden voor het fietsverkeer. Ook zou het verblijfsklimaat voor voetgangers verbeterd moeten worden. Voor een extra stimulans voor de binnenstads winkels is handhaving en mogelijk De binnenstadsbuslijn 61, die tegelijkertijd startte met de invoering van een nieuwe verkeersregeling in april '78, is een groot succes. Op ie foto rijdt de bus in de nabijheid van het centrumwinkelcomplex In de Veste. een bescheiden uitbreiding van het aantal kort-parkeerplaatsen nodig Ten slotte raden de twee instituten een sterker autowerend beleid langs enkele grachten aan Verkeerswethouder H Reijnen zei gisteren de resultaten van het evalua tieonderzoek bemoedigend te vinden. Volgens de wethouder is aangetoond dat een oude binnenstad in het alge meen. en de Delftse binnenstad in het bijzonder, niet zozeer haar aantrek kelijkheid ontleent aan een goede be reikbaarheid, maar veel meer aan haar gezelligheid en geborgenheid „Integendeel, wanneer verkeersdoor- braken waren uitgevoerd om de be reikbaarheid te verbeteren, is het waarschijnlijk dat het Delftse winkel apparaat verder was ingezakt. Van de historische aantrekkelijkheid van Delft was dan niets overgebleven", aldus Reijnen Hij noemde het verder een winstpunt dat de gemeente, de Kamer van Koophandel van Delft en de Onder nemers Federatie Delft elkaar gevon den hebben in de samenwerking bij de organisatie van de verkeersonder- zoeken DELFT De raad voor de ging van de belangen van bilt se werknemers in Delft heeft secretaris Haars in een telegn zocht haar maatregel, die moe, tot het verwijderen van Weg tenlandse arbeiders uit ken herroepen. Volgens de raad gesteld uit vertegenwoordig Turken, Marokkanen. 8pacj en Italianen en de raadt PvdA. PPR, PSP. CPN. CDA, de combinatie SGP/OPV/Rlj unaniem haar teleurstelling sproken over de maatregel va en vindt dat in deze humanit denen de voorkeur verdienei economische en juridische i gingen. De raad wil verder et raai pardon voor alle in t» verblijvende illegale buite werknemers. De twees lachte ding van de Nederlandse o heeft verwachtingen gewekt hier verblijvende buitenland dus de raad. Krakers moeten eru DELFT Het gekraakte pan Delft 36 in Delft moet voor morgen om twaalf uur ontrun Dit heeft de vice-president" Haagse rechtbank mr R. R. p ne gelast als uitspraak in fa geding dat was aangespann Robero bv tegen twee kral daarmee tegen alle illegale bt De ontruiming zal „desnoods hulp van de sterke arm" gebei krakers hebben een dwangt 500 gulden per dag opgei kregen. Werklozenvoorlichtii RIJSWIJK Evenals in voo jaren organiseert men in I eind mei/begin juni een serie komsten, waarop werklozen i tie kunnen krijgen over de voorzieningen die voor hen en over de mogelijkheden dli om hun „vrije" tijd zinvol brengen. Voor het eerst won degenen die om medische niet meer aan het arbeidspro nen deelnemen, erbij betrok serie, georganiseerd door de Maatschappelijke Dienstve omvat drie middagbijeenk op vrijdag 30 mei. maandag 2 dinsdag 3 juni (aanvang 1 wordt gehouden in het gemee creativiteitscentrum „Tuss Blokken" aan de Louis Bou terstraat la in Rijswijk. Op d< bijeenkomst wordt de sociale verlening behandeld, op de tw arbeidsbemiddeling en op de bijeenkomst de vrijetijdsbe Voor inlichtingen tel 94.93.31 Verhuiskosten DEN HAAG De actiegroe kwartier-Noord vindt de tegen ming in de kosten voor bewon moeten verhuizen voor sloop vatie in de Haagse stadsi wingsgebieden, te laag. Dit groot ƒ3500,—, is al vijf ja meer verhoogd, constateert n zien de stijgende kosten een onbillijke zaak, aldus de act Zij eist dat het bedrag wordt tot 5000,—. Deze verh gebaseerd op de percentages huurverhoging van de af gele ren, hetgeen volgens Laakk Noord alleszins redelijk is bij aan gegevens over de werkell tenstijging bij verhuizingen, dien wil de actiegroep dat het van 5000,— bepaald wordt v verhuizing naar een 2 of 3 woningen. Dit bedrag zou worden verhoogd met 250,- verhuizing naar een 4-kamer en voorts met telkens 250, een kamer meer. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De nieuwbo het hoofdbureau van politie Haag werd gisteren in gebrui men. Het gebouw dat grenst flatgebouw aan het Burgeme Monchyplein zal officieel worden in de maand septem Het nieuwe gebouw, waarvai gang zich aan de Burgemee tijnlaan bevindt, kan uiterlij meeconcurreren in lelijkheid oude gebouw. Het interieur merkelijk aangenamer, hoe zekere sereniteit consequent is genomen De meldkamer, hetgeen betel telefoon- en alarmcentrale, kantoorgedeelte werden reeds in werking gesteld, U nog driftig gebouwd wordt arrestantenverbüjf, het sport en de werkplaats. Het nieuwe gebouw werd ov gen middels het overhandii een sleutel van de voorzitter bouwcommissie aan Niqvist. VISSERIJNIEUWS IJMUIDEN 6320 kg tong. 160 kisten griel. 1359 kisten kabeljauw. 6 kisten sc kisten wijting, 1063 kisten schol. 208 ku 126 kisten makreel. 194 kisten diverse Pruzen per kilogram tarbot 12 14 1* /.alm 21 96-9 13 Per 40 kilogram tarbot 414-240. gr* kabeljauw I 104-74. kabeljauw II 124 jauw III 120-76. kabeljauw IV 110-63. Ie 88-47, schelvis IIITV 150-74. makreel I kreel II 58-21 60. schol I 140-112, schol schol III 104-72. schol IV 92-64. wijUn tongschar 331-200. leng 146. schar 58-4 Besommingen KW 4 13400 KW II 32500 KW 25 22800 KW 29 7300 KW 45II 14700 KW 77 1800 KW 88 13700 KW 113 145 23500 KW 149 11700 KW 152 6600 K' KW 173 15400 KW 175 18100 KW 185 235 24500 KW 194 17600 KW 214 10600 KW 226 19600 SCH 256 12200 WR 57 39 29700 IJM 44 23800 IJM 115 15400 IJM IJM 209 12700 Verder een Deens vaartuig de VE 244 Vanuit de lerze Zee werd aangevoert tong Prijzen in guldens per 1 kg Gr. 11.22 gr m tong 19.77-10.50 kl. m tong tong I 14.16-13.96 tong II 14.08-13.76

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6