Earner wenst beter onsumentenbeleid „Als jij nog even een pilsje uit de koelkast haalt, letik wel op dat ze geen doelpuntf maken." 'Stroom vluchtende Papoea's neemt af' Beraad CNV en CDA Babyvoeding bedreiging gezondheid derde wereld Geen concrete plannen in regeringsnota' echerche gaat jchietpartij Onderzoeken rand langs 3 einbaanvak ■n i vangrail en sloot Albeda stopt lek in loonmaatregel O5EB30 Heeiiijk,helderHeineken. Museumdiefstal ilde taferelen na efstal van auto Gifdorp vanuit de lucht Honderdduizendste aanvraag 27MC Hal TH Eindhoven na vrijkomen van asbeststof gesloten Een jaar cel voor verzenden van marihuana per post niet vergeten; bloemen sturen Door actiecomité uitgenodigde VN-vertegenwoordiger: Ian gedood ij steekpartij Rita (OENSDAG 28 MEI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET ADVERTENTIE in onze parlementsredactie EN HAAG De Tweede Kamer heeft de regering aange gord een duidelijker consumentenbeleid uit te stippelen. De ia gering kreeg gisteren het verwijt dat er weliswaar geen ibrek is aan goede bedoelingen, maar wel aan concrete B aatregelen. lij i i e Kamercommissie voor economi- de dag gelegd door de socialist Kolt- k, be zaken gaf die mening ten beste hoff. de besprekingen van de nota jonsument en consumptie", een zo- TftP7irht heten terreinverkenning van minis- Van Aardenne en staatssecretaris Vanuit de Kamercommissie werden v. jzekamp (beiden economische diverse ideeën geopperd, waarmee de ken)- twee bewindslieden hun beleid kun nen „verrijken". Van Iersel bepleitte ha ie oiPP graaft in de nota kan met een scherp toezicht op de kredietver- uge moeite wel wat beleidsvoorne- lening aan particulieren. Zijn par- ^os opduikelen" Juidde het welwil- tijgenoot Van Muiden wilde, dat de "t"~ ""regering met spoed advies vraagt (aan de wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid) over de vraag hoe kunnen consumentenzaken in het onderwijs aan de orde komen? dste oordeel, afkomstig van me- juw Rempt (WD) eleidsuitspraken ontbreken." ende woordvoerder Van Iersel van Jt< t CDA. de grootste regeringspartij ijj ie CDA-fractie acht het absoluut scholieren zouden niet alleen som- idig dat op dit terrein wordt doorge- men moeten maken „over balen sui- ird cht." Het meest ongeduld werd aan ^er of vaten olie, maar ook huisva- jd ders en -moeders die de eindjes aan elkaar moeten knopen", suggereerde het CDA-Kamerlid, bij wijze van voorbeeld. morg< febro A».«fst bra laMedai ;n. tcx ITERDAM (.ANP) Langs het nbaanvak Delft-Rotterdam is gis- norgen een omvangrijke brand •roken. Het vuur woedde over ïstand van enkele kilometers, •randweerkorpsen van Delft, am. en Rotterdam hadden nodig om het vuur Xe bedwin- Het vuur heeft zich niet ver uit men breiden omdat het baanvak ia uitsluitend door weiland wordt geven rie$ brand in de berm langs de spoor- ontstond. aldus de politie en de I: Aerlandse Spoorwegen, door over- ingende vonken van vastgelopen amen van de trein die om 11.10 uur termorgen uit Den Haag richting asj tterdam vertrok iho treinverkeer op het traject werd t gestremd. Wel traden er vertra gen op omdat de treinen de bran- ïde berm „stapvoets" moesten Verpakking ed IN HAAG (ANP) De rij ks ree her- s heeft opdracht gekregen een on-- réoek in te stellen naar een schiet- lal rij in Arnhem. Minister De Ruiter Justitie heeft dit aan de Tweede mer meegedeeld in antwoord op igen van enkele PvdA-Kamerte- de schietpartij zouden manschap- i van de Arnhemse politie tij- is een overigens mislukte arresta- - in drukke winkelstraten elf ;|ftoten hebbén afgevuurd. Het resul- Itvan het onderzoek wordt aan de eede Kamer meegedeeld, zo is toe- Bgd Mevrouw Epema (PvdA) drong aan. op een verbod van niet-noodzakelijke verpakking van produkten. Dit ter bestrijding van het afvalprobleem. „We komen om in ons huishoudelijk afval", waarschuwde mevrouw Epema. Minister Van Aardenne liep niet erg warm voor verbodsbepalingen. Slechts in uitzonderlijke gevallen, bij voorbeeld bij ernstige schade, moet de overheid een verbod uitvaardigen, aldus de bewindsman. Zo'n stap stoelt dan echter niet op het consumentenbeleid, maar op bij voorbeeld belangen van volksgezond heid of milieu (spuitbussen). Van Aardenne kon evenmin enthou siast worden ovèr de PvdA-gedachte een speciale staatssecretaris van con sumenten-zaken aan het werk te zet ten. Momenteel komt het consumen tenbeleid voor rekening van Van Aar denne en staatssecretaris Hazekamp. die ook toerisme en midden- en klein bedrijf in z'n portefeuille heeft. „Het loopt goed zo", hield Van Aardenne de aandringende socialist Kolthoff voor Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister Albeda van sociale zaken komt binnenkort met een wijziging in de loonmaatregel om een lek te dichten. De loonmaatregel verbiedt per 1 juli de normale auto matische prijscompensatie in de CAO-lonen. In plaats daarvan komt de toeslag van 26 gulden bruto per maand voor iedereen Een aantal bedrijven betaalt echter de lonen niet per maand maar per vier weken. De betaling over de ze vende periode kan dan een of ander halve week eerder ingaan. Volgens de letter vari de loonmaatregel zou dan normale prijscompensatie betaald mogen worden. Door de wijziging wordt dit lek gedicht. Van een onzer verslaggevers BRIELLE Uit het Trompmuseum in Den Briel is voor tonnen antiek gestolen. Van alle drie de etages zijn kostbaarheden weggehaald, vooral voorwerpen die van het eiland Voor- ne afkomstig zijn. De diefstal heeft tijdens het Pinks te rweekeind plaats gevonden. Sinds vorig jaar staat het gebouw in de weekeinden onbeheerd. IDHOVEN «ANP) Twee Eindho- jaren van 19 en 20 jaar oud hebben 3 n de nacht van maandag op dinsdag r wilde taferelen gezorgd nadat ze hun woonplaats door de politie op erdaad warén betrapt bij het ste- 1 van een personenauto. Het twee- probeerde te ontkomen in de auto armee ze naar de plaats van het kaipdrijf waren gekomen. Daarbij re- ze in op een politieman IV een politie-auto werd geramd en 'en meter weggeduwd. De surveil- dl iceauto raakte total-loss; De politie té waarschuwingsschoten en vuur- ook gericht op de vluchtende auto Ne ardoor een band werd lek gescho- ?wi l De auto kwam na een korte ach- tia ffolging uiteindelijk tot stilstand ad tegen een geparkeerde auto te zijn om eden. De verdachten konden ter tijn latse worden aangehouden. Het zou een beeld van vlak na de oorlog kunnen zijn ge weest: rijen noodwoningen op braak liggen de terreinen tus sen de woonwij ken. De foto werd genomen boven het door' gif getroffen Lekkerkerk, waar enkele honderden ge zinnen moesten worden geëva cueerd naar sta caravans nadat de grond onder hun oude wo ningen besmet bleek te zijn. Kamerleden willen verwerkingsfabrieken voor chemisch afval Van onze parlementsredactie DEN HAAG De PvdA-Kamerleden Epema-Brugman en Hartmeyer vin den dat minister Ginjaar van Milieu hygiëne samen met zijn collega Van der Stee van Financiën spoedig moet komen tot de opzet van fabrieken, die chemisch afval verwerken. Voor zo ver die bedrijven er al zijn dienen ze te worden uitgebreid, zodat het aan bod van chemisch afval in voldoende mate kan worden afgebroken tot on schadelijke stoffen. De Kamerleden zién hierin, zo blijkt uit schriftelijke vragen aan de minis ter. een goede mogelijkheid om de afvalproblemen de baas te kunnen. Mevrouw Epema heeft al jaren gele den bij de behandeling van de wet chemische afvalstoffen gepleit voor de opzet van dergelijke fabrie ken. Dat plan is nooit opgepikt door de bewindslieden of door collega-Ka merleden Met het oog op de actuele problemen lijkt het mevrouw Epama een gunstig ogenblik om een en ander nog eens aan te kaarten. Bovendien heeft ze het idee dat juist op dit ogenblik minister Ginjaar in het kabinet en thousiasme kan verwerven voor dit plan. TILBURG (ANPi - Een half jaar eerder dan verwacht is bij de PTT de honderdduizendste aanvraag voor een 27-MC-vergunning binnengeko men. Met zo'n vergunning mag iede reen onder bepaalde voorwaarden met speciale radio-apparatuur zenden. De grote belangstelling voor dit com municatiemiddel is zaterdag door staatssecretaris Smit-Kroes bekend gemaakt bij e opening van het truck- driverstoernooi 1980 in Tilburg Ze zei erbij dat ze met de Duitse autoriteiten aan het overleggen is om tot een uniforme zendregeling te ko men. Tot nu toe worden de in vracht wagens gemonteerde 27 MC-zenders in Duitsland als illegaal beschouwd en de chauffeurs lopen daar het risico van een zware boete. HOORN (ANP) In het Noordhol landse Opmeer (bij Hoorn) is in de nacht van maandag op dinsdag de 28- jarige C. W. A. Koopman uit dezelfde plaats bij een ongeval om het leven gekomen. Vervolg van pagina 1 Volgens Van der Meulen is tijdens het gesprek van afgelopen vrijdag vol doende duidelijk geworden dat CNV'ers van de CDA'ers in de Kamer een duidelijk christelijk-sociaal pro fiel verwachten. Hij onderstreepte dat het CNV aan zijn kritische hou ding zal vasthouden. „Wij willen on afhankelijk van politieke partijen opereren", aldus Van der Meulen. Een belangrijk geschilpunt was ook de vraag waar de grenzen liggen die de overheid mag stellen aan het functio neren van vrije verantwoordelijke vakbonden. Van der Meulen zei dat zijns inziens politiek Den Haag te veel de dienst uitmaakt. „Het lijkt erop dat men in Den Haag de armslag die de vakbeweging heeft afhankelijk wil maken van de ruimte die het parlement biedt. Dat is voor de vak beweging een onaanvaardbare zaak." Hij waarschuwde overigens dat de verhouding er niet beter op zal wor den als het CDA onverhoopt volgend jaar een nieuwe loonmaatregel zal steunen. Ook is het voor het CNV van belang wat het CDA gaat doen met het rap port van topambtenaar Lamers van sociale zaken over de uitvoering van de sociale verzekeringen. Het CNV wijst het rapport-Lamers af omdat daarin de rol van de vakbeweging praktisch nihil zou worden. Lamers wil de uitvoering in handen geven van een groot centraal ambtelijk be heersorgaan en dat is voor het CNV onaanvaardbaar. Ook de FNV. de Raad voor middelbaar en hoger per soneel en de werkgeverscentrales hebben inmiddels bezwaren aangete kend tegen de plannen om de invloed van de sociale partners in de sociale verzekering terug te drukken. Dringend beroep Het CNV dat onlangs een dringend beroep deed op de werkgevers om mee te werken aan het tot stand brengen van CAO's is er verheugd over dat inmiddels bij Hoogovens, Philips en Vredestein CAO's zijn af gesloten, waarin de omstreden prijs compensatie onaangetast blijft. Het CNV betreurt het daarentegen dat er op het gebied van bijvoorbeeld ar beidstijdverkorting of knelpunten op de arbeidsmarkt nog weinig of niets is bereikt. Van der Meulen heeft het idee dat de werkgevers denken dat ze zich over arbeidstijdverkorting en dergelijke niet meer druk hoeven te maken nu de prijscompensatie geregeld is. Maar voor het CNV kunnen dit soort zaken niet worden „weggepoetst" omdat ze van vitaal belang zijn voor het oplossen van de sociaal-economi sche problemen, aldus de CNV-voor- zitter. Hij vindt dat over arbeidstijd verkorting en dergelijke met de werk gevers verder zou moeten worden ge praat. bijvoorbeeld op basis van het op het nippertje afgeketste centraal akkoord van eind 1979. EINDHOVEN (ANP) Een deel van een hal voor chemische technologie op de Technische Hogeschool Eind hoven is sedert eind vorige week ge sloten in verband met het vrij komen van asbeststof. Dat gebeurde toen een extern bedrijf bezig was de isola tie van een aantal leidingen te ver nieuwen. Volgens een woordvoerder van de ho geschool hebben zich geen persoonlij ke ongelukken voorgedaan De perso- neelsleden die onder normale om standigheden in de hal werken, zijn tijdelijk op andere plaatsen op de TH aan het werk gesteld. Hoelang de hal gesloten moet blijven is niet bekend. De arbeidsinspectie moet nog een onderzoek instellen. In afwachting daarvan wordt het stof in de bal natgehouden om te voorko men dat het gaat dwarrelen. ALMELO (ANP) De rechtbank in Almelo heeft gisteren de 25-jarige R. R. P. uit Amsterdam voor het invoe ren in Nederland van tachtig kilo marihuana conform de eis veroor deeld tot een gevangenisstraf van één jaar. De officier van justitie heeft de - handelswaar van de partij geschat op 120.000 gulden. P heeft de tachtig kilo in maart en april 1980 per post ingevoerd Vanaf Curasao heeft hij negen postpakket ten laten verzenden waarvan de poli- tie er zes bij een vriendin van P. in Almelo heeft aangetroffen. De overi ge drie zijn op Schiphol onderschept ADVERTENTIE KL. Fleurop Interflora staat garant voor uw bloemengroet. Koninginnegracht 135,2514 AM Den Haag Rapport laakt Nederlandse ondernemingen Van onze Haagse redactie DEN HAAG „De internationale handel van Nederlandse babyvoedingsondememingen tastte in wezen de levensvat baarheid van jonge kinderen aan." zei mevrouw Klompë. voorzitter van Justitia et Pax. gisteren bij de presentatie van het rapport „Babyvoeding in ontwikkelingslanden, de betrok kenheid van Nederlandse ondernemingen Dit rapport werd in opdracht van de rooms-katholieke commissie „Justi tia et Pax" opgesteld door de Stich ting oecumenisch studie- en actiecen trum voor investeringen (OSACI) in Amsterdam. Uit het rapport blijkt dat Nederlandse ondernemingen meer dan eens suggereren dat ze ech te babyvoeding op de markt brengen, door het produkt een naam te geven die de schijn van complete babyvoe ding hoog houdt. Dat zijn dan mer ken als „Bonny baby" en ..Dutch baby." OLLE (ANP) De 36-jange M. K. !ga uit Zwolle is in de nacht van andag op dinsdag overleden aan verwondingen die hij eerder die Vjjt had opgelopen bij een steek- tij in zjjn woonplaats. Een andere z°n raakte hierbij licht gewond. IStt ze is inmiddels samen met nog drie sci leren aangehouden. Onder de ar- tanten bevinden zich twee broers i het slachtoffer De ware toe- zM cht van de steekpartij is nog niet 'end. .aldus de Zwolse politie Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In Papoea Nieuw Guinea, het vroegere Australische Nieuw Guinea, zitten nog tussen de twee- en drieduizend vluchtelingen uit het westelijke deel van het eiland, dat vroeger Nederlands Nieuw Guinea heette, vervolgens onder Indonesisch bestuur Irian Barat (West-Irian) werd genoemd en daarna omgedoopt werd in Irian Jaya. Terwijl gevluchte Papoea's in Nederland het consequent West-Papoea noemen. Volgens Tom Unwin. verte genwoordiger van de Verenig de Naties in Papoea Nieuw Guinea, is de stroom vluch tende Papoea's aan het afne men. zijn de mensen vrij om terug te keren en zijn er inder daad ook groepen mensen vrijwillig teruggekeerd Unwin was vanuit Londen naar Den Haag gehaald door het Actiecomité Vluchtelin genhulp Papoea's en hij ver telde een verhaal dat duide lijk niet in overeenstemming was met de visie van het comi té. Of. zoals Unwin het uit drukte. ..ze hadden zich mijn reis en verblijfkosten beter kunnen besparen." In een inderhaast samenge steld „snelbriefje" zegt het co mité dat vanaf 1963 tot op heden duizenden Papoea's zijn gedood of vermist en dat er overal in het land nog ge vangenissen zijn waarin poli tieke tegenstanders van het Indonesische bewind worden vastgehouden. „Terreur, verkrachtingen, dis criminaties, roof op de bezit tingen van de bevolking en andere toegepaste inhumane onderdrukkingsmethoden zijn het dagelijks beeld in Westrlrian of Irian Jaya. Wil de moordpartijen overal in het land en het verlangen naar rust, vrede en zekerheid doen sommigen besluiten de vlucht naar het andere deel van het eiland te nemen." Unwin zit voor de ontwikke lingsorganisatie van de VN. de UNHCR (Hoge Commissari aat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties) Niette min heeft hij een kamp voor gevluchte Papoea's uit het westelijke deel van het eiland onder zijn beheer. Strijd In het kamp wonen 134 men sen die de afgelopen twee tot drie jaar hun land zijn uitge vlucht. In het kamp kunnen de mensen verschillende vor men van onderwijs, met name landbouwonderwijs, volgen. Unwin vertelt dat de meeste vluchtelingen wel uit onvrede met de Indonesische aanwe zigheid in hun land zijn weg getrokken en dat. met name jongeren, vertellen dat ze mee hebben gedaan in de gewa pende strijd van de Westpa- poease bevrijdingsbeweging OPM. maar dat zoiets moei lijk na te trekken valt. /olgens Unwin is er echter /an die OPM, sinds een aantal eiders, onder wie Jacob Praaj, via Papoea Nieuw Gui nea naar Zweden zijn ge vlucht, bijzonder weinig meer over. Volgens zijn informatie heeft Martin Taboe, de man die de leiding van Praaj over nam, zich aan het Indonesiche leger overgegeven. Blijft over Seth Sumkoren, van wie Praaj na strubbelin gen binnen de OPM. de lei ding overnam. Maar. zo zegt Unwin, die zit in Papoea Nieuw Guinea. Unwin noemt het streven naar een onafhan kelijk en vrij West-Papoea van de in Nederland elkaar in de haren zittende verschillen de Papoea-groepen „niet-rea- listisch" en zegt dat sinds 1978 de Indonesiërs in Irian Jaya een beter beleid voeren. Hij ziet dat ook als oorzaak van de teruggelopen vluchtelin genstroom. Kamp „Wij vertellen nieuw aangeko men vluchtelingen dat ze best in Papoea Nieuw Guinea mo gen blijven, maar dat ze mis schien wel voor zeer lange tijd in een kamp moeten zitten. Steeds meer mensen kiezen dan toch voor de terugtocht." Aan verhalen dat deze men sen bij hun aankomst door het Indonesische leger wor den neergeschoten hecht hij weinig waarde Volgens hem gaan ze voor enkele maanden in een soort quarantaine kamp en worden vervolgens vrijgelaten. Hij kent in ieder geval een voorbeeld van een vluchteling van wie gezegd werd dat hij na terugkeer door de Indonesiërs was doodge schoten, maar van wie later bewezen werd dat hij nog in leven was. Informatie, die hem niet in dank zal worden afgenomen door de verschillende Papoea bewegingen in Nederland. Voorzitter-secretaris van het Comité Vluchtelingenhulp Papoea's. Max Ireeuw zegt dat Unwin in volle vrijheid zijn mening kan geven en dat hij toch blij is dat deze naar Nederland is gekomen „Alleen al het feit dat een or ganisatie van de Verenigde Naties betrokken is bij de op vang van vluchtelingen uit Iri an Jaya, houdt een vorm van erkenning in van het feit dat er iets mis is in West-Papoea, dat er dingen gebeuren waar voor mensen op de vlucht slaan". Ook hij houdt vast aan het verlangen naar een vrij en on afhankelijk WesVPapoea. dat inderdaad in 1969 via een ui terst omstreden „daad van vrije keuze" bij Indonesië werd ingelijfd. Sinds die tijd proberen de Papoea-bewegin gen de „kwestie-Irian" weer op de agenda van de Verenig de Naties te krijgen, tot op heden zonder succes Maar volgens Ireeuw zijn er ook andere wegen om de aan dacht te trekken en hij vertelt dat een delegatie, van het Pa- poease verzet, waarin hijzelf en twee naar Zweden gevluch te Papoea's zitting hadden, in maart naar de Senegalese hoofdstad Dakar is gereisd om deel te nemen aan een pan-Afrikaanse conferentie van bevrijdingsbewegingen. Daar kregen zij de morele steun toegezegd, die zij in de westerse wereld ontberen. Doordat het gebruik van deze pro dukten vaak gewoon melkpoeder of gecondenseerde mélk nogal op gang maakt in de derde wereld, blij ven de voordelen van echte moeder melk veelal onbenut Dat zijn voordelen als: bescherming tegen infectieziekten, optimale sa menstelling en de gunstige werking die het heeft in de relatie tussen moe der en kind. Verder is moedermelk erg hygiënisch en relatief goedkoop. Sterfte Uit onderzoek in Chili is gebleken dat de sterfte onder kinderen, die met de fles worden gevoed ongeveer tweeën eenhalf maal zo hoog ligt als kinderen die de borst krijgen. Die bevindingen zijn in andere ontwikkelingslanden bevestigd. Nederlandse ondernemingen hande len in de derde wereld nog steeds in strijd met de aanbevelingen van de Wereldgezondheidsorganisatie en Unicef. „Dit is mogelijk als gevolg van een ontoereikende exportwetge ving voor volledige zuigelingenvoe ding. melkpoeders en gecondenseer de melk. In eigen land mag iets derge lijks in elk geval niet." werd bij de presentatie van het rapport gesteld. „Als ik alleen maar katvis zou van- Ren. had ik die veiligheidsriem niet nodig

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3