Inschrijvingen binnen van 85 landen mist winst Volendam: kostbaar punt jrarrido omstreden arbiter Europa Cup-finale IOC en organisatie-comité van Olympische Spelen tevreden over aantal deelnemende naties ranz Beckenbauer: clame-object tor sponsor HSV Wageningen buigt in slotfase achterstand om in onverdiende overwinning Cambuur weet overwicht niet in cijfers uit te drukken er «rnationale scheidsrechterswereld kwestie van relaties en vriendjespolitiek Belangstelling voor Ronde van Nederland zeer gering 5ËNSDAG 28 MEI 1980 SPORT TROUW/KWARTET PR 13 HS 15 Van onze sportredactie LAUSANNE/MOSKOU - Het In- ternationaal Olympisch Comité ziet geen aanleiding om stappen te ondernemen tegen de landen die de Olympische Spelen van Moskou zullen boycotten. Puur technisch redenerend, zegt het IOC dat de afmelders zich bij het organisatie comité in Moskou heb ben opgegeven en niet bij het IOC. Meer uitleg wenste een zegsman van het comité In Lausanne niet te geven. Gisteren werden daar de lijsten bekend gemaakt van de landen die wel en niet naar de Spelen zullen gaan en van de lan den die nog helemaal niets van zich hebben laten horen. Die lijsten tonen aan dat de actie van de Amerikaanse president Jimmy Carter, niet dat succes heeft opgeleverd dat hij beoogde. Een meerderheid van de bij het IOC aangesloten landen heeft zich voor Moskou gemeld. Op de deel nemerslijst prijken de namen van 85 landen. Van 29 langen kwam het bericht dat er geen ploeg zou worden afgevaardigd. In totaal 27 landen hebben niet gereageerd op de uitnodiging. Volgens het IOC. zijn de lijsten niet officieel omdat het dagelijks bestuur van het Internationaal Olympisch Comité daar nog goed keuring aan moet hechten. Daar mee werd voorzichtig aangegeven dat voor met name de landen die nog niet gereageerd hebben op de uitnodiging de deur nog open staat. Het dagelijks bestuur van het IOC komt op 9 en 10 juni in Lausanne bijeen. Voor die datum kunnen landen zich nog aanmel den vopr de Spelen,; zo is de indruk bij Waarnemers. Het gevecht over de deelneming aan de Spelen zal wel ten kosten gaan van de landen die gevraagd hebben om het lid maatschap van het IOC, daar zal men niet meer aan toe "komen, voor de Spelen van Moskou. De nu bekende cijfers zetten de Spelen van Moskou, wat de deel nemende landen betreft, op de vijfde plaats. In Milnchen (1972) namen 122 landen deel, in Mexico (1968) waren het er 113, in Tokio (1964) 94 en in Montreal (1976) 88. door de boycot van de Afrikaanse landen. De verwachting is echter dat Moskou de Spelen van Mon treal nog wel zal passeren. Voor de Russische inval in Afghanistan en de reactie van Carter daarop, stond het vrijwel vast dat Moskou met 130 deelnemende landen naar een nieuw record zou reiken. 85 landen hebben het IOC tijdig de inschrijvingsformulieren ge zonden. Die landen zijn: Afghanistan, Algerije, Andorra, Angola, Australië, België, Benin, Birma, Botswana, Brazilië, Bulga rije, Colombia, Congo, Costa Rica, Cuba, Cyprus, DDR, Denemar ken, Dominicaanse Republiek, Ecuador, Ethiopië, Finland, Frankrijk, Gabon, Griekenland, Groot Brittannië, Guatemala. Guinee, Guyana, Hongarije, Ier land, India, Irak, Italië, Jamaica, Joegoslavië, Jordanië. Kameroen, Koeweit, Noord-Korea, Laos, Le sotho, Libanon, Libië, Luxem burg, Madagascar. Mali, Malta, Mauritius, Mexico, Mongolië, Ne derland, Nepal, Nicaragua, Nieuw- Zeeland, Niger, Nigeria, Oeganda, Oostenrijk, Opper Volta, Panama. Peru, Polen, Porto Rico, Portugal, Roemenië, San Marino, Senegal. Seychellen, Sierra Leone, Sowjet- Unie, Spanje, Sri Lanka. Surina me. Syrië, Tanzania, Trinidad en Tobago, Tsjechoslowakije, Vene zuela, Vietnam, IJsland, Zambia, Zimbabwe, Zweden. Zwitserland. In totaal 29 landen hebben de uit nodiging officieel afgeslagen en boycotten dus de Spelen. Dat zijn: Albanië, Argentinië, Bahrein, Ber muda, Canada, China, Gambia, Honduras, Hong Kong, Indonesië, Israël, Japan, Kaaiman Eilanden, Kenia, Liechtenstein, Malawi, Ma leisië, Mauretanië, Pakistan, Para guay, Filippijnen, Saoedi Arabië, Singapore, Thailand, Tunesië, Turkije, Uruguay. Verenigde Sta ten. West-Duitsland. Tenslotte zijn er 27 landen die geen antwoord hebben gegeven op de uitnodiging. Dat zijn: Antigua, Bahama's, Bangladesj, Barbados. Belize, Bolivia. Cen traal Afrikaanse Republiek. Chili, Egypte, Fiji Eilanden. Ghana, Haiti, Ivoorkust, Zuid-Korea. Li beria, Marokko, Monaco, Neder landse Antillen, Noorwegen. Pa poea Nieuw Guinea, El Salvador, Soedan, Somalië, Swaziland. Tsjaad, Togo, Zaire. Vier landen komen niet op de lijst voor omdat hun Olympische co- mité's niet voldoen aan de IOC- regels of omdat de comité's slechts voorlopig erkend zijn. Het betreft Taiwan, Iran, Mozambique en Qatar. In Moskou verklaarde de perschef van het organisatie-comité, Vladi mir Popow, dat de gepubliceerde lijst van deelnemende landen nog niet de definitieve lijst is. „Het proces van deelnemen aan de Spe len is nog niet voltooid. Wij hopen dat landen aan de lijst moeten worden toegevoegd", zei hij. Het IOC. dat de lijdt van deelne mende landen van het organisa tiecomité ontving, verwacht van de landen nog een opgave in welke takken van sport zij vertegen woordigd zullen zijn. Vooral in de Westeuropese landen hebben ver scheidene nationale sportbonden besloten geen afvaardiging voor uitzending naar de Spelen voor te dragen. Monique Berlioux, directeur van het IOC, noemde in Lausanne de inschrijving van 85 landen „zeer bevredigend". „Als men rekening houdt met de omstandigheden", zo zei ze, „is een aanmelding van 85 landen zeer bevredigend." onze verslaggever DRID Vlak voor de Europa i-finale tegen Nottingham Forest !t Hamburger SV enige verbazing ekt door de Westduitse record- rnational Franz Beckenbauer te racteren. De bijna 35-jarige libe- k bij New York Cosmos zijn 2 voetbaldagen te slijten, maar kt op 1 november een opmerke- rentree in het Europese topvoet- De leiding van HSV was er veel gelegen om na het aanstaande rek van superster Kevin Keegan lij gaat voor het Engelse Soüth- iton spelen het publiek een vedette aan te bieden. door Peter Onvlee transfer van Beckenbauer is in r dan één opzicht opmerkelijk, reerst krijgt hij in Hamburg te en met een manager, Günther er, die hij als speler ooit uit het onale elftal hield. Tijdens het we- npioenschap van 1974 kreeg nvloedrijke Beckenbauer bonds- h Helmut Schön zover om spel- eler Netzer te passeren. De toen- ge vedette van Borussia Mön- igladbach moest lijdzaam toe- hoe Hoeness, Bonhof en Over- ten koste van hem voorrang kre- ve_ op het middenveld. 14 kenbauers overgang van Cosmos HSV. waar geen transferbedrag is gemoeid, is overigens niet zo- een zaak van de Duitse club van de oliegigant BP. „Onze ational Kaltz blijft met een sa- van 450.000 mark per jaar onze speler", zegt HSV-vooizitter ,jig Klein, „met Beckenbauer wij geen enkel financieel ri- lasserijke verdediger blijkt op de '1st van de sponsor van HSV te Directeur Wolfgang Müller-Mi- bevestigt dat. Hij zegt in BeC- lauer een perfect reclame-object Dat is ook de drijfveer ge- om hem.naar Hamburg te ha- de stijl die typerend mag wor- genoemd voor de snelle, jonge lager, meent Müller-Michaelis: I jeugd zal positief reageren op t verbintenis met Beckenbauer. groter het enthousiasme van Jon- nensen voor de sport is, des te ïer is de kans dat zij in maat- ppelijke randgroepe ringen af- en. Daar voelen wij ons als verte- foordiger van de industrie, mede ntwoordelijk voor." lijdt geen twijfel dat een derge- itatement bij grote groepen Duit- het nodige enthousiasme op- t. Beckenbauer zelf voelt zich wens primè thuis in kringen van it-kapitaal. WAGENINGEN Uitgaande van het simpele gegeven dat in de nacompetitie van de periodekampioenen uit de eerste divisie geldt, dat, wil een ploeg de felbegeerde promotie naar de eredivisie bewerkstelligen, thuis in ieder geval alles moet worden gewonnen, leek Wageningen gisteren kostbare verlies- punten en De Graafschap even kostbare winstpunten te gaan veroveren. De realiteit op de met veertienduizend toeschou wers volgepakte Wageningse Berg was evenwel tenslotte anders. De Graafschap, beter spelend, kwam aan de 2-1 nederlaag heel veel tekort. Het zeker even aanvallend en open als Wageningen spelend De Graaf schap kwam in de eerste helft op 0-1. Henk Pieneman schoot fcoen via het been van verdediger Bram Braam langs de kansloze Harry Suvee. De Wageningen-doelman voorkwam tien minuten later een tweede Doettn- chemse treffer. Henk Pieneman pas seerde op snelheid Peter van der Ley. omspeelde ook Suvee om vervolgens door hem op de rand van het straf schopgebied tegen de grond te wor den gewerkt. Met slechts geel en een vrije trap (Suvee stopte de door Brinks ingeschoten bal goed) kwam de Wageningen-doelman er goed af. Voor Suvee komt de straf evenwel toch nog, aangezien het zijn derde gele kaart van seizoen is. Het drama speelde zich voor de Doe- tinchemers in de zinderende laatste tien minuten van de wedstrijd af. Toen boog een louter op inzet spelen de Wageningen de 0-1 achterstand in de luid bejubelde zege om. Cees van der Berg en in blessuretijd een kop pende Frits van der Klift hielden Wa geningen tegen alle verhoudingen in toch nog in de race. Wageningen kreeg na Pienemans treffer overigens wel meer greep op het worstelduel, mede omdat De Graafschap (Steunend op routiniers als Kornelis, Mlntjes èn doelrrtan Doornebosch) minder risico's nam. Een kopbal van Van der Ley op de lat in de slotfase van de eerste helft en een knap door doelman Joop Doorne bosch verwerkt sotaot van Willem Na-competitie Cambuur-Volendam 1-1 Wageningen-De Graafschap 2-1 Wageningen 3 2 0 1 4 4-4 Cambnur 3 1113 6-5 Volendam 3 1113 2-2 De Graafschap 3 1 0 2 2 4-5 Leushuis kort na de wisseling waren aanvankelijk de belangrijkste aan vallende wapenfeiten. Wageningen bouwde aan een schijnbaar over wicht, nam van afstand het doel van Doornebosch onder schot, maar mis te tot tien minuten voor tijd te veel om de beter spelende Doetinchemers werkelijk te verontrusten. De gelijk maker kwam tenslotte toch. Type rend voor Wageningen, niet na goed opbouwend werk. Uit een afgeslagen schot was het Cees van der Berg die de terugspringende bal langs Doorne bosch werkte. In de officieel 91ste minuut was het drama voor de Doe tinchemers compleet. Van de Klift kopte een voorzet van invaller Van der Sluis in. Wagenlngea-De Graafschap 2-1 (0-1) 21. Plene man 0-1,80. Van der Berg 1-1, 90. Van der Klift 2-1. Scheidsrechter: Van S wieten. Toeschouwers: 14,000. Wageningen: Suvee; Braam. Van der Klift, Van der Ley, Tollenaar: Van der Berg, Hazeleger (Van der Sluis), Leushuls; Van Pelt, Hazelhelclce, Van VIJfeilren. De Graafschap: Doomebosch. Brinks, Cornells, Trentelman, Schreur; Wanders, Mlntjes, Piene man; Leeuwerik. Jacobs (Ter Maat), Polko. Cambuur-speler Peltzer (m) op weg: naar het vijandelijk doel. De Volendammers Mühren (1) en Schokker proberen dit te verhinderen. door Mike Mulder LEEUWARDEN Door Cambuur op eigen terrein een 1-1 gelijk spel af te dwingen heeft Volendam gisteravond een aarzelend stapje naar de eredivi sie gedaan. Hoewel de dorpelingen nog steeds hun draal niet volledig hebben gevonden, stond een even eens matig opererend Cambuur de puntenverdeling toe. En ln de nacom petitie geldt als regel, dat uit vergaar de punten goud waard zijn. Was het vorige keer alleen Volendam die iets te verdienen had (de derde periode titel), nu was Cambuur ook zeer gebaat bij een gunstig resultaat. De wetenschap dat het voorin alles behalve koek en ei is, weerhielden de Volendammers van al te nadrukkelij ke aggressieve daden. Terwijl winst in een uitwedstrijd toch bijna voor waarde is om te mogen promoveren. De schuchterheid in de Volendamse gelederen maakte Cambuur gaande weg brutaler. Nadat de zenuwen zo'n beetje naar de achtergrond gedwon gen waren lukte het bij de Friezen zelfs beter dan bij hun tegenstrevers, van wie toch bekend is dat ze meer techniek in him baggage meevoeren. Gisteravond was daar weinig van te merken. De technische hoogstandjes van Cambuur-uitblinker Jos Peltzer was waar het publiek het mee moest doen, maar accepteerde dat overi gens zonder tegenzin. Peltzer was ook de maker van het doelpunt van Cam buur, zijn vierde al in deze nacompe titie. Na de hervatting bleek Cambuur wat aan zijn doelgemiddelde te willen doen. Volendam-keeper Hoek had het druk met inzetten van Kip, Peltzer en Rozenburg. Niet goed voetballend, maar wel koelbloedig, met Dick de Boer als verpersoonlijking van deze eigenschap, bleef de achterhoede van, de Noordhollanders overeind. Regel matig geassisteerd door Gerry Müh ren, van wie gisteravond te weinig aanvallende Impulsen uitging, ont trok de Volendam-defensie zich aan de Friese druk. Met spaarzame uit- vallen probeerde Volendam in de buurt van het doel van de Friezen te komen, maar het was onduidelijk wie nu de aangewezen man was om de zaak af te maken. Met uitzondering van doelman Hoek doken de Volendamspelers om beur ten op ln het strafschopgebied van de Friezen. Het was Tuyp, die een uitge kiende voorzet van Gerry Mühren in kopte en Volendam langszij bracht. De kansen voor de bewoners van het 'palingdorp aan het IJsselmeer zijn met dit gelijkspel aanzienlijk ge stegen. SC CambQur-Volendam 1-1 (1-9) 37. Peltzer I-O, «6. Tuyp 1-1 Scheidsrechter: Corver Toeschouwers. 12.000. SC Cambnur: Tukker; Erkelens. Oroote. Schou- wenaar. Van Wensveen, K. Roosenburg. Kip (McDonald). Ferwerda (Metz); Peltzer. De Jonge. De Groot Volendam: Hoek; Molenaar. Schokker. Ouyt. De Boer; Tuyp. Mühren, Jonk (Sul); Kwakman (Veer man). Helling. Tol r Matty Verkamman It DRID Antonio José da Silva Garrido leidt vanavond de opa Cup-finale tussen Nottingham Forest en Hamburger Medio april wees de scheidsrechterscommissie van de opese voetbalunie (UEFA) deze Portugees al aan voor wat Jaarlijkse hoogtepunt van het clubvoetbal in Europa,moet <J. Real Madrid had op dat moment nog volop kans om zich I de eindstrijd in het eigen Bemabeu-stadion te plaatsen. Spanjaarden verspeelden tegen HSV echter de aanvahke- 2-0 voorsprong. Nottingham mag daar achteraf blij om want Garrido heeft een zekere faam als home-referee sbouwd. t federland weet men daar alles Op woensdag 21 november van vorig jaar zagen miljoenen tv- srs het Nederlands elftal in Leip- rüet alleen tegen de Oostduitse 8 vechten, maar evenzeer tegen lartijdige Garrido. De boekhou dt Oporto veroordeelde toen on- meer een klassieke sliding van Jegens HSffner tot penalty. Hij afte in die spijkerharde inter- voorts voornamelijk de Neder- se overtredingen en hij ging bo- iien mallotig te werk bij een lgemeen tussen La Ling en Wei- >p advies van grensrechter Luis Sarrido deze vechtersbazen eerst [ele kaart. Tot zijn schrik merkte echter dat het de tweede gele van de Oostduitser betrof en automatisch de rode waarna et geel voor La Ling schielijk ook f in rood veranderde. Op de ke- beschouwd was dat trouwens een :hte straf voor de Ajacied hij e Weise met een rake klap f het nam niet weg dat Garrido hij dat incident dubieus gedroeg. was daar in het Leipziger Zentral- lon niet voor het eerst dat Garri- ta opspraak kwam. Tijdens het wereldkampioenschap in Argentinië kreeg de Zuideuropeaan eerder al een storm van kritiek over zich heen na zijn ultra-partijdige leiding bij Argen- tinië-Hongarije. In dat duél zwaaide hij met rode kaarten voor de Honga ren Toröcsik en Nyilasi (heiden twee maal geel voor „normale" overtredin gen), terwijl hij de hardheid van de Argentijnen praktisch onbestrafd liet. Pas nadat aanvoerder Passarella het erg bont had gemaakt, trok hij ook maar een keertje geel voor de thuis spelende ploeg. De scheidsrech terscommissie van de wereldvoetbal bond FIFA ergerde zich zo zeer aan het gedrag van Garrido in het River Plate-stadion van Buenos Aires, dat hij na die groepswedstrijd verder bui ten de lijnen bleef. Nochtans heeft de UEFA deze 47- jarige arbiter de eer van een Europa Cup I-finale gegund. Het kan natuur lijk een kwestie van toeval zijn, maar op de internationale conduite-staat van Garrido (25 wedstrijden) prijken slechts twee duels waarbij de bezoe kende ploeg als winnaar het veld ver liet. Merkwaardigerwijs gaat het hier om twee wedstrijden van het Neder lands elftal: Noord-Ierland-Neder- land in 1977 (0-1) en dus ook Oost- De Portugees Garrido geeft in Argentinië de Hongaar Nyila si de rode kaart, nadat deze de Argentijn Tarantini te hard heeft aangepakt. Duitsland-Nederland in 1977 (2-3). Misschien was dat voor Garrido wel de aanleiding om direct na de slag van Leipzig aan Nederlands elftal begeleider Jack van Zanten te vragen of hij in de toekomst ook eens een vriendschappelijke interland van Oranje mocht komen fluiten. Ter in formatie: voor oefeninterlands wijst niet de UEFA maar de nationale bond een arbiter aan. Dat een scheidsrechter om een wed strijd vraagt, wijst er al op dat de Internationale arbitrage deels een kwestie van relaties en vriendjespoli tiek is. In Nederland is wel eens ge fluisterd dat Jan Keizer voor de Oos tenrijker Friedricht Seipelt de baas van de scheidsrechterscommis sie van de UEFA een pop in Volen- dams costuum cadeau heeft gedaan. Keizer heeft dat verhaal nooit willen bevestigen, maar het is wel een feit dat de in Nederland voortdurend ter discussie staande Keizer om de ha verklap grote wedstrijden in het bui tenland krijgt. Keizer is daar zeer gelukkig mee; onlangs nog liet hij vol trots het officiële UEFA-oordeel over zijn leiding van de EK-interland Spanje-Roemenië zien: een 5, oftewel „excellent". De beoordeling van scheidsrechters in Internationale wedstrijden ls overi gens vaak een lachtertje. Niet zelden zijn het op reisjes beluste officials die zich, naar verluidt, na een wedstrijd te goed doen aan het banket en zich terplekke laten verleiden tot een gun stig rapport over de arbitrage. De UEFA voert zelf geen al te actief beleid. Of het moet zijn wanneer scheidsrechters zich in al dan niet bewezen omkopingsaffaires begeven. Op grond daarvan zijn de laatste ja ren twee scheidsrechters afgevoerd: de Schot Gordon, hij nam van AC Milaan veel te kostbare geschenken aan, en de Griek Michas die in 1973 hetzelfde AC Milaan in de Europa Cup U-finale tegen Leeds United op schandalige wijze bevoordeelde. Ook Real Madrid heeft in dit verband een kwalijke naam. Die club maakte in het verleden gebruik van de pr-dien- sten van de gevluchte Hongaar Szol- ti. Later werd bewezen dat Szolti ln een vergelijkbare functie bij het Itali aanse Torino de Portugese scheids rechter Marques Lobo voor de Cup wedstrijden tegen Derby County 5000 dollar had aangeboden. De samenstelling van de scheidsrech terscommissie van de UEFA is altijd van groot belang geweest bij het ver delen der wedstrijden. Opvallend ls in elk geval dat de landgenoten van Seipelt steeds goed aan hun trekken zijn gekomen, met Erich Linemayr voorop. Toen de Roemeen Radulescu zitting kreeg in de commissie plukte de overigens bekwame Nicolae Rai- nea daar de vruchten van, zoals zich ook de Oostduitser Adolf Prokop nu ln de luwte van het commissielid Rudi Glöckner bevindt. Vooral de Italianen zijn er altijd meesters in geweest om landgenoten aan glorieu ze wedstrijden te helpen. Sergio Go- nella mocht twee jaar geleden in Ar gentinië nota bene bij de finale zijn thuisfluitende werk verrichten na een geslaagde lobby van de Italiaanse UEFA-voorzitter (en tevens FIFA- voorzitter) Artemio Franchi. De Itali anen zijn immer rijkelijk vertegen woordigd in allerlei commissies van de overkoepelende federaties. Hun arbitrale paradepaardje is nu Miche- lotti, die pas nog bij HSV-Real Ma drid wanhopig slecht floot, maar in middels al weer de EK-opening tus sen West-Duitsland en Tsjecho-Slo- wakije op zak heeft. Op dat toernooi is Garrido aangewezen voor de in Rome te spelen wedstrijd Italië-Bel- gië. De Italiaanse speler Mauro Bellu- gi heeft in de pers al aangekondigd dat hij dan rekening houdt met het voordeel van de scheidsrechter. In Leipzig zagen twee belangrijke le den van de Europese scheidsrechters commissie Garrido hoogstpersoon lijk aan het werk: voorzitter Seipelt en Rudi Glöckner, de voormalige tóp- scheidsrechter uit de DDR. Tegen over KNVB-officials lieten zij toen weten allesbehalve tevreden te zijn over de prestatie van de Portugese thulsfluiter, maar als Je dat nu vraagt, dan zeggen ze gegarandeerd iets anders", meent een Nederlandse official. Dat klopt Seipelt en Glöck ner waren vorige week samen in Oost- Duits] and aanwezig bij het UEFA- jeugdtoernooi. Het kostte enige moei te om de heren, telefonisch, op te sporen. Uiteindelijk meldt Glöckner zich aan de andere kant van de lijn. Hij geeft pas een oordeel over Garri do wanneer wordt gesteld dat de Por tugees de Europa Cup-finale nooit ln Leipzig bij Oost-Duitsland-Neder- land kan hebben verdiend. Glöckner: „Hij heeft toen zeer goed gefloten. Nee, deze finale betekent niet zijn afscheid. Hij is aangesteld omdat hij tot de beste scheidsrechters van Eu ropa behoort." door Erik Oudshoom HOOOEVEEN De Olympia's Ron de door heel Nederland mag dan een etappe-wedstrijd heten voor ama teurs. qua organisatie oogt het alle maal erg professioneel Er is zeker niet» nagelaten om alle mogelijkhe den op commercieel gebied tot de bodem toe uit te bulten. Imposante reclametorens aan elke finish, die hoog tegen de hemel afsteken, de oranje-leiderstrui met een té opval lende reclameboodschap, de Ronde miss die niet eens haar eigen naam mag dragen, de beschilderde volgwa- gens die in het bezit zijn van ver krachte geluidsinstallaties waardor je echt gillend gek wordt, kortom de Olympia's Ronde ls net een klein schalige Tour de France. Maar daarmee houdt de vergelijking ook op. Alle reclame-ophef ten spijt, wat de publieke belangstelling be treft heeft de langste amateurétappe- wedstrijd van Nederland niets met de Tour de France van doen. Koersend over de dreven van het lage land wordt de karavaan slechts aange gaapt door een opgeschrikte bejaar de voorbijganger of een boer die even op zijn hooivork uitrust. Geen uitge lopen scholen zoals in België of Frankrijk en geen speciaal gesloten bedrijven. Aan de finish slechts enke le tientallen autochtonen of toe risten. Ook budgetair gezien is de Ronde van Nederland vergeleken met de Tour de France kinderspel. De orga nisatie werkt dit jaar met een begro ting van 210.000 gulden. Bijna de helft van dat bedrag wordt gedekt door adoptiegelden. Iedere finish- plaats die opgenomen is in het route schema van de Tour betaalt aan de organisatie ongeveer tien mille aan aankomstrechten. Zevenduizend gul den voor een doordeweekse dag en elfduizend gulden voor een dag in het weekeinde De plaatselijke wielerve renigingen brengen meestal de aan- komstgelden op. Zij worden hierin gesteund door de lagere overheid die over het algemeen een garantie be schikbaar stelt van vijfduizend gulden. De voorzitter van de organisatie-com missie over de rentabiliteit van Olym pia's Tour, Fred Harting: „Het heeft ons dit jaar minder moeite gekost om de begroting kloppend te maken. We waren nu drie maanden geleden al helemaal rond. Andere jaren komt het weieens voor dat we twee dagen voor de start nog met een begrotings tekort kampen van vijftienduizend gulden." Over die publieke belang stelling: „Ja. ik geef toe, die is matig. Als de kranten het gebeuren niet aan kaarten zal de Ronde ten dode zijn opgeschreven. We zijn erg afhanke lijk van de schrijvende en fotografe rende pers. De reclame-effectiviteit van Olympia's Tour is moeilijk meet baar. Ik denk dat het voor een firma pas rendabel wordt wanneer je een naam in de wielersport hebt opge bouwd." De Olympia's Ronde kent dit jaar een ander etappeverloop. De vlag in het zuiden is nu aan het einde geprojec teerd en het zag er gisteren in de openingsrit naar uit dat de renners daar ook ernstig rekening mee hou den. Hoewel het tempo tamelijk hoog werd opgevoerd, mondde de finish ln Hoogeveen toch uit in een massa sprint waar ongeveer de helft van het totale peleton aan deel nam. De tot nog toe onbekende Hagenaar Hank van Weers bleek uiteindelijk de snel ste in het beslissende wiel-aan-wiel- gevecht. In de kop van het klasse ment verandert daardoor nauwelijks iets. De Russen blijven heer en mees ter, dit ongetwijfeld tot groot onge noegen van ploegleider Herman Krott, die gewend is Olympia's Ron de geheel naar zijn hand te zetten. Eerst* etappe 1 Henk van Weers 4 uur 20 min 32 sec., 2. Frank Moons. 3. Ad Prinsen. 4. Theo van Tol. 5. Peter SteIJn. 6. Viktor Manakov (Sow), 7 Gerrie Groenewegen. 8. Dieter Kurzweg. 9 Aavo Pikoes (Sow). 10. Rene Koppert. 11. Dries Klein. 12 Jan Strijker. 13. Rene Uzendoom. 14 Theo Hogervorst. 15. Alberto Minetti <Ita). 16. Derek Hunt. 17. Bert Wekema. 18. Jan Harings. 19. Milan Jonak (Tsj), 20 Joen Katsjirin (Sowi allen ln dezelfde tijd als de winnaar. Algemeen Klassement: 1 Joeri Katsjirin (Sow) 4 uur 31 min 38 sec 2. Vjaujeslav Dedenov iSow) z.t. 3. Oleg Logvtn (Sow) op 8 sec 4. Aavo Pikoes (8ow) z.t., 5. John Broers op 16 sec.. 6 Rene Koppert z.t.. 7 Arte Hassink op 21 sec., 8. Jacques Hanegraa! z.t.. B. Ad Wljnands op 27 sec.. 10. Derek Hunt z.t., 11. Vladimir Koetsnetsov (8ow) op 28 sec.. 12 8erge) Tsjelpakov (Sow) z.t.. 13. Adri van der Poel op 29 sec., 14. Jannes Slendebroek Z.t. 15. Alexander Krasnovs (Sow) op 30 sec.. 16. Viktor Manakov (Sow) z.t. 17. Ivano Maffe) (Ita) z.t., 18. Olannl Giacomini (Ita) op 34 sec.. 19. Alberto Minetti (Ita) z.t, 20. Frank Moons op 35 sec., 35 Henk van Weers op 53 sec. DAUPHINË LIBERË MACON Na het tweede gedeelte van de eerste etappe, van de Dauphi- né Libéré, een ploegentijdrit over 15 kilometer, heeft de Fransman Chris tian Seznec de leiderstrui overgeno men van Joop Zoetemelk. Eerste gedeelte eerste eteappe: 1. Patrick Fnou (Fra> 202 km ln 5 uur 28 min 25 sec. (met tijd ver goeding 5.28,15) 2 Sean Kelly (Ier) z.t (met tljds- vergoeding 5 28.20) 3. Johan van de Velde iNed) 4. Dldi Thurau (WDD 5. Ferdi van den Haute (Bel) 6. Paul Sherwen (OB) 7 Ronny Claes(Bel)8 Charco Bernard <Fra> 9. Daniel WUlems (Bel) 10. Rik van Linden (Bel) 11. Mariano Martinez (Fra) 12. Dtdier van Overschelde (Fra) 21. Jacques Verbrugge (Ned) 33. Hennie Kuiper (Ned) 41 Joop Zoetemelk (Ned) 46. Hennie Stamsnijder (Ned) 50. Henk Lub- berding (Ned) allen ln dezelfde tijd als de winnaar Algemeen klassement: 1 Seznec (Fra) 5 uur 36 min 45 sec2. Martin (Fra) op 2 sec.. 3 Mathls (Fra) op 14 sec., 4 Levasseur (Fra) op 16 sec.. 5. Lebeaud (Fra) op 18 sec 6. Zoetemelk (Ned) op 23 sec.. 7. Nllsson (Zwe) op 25 sec.. 8. De Muynck (Bel) op 29 sec.. 9. Cnqulelion (Bel) z.t. 10. Van Calslrr (Bel) op 30 sec.. 11 Lubberding(Nediop34sec..22. Kuiper iNedl op 53 sec.. 23. De Rooy iNedi op 54 set. 41. Pronk <Nedi op 1.13. 43. Maas (Nedi op ITALIË Elfde etappe 1 Glbl Baronchelll (Ita.) 148 km ln 4 uur 16 min 41 sec 2. Bemt Johansson i Zwe z.t. 3 Wladlmlro Panlzza (Ita.) z.t 4. Mario Beccta (Ita op 3. sec 5 Francesco Moser (Ita.) op 13 sec 6 Bernard Hlnault (Fra.) z.t 7 Giuseppe Saronni (Ita.) z.t Algemeen klassement: 1. Roberto Vlsentlni (Ita.) 50 uur 52 minuten 51 seconden. 2 SUvano Contlni (Ita.) op 44 sec. 3 Fausttno Ruperez (Spa op 1 22. 4. Wladlmlro Panizza (Ita.) op 1.53. 5. Otovannl Battaglln (Ita.) op 2.13. 6. Godi Schmutz (Zwl.) op 2.56. 7 Bernard Hlnault (Fra 1 op 2.58. 8 Knut Knudsen (Noo), op 3.14. 9. Glanbattlsta Baron chelli (Ita.) op 3.46. 10. Francesco Moaer (Ita op 3.47.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15