Drempels bij groei klein bedrijf Anvc Esso bouwt proeffabriek steenkool-gaswinning Schoenindustrie heeft weer personeel nodig Nieuwe stap op weg naar meer bescherming koper Nederlandse baggeraars jien toekomst somber in Vernietigend oordeel over Jomi Investering één miljard redestein geeft ijscompensatie In drie jaar duizend werknemers Jrote ondernemer heeft ander beroep dan kleine Evenwichtige condities en goede klachtenprocedure ov Mening over reclame WOENSDAG 28 MEI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PR 11 HS 13 ■an onze redactie conomie nt )EN HAAG Esso lederland in Den >ot laag wil in 1982 een 1ge,egin maken met de ouw van een proeffa- riek voor steenkool- ergassing in Rot- erdam-Europoort. ^et is de bedoeling dat de [briek, die per dag 100 ton eenkool zal ontzetten in iethaan (een vervanging jn aardgas) tegen 1985 ge- ed is. Met het project is Én miljard gulden gemoeid. sso zegt nadat de bouw vol- ioid is nog zeker drie jaar nf|jd nodig te hebben om de xlige gegevens te verzame ld n. Naar aanleiding van die .gevens wordt besloten of ;t concern gasproduktie ilgens dit procédé zal lortzetten. De proeffabriek 1 j niet continu in bedrijf jn. Het eindprodukt wordt rwerkt door de kunst- estfabriek van Esso-che- ie die ook in Rotterdam- jropoort is gevestigd. De ■oeffabriek zal, nadat de •gevens zijn verzameld, orden afgebroken. Coördinator van de afdeling voorlichting bij Esso C. W. van Gelder, licht toe dat een fabriek die op commerciële basis steenkool-gas wil ver vaardigen, een capaciteit zou moeten hebben die min stens tweehonderd maal zo groot is, en die dus minimaal 20.000 ton steenkool per dag in gas omzet. Of dat er in de toekomst van zal komen, is voor een belangrijk deel af hankelijk van de manier waarop de prijzen voor olie en gas zich zullen ontwikke len. Esso ziet dat somber ge noeg in, om optimistisch te kunnen zijn over het eigen project. Hoewel Esso het ministerie van economische zaken op de hoogte houdt van haar vorderingen op het gebied van synthetische gaspro duktie. heeft het bedrijf geen overheidssteun voor de proeffabriek ontvangen. Deelname in de toekomst door de overheid of door der den wordt door Esso min of meer uitgesloten. Exxon, het Amerikaanse moederbe drijf van Esso, wil deze acti viteit graag „in de familie" houden. Partnerschap met een zusterbedrijf van Esso in Duitsland behoort wel tot de mogelijkheden. Het vergassingsproces dat in de proeffabriek zal wor den toegepast, is uitgevon den door de Amerikaanse Exxon Research. Het proces (Esso spreekt van de jongste generatie op dit gebied) le vert methaan op, een gas dat 95 procent uitmaakt van het Groningse aardgas. Het Ex- xonproces gebruikt een ka talysator om steenkool en stoom in een enkelvoudige reactie om te zetten in methaan. Verscheidenheid Gehoopt wordt, dat op deze wijze een brede verscheiden heid van ketelkolen kan worden toegepast. Een be langrijk doel van het project in Europoort is om dit inder daad te kunnen bevestigen. In Rotterdam zal het procé dé op een aantal internatio naal gangbare typen steen kool worden toegepast. Mocht het project tegen het einde van de jaren tachtig als succesvol uit de bus ko men. dan is het volgens Esso nog niet zeker, of een grote, commercieel geëxploiteerde fabriek in Nederland zal worden gebouwd, dan wel el ders in Europa. „Belangrijk is hier echter de nabijheid van een diepzee-haven, een goede spoorwegverbinding en een gasnet", aldus Van Gelder. Volgens Esso voorzien de plannen voor de proeffa briek ook in analyses om trent de belasting van het milieu. Het bedrijf zegt de fabriek te willen laten vol doen aan de thans geldende normen voor het milieu in Nederland. In de fabriek gaan tussen de 200 en de 300 mensen werken. De con structie zal naar schatting 1950 manjaren vergen. Als basis voor de fabriek in Eu ropoort dient een demon stratiemodel van een chemi sche gasfabriek van Exxon in Texas, waar één ton steenkool per dag wordt ver werkt. Ook Shell en de Nederlandse Gasunie zijn bezig met plan nen voor kolenvergassing in Nederland, zij het via andere methoden. Geen van beide heeft hierover al een defini tieve beslissing genomen. an onze redactie economie EIDSCHENDAM Hoewel het er in 1978 op leek, dat het tij jor de baggersector ging keren (in dat jaar nam de werkhoe- «elheid met zes procent toe), bereikte de Nederlandse bag- ervloot het afgelopen jaar een nieuw dieptepunt. e Vereniging „Centrale Baggerbe- >nl ijf' constateert in haar jaarverslag et alleen een teruggang ten opzich- van 1978, maar ook ten opzichte Kin 1977. e Vereniging heeft het bange voor voel dat de dalende tendens in de iggersector zal doorzetten. Uit het imber jaarverslag van het Bagger- (drijf. waarbij 95 procent van de •derlandse baggermaatschappijen aangesloten, blijkt dat een vermin- iring van de werkhoeveelheid zich et alleen in het binnenland voor maar ook in het buitenland. aling in gevolge van een saneringsrege- ig, waarmee in 1976 een begin werd maakt, daalde de capaciteit van de iderlandse baggervloot tussen 1977 1979 met 15 procent. De steeds teruglopende baggerwerkzaamheden zijn hier de voornaamste oorzaak van. Het jaarverslag meldt: „Voor het verrichten van bagger-werkzaamhe- den moeten ondernemingen investe ringen doen, die normaal gesproken een lange levensduur hebben. Dat betekent dat de terugverdienperiode ook lang is. Het is duidelijk dat conti nuïteit in de opdrachtgeving daar door broodnodig is." Dit laatste was echter de laatste ja ren niet het geval. Met name de op drachten van de rijksoverheid zijn de afgelopen jaren sterk teruggelopen. Buitenland Ongeveer 80 procent van de bagger werkzaamheden die per jaar door de Nederlandse baggervloot worden uit gevoerd, vindt in het buitenland plaats. Na een sterke groei in de eerste helft van de jaren zeventig, trad in de tweede helft een stabilisering op van in het buitenland aanwezig materieel. Bovendien houdt het feit dat bagger- materieel zich in het buitenland be vindt, nog niet automatisch in, dat dit ook is ingezet bij een project: Uit recente gegevens is gebleken dat on geveer dertig procent van dit materi eel stilligt. Concurrentie De toenemende concurrentie van an dere baggernaties, vermindering van werkzaamheden die daardoor ont staan, met daaraan toegevoegd een recessie in de wereldeconomie, laten hun negatieve invloed behoorlijk gel den op de bezettingsgraad van de Nederlandse vloot. Centale Bagger bedrijf ziet hierin op korte termijn geen verandering ontstaan. In Europa en Australië is de situatie voor de Nederlandse baggervloot re delijk stabiel gebleven. Hoewel in Azië de werkzaamheden fors konden worden uitgebreid, trad in Afrika een sterke vermindering op in de hoeveel heid werk. onze sociaal-economische dactie ["RECHT De Industriebonden JV en CNV en de Unie BLHP heb- - ;n met Vredestein 4000 werkne- ers overeenstemming bereikt er een tweejarige CAO. ilangrijkste punten van het ak- lord, dat loopt tot 1 april 1982, zijn n volledige prijscompensatie per 1 nuari 1981 en daarna per 1 juli en 31 cember. De toeslag van 26 gulden onmaatregel) wordt verwerkt in de «schalen, er komt een dag vakan- bij en de ploegentoeslag wordt rhoogd met één procent. Ploegen- srkers bij Vredestein hebben nu in taal 25 dagen vakantie, het overige rsoneel 24. ïige vorm van arbeidstijdverkor- ig is in de CAO bij Vredestein niet bod gekomen op de extra vakan- idag na. De bestaande regeling voor ijwillig vervroegd uittreden op 64- rige leeftijd is alleen verlengd Over entuele extra beloning van vuil en laangenaam werk zijn nog geen increte afspraken gemaakt. Daar tijdens de CAO-looptijd verder n worden gewerkt. tóen de positie van het concern ag het onderhandelingsresultaat er Igens de vakbondsbestuurders i. Vredestein heeft net een periode n saneringen achter de rug en soci- onrust is volgens hen het laatste t het concern kan gebruiken. Fenis-bank spoort aan tot ontduiken van belastingen AMSTERDAM(ANP) De Rotterdamse Femis-bank voert op het ogenblik een re clamecampagne waarin het publiek in bedekte termen wordt aangezet tot belasting ontduiking. Dat is het oordeel van de Re clame Code Commissie, die over de campagne haar veto heeft uitgesproken. De gewraakte advertentie be vat onder andere de tekst: „Heb jij die spaarbewijzen aan toonder op je belastingaangif te vermeld?" „Nee hoor, ik heb ze tussentijds bij de Femis- bank verzilverd." Volgens de commissie wekt de tekst de indruk dat, indien een spaarbrief tussentijds wordt verzilverd, de opbrengst niet aan de fiscus behoeft te wor den opgegeven. Dat is niet juist. De rente die op de spaar brief is verdiend, moet wel de gelijk op het aangifteformu lier voor de inkomstenbelas ting worden vermeld. Aange zien hierover niets in de adver tentie vermeld staat, zouden argeloze lezers de verkeerde conclusie kunnen trekken dat zij de schatkist niets verschul digd zijn als zij hun spaarbe wijzen voortijdig van de hand doen, zo meent de commissie. De advertentie is derhalve in strijd met het algemeen be lang, aldus de Reclame Code Commissie. Van onze redactie economie TILBURG In de schoenindustrie kunnen op korte termijn ongeveer 250 werknemers worden geplaatst en op de wat langere termijn drie tot vier jaar zelfs duizend. Deze behoefte aan vakbekwaam per soneel op alle niveaus is ontstaan, nu de schoenindustrie na het sanerings proces in de afgelopen jaren in stabie ler vaarwater terecht is gekomen. Dit werd gisteren bekend gemaakt door het Bedrijfsschap voor de Schoenin dustrie op een persconferentie in Tilburg. Bij de ongeveer honderd schoenfa brieken die de sanering hebben over leefd, werken op het ogenblik zo'n zesduizend man. De meeste bedrijven zijn gevestigd in de Langstraat, rond Nijmegen en in Twente. negatieve beeld van de schoenindus trie, ontstaan door de grootscheepse sanering van de laatste Jaren. Scholing Voor de scholing van de nieuwe werk krachten zal in augustus in nauwe samenwerking met de schoenindus trie zelf, een tiental cursussen van start gaan. Daarnaast worden toe komstige managers en schoenont werpers met beuizen in staat gesteld, in het buitenland te gaan studeren. Het ministerie van Sociale Zaken steunt deze opleidingsactiviteiten met een subsidie van een half miljoen gulden. Campagnes Rente in VS weer gezakt Met gerichte campagnes op arbeids bureaus en onder schoolverlaters wil het bedrijfschap trachten jonge werknemers te interesseren voor het vak van leerbewerker in een schoen fabriek. Volgens <le heer Van den Beukei van de Nederlandse Herstruc tureringsmaatschappij Nehem, die namens zijn organisatie de werving van personeel begeleidt, moet de be drijfstak daarbij opboksen tegen het NEW YORK (Reuter, AFP) De rente in Amerika is gisteren ander maal iets gezakt. Nadat Morgan Gua ranty Trust, een van de vijf grootste banken van Amerika, gisteren de ren te die wordt berekend aan de meest kredietwaardige klanten (prime rate) liet zakken met twee volle procenten, volgden enkele andere banken dit voorbeeld. De rente komt daarmee op 14 procent; het laagste niveau sinds vorig jaar oktober. Een hoogtepunt werd bereikt op 20 april: 20 procent. an onze redactie economie MSTERDAM Wie als kleine onder- emer kiest voor groei moet er rekening iee houden dat hij tevens kiest voor en ander beroep met heel eigen eisen i voor andere werksfeer. Het is voor de idernemer belangrijk of hij tot die irandering bereid is, ook afzien van roei kan daarom een positief gemoti- eerde keuze zijn. at is een van de conclusies uit het rapport tedrijfsgrootte en groei in het midden- en kléin- drijf' dat is uitgebracht door het Economische stituut voor het midden- en kleinbedrijf. De menstellers van het rapport hebben zich bij hun derzoek gericht op twee branches: de drogiste- I en het elektrotechnisch installatiebedrijf, ^ettelijk twee nogal uiteenlopende bedrijfstak- n omdat groei bij de drogisterij vaak schoksge- ls gaat (er komt een nieuw filiaal) en bij het taUatiebedrijf veel geleidelijker, at de ondernemer bij groei in feite een ander Toep krijgt, komt omdat hij voorbij een bepaald 'nt duidelijk een manager wordt in plaats van mand die weliswaar aanwijzingen geeft maar 'amaast hetzelfde werk doet als het personeel. Dat punt of die drempel ligt voor de drogist bij 3 4 filialen en voor de installateur bij 8 10 werkne mers, zo is de ervaring van de EIM-onderzoekers. Voor het installatiebedrijf is er nog een tweede drempel bij 24 d 30 man boven welke grens de verhoudingen formeler en onpersoonlijker worden. Arbeidsverdeling Aanvankelijk bestaat er zowel bij de drogist als bij het installatiebedrijf nauwelijks sprake van arbeidsverdeling tenzij de ondernemer al op voor hand voor groei heeft gekozen. Daarna splitsen zich de functies: de ondernemer houdt zich het grootste deel van zijn tijd bezig met leidinggeven, vaak komt er een aparte administrateur. Er kun nen zelfs spanningen optreden tussen de onderne mer en de administrateur, die doorgaans al een hoger geschoolde kracht is dan de boekhouder van wiens diensten het bedrijf oorspronkelijk gebruik maakte. Ondernemers kunnen voorkomen dat de drem pels tegelijkertijd knelpunten worden. Het meest voor de hand ligt dat ze naar oplossingen zoeken die ook voor de kleinste ondernemingen al worden aanbevolen maar die bij groei bijzonder urgent worden. Het gaat dan om het gebied van goederendistributie, voldoende inzicht in omzets- nelheid- en samenstelling en arbeidskosten per project. Groei of niet Maar misschien wil de ondernemer wel niet groei en. Het hangt van zijn instelling af. Is die op het ondernemerschap gericht, dan komt dit tot uiting in een doelbewust beleid op commercieel en orga nisatorisch gebied. Anderen echter zijn in hun taakuitoefening veel meer vakgericht. Deze men sen volgen slechts in geringe mate de externe ontwikkelingen die voor het bedrijf van belang zijn. Ze hebben geen uitgesproken visie op de toekomst van branche of afzetmarkt en voelen zich menigmaal slachtoffer van externe invloe den: het loonpeil, de mentaliteit van het perso neel, etc. Deze vakgerichte ondernemers zien meestal bewust af van groei of willen slechts groeien tot een bepaalde omvang. Uiteraard kunnen ook persoonlijke motieven bij de ondernemer een rol spelen. Misschien is hij wel degelijk planmatig bezig en is hij toekomstge richt. Op een ogenblik kan er echter sprake zijn van verzadiging. Of andere zaken in het leven worden van meer belang. Het rapport is voor 17,50 verkrijgbaar bij het EIM in Den Haag. Bij de aankoop van een keukeninrichting een uitgave van duizenden guldens doen zich nogal eens problemen voor, die van de „droomkeuken" een „nachtmerrie" maken. De moeilijkheden kunnen betrek king hebben op allerlei zaken zoals de installatie van de apparatuur, het functio neren van de verschillende apparaten, de betaling en de garantie. Teneinde moei lijkheden zoveel mogelijk te voorkomen en bij klachten te zorgen dat die worden opgelost, is onlangs de Geschillencommis sie Keukens opgericht. De Invloed van deze ge schillencommissie is echter zoals bij de meeste geschillencom missies nog maar be perkt. Dat komt, omdat tot nu toe alleen nog maar de tweehonderd le den van de Algemene Nederlandse Vereniging van Keukenspecialisten (ANVK) zich hebben ver plicht, de verkoop-, leve- rings- en betalingsvoor waarden te zullen ge bruiken en de uitspraken van de geschillencom missie te zullen nakomen. Er zijn in ons land, aldus voorzitter J. de Heus van de ANVK, ongeveer zes honderd „keukenspeci aalzaken", terwijl er daarnaast nog eens circa zeshonderd „keukenle- veran iers" zijn. Een aantal zaken blijkt ech ter eerst nog even de kat uit de boom te willen kij ken, alvorens te beslui ten al dan niet tot deze door de overheid erken de geschillencommissie toe te treden. Goed begin Niettemin is het een goed begin, temeer om dat de ANVK zélf pas twee jaar bestaat. Voor de consument is het belangrijk te weten, dat de verkoop-, leve- rings- en betalingsvoor waarden, die door de ANVK-leden worden ge hanteerd, evenwichtig zijn. Ze zijn namelijk niet eenzijdig door de le verancier opgesteld, maar ze zijn tot stand gekomen in overleg tus sen de Algemene Neder landse Vereniging van Keukenspeciallsten en de Consumentenbond Zodoende bieden deze voorwaarden de consu ment (en de leverancier) gelijke waarborgen bij het aangaan van een overeenkomst en een goede klachtenprocedu re als er problemen zijn. De geschillencommissie bestaat uit drie leden: één voorgedragen door de Consumentenbond, één voorgedragen door de Algemene Nederland se Vereniging van Keu kenspecialisten en één onafhankelijke voorzit ter (jurist(e). Eerst zelf Als er een geschil is, dan wordt dat pas in behan deling genomen, als de klacht door de leveran cier niet tot tevreden heid van de consument wordt afgewikkeld. De beide partijen moeten namelijk eerst zélf tot een oplossing van het probleem zien te komen. Er worden bovendien al leen klachten in behan deling genomen tussen consumenten en in ons land gevestigde leveran- cies, die zich tot naleving van de beslissing van de geschillencommissie hebben verplicht. Dat zijn in elk geval de leden van de ANVK, maar het kunnen daarnaast ook andere keukenleveran ciers zijn. (De consument doet er verstandig aan, hiernaar tevóren te infor meren). Voordat een geschil in behandeling wordt geno men, moet degene die de klacht aanhangig heeft gemaakt, vijfenzeventig gulden storten. Als de kwestie door de consu ment is aangekaart en de klacht door de geschil lencommissie gegrond wordt geacht, dan moet de leverancier die vijfen zeventig gulden aan de consument terugbe talen. Onafhankelijk In vele gevallen zal de geschillencommissie de klacht door een onafhan- (/'fYMtn "zj/aonwni' 'kaci/andöe 'l&ivniaitu/ van Aan dit vignet op de winkelruit, kan de consument zien of de keuken-leverancier bij klachten aange sproken kan worden via de Geschillencommissie Keukens. kelijke deskundige bij de consument thuis laten bekijken. Daarnaast kunnen in sommige ge vallen getuigen- of des kundigenverklaringen worden ingebracht, ter wijl het ook mogelijk is dat beide partijen mon deling worden gehoord. Een uitspraak van de ge schillencommissie dient door een ANVK-lid „on verwijld" te worden op gevolgd. Een extra ze kerheid voor de consu ment is, dat de Algeme ne Nederlandse Vereni ging van Keukenspecia listen zich hiervoor ga rant stelt. Als een lid van de ANVK zou weigeren de uitspraak na te ko men, dan zal de ANVK zélf deze verplichting op zich nemen. Hiertoe is een garantiefonds opge richt. Broodnodig Vastgesteld kan worden, dat met de oprichting van de Geschillencom missie Keukens weer een stap is gezet op de weg naar een betere bescher ming van de consument. Een broodnodige be scherming want, zo is ge bleken uit een onderzoek van de Stichting Insti tuut voor Huishoudtech- nisch Advies (IVHA), er zijn nogal wat klachten over nieuwe keukenin richtingen. Voorzitter De Heus van de ANVK zei daarvan „geschrokken" te zijn. Het is te hopen, dat de leveranciers van keu kens zich in groten geta le bij de geschillencom missie zullen aansluiten. Dat is niet alleen in het belang van de consu ment, maar ook in het belang van de (bonafide) ondernemer. In geval van klachten is het adres: Geschillen commissie Keukens, Su- rinamestraat 4, 2585 GJ Den Haag. Hierbij kunnen nog twee kanttekeningen worden gemaakt: Op een goede keuken- inrichting zit een garan tie van vijf jaar en dus kan een consument ook vijf jaar na levering van de keuken een klacht in dienen; De Stichting Instituut voor Huishoudtechnisch Advies (bekend van het groene zegel) heeft on langs een handleiding voor het inrichten van1 een keuken gepubli ceerd. Daarbij zit een lijst waarmee de bouw van zo'n keuken (ook het uitbreken van de oude keuken, het aanleggen van leidingen, het bete gelen enz.) punt voor punt wordt nagelopen en .zwart op wit" kunnen worden gezet. Het boek je is de prijs van 6,50 daarom alleszins waard. Het adres van het IVHA is Jan van Nassaustraat 89, Den Haag. Tussen de reclame die bijna dagelijks onge vraagd in de brievenbus valt of in het trappen huis van de flat wordt gesmeten, zit van tijd tot tijd „Jomi Nieuws". In dit blaadje waarin waarschijnlijk om in druk te maken wordt gemeld dat deze brochu- re is bezorgd door de PTT, wordt reclame ge maakt voor de Jomi El- Musculator. Dat is een kussen waardoor, aldus het blaadje, „uw hele li chaam wordt gemas seerd terwijl u rust". De Jomi.specialist" (ge huld in de oude ver trouwde witte dokters- jas) spreekt de lezer van uit de pagina opwek kend toe, en voorts staan er aanbevelingen in van enkele (vooral buiten landse) gebruikers van deze „wonderbaarlijke uitvinding", die vanzelf sprekend uiterst tevre den zijn. Deze el-musculator kost contant ƒ214 en in ter mijnen ƒ239, terwijl de eerste 249 ja-zeggers ook nog een geschenk krij gen in de vorm van een „waardevolle schrijfset." Koek Er zijn echter mensen, die de beweringen in „Jomi Nieuws" niet voor zoete koek slikken. Twee van deze mensen dien den onlangs een klacht in bij de Reclame Code Commissie, omdat uitla tingen over „oude ver moeide spieren", „ge zond en gelukkig leven voor duizenden mensen" en meer van dit soort passages, oncontroleer baar en op zijn minst on geloofwaardig werden geacht. De Reclame Code Com missie ging te rade bij de Keuringsraad Openbare Aanprijzing Geneesmid delen en Geneeswijzen, de KOAGG. De KOAGG liet weten dat, indien een tekst als die voor het massagekussen ter beoordeling zou zijn voorgelegd, geen goed keuring zou zijn gege ven. Hierbij werd aange tekend, dat het stand punt van de KOAGG ten aanzien van de inhoud van Jomi Nieuws bij Ver- esco in Uden (het postor derbedrijf dat deze mas sagekussens verkoopt), bekend was. De Reclame Code Com missie had toen weinig moeite meer met een duidelijk vernietigend oordeel. De uitspraak was, dat er vele oncon troleerbare uitspraken en beweringen worden gedaan en dat door Ver- esco op geen enkele wij ze de juistheid van de stellingen is aangetoond. De tekst schept ver wachtingen, waaraan het in „Jomi Nieuws" aangeboden tril kussen niet, dan wel niet in alle gevallen zal kunnen be antwoorden. aldus de Reclame Code Com missie. A. J. Verburgh (parlementariër): Bona fide, snel informatie gevende reclame kan de bezige mens slecht missen. De dosering van reclame moet echter begrensd blijven. Opvoering van de reclame-inten siteit bij relatieve schaarste kan de begeerte en onvrede aanwakkeren bij consumenten, die de aan geprezen goederen willen kopen en daarvoor meer loon verlangen dan met de produktiviteitsmogelijk- heden overeenkomt. Reclame werkt dan inflatoir. (Bijeengebracht door FHV/BBDO). De conlusie luidde der halve: misleidend. Post Veresco en hiermee de Jomi El-Musculator kreeg dezer dagen nóg een tik uitgedeeld, die ook andere bedrijven die per post ongeadresseer de brochures en brieven over geneesmiddelen en geneeswijzen laten be zorgen, kan treffen. Op grond van een klacht bij de Beoordelingscom missie Code Brievenbus reclame en Huissamp- ling tegen Veresco heeft de PTT besloten, voor taan alleen maar stuk ken die betrekking heb ben op geneesmiddelen of geneeswijzen ter onge adresseerde verspreing aan te nemen, wanneer de aanbieder kan aanto nen dat de KOAGG te gen de tekst geen be zwaar heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13