Joris, de draak en de ARP m Trouw Commentaar POLITIEK één taal voor heel Scandinavië nen !hl lelijkheid IG Pel naar Moskou stuur 'n brief middeleeuwen vrije tijd Zomerwerken op „De Drieklank" KTERDAG 24 MEI 1980 TROUW/KWARTET H S !20ï ion uit», iutaC- eau ude Ue >ren.] toen parlement heeft er verstandig aan jaan. door enerzijds uit te spreken kerken geen vrijplaats kunnen en jen zijn en dat bijgevolg de politie deze openbare gelegenheden mag ipartiXtreden. maar door anderzijds de erten toriteiten nadrukkelijk opdracht te aorsci «en een harde confrontatie te ver- jden. alente lg 27-l m moet er inderdaad niet aan den- dat honderden illegalen straks ial uit kerken worden gedragen of leurd en dan in overvalwagens door politie afgevoerd zullen worden, zou een al te pijnlijke demonstra- zjjn. dat onze maatschappij niet in iat is weerlozen en daklozen enig >rd in der recht te bieden, dan zonder ma sneg el bl ttH lede n in rdon de grens overgezet te worden. [schoon minister De Ruiter verzekerd :fl deze pijnlijke situatie te willen rrmijden is het toch goed dal een sppe Kamermeerderheid nog eens cft onderstreept dat een sfeer van erleg in het leven moet worden geroc- n om met de illegalen, de kerkbestu- e.d. tot een enigermate draaglijk rgclijk te komen. Het is een bijna mogelijke opgave, omdat de be- aande regels alleen maar de illegaliteit in de buitenlandse werknemers kun nen onderstrepen. Toch moet deze weg beproefd worden, al was het alleen al omdat de slechte timing van nieuwe maatregelen in belangrijke mate tot het huidige probleem hebben bijgedragen. Tussen de l-novemberwet van vorig jaar en de algemene regularisatierege- ling in 1975 bijvoorbeeld zijn vele jaren verlopen. Alleen al de erkenning van de fouten die we zelf gemaakt hebben noopt daarom tot een royale hantering van het recht nu. Men kan ook al te „recht "vaardig zijn. De liberale woordvoerster het Kamerlid Kappeyne van de Coppcllo leverde daarvan een pijnlijk bewijs door met veel nadruk het gelijkheidsbeginsel in het geding te brengen. Op zichzelf moet haar worden toegegeven dat het recht voor iedereen gelijk behoort te zijn en bijgevolg menseh in kerken daarvan niet uitgezonderd behoren te worden. Maar juist zij zou moeten weten hoe moeilijk het in de praktijk vaak is rechte lijnen te trekken. Toen de toenmalige minister van justitie Van Agt wilde ingrijpen in de Bloerpenhove-kliniek omdat daar abortussen werden verricht in strijd met de wet, behoorde het Kamerlid tot een van de felste, tegen standers van die ingreep. Sommige za ken zijn kennelijk meer gelijk dan andere. ledi standpunt van de Avro-directie. het NOC beter had gedaan geen trejAjerlandse sportlieden naar Moskou "dcojie vaardigen, delen wij. De prakti- consequenties die de Avro echter dit standpunt verbindt (geen zend en geen mankracht voor de ver- living aan de belangstellende ach- ifijvers) zijn verwerpelijk. n moeilijkheid is bovendien, dat de ito haar besluit zo op het nippertje uzihfcend heeft gemaakt, waardoor er ze8 gal wat ontregeld dreigt te raken bij andere omroepen, terwijl iedere luurder die een paar weken vooruit I, deze bui natuurlijk al lang had ftnen zien hangen. Zoveel is er im- veri ners principieel gezien de afgelopen ;n niet veranderd. goed. de gevolgen daarvan zijn an organisatorische aard en dat de omroepverenigingen verder lerling' uitmaken en oplossen, ijker is dat de Avro als brenger ieuws (zelfs als nieuwsbrenger een wettelijke opdracht daartoe) op een zo belangrijk punt laat e do neten en dat alleen maar omdat de sta ird van de door te geven feiten en handigheden de Avro-directie ken- lijk niet bevallen. r-Ai ;tefc 'n gemakkelijke, de problemen ont- jojjende keuze maken is een hachelijke Vraag bij voorbeeld niet met I pijn in het hart, denkend aan boeren en tuinders, Trouws bin- 0T| nlandredactie de afgelopen weken kens weer het weerbericht heeft "ggj orgegeven cn hoe weinig genoegen tuj te buitenlandredactie beleeft aan i oorlogsdreigingen die ons berei- Toch zullen we als krant daarmee Pi orgaan, omdat het berichten zijn die 'lfs werkelijkheid weerspiegelen en te lezers van ons mogen verwachten wij de werkelijkheid zo goed mo- ijk proberen weer te geven Dat alles geldt ook voor de Olympische Spelen-1980. Want hoe je het ook wendt of keert en welke verwachtingen je zelf ook koestert over de manier waarop de Russen de Spelen ten eigen bate zullen gebruiken; het blijft belang wekkend te weten hoe de krachtsver houdingen juist nu, door het wegblij ven van zoveel coryfeeën, zullen liggen en vooral ook: hoe de Russische macht hebbers zelf zullen reageren op deze gekortwiekte spelen. De Avro argumenteert dat door het wegblijven van zoveel landen de Spe len- 1980 opeens de Spelen van het twee de garnituur zullen zijn, maar zo'n uitspraak getuigt van kortzichtigheid. Juist door dat kortwieken en de daar door opgewekte sportieve en politieke spanningen is het maatschappelijk be lang van deze Olympische Spelen toege nomen en daarmee de nieuwswaarde. Het zal duidelijk zijn, dat Trouw daar om de keuze van de Avro niet volgt, maar vanaf half juli dagelijks vanuit Moskou zal berichten hoe duidelijk onze eigen opvattingen ook zijn en hoezeer wij ook steeds de lijn van deze Spelen naar het handhaven van de mensenrechten in de Sowjet-Unie heb ben proberen te trekken. Voor Trouw is dit eenzelfde beslissing geweest als in 1978, toen besloten moest worden over het al-of-niet mee doen (in de verslaggeving dan) met de Wereldkampioenschappen voetbal in Argetninië. De sportredactie van Trouw heeft zich toen van haar taak gekweten in het besef dat de sport niet los staat van het hele maatschappelijke gebeuren integendeel, en dat het daarom de taak is van een principiële krant om ook hier lijnen te trekken en die de lezer te tonen. Trouw neemt zich voor in de zomer van 1980 in Moskou in deze traditie door te gaan. DEN HAAG Niet alleen in de middeleeuwen, maar door de hele geschiedenis heen zijn er altijd wel draken opgedo ken en zijn er ook altijd wel ridders geweest die ze op de verkeerde manier hebben be streden. Ze hakten de kop eraf met als enige gevolg, dat er twee nieuwe voor in de plaats kwamen. De duikeling van een aantal voor mannen op de ARP-kandidatenlijst blijkt ook zo'n fantoom in het leven te hebben geroepen, waartegen in middels een legertje overmoedige, maar vooralsnog dolende ridders in het geweer is gekomen. De meeste van hen zijn afkomstig uit het linkse kamp. Feilloos meenden deze helden in de draak de trekken te onderken nen van een ARP, die eindelijk haar ware oer-conservatieve rechtse ge zicht zou hebben laten zien. Bijna opgelucht stelde diverse com mentatoren en politici vast, dat na deze strafexpeditie tegen de als pro gressief te boek staande ARP'ers nu niets het CDA meer in de weg staat om naar rechts af te glijden. En daar mee lijkt het strijdtoneel voor de ko mende jaren zich duidelijk jsd te teke nen: links zal de strijd aanbinden tegen het rechtse frortt, dat ongetwij feld aangevoerd zal worden door het duo Van Agt en Wiegel. En links is overmoedig genoeg om te denken deze draak wel een kopje kleiner te kunnen maken. Maar, zoals de oude sages al duidelijk hebben gemaakt, gaat het in dit soort gevallen vaak om een draak naar eigen ontwerp. En wie daarmee strijd levert en er in het heetst van het gevecht zelfs niet voor terugdeinst de kop eraf te hakken behoeft niet ver baasd te zijp als er op hetzelfde mo ment twee voor terugkomen. Want is de draak die men meent te zien wel echt de draak? Nader be schouwd blijkt er heel wat op af te dingen. Vooreerst is de duikeling van ARP-broeders minder dramatisch dan op het eerste gezicht lijkt. Alle dissidenten, loyalisten of hoe de he ren verder mogen heten komen, als het CDA weer regeringspartij wordt, terug in het parlement of in het kabi net. Voorts blijkt de uitkomst van de lijst enigermate scheef te zijn getrok ken door een verschijnsel, dat moei lijk anders; kan worden uitgelegd als pesterij van een aantal kiesvereni gingen. Gewogen Het gewogen kiessysteem brengt na melijk met zich mee. dat de nummer een veertig punten en de nummer veertig één punt krijgt. Aan de hand van deze gegevens kan gemakkelijk uitgerekend worden, wat het effect is van het terugzetten van nummer één, in casü Hans de Boer, naar de veertig ste plaats. Een aantal kiesverenigingen heeft be wust dit effect uitgebuit om De Boer en of de andere dissidenten helemaal onder op de lijst te zetten. De arme Jan Nico Scholten kwam op een aan tal lijsten zelfs helemaal niet meer voor. Deze kiesverenigingen hadden hier toe overigens het volste recht. De spelregels laten nadrukkelijk de mo gelijkheid open. om desnoods het ge voelen tot uitdrukking te brengen, dat een aantal voorlieden eigenlijk helemaal niet in de partij thuishoort. Men kan daarom de aldus verkregen uitkomst betreuren, teruggedraaid worden kan en mag zij niet. Dat zou in strijd zijn met de gemaakte af spraken. Bijdrage Het gebeuren neemt overigens niet weg dat een deel van de ARP-achter- ban aldus een bijdrage heeft geleverd aan het in leven roepen van de drapk. Binnen de ARP heeft altijd een zeke- door Willem Breedveld re spanning bestaan tussen een strijdvaardige leiding en een wat tra gere achterban. Meestal kon men die spanning echter wel opbrengen en niet zelden was het bestaan van die spankracht de inspiratiebron voor menigvuldige boeiende discussie. De acties van een aantal kiesvereni gingen hebben duidelijk gemaakt dat een deel van de ARP die spanning niet meer wil. Men heeft zich afgezet tegen een fantoom, alsof een deel van de ARP-voormannen inderdaad zou bestaan uit raddraaiers, linkse door drammers. van Agt>haters en noem maar op. Met name misschien nog wel omdat De Boer dwars tegen zijn eigen aarzelingen in de ARP hoe dan ook het CDA heeft ingeloodst. Een loyalere voorzitter kan men zich nau welijks voorstellen. Deze allergie van de kiesverenigingen heeft behalve een beschadiging van de eigen voormannen, een belangrij ke bijdrage geleverd aan de eerderge noemde fantoomvorming in het lin kerkamp. De uiteindelijke samenstel ling van de kandidatenlijst moge dan minder dramatisch zijn uitgepakt, zij biedt toch voldoende aanknopings punten voor de schildering van een naar rechts afglijdend CDA Voorspelbaar Voor overmoedige ridders in het lin kerkamp is dit een voldoende aanlei ding om met geopend vizier de draak tegemoet te treden. De gevolgen van deze polarisatie, of tweedeling zijn gemakkelijk voorspelbaar. Het poli tieke systeem in Duitsland en Enge- Tekeningen. bij voorkei in liggend for maat. sturen aan Trouw, |ury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. Samen beschikken ze over wel acht talen, en met sommige van die talen kunnen ze zich allemaal onderling redelijk verstaanbaar maken. Maar de ene Scandina- viër gebruikt liever Engels tegen over de andere, een Noor tegen over een Zweed bij voorbeeld. Dat is voor het gemak, zeggen'ze, maar de „Noordse raad", een groep ministers en parlementsle den uit de vijf Scandinavische landen, betwijfelt of dat nou echt zo gemakkelijk is. In elk geval komt het gebruik van een vreem de taal de vurig gewenste een heid en samenwerking tussen Zweden, Noorwegen, Denemar ken, IJsland en Finland allesbe halve ten goede, vindt de raad. Die raad heeft een brochure uit gegeven die een andere gemeen schappelijke taal voor de vijf lan den adviseert: het „Noords". Het aardige van dit Noords is dat het helemaal geen taal is, maar uit een stuk of wat trucjes be staat waardoor Zweeds, Noors en Deens meer op elkaar lijken. Zoiets was er trouwens ad: de luchtvaartmaatschappij SAS van Zweden, Denemarken en Noorwegen samen heeft ten behoeve van haar Scandinavi sche passagiers het „Sasperanto" ontwikkeld, zodat het personeel zich in één moeite door voor alle passagiers uit het hoge noorden verstaanbaar kan maken. In de cockpit wordt deze combinatie- taal overigens niet gesproken; daar houden ze het op Engels om geen verwarring en ongelukken te veroorzaken in het luchtver keer. Het „Noords" beslaat dus maar drie talen, terwijl er, zoals ge zegd, wel acht zijn, inclusief dat Sasperanto. maar exclusief de taal van de Lappen, die wellicht eerder een dialect is. De Noren houden er twee officiële talen op na, het hoog-Noors en een taal die sterk beïnvloed is door ruim vierhonderd jaar Deens bestuur; alle schoolboeken verschijnen in die twee talen. Finland is ook tweetalig; het Fins zelf (samen met het Hongaars een van de twee Fins-Oegrische talen in Eu ropa) is te moeilijk en wordt voor wat de „Noordse" taal betreft he lemaal buiten beschouwing gela ten. Zweeds is de tweede officiële taal van Finland en veel Finnen spreken dan ook Zweeds. Het IJs- lands lijkt een prima basis voor het nieuwe .Noords". Niet het IJslands dat al in de negende eeuw op het eiland werd geïntro duceerd, maar een soort sterk vereenvoudigd Deens, dat de IJs- 1 anders geleerd hebben in de ze ven eeuwen (van de dertiende tot in de twintigste eeuw) dat de De nen en Noren het op hun eiland voor het zeggen hadden; alle Scandinavlërs schijnen dat Deens-achtige taaltje te kunnen verstaan. De Noordse raad wil zich niet aan het Sasperanto sto ren, maar het officiële Deens, de achtste taal in dit rijtje, hoort er natuurlijk wel bij. Voor een buitenstaander die geen enkele Scandinavische taal spreekt, klinken al die talen het zelfde en lijken ze allemaal spre kend op elkaar; voor hem is dat dus al Noors of Sasperanto, maar de Scandinavlërs zelf zien na tuurlijk wel degelijk grote ver schillen en moeilijkheden. Het Deens heeft bij voorbeeld een klank die voor bewoners van de overige vier landen moeilijk is uit te spreken. „Praten met een aardappel in je keel" noemen de Noren die klank en de Zweden zeggen: „Denen beginnen hun woorden zoals het hoort, dan hik ken ze en schrapen hun keel mid den in elk woord". Zweden en Noren gebruiken in hun talen weliswaar veel dezelfde woorden. maar daar zitten geniepigheidjes in: sommige woorden klinken hetzelfde, maar betekenen in bei de landen iets heel anders. Een Noor die zich in zijn eigen taal bij een Zweed wil verontschuldigen omdat hij het te druk gehad heeft om hem op te zoeken, zegt dat hij geen „anledning" heeft gehad, geen gelegenheid. Die Zweed zou dan wel eens erg beledigd kun nen zijn, want wat de Noor in het Noors zo beleefd uitdrukt, bete kent in het Zweeds dat hij geen enkele aanleiding zag om hem op te zoeken. En dat allemaal door dat ene woord „anledning". Misschien is één Europese taal dan toch handiger. Het grootste deel van de afgelo pen negen Jaar heeft de nu 45- Jarige Saoedi Daraj, vakbondslei der en voormalig lid van het cen traal comité van de Soedanese communistische partij, in zijn land achter de tralies gezeten, zonder ooit een proces te hebben gekregen. Onder het nationaal verzoeningsbeleid van president Numeiri werd Saoedi Daraj begin 1978 op vrije voeten gesteld. In augustus vorig jaar werd hij ech ter evenals honderden linkse tegenstanders van de president na stakingen en betogingen tegen het regeringsbeleid op nieuw gevangen gezet krachtens de wet op de staatsveiligheid. Deze wet voorziet in een gevan genhouding tot zes maanden zon der formele aanklacht of proces, maar die periode kan op bevel van de president voor onbepaal de tijd worden verlengd. Daraj was een vakbondsbestuurder op het departement van bevoorra ding, waar hij ook werkte, en was gekozen in het dagelijks bestuur van de Soedanese algemene ar beidersfederatie. Ook richtte hij een orkestje op dat populaire Soedanese muziek ten gehore bracht Van 1967 tot 1969 was hij lid van het centraal comité van de communistische partij, die in 1969 net als alle andere politie ke partijen verboden werd toen de militairen het bewind overnamen. Daraj zit nu opgeslo ten in een gevangenis in de hoofdstad Kartoem met ruim honderd andere politieke gevan genen. De leefsituatie in deze ge vangenis zou beneden peil zijn: familiebezoek wordt maar be perkt toegestaan, corresponde ren is verboden en de medische hulp zou onvoldoende zijn, hoe wel enkele ernstig zieke gevange nen op medische gronden zijn vrijgelaten. Op 28 november ging een aantal gevangenen voor drie dagen in hongerstaking. Het Soe danese advocatencollectief heeft een beroep gedaan op de regering om een eind te maken aan deten tie zonder vorm van proces. Beleefde, in het Engels gestelde verzoeken om de onmiddellijke vrijlating van (Engelse spelling) Saudi Daraj kunnen gestuurd worden aan: Field Marshal Jaaf- ar Mohammed Numeiri Presi dent of the Democratie Republic of the Sudan Presidential Pa lace Khartoum, Sudan. Sprookjes zijn iets van heel vroe ger. Tegenwoordig gebeuren ze niet meer en misschien trekken daarom zoveel mensen naar een park als De Efteling in Kaatsheu vel. Het sprookjespark gaat het de beide pinksterdagen en de dinsdag daarna nog mooier ma ken met een manifestatie die zich acht eeuwen geleden, in de mid deleeuwen dus, afspeelt. Acht gil den met in totaal tweehonderd gildebroeders (niet voor de gele genheid opgericht, maar echt be staand) doen eraan mee. Zondag is er vendelzwaaien, hand- en kruisboogschieten, koningsschie- ten met het geweer en een de monstratie hoe vroeger kruisbo gen en loden kogels gemaakt werden. Aan bepaalde behendig- heidsproeven mogen de toe schouwers meedoen. Maandag is er een groot steekspel te zien, tweemaal die dag, met twaalf ge harnaste „ridders", nog meer paarden, trompetters en tam boers. Dinsdag wordt er midde leeuwse en folkloristische muziek ten gehore gebracht, en alle drie dagen is er lamsvlees en os, vers van het spit, te eten. Volgens dr Okke Jager bestaat vrije tijd niet. „En dat komt", verklaart hij in de VPRO-gids in een gesprek over werk en vrije tijd, „omdat de maatschappij niet vrij is. Sterker nog: die zoge naamde vrije tijd wordt beheerst door de maatschappij. Vrije tijd is niet vrij als die opgedragen wordt. Je kunt pas spreken van vrije tijd als de mensen hun tijd naar eigen keuze kunnen inrich ten". Om dat ideaal te bereiken moet eerst zegt Jager, de hele structuur van onze maatschappij veranderd worden. Hij weet ook al zo'n beetje hoe: „Je kunt een begin maken met het werk an ders te verdelen door sociale dienstplicht in te voeren. Op die manier moeten we allemaal een tijdje het zeg maar -- minder aangename werk doen Ik zou dat goed vinden en er 2elf ook aan mee willen doen. Een tweede stap die je kimt zetten is het invoeren van een gegarandeerd basisinko men. En dan moet een ieder maar voor zichzelf uitmaken, wat voor werk men wil doen en hoe vaak en hoe lang men wil werken. Werkloosheid, hoewel ik liever spraak van baanloosheid, wordt dan een vrijwillige keuze en geen lot. waar je mee opgescheept zit." land laat zien dat in zulk een kracht meting de gematigde krachten wor den weggedrukt. Welwillende CDA- ers, die er, naar we aannemen mogen, toch genoeg zijn, worden met een neerbuigende vanzelfsprekendheid in het rechtse verdachte-bankje ge plaatst. En gegeven ook de uitlatin gen van PvdA-partij voorzitter Max van den Berg lijkt dit proces al volop in gang te zijn gezet. De uitslag kon echter wel eens aan zienlijk verrassender zijn dan menig strijdvaardig ridder op dit moment vermoedt: het CDA moge dan welis waar in die richting koersen, twee nieuwe koppen zullen ervoor in de plaats komen. De eerste is dat de linkse meerderheid aanzienlijk min der vanzelfsprekend is dan vaak wordt vermoed. En zelfs als die bin nen handbereik komt, wat is dan nog de waarde daarvan? Een linkse meer derheid zal angstvallig de volgende verkiezingen in de gaten moeten hou den. Dat vraagt om een gematigde koers, die echter weer fel bestreden zal worden door linkse extremisten. Harde en bittere gevechten lijken daarmee onvermijdelijk. De tweede kop bestaat uit D'66 Deze partij heeft zich met de nieuwe redelijk heid behaaglijk in het politieke mid den genesteld en is aldus drukdoende de oorspronkelijke rol van de confes sionele partijen over te nemen. Het gevecht tegen de CDA-draak zal D'66 alleen maar in de kaart spelen. Het is wel zeker dat onze helden deze uit komst zeker niet bedoeld zullen hebben. Gecompliceerd Het gevecht tegen de draak blijkt daarom anno 1980 nog steeds een gecompliceerde bezigheid te zijn De overgevoelige ARP-kiesverenigingen zullen waarschijnlijk nooit vermoed en wellicht ook niet gewenst hebben zo'n belangrijke bijdrage te leveren aan het proces van verandering in de Nederlanse samenleving. Het zijn de niet vermoede nieuwe koppen aan draken, die in het leven zijn geroepen door een op hol geslagen verbeelding. Sint Joris wist echter in de midde leeuwen al, dat er maar één manier is om de draak te doden, namelijk door hem in het hart te treffen. Dat wil zeggen door bij jezelf te rade gaan. of de draak wellicht niet de loutere vrucht is van de eigen verbeelding. ADVERTENTIES KXKOppenhelmer Inde tijd der catastrofen in oe tijd der catastrofen K. E. H. Oppenheimer over mogelijkheden en grenzen van VERZET De auteur laat tijdgenoten spreken ever de ervan ogen. gebeurtenrssen. voorvallen óie hun leven bepaald hebben, hun zorgen en angsten, hun moed en weerstandsvermogen De mens hoort zin te stichten in de gruwelijke onzin, de absurditeit der geschiedenis, neen te zeggen tegen haar geweld, de fataliteit, de dictatuur der gebeurtenissen. Samen met tijdgenoten zoekt de auteur naar „gaanbare wegen m gevaarhóe we onze integriteit kunnen bewaren, het „mens waardige leven". 19 90 (verkrijgbaar t 1 de boekhandel) Postbus 84176. 2508 AD 's-Gravenrtege Wij organiseren: 30 juni 05 juli; „Samenleven zal ons een zorg zijn" voor mensen van 25-45 jaar, zonder vaste levenspartner. 7 juli-12 juli; „Als de natuur je lief is" Een week op de fiets de natuur in. Een confrontatie ook tussen natuur en kuituur. 11 aug. 16 aug.; „Samenleven zal ons een zorg zijn" voor mensen van 40-60 jaar, zonder vaste levenspartner. 18 aug. 23 aug.; „Het komt met de jaren" Een week over de vreugde en zorgen bij het ouder worden voor mensen van 60 jaar en ouder. In deze zomerweken wisselen inspanning en ontspanning elkaar af. Er zijn mogelijkheden voor spel, dans, creativiteit, video, film, sport, excursies. De kosten van een zomerweek zijn 242,50 p.p. Op een Pas 65 wordt 25% reduktie op de kursusprijs verleend. „De Drieklank" ligt in een prachtige bos- en waterrijke omgeving en is makkelijk bereikbaar zowel met openbaar- als eigen vervoer. Voor aanmelding en verdere informatie: Vormingscentrum „De Drieklank" Hoofdweg 264 9765 CM Paterswolde Tel.: 05907-2700 door Frtzc^Pijlninii Muziek Waar ik me vaak over kwaad loop te maken is over die koele relaxte muziek. Eerst bleef het beperkt tot de kleding boutique Nu hoor je het bijna in alle zaken. Ik hoorde het zelfs in een polikliniek. Eïïi wie zich er het meest mee vermaken De winkeliers doen goede zaken met een rustig ontspannen koperspubliek. Het is eiglijk niets, geen klassiek, geen pop. Je merkt het ook niet, het roept niets bij je op. Pas als je het winkelcentrum verlaat, dan kleeft het je aan tot 's avonds laat en laat je weer los als je iets hebt gedronken of de klanken van Bach in je oren weerklonken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5