Het goed recht van burgerlijke ongehoorzaamheid landen af van de stem van de basis Beraad over kamernood in universiteitssteden Docenten Wethouders naar Wageningen OEGSTGEEST vakleerkracht llch. oef. IUISHOUDKUNDE OP SCHOOL. LEVENDIGER MET DE KRANT ER BIJ. a. Leraar ELEKTROTECHNIEK b. Leraar BOUWKUNDE c. Leraar scheikunde/ natuurkunde a. Kennis der Natuur b. Biologie c. Tekenen d. Administratie 11 uur m.h.n.o. e. Alg. technieken 8 uur l.h.n.o. f. Gez. zorg ,«u,uu». DOCENT(E) Duits 1' een lerares of leraar engels en/of nederlands DOCENT(E) Frans a. een kleuterleid(st)er b. een leidster wiskunde (I.T.O.) 12 uur handvaardigheid (LT.O.-LT.O.) 12 uur bouwtechniek (LT.O.-I.T.O.) 25 uur muziek (LT.O.-LT.O.) 8 uur A.V.O. (L.T.O.-I.T.O.) 29 uur TËRDAG 24 MEI 1980 TROUW/KWARTET 33 t kwestie van de illegalen [eft het kerkelijk front in ,ze zaak al uiteen doen val- Aan de ene kant de op- itting dat de rechtsstaat :respecteerd moet worden, ndat de wet langs demo cratische weg tot stand is gekomen, (raad van kerken), aan de andere kant de opvat ting van enkele betrokken kerken dat onrecht langs de mocratische weg niet op houdt onrecht te zijn. Voor beide standpunten valt veel te zeggen. Het gaat er niet om of een exclusief ker kelijk asielrecht al of niet in de middeleeuwen thuis hoort, maar of de rechts staat niet zoiets als asiel recht nodig heeft als hij werkelijk rechtsstaat wil blijven. Dr. G. Manenschijn en J. S. Reinders, verbonden aan de sectie ethiek in de theologi sche faculteit van de Vrije Universiteit te Amsterdam gaan in bijstaand artikel na of de asielverlening door kerken een daad van burger lijke ongehoorzaamheid is die voor alles een beroep doet op overheid en parle ment om rechtsstaat te dur ven zijn; een daad die niet een bedreiging maar een toetssteen voor de rechts staat is. X Gerrit Manenschijn en Hans Reinders It is het fundament van een socratische rechtsorde? genen die de opvattingen mevrouw Haars delen, jr. Ijzen op het respect voor j tten die volgens democrati- ie spelregels tot stand zijn 4omen. Inderdaad is dit >ect een onmisbare voor- 9"|arde voor het functioneren d een democratie. Maar dat niet alles. Wetten verdienen •t alleen respect omdat ze it meerderheid van stem- in zijn aangenomen, zelfs =|t in de eerste plaats. Ze tlienen dat respect omdat iet recht handhaven d.w.z. talte geven aan rechtvaar- heid en gelijkheid in de ïenleving. Amerikaanse filosoof John Rawls heeft hier bij herhaling op gewezen. De verplichting van iedere burger de wet te gehoorzamen kan nooit abso luut zijn, want een wet kan onrecht vaardig zijn of (onbedoelde) onrecht vaardige gevolgen hebben voor be paalde groepen of personen, ook al is zij met meerderheid van stemmen aangenomen. Die meerderheid heeft dan belangen van een minderheid onvoldoende in rekening gebracht. In een dergelijk geval kan zo'n minder heid zich beroepen op het principe van gerechtigheid. Burgerlijke onge hoorzaamheid is daarbij het laatste middel dat minderheden ter beschik king staat en ook moet staan. Alleen een democratische rechtsstaat kan zich burgerlijke ongehoorzaamheid veroorloven. Sterker nog: een demo cratische rechtsstaat is daar van af hankelijk. Zoals Martin Luther King eens zei, dat iemand die in een situa tie van onrecht handelt volgens de principes van burgerlijke ongehoor zaamheid, Juist het hoogste respect voor wetten ten toon spreidt, name lijk een respect dat door zijn geweten is ingegeven. Misbruik Natuurlijk kan van een beroep op het geweten misbruik worden gemaakt, maar in dezelfde mate waarin de staat dit risico niet durft te lopen, durft hij geen democratische rechts staat te zijn. Het goed van een derge lijke staat is zeer kwetsbaar, maar die kwetsbaarheid is niet te beschermen door burgers de mogelijkheid te ont nemen volgens hun eigen ethische overtuiging te handelen, zodra dat de staat minder goed uitkomt. Omge keerd vraagt dit van de burgers, die tot een daad van burgerlijke onge hoorzaamheid overgaan de bereid heid om de morele criteria van bur gerlijke ongehoorzaamheid in acht te nemen. Doen ze dat niet, dén wordt door hen de democratische rechts staat werkelijk in gevaar gebracht. Criteria Welke zijn die criteria? Meestal wor- ActÈBS den er zes genoemd. Een daad van burgerlijke ongehoorzaamheid verzet zich tegen een bepéélde wet, niet tegen het staatsbestel als zodanig (1), erkent dat de te bestrijden wet op democratische wijze tot stand is ge komen (2), wil niet dat democratische procedures vervangen worden door ondemocratische (3), geschiedt niet uit eigenbelang, maar in het belang van gerechtigheid, algemeen welzijn en mensenrechten (4), is principieel geweldloos (5), is een publieke daad en houdt daarom de bereidheid in om te staan voor alle gevolgen van de daad (6). Uit deze opsomming mag blijken, dat burgerlijke ongehoorzaamheid zich beweegt binnen de grenzen van de democratische rechtsstaat en nooit het eigen belang kan dienen van men sen die niet te lijden hebben van duidelijk onrecht. Zo zou het behoud van de aftrekbaarheid van hypo theekrente voor de belastingen niet bevochten kunnen worden door mid del van een daad van burgerlijke on gehoorzaamheid, om maar eens iets te noemen. Dit alles in rekening brengend valt de actie van de kerken met betrekking tot „illegalen" te midden van andere met meer of minder geweld gepaard gaande buitenparlementaire acties, op als een zuivere vorm van burgerlij ke ongehoorzaamheid. De wet en de staatsvorm worden ge respecteerd, ondemocratische midde len worden geschuwd, het eigen be lang wordt niet gezocht, geweldda digheid wordt vermeden, de gerech tigheid is eerste drijfveer en de be reidheid de consequenties te dragen is aanwezig. Is het daarom werkelijk zo, dat van de kant van de kérken een gevaar voor de rechtsorde dreigt? Of dreigt dit gevaar in feite meer van de kant van een overheid die niet wenst te rekenen met de motieven van waar uit de betrokken kerken hun actie voeren? Kerken voeren actie om hen moverende redenen: b.v. dat het on aanvaardbaar is, dat mensen die eerst het afval van onze welvaart staat mochten opruimen nu het ge vaar lopen zelf als een zak vuil bulten de deur van onze samenleving te wor den gezet omdat ons dat beter uit komt (H. v.d. Meulen in Trouw van 20-5-'80), b.v. omdat de Jarenlange >r mr. K. Groen nerlld Belnema weet hoe het moet. Het tensysteem volgens hetwelk de antirevolu tie kiesverenigingen beslissen over de prde op de kandidatenlijst mag weliswaar Ulg als democratisch worden bestempeld", ir nu het, volgens de heer Beinema door een derheid is gebruikt om haar onwelgevallige didaten naar lagere plaatsen te verwijzen hun op de advieslijst waren toegedacht, en systeem daarmede ditmaal, naar men moet nemen althans naar het oordeel van de Belnema, niet zoals zijns inziens bij een 3 van gevallen wel het geval is geweest, „tot tevredenheid is gebruikt", dient de Ijraad dat te redresseren door de volgorde lans wat de lijstaanvoerder betreft weer in ■eenstemming te brengen met de advies die het versterkte partijbestuur aan de verenigingen had voorgelegd. Nu is de par- kennelijk in beginsel bevoegd, aan de ir de kiesverenigingen bij stemming vastge- ilde volgorde nog te sleutelen. Bij mijn we ll had vroeger de deputatenvergadering die bevoegdheid. Bij de samenstelling van Ivies voor de a.r. kandidatenlijst voor de Ie Kamer moest nu eenmaal met vele in: kerkgenootschap, maatschappelijke lonale spreiding, specialiteit, rekening gehouden, en als de stemming in de kiesverenigingen het zorgvuldig uitgebalan ceerde evenwicht van de kandidatenlijst al te zeer zou hebben verstoord, moest het uiteinde lijk beslissende hoogste orgaan der partij dèér- aan wel wat kunnen doen. Maar daar gaat het nu niet om! De kiesvereni gingen en dèér spreekt de basis van de partij hebben een duidelijk signaal gegeven. Zij hebben de koers die partijbestuur en fractie in de loop der Jaren zijn gaan varen nu, bij het schelden van de markt, duidelijk veroordeeld en afgewezen. En dan past het eenvoudig niet, dat de partijraad dat zou terugdraaien. Het gaat daarbij helemaal niet vooral om de positie van Hans de Boer, maar om de totaliteit van de stem van de basis. Die dient in haar totaliteit te worden geëerbiedigd. Puntensysteem Het puntensysteem geeft nu eenmaal de moge lijkheid waarvan thans gebruik is gemaakt. En niemand moet beweren ook de redactie van Trouw niet dat wanneer een lid van een kiesvereniging een voor een hoge plaats op de lijst aanbevolen kandidaat bij het uitbrengen van zijn „puntenstem" naar de onderste plaats verwijst of zelfs geheel „afvoert", hij daarmede uitspreekt, dat die voorman „eigenlijk hele maal niet in de partij thuishoort". Zo'n lid van een a.r. kiesvereniging weet alleen héél goed, dat als hij de betrokkene alleen maar plaatst op de lagere plaats die hij voor hem passend acht, zijn „puntenstem" maar weinig gewicht in de schaal werpt. Hij móet dus wel de rigou reuze stap doen, de betrokkene „af te voeren" of naar een lage. c.q. de onderste plaats te verwijzen. Hij trekt in zo'n geval de consequen tie van wat anderen, die de werking van het puntensysteem niet zo door hebben, veelal ook wel zullen vinden, namelijk dat een bepaalde kandidaat hun niet aanstaat voor de (hoge) plaats waarvoor hij wordt geadviseerd. Er ts ons altijd voorgehouden, dat we, ook al hebben we bezwaren tegen het beleid van de fractie, toch trouw aan de partij moeten blij ven en de zelfstandigheid van de fractie als echt antirevolutionair beginsel hebben te eer biedigen, en dat dat ook allemaal van ons kan en mag worden gevergd, want immers: eens in de vier Jaar, bij de kandldaatstellling, hebben we toch de gelegenheid ons oordeel over de fractie, haar beleid ei haar leden uit te spre ken! Welnu, dat fs dan nu gebeurd. Het is niet maar een minderheid die nu de volgorde op de lijst zo drastisch heeft gewij zigd. Er is hier uiting gegeven aan een alge meen levend onbehagen, gericht tegen het beleid van een partijbestuur, dat zonder blik ken of blozen aan de klesvereningen een advies aanbood, waarop althans de kansbiedende plaatsen en die van de eerste opvolgers groten deels werden bezet met wat ik sinds andere benamingen in de ban zijn gedaan dan nu maar aanduid als: dwarsliggers van de „gauche". Afgewezen Dat is nu net, wat de partij in haar brede lagen heeft afgewezen. En dan nog op een heel gema tigde wijze. Behalve met betrekking tot die ene die het kennelijk al te bont had gemaakt behalve dan ln de ogen van sommige Braban ders door op eigen houtje Midden-Oosten- politlek te voeren, en ook overigens zijn stem te pas en te onpas in en over de media te doen vernemen, en ten aanzien van wiens plaats zelfs Beinema niet op heroverweging durft aan te dringen, zijn er overigens slechts verschui vingen van beperkte betekenis aangebracht De Jigging" van de a.r. inbreng in de nieuwe C.D.A.-fractie zal er Jammer genoeg wel geen grote wijziging door ondergaan. Maar wat de kiesverenigingen nu hebben gedaan heeft wel een „signaal-functie". Dat signaal behoort de partijraad te eerbiedigen, ook al ziet Ka merlid Belnema het nog zo graag genegeerd. Mr. K. Groen, Ben Goerionplein 4, 3925 KS Scherpenzeel, was van 1946 tot 1957 directeur van de Doctor Abraham Kuyperstlchtlng; hij maakt deel nit van het Comité Anti-Revolu tionaire Christen-Democraten 1980, dat zich onlangs heeft gevormd. gewelddadige bejegening door kop pelbazen en andere malafide werkge vers nu niet ook nog eens gevolgd mag worden door een gewelddadige bejegening door de overheid, b.v. om dat enige terughoudendheid jegens deze mensen de Nederlandse over heid niet zou misstaan, nadat een paar vaderlandslievende landgeno ten een aantal van hen onlangs heb ben mishandeld. Uitzichtsloos? We stemmen er volledig mee in, dat de zaak van de „illegale" gastarbei ders de fundamenten van onze rechtsorde raakt, maar men moet wel goed zien hoe en waar. Niet de actie van de kerken vormt een bedreiging van die orde, maar de goedkope ma nier waarop de Nederlandse samenle ving zich tracht te ontdoen van een probleem dat ze zelf heeft geschapen. De regering zou er goed aan doen haar oren niet langer te laten hangen naar diegenen die met grote stellig heid weten te melden, dat het in het belang van de „illegalen" zelf is, wan neer ze zo snel mogelijk over de grens worden gezet. Wanneer zij diezelfde mensen hoort zeggen dat de zaak voor de „illegalen" toch uitzichtloos is, zodat de actievoerende kerken door hun halsstarrigheid een goede oplossing in de weg staan (b.v. geld van mevrouw Haars en de diakonie voor een nieuw leven in Marokko) dan zou de regering moeten beden ken dat het pas werkelijk uitzichtloos wordt als een samenleving niet in staat blijkt te zijn het principe van gerechtigheid Jegens minderheden gestalte te geven. Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN De wethouders van volkshuisvesting in de Nederlandse universiteitssteden willen gezamenlijk een po ging ondernemen om de huurkamermarkt, die sinds geruime tijd potdicht zit open te breken. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de Wageningse wethouder A. Osinga en zijn Nijmeegse collega W. J. J. M. Vrijhoef. Donderdag 29 mei komen de wethouders van volkshuisvesting uit alle steden met een universiteit (of hogeschool) in Wageningen bijeen om zich te bezinnen op de vraag hoe de particuliere kamermarkt weer is te „mobiliseren". Zij hopen tot een eens luidend standpunt te komen, dat bij de regering op tafel zal worden gelegd. Voor de universiteitssteden wordt het steeds moeilijker om de studenten onder dak te krijgen. Veel mensen hebben geen lust meer om kamers te verhuren. Enerzijds is dit een gevolg van de toegenomen welvaart en an derzijds van een grotere behoefte aan privacy. Financieel vinden velen het ook niet meer aantrekkelijk om een gedeelte van hun huis af te staan. Om verandering in de situatie te krij gen, die hier en daar onhoudbaar is geworden, zouden er regelingen moe ten komen om de kamerverhuur aan te moedigen. Gedacht wordt bij voor beeld aan bijzondere maatregelen op het gebied van de individuele huur subsidie. Wie kamers verhuurt krijgt korting op zijn eventuele huur subsidie. of komt daarvoor soms hele maal niet in aanmerking. Het verhuren van kamers is ook min der aanlokkelijk doordat de daarvoor verworven inkomsten moeten wor den opgegeven voor de inkomstenbe lasting. Wie een uitkering geniet krachtens de algemene bijstandswet moet bij kamerverhuur ook een deel daarvan afstaan. Voor de steden met een universiteit of hogeschool geldt daarnaast dat er in het verleden onvoldoende is ge bouwd voor alleenstaanden en twee persoonshuishoudens. De rijksover heid heeft voor die gemeenten geen extra maatregelen genomen om de extra toevloed van jongeren ln het hele land té kunnen opvangen. 16181 Hofdljckschool (P.C.) Joris de Witteschool (P.C.) Wllllbrordschool (R.K.) Bovengenoemde scholen voor lager onderwijs vragen m.i.v. het nieuwe cursusjaar een voor ±18 klokuren per week. Inlichtingen bij en sollicitaties aan: T. R. van Oostenbrugge (hoofd Hofdijckschool) Hazenboslaan t, 2341 SE Oegstgeest. tel. 071- 152895 (school) 071-153796 (thuis) Vereniging voor Christelijk Beroepsonderwijs voor Leiden en Omstreken. In verband met uitbreiding roepen wij solli citanten op voor de volgende vacatures: 29 lestijden bevoegdheid NV - Nu of H.T.S. E met minstens 3 jaar praktijk ±19 lestijden ±12 lestijden Vereisten zijn: positief christelijke levensovertuiging willen werken in teamverband goede inzet bij leerlingenbegeleiding Er wordt geboden: een nieuw modem ingerichte school (gelegen bij een NS-station) een goede teamgeest in de werkgroep een team jonge leraren afkomstig uit verschillende delen van het land. Uitvoerige schriftelijke sollicitaties aan de school Lam- menschanspark 5. 2321 JK LEIDEN. Inlichtingen worden verstrekt door de direkteur, de heer H. van der Stoep, de Sitterlaan 100, Leiden. Tel. 071-142964 (huis) of 071-761800 (school). DORDRECHT Chr. school voor Ind.- Lager- en Middelbaar beroepsonderwijs „ROODERMONT" Prof. Kohnstammlaen 8, 3312 KL Dordrecht tel. 078-144130 Per 1 aug. a s. zouden wij graag de volgende VAKATURES zien vervuld 10 uur l.h.n.o. 4 uur m.h.n.o. 10 uur l.h.n.o. en 3 uur m.h.n.o. Combinaties zijn mogelijk. Zij die vanuit een chr. levensovertuiging het onderwijs willen dienen worden verzocht hun sollicitaties met opgave van bevoegdheden en referenties te richten aan de direkteur D. D. Borst, die gewenste informatie wil verstrekken, alsmede de adkunkt-direktrice mevr. D. v. d. Vliet-Slijkhuis. EMMEN Chr. Scholengemeenschap voor Zuid- Oost Drenthe (Lyceum, HAVO, Pedago gische Akademie) vraagt per 1 augustus 1980 voor de afdeling Lyceum en HAVO: 17 23 uur, 1 e of 2e-graads ook geringer aantal uren mogelijk. Zij, die het Christelijk Onderwijs uit overtuiging willen dienen, worden uitgenodigd, hun aan het Bestuur gerichte sollicitatie te zenden aan de directie van de Chr. Scholenge meenschap voor Z.O. Drenthe, Postbus 247, 7800 AE Emmen. Inlichtingen verstrekt de rector, Drs. J. de Wilde, tel. 05910-11402 (school), 05910- 12865 (privé). UTRECHT Dr. F. H. de Bruijne Lyceum Chr. scholengemeenschap voor VWO/HAVO Koningsbergerstraat 2 3531 AJ UTRECHT tel. 030-934983/936335 Herhaalde oproep Gevraagd per 1-8-1980 Natuurkunde ±20 uur Wiskunde ±suur Economie 6 uur Ec. wet. Il/Handelswet. 9uur Nederlands 29 uur (1e graads v b.; ook naar deelbetrekkingen kan gesolliciteerd worden) Bij voorkeur gecombineerd. Van de sollicitanten wordt verwacht dat ze het christelijk onderwijs uit overtuiging willen dienen. Sollicitaties zo spoedig mogelijk aan de rector, drs P. H. Bikker. Wilhelmlnaschool voor Chr. Mavo Rekkenseweg 1, Eibergen. Tel. 05454-1495 Het bestuur van de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonder wijs te Eibergen vraagt per t aug. a.s. aan bovenge noemde school wegens uitbreiding voor 15 20 lesuren in de vakken Bevoegdheid 2e of 3e graad. Sollicitanten moeten vanuit hun levensovertuiging wil len meewerken in een chr. school. Schoolgegevens: 390 leerlingen. 16 klassen, "nieuwe school. De betrekking is tijdelijk voor de cursus 1980- 1981. Inlichtingen bij: E. H. WesseHnk, dir. Hondevoort 22, tel. 05454-1866. W. L. Basten, adj.dir. Parallelweg 25, tel. 05454-1913. Sollicitaties aan de secr. van de Ver. voor C.N.S. te Eibergen, dhr. L Willemsteijn. Korenbloemstraat 2b, 7151 GE Eibergen. Chr. Gymnasium Gymnasiumstraat 36, 8932 GW Leeuwarden Gevraagd met ingang van 1 augustus 1980 een voor 15 uren (bij voorkeur 1e graads bevoegd). Van gegadigden wordt verwacht dat ze vanuit een positief Christelijke le vensbeschouwing het onderwijs aan het Gymnasium mede vorm willen geven. Sollicitaties met volledige inlichtingen en even tuele telefoonnummers te richten aan de rector, dr. G. Makkes van der Deijl, binnen 14 dagen na het verschijnen van deze advertentie. Voor inlichtingen: tel. 05100-24471 (school), 83538 (thuis). AMSTERDAM De Hebronschool voor peuters, kleuters en lagere schoolkinderen, deel uitmakend van de Stichting Oecumenische Scholen, vraagt voor de kleuterafdeling: niet-Nederlandstaligen en taakverlichting. Van haar/hem wordt gevraagd de evange lische uitgangspunten van de Stichting te onderschrijven. Sollicitaties binnen 10 dagen aan: Hebronschool, Oostzaanstraat 45, 1013 WG Amsterdam. Tel. 020-829907. School voor technisch en in dividueel technisch onder wijs Lieven de Key laan 58, 1222 LH Hilversum Telefoon (035) 85 41 30 Christelijke Technische School Met ingang van de nieuwe cursus zagen wij de volgende vacatures graag vervuld: theorie en/of praktijk aanvulling tot 29 uur mogelijk met lessen alg techniek. bevoegheid: a. Ped. Academie met bereidheid tot het volgen van een appücatiecursus geschiedenis. b. N.L.O. met in de vakkencombinatie in elk geval geschiedenis. Op zo kort mogelijke termijn willen wij graag in contact komen met docenten (m of v) die belangstelling hebben voor óón van deze vacatures. Zij die uit overtuiging voor Christelijk onderwijs kiezen, worden verzocht hun sollicitatie te richten aan het bestuur p.a. Lieven de Keylaan 58. Informaties: W. van Putten, directeur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 33