De plaats van de 'C' in de sport Krott kweekt vedettes Australië naar Spelen NCSU: 'We moeten christenen en christelijke organisaties bundelen' Hinault verliest rose leiderstrui Verlies UEFA-team 'loegleider hamert op een ijzeren discipline Jack van Zanten trekt zich terug Luuk Balkestein naar Feyenoord Ruime overwinningen voor hockeyploegen Tegen de wil van premier Malcolm Fraser in Karpov wint van Timman Hebt u nog een SLIJTERSCADEAUBON? ZATERDAG 24 MEI 1980 TROUW/KWARTET 31 gor Johan Woldendorp APENDRECHT De Nederlandse Christelijke Sportunie estaat dit jaar een kwart eeuw. Ze overkoepelt achthonderd iristelljke sportverenigingen, die gezamenlijk rond de 35.000 leden tellen. De NCSU stapt vooral om de „C" op deze ereld rond. Vandaar, dat een aantal sprekers zich onlangs op in symposium ter gelegenheid van de 25e verjaardag mocht [vragen: „De 'C', wat doe je er mee?" Zo'n vraag kan ook orden omgedraaid: „Kunnen we de 'C' weglaten?" rtekent het Intrappen van een open Ur, wanneer daar volmondig ja op irdt gezegd? Heeft de „C" in relatie de sportbeoefening nog enige wer- üjkheidszin? NCSU-voorzitter Soe- idal: „Het is helemaal niet nodig ide 'C' duidelijk in de sportbeoef fr ig te laten uitkomen. Wanneer ik t begrip christelijke sport zou moe- definiëren, dan vind ik zo'n op- icht net zo flauw als de vraag: 'Kun ook christelijk rekenen?' Ik heb D altijd de neiging om te gaan eken. Natuurlijk bestaat dat niet. ik sta te tennissen, denk ik ook bt niet aan Paulus." eenbreuken tn gesprek met een drietal functlo- irissen van de NCSU, voorzitter ttendal. in het dagelijks leven bur- neester van Papendrecht. direc- r Kalisvaart en voorlichter Van Veen, en het bestuderen van het portplan", het model-beleidsplan or christelijke sportverenigingen, it de stelling „De 'C', wat doe je er Afschaffen" alleen maar te on- tstrepen. Buiten het feit, dat de SU georganiseerde sportbeoefe- Bg op zaterdag in plaats van op voorstaat, valt er met de bes wil van de wereld geen verschil isëD sporten met en zonder rellgi- k achtergrond te ontdekken. Ten rechte wordt wel eens veronder- Id. dat christelijke sport schoner ethisch verantwoorder is dan niet- Istelijke sport. In het principiële erdagvoetbal worden even goed •Idsrechters gemolesteerd en te- ristanders met beenbreuken het kenhuis ingeschopt als in wedstrij- b, die een dag later plaats vinden, niet zelden heb ik spelers van een ristelijke volleybalvereniging hard- ondig horen vloeken bij het verlo- gaan van een opslag. De Nederlandse Christelijke Sport unie erkent volmondig, dat niet al haar leden als de meest voorbeeldige jongetjes van de klas door het leven gaan. Waarom dan toch de „C"? Soe- tendal: „De ontwikkeling en de ver breiding van de Bijbelse visie in het kader van het welzijn van de mens. Dat is onze filosofie. Sommige mem sen proberen de sportbeoefening in dat kader te plaatsen. De hervorm den en gereformeerden, die dat nala ten, mogen zich dat aantrekken. We willen zo dicht mogelijk bij de chris telijke sportbeoefenaar staan, maar ook andersdenkenden moeten, Indien zij zich voelen aangetrokken tot onze organisaties, kunnen meewerken aan de concretisering van onze doelen. Sport en fair play horen in onze visie bij elkaar. We meten ons in dat op zicht zelfs een voortrekkersfyncite 'Sportplan' In het „Sportplan" van de NCSU wor den diverse doelen gesteld. Morele waarden als: sporters bescheidenheid bijbrengen, warmte naar de sporters toe uitstralen, ontplooiingskansen bevorderen, elkaar accepteren, res pect voor elkaar opbrengen, hulp vaardigheid bevorderen, verdraag zaamheid en vergevingsgezindheid stijuleren en contact tussen de leden bevorderen, zijn in identieke bewoor dingen in de statuten van niet-chris- telijke sportverenigingen terug te vinden. Vanzelfsprekend is de „C" in zijn algemeenheid een goed en legi tiem uitgangspunt voor allerlei be spiegelingen bp het bezinningsfront. Maar kerken, jongerenverenigingen, vrouwenorganisaties op Christelijke grondslag, geprofileerde media, poli tieke partijen en wat dies meer zij zijn daarvoor toch oneindig veel ge- NCSU-voorzitter Soetendal: „Ook getalenteerden moeten in ons sportbeleid een plaats vinden, maar niet ten koste van alles". schikter dan sportorganisaties. Zo niet, dan worden sportverenigingen debatclubs. De NCSU zit zelf met haar „C" in de maag. Niet direct, omdat het christe lijke in de sport ter verduidelij king: voor de „K" in de Nederlandse Katholieke Sportfederatie en de „C" in de Nederlandse Culturele Sport bond geldt hetzelfde op een sqmposium ter discussie werd ge steld, wel. omdat de unie er niet uit komt, Soetendal: „In de komende ja ren kiest de NCSU voor een sportbe leid, waarin ruimte is voor de minst getalenteerden. Ook getalenteerden moeten daarin een plaats vinden. maar niet ten koste van alles. Voorop staat, dat we op alle terreinen van het leven een voorbeeld stellen, liefde uit stralen en warmte geven. We moeten christenen en christelijke organisa ties mobiliseren om die opdracht uit te voeren. Met het oog op de toene mende vrije tijd is dat van belang. De kerk heeft daar met drive-in kerken al op ingespeeld. De NCSU moet zich in dat verband manifester opstellen. Gedragsregel En: .De „C" wordt vaak in het ver schil tussen de zaterdag en de zondag getrokken. Dat is onjuist. We hebben helemaal geen bezwaar tegen voetbal op zondag. De gedragsregel, zoals wij die willen, kan ook op zondag worden bewaarheid. Er bestaat een groot ver schil tussen zondagsrust en zondags heiliging. Het ligt ook niet, zoals veel mensen denken, in het verlengde van elkaar." Kalisvaart: „Ter aansluiting op wat de heer Soetendaal zojuist heeft gezegd: wij wijzen wel de geor ganiseerde sportbebelening op zon dag af. En over de Identiteit: de NCSU bestaat als koepel nog maar 25 jaar. Christelijke sportverenigingen zijn er veel langer, ze hebben dus ook meer tijd gehad om over die vraag na te denken. 'Binnen de NCSU is de afgelopen 25 jaar veel over de „C" gefilosofeerd, maar er is weinig over geschreven." Kerk De NCSU heeft het moeilijk in de christelijke en sportieve maatschap pij. Feitelijk wordt dat geïllustreerd door enig cijfermateriaal. De Neder landse Sportfederatie, de koepel van praktisch alle sportbonden (ze over welft ook de NCSU met haar aan hang, telt 4,5 miljoen leden. Op een bevolking van 14 miljoen betekent het, dat één op de drie Nederlanders lid is van de NSF (dit cijfer is enigs zins geflatteerd, omdat de Sportfede ratie ook dubbelleden heeft, maar dat doet aan het onderzoekje geen af breuk). De NCSU heeft 135.000 zielen in het ledenregister gepend, waarvan liefst 92.000 gymnasten. Om het be reik onder de bewust christelijk le vende Nederlanders te berekenen, gaan we terug naar de Tweede Ka merverkiezingen van 1977. Dank zij een opkomstpercentage van 87,5 pro cent vergaarden het CDA, de SGP. het GPV, de RKPN en de RPF bijna drie miljoen stemmen. Vermeerderd met thuisblijvers (gemakshalve op 12,5 procent geschat) en niet-stemge- rechtigden wordt de uitkomst 4.9 mil joen. Daarvan moeten dan de KVP- en RKPN-stemmers worden afge trokken. Resteren ruim twee miljoen NCSU-gezinde Nederlanders. In werkelijkheid staat dus slechts één op de 15,5 ingeschreven bij de sport unie. De even ideologische NKS (386.500 persoonlijke leden, 2500 vere nigingen is aanzienlijk groter. De inventaris van deze cijferwinkel prikkelde de zenuwen van de zo naar erkenning hunkerende NCSU. Een persprijs kon bij gebrek aan kandida ten maar twee keer worden uitgereikt (aan de Sportshow van de NCRV en sportjournalist Reinder Bosma van het Friesch Dagblad). Het bestuur vindt het onbegrijpelijk, dat Trouw zich niet als een vanzelfsprekend clubblad opwerpt en betreurt het ge mis aan steun uit de kerk. Kalisvaart: „In vergelijking met de rooms-ka- tholieke kerk zitten wij in een moeilij ke situatie, omdat wij met verschil lende kerken hebben te maken. In een aantal kerken wordt heel anders tegen de sport aan gekeken dan wij dat doen. Anderen doen liever geen uitspraak. Op de Veluwe wordt sport vereenzelvigd met zondagsport en be roepss port. We moeten de contacten met de kerk intensiveren." Soeten dal: We zijn bepaald niet groot gewor den door de steun van de kerken. Die immateriële begeleiding hebben we node gemist. Onze organisatie leeft niet zo in de hoek." Toch vindt Soetendal: „De NCSU heeft veel meer aanhangers dan het ledental laat zien. In feite behoren miljoenen christenen tot onze achter ban. Alle stemmers op politieke par tijen zijn ook geen leden. Bovendien woonden vierhonderd mensen ons symposium bij. Dat zegt mij voldoen de, temeer daar het congres werd gehouden op een zaterdag, een dag, die zich bij uitstek tot het doen van allerlei bezigheden leent Een andere bevestiging van die stelling is het aantal kopstukken, dat achter de ta fel zat: Groenman, Jansen en Van der Meulen (respectievelijk directeur van het CIOS In Heerenveen. voorzitter van de NCRV en voorzitter van het CNV - red.) Ik meen te mogen stellen, dat de NCSU in brede kring leeft" ORVIETO Bernard Hinault is na de zevende etappe van de Ronde van Italië de rose leiderstrui verrassend kwijtgeraakt De Fransman eindigde in de rit van Castiglione naar Orvieto op ruim vier minuten achterstand op een kopgroep, waarin zich ook de Italiaan Roberto Visentini bevond. Deze finishte als zevende en nam daardoor de leiding in het algemeen klassement over van Hinault De ze vende etappe werd gewonnen door de Italiaan Silvano Contini. die in de eindsprint de Spanjaarden Fernan dez en Ruperez (winnaar Ronde van Spanje) klopte. Niet alleen Hinault werd in deze door zware regenval geteisterde rit versla gen. Ook de Italianen Moser en Sa- ronni en de Noor Knudsen zaten in de grote groep, die de slag miste. De organisatoren mogen erg blij zijn met deze ontwikkeling Het zag er naar uit dat Hinault, nadat hij in de zesde etappe de leiding had genomen, het koersverloop met zijn ploeg zou gaan bepalen, maar dat gaat nu niet door. De grote mannen zijn ver teruggewor pen en zullen weer in de aanval moe ten gaan en dat kan het verloop van de Giro alleen maar ten goede komen. Zevende etappe: 1. Contini (lta) 183 km in 6.10.44, 2. Fernandez (Spa) op 1 sec.. 3. Ruperez (Sp«> op 5 sec.. 4. BatUglln (Ita) op 11 sec 5. Chlnettt (Ita) Z.t. 6. SchmuU (Zwi) i_t 7. VlsenUnl (Ita) S.L. 8. De Witte (Bel) op 32 sec.. 8. Arroyo (Spa) op 50 sec 10 Natale UU) op 1 18.11 Panizza (lta) op 121. IX Bertlnl (Ita) op 3.14. 13 Cortl (Ita) op 3.40. 14. BaroncheUl (Ita) op 4.28. 15. Prim (Zwet Z.t Algemeen klassement: 1 Visentini (Ita) 28 1128. 2. Contini (Ita) op 44 sec.. 3. Ruperez (Spa) op 1.16.4. Batlaglin (lta) op 2 13. 5. Panizza (lta) op 2 27. 9. De Witte (Bel) op 221. 8chmutz (Zwi) op 2.54. A Hinault (Fr*) op 2.58, 9 Fernandez <8pa) op 3-IA 10. Knudsen (Noo) op 3.30, 11 Moser (lta) op 3.52. 12. Baronchelli (Ita) op 4.01, 13. Natale (Itaj op 4.14,14. Chlnettl (Ita) 4.28.15.8aronnl (Ita) op 5.01 HALLE Het Nederlands UEFA- elftal is in het Oostduitse Haile in de halve finales van het toernooi om de Europese titel uitgeschakeld. Voor 5000 toeschouwers verloor Oranje met 0-1 van Engeland. Het doelpunt werd in de 67e minuut geschoord door English In de tweede halve eindstrijd versloeg Polen met 2-0 van Italië Door deze resultaten speelt Neder land morgen in Leipzig om de derde en vierde plaats tegen Italië. De fina le gaat tussen Engeland en Polen. Ook deze wedstrijd wordt morgen in Leipzig gespeeld. Programma EIMUIDEN Joop Zoetemelk, Fedor den Hertog, Gerrie Knetemann, Jos Lammertink en eo van Vliet. Het zijn zo voor de vuist weg een paar namen van vedettes die ploegleider erman Krott in de laatste twee decennia uit de anonimiteit op het wielerpodium trok. De msterdammer is er met recht trots op dat bijna een kwart van de Nederlandse beroepsren- ïrs voorkomt uit zijn amateurformatie. Tijdens de Olympia's tour door Nederland, die Yeede pinksterdag in Schagen van start gaat, hoopt Krott met beloften als Ad Wijnands eze week al vast ingelijfd in de ploeg Post) en Jacques Hanegraaf nog eens te benadrukken it hij de koning is van de amateurwielrennerij. >or Erik Oudshoorn llega-ploeglelders kijken vaak met oerse blikken naar de gestroom- nde wieiers tal van Herman Krott natuurlijk rijzen er vragen als: it is het geheime recept van Her- an Krott? Hoe weet hij altijd de lste Junioren er uit te pikken? aanilt bestaat zijn onvolprezen be- leiding? Of Is het allemaal een lestie van geluk? teraard vaart niemand wel zonder luk. Maar vier jaar lang de eerste de tweede plaats in de Olympia's ur opeisen kun Je moeilijk nog ge- t noemen. Gemakkelijk zittend in n fauteuil van zijn riant zomerhuis- is Krott best bereid dieper op zijn anler van aanpak in te gaan. In een irathonzittlng ziet hij het liefst zo el mogelijk vragen op zich afge- lurd. Want al riep Krott reeds vijf ar geleden dat hij het wel genoeg nd, in werkelijkheid leeft hij nog ijd met al zijn ziel en zaligheid voor wielersport. Soms zuchtend, als er ïer een lange (auto)rlt in het ver- hiet ligt, maar meestal geïnspireerd »or de successen is hij bereid om lis zijn laatste minuut vrije tijd in I begeleiden van pedaleurs te sten. ott, in het dagelijks leven bedrijfs- ier van een firma in sportprijzen, is >menteel reeds zeventien Jaar lang fcglelder van een formatie die ge- onsord wordt door een flink uit de üten gewassen bierbrouwerij. Hij utte zijn carrière in de wielersport hter als begeleider van Peter Post 't was zijn eerste vooruitziende k. Krott: „Natuurlijk krijg je veel Ais mijn nieuwsgierigheid een- 'al gewekt is loop ik de uitslagen sten er op na. Het interesseert mij it of iemand veel wedstrijden ach- zijn naam heeft staan. Wel of hij *k voorin heeft gezeten. En dan ga kijken. Ik heb geleerd om de toe- rostige vedettes te herkennen aan n bepaalde rijstijl Jongens als °P Zoetemelk en Ad Wijnands her- n Je aan die typische tred. De en djes moeten lekker soepel bewe- n en ook dat koppie hoort op een Paalde manier vooruit te steken. de echte pedaaltrekkers hebben woon een mooie stijl van rijden. Ik b veel geleerd van Rik van Looy en irine Driessens. Of iemand de juls- rientaliteit heeft voor de wieler- wt kun je vaak aan kleine dinge- ontdekken. Vaak zie je aan de Jrt van juniorenwedstrijden ren- rtjes parmantig rondwandelen in meeste mooie aërodynamische «ken. Maar een wiel kunnen ze nog verwisselen. Dat doet de vader, staat zelfs de banden op te pom- II Helemaal fout. Joop Zoetemelk °og steeds voor de wedstrijd op Herman Krott een kistje naar de mecanlclën te kij ken hoe zijn karretje wordt geprepa reerd. De Jongens moeten zelf hun banden oppompen, dat is goed." Krott stelt ieder seizoen met grootste zorgvuldigheid de wedstrijdkalender voor zijn ploeg samen. Hij geeft er de voorkeur aan de renners bulten de criteriums en kermiskoersen om klaar te stomen voor de Olympia's tour. Krott, losbarstend in een spraakwaterval daarover: „Het liefst rij ik alleen klassiekers en etappe- wedstrijden. Op criteriums gaan de jonge renners naar de knoppen. Daar wordt geen roofbouw op coureurs ge pleegd, maar pure moord. Zo'n crite rium bestaat meestal uit honderd ronden. Dat betekent dat Je vierhon derd keer door een, bocht gaat. Welnu, als je daar nog de premiesprints bij rekent moet een renner minstens 450 keer opnieuw aanzetten. Dan gaat dat hart maar van bom-bom, bom bom. Je hoeft geen medicus te zijn om te weten dat dit heel slecht is." Krotts ploeg staat bekend om zijn ijzeren discipline. Toch is de grijzige Amsterdammer niet iemand die na drukkelijk op de voorgrond treedt „In het begin, wanneer een jonge ren ner pas in Je ploeg ls opgenomen, moet Je zoeken naar de gevoelige snaar. Dat was met Joop Zoetemelk heel moeilijk. Toen Joop voor de eer ste keer meteen tweede werd in de Tour kwamen journalisten bij me klagen dat ze zo weinig uit hem kon den krijgen. Er was toen bovendien juist een conflict gerezen tussen Joop en Roger de Vlaeminck. Ik heb hem toen ten overstaan van alle sportjour nalisten op een muurtje gezet en ge zegd: nou Joop voor de draad er mee. En daar kwam Joop, hij zei plotseling meer dan in de hele Tour de France. Ik begeleid de Jongens ook veel op het psychologische vlak. Dat ls een stukje mensenkennis, leer je spelen derwijs. 's Avonds vind ik dat ieder een z'n mond moet houden over de koers. Na het eten wordt er niet meer over wielrennen gepraat Natuurlijk willen sommigen vla een omweggetje toch weer op hun vak terugkomen. Ergens is dat ook goed. Maar ik pro beer dan toch weer een ander onder werp aan te zwengelen." Jk hecht inderdaad veel waarde aan discipline. Op tijd aan tafel gaan en zo, daar moet ledereen zich aan hou den. Het is niet moeilijk om nieuwe jongens in het gareel te krijgen. De ouderen, zoals Arte Hassink, wijzen nieuwelingen er meestal wel op wat ze wel en niet moeten doen. Tijdens de koers is ledereen vrij om voor zich zelf te rijden. De prijzen hoeven ook 'niet te worden verdeeld, hoewel het wel degelijk gebeurt. In de Ronde van Nederland zijn Hassink, Wijnands en Hanegraaf beschermde renners. Het echte werk van een ploegleider komt voor mij pas tegen het einde van de ronde, wanneer de Jongens elkaar on derling gaan beconcurreren. Rivali teit is goed. Vorig Jaar kwam Jos Lammertink, de uiteindelijke win naar van de Olympia's tour, met ban ge gevoelens naar me toe. Hij dacht dat Hassink hem zou „flikken". Ik naar Arte. Die grijnsde natuurlijk, hij wilde Jos alleen maar waakzaam houden." Het beste „produkt" uit de kweekvij ver van Krott is ongetwijfeld Joop Zoetemelk geweest. Eeuwige tweede weliswaar maar niettemin met Jan Jansen toch de beste Nederlandse profrenner aller tijden. Krott zelf is op andere gedachten gekomen. „Het wordt Ad Wijnands", zegt hij met twinkelende ogen. „Adje ls de eerste Nederlander die na Jan Jansen de Tour de France kan winnen. Hij klimt beter dan Joop Zoetemelk en Ber nard Hinault. In Tsjechoslowakije heeft hij in een klim van vijf kilome ter de concurrentie eens op twee mi nuten gezet. Hij kan zelfs op een steile helling heel makkelijk demar reren, Je ziet hem gewoon wegrijden. Er zijn maar weinig klimmers die over zo'n gave beschikken. Ad heeft dit seizoen tien wedstrijden gewon nen, hij was rijp voor de profwereld. Peter Post kan nog veel plezier van Ad Wijnands hebben Ad is zo licht dat hij nauwelijks hoeft te trainen om in vorm te blijven. Over twee Jaar kan hij de Tour in. Dan begint het pas echt voor die Jongen." Eerste divisie Nacompetltie Vandaag, 19.30 uur: Wagcningen-Volendam De Graafschap-Cambuur AMSTERDAM Jack van Zanten zal na het toernooi om het Europees kampioenschap voetbal 1980 zijn functie als begeleider van het Neder lands elftal neerleggen. Jack van Zanten, die sinds enkele Jaren weer als zodanig werkzaam is, kan een en ander niet meer combineren met zijn werkzaamheden. Zijn werkgever gaat nieuwe vestigingen Inrichten in Flori da en Curagao, waardoor hij niet meer de tijd van vrijmaken die nodig is het Nederlands elftal optimaal te begeleiden. Van Zanten, die als ama teur zijn functie als Oranjebegeleider uitoefende, heeft het bestuur van de KNVB en bondscoach Jan Zwart kruis zijn beslissing medegedeeld. ROTTERDAM Luuk Balkestein heeft een vierjarig contract afgeslo ten met Feyenoord. De 26-jarige Sparta-verdediger vertrekt vandaag met Feyenoord naar de west. De be kerhouder zal wedstrijden spelen op Curagao, Aruba en in Suriname. Feyenoord heeft Balkestein aange trokken als eventuele opvolger van Van der Korput De International heeft manager Stephan te verstaan gegeven, dat hij van club wenst te veranderen. Overigens heeft zich vol gens Stephan nog geen enkele club uit het buitenland gemeld om over een transferprijs te onderhandelen. BARCELONA Zowel de dames- ploeg van Amsterdam als het heren team van Klein Zwitserland hebben op de eerste dag van het toernooi om de Europa Cup fors toegeslagen. De Hagenaars walsten met 11-2 over Ra cing Club de France heen, terwijl de dames van Amsterdam zich tegen Penarth uit Wales met 4-0 overtui gend de sterksten toonden. Bij Klein Zwitserland was Ties Krui- ze op dreef ln het honoreren van strafcomers. Hij benutte er liefst vijf. Toos Bax was bij Amsterdam pro- duktlef met twee treffers. KLEIN ZWTTSERLAND-RC DE FRANCE 11-2 (7-1) 7 Ron Steens 1-0. 8 Ewout van Asbeck 2-0. 11. en 12 Ties Kruize 3-0 en 4-0.13. Lalonta 4-1, 16 33 en 34. Ties Kruize 5-1. 6-1 en 7-1, 40 Van Asbeck 8-1. 42 Barrlere 8-2. 65 Edo Bums 9-2. 06. Maarten van Grimbergen 10-2, 68. Bum» 11-2. AMSTERD AM-PEN A RT1I 4-6 (0-4) 51 Toos Bax 1-0. 62 Marjolein Bianchi 2-0. 63 Toos Bax 3-0. 67 Llesbeth Zegers 4-0 MELBOURNE Tegen de wil van de regering in heeft het Australische Olympische Comité besloten toch een ploeg af te vaardigen naar de Olympische Spelen van Mos kou. De uitvoerende raad van het comité stemde gisteren in Melbourne met zes stemmen voor een vijf tegen voor deel name aan de Spelen. De Au stralische regering had zich uitgesproken voor een boycot van de Spelen. Syd Grange, de voorzitter van het comité, zei dat Australië „op normale wijze" zal meedoen aan de Spelen. De delegatie zal bij alle officiële aangel- genheden de Australische vlag dra gen en ook zal bij eventuele prijsuit reikingen het volkslied worden ge speeld. De voornaamste reden, die het comité opgaf om wel naar Mos kou af te reizen, was het grote aantal landen dat zich al voor deelname aan de Spelen heeft uitgesproken. Gran ge zei ervan overtuigd te zijn dat er meer dan honderd landen in Moskou aanwezig zullen zijn. In dit verband verwees hij naar de Spelen van Mon treal in 1976, waaraan na het vertrek van de Afrikaanse landen slechts 84 landen meededen. De Australische premier Malcolm Fraser toonde zich bijzonder teleur gesteld over de beslissing van het Olympische Comité. Fraser had zich vanaf het begin al achter de oproep van de Amerikaanse president Carter tot een boycot geschaard. Hij was ervan uitgegaan dat ook het Olympi sche Comité van zijn land zijn stand punt zou volgen. „Ik hoop dat de SowjetrUnie deze beslissing en die van andere Olympische Comités niet Interpreteert als karakterloos, zoals het nazi-regime dat deed in 1936 in Berlijn," aldus Frazer. Oppositieleider BUI Hayden zei dat het besluit van het Comité correct was, omdat het de wens van de Au stralische atleten en het Australische volk weerspiegelde. Hayden noemde het ook een moedige beslissing, om dat het comité de druk en „niet gerin ge dreigementen" van de regering had weerstaan. Het 8paanse Olympische Comité heeft eveneens tegen de wens van de Spaanse regering in, besloten wel deel te nemen aan de Olympische Spelen ln Moskou. De stemverhou ding was achttien voor en elf tegen en één onthouding. Zes van de 36 Spaan se sportbonden waren niet aanwezig. Het ministerie van buitenlandse za ken had in een communiqué gemeld: „De agressie van de Sowjet-Unie in Afghanistan heeft de geest van vrede en vriendschap, die noodzakelijk ver bonden is met de Olympische bewe ging, aangetast. De deelneming van Spaanse atleten aan de Olympische Spelen ln Moskou is niet wenselijk." Anselmo Lopez, de secretaris van het Olympische Comité, respecteerde het standpunt van de Spaanse regering, maar vond het een politieke mening, die door het comité niet wordt gedeeld. Door brand heeft de communicatie toren. die gebruikt zal worden tijdens de Olympische zeilwedstrijden ln Tallinn, schade opgelopen. De offici als ontkenden tegenover verslagge vers uit het westen, die momenteel een bezoek brengen aan Tallin, de geruchten dat de brand een sabotage daad zou zijn van Estlandse nationa listen. De Russische televisie meldde dat de brand een ongeluk was. Vol gens de officials is het geen probleem de schade aan het communicatiecir cuit op tijd te hersteUen. De wedstrij den beginnen op 19 Juli. In hoger beroep heelt een rechtbank van het district Columbia de eis van 25 Amerikaanse sportmensen om het besluit van het nationale Olympische Comité de Olympische Spelen in Moskou ongeldig te verklaren, afge wezen. De advocaat van de atleten, William Allen, had aangevoerd dat het comité niet de macht bezat om de uitnodiging van de Sowjet-Unie af te wijzen. Volgens hem was het Olympi sche Handvest er om de rechten van de atleten die willen deelnemen aan de Spelen te beschermen, niet om politieke beslissingen te nemen. De advocaat verklaarde na de afwijzing ln hoger beroep geen verdere stappen meer te ondernemen. Het Internationale Olympische Co mité heeft bekendgemaakt dat er een commissie van vier leden is benoemd om te onderzoeken of het mogelijk ls de Olympische Spelen voortaan al tijd ln Griekenland te houden. Voor zitter van de commissie is Louis Gui- randou-n'Diaye uit de Ivoorkust, een lid van het dagelijks bestuur van het IOC. Andere leden zijn de Canadees James Worral de Mexicaan Pedro Ramirez en de Griek Nikolaos Nissto- tis. Guirandou-n'Diaye bezocht eind vorige maand een aantal plaatsen in Griekenland. De commissie zal tij dens de 83e sessie van het IOC, die op 12 juli ln Moskou begint, rapport uit brengen. Het Olympische Comité van Luxem burg heeft besloten een ploeg af te vaardigen naar Moskou. Het besluit werd genomen met acht stemmen voor en vier tegen. Men zal afzien van het gebruik van de nationale vlag en de hymne. Ook het Olympische Comité van De nemarken heeft in Kopenhagen be sloten een ploeg naar Moskou te zen den. Dit besluit is ai aan leden van de Sowjetrussische ambassade in Ko penhagen doorgegeven. BUOOJNO Jan Timman heeft zijn afgebroken partij uit de tiende ronde tegen de Russische wereldkampioen Anatoli Karpov verloren. Hierdoor heeft Karpov de leiding genomen in het toernooi, dat a/gewerkt wordt in het Joegoslavische Bugojno. Met nog één ronde te spelen heeft de Rus zeven punten verzameld. Jan Tim man is derde met een vol punt achter stand op Karpov. De Deen Bent Lar- sen ls tweede met 6V» punt plus één hangpartlj. Afgebroken partijen: Ivkov (Joe)-Lar*en (Den) «A-'/j. Ljubojevlc iJoel-Gllgortc (Joe) Tim- man (NedFKarpov (Sow) 0-1, Kavalek (VSVLJubo- Jevlc "j-'/v Stand: 1. Karpov 7. 2 Larsen 6V1 <66n afg.), 3. Tlmman 6. 4. Andenon (Zwe) 5. (é4n afg). 5. Ljubojevlc 5. 6. Poloegajevskl (Sow) 4>/> («n afg). 7. Tal (Sow) en Hort (TsJ) 4"l 8 Ivkov 4 (é«n afg). 10. Kurajlca (Joe) 4.11 Oligorlc en Kavalek S'n. VOETBAIPim van de Meent ls na twee Jaar weer teruggekeerd naar FC Amsterdam. De trainer tekende een contract van twee Jaar Van de Meent was de laatste twee Jaar werkzaam bij De Graafschap. VOETBAL Uitslagen bekerwedstrijden west 2. zondag: CW-Nieuwenhoorn 3-4 (nv), Lugdu- num-Hlllegom 1-2. Moerkapelle-Xerxes 0-0 (Xerxes w ils.). HrUevoeUluit-Papendrecht 1-4. DCV-Unltas 4-0. DSO-Delia 2-1. Zaterdag: Ben- nekom-Vltease Delft 1-1 (Bennekom wjia.) TENNIS Het Nederlandse damesteam ls er niet ingeslaagd zich te plaatsen voor de finale ln het trooet toernooi van de Federation-Cup Te gen canada werd met 1-2 verloren. Het enige winstpunt kwam op naam van Nanette 8ehutte die haar partij tegen Wendy Bartow met de cijfers 7-6 en 6-3 afsloot. Eily Vessles verloor ln drte sets (3-6. 7-6 en 6-8) van Marjorie Black wood, terwijl ze ln het dubbelspel, samen met MarceUa Mes .'.er. tegen Barlow en Blackwood een twee-aetsnederlaag leed (6-7 en 38). MOTORSPORT De Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging (KNMV) heeft staatsse cretaris Wallis de Vries van CRM laten weten zitting te nemen ln een door de staatssecretaris ln te stellen ..adviescommissie veiligheid motor- clrrults" In een brief had Wallis de Vries dit de KNMV en de Nederlandse Motorsport Bond (NMB) gevraagd. In de commissie, die moet adviseren over grootste mogelijke veiligheid voor toeschouwers en rijders tijdens motorraces op stratenclrcults. zouden ook vertegenwoordi gers van de ministeries van Justitie, verkeer en waterstaat en binnenlandse zaken zitting moe ten nemen. ADVERTENTIE Die is nog slechts geldig tot 1 juli 1980. T, Maar ook na die datum blijft een goede fles leuk om te geven 0 0 en fijn om te krijgen. De slijter-wijnhandelaar, uw drankenspecialist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 31