Willem Ruis en Pipo de clown op de voorplaat De vurige tongen van Pinksteren i Trouw GOED TE LEVEN SIKKEL EEN HALF-TIME PREDIKANT (v/m) UIT DE KERKBLADEN Bijbels geloof en werkelijkheid ZATERDAG 24 MEI 1980 TROUW/KWARTET door A. J. Klei In de NCRV-gids van de afgelopen week lees ik, dat op provinciale vergaderingen van deze omroep kritiek is geleverd op de voorplaten van het programmablad. Het waren in het bijzonder de afbeeldingen van Willem Ruis (gids nr. 8) en van Pipo en Mamaloe (gids nr. 9), die het misnoegen van NCRV-leden hadden gewekt. Hoewel de'kritiek slechts „enkele malen" klonk, heeft dit de NCRV-topman M. Geerink Bakker er niet van weerhouden, in gids nr. 20 een hele kolom voor de behandeling van deze zaak leeg te ruimen. En gelijk heeft hij, want wij denken zo gemakkelijk dat problemen ver weg zijn, in Cambodja of zo, maar ze liggen vaak onder handbereik en het is goed dat er christenen bestaan, die op provinciale vergaderingen ons daarop wijzen. Ik probeer me altijd voor te stellen, hoe dat in z'n werk gaat, ik bedoel, hoe iemand èrtoe komt op zo'n vergadering zijn vinger op te steken en te beginnen over foto's van Willem Ruis of Pipo de clown. Laten we aannemen dat een der bezwaarden Fitter heet. Hij is zonder twijfel confessioneel hervormd of stevig gereformeerd, in elk geval iemand die de lijnen scherp trekt. Wanneer meneer Fitter uit kantoor thuiskomt, is steeds zijn eerste vraag, of er nog post voor hem is. Soms is zijn vrouw hem met haar antwoord al vóór en ook ditmaal zegt ze, als hij de deur achter zich dichtgetrokken heeft: „Er ligt post op je bureau." Nadat hij zijn echtgenote een vluchtige kus op het voorhoofd heeft gegeven (hij houdt niet van vertoon in 't openbaar) gaat hij naar zijn kamer. Es even kijkenHm,mm, niet veel bijzonders vandaag, een reclamefolder, een rekening Wacht, de nieuwe NCRV-gids! Gezelligdie zal hij even doornemen voor het eten. Voorzichtig haalt hij het blad uit de postwikkel en legt het voor zich neer. Hij buigt zich wat voorover om de voorplaat te bekijken en roept dan opeens driftig: „Zijn ze nou belatafeld!" Mevrouw komt verschrikt uit de keuken hollen. „Roep je, man?" „Nee," antwoordt hij, „maar moet je dit eens zien!" Hij schuift naar de NCRV-gids nr. 8 toe. Nijdig tikt hij met zijn wijsvinger op het gelaat van Willem Ruis: „Zo'n lummel met z'n kraaltjesketting, bah!" „*t Is best een aardige Jongen, de kinderen kijken vaak naar hem," zegt mevrouw Fitter. „Best een aardige jongen!", bouwt hij haar na, „wat heb ik daar mee te maken. Ik wens geen roomse lolbroek op de voorpagina van het blad van onze eigen, christelijke omroepvereniging. Ze hoeven niet te denken, dat de leden alles pikken!" „Maar als je voor de KRO werkt, hoef je nog niet rooms te zijn," werpt z'n vrouw voorzichtig tegen. „Des te erger," meent de heer Fitter, „meestal zijn die liedjeszangers niks en dat moet dan zo nodig op ónze gids. 't Is een schandaal." „Willem Ruis is geen liedjeszanger, pa," meldt zijn dochter, die inmiddels is binnengekomen. UPISTELYK TVDSCMPIPT VOOP PAUK Voorpagina van de NCRV-gids uit dé goede, oude tijd. „Hou jij je brutale mond erbuiten!" barst meneer Fitter los. „Ik zal „Laten we eerst rustig eten," stelt mevrouw voor, „en dan bedenk je vanavond op je gemak, hoe je 't wilt aanpakken." En 's avonds haalt mevrouw Fitter haar man over, het erbij te laten. „Nou goed," geeft hij toe, „maar ze moeten dit niet nóg eens lappen." Het is precies een week later. Meneer Fitter zit weer achter zijn bureau en neemt de verse NCRV-gids opWel verdraaid!", klinkt het opeens luid in het anders zo stille vertrek, en hij schreeuwt: „Vrouw!" Ijlings komt mevrouw Fitter aangesneld. Haar man zwaait NCRV-gids nr. 9 opgewonden voor haar heen en weer en kan van woede bijna niet uitzijn woorden komen. „PipoMamaloe stoot hij uit,.rooie VARA-luitjes op de voorplaat van onze gidsje kunt dat ding nergens met fatsoen neerleggen." „Och, 't is een onschuldig programma," probeert mevrouw haar man te kalmeren. „Mooi onschuldig!", briest deze, ,,'n dekmantel voor opruierige praat „Kom man," zegt mevrouw, „hoe kun je dat nu al weten, 't Is immers nog lang geen dertig april." Maar meneer laat zich niet bepraten, de maat is vol en reken maar dat hij er op de eerstvolgende provinciale vergadering van de NCRV behoorlijk werk van zal maken, Uit wat de heer Geerink Bakkér in de NCRV-gids nr. 20 schrijft, kan ik wel zo ongeveer afleiden wat de heer Fitter op de vergadering te horen heeft gekregen op zijn ernstige klacht. Dit: Per jaar verschijnen 52 NCRV-gidsen. Vier maal staat op de voorpagina een lid van het koninklijk huis (Juliana, Bernhard, Beatrix, Claus) en vier keer is de voorplaat gewijd aan een christelijke feestdag (kerst, góede vrijdag, pasen, pinksteren). Blijft over: 44 andere voorplaten. Meestal bestaan die uit afbeeldingen van artiesten die in eigen NCRV-programma's optreden of uit een opname uit zo'n programma. Een enkel keertje pakken we iemand, die iri een, ook door NCR Vers graag bekeken programma van een andere omroep te zien is. Bovendien mikken we in de losse verkoop van de gids ook op een breder publiek dan de eigen mensen.. Ik denk dat dit de reactie van mijn denkbeeldige meneer Fitter is: „Als ze nu ook hemelvaartsdag en de verjaardagen van alle kinderen en aangetrouwde kinderen van onze oude koningin plus die van de kleinkinderen meetellen, komen we al een heel eind onder de 44. En als er dan geen aardig-ogende artiest van een eigen programma voorhanden is, waarom dan geen mooi orgelfront genomen? Dat gebeurde vroeger ook. En wanneer dat de buitenwacht niet aanstaat, best. Het evangelie is tenslotte niet naar de mens." Ik wou maar zeggen, dat de heer Geerink Bakker niet moet menen dat hij er met die éne kolom in NCRV-gids nr. 20 van af is. Wij doen veel langer met zo'n mooie, gavë principiële kwestie. ADVERTENTIES Enkele reacties op Dr. Heieen Dupuis reflecties op de moraal 'Dankzij dit boek zag ik opeens scherper welke macht mensen uit leven door de moraal. 'Een knap geschreven en goed leesbaar boek voor ieder die wor stelt met de vraag, wat goed leven id.' 'Het leent zich uitstekend voor on derwijs en kringgesprekken.' 14.50 in de boekhandel Uitgeverij Ten H< Baarn Unieke aanbieding! ISRAEL voerde in februari ji. de weer in (Genesis 23:16). Uit part. bezit t.k. voor belegging of cad. beperkt aantal compl. series oude munten v d. Isr. Pond (7 st. wv 3 reeds uit roulatie) nw munten v.d. SIKKEL (4 st en 1 biljet). Stort 1,50 op girorek. 700900 voor nadere inf. of meteen 77 per compl. dubb. serie m. beschr., incl. porti. (Indien uitverk., geld voll. terug). waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur ing. O Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel 020-913456 telex 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Credietbank Rekeningnr 23 00 12 574 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam lel. 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel. 010-115588 (redactie) tel. 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) tel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen Per maand 16,98 Per kwartaal 50,95 Per half jaar f 101,90 Per jaar 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop- drachten (zie adressen boven) Opgave familiebenchten 9-19 30 van maandag t/m vrijdag Op zondag van 18-20 uur lelef 020- 913456 Opgave mini-advertenties lel 020-936868 ol schnflelijk aan Mim-Adv atdeling. postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzingen uitsluitend schrif telijk aan onze Amsterdamse adressen Pinksteren is het feest van de „inspiratie", van het inblazen, van de wind en het vuur, van de tongen boven de hoofden, van de duif die aan het oor komt fluisteren, die de hand aan het schrijven zet, die de bijbelboeken maakte. Ér is veel misverstand over deze oude woorden en beelden van religieuze mensen. In onder staande bijdrage wordt ge probeerd enig inzicht te vin den aangaande „inspiratie." Taal is een van de mooiste stukjes antiek die je cadeau krijgt. Elk woord heeft een geschiedenis. De meeste woorden in elke taal zijn eeuwen oud. Ze zijn bijgeschaafd en opgepoetst, in moderne spelling gezet, maar hun oorsprong ligt verborgen in waar in? Ik wilde schrijven: in niemands land. Maar voor taal bestaatgeen nie mandsland. Taal wordt altijd gelijk geboren met mensen. Hoe maken mensen een woord, een zin, een spreuk? Maken ze die zelf? Hoe ge lukkiger en geslaagder ze zich daarin voelen, hoe zekerder ze zullen zeggen: het was een inval, een vondst. Tot zover is alles heel aanvaardbaar. Maar nu komt de religieuze mens aanzetten met een vlam boven het hoofd en een duif aan het oor. En theologen schreven daarover dikke boeken. Er kwamen leerstellingen waaraan gelovigen zich hadden te houden. Er werd op het geschenk van de taal een hele bovenwereld gebouwd, een hemelpaleis, een luchtkasteel. En door de hand van die men op de troon achtte, werd een witte duif uitge zonden. Die bovenwereld werd almaar groter en zwaarder. In de kerkgeschiedenis ging ze steeds logger drukken op mensen. Er werd vergeten dat dege nen die ook spraken van duif en vlam, nooit spraken over paleizen en forten' daarboven. Laat staan dat alles wat boekennieuws ADVERTENTIES door Herman Verbeek Leze tekening van Otto Dicke staat op het omslag van „tongen als van vuur", een door Hans Bouma samengestelde en door Kok te Kampen uitgegeven bundel verhalen, gedichten en overwegingen voor hemelvaart en pinksteren. FIGUREN urr HET REVEIL 408. Nz.. geb., prijs tot 1-9-'80 t 79.-. Daarna 89.- Opslellen, uitgegeven door de Stichting het 'Révell-Archiel ter gelegenheid van haar vijf tigjarig bestaan. Voor alle geïnteresseerden van cultuur en kerk een bron van onschatbare waarde. Dr. J. van «tan Berg, Dr. P. L. Schram. Dr. S. L. Varhaua (redactie) ASPECTEN VAN HET REVEIL 276 blz.. geb. met illustraties, prijs tot 1-9- 80 45,-. Daarna 55,- Qpstotlen t.g.v. het vijftigjarig bestaan van de Stichting het Réveil-Archief. Deze jubileum bundel bevat een aantal korte studies van: dr C Bezemer. dr. W. J. C. Buitendijk, dr. L. H Enklaar, dr A. J Rasker e.a. Dr. H. E. S. Wotdrtng en Dr. D. Th. Kuiper REFORMATORISCHE MAATSCHAPPIJKRI TIEK 468 blz geb. f 55.- Ontwikkelingen op hel gebied van sociale filosofie en sociologie in de kring van het Nederlandse protestantisme van de 19e eeuw tot heden Dr. L. da Blola an Prof. Dr. A. H. Bredere (redactie) KERK A VREDE In oudheid en middeleeuwen 202 blz.. 27.50 Studies door historici van de Vrije Universiteit te Amsterdam bijeengebracht ter gelegenheid van het eerste eeuwfeest (1880-1980) Aan deze bundel werkten mee: Dr J. Oavid- se. drs. G. H. Kramer, dr C. a van Leeuwen, drs. N. Lettinck en drs J. J. ven Mooten- broek. Verkrijgbaar in de boekhandel liïraïïi KOK KAMPEN op aarde is, gewoon dichtjij tussen ons, profaan werd verklaard, tweede rangs, laag bij de gronds, onbruik baar voor religieuze hoogten. Er is nu een hervorming, een herzie ning over de wereld gaande, de chris tenen beginnen althans in groten ge tale op hun religieuze wereldvreemd heid terug te komen. De geesten kie ren zich naar de materie, naar de moedergrond. Ook het woord „inspiratie' komt zo weer dichter bij huis. Het wil aller eerst zeggen dat elk spreken een ge schenk is, kostbaar en belangrijk om te zeggen en naar te luisteren. En dat geschenk komt niet uit de hemel val len en niet uit het niets. Als iemand iets opschrijft, jets op merkt, iets uitschreeuwt, iets fluis tert, komt dat uit zijn ervaring, zijn geschiedenis, zijn milieu. Dat alles speelt elk ogenblik mee. Nooit zal het doenlijk zijn al die invloeden, in hun onderling verband en verstrengeling, te ontrafelen. Maar alle verleden en heel de omgeving hebben invloed. '„Invloed" is een prachtig woord: een vloed die bij je naar binnen vloeit. In die zin wordt ieder die spreekt of schrijft beïnvloed. De spreker wordt gesproken. De schrijver wordt ge schreven. Het is je eigen woordkeus, onderwerp, stijl, schrijftrant, en tege lijk zijn het helemaal de omstandig heden waardoor je ze uit. Het vergt heer je inzet en is tegelijk volkomen gratis. Is daarmee alles gezegd? De in april in Parijs gestorven filosoof Roland Barthes heeft over het om gaan met taal veel oorspronkelijks opgemerkt. Hij had het graag over de erotische verhouding van de schrijver tot de taal. Er is een sensueel contact, de zintuigen Zijn uiterst hevig en te der actief. De inblazing, de ingeving is een vorm van gemeenschap en be vruchting. Aantrekken en afstoten, vechten en verzoenen, droogte en vloeiing, het is allemaal herkenbaar in spreken en schrijven. Van groot belang is het het ontstaan van de bijbel zo ook te leren zien als eéh eeuwen durende ontwikkeling tussen mensen. In de ongeveer twin- tjg eeuwen van Abraham tot Jezus is in het volk van Israël een taal-ge- schiedenis meegegroeid, die een schat ging bevatten, fiij andere vol ken gebeurde dat weer anders, voor hen even belangrijk en oorspronke lijk. Wat de bijbel betreft, elk boek ervan is ontstaan in een eigen milieu. En in elk boek werd ieder deel weer voortgebracht door bepaalde gebeur tenissen en belevenissen. De bijbelle zer moet daarnaar zoeken. Hij mag het materiaal niet klakkeloos voor zich neerleggen en zeggen: de Geest heeft het geïnspireerd en daarmee uit. Waar geschreven wordt over vrijheid, moet worden nagegaan uit welke on vrijheid. Waar sprake is van toe komst, moet worden gezien uit welk verleden. Waar het gaat om genezing, moet worden ontdekt uit welke ver lamming. Ook bijbelboeken kunnen, als alle geschrift, niet zonder de inspi ratie van de lezer. Ook die brengt zijn geschiedenis met zich, zijn bedoelin gen, positie, denkgewoonten, opvat tingen. Als hij werkloze is, zal hij heel anders lezen dan wanneer hij paus is; een vrouw leest anders dan een man; in El Salvador wordt nu anders gele zen dan in Nederland. Er is nog een andere conclusie. Schrijven heeft te maken met schep ping en geboorte. Dat. gaat niet zon der pijn, breuk, scheiding, conflict. Uit onrecht komt zomaar geen recht. Uit wat dodelijk vastgelopen is, zo maar geen uitzicht. Elk mens, elke generatie, elk volk heeft dat weer te volbrengen. Wat geconcludeerd kan worden, is dit: ook bijbel sluit je nooit af. Je kunt de geschiedenis van het oude Israël en van Jezus in bepaalde boeken bundelen. Maar de mensen moeten verder. Ook openbaring houdt niet op. Jezus heeft de monden niet dichtgeslagen. Hij wilde juist dat je zelf zou spreken, schrijven, denken, doen. Daari/it ontstaan ook vandaag heilige teksten, op onverwachte plek ken. De kerkse mens heeft daar dik wijls niet als eerste oog voor. Hij zal moeten beseffen dat je „inspiratie" en „openbaring" nooit kunt monopo liseren, opsluiten en bezitten. Schrijven èn lezen hebben aldus in- derdaad alles met beïnvloeding, met inspiratie te maken. De duif is in alle materie die uiteindelijk in een of an dere vorm aan het oor strijkt. Het wordt je gegeven in de slaap en aan de slaap. De waakzaamheid en de inzet die daaruit opstaan, brengen iets onthullends voort. Als Pinksteren daarmee te maken heeft, dan gebeurt het meestal niet op Pinksteren zelf. Het vindt plaats als de tijd rijp is, als het moet. Maar- dan is het ook vaak zeer hevig, stui tend, aanstoot gevend en omver sto tend. Pinksteren is revolutionair, ve len willen dat liever niet wetén. De eerste gemeenten, destijds, braken radicaal uit de Joodse en Romeinse afhankelijkheid. Hun vrijheidsliefde was hun taalwonder. Er zijn in dit vroege voorjaar in Euro pa meer schrijvers gestorven die met de gave der talen woekerden. Ik noemde al Roland Barthes. Ook Erich Fromm en Jean-Paul Sartre stierven. Hun taal blijft groeien, gaat misschien alleen maar heviger gloei en nu hun pen is neergelegd. Al deze drie schrijvers werden „atheïsten" ge noemd. Men doet iemand vaak als atheïstisch af, als de doorbraak die hij teweeg brengt, onwelkom en las tig is; als die doorbraak tegen jou is en vóór anderen. Sartre volstond er niet rhee, als Marx, de mens te zien louter als een produkt van maatschappelijke krachten. Hij zei ook niet dat het allemaal van boven komt. Hij vocht ervoor dat recht en vrijheid van onderen kwa men, van het gekoloniseerde volk in Algerije, van de gebombardeerden in Vietnam, van arbeiders en studenten in het Parijs van de Gaulle. Nog vlak voor zijn dood zei hij dat van de mens een warm punt moet uitgaan dat zich over het hele oppervlak van de sa menleving zal verspreiden. Dat was de revolutionaire broederschap waar op Sartre steeds sterker ging hopen, hoe zeer de wereldsituatie hem ook deed spreken over „de wanhoop van een oude man." Erich Fromm schreef: „Ik geloof dat het herkennen van de waarheid niet in de eerste plaats een kwestie van intelligentie is, maar van karakter. Het belangrijkste element is de moed om nee te durven zeggen, om onge hoorzaam te zijn aan de bevelen van de macht en de openbare mening, om op te houden met slapen en ménselijk te Worden, Om te ontwaken en dit gevoel van huipeloosneid en nietig heid af te werpen." Zijn zulke vurige tongen wel welkom bij die er warmpjes bij zitten? Herman Verbeek is priester te Gro ningen. Meer kerknieuws op pagina 11 CREDO Maandblad voor Evangelie en Cultuur uitgave van de Stichting Confessioneel Gere formeerd Beraad. In het Mei-nummer schrijft dr. B. van Oeveren de introductie, ds. M. P. van Dijk de „Kroniek", terwijf in de jeugdrubriek ds. J. G. Meynen en Wim Scheltens aan het woord zijn. Vanwege de grote aktualiieit heeft dit nummer als hoofdthema: de homofilie. Dr. J. Vlaardingerbroek: „Oude Testament en homofilie". Drs. J. Bortda: „Het probleem van de homofilie en het Nieuwe Testament". Drs. D. Kok: „Pastorale begeleiding van homofiele gemeen teleden". Stuur onderstaande bon in een gefrankeerde envelop naar: Dhr. H. J. A. G. Noordman, Kaap de Goede Hoop 27, 9642 AP VEENDAM. Ondergetekende verzoekt: O toezending los mei-nummer a 3,50. O abonnement CREDO 25,- per jaar. O Scholieren/studentenabonnement a 19.- per jaar. Naam: Postcode: i„,v........: Adres: Plaats: OEKUMENISCHE REISSTICHTINS „THflCIR" De belevenis van Israël mag u niet missen! Wij brengen u optimaal verzorgde rondreizen (o.a. 4-sterrenhótels-hédèrlarids sprekende gidsen etc waarin alle aspecten van „het land" aan de orde komen Verder unieke rondreizen in Egypte (met en zonder Nijlcruise) Turkije - Griekenland/Rome Alle reizen het gehele jaar door Vraag geheel vrijblijvend onze brochure. Thaclr, Europafaan 14, 3844 AV Harderwijk. Tel.: 03410-21989. (U mag ons ook 's, avonds en op zaterdag bellen. Wij zijn maar klein, daarom moeten we beter ,ops best doen1). STUDENTENPASTORAAT ENSCHEDE Pastoraat aan de Technische Hogeschool Twente hogeschool voor technische en maatschappijwetenschappen waarin Protestanten en Rooms Katholieken volledig saihènwèrken. De „Stichting Oecumenisch Campuspastoraat", namens 5 protestantse kerken verant woordelijk voor het protestantse deel in het studentenpastoraat, zoekt in verband met het vertrek van de huidige half-time Hervormde predikant Binnen het kader van het Werk van een studentenpastor waaronder het eenmaal per 3 weken voorgaan in de zondagsdienst Wordt aktieve belanstelling verwacht voor een kritisch-theologische' benadering van vragen met betrekking tot wetenschap, techniek en samenleving.. Hiervoor wordt iemand gezocht die bij voorkeur Ned. Hervormd is van harte wil samenwerken in oecumenisch verband een leeftijd heeft tot ongeveer 40 jaar, zulks in verband met de leeftijd van de gereformeerde en katholieke kollega. Een sekreiaresse maakt deel uit van het team Degene die belangstelling heeft voor deze funktie, ook indien ftij/?ij niet geheel aan het bovenstaande beantwoordt, wordt uitgenodigd te reflekteren Nadere inlichtingen en eventueel een informatiepakket zijn te verkrijgen bij de volgende leden van de benoemingscommissie: mevr C.A. van Schelven-van Nierop telefoon 074- 91 47 96 Dr E D. J. de Jongh, Kerkedennen 63, 7621 EB Borne, telefoon 074-66 42 14 Schriftelijke sollicitaties worden ingewacht bij laatstgenoemde voor 20 juni a s. In verband met de vakanties zullen eventuele gesprekken met de rellektanten t augustus worden gevoerd Prof. dr. J. A. Oosterbaan in het Alge meen Doopsgezind Weekblad ter ge legenheid van het 450-jarig bestaan van de doopsgezinde beweging in Ne derland: Wat dat dan wel is, dat „doopsgezind eigene", dat is steeds weer een vraag. Ik meen dat het daarbij niet in de eerste plaats gaat om doopsgezinde „kenmerken en eigenaardigheden", zoals de gelovigendoop, het open avondmaal, het niet-zweren van een eed, de weerloosheid en de scheiding van kerk en staat. Dat zijn allemaal secundaire gevolgen. Het zijn alle maal secundaire gevolgen. Het gaat zelfs niet om een bepaalde formule ring van centrale crhistelijke leer stukken, zoals de typische mennoni- tische christologie van de zestiende eeuw, of de verhouding van Oude en Nieuwe Testament, óf die van Geest en Woord. Ik geloof, dat het meest eigen-lijke is, dat wij samen onbe schermd en vrij durven staan in de spanningsvolle ruimte tussen het Woord Gods dat uit de Bijbel tot ons komt en de natuurlijke en historische werkelijkheid waarin wij leren ver staan wat het gebod van Christus nü van ons vraagt. Samen staan wij on der het oordeel, samen leven wij van de genade. Het was het geweldige van het eerste begin van de doperse bewe ging, dat zij de moed opbracht om te breken met alle historische, theologi sche, kerkelijke en politieke mach ten, die deze open ruimte Wilden vul len en beheersen, en dat al zoveel eeuwen hadden gedaan, dat het vrije Woord haast geen kans meer kreeg om gehoord te worden., Ook Luther en Calvijn hielden nog aan de oude formuleringen van de grote concilies vast en omheinden huh eigen geloof met nieuwe sterke confessies. De do pers trachtten de Bijbel weer vrij en „origineel" te lezen en voelden daar door de spanning tussen het bijbels geloof en het leven van de wereldse werkelijkheid zo sterk, dat de ge dachte van de „afzondering" van de gemeente wel een noodzakelijke con sequentie was. Eenzijdigheden Die spanning tussen geloof en werke lijkheid kan tot twee tegengestelde eenzijdigheden leiden, die prof. Oos terbaan allebei ook nu in de broeder schap aantreft: Mensen denken soms in hun bran dende geloofsijver, dat zij zelf als gelovige en als gemeente of Broeder schap geroepen zijn om door daad en actie en als het moet door politiek of ander geweld de wereld te veranderen en het Koninkrijk naderbij te bren gen. Dat is de „munsterse" dwaling, die trouwens tegenwoordig niet al leen bij de dopers wordt aangetrof fen. De tweede dwaling is daaraan tegengesteld; zij gaat er van uit dat ieder ingrijpen in de wereldse werke lijkheid verkeerd is en dat men deze dus ijskoud aan haar eigen historisch verloop moet overlaten en „Gods wa ter over Gods akker" moet laten lo pen. Dit is de liberalistische dwaling, die het geloof alleen als een religieu ze, innerlijke en subjectieve zaak op vat. Het individualisme, dat de bui tenlandse dopers altijd zo opvalt in de Nederlandse Broederschap hoort het meest bij deze houding. De ware doopsgezinde houding tracht zich bo ven deze eenzijdigheden te verheffen in. het geloof dat de gemeente geroe pen is om door het profetische Woord te vermanen, het komende Konink rijk te verkondigen en in de navol ging van Christus' tekenen van de belofte geven. -Niet meer, maar ook niet minder is onze roeping. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Barendrecht (buitenge wijkgem.): I. Kok te Zoetermeer; Leiden: J. A. B. Jongeneel, voorhe zèndingspred. te Indonesië, wonen te Oegstgeest; te Hillegersberg: Duisterhof te Yerseke. Bedankt voor Middelburg: P. Vroe indeweij te Workum; voor Vroom hoop: S. J. Seinen te Ferwerd; v<X De Lier: W. A. Vlasblom te De Bilt GEREF. KERKEN (VRUG.) Beroepen te Zeist: D. Los te Kaa stad (Z.A.); te Leek-Roden: H. D Herksen te Heemse. NED. GEREF. KERKEN Bedankt voor Langerak: J. Bounta Loosdrecht. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Apeldoorn: A. Mof' kerken te Nieuw-Beijerland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2