3ijenkorf-groep stapt n Amerikaanse markt Korter werken bij Volvocar Redding textiel moet razendsnel Kredietverlening soepeler in VS rat olie kost over -ijf jaar 52 dollar EG-commissie wil nieuwe regels voor boter-export leerderheidsbelang in keten van honderd winkels =|oorspelling Amerikaans Congres: Bruna krijgt leiding over winkels van Elsevier en VNU Zweeds moederbedrijf in opspraak ihadeloosstelling uitbreiden' sjuilverkavelingswet in e maak krijgt kritiek Industriebond CNV: overheid moet ingrijpen S? Meer WIR-premie voor outillage s ATERDAG 24 MEI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 29 onze redactie economie «STERDAM Koninklijke Bijenkorf Beheer heeft vaste voet gezet in de Verenigde Staten. ij et concern heeft een meerderheidsbelang van 51 procent verworven in de winkelketen Macks tores. De winkels lijken het meest op die van de Hema maar zijn over het algemeen kleiner au omvang. treft maatregelen om ook de érige 49 procent, nog bij derden /iifetaande aandelen te verwerven, uitwerking van die maatregelen nrt waarschijnlijk enkele maanden ai volgens een woordvoerder van t concern is er een goede kans dat )B voor 100 procent eigenaar wordt i Macks Stores. volledige overneming moet KBB miljoen gulden neertellen voor cks Stores. Deze onderneming .ft honderd zaken die in verkoop lervlakte variëren van 240 tot 10 vierkante meter. De totale om- bedraagt 120 miljoen gulden en er j 1700 werknemers. Per werknemer nt dat neer op een weinig indruk kende omzet van ƒ70 000. We ieten echter in aanmerking nemen, 1 C|us de KBB-woordvoerder dat er part-time personeel is. De win- bevinden zich in het zuid-ooste- e deel van de V8: de staten Noord- Zuid Carolina. Virginia en orgia. rks Stores is een goed renderend njf maar de KBB-zegsman geeft toe dat de omzet per vierkante ter vloeroppervlakte naar Neder- ise begrippen niet geweldig is. na denkt dat door begeleiding en verstrekken van kennis echter wat aan te kunnen doen. Omdat Mack Stores binnen KBB het meest aansluit bij Hema zal het Amerikaan se bedrijf onder de verantwoordelijk heid van de Hema-directie vallen. De huidige Amerikaanse leiding blijft overigens in stand. De winkels wijken in zoverre af van Hema dat er geen voedingsmiddelen worden verkocht. De Amerikaanse aanwinst van KBB is overigens klein In vergelijking met de Bi-Lo supermarkt keten die Ahold in 1977 verwierf. Deze onderneming kostte destijds al 150 miljoen aan Ahold, vijfmaal zoveel dus als Macks Stores. De circa honderd Bi-Lo zaken hebben een gezamenlijke omzet van 1,1 miljard bij een personeelsbe stand (full en part-timers) van 6500. Lange tijd Vroom 6c Dreesmann nam iets later een belang van 17 procent ln The Dat KBB een Hema-achtig bedrijf Outlet Company, een warenhuisex- gaat overnemen is op zich zelf niet zo pioitant met een omzet van (enkele verrassend. Topman dre. J Bons jaren geleden) ƒ500 miljoen. Enkele heeft al eerder verklaard dat in dat maanden na deze eerste stap kreeg V deel van de markt nog ruimte zit en - dat KBB er zeker niet op uit was warenhuizen in de VS over te nemen. B D een belang van 34 procent in Dillard Department Stores, een wa renhuisonderneming met een omzet van ruim 600 miljoen op het mo- Wel heeft het buitenstaanders vaak ment van de deelneming, verbaasd dat KBB de sprong naar Amerika nog steeds niet gewaagd had, die Ahold en Vroom Si Drees- Ook de Westdultse grootwinkelbe- mann al in een veel eerder stadium drijven hebben belangstelling voor hadden gedaan. Van KBB-zijde werd altijd gezegd dat men op een goede de Amerikaanse markt. Hugo Mann (zelfbedieningswarenhuizen en meu- gelegenheid wachtte. Het concern is belzaken) kocht al ln 1975 een waren enkele jaren terug al eens met een nooit met name genoemd Ameri kaanse partner in onderhandeling geweest huisketen In Californië. De Duitse Albrecht-groep, die in Nederland dis countzaken drijft, heeft ook belangen in de VS. WASHINGTON (Reuter Het bestuur van het stelsel van centrale banken in de VS (de Federal Reserve Board) gaat de uit maart daterende kredietbeperkende maatregelen versoe pelen. Het bestuur vindt dat dringend voldaan moet worden aan de kredietbehoefte bij kleine bedrijven, automobielhan delaren, potentiële kopers van huizen en andere consu menten. ^SHINGTON (Reuter) In 1985 zal de prijs van olie per vat «n 159 liter waarschijnlijk zijn opgelopen tot 52 dollar per t De oorzaak hiervan is een krapte op de oliemarkt gedu- len ide de komende periode van tien jaar. Dit somber perspec- staat te lezen in een rapport van het begrotingsbureau van Amerikaanse Congres. Op dit ogenblik bedraagt de ge- ddelde olieprijs 31 dollar per vat. ADVERTENTIE De winkels die de Bijenkorf- groep heeft verworven in de Verenigde Staten lijken het meest op Hema-zaken. Zij zijn alleen kleiner. De maatregelen werden in maart ge troffen om de inflatie te beteugelen er zou door kredietbeperking immers minder extra geld in omloop komen. De vóór een deel dichtgedraaide kre dietkraan hielp echter de al zeer hoge rente nog verder op te schroeven. Ook dreigde een niet meer functione ren van de creditcard, een betaalmid del dat in Amerika minstens zo popu lair is als de girobetaalkaart of de cheque hier. Op voorschrift van de banken mochten de creditcardhou ders aanzienlijk minder roord staan dan voorheen. De Federal Reserve denkt dat de verruiming van de regels geen ver keerde gevolgen zal hebben. De ban ken mochten de kredietverlening van 1979 met hooguit zes negen procent overschrijden en ze hebben zich daar inderdaad aan gehouden. Ook de ont wikkeling bij de verstrekking van consumptief en ander krediet tonen aan dat de versoepeling in overeen stemming is met het streven de infla tie terug te dringen, zo meent het bestuur Een van de besluiten van de Federal Reserve houdt in dat de banken voor ieder bedrag aan verstrekt consum- tief krediet nog slechts een som. ge lijk aan 7,5 procent van dat bedrag moeten aanhouden bij de centrale bank. Dat was de laatste maanden 15 procent. De verlaging gaat op 24 juli in. Andere wijzigingen gaan veel eer der in. Meestal gaat het om verlaging van de dekkingspercentages die ban ken moeten aanhouden ten opzichte van hun kredieten. Prime rate Het Witte Huis heeft een verklaring uitgegeven waarin de aanpassing van het kredietbeleid wordt toegejuicht Kritiek wordt geoefend op de trage daling van de „prime rate", de rente die de Amerikaanse banken in reke ning brengen op kredieten aan hun meest kredietwaardige afnemers. Het Witte Huis hoopt dat de banken spoe dig de verlaging van de rente die zij vergoeden voor opgenomen leningen doorberekenen in de rente die zijn voor nieuwe kredieten vragen In geldmarktkringen in de V8 wordt een „prime rate", de rente die de Amerikaanse banken in rekening brengen op kredieten aan hun meest kredietwaardige afnemers. Het Witte Huis hoopt dat de banken spoedig de verlaging van de rente die zij vergoe den voor opgenomen leningen door berekenen in de rente die zij voor nieuwe kredieten vragen. In geldmarktkringen in de VS wordt een „prime rate" van twaalf procent Juist geacht gezien de rente die de banken betalen op bij hun gedepo neerd geld. Chase Manhattan Bank en Bankers Trust Company hanteren nu een „prime rate" van 15,5 procent terwijl de meeste grote Amerikaanse banken nog 16 procent vragen. Giste ren heeft de Citybank nummer twee op de Amerikaanse ranglijst haar „prime rate" echter met een procent verlaagd^ tot 14,5 procent. Chemical Bank heeft haar tarief met ingang van vrijdag verlaagd van 16,5 tot 15 procent. De rente op krediet voor verbetering van huizen is door Natio nal City Bank of Minneapolis ver laagd van 17,5 tot 14 procent, terwijl krediet voor financiering van de aan koop van een auto met een looptijd van twee jaar nu 13 procent rente moet opbrengen tegen 16 procent voorheen. [prijsstijging zal er ooreaak van dat er steeds meer Amerikaanse ln het buitenland komen, r de koerswaarde van de teid zal dalen en de druk om als reservevaluta te vervan- zaal toenemen. Op het ogenblik naar schatting een miljard buiten de Verenigde Staten ha iet rapport zijn eveneens de ult- isten vermeld van een onderzoek de gevolgen van het uitvallen sdlloyd werkt men met Brits edietbedrijf Iba STERDAM De Britse UDT In- itional Finance en de Koninkllj- ledlloyd Groep hebben twee geza- lijke ondernemingen opgericht, leline Finance en Tradeline Fi- ce. voor speciale dienstverlening Nederlandse exporteurs. Tradeli- terstrekt kortlopend krediet (tot maanden) voor consumptlegoede- grondstoffen en halffabrikaten niddellang krediet (twee tot vijf voor kapitaalgoederen. De ktsegementen waarop Tradeline richt zijn de transacties met ex- eurs die uit principe buitenland- everanties uitsluitend contant af delen en transacties waarvan bij enging van de bestaande krediet lijn de concurrentiekracht van de orteur kan worden vergroot JE van invoer van 3,5 miljoen vaten per dag gedurende een Jaar in de VS. Een dergelijk olietekort van negen pro cent zou een daling van het reële bruto nationaal produkt met 6,6 pro cent een toeneming van de werkloos heid met 2,1 procent en versterking van de inflatie met twintig procent teweeg bréngen. in de veronderstelling dat de ouepdj- BRUSSEL (ANP) Om te voorkomen dat dit jaar meer beter zen jaarlijks reeei twee proeent om- naar Rusland wordt uitgevoerd dan ln andere Jaren, gaat de hoog gaan, komt het begrotingsbu- EQ^omnüssle ln Brussel komende week een besluit nemen vraag naar oue het aanbod in 19B5 over nieuwe regels voor de uitvoer van Europese boter, met 4,4 miljoen vaten per dag te boven zal gaan en ln 1990 met 10,6 Invoering van die regels betekent dat miljoen vaten per dag. .voortaan ook controle kan worden uitgeoefend op pakjes boter. Dit is VopTuiolf tot nog toe niet het geval, omdat verzwaivi boter vrijwel nooit ln die vorm werd De Amerikaanse DetalingsDalanspro- uitgevoerd. Nadat Frankrijk enige blemen, die voor een deel voortvloel- tijd geleden aan aanvraag Indiende en uit de olie-invoer, hebben de posl- tien ton boter ln pakjes te mogen Be van de dollar op de wisselmarkt uitvoeren, werd de commissie hierop verzwakt Zou de koers verder dalen, "tent gemaakt Het gaat er hierbij - - om, dat de EO precies wil weten hoeveel boter er naar de Sowjet-Unie gaat. Ook aan de export van pakjes- boter Zal daarom ln de toekomst de bestemming moeten worden opgege ven. Rusland importeert jaarlijks on geveer zeventigduizend ton boter uit de EO. in het leven te roepen waarbij slechts 85 procent van de ultvoersubsidle wordt uitgekeerd bij de uitvoer zelf. De resterende 15 procent krijgt de exporteur op het moment dat hij kan aantonen dat de boter is gearriveerd op de door hem aangegeven bestem ming. Dat geldt zowel voor boter in bulk als ln klelnverpakking. dan zou dat voor de landen van de Organisatie van Olie-exportlanden (OPEC) aanleiding kunnen worden af te stappen van de dollar als betaal middel voor olie. Dat zou een signaal zijn dat de dollar niet langer te hand haven zou zijn als reservevaluta. Als het opnemen van dollars in monetai re reserves niet ordelijk wordt beëin digd, zou de dollar wel eens kunnen worden doodgedrukt. Dat zou weer een stijging van de rekening inhou den die de Verenigde Staten moeten betalen voor de invoer van olie en alle andere produkten. dus een zware klap voor de Amerikaanse volkshuls- houding. Het begrotingsbureau ver meldde er wel bij dat de OPEC naar mag worden aangenomen niet staat te wachten op Instorten van de dollar. Om een betere controle op de boter- export uit de EO te verkrijgen is de EG-commissie van plan een systeem Bij elke export moet worden aange geven of.de boter naar de Sowjetr Unie, naar Oost-Europa of naar een ander deel van de wereld gaat. De commissie heeft dan vijf dagen be denktijd om te besluiten of ze de .exportsubsidie zal toekennen of niet Zegt ze nee dan komt dat in de prak tijk neer op een exportverbod, omdat geen handelaar in staat is de boter uit' te voeren zonder subsidie. Van onze redactie economie UTRECHT Bruna, Elsevier Detail handel en VNU Boekengroep maken een organisatie van hun boekwinkels. Uiterlijk eind dit Jaar zullen Elsevier- NDU en de VNU hun winkelbelangen aan Bruna overdragen. In ruil daar voor krijgen de twee grote uitgevers concerns een deelneming in het kapi taal van Bruna. De huidige aandeel houders van Bruna behouden echter1 hun meerderheidspositie. Het mana gement komt in handen van Bruna. De nieuwe combinatie die rond 160 eigen en rond 310 contractverkoop punten omvat kent een aantal ver schillende winkeltypen met een eigen identiteit. Uit de VNU-hoek komen bij voorbeeld de tijdschriftwinkels van Van Gelderen. Deze winkeltypen zullen met behoud van hun eigen identiteit verder worden ontwikkeld en uitgebreid. Ten aanzien van de distributie van tijdschriften wordt onderzocht in hoeverre koppeling van het landelijke en regionale distri butienet van Aldipress onderdeel VNU) mogelijk is. De samenwerking heeft naar verwachting geen nadelige gevolgen voor de werkgelegenheid ln de betrokken ondernemingen. Bij Bruna werken 800 mensen, bij de VNU Verkoopgroep 80 en bij Elsevier Detailhandel 180. Bruna heeft 430 verkooppunten, waaronder 83 eigen verkooppunten 27 stationskiosken, 20 stationsrestauraties en 300 con tractverkooppunten. Van onze correspondent HELMOND Volvocar gaat werktijdverkorting aanvragen- Dat is nodig in verband met de sterk gedaalde autoverkoop. Het doel is om de produktie in de tweede helft van dit jaar terug te brengen met 10.000 auto's. Dat is bijna een kwart van de halfjaarlijkse produktie. Deze tijdelijke maatregel is vol gens de hoofddirectie nodig om erger te voorkomen. Op welke manier de werktijdverkor- De Unie BLHP is bezig met een on- ting zal worden uitgevoerd en voor hoeveel mensen die zal gelden is nog niet bekend. De Unie BLHP gaat voorlopig niet akkoord met de ar beidstijdverkorting. Deze bond zegt over aanwijzingen te beschikken dat de slechte verkoopresultaten van Volvocar Nederland in de hand wor den gewerkt door een oneerlijke ver- kooppolitiek van Volvo Zweden. Oer van Os van de Unie BLHP: „We hebben van dealers de bevestiging gekregen dat zij op de zware duurde re Zweedse Volvo's een extra korting mogen geven van 1000. Daardoor worden die wagens bijna net zo duur als de middelgrote Nederlandse Vol vo's. Verder hebben de dealers op dracht om te zeggen dat de levertijd voor de Nederlandse Volvo's veel lan ger zijn dan voor de Zweedse Volvo's. En dat tenyijl Volvocar Nederland op dit moment met een voorraad zit van 25.000 wagens." s AMSTERDAM „De textielsector ln Nederland gaat dezelfde kant op als de grote scheepsbouw: als de overheid niet razendsnel Ingrijpt is het afgelopen met deze bedrijfstak. Orders verdwijnen dan naar het buitenland en het wordt onmogelijk daar in de toekomst nog maar lets van terug te halen. N HAAG (ANP) Het Landbouwschap heeft ln een brief i de vaste commissie voor landbouw en visserij ln de eede Kamer meegedeeld, dat in het ontwerp voor een uwe landinrichtingswet onvoldoende aandacht ls besteed de positie van agrarische werknemers bij landinrichting, schap wil een regeling, waarin een schadeloosstelling voor knemers en hun gezinnen die ln het algemeen belang hun a kwijtraken bij landinrichting is opgenomen. moet op zijn minst een afvloel- tgeling zijn met loongarantie, toolingsactiviteiten, een verhuis- 3ei ceding en voorrang bij werkgele- gd bij de landinrichtingswer- Het schap wijst erop. dat landin- 3e| niet alleen betrekking heeft uimelijke, maar ook op economi- 1e!J, sociale en culturele aspecten. ontwerp van de nieuwe landln- Ungswet, die de ruilverkavelings- "it 1954 moet vervangen, voegt de ruilverkaveling twee nieuwe >e« 'enten toe: herinrichting en aan- "ngsinrlchtlng. fondeigenaren en gebruikers die >4.1 1 aangaat, vindt het schap, rt fcn nauw worden betrokken bij pemen van een besluit tot uitvoe- 'an een landinrichting. De keuze tn herinrichting en ruilverkave- moet zo vroeg mogelijk worden f*t en dient weloverwogen en 'uveerd te zijn. Is de keuze een- Wmaakt. dan kan daar slechts in bijzondere gevallen op worden te ruggekomen. Daarvoor moeten dan wel zwaarwegende redenen worden aangevoerd. Voor grondeigenaren en pachters is die keuze zo belangrijk, omdat zij het zijn die het definitieve besluit nemen als voor ruilverkaveling is gekozen, terwijl een besluit tot herinrichting door Provinciale Staten wordt geno men. Tot herinrichting mag volgens het schap alleen worden besloten als hiervoor zeer duidelijke redenen be staan. De agrarische ondernemers worden in zo'n geval namelijk ge dwongen tot inbreng van de grond, het toestaan van de uitvoering van het werk, en het aangaan van ver plichtingen zonder dat zij zich over de uitvoering hebben kunnen uitspre ken. Het Landbouwschap vindt dat landinrichting in ieder geval moet kunnen uitgevoerd als dit uit land bouwkundig oogpunt noodzakelijk is. Deze kritiek uitte de heer L. Doeve. districtsbestuurder van de industrie bond CNV ln Twente. Hij deed dit naar aanleiding van de aankondiging van het op handen zijnde faillisse ment van Flbrotex/Eurocover in En schede. Dit bedrijf, dat onder andere dekens en gordijnen fabriceert, heeft 365 mensen ln dienst Hoewel werd verwacht dat gisteren met het uit spreken van een faillissement het doek definitief zou vallen voor dit bedrijf, hebben de kredietverleners (de overheid en 81avenburg's Bank) het bedrijf respijt gegeven tot eind mei Intussen wordt naarstig gezocht naar een partner. Dat gebeurt in het buitenland, nadat alle pogingen die werden ondernomen om een Neder lands bedrijf voor Flbrotex/Euroco ver te Interesseren zijn mislukt. De weinige bedrijven die er in Nederland nog zijn op dit gebied, zitten zelf tot over hun oren in de problemen. Het is dit aspect, dat Doeve ander maal kritiek op de overheid ontlokt: De overheid, aldus Doeve, ziet de problemen bij Flbrotex/Eurocover niet als een sectorprobleem, maar als- financiële moeilijkheden bij een indi vidueel bedrijf. Dat is dan tevens het motto waaronder de overheid geen financiële steun aan dit bedrijf wenst te geven. Intussen zitten echter ook de resterende bedrijven in de Neder landse textielindustrie diep in de pro blemen- Volgens Doeve ls het wel degelijk mogelijk een deel van de textielin dustrie voor Nederland te behouden. „Dat zouden dan vooral kleine en middelgrote bedrijven moeten zijn. Grote bedrijven hebben afgedaan. Toegespitst op Flbrotex/Eurocover: het bedrijf heeft volgens de bonden echt wel overlevingskansen. Althans een deel ervan. De tak die dekens produceert is volgens de CNV-be- stuurder zeker levensvatbaar. Samen met het pluche-pakket zou deze be drijfstak dan bij voorkeur moeten samengaan met een soortgelijk Ne derlands bedrijf. De produktie van dekens zou dan kunnen worden sa mengevoegd, en bovendien zou Fi- brotex daarmee worden uitgebreid met het zo noodzakelijke eigen ver mogen en kan het managements wor den versterkt," aldus Doeve. De discussie over de textiel, die al veel eerder had moeten plaatsvinden, daarover zijn bonden en kamerleden het wel eens, wordt steeds weer opge schoven. Intussen gebeurt er weinig anders dan dat deze bedrijfstak steeds verder wordt afgekalfd. Op dit moment (werken nog een kleine dui zend mensen in deze bedrijfstak in Nederland. Begin Jaren zeventig wa ren dat er meer dan drieduizend. We hebben zelfs het gevoel nu in een stroomversnelling te zitten, aldus Doeve. Waar we over praten zijn mis schien niet eens meer duizend ar beidsplaatsen: naast de 365 plaatsen bij Fibrotex staan Immers nog steeds vijfhonderd banen bij Nijverdal te Kate op de tocht." Vicieuze circel Natuurlijk is een aantal werknemers zelf naar een andere baan gaan uitkij ken, toen duidelijk werd in welke richting de textiel zich ontwikkelde Doeve geeft toe dat in dit verband gerust van een vicieuze circel gespro ken mag worden: „Wat wil Je. Ik ken werknemers bij Fibrotex, die nu voor de vierde keer met een faillissement van hun bedrijf worden geconfron teerd. Op een bepaald moment gaat de beroepsbevolking zo'n bedrijfstak boycotten. Ik kan ze daar geen onge lijk ln geven. De overheid had echter eerder moeten Ingrijpen. Het onge zonde deel eruit snijden en doorgaan met wat gered kan worden. Op die manier hebben werknemers een zeke re garantie." Over partners waarmee Fibrotex op dit moment ln gesprek is, zegt Doeve dat gesprekken in een dermate pril stadium zijn, dat er niet veel van mag worden verwacht. Het bedrijf kreeg begin dit Jaar van de overheid drie miljoen gulden om tijd te winnen. Dit gebeurde op voorwaarde dat de Ne derlands Bontweverij, waarvan Fi brotex de belangrijkste werkmaat schappij was. surseance van betaling zou aanvragen. De onderdelen van de Bontweverij waarvoor dit gold wa ren: de Weverij ln 81agharen, (70 werknemers) het verkoopkantoor in Goor (18 medewerkers), en de Hol^ ding Nederlandse Bontweverij (10). Het faillissement voor deze drie on derdelen is inmiddels bijna afgerond. Nijverdal ten Cate De omzet van Nijverdal ten Cate heeft volgens een mededeling van dit concern de eerste vijftien weken van dit jaar 146 miljoen gulden bedragen. Dat is 7 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Toch was het net to-resultaat over de eerste periode van 1980 nadelig, vooral door de ver liezen bij de werkmaatschappij Ten Cate Fashion Fabrics. Het bestuur van Nijverdal ten Cate wil daarom op zeer korte termijn, zo mogelijk reeds binnen tien dagen, besluiten wat er moet gebeuren met Ten Cate Fas hions. Bij dit bedrijf werken 500 mensen. Een adviesbureau meende dat aan het stoppen van de produktie niet te ontkomen is. De leiding van Ten Cate Fashions heeft inmiddels alternatie ve plannen Ingediend om te voorko men dat het bedrijf, dat gespeciali seerd is in bovenkleding, dicht gaat. Naar de mening van directeur van Ten Cate Nijverdal, de heer J. Ray- makers zag nog wel perspectief voor de Nederlandse textielindustrie. Mo gelijkheden zouden gezocht moeten worden ln hooggekwalificeerde arti kelen, en niet meer in massaproduk- tie. Als voorbeeld noemde hij de zeil plank. waarmee het bedrijf veel suc ces oogst. Hoe groot het verlies van de eerste vijftien weken van dit Jaar precies ls, wil Ten Cate niet kwijt. derzoek naar deze praktijken. De cen trale ondernemingsraad heeft de hoofddirectie om opheldering ge vraagd. Volvo geeft over de beschul digingen van Unie BLHP geen com mentaar. Ger van Os spreekt over een „ernstige zo niet catastrofale ontwik keling „Als deze situatie lang zal duren zal het zeker werkgelegenheid kosten." Verder zal Volvocar door deze problemen nog lager in de rode cijfers blijven. Industriebond FNV wijst de arbeidsverkorting niet af maar heeft wel grote twijfels. Dis- tnctbestuurder Henk van Rees vindt het onjuist dat Volvo met de aanvra ge tot arbeidstijdverkorting opnieuw een beroep doet op het Rijk. „De Nederlandse staat heeft de afgelopen jaren al honderden miljoenen gul dens in Volvo gestopt" BALL AST-N EDAM heeft van de Mahalca-Mahaicony Agricultural De velopment Authority te Georgetown opdracht ontvangen voor de uitvoe ring van een irrigatieproject in Guya na ter waarde van circa 95 miljoen. Het project is aangenomen in samen werking met Lareco in Arnhem di^ voor 20 pet deelneemt. Het werk om vat het maken van bevloeiings- en afwateringskanalen met bijbehoren de kunstwerken. De uitvoeringstijd bedraagt drie jaar. AKZO Consumenten Produkten en het Amerikaanse ITT-concern hebben een principe-overeenkomst gestoten over de onderneming per 1 juni door Akzo van Ashe Laborato ries in Engeland Ashe heeft drie fa brieken in Oroot-Brittannië, waar ruim 500 mensen werken. De omzet, die voor 90 pet in het Verenigd Ko ninkrijk wordt behaald, bedraagt on geveer ƒ60 miljoen per Jaar. Ashe maakt en verkoopt consumentenpro- dukten op het gebied van lichaams- en gezondheidsverzorging. Van onze pa riemen tsredac tie DEN HAAG Omdat er te weinig wordt geïnvesteerd in de outillage van gebouwen en dergelijke zal de basispremie van de wet op de investe ringsrekening (WIR) voor die sector tijdelijk worden verhoogd van zeven, naar tien procent. De ministerraad heeft een voorstel daartoe van minis ter Van Aardenne (Economische Za ken) goedgekeurd. Hoe lang de verhoging zal gelden, is nog niet bekend. Premier Van Agt zei gisteren na af loop van de ministerraad dat de bru- to-investeringen in de outillage-sec- tor volgens gegevens van het Natio naal Planbureau dit jaar en volgend jaar met twee procent teruglopen. Ruimte voor de verhoging is gevon den in de WIR-pot zelf. Vorige week sprak een meerderheid in de Tweede Kamer zich al voor een dergelijke verhoging uit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 29