DA komt toch met lotie Lauwersmeer 'aarom de hele waarheid net erg is als een halve leugen Parlement moet zelf belastingen regelen Kleuterleidsters zonder werk toch aan de slag Ploegendiensten extra bedacht in Philips-CAO egeringspartijen tegen irhoging bouwprogramma Project geslaagd CDA en VVD in Kamer: High Mighty Hoofdagent moet kritiek op ME achterwege laten (JAG 23 MEI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 f HAAG (ANP) De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft gisteren alsnog een motie ►diend over de inrichting van het militair oefenterrein Marnewaard in de Lauwersmeer, rin vragen de CDA'ers Couprie en Eversdijk de resultaten van het drainage-ondeizoek af achten, alvorens met de ontwateringswerkzaamheden in het gebied wordt begonnen. jt debat van afgelopen dinsdag het oefenterrein zegde staatsse- fjg van Eekelen (defensie) het toe te wachten met de zware, jire werkzaamheden tot de be- procedures die de provincie tngen heeft aangespannen zijn Dnd en lopende onderzoeken Zljn. De „algemene werkzaam- zouden wel doorgaan. CDA- [dvoerder Couprie zei toen, dat Iractie het groene licht aan het oefenterrein gaf. Na het debat rees bij het CDA echter de vraag wat de staatssecretaris nu precies verstaat onder zware en alge mene werkzaamheden. Om niet het risico te lopen, dr-.t toch met een ge deelte van de drainagewerkzaamhe den wordt begonnen, dienden Cou prie en Eversdijk hun motie in. Zij gaan er wel van uit, dat de principe beslissing voor de inrichting van de Marnewaard niet meer ter discussie parlementsredactie HAAG De regeringspartijen izich nog niet vastleggen op een ging van het woningbouwpro- na voor de komende jaren, met ntallen, die dit en vorig jaar niet »n worden gehaald. Om die re- lebben de regeringspartijen te en motie van de PvdA gestemd, laarom vroeg. De motie werd irpen. Slechts de oppositie e voor. lam. indiener van de PvdA-mo- id de regering willen verzoeken komende be grotingsbespre kin- et woningbouwprogramma voor n volgende jaren te brengen op veau van dit jaar, vermeerderd met het aantal dat in 1979 niet werd, en 1980 niet wordt gehaald. Blijkens de stemverklaring van CDA- Kamerlid Van Dijk, vindt het CDA het nu nog te vroeg om al te spreken van aantallen woningen, die dit jaar niet worden gehaald. Daarnaast acht te Van Dijk de gevolgen van een dergelijke uitspraak, voor de komen de rijksbegroting dermate onover zichtelijk, dat niet voor de motie Van Dam kon worden gestemd. Wél staat het CDA nog achter de eerder ingediende eigen motie, waar in wordt gevraagd om het program ma voor de komende jaren op het niveau van 1980 te brengen. staat. Staatssecretaris Van Eekelen zei gisteren de motie van het CDA overbodig te vinden maar had er geen bezwaar tegen. Het was de bedoeling dat de Tweede Kamer gisteren zou stemmen over de drie moties die tijdens het debat van dinsdag waren ingediend. Het ging om de motie-Van den Bergh (PvdA), die vraagt te wachten met alle Inrich tingsplannen tot de onderzoeken klaar zijn, de motie-Lambers-Haque- bard (D'66), die wil dat de regering haar aanvraag voor een aanlegver- gunnlng opschort en zich nader be raadt over haar plannen en de motie- Ploeg (WD), die instemt met het oefenterrein en de regering verzoekt de Kamer regelmatig op de hoogte te houden van de gedetailleerde inrich tingsplannen. De stemming over deze moties is uit gesteld tot volgende week, omdat de PvdA zich eerst wil beraden over de motie-Couprie-Eversdijk. PvdA- woordvoerder Van den Bergh wil met name weten of het CDA het hele oefenterrein opnieuw ter discussie wil stellen als het dralnageonderzoek een negatief resultaat heeft. Mevrouw Larners had het moeilijk met dit uitstel, omdat de gemeente Ulrum vandaag een uitspraak moet doen over het verlenen van een aan- legvergunning aan de overheid. Bij uitstel van een Kameruitspraak over deze zaak verloopt voor Ulrum de termijn om een vergunning te geven en krijgt de overheid die automa tisch. Van onze onderwij sredactie LEEUWARDEN Het experimentele project voor werkloze kleuterleidsters in de provincie Friesland is geslaagd. Tot deze conclusie kwam Johan Nieuwland, lid van de begelei dingscommissie, op een feestelijke bijeenkomst in Leeuwar den ter afsluiting van het project. Ruim honderd vrouwen sljn fisteren in een stille tocht door Den Haag getrokken uit solidariteit met de naar schatting vijftiendui zend vermisten in Argentinië. Zij betuigden hiermee ook hun steun aan de „dwaze moeders" die een aantal jaren iedere donderdag op het plein voor het regeringsgebouw in Buenos Aires demonstreer den om aandacht te vragen voor hun kinderen die door de Argen tijnse regering zijn opgepakt en daarna verdwenen. Op het Binnenhof bood mevrouw De Vlieger (links) van de Her vormde Vrouwen Dienst het CDA-kamerlid Van Heel-Kasteel drie ëntwintig hoeddoekjes aan met de namen van mensen die wel een uitreisvisum hebben maar niet los gelaten worden. drs C. P. Meijer nruimen" was de gemak- kreet waarvan een al politici zich een paar terug bedienden. Het ruimen kan, althans in ierkerk-west, binnenkort irnen. Puin, vermengd chemisch afval, om grond «rijp te maken. Het che- he afval werd gezien als goede „vulstof" hoewel an verschillende kanten larschuwd en geprotes- 1 werd. De onheilsprofe- kregen te horen „van des- iige zijde" dat het alle- wel meeviel, en dat het vaarlijk was. Zo onge lijk, dat nu blijkt, dat tic door het spul opgelost It, en dat gevreesd wordt oor sommigen dat be- erdoor aangetast zal blij- te zijn. Volstrekt onge lijk dus, en het valt alle- wel mee. 'val Is niet in de vaten gebleven. borToesten van de vaten zat er lilt wel ln. Lekkerkerk ligt in rbled met wisselend grondwa- L Bovendien zullen de vaten, s het storten, ongetwijfeld met t op elkaar terecht zijn geko rst al meteen deuken en scheu tgevolg had. Ook dat bevordert ■uzaamheid van metalen vaten Kortom: het grondwater en de h zijn inmiddels behoorlijk ver- Inlgd. het was allemaal volstrekt ongevaar lijk. en het valt wel mee. Op deze „gifvaalt" wonen mensen. |*rk Je nu al. als je ln de wijk bdt: overal staan plaatjes met rite koppen. Die geven aan: tgt iets onder, wat er niet hoort VOGIGfl K, weten we nog niet. Het kan ude koelkast zijn, maar ook Iets 1B1J het afgraven van het par- ereln in de Molenwerf wist men ®i niet; het kon een koelkast iets anders misschien zelfs it Het bleken 42 vaten te zijn, Jio verreweg de meeste hadden Wantrouwen Volgens sommige deskundigen kan het afval op hen een kankerverwek kende invloed hebben. Andere des kundigen roepen, dat het allemaal zo'n vaart niet zal lopen. Maar de vraag voor de betrokkenen Is: WEL KE van die deskundigen kun je, moet je, vertrouwen? Een voorbeeld van wantrouwen in „deskundigheid" dat langzaam ge groeid Is: bij het begin van de hele affaire (de eerste vergadering met de betrokkenen hield het gemeentebe stuur begin april) werd op gezag van deskundigen van het waterlei dingbedrijf geruststellend ver klaard, dat benzeen etc. niet in het leidingwater zou kunnen door dringen. In een volgende vergadering tussen gemeentebestuur en betrokkenen, zo'n veertien dagen later, moest he laas gemeld worden, dat er benzeen ln het leidingwater was aangetroffen, en dat onder geen voorwaarde nog langer leidingwater voor consumptie gebruikt mocht worden. Zelfs je groente mocht je er niet meer ln wassen. Herhaling van de vraag: welke des kundigen kun je, moet Je, vertrou wen? De deskundigen van de indus trie, die verklaren dat zij wel eens met grotere concentraties hebben ge werkt en werken dan in de Lekkerkerkse huizen is gemeten? Of de milieu-deskundigen, die menen te moeten stellen, dat roken ook onge zond is? De politici, die zeggen wel erger dingen gehoord te hebben over andere plaatsen, en dat de mensen zich niet in paniek moeten laten jagen? West is de laatste tijd hun huls niet veilig beweest: hun gezondheid werd bedreigd, en daarmee een heel stuk van hun dagelijkse zekerheid. En er zijn, behalve bovenstaande voorbeel den, meer factoren te noemen, die het gevoel van „thuis-ben-je-veilig" be dreigen. En dan helpt het niet, als deskundi gen zwaaien met wetenschappelijke rapporten, en schermen met weten schappelijke uitspraken, waaruit moet blijken dat je verkeerd denkt. Het gaat om het gevoel van onveilig heid dat kun Je niet (om het met een moeilijk woord te zeggen) „weg- rationaliseren": met Je verstand weg praten. De angst Noor de wijk loopt, schrik je hoeveelheid paaltjes. Maar Al deze reacties gaan ln op wat Je mensen zou kunnen laten denken ze tonen bitter weinig begrip voor wat mensen voelen. Want om te beginnen is het inademen van bepaalde dam pen in een laboratorium meestal met veiligheidsvoorschriften iets hee. anders dan deze inademen in je eigen huis, terwijl je slaapt bijvoor beeld. Thuis moet je je veilig kunnen voelen, en onbedreigd. Maar voor het bevoel van de mensen in Lekkerkerk- Een gevoel van onveiligheid kun je alleen wegnemen, door daar een ge voel van zekerheid tegenover te stel len. En daarom is het van belang, dat er begrip komt voor wat sommigen als de „halve leugen van Lekkerkerk" beschouwen: de angst. Want: „Hoelang zat er al iets ln het water waarmee ik de afgelopen maanden de babyfles heb gevuld?" en: „Hoelang heeft er al iets gezeten in het water waarmee ik de limonade van de kinderen heb aangemaakt?" of: „Wat kregen we binnen, toen we vorig Jaar groente en kruiden uit ei gen tuin aten?" Nu mag er opeens niet meer in de tuin gewerkt worden maar vroeger de den we het allemaal. En de kinderen? Die hebben voortdu rend ln het zand gespeeld, aten er soms van. Wat heeft dat voor uitwer king? Niemand heeft het ooit in zijn hoofd gehaald, zwangere vrouwen aan mogelijk kankerverwekken de dampen bloot te stellen. In Lek- kerkerk-West is dat misschien wel gebeurd. Mogen de mensen zich daar dan misschien onprettig, zelfs onvei lig bij voelen? Begrip Ik vraag om begrip voor de mensen van Lekkerkerk-West. Niet alleen be grip voor nu; dat is er wel. gedeelte lijk. Financieel en Juridisch komt het wel voor elkaar. Minister Wiegel heeft, terecht, gezegd, dat ze geen financiële schade hoeven te leiden voor iets waar ze geen schuld aan hebben. Daar wordt ook redelijk voor gezorgd, al gaat iedereen er natuur lijk wel op de één of andere manier op achteruit. Maar dat financieel-juridi- sche aspect is niet alles. Omdat ie in de kou wordt gelaten met angsten die, misschien wetenschap pelijk volkomen terecht weggewim peld, er nu eenmaal zijn. Omdat het je niet helpt, te horen dat je bloed vandaag volkomen gezond is, als je net in de krant hebt gelezen, dat pas over 10 tot 20 jaar kanker geconsta teerd kan worden als het in Lekker kerk fout gegaan is. De toekomst Ik vraag dus om begrip voor de men sen van Lekkerkerk-West, voor de toekomst. Omdat ze graag over 5,10, 20 Jaar ook nog willen horen dat hun bloed gezond is en begeleid willen worden als dat niet zo mocht zijn. De mensen van Lekkerkerk-West moe ten serieus genoemd worden, niet al leen wat betreft de financiële perike len zoals gezegd: dat gebeurt rede lijk. De mensen van Lekkerkerk moe ten serieus genomen worden wat be treft die andere helft van hun mens zijn: hun gevoelens. Niet omdat ze zich in paniek willen laten jagen, niet omdat ze om aandacht willen zeuren, maar omdat ze niet weten waar ze aan toe zijn. Hebt u zich wel eens echt geprobeerd te verplaatsen in hun si tuatie? Hebt u weieens echt gepro beerd u hun angsten niet alleen voor henzelf, maar vooral voor de kinderen in te denken? De mensen van Lekkerkerk-West zit ten op het ogenblik bijna allemaal in een caravan, of in een pre-fab-wo- ning. Ze wonen niet meer op het ben zeen; ze zijn veiliger ondergebraent Ik vraag om begrip voor de mensen van Lekkerkerk-West. Omdat de misschien hele waarheid van „het is allemaal volstrekt ongevaarlijk, en het valt allemaal best mee" voor hen net zo erg is als de misschien - halve leugen van „er is iets vreselijks met ons gebeurd, en we kunnen niet meer terug". De mensen van Lekker kerk hebben recht op de zekerheid, dat er altijd begrip zal zijn voor deze angst, dat er altijd mogelijkheden zullen zijn zich medisch te laten keu ren etc. Omdat, zoals minister Wiegel terecht opmerkte, ze geen schuld dra gen aan het gebeurde, en ze dus geen schade mogen ondervinden voor iets, waar ze niets aan kunnen doen. Drs C. P. Meyer is gereformeerd pre- - dlkant te Lekkerkerk. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De regerings partijen CDA en WD weige ren ln te stemmen met een wijziging ln de belastingwet. De wijziging op zich betreft een ondergeschikt onder werp. De principiële kant Is echter dat de regering dit on derwerp niet precies ln de wet zelf wil regelen, maar het par lement vraagt om die regeling te delegeren aan de regering, ln de vorm van algemene maatregelen van bestuur. Dit stuit op grote en principiële bezwaren bij CDA en WD. De PvdA stemt er wel mee ln. CDA en WD vinden het heffen van belastingen zo'n fundamentele zaak voor een democratische bestuurd land, dat hoofdzaken als wie belas tingplichtig zijn en over welke zaken en bedragen belastingen zullen wor den geheven, in de wetten zelf gere geld moeten worden. Het debat werd gisteren opgeschort omdat de nieuwe staatssecretaris van financiën, Van Amelsvoort, enige dagen beraad vroeg om te zien op welke manier hij de Kamermeerderheid tegemoet kon komen. Hij bleek daar wel voor te voelen. Een kleurrijk nevenaspect is dat Van Amelsvoort indertijd als CDA-Ka- merlid heeft meegewerkt aan de hui dige opstelling van de CDA-fractle. Eerder deze week heeft hij ook al een plan van zijn voorganger als staatsse cretaris omgebogen ln de richting van het CDA-standpunt. Dat betrof de afbetaling van de belastingschuld door de casino's, waar indertijd een motie-Van Amelsvoort over was aan genomen tegen de zin van toenmalige staatssecretaris Nooteboom. Aftrekbaarheid Er wacht Van Amelsvoort nog een derde onderwerp waarin hij kan pro beren als staatssecretaris de lijn van het CDA ln het kabinet door te trek ken. Dat betreft de beperking in de aftrekbaarheid voor de belastingen van rente op zeer grote hypotheken voor de eigen woning. Over twee we ken debatteert de Kamer hierover. Er ligt dan een „motie-Van Amelsvoort" inzake zo'n beperking van de aftrek baarheid ter tafel. Tot nu toe heeft ook ln deze zaak het kabinet zich zeer afwijzend opgesteld tegenover de op vatting van het Kamerlid Van Amels voort. In de toekomst begint de provincie Friesland meer van deze projecten, waarbij ook andere beroepen zullen worden betrokken. Hierbij wordt vooral gedacht aan de administratie ve sector. Het plan is om de pro bleemgroep van mavoverlaters aan een baan te helpen of hun opleiding alsnog te laten afmaken. Het project was erop gericht werkloze kleuterleidster die sociaal het meest te lijden hadden onder hun situatie, aan werk te helpen. Dertien kleuter leidster hebben deelgenomen aan het project. De bedoeling was dat zij drie ëneenhalve dag per week les zouden geven en een dag per weck zou wor den besteed aan de vorming van de kleuterleidsters zelf. Daarnaast werd voorlichting gegeven over aanvullen de studiemogelijkheden en alterna tieve beroepen. Volgens de deelneem sters is deze opzet volledig geslaagd. Van de kant van de kleuterscholen is ook positief gereageerd, voor het les gevend personeel was de aanwezig heid van een extra kracht een enorme taak verlichting. Van der dertien kleuterleidsters hebben vier een vas te baan gevonden en vijf een tijdelij ke aanstelling. Drie zijn weer werk loos en een verwacht in augustus haar eerste baby. Na de zomervakantie zullen ln Fries land nieuwe projecten van start gaan. Hierbij denkt men ln het bijzonder aan Leeuwarden en de regio Heeren veen-Drachten. Uit andere delen van het land is veel belangstelling ge toond voor het experiment, maar zo ver bekend zijn er in andere provin cies nog geen plannen voor het opzet ten van een zelfde project. De verwachting is dat van de 21.000 opgeleide kleuterleidsters in 1982 er slechts 11.000 een baan zullen vinden. De werkgelegenheid ls dus net zoals in andere lagen van het onderwijs een probleem. Morgen zal hierover aan Pleidooi voor behoud van organisaties op christelijke grondslag Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT In de Jaarverga dering van de Protestants-Christelij ke Ouderenbond (PCOB) heeft de voorzitter, H. Zwaag, in zijn Jaarrede gepleit voor het behoud van organisa ties op christelijke grondslag. „De evangelische boodschap dient ook vandaag aan de maatschappij te worden gebracht naar behoefte en in de „gewone taal", aldus Zwaag. „Als dat zou moeten betekenen een isole ment, dan moet dat maar. Laten wij ons dan isoleren in een ons verzame len om het centrale punt: Gods woord. Slechts dat woord kan ons richtsnoer zijn bij ons feitelijk func tioneren in de samenleving." In een terugblik op de vooroorlogse christelijke organisaties, zei Zwaag dat „christelijk" meer een onschade-' lijke type-aanduiding was dan een kwaliteitswaarborg. Na 1945 diende zich de doorbraak aan en moest men zelf zijn keuze maken, maar de leuze dat de christen overal het zoutend zout moet zijn, dus zijn plaats moest Innemen tussen andersdenkenden, had ln het gunstigste geval geen ver der resultaat dan „wederzijds respect voor eikaars principes." De PCOB-voorzitter concludeerde dat normloosheid het gevolg was: „een normloze maatschappij waarin individualisme en groepsegoïsme troef zijn." Hij riep de leden op tot een gezamenlijke bezinning op de grondslag van de christelijke organi saties. minister Pais op het Binnenhof een aantal zwartboeken worden aangebo den. Dit is de afsluiting van een lan delijke actieweek voor meer werkge legenheid in het onderwijs. ADVERTENTIE - Speciaal voor u, met een lengte van 1.90 - 2.20 m of een borstomvang van 112-147 cm, Is er High C Mighty, een Internationale groep speciaalzaken In heren kleding van topklasse. Gevestigd In Engeland, Duitsland, Nederland en de Verenigde Staten. Modieuze, klassieke modellen zó uit het rek te kiezen: kostuums, jassen, hemden, vrljetljdskledlng en een komplete reeks accessoires. Bel ons even voor een gratis brochure. OokuizemarehopsO L AMSTERDAM Singel 487, tel. 020-22.1436 ROTTERDAM Weena 148-150, tel. 010-11:36.91 ARNHEM Jansbinnensingel 15, tel. 085-42.45.18 - 'V t Van een onzer verslaggevers RENKUM Burgemeester Van Hol- the tot Echten van Renkum heeft hoofdagent Jan de Goede (25) opge dragen voortaan kritiek op het optre den van de Mobiele Eenheid achter wege te laten. Doet De Goede dat niet, dan volgt schorsing of zelfs ont slag, zo heeft de burgemeester giste ren aan de hoofdagent geschreven. De burgemeester wil dat De Goede per omgaande schriftelijk bevestigt of hij met een en ander akkoord kan gaan. De hoofdagent verklaarde des gevraagd veertien dagen uitstel te wensen. „Ik wil eerst uitgebreid over leggen met de Nederlandse Politie bond, mijn juridische adviseurs en politieke partijen", zei de hoofdagent gisteren. Hij kwam in het nieuws door een ingezonden brief in een regionaal dagblad, waarin hij grote twijfels uit te over het optreden van de Mobiele Eenheid bij de kerncentrale in Bors- sele en de ontruiming van het hoofd gebouw van de Landbouwhogeschool in Wageningen. Na de ongeregeldhe den tijdens de inhuldiging van konin gin Beatrix in Amsterdam kritiseerde hij opnieuw de Mobiele Eenheid in radio-interviews. Vakbondsleden moeten akkoord nog goedkeuren Van een correspondent EINDHOVEN Philips en de vakbonden hebben gistermor gen na zeventien uur vergaderen overeenstemming bereikt over een tweejarige CAO. De Unie BLHP en de Federatie Hoger Philips-personeel spreken over een princiep-akkoord. De industriebond FNV en CNV reageren wat voorzichtiger. ZIJ vinden het uiteindelijk resultaat eigenlijk te mager maar ook weer niet onaanvaardbaar. Het CAO-voorstel zal nu eerst worden voorgelegd aan de leden en de beleidsraad. De nieuwe CAO loopt van april dit jaar tot april '82 en bepaalt dat de volledige prijscompensatie blijft ge handhaafd en alle werknemers een extra vrije dag krijgen. Ploegenwer- kers krijgen twee extra vakantieda gen. Ze kunnen nu tussen hun zestig ste en 62ste stoppen met werken. Verder voorziet de nieuwe CAO in een kleine loonsverhoging voor alle Phi- lipswerknemers in de industriële sec tor. Ploegenwerkers krijgen daar bo venop nog een extra beloning Ook de hindertoesalgen en de eindejaarsuitr keringen worden verhoogd. De nieu we CAO houdt in dat werknemers tot modaal er in koopkracht vrijwel niet op achteruit gaan. Deze CAO biedt duidelijk meer voordelen voor werk nemers in de industriële sector dan voor andere Philipswerknemers. Tot slot betekent deze CAO dat er de komende twee Jaar bij Philips op het gebied van arbeidstijdverkorting vrijwel niets gebeurt. Aalko van der Veen van de Industrie bond FNV; „We zijn best tevreden met dit CAO-voorstel van Philips maar op het gebied van arbeidstijd- verkortende maatregelen is het ei genlijk te mager. Deze resultaten be antwoorden niet aan de beleidsuit gangspunten van onze bond. Daarom moet ik eerst terug naar de leden en de beleidsraad". Ger van Os van de Unie BLHP, optredend als woord voerder van de industriebond CNV, onderschreef dat standpunt. Industriesector Philips-directeur sociale zaken F. van den Brand sprak over een bijzonder belangrijk akkoord. ..We hebben voor het eerst extra aandacht besteed aan de werknemers in de industriële sec tor. We moeten de moed hebben om dat herverdelingsbeleid de komende jaren voort te zetten." Van den Brand noemde het akkoord ook belangrijk voor de rust binnen Philips. „Nu bin nen Philips zo'n grote onzekerheid bestaat over de werkgelegenheidssi tuatie is het noodzakelijk dat de men sen wel duidelijkheid hebben over de arbeidsvoorwaarden voor de komen de jaren." De nieuwe Philips-CAO (eigenlijk ls er sprake van twee CAO's, een voor het lager en een voor het hoger perso neel) geldt voor 80.000 mensen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9