Belgische regering trekt steun in (illanin vecht niet voor Spelen Zwart Jan Huisman, Nederlander in Amerikaans voetbalteam Kareem Abdul Jabber mensen in de sport ympisch comité besliste al eerder wel deel te nemen in Moskou )C-president houdt zich midden in Olympische crisis op de achtergrond Etappeoverwinning voor Barone s lUDAG 23 MEI 1980 TROUW/KWARTET PRS 19 H 21 «I IRUSSEL De Belgische - fring wil Belgische atleten t dwingen de Olympische a jen in Moskou te boycot- i naar ze wil officieel niet doen hebben met die Spe- Dat is de kem van een ^Cluit dat de regering-Mar- s gisteren heeft genomen 1 dat is omschreven in een :Jj (ringsmededeling. Belgisch Olympisch Comité it afgelopen dinsdag besloten dat gel Belgische atleten naar de Spe- in Moskou gaan maar dat niet aan i vlagvertoon in de Russische B« (dstad zal worden meegedaan. Er bij voorbeeld geen Belgische vlag esen worden bij eventuele Belgi- t successen, het Belgische volks- I zal niet worden gespeeld, er dt niet deelgenomen aan ont- gsten en tijdens begin- en slotce- !onles zal niet de Belgische, maar 1,1 Olympische vlag worden meege- i feit dat de Belgische regering handen totaal van de Spelen [t teruggetrokken heeft, volgens voordvoerder van eerste minister rtens, een aantal consequenties. •1 eerder al had de regering het gisch Olympisch Comité een klel- miljoen gulden toegezegd, maar worden nu niet uitgekeerd. Dat J zou gekomen zijn uit de op- mgst van de wekelijkse nationale loterij. Volgens de woordvoerder van pre mier Martens komt er nu ook geen speciale Belgische postzegel, gewijd aan de Olympische Spelen van 1980. In plaats daarvan komt er een zegel, gewijd aan IVO van Damme, de Bel gische atleet die eind 1976 overleed. Elk jaar ls er ln Brussel een interna tionale meeting van atleten die naar Van Damme ls genoemd. De op brengst daarvan ls bestemd voor op leiding van jonge atleten. De op brengst van de bijzondere Van Dam- me-zegel zal naar dat fonds gaan. De Belgische ministeries van Franse en van Nederlandse cultuur stellen elk jaar rond 70.000 gulden ter be schikking van het Belgisch Olym pisch Comité. Dat geld blijft ter be schikking, maar onder de nadrukke lijke voorwaarde dat het alleen voor administratieve doeleinden gebruikt wordt en niet wordt uitgegeven voor iets dat met de Olympische Spelen van dit Jaar te maken heeft. Verder betekent het regeringsbesluit, aldus de woordvoerder van de premier, dat er tijdens de Olympische Spelen geen „Olympische Attaché" aan de Belgi sche ambassade in Moskou verbon den zal zijn. Bij het nemen van haar besluit heeft de Belgische regering ln overweging genomen dat de Sowjet-Unie haar gewapende interventie in Afghanis tan handhaaft en dat het organiseren van de Spelen in Moskou ooizaak en gelegenheid is van en voor de speciale repressie ten aanzien van Russische onderdanen, waarbij die van elemen taire vrijheden worden beroofd. De Belgische regering heeft ook vast gesteld dat de Russische overheid het deelnemen aan de Zomerspelen be schouwt als het impliciet goedkeuren van de binnenlandse en buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie. Daarom is de regering van oordeel dat België officeel moet afzien van elke aanwezigheid, deelneming, rechtstreekse of onrechtstreekse steun aan de Olympische Spelen van Moskou. Ze zal dan ook geen enkele officiële hulp of bijstand verlenen aan de Belgische atleten die er aan zullen deelnemen, aldus de regerings mededeling. ISRAËL Het Israëlische Olympische Comité heeft tijdens een bijeenkomst ln Tel Aviv ook besloten geen ploeg af te vaardigen naar de Spelen ln Moskou. De stemverdeling was 17-8 voor een boycot. Het Olympisch Comité van de Verenigde Arabische Emiraten be sloot daarentegen wel een team naar de Sowjetrussische hoofdstad te zenden. Argentinië en de Filippijnen, hebben zij het om verschillende redenen besloten niet deel te nemen aan de Spelen van Moskou.Het Argentijnse Olympische comité besloot geen ploeg naar de Russische hoofdstad af te vaardigen in verband met de Rus sische Inval in Afghanistan. Het Ar gentijnse Olympische Comité volgde met dit besluit het advies van de Argentijnse regering. De Filippijnen ontbreken ln de Russi sche hoofdstad omdat men van me ning ls dat het land geen representa tief team kan afvaardigen. Die me ning zijn de sportleiders en president Ferdinand Marcos toegedaan. Presi dent Marcos heeft een Russisch aan bod om een Filippijnse ploeg financi eel te steunen afgewezen. De Italiaanse regering heeft zich in de discussie met het nationale Olympi sche Comité hard opgesteld. De Itali anen zullen ln Moskou slechts met een kleine afvaardiging vertegen woordigd zijn. Het ministerie van de fensie heeft de Olympische kandida ten, die ln militaire dienst zijn, de reis naar Moskou verboden en het minis terie van onderwijs heeft besloten de examens voor studenten en de daar bij betrokken leraren tijdens de Olympische Spelen niet te ver schuiven. Dat betekent, dat rond twintig Olym pische kandidaten, van wie de meeste zwemmers, moeten kiezen voor het uitstellen van de examens voor de periode van een Jaar of voor deelne ming aan de Spelen in Moskou. Het reisverbod aan militairen heeft be trekking op veertig tot honderd atleten. Tanzania Tanzania heeft officieel bevestigd dat het deelneemt aan de Olympische Spelen in Moskou. Erasto Zambi, de secretaris van het Tanzanlaanse Olympische Comité, zei dat de Tan- zaniaanse afvaardiging naar Moskou zal bestaan uit twintig atleten, acht boksers en acht officials. Het Japanse Olympische Comité heeft de beslissing over het wel of niet deelnemen aan de Spelen ln Moskou uitgesteld tot zaterdag 24 mei, de sluitingsdatum voor de inschrijving. De Japanse regering heeft zich on langs uitgesproken voor een boycot van de Spelen wegens de Inmenging van de Sowjet-Unie in Afghanistan. De Turkse regering heeft zich uitge sproken voor een boycot van de Olympische Spelen. Het Turkse kabi net laat de uiteindelijke beslissing over aan het Turkse Olympisch Co mité. Die beslissing zal vandaag wor den genomen. Na een vier uur duren de vergadering, voorgezeten door de eerste minister Suleyman Demirel, werd een communiqué uitgevaar digd, waarin stond dat het besluit was genomen, omdat de Sowjet-Unie in de kwestie-Afghanistan geen enke le stap in de richting van het terug trekken van de troepen heeft gedaan. Andere besluiten die gisteren vielen: De Spaanse regering vindt dat de Spelen geboycot moeten worden, vandaag beslist het Spaanse Olym pisch comité definitief. En Denemar ken zal wel een ploeg sturen, dat heeft het landelijke comité daar uit eindelijk besloten. m onze sportredactie 1STERDAM De inschrijving voor de Olympische Spelen sluit definitief komende terdag om middernacht in Moskou. Maar pas dinsdag zal het Internationaal Olympisch imité bekendmaken welke landen een ploeg naar de Spelen zullen sturen. Vaststaat middels wel dat meer dan veertig landen de sportfeesten ln de Russische hoofdstad zullen ycotten. Daarmee zijn de Spelen gedevalueerd, hoewel de Russische organisatoren gisteren igeens lieten weten dat het plan van Carter volstrekt mislukt is. Opmerkelijker nog is de rol ui de voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité ln het geheel. Waar was Killanin tenlijk in de moeilijkste uren van het IOC? IOC-vorzitter Killanin: Ieder land moet zelf beslissen. iel lord Killanin heeft in de boy- Wak in feite één interessante stap Hij besloot met de staatshoof- D van de Sowjet-Unie en de Vere- Staten overleg te plegen. Twee ■er stootte hij z'n neus. Voor de rest eld hij zijn mond en gebruikte zijn vloed in de sportwereld niet. Toen st-Duitsland besloot tot een boy- van de Spelen zat Killanin in ishington te wachten op een ge ek met Carter waarvan tevoren al tend was dat het absoluut niets i opleveren. De Ierse edelman is bij >rek aan vuurwerk de afgelopen en geprezen als een bekwaam di- imaat Tijdens de crisis in het IOC eft hij die laatst mogelijke positie omschrijving niet meer kunnen houden. Killanin was nergens. En hnen het IOC wordt het niet meer een ernstig verlies ervaren dat hij de Spelen van Moskou aftreedt. llanin volgde in 1972 A very Brun- dage op. Een tegenpool van de Ierse lord. Brundage was een opgewonden standje, zich ieder moment bewust van zijn positie en zich hooghartig opstellend. John Rodda, Engels jour nalist en croniquer van de Olympi sche beweging zegt over het verschil tussen Killanin en zijn voorganger: „Als Brundage nog president was ge weest zou hij in Düsseldori zijn ge weest bij de vergadering van het Duits Olympisch Comité." Brundage zou, als hij nog geleefd had, nu de aarde kriskras overgetrok ken zijn om regeringen terecht te wijzen en Olympische comités tot an dere gedachten te brengen. Brundage was met een donderpreek in Dilssel- dorf geweest en hij had toen de Ame rikanen vergaderden in Colorado Springs over een boycot, de Spelen tot het uiterste verdedigd. Zijn ma nier van besturen past waarschijnlijk niet meer in deze tijd maar de voor zitter van het IOC had toch meer moeten doen dan Killanin nu. af wachtend in gelatenheid. Nu waren de problemen waarmee Brundage te kampen had ook van een andere aard dan die welke Killa nin de afgelopen acht jaren te verwer ken heeft gekregen. In Montreal lie pen vrijwel alle Afrikaanse landen weg. Canada's regering weigerde Tai wan toe te laten omdat dat land van het IOC mocht optreden onder de naam Republiek China. Los Angeles was de enige kandidaat voor de orga nisatie van de Spelen van 1984 en kon zich dus keihard opstellen tegenover het IOC. En tenslotte is er nog de boycot die de Spelen echt terug brengt tot een middelmatig sport- eest, zo het nog een feest raag heten. Zoveel problemen kende Brundage niet. Hij moest alleen de aanvallen op het IOC (schijnamateurisme, com- Van een onzer verslagge vers TERNEUZEN Zo zit je in het kader van het Jeugd- plan Nederland in een Zeeuwse selectie en zo ben je jeugdinternational voor de Verenigde Staten. Ofte wel: de even prille als op merkelijke voetbalcarrière van Jan Huisman, lid van de w Terneuzen. is net 17 jaar, Jan Hulsman, en moet wel een redelijk getalenteer de (spits)speler zijn. Wie op die leeftijd af en toe al mee mag doen in het eerste elftal van een ama teur-tweede klasser ook vol- id seizoen is hij officieel nog gdvoetballer heeft meer in huis dan een doorsnee junior. Ook dat niveau gaat het er tegen woordig al aardig professioneel aan toe. En zeker bij Terneuzen. De club wordt getraind door de ambitieuze Ad Versluis een Zeeuws-Vlaming die jarenlang in het Belgische profvoetbal speelde en nu vanwege zijn fanatieke in stelling bij clubs uit de omgeving meer vijanden dan vrienden telt Er van uitgaande dat zijn zoon niet onaardig tegen een bal trapte en gedachtig het feit dat de wieg yan Jan indertijd in New York stond, nam vader Huisman vorig Jaar contact op met de secretaris van de United States Soccer Fede ration. ene Kurt Lamm. De heren henden elkaar nog uit de jaren vijftig. Lamm was toen trainer bij ^n grotendeels door Europeanen Gevormde voetbalclub in New *°rk, waar Jan Huisman zelfs op nasis van een heus contract speel de. Zij troffen elkaar nu in Volen- JAN HUISMAN: in New York geboren en dus ook Amerikaans paspoort. dam, waar het Amerikaanse elftal een oefenwedstrijd tegen de plaat selijke eerste divisieclub afwerkte. Met het oog op het aanstaande debuut van een Amerikaanse jeugdploeg (16-17 Jaar) op het Jaar lijkse toernooi in Cannes, meldde Lamm dat er nog wel plaats was voor een spits. Om een lang ver haal kort te maken: Jan Huisman werd vorige maand uitgenodigd voor een trainingsstage van een week In Stuttgart en bleek be paald geen moeite te hebben met het niveau van zijn ..landgeno ten". die hij alleen dank zij zijn Amerikaans paspoort zo mag noe men. Toen hij 2 jaar was zag hij de States voor de laatste keer. Hij is derhalve net zo veel Amerikaan als de gemiddelde ijshockey-inter- national ln dit land Nederlander is, dat zijn immers merendeels Ca nadezen, wier ouders ooit in Ne derland woonden. Jan Huisman: „Heh is een gewel dig leuke ervaring geweest. In Stuttgart heb ik met de ploeg ge traind en gespeeld. Dat beviel zo goed dat ik een uitnodiging voor Cannes kreeg. Het niveau is mij zeker niet tegengevallen. Er werd serieus gewerkt onder een veld- en een hoofdtrainer. Fysiek zijn de meeste spelers heel sterk. Helaas moesten we in dat toernooi niet tegen Nederland spelen. Door een slechter doelsaldo zijn wij in de eindstand onder de Nederlandse ploeg gekomen, maar terwijl wij met 1-0 van Roemenië wonnen verloor Nederland later van die ploeg." Organisatorisch bleek overigens niet alles even goed geregeld rond de Amerikaanse ploeg. Waar Jan Huisman over „onze ploeg" praat, mocht hij in werkelijkheid niet helaas mee doen in Cannes. „Ja, dat was wel vervelend. Pas In Can nes ontdekte de leiding dat mijn naam te laat was doorgegeven. Men heeft nog overwogen om mij onder de naam van een andere speler op te stellen, maar in ver band met een mogelijke schorsing is dat toch niet doorgegaan." De „interlandcan-ière" van Jan Hulsman krijgt nu wellicht over enkele maanden een vervolg. Hij heeft de smaak kennelijk te pak ken gekregen, want zegt hij: „Ik ga deze zomer naar Amerika. Er is door de Amerikaanse bond een internationaal jeugdtoernooi ge organiseerd waar zeventien lan den aan meedoen. Nee, voor een club ga ik daar niet spelen. De studie in Nederland blijft voorlo pig het belangrijkste." mercie, doping, regeringsinvloeden) pareren. „Onder Brundage had Mos kou nooit de Spelen gekregen," zo meent een oudgediende uit de Olym pische beweging. Killanin raakte niet ondersteboven van die aantijging. Zijn antwoord is diplomatiek en kalm: „We wezen de Spelen toe aan Moskou in 1974 omdat niemand daar toen enig bezwaar tegen had Sterker, de hele wereld leek het een goed idee te vinden. Het was een periode van ontspanning." Sinds de crisis begon, sinds Rusiana binnenviel in Afghanistan en Carter zijn campagne voor een boycot be gon, heeft Killanin zich op de achter grond gehouden. Hij deed in publiek nauwelijks uitspraken. En zeker geen opzienbarende. Hij overlegde langdu rig met IOC-leden en verzond telex berichten. „Misschien ga ik de histo rie in als de man die voorzitter was toen de Olympische Spelen vergin gen," zei Killanin. „Maar ik meende de afgelopen maanden dat hoe min der ik zei, hoe beter het was. Over de hele wereld hebben Olympische co- mité's moeilijke beslissingen moeten nemen, en sommige hebben onder zware druk van hun regeringen ge staan. Ik dacht dat het goed was als zij hun problemen zelf zouden oplos sen Ik vind het niet erg om kritiek te krijgen. Enkele mensen in de Olympi sche beweging vinden dat ik eerder op bezoek had moeten gaan bij presi dent Carter en president Brezjnew. Ik weet het niet. Ik denk niet dat ik dan iets bereikt zou hebben." Killanin was uiteindelijk de afgelo pen twee weken kort bij Carter en Breznjew en bereikte ook niets. Hij vertelde Breznjew dat mogelijk vijf tig landen de Spelen zouden boycot ten maar de Russische leider was daardoor uiterlijk niet geschokt. Hij klaagde bij Breznjew ook over het „Handooek voor communistische ac tivisten", waarvan exemplaren naar alle Russische ambassades zijn ge zonden. In een interview zei Killanin: „Ik begrijp dat volgens het boek de Spelen aan Moskou zijn toegewezen als erkenning van het Sowjet systeem en de Russische buitenlandse poli tiek. Ik vertelde Breznjew nogal dui delijk dat dat niet zo was. Ik zei dat de Spelen aan Moskou zijn toegewe zen als een erkenning voor de Russi sche bijdrage in de sport." Een buitengewoon scherpe reactie om de Spelen te redden kan dat nau welijks heten. De 65-jarige Ier, die overigens de laatste jaren wat sukkel de met zijn gezondheid, treedt tijdens het IOC-congres in Moskou af. Achter zijn rug werd al geruime tijd gevoch ten om de eerste plaats op de lijst van kandidaat-opvolgers. Het animo is in middels gezakt. Er ligt ook wel erg veel werk te wachten. PORTOFERRAIO De Italiaan Carmelo Barone heeft de zesde etap pe van de Ronde van Italië gewon nen. De rit ging over een afstand van 120 kilometer van Rio Marina naar Portoferraio. In de eindsprint ver sloeg Barone zijn landgenoot Gian- battista Baronchelli, die als tweede eindigde. De Fransman Bernard Hi- nault behield de leiding in het alge meen klassement. Zesde etappe: 1. Barone (Ita.) 128 km Ut 3.13 35. 2. Baronchelli (Ita.) z.t. 3 Johansson (Zwe.) op 1 sec. 4. Beccla (Ita.) z.t., S. Mantovanl (Ita.) op 1.18. 6. Moser (Ita.), 7. Prim (Zwe.), 8. Oavazzl (Ita.), 9. Fatato (Ita.). 10. ChlnetU (Ita.). 19 Hlnault (Fra.). Allen ln dezelfde tijd als Mantovanl. Algemeen klassement: 1. Hlnault (Fra.) 22.59.12, 2. Knudsen (Noo.) op 32 sec., 3. Moser (Ita.) op 54 sec., 4. Baronchelli (Ita.) op 1.03, 5 Vlsentlnl (Ita.) op 1.20, 8 Torelll (Ita.) op 1.44.7. Johansson (Zwe.) op 1.53. 8. Saror.nl (Ita.) op 2.03, 9. Beccla (Ita.) op 2.08. 10. Contini (Ita.) op 2.15. Straffen Ajax zal het ln het begin van de nieuwe voetbal competitie moeten doen zonder Boeve en Ling De tuchtcommissle van de KNVB legde Beove een schorsing van drie wedstrijden op en Ling werd voor een wedstrijd uitgesloten. Theo Laseroms, de trainer van Heracles, die ln de rust van de ontmoe ting Volendam-Heracles een van de grensrechters beledigde, werd beboet met 500 gulden. De helft van dit bedrag ls voorwaardelijk opgelegd. Lase roms kreeg een proefUJd van een Jaar Van Osen- bruggen van Wagenlngen werd met Ingang van 19 mei voor drie wedstrijden geschorst Hij zal dus nog een deel van de nacompeUUe kunnen mee spelen. De tuchtcommissle sprak de volgende straffen uit: Vitesse; Bleljenberg twee wedstrijden onvoor waardelijk en 200 gulden boete. Heracles, trainer Laseroms 500 gulden boete, waarvan de helft voorwaardelijk en een proefUJd van een Jaar Kuipers een voorwaardelijke wedstrijd schorsing werd omgezet m een onvoorwaardelijke. Wagenln- £n: Van Osenbruggen (m.l.v. 19/5) drie wedstrlj- n onvoorwaardelijk en een boete van 150 gul den. Van de Berg een wedstrijd onvoorwaardelijk en 150 gulden boete. Ajax: Boeve drie wedstrijden onvoorwaardelijk en 250 gulden boete. Llng een wedstrijd onvoorwaardelijk en 350 gulden boete SW: Kreft vier wedstrijden onvoorwaardelijk en 125 gulden boete. De elfde etappe in de Vredeskoers heeft de overwinning gebracht aan de Rus Boris Isajew. De rit voerde van Usti Nad Labem naar Sokolow over een afstand van 165 kilometer. Als tweede kwam de Zwitser Blum over de eindstreep, gevolgd door de Itali aan Casatti. Lotto 9 17 - 18 - 25 - 35 - 38 Reservegetallen: 10 - 28. Elfde etappe 1 Boris Isajew (Rust) 185 km ui 3.45.43. 2. Kitian Blum (Zwi) zt.. 3. Giorgio CasatU <It) zt4. Tsjakhlt Zagretdinow (Rust) zt.. 5 Zde- nek Bartorucek <Taj> zt Algemeen klassement: 1 Joen Barlnow (Rus!) 43 22.41, 2. Peter Winnen (Ned) op 3.28, 3 Sergei Morozow (Rush op 4,13. 4 Olaf Ludwig (DDR) op 4.36, 5 Andreas Petermann (DDR) op 5.46. 6 Hans Jouchlm Hartnlck (DDR) op 6,03, 7. Svatolup Henke (TsJ) op 6.58, 8 Thomas Barth (DDR) op 7.01. 9. Krystof Sujks «Pol) op 7.29. 10 Tsjakhlt Zagretdinow (Rusl) op 7,39 PARIJS Ajax is in het toernooi van Paris Saint Germain op de laatste plaats geëindigd. Na een nederlaag (3-2) tegen de organiserende club. ver loor Ajax de strijd om de derde plaats ruimschoots. Benfica bleek met 5-1 sterker. Alle doelpunten voor de Por tugezen werden gescoord door Nene. Verleden week werden de Los An geles Lakers wereldkampioen profbasketbal, een gebeurtenis waar niemand in Nederland van wakker heeft gelegen. Nog minder trouwens zal de mededeling dat de Lakers hun laatste overwinning behaalden zonder center Kareem Abdul Jabber hier te lande aange slagen zijn. Want wie is dan wel die meneer Kareem Abdul Jabber? Antwoord: dat is de meest impo sante verschijning op een basket balveld en verreweg de beste spe ler die ooit de edele basketbal- sport heeft beoefend. En tegelij kertijd een man die bij het grote Amerikaanse publiek verre van populair was en van dat feit nu langzaam stukjes aan het afknab belen is. Kareem Abdul Jabber dus, een torenhoge, slank gesneden, mooie neger die in New York geboren werd en door zijn opvallende leng te meteen de basketbalhoek inge duwd werd. Vanaf vroeg al zwierf hij over de asfaltpleintjes in Har lem of de Bronx, dribbelde de bal de hele dag voort en leerde de black city game, de keiharde struggle for life, de pushers, de dealers, de boefjes en de hoeren. De partijtjes één tegen één en het feit dat je moest winnen om te kunnen blijven spelen. Geen har dere wetten dan de zwarte wetten op de zwarte playgrounds in de zwarte wijken. Via Power Memorial Highschool en de vaderfiguur van coach Jack Donahue leerde hij de sport beter begrijpen en beter spelen en werd zijn naam bekend. Als 17-jarige al werd hij mee uit eten genomen door de toenmalige wereldberoemde profs die hem de mooie kanten van het leven lieten zien. Dure buitenlandse auto's, goed eten en drinken, slank gesne den pakken en mooie vrouwen; de droom van iedere zwarte ghetto- basketballer en deze jongen wist toen al dat dezelfde wereld voor hem open lag. Hij moest alleen nog vier jaar naar school. Lew Alcindor, zoals hij toen nog heet te, kreeg meer dan 300 aanbiedin gen van Amerikaanse universitei ten om te komen spelen, bepaalde zijn keuze tenslotte op UCLA en verhuisde voor het eerst naar Los Angeles. Jabber denkt terug: „Ik ging naar de westkust omdat de academische graden bij UCLA hoog liggen en ik er beter kon leren basketballen, niet voor het goede weer of voor het geld, dat ze me eventueel onder tafel zouden betalen". Drie jaar achtereen werd de ploeg van UCLA met Alcindor als cen traal punt kampioen van de Vere nigde Staten, drie jaar achtereen overheerste de toen twee meter 18 lange atleet al zijn tegenstanders, drie jaar achtereen was hij een klasse apart en in het midden van zijn UCLA-jaren botste hij voor het eerst met de blanke buiten wacht. Het was 1968 en een geor ganiseerde groep zwarte atleten van diverse Califomlsche colleges prepareerden een Olympische boycot. Alcindor bemoeide zich er slechts zijdelings mee door in een klein interview te verklaren dat hij de basisideeën van de boycot kon begrijpen en er in bepaalde punten ook zeer mee eens was. Maar het grote publiek had zijn mening al direct gevormd: Alcin dor was een blankenhater, een strijdbare zwarte Amerikaan en in het toendertijd onmenselijk popu laire televisieprogramma Today van de halfgod Joe Garagiola werd gezegd dat Alcindor daarna beter het land kon verlaten als hij toch voor een boycot was. Mexico zag Alcindor dus niet aan het werk, hoewel hij er natuurlijk wel hoorde en direct nadat zijn vier jaar als student bij UCLA voorbij waren tekende Alcindor een dik profcontract. De vette jaren, de grote auto's, en de dikke weelde arriveerden nu ook voor hem. Alcindor ging spelen voor de Mil waukee Bucks, toucheerde zes ton per jaar maar versoberde snel. Zijn jeugdhuwelijk liep op de klip pen en de basketbalsport was het enige dat hem nog buiten de deur bracht. Hij las onvoorstelbaar veel boeken over de islam en bekeerde zich tot moslim waarna hij de naam Kareem (betekent nobel en vrijgevig) Abdul (betekent die naar van de schepper) Jabber (be tekent onweerstaanbare) aan. En ook die mededeling deed het bij het grote publiek niet al te best. Hij werd direct in een hokje gestopt met de zwarte moslimbe weging, iets waar hij nu met reser ve op terugblikt: „Men dacht dat ik een agressieve moslim was met weer die haat tegen alles wat blank was. ik kwam niet onder dat vooroordeel uit. Het enige dat ik gedaan heb was een wissel van geloof. Ik vond in het mij door mijn ouders bijgebrachte katholi cisme teveel zwakke plekken en de islam kwam mij veel sterker over. En dat was in feite alles." Jabber trok zich langzaam terug, werd nauwelijks nog bereid ge vonden interviews of zelfs maar statements te geven maar bleef in zijn sport op zeer eenzame hoogte staan. In 1972 werden de Bucks wereldkampioen en kon Jabber de eerste kampioensring ontvangen. Daarna trad echt zwarte duister nis in. Milwaukee was niet de stad waar de atleet zich thuis voelde en toen hij aan de leiding van zijn club verzocht om getransfereerd te worden moesten de Los Angeles Lakers maar liefst drie man inle veren (Winters. Bridgeman en Meyers) om de inmiddels tot 2.24 meter uitgegroeide sportvedette over te kunnen nemen. Terug in Los Angeles klaarde de horizon van Jabber eventjes op. Totdat in een van zijn huizen een schietpartij plaatsvond waarbij de politie vijf militante moslims doodschoot en de naam Jabber weer op geheel verkeerde manier in het nieuws kwam. Studiereizen naar Indonesië en Mekka en ver der heel veel alleen zijn vormden zijn bestaan naast zijn vak van profbasketballer en hem meer dan anderhalfmiljoen gulden per jaar opleverde. En daar kwamen geen reclameopbrengsten bij, want geen firma wilde Jabber, geen re clameman zag geld in een cam pagne met een man die het bij het grote publiek toch verspeeld had. Een vedette jawel, maar als mens niet te plaatsen in de blanke Ame rikaanse maatschappij. Jabber viel in 1977 ook zijn eigen sport aan. Eerst door zijn directe tegenstanders openlijk van veel te hard spel te beschuldigen, waarna hij een soort van veredelde motor- bril aanschafte die hij tijdens de wedstrijden ging dragen omdat zijn ogen voortdurend werden uit gekrabd. en later, bij de eerste wedstrijd van het seizoen 1978 door zeer geirriteerd zijn tegen stander Benson in één klap de kaak te breken, een actie overi gens waarbij hij zijn eigen mid- denhandsbeentjes brak. Jabber kreeg een boete van 10.000 gulden voor die ene klap en klaagde nog steeds over de slagerspraktijken van al zijn tegenstanders. En ver der zei hij niets. Kritikasters stel den dat zijn dagen geteld waren, dat zijn inzet duidelijk verminder- door Mart Smeets de, dat hij daarom beter kon stop pen en dat hij de basketbalsport niets meer te bieden had. Vier jaar achtereen was hij gekozen tot ab- 'soluut beste prof ter wereld, maar het was nu afgelopen. Hij moest er maar mee kappen en in Iran gaan wonen. En toen kwam Kareem Abdul Jabber terug. De Lakers kregen een nieuwe baas met zeer veel geld, een andere coach en een se rie nieuwe spelers en Jabber klaar de dermate op dat hij weer aan spreekbaar werd. Men kon makke lijk interviewen, hij gaf handteke ningen aan kleine kinderen, hij gooide zijn motorbril weg en sprak frank en vrij met iedereen die hem maar benaderde. Hij woonde in middels samen met een blanke vriendin die hem geheel kon into men en die hem ook eens het huis uit dreigde te gooien als hij zijn nukkigheid van de beginjaren '70 terug zou nemen. En. hij ging weer basketbal spelen. En hoe! Zijn prachtig gebouwde lijf vloog weer over het veld, hij scoorde als vanouds (28 punten gemiddeld per wedstrijd), pakte rebounds en sloeg tegenstanders de bal boven het hoofd weg. Hij beheerste het gehele seizoen en in de finalewedstrijden tegen de Phi ladelphia '76'ers was hij de onge kroonde koning. Hij regeerde, hij scoorde en hij besliste de Lakers winstwedstrijden. Tot wedstrijd vijf toen hij Zijn enkel al snel bles seerde. Strompelend ging hij al en strompelend kwam hij tegen het einde van de wedstrijd ook weer terug. Karakter dreef hem naar het meespelen en mede door zijn laatste scores won zijn ploeg en nam een voorsprong in de serie van 3-2. De zesde wedstrijd zou hij niet meespelen. Een leger van doktoren onderzocht zijn voet en zo kwam het dat de leiding van de Lakers in feite de zesde wedstrijd cadeau gaf. De zevende en beslissende partij zou in Los Angeles gespeeld wor den en dan kon men misschien van een 50-procent Jabber ge bruik maken. En dus zat de reus op vrijdagavond thuis met zijn voet in het gips en de televisie aan. En hij zag zijn maatjes wereld kampioen worden, in Philadelphia nog wel. En hij zag ze springen en dansen en hij zag champagne en de uitreiking van de werldkampi- oenschapsring. En hij zat thuis en besefte dat zijn ploeg het ook zon der hem gemaakt had. Zonder Ka reem Abdel Jabber, de beste bas ketbalspeler ter wereld. Een man die zei op mijn vraag wat basket bal voor hem betekende: „Veel, misschien wel heel veel, maar bo ven alles dat het mijn beroep is. En eigenlijk niet meer dan dat." VOETBAL Amerikaanse competitie: Roches ter Lancers-Toronto Blizzard 3-1. Memphis Rogu es-Minnesota Kicks 2-1, Portland Timbers-Ed monton Drillers 2-1. California Surf-Houston Hur ricane 1-0. Vriendschappelijk: New York Cosmos- Manchester City 3-2, Vancouver Whltecape (met KroD-AS Roma 1-1. VOETBAL Nog steeds geen bericht gehad dat Notten toch niet heeft getekend bij Feyenoord SOFTBAL Uitslagen hoofdklasse Klnheira- D8S 2 1. Terrasvogets-Bloemendaal 5-2. VOETBAL Voor het home championship won Schotland met 1-0 van Wales. Stand Noord-Ier land 2-3, Schotland 2-2. Wales 2-2 Engeland 2-1

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 21