O wil eerst geld erdienen, dan verdelen 1 tente kan dalen ot 9 a 9,5 procent andelenbelegging moet iscaal aantrekkelijker' Bedenkelijke groei van jonge arbeidsongeschikten Westeuropees verbruik aardgas zal fors stijgen Pandbrief1980 per1982/88. Fruitteelt voelt zich in de steek gelaten 'Geen produktieversnelling in Nederlands aardgas' Ajax Brandbeveiliging in Amerikaanse handen leer risico-dragend kapitaal nodig Z r Post (ABN): Complexe relaties inder klachten verzekeringen Centraal Beheer: in tien jaar met 30 procent Import nodig uit Midden-Oosten ^Westland Utrecht Hypotheekbank Actieplan dringend noodzakelijk Minister Van Aardenne: Weer staking bij Italiaanse grens Dieptepunten zijn keerpunten Besluit reorganisatie Philips ophanden jCjDAG 23 MEI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PRS 17 H 19 onze sociaal-economische redactie Ëia RECHT Voor het Verbond van Nederlandse Ondernemingen is het motto voor de jaren )Ug: Eerst verdienen en dan verdelen. Voor het herstel in het bedrijfsleven zijn volgens de kgevers nieuwe Initiatieven, vernieuwingen en meer risicodragend kapitaal nodig. Daarom het aankopen van aandelen fiscaal aantrekkelijker moeten worden gemaakt. «Hen we bi] voorbaat al aan einde- discussies over de verdeling van lelijke opbrengsten beginnen, Kunnen we het in Nederland voor a73 arep tachtig wel vergeten," waar- a Ijffde VNO-vooizitter mr. C. van n gisteren bij de afsluiting van congres van deze werkgeversor- A onHolan ities in Utrecht. AdllUClCll STE zin nodig. Om de broodnodige initia tieven te kunnen ontwikkelen moet er een mentaliteitsverandering ko men: het doorbreken van de hang naar een risicoloos bestaan voor iedereen. m dien we bij voorbaat al aan elnde- dlscussies over de verdeling van jUJke opbrengsten beginnen, Jkunnen we het in Nederland voor jaren tachtig wel vergeten," waar- tde VNO-voorzitter mr. C. van gisteren bij de afsluiting van "congres van deze werkgeversor- in Utrecht. italiteit van de Jaren zeventig jer volgens mr. Van Veen een van: gwjbruiken wat er niet was, verdelen niet ls en verpatsen wat niet Pn^t. „De boel ls behoorlijk in de t gelopen," hield hij zijn gehoor r een collectieve sector met een erhoofd, de helft van de bedrijven rode cijfers, een verouderd ex- '^feakket. een ontwrichte arbeids- Tkt, de hoogste loonkosten In Eu- en een doorgeschoten nivelle- van inkomens. economisch herstel is volgens n ra VNO-voorzitter niet alleen risico- P' fend vermogen In financiële, J r vooral ook in maatschappelijke nbt Om besparingen in aandelen te sti muleren deed Van Veen een aantal aanbevelingen, die het aandeel fis caal aantrekkelijker moeten maken. Zo bepleitte hij de invoering van het Franse systeem, waarbij het aan koopbedrag van aandelen tot een be paalde grens aftrekbaar wordt ge maakt van de inkomstenbelasting. Op korte termijn zou er Iets moeten worden gedaan aan de dubbele hef fing op uitgekeerde winsten, name lijk via de vennootschapsbelasting en via de inkomstenbelasting. Verder wilde hij het voor bedrijven fiscaal aantrekkelijk maken aandelen uit te geven door het uitgekeerde dividend gedurende de eerste tijd aftrekbaar te maken van de vennootschapsbe lasting. Werknemers zouden op een fiscaal aantrekkelijke manier ook met aandelen moeten kunnen wor den beloond. De VNO-voorzitter had verder nog enkele ideeën om iets te doen aan de problemen op de arbeidsmarkt. Zo zou hij schoolverlaters willen ver- wr 3BTERDAM (ANP) De financie- itukken, waarmee vele on- igen thans worden gecon- hebben enigszins het ka- van een vicieuze cirkel. Door thans lage rendementen en de ider gunstige balansverhoudingen de koerswaarde van vele aande- beneden de intrinsieke waarde, it aandelenemissies slechts op Ier aantrekkelijke voorwaarden itafjgelijk zijn. Vereniging voor de Effectenhan- ■nt in haar jaarverslag dat tvlcleuze cirkel door het nemen "■ppieëlgende fiscEile maatregelen 'fflmoet worden doorbroken. Vol de Vereniging zou moeten wor- Jo onze redactie economie ISTERDAM Geschat kan worden, dat de Nederlandse u pitaalmarktrente dit jaar kan dalen tot 9 a 9,5 procent, armede kan dan aan het einde van dit jaar het vertrouwde itebeeld uit de tweede helft van de jaren zeventig weer '•yugkeren, waarbij de Nederlandse kapitaalmarktrente zich een wat hoger niveau bevond dan die in Duitsland en in de N HAAG (ANP De Nederlandse Jekeraars hebben in 1979 minder en tot klagen gegeven. Dat valt af eiden uit het aantal klachten dat ig jaar werd ingediend bij de „om- isman levensverzekering", de raad toezicht op het schadeverzeke- Sbedrijf en het Inlichtingen- en chtenbureau voor schadeverzeke- ombudsman levensverzekering, zijn functie onafhankelijk en naar in inzicht uitoefent, handelde In 273 klachten af, tegen 365 in 8. Van de klachten In 1979 werden er 73 geheel of gedeeltelijk ten gunste van de klagers afgewikkeld. In 1978 werd in 103 gevallen geheel of gedeel telijk ten gunste van de klagers be schikt. In 1979 wendde de consument zich In 715 kwesties met verzekeraars tot de raad van toezicht. In 431 gevallen bleek snelle afhandeling mogelijk, 91 klachten werden terzijde gelegd. Het inlichtingen- en klachtenbureau voor schadeverzekeringen werd in 1979 ln totaal 1262 keer benaderd (1261 in 1978) met een klacht. In 149 gevallen bleek sprake van een gerechtvaardig de klacht, tegen 154 in 1978. lus dr J. G. Post, afdelingsdirec- i van de afdeling Institutionele ijf leggers van de ABN Bank, in een voor het Nederlands Instituut r het Bank- en Effectenbedrijf, meent, dat het te simplistisch is veronderstellen dat de toekomsti-1 richting van de Nederlandse infla- ook'de toekomstige richting van Nederlandse kapitaalmarktrente 'geeft. Nederlandse kapitaalmarktrente rdt bepaald door een complex stel- van relaties die bovendien nog in tijd veranderen. Op dit moment e|t het er alle schijn van dat het 0 derlandse renteniveau in overheer- ifü mate bepaald wordt door de nf "tse en Amerikaanse kapitaal- I* rktrente, die op hun beurt weer in p, «dzaak de weerspiegeling vormen 1 respectievelijk de Duitse en 'wikaanse inflatie. Wanneer aan red wordt, dat de Amerikaanse in fo aan het einde van 1980 tot 10 °rent zal zijn teruggelopen zoals 'a"gs van officiële Amerikaanse Je. werd meegedeeld dan kan behulp van de gevonden rentere- 'es voor de VS worden uitgerekend 0 Ge Amerikaanse kapitaalmarkt- (langlopende overheidsobiiga- °P dat moment zal zijn vermin- tot 8 a 8,5 procent, zo zegt dr. I^eer daarnaast rekening wordt "ouden met de zienswijze dat de «se inflatie aan het eind van dit 2al uitkomen op 5,5 procent r* nog steeds de officiële Duitse plichten zich, bijvoorbeeld voor maximaal een Jaar, niet alleen bij het arbeidsbureau, maar ook bij een uit zendbureau te laten Inschrijven voor een baan. Verder zou de verouderde arbeidswetgeving ten aanzien van jongeren —zeventienjarigen mogen na zes uur niet werken en voor vrouwen het verbod op nachtar beid moeten worden aangepast. Ook pleitte mr. Van Veen ervoor iets te doen aan de overdrachtsbelasting bij de aankoop van een huis, dit om het werknemers gemakkelijker te maken om te verhuizen. Kleine bedrijven In een inleiding op het congres zei B. W. M. Twaalfhoven, president-direc teur van NV Indlvers, dat nieuwe en kleinere ondernemingen vooral voor het herstel en daardoor voor werk gelegenheid zullen moeten zorgen. Uit cijfers uit de VS blijkt volgens hem duidelijk dat tegenover de afkal ving van het grote bedrijf de groei van veel kleine bedrijven staat. Ook wat betreft het vermogen om tot nieuwe produkten en produktieme- thoden te komen, lijken de kleine en middelgrote bedrijven de grote on dernemingen met lengten te slaan. Research in de kleine ondernemingen levert zeventien keer zo veel vernieu wingen op als ln grote. De conclusie van Van Twaalfhoven luidde dan ook: „Stimuleer als overheid en als grote onderneming de nieuwe en klei ne ondernemingen. Schep een omge ving waar initiatieven worden geno men. Conserveer niet het dode hout, maar laat het jonge groeien." Van onze redactie economie AMSTERDAM De sterke groei van het aantal jeugdige arbeidsongeschikten is zeer bedenkelijk. In tien jaar tijd een stijging met driehonderd procent tot ruim 25.000 arbeidsonge schikten in de leeftijdscategorie van 25 tot 34 jaar, zo wordt opgemerkt in het jaarverslag van Centraal Beheer (verzeke ringen) over 1979. VNO-voorzitter Van Veen (links), Ing. J. A. de Stoppelaar Blijde- teijn van de Algemene Werkgevers Vereniging en VVD-Tweede- Kamerlid De Korte (reehts) bijeen tijdens bet VNO-congres dat gisteren in Utrecht werd gehouden. Van onze redactie economie AMSTERDAM Het aandeel van aardgas in de energievoor ziening van West-Europa zal waarschijnlijk stijgen van 15 procent op dit moment tot 18 9 21 procent in 1990. Onder bepaalde omstandigheden zou het 24 procent kunnen worden. Dat meent de topman van de Nederlandse Gasunie, ir G. Kardaun. Hij gaat er bij deze ontwikkeling van uit dat het verbruik van dieselolie over tien jaar voor de helft zal zijn vervangen door aardgas. Bij de eind verbruiker zal in sommige gevallen elektriciteit (opgewekt door water kracht, olie, gas of kolen) vervangen zijn door aardgas, bij voorbeeld bij wasmachines of vaatwasmachines die zouden werken op boilers die met gas verwarmd worden. Veel is afhan kelijk van de mogelijkheden van goedkope brandstoffen kolen, (zware stookolie) in de industrie, onder meer door milieuvoorschriften. ADVERTENTIE den getracht het beleggen in aande len uitgegeven door Nederlandse on dernemingen voor particulieren en institutionele beleggers aantrekke lijk te maken. Voorts zou de toegang tot de effecten beurs voor ondernemingen moeten worden vergemakkelijkt. Dit, zo meent de Vereniging, zou o.a. kunnen geschieden door de bestaande markt voor incourante fondsen voor zowel uitgevende instellingen als beleggers aantrekkelijker te maken. Daar zou een groter aantal fondsen verhandeld kunnen worden, terwijl de overstap van incourante markt naar officiële beursnotering minder groot zou be hoeven te zijn dan thans het geval is. Pandbrief, looptijd maximaal 8 jaar. Het huidige rentepercentage is 11%, huidige afgifte- koers 101%. (Effectief rendement 10,69%). §\3 In coupures van f1.000,-. Jaarlijkse rente-uitkering f 110,-. Aan toonder. Tussentijds ver handelbaar op de effectenbeurs. Verkrijgbaar bij de kantoren van Westland/Utrecht Hypotheekbank, of bij uw bank of commissionair in effekten. Hoofdkantoor: Amsterdam, Sarphatistraat 1,020-26 31 31 Uitgaande van zijn veronderstellin gen verwacht Kardaun dat de vraag naar aardgas in West-Europa zal toe nemen van 230 miljard kubieke meter in 1978 tot 425 miljard kubieke meter ln 1990, op zijn minst tot 360 miljard (dat is 18 procent van het energiever bruik). Aan de andere kant zal de produktie slechts toenemen van 210 miljard kubieke meter ln 1979 tot 214 k 227 miljard in 1990. West-Europa zal dan ook veel meer moeten importe ren dan de 11 procent van het totale verbruik in 1979. Dit nog afgezien van het feit dat de bewezen reserves in West-Europa bij een jaarproduktle van 220 miljard slechts genoeg zijn voor zeventien jaar. Het verschil tussen produktie en ver bruik wordt niet gedekt door de con tracten die zijn gesloten voor Import ln 1990. Die garanderen slechts leve ranties van 97 miljard van de beno digde 200 miljard kubieke meter. De rest zou voor een deel kunnen komen uit Nigeria en Kameroen. Mo gelijk ook een 20 k 30 miljard uit de Sowjet-Unie maar dat ls erg onzeker. Kardaun zoekt het daarom in het Midden-Oosten. Voor transport naar West-Europa zou de goedkoopste op lossing zijn: per pijpleiding naar de Middellandse Zee, dan omzetting ln vloeibaar gas en vervolgens transport per schip, zo meent Kardaun. Geconstateerd wordt, dat de ervarin gen van de Gemeenschappeljke Me dische Dienst, die de invaliditeit be oordeelt, ronduit verontrustend zijn. Werd bij de invoering van de WAO in 1968 nog vewacht dat het aantal ar beidsongeschikten zich rond de 150.000 zo stabiliseren, nu bedraagt dit aantal al bijna een half miljoen, van wie een deel verborgen werklo zen. En er zijn nog altijd geen aanwij zingen dat het hoogste punt is bereikt. Voorzitter J. W. Ruiter van de raad van bestuur zei bij de presentatie van het jaarverslag dat van de ongeveer 25.000 Jeugdigen ongeveer eenderde wegens psychische oorzaken arbeids ongeschikt ls. Een zorgelijke ontwik keling, die moet worden gekeerd." Het bedrijfsleven heeft daarin, zo zegt Centraal Beheer, zijn eigen taak. Binnen het Verbond van Verzeke raars is het initiatief genomen na te gaan welke de mogelijkheden zijn van de verzekeringsbranche tot het bevorderen van een gericht reactive- ringsbeleid. Gedacht wordt daarbij aan het scheppen van opleidingsmogelijkhe den voor arbeidsongeschikten om hun terugkeer naar het bedrijfsleven beter mogelijk te maken. Welke rich ting het uiteindelijk precies uit zal gaan is evenwel nog onzeker. Cen traal Beheer vindt het echter een goede zaak, dat in de kring van verze keraars het punt van de arbeidsonge schikten „op de rol" is gezet. De omzet van de Centraal Beheer Groep steeg vorig jaar met 20 procent tot 1342 miljoen gulden. Voor de ko mende jaren wordt een minder sterke groei verwacht, met name in de pensi oenverzekeringssector. Goede groei kansen ziet de groep in de computer dienstverlening. Meer personeel Het aantal personeelsleden is van 1978 op 1979 toegenomen van 1676 tot 1910 dat ls met ongeveer 15 procent. Sedert 1975 is het personeelsbestand met circa 70 procent gestegen. „De automatisering die over ons bedrijf is heengegaan heeft derhalve tot nu toe meer in plaats van minder werk ver schaft." Voor 1980 wordt een verdere stijging van het aantal personeelsle den verwacht, zij het minder groot dan verleden jaar. Volgens de heer Ruiter ziet het ernaar uit dat in het kader van de komende wettelijke voorschriften op grond van in EG-verband vastgestelde mini mumbedragen voor de solvabiliteit van verzekeringsmaatschappij aan een geringe premieverhoging (onge veer vijf procent) voor het individuele levensverzekeringsbedrijf niet zal zijn te ontkomen. Het zal echter zeker nog wel tot 1982 duren voor het zover is, aldus de heer Ruiter, die opmerkte dat er aan de kostenkant niet veel meer te doen is. De extra reserves, die straks worden geëist, zullen dus uit hogere premies moeten komen. Wijzelf vinden die niet nodig, maar we worden er toe gedwongen." Van onze redactie economie ARNHEM Voorzitter W. Lokhorst van de Geldersche Maat schappij van Landbouw vindt een actieplan voor de fruitteelt door bedrijfsleven en overheid samen een dringende nood zaak. Op korte termijn moeten daden worden gesteld, aldus Lokhorst, wil de situatie in de fruitteelt niet in een hopeloze sfeer geraken. DEN HAAG Minister Van Aardenne (economische zaken) is niet van plan de produktie van aardgas in ons land te verhogen. Hij wil niet toegeven aan de internationale druk om in versneld tempo gas uit de bodem te halen. Het Internatio naal Energie Agentschap (IEA) te Parijs verwijt Nederland uit de pas te lopen met andere westerse industrielanden. Terwijl die landen de invoer van olie aanzienlijk willen terugdringen, mikt ons land de komende jaren juist op extra olie, teneinde de aardgasvoorraden te sparen. Van Aardenne heeft gisteren in Parijs zijn aardgasbeleid moeten verdedi gen tegenover andere westerse lan den, aangesloten bij het IEA. Aan vankelijk zag het ernaar uit, dat er nu al een hogere aardgasproduktie van ons land verlangd zou worden. De Nederlandse delegatie wist echter te voorkomen, dat ons land uiteindelijk in een adem genoemd werd met Noor wegen, Engeland en Amerika. Het IEA wil dat deze landen de produktie van hun aardgasvoorraden zo spoe dig mogelijk uitbreiden. Er werd wel een beroep gedaan op Nederland om de opsporing en ex ploitatie van nieuwe aardgasvelden met meer kracht ter hand te nemen. Ook moet ons land alles doen om olie als brandstof te vervangen door gas, „overal waar dat mogelijk is". Vooral het gebruik van olie als brandstof voor elektriciteitcentrales moet be perkt worden. Kritiek Volgens directeur Lantzke van het IEA is het Nederlandse aardgasbeleid „op z'n zachtst gezegd discutabel'" problemen zijn op de internationale oliemarkt. Nederland wil zijn voorra den niet voör die tijd uitputten," al dus de bewindsman. HIJ hield zijn collega-ministers ook voor, dat de omvang van de produktie sterk beïn vloed wordt door de vraag vanuit andere Europese landen. Meer dan de DEN HAAG (ANP) De Italiaanse veterinaire diensten staken op 23, 24, 26 en 27 mei, terwijl op 25 mei, eerste Pinksterdag niet gewerkt wordt. Voor de Nederlandse vervoerders van vlees, groente en fruit heeft deze sta king de nodige gevolgen, zo waar schuwt de NOB-Wegtransport. Zon der keuring komen deze produkten het land niet ln. Aan de Frans-Italiaanse en Oosten rijk-Italiaanse grensovergangen be staat geen mogelijkheid om de lading electrisch te koelen, zodat overge- He't leidt bewust tót een groter beslag' gaan moet worden op aggregaatkoe- op de oliemarkt. Minister Van Aar- ling vanaf de wagen. Dat laatste is helft van het Nederlandse aardgas wordt geëxporteerd. Ook andere onderdelen van het Ne derlandse energiebeleid hebben vra gen opgeroepen bij het IEA. Het agentschap meent dat er snel een antwoord gegeven moet worden op de vraag of Nederland nieuwe kern centrales zal bouwen. Mocht de ko mende maatschappelijke discussie (over kernenergie) uitmonden in een politieke afspraak tegen kernenergie, dan dreigt het kolenbeleid van Neder land in het nauw te komen. Volgens het IEA kan dit beleid dan wel eens „te ambitieus" blijken te zijn. Minister Van Aardenne houdt het er in zijn zogeheten codenota op, dat aan het einde van deze eeuw tenmin ste veertig procent van de elektrici- teitsproduktie afhankelijk is van ko len. Het IEA vraagt zich af, of dat cijfer nog wel verhoogd kan worden, ook al zou een keihard „nee" tegen kernenergie dat onontbeerlijk ma ken. Van ons land wordt in elk geval verwacht, dat er meer gedaan wordt aan het onderzoek naar de toepassing van kolen. Hij zei dit gisteren tijdens de leden raad van zijn vereniging in Arnhem. Lokhorst toonde zich teleurgesteld in de houding van de Nederlandse over heid, die naar zijn zeggen óf zeer karig, óf zeer schoorvoetend aan de wensen van de fruittelers tegemoet komt. Hij zei het „ergerlijk" te vin den, dat er in EG-verband geen wil aanwezig is om beperkingen op te leggen aan de import van appelen vanuit het Zuidelijk halfrond op de reeds overvoerde Europese markt Deze invoer is één van de grootste problemen waarmee de Nederlandse tuinbouw te kampen heeft. Lokhorst: „De Betuwe heeft zojuist in bloei gestaan. Vele tienduizenden mensen bezochten opgetogen het gebied. Het is voor velen die van deze bloemen pracht hebben genoten haast onvoor stelbaar, welk een tragedie op dit moment achter deze landschappelij ke pracht schuilgaat." De situatie in de fruitteelt kan, vol gens Lokhorst, alleen maar als be droevend worden aangemerkt. De enorme hoeveelheden fruit die ter in terventie zijn aangeboden, zijn hier voor wel de duidelijkste illustratie. Hij voegde eraan toe dat de Neder landse fruitteler zich op dit moment „wel zeer veriaten voelt door het be leid". Lokhorst zei verder de komende maanden een daling te verwachten van de veevoederprijzen met enkele honderden guldens per kilo. Deze da ling is, volgens hem, te danken aan recordoogsten in de Verenigde Staten en Brazilië van sojabonen, die als grondstof dienen, goede vooruitzich ten voor de nieuwe oogst en een gro ter aanbod van veevoeder uit Frank rijk. Hij zei te hopen dat dit meer perspectief voor de Nederlandse var kensveehouderij zal betekenen. De prijsvoorstellen voor de land- bouwprodukten binnen de EG (vijf procent) konden ook ln de ogen van Lokhorst geen genade vinden. Hij be toogde, dat zelfs met een stijging van 7,9 procent de boeren nog maar op de nullijn zouden zitten. Overigens bleef zijn kritiek niet beperkt tot de prijs voorstellen: „Er dreigen toenemende gevaren door de landbouwoverschot ten te laten mee-financieren door de sector zelf, zonder dat er structurele maatregelen worden genomen om het marktevenwicht te herstellen. Boven dien kan het gemak waarmee beslis singen op EG-niveau worden uitge steld, niet anders worden uitgelegd dan als sollen met de boerenbe- langen." denne bleek echter niet erg gevoelig voor de kritiek. „Ons aardgasbeleid gaat uit van het IEA-beginsel, dat het Westen minder afhankelijk moet worden van olie. echter een ondoenlijke zaak, gedu rende vijf dagen. Bovendien is het onmogelijk vee bij de grens uit de wagens te laten. De staking ls op nieuw het gevolg van een conflict tussen de Italiaanse veterinaire Dr. Post prognoses luiden dan kan met be hulp van de gevonden renterelaties voor Duitsland worden berekend dat de Duitse kapitaalmarktrente op dat moment eveneens 8 k 8,5 procent zal bedragen. Wanneer deze renteniveaus in Duits land en in de VS ook werkelijk gerea liseerd worden, dan lijkt volgens hem voor Nederland een gematigde rente daling in de rest van 1980 niet on waarschijnlijk, al zal dit proces zich met de nodige schommelingen kun nen voltrekken. Ook in de jaren negentig zullen er dienst en de Italiaanse regering. ADVERTENTIE modulex kompjete bewegwijzering- systemen geniaal eenvoudig 02503-14441 Prof. Heertje: Van onre redactie economie HEEMSTEDE „Als iedereen zegt dat het slecht gaat en ie dereen denkt dat het helemaal verkeerd gaat, is dat eigenlijk een hele goede zaak. Want dat betekent dat we ons met z'n allen een klein beetje bewust worden dat er inderdaad wat mis is." Dit zei prof. dr A. Heertje bij de opening van een showroom van het bedrijf Mebro Huis Techniek in Heemstede. Het bewust worden dat er wat mis is, zag hij als het begin van het herstel en het begin van een verbetering. Dat geldt volgens hem ook voor de bouw. Voor zover er dieptepunten zijn, zijn die dieptepunten ook altijd keer punten. Weliswaar is op het ogenblik de groei uit de „offi ciële" bouw, maar daarnaast bestaat ook nog een stuk „offi cieuze" bouw; het officieuze circuit. Volgens prof. Heertje is er geen sector in onze natio nale economie die zo sterk groeit als het officieuze of zwarte circuit. AMSTERDAM (ANP) De Boer (Ajax Brandbeveiliging) is overgeno men door de Amerikaanse Walter Kidde Company. De overneming van het gehele aandelenkapitaal van De Boer door Walter Kidde zal, volgens de directie van het Amsterdamse be drijf, geen invloed hebben op het ge voerde personeelsbeleid, het thans gevoerde leveringsprogramma en de samenstelling van de directie. Gezien de internationale ontwikke lingen op haar marktgebieden zal de integratie van De Boer in het Walter Kidde-concem resulteren in een ster ke toeneming van kennis, ervaring en flexabiliteit en mede daardoor een grote waarborg zijn voor het voortbe staan van het bedrijf, zo zegt de direc tie van De Boer. De Boer, opgericht ln 1910, heeft vier vestigingen in Nederland (Amster dam, Rotterdam, Eindhoven en Gro ningen) en biedt werk aan bijna 350 personeelsleden. Het bedrijf houdt zich bezig met de ontwikkeling, ver koop en montage van brandbeveül- gingsapparatuur (onder de merk naam Ajax) alsmede met industrie techniek en isolatie. Walter Kidde is een concern met vele vestigingen en deelnemingen in de gehele wereld. De omzet van het con cern bedroeg vorig Jaar ruim twee miljard dollar. FNV en CNV niet akkoord EINDHOVEN Philips neemt bin nen vier weken een beslissing over de reorganisatieplannen voor de hoofd- industriegroepen glas en elcoma. Bij de besluitvorming zullen de stand punten van de vakbonden en de ad viezen van de betrokken onderne mingsraden serieus worden betrok ken Philips heeft dat gisteren aan de vakbonden meegedeeld. Zoals bekend verdwijnen volgens de reorganisatieplannen in totaal 1500 arbeidsplaatsen waarvan 750 in Eind hoven en 500 in het noorden en 250 in Limburg. De vakbonden hebben gis teren verdeeld gereageerd op de reor ganisatieplannen. De industriebon den FNV en CNV gaan niet akkoord met de plannen. P. de Haan van de industriebond CNV erkent dat maat regelen nodig zijn maar hij vindt de reorganisatieplannen geen goede op lossing. „Wij hebben bezwaar tegen het aantal arbeidsplaatsen dat verlo ren gaat en tegen de manier waarop de reorganisatie wordt aangepakt. Verder gaan wij niet akkoord met gedwongen ontslagen." De unie BLHP en de Federatie Hoger Philipspersoneel verzetten zich niet tegen de plannen op voorwaarde dat er geen gedwongen ontslagen vallen en dat de reorganisatie goed wordt begeleid. Als aan die voorwaarden niet wordt voldaan wijzen zij de plan nen alsnog af.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 19