Elektriciteitsbedrijf in )verijssel goed bij kas Protesten tegen sportvissen bij nacht UW ANWB ADVISEERT: Casino's moeten groot deel van schuld betalen CN V-congres over huisvesting afgelast Vertrouw op D'66 grote winnaar bij verkiezingen Purmerend JA CNV—. nige jaren geen of lagere tariefsverhogingen? Ontdek het Seheim van Necrlands nieuwste kaas! 'Ook elders minder zout, méér smaak! enodigden tonen geen interesse Neem ook'n goede reisverzekering. Kom naar't ANWB-kantoor. Beroepsvissers en natuurbeschermers tegen besluit minister Braks Vrouw dwingt inbreker tot overgave Nieuwe groep christen-Turken in Nederland Politie Groningen houdt ontsnapte gevangene aan ÊRDAG 22 MEI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S 3. ig. D-t' ma sdlt meen onzer verslaggevers [OLLE De IJsselcentrale in Zwolle zit zo goed in het geld dat de elektriciteitsverbruikers baar gebied mogelijk enige jaren niet lastig gevallen hoeven te worden met tariefsverho- ADVERTENTIE lelijkheid opperen gedeputeerde staten van Overijssel naar aanleiding van een ta van het D'66-statenlid drs A. A. Veldkamp uit Hengelo. In zijn stuk spreekt tische winsten" die het bedrijf maakt. 'n Bovenste beste natuurkaas uit het land van Maas en Waal. Volsens de bes j te ambach telijke tradities Jlyan verse dagmelk bereid en 25% minder zout dan gebruikelijk. Een traktatie voor de iiefhebbers, i zijn stuk vast dat zes jaar een winst lden is gemaakt. In ;n elektriciteitscen- provincies volgens ook flinke winsten. Bij voor- Jd in Gelderland 292 miljoen, in ird-Hoiland 335 miljoen, in Noord- bant 357 miljoen en in Limburg miljoen. In Groningen was in het- (de tijdvak (1971-'77) de winst aan- rJijk lager: 48 miljoen en in Zee- d 50 miljoen. u aanleiding van de nota van dkamp hebben gedeputeerde sta- van Overijssel de zaak aan de e gesteld en ze zijn tot de conclu- gekomen dat het eigen vermogen de IJsselcentrale ten opzichte het totale vermogen thans hoog Ërzlt in het eigen vermogen van de selcentrale zelfs een „ruimte" van miljoen tot 276 miljoen gulden totaal vermogen is 1,11 miljard. jzengeur combineerde produktieprocessen voor warmte en elektriciteit in de industrie en bij andere grootgebrui- 4» kers, bijvoorbeeld ziekenhuizen. Ook Tfl'PQÉ* 1X7"! n oton valt denken aan stadsverwarming ■tvl 0\>/ VV lllioLdl en dergelijke. Nog dit Jaar komen GS met een memorandum over deze kwestie. Tevens zullen zij bekijken of er een hoger dividend voor de aan deelhouders in zit. zowel op vuistje! GS van Overijssel staan op het stand punt dat een verhouding waarbij het eigen vermogen 35 tot 40 procent de boterham als uit het Dc Maaslander; (In de winkels waar het soed kaas kopen is, komt u 'm vast wel tesen.) uitmaakt van het totaal vermogen. Die komt overeen met de criteriagdie Nieuw stelsel kansspelbelasting op komst in kapitaalmarktknngen worden ge- A o i hanteerd bij het verstrekken van le ningen op lange termijn. Bij de IJs selcentrale maakte het eigen vermo gen enige tijd geleden bijna 60 pro cent uit van het totaal vermogen. Wordt dat teruggebracht naar de aanvaardbaar geachte percentages, dan ontstaat er een „ruimte" van 221 miljoen gulden 276 miljoen gulden. Energiebeleid Er zijn, aldus GS, enige mogelijkhe den tot bijsturing. Gedurende enkele jaren zouden tariefsverhogingen ach terwege kunnen blijven, geheel of ge- tvenredig veel aandacht schenkt deeltelijk, waarbij dan jaarlijks wel de behaalde resultaten. Veld- t provinciaal bestuur is het niet in i opzichten met Veldkamp eens. [name zijn GS van mening dat hij filmF uc ucl,amuc icauituiArii. vciu- moet worden bekeken of dit niet van Mt zou su&£ereren dat er „alleen negatieve invloed is op een zuinig s ar van rozengeur en maneschijn energieverbruik. takeis". GS stellen daar tegenover Verder zou het geld besteed kunnen tprti het maken van winst de continu- worden aan het deelnemen in projec- l€e® t mogelijk maakt, een zaak die de ten in het kader van het nationale idacht moet hebben, ook al gaat energiebeleid. Het college denkt om een overheidsbedrijf. daarbij, aldus zijn antwoord, aan ge- Van onze sociaal-economi sche redactie DEN HAAG De casino's zullen hun belastingschuld van rond 350 miljoen gulden voor het grootste deel toch moeten afbetalen. Daarnaast komt er een ander stelsel voor de heffing van de kansspelbe lasting, overeenkomstig het wetsvoorstel van de regering. Een PvdA-voorstel om de be lasting te heffen aan de speel tafel, elke keer als een prijs wordt gewonnen, krijgt geen meerderheid in de Kamer. het wetsontwerp, 1 november 1978. De schuld was toen al opgelopen tot 151 miljoen gulden. Volgens het nieuwe stelsel is over de jaren daarna waarschijnlijk nog der tig miljoen verschuldigd, zodat er in totaal nog rond 180 miljoen zou moe ten worden betaald, overigens zonder rente Want anders zouden de casino's hun hele jaarlijkse winst van rond dertig miljoen gulden al meer dan nodig hebben voor betaling van rente over de belastingschuld ADVERTENTIE De kansspelbelasting bedraagt 25 procent en is verschuldigd over prij zen van meer dan duizend gulden. De casino's hebben echter vanaf hun be gin in oktober 1976 gebruik gemaakt van de mogelijkheid in de wet, de belasting niet op de prijzen in te houden maar voor rekening van het casino te nemen. Al spoedig bleek dit systeem ondeugdelijk. Zo werd in 1978 voor rond vierhonderd miljoen gulden uitbetaald aan prijzen. De ca sino's waren daarover dus 135 mil joen gulden belasting verschuldigd. oo. IM HAAG - De werkende jongeren van het CNV hebben Sko^^iTSf steren in Den Haag een congres moeten afzeggen, omdat de prijzen bedroeg dat jaar echter Élhollandse woningbouwverenigingen er geen belangstel- maar 31 miljoen gulden De belasting ling voor toonden. Staatssecretaris Brokx van volkshuisves- was dus niet te vold<>en. tz kon zijn toespraak in zijn zak houden en enkele Kamerle- n werd te kennen gegeven dat hun bezoek aan het Haagse Spelresultaat jj(J tagresgebouw ijdel ZOU zijn. De nieuwe wet wordt dat de belasting maal nog een keer aan, in de hoop dat voortaan wordt geheven over het er in november een herkansing van spelresultaat, dus de brutowinst. Dit kan komen. Wie weet kunnen we dan nieuwe stelsel zal worden toegepast een resultaat bereiken." vanaf het moment van indiening van Zeker op je belangrijkste dag. ler, an onze Haagse redactie maart al hielden de jongeren van CNV een enquête onder alle wo- tfcbouwverenigingen in Zuid-Hol- id - dat zijn er ongeveer tweehon- tl om eens te peilen hoe het zit t de huisvesting die zij jongeren pa» *ien. Aan een- en tweepersoons- icfcpshoudens, zoals dat formeel heet. aanbod bleek miniem te zijn. geveer een kwart procent van het ^iogbestand dat deze verenigin- onder hun hoede hebben blijkt ■behouden aan jongeren. Dat was het CNV aanleiding om een con té houden met als doel te kijken dé oorzaak is van zo'n gering Uj en of verenigingen bereidheid len om daar iets aan te doen. j* minder dan drie keer werden de Jigen gestuurd. De respons p vrijwel nihil. In totaal zes vereni- ft waren bereid daar over te ko- [B praten. De rest liet veelal zonder "b verstek gaan. Men had op dat res onder meer willen praten ér het verschijnsel „kraken" en wat I tri-schillende partijen daarvan ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers PURMEREND Bij tussentijdse verkiezingen, gisteren, in de Noordhollandse gemeente Purmerend is D'66 opnieuw de grote winnaar. De democraten gingen, vergeleken met de raadsverkiezingen van twee jaar geleden, van 7,5 naar 16,5 procent. In de gemeenteraad had D'66 twee zetels, dat worden er nu vier. Het totaal aantal raadszetels is gestegen van 23 naar 25. De vorige staatssecretaris van finan ciën, Nooteboom. wilde aanvankelijk het nieuwe stelsel gaan hanteren met terugwerkende kracht tot het begin van de casino's. Dan zou het grootste deel van de schuld aan de fiscus wor den kwijtgescholden. WD en D'66 waren het daarmee eens, maar CDA en PvdA niet. Zij vinden, net als de nieuwe staatssecretaris Van Amels- voort, dat de casino's zelf het oude stelsel van heffing hebben gekozen en niet meteen hebben omgegooid toen de zaak al snel spaak liep. De rege ring en de Kamer hebben ook schuld aan de hoge belastingschuld, doordat het zolang is gaan duren voor de nieuwe wet in werking treedt. Van Amelsvoort had twee jaar geleden als CDA-Kamerlid zelf al een motie inge diend tegen staatssecretaris Noote- Dooms plan van kwijtschelding. De afbetaling zoals die er nu komt. is niet helemaal wat CDA en PvdA had den gewild. Zij wensten dat wel rente zou worden geheven over de nog openstaande belastingschuld. iest bewijs CNV-jongeren zijn buitengewoon surgesteld over het feit dat het «res niet is doorgegaan. Het is een ding goed geweest: „Het Ste bewijs is geleverd dat woning- wverenigingen niet de geringste langstelling hebben voor het huis- Ujl sten van jongeren," aldus de reac- van Henri Leerentvel. bestuurslid i de CNV-jongeren. Maar wat aan "angen, nu dit congres niet is door- gf ?aan? „We zijn heel coulant," aldus 7 t bestuurslid, „we schrijven ze alle- Dc Internationale Reis- en Krediet brief zorgt voor hulp, op het moment dat het nodig is, maar betaalt niet alle onvoorziene kosten. Daarvoor is een goede reisverze kering onmisbaar! in de gemeenteraad. De CPN verloor weliswaar één procent van de stem men, maar behoudt haar twee raads zetels wel. De opkomst bij de tussentijdse ver kiezingen, nodig door een grenswijzi ging en gebiedsuitbreiding van Pur merend, was zeer laag. Iets meer dan 60 procent van de Purmerenders gin gen gisteren stemmen, tegen 73,7 pro- Colie£6 cent twee jaar geleden. Volgens een voorlichter van de gemeente is dit Het Purmerendse college van burge- voornamelijk te wijten aan het feit meester en wethouders telt vier wet- dat vele mensen de noodzaak van deze verkiezingen niet of nauwelijks inzagen. Wat de ove/^e politieke partijen be treft; in tegenstelling tot recente opi niepeilingen bleef in Purmerend het aantal zetels voor bijna alle partijen ongeveer gelijk. De PvdA houdt haar zeven raadsze tels, ondanks een klein verlies van drie procent. Het CDA verloor onge veer één procent en blijft daarmee gelijk of vijf raadszetels, het zelfde aantal als de WD. Deze partij boekte een minieme winst van een half pro cent. Een zelfde percentage verloor de PPR, maar omdat de PSP iets won, zijn de radicalen één zetel kwijt geraakt en houden ze er nu nog één over. De PSP kwam in 1978 welgeteld negen stemmen tekort voor een zetel, maar die hebben ze nu wel net gekre gen, waardoor deze partij terugkomt houders, op dit moment twee van de PvdA, een van het CDA en een van de WD. Aanstaande zaterdag beginnen de onderhandelingen voor een even tueel nieuw college van b. en w. Het algemeen gevoelen onder de politici van Purmerend is dat het eigenlijk raar zou zijn de wethouders die er net twee jaar zitten en dus eigenlijk pas ingewerkt zijn. nu al naar huis te sturen. Toch is het niet ondenkbaar dat D'66 met deze recente uitslag inde hand een wethouderszetel zal claimen. Vol gens een D'66-woordvoerder zou in dat geval het CDA zijn wethouder moeten opgeven. Deze wethouder zou omstreden zijn vanwege een politieke ruzie rondom de stadsverwarming. D'66 aarzelt echter nog over een der gelijke claim, voornamelijk omdat de fractie van D'66 zeer vele onervaren politici bevat. ADVERTENTIE MOET U ER ECHT EERST ZELF GEWEEST ZIJN? Zelf de armoede van de Derde Wereld zien, zelf ontdekken hoe hard die ont wikkelingssamenwerking nodig is. Het CNV probeert met een eigen programma en met een vooruitstrevend beleid die kloof tussen arm en rijk te verkleinen. U hoeft er van ons niet heen, maar uw steun kunnen we best gebruiken. Juist, door lid te worden. Doen. Vandaag nog. dat spreekt me aan Ik word CNV-lid O Stuur mij nadere informatie Beroep: SAMEN OP DE GOEDE WEG Christelijk Nationaal Vakverbond Vijfling maakt 't goed LEIDEN (ANP) De vijfling die op 8 mei in het Academisch Ziekenhuis in Leiden is geboren maakt het goed. Als alles goed blijft gaan, mogen de baby's over drie maanden naar huis Alle vijf zijn ze nu van de beade mingsapparatuur af. Twee kinderen krijgen al normaal voeding, de ande ren nog kunstmatig. S uizenden verzoeken »r werkvergunning egalen ingediend «o een onzer verslaggevers de gewestelijke beidsbureaus zijn tot en met giste- enkele duizenden aanvragen voor werkvergunning voor op dit mo- i»t nog illegaal in ons land verblij de buitenlandse werknemers in- diend Het gemeentelijk arbeidsbu- in Amsterdam registreerde met W aanvragen het leeuwedeel ervan, ostaande dinsdag loopt de „over- "Kregeling illegalen" af. die die 'Balen alsnog de kans moet geven .legaal beschouwd te worden. Di- :t®urs van de arbeidsbureaus ver enten overigens niet dat het aantal "vragen nog zal toenemen. f aanvraag voor een werkvergun- "8 moet door de werkgever en ■rtnemer samen ingediend worden net GAB, voorzien van de papie- n waaruit blijkt dat de werknemer de criteria voldoet. "Jdenten en docenten van de Kat- ■eke-Theoiogische Hogeschool in hebben hun solidariteit be- ii» ?let ^et veraet van de illegale ««niandse werknemers tegen de ..1 ember wet" In een brief aan de ^voorzitters in de Tweede Ka de voorzitters van het FNV en kj-Vffv. de Nederlandse bisschop- en de voorzitter van de Raad van «felsen zij legalisering van alle ^toffers van de ..1 november- 'door Hans Schmit DEN HAAG Het besluit van minister Braks (landbouw en visserij) om met ingang van het nieuwe visseizoen (1 juni) het nachtvissen toe te staan, heeft grote verontrusting gewekt bij beroepsvissers, natuurbeschermers en een deel van de sportvissers. Gevreesd wordt dat de beroepsvisserij onder zware druk zal komen te staan, dat de natuur (vooral langs de waterkant) ernstige schade zal lijden en dat de stroperij zal toenemen. Minister Braks kondigde eind april op een hengelsportbeurs aan dat het verbod om tussen zonsondergang en zonsop gang te vissen voortaan voor iedereen zal worden opgehe ven. Tot nu toe mochten in de nachtelijke uren alleen de be- roepsbinnenvissers aan de slag; sportvissers mochten die uren niet in actie komen Het besluit van minister Braks is voor een aantal be trokkenen volkomen onver wacht gekomen: er is geen overleg geweest met ae be roepsbinnenvisserij, terwijl ook een andere in het gebrui kelijke overleg betrokken or ganisatie, het Centraal Neder lands Hengelaarsverbond, niet is gehoord. De beslissing is alleen genomen na overleg met de overkoepelende vere niging van sportvissersfedera ties. Naar aanleiding van de pro testen zal de vaste commissie voor de visserij in de Tweede Kamer vandaag een gesprek hebben met vertegenwoordi gers van de organisaties van beroepsvissers. Commissie voorzitter Roels (PvdA) zei gisteren dat hij de commissie in ieder geval zal voorstellen minister Braks over het be sluit en de wijze waarop het genomen is nader aan de tand te voelen. Aantasting Volgens drs. D. J. Langstraat, secretaris van de organisaties van binnenvissers, betekent de algehele vrijstelling een nieuwe aantasting van de broodwinning van de beroeps vissers. Een belangrijke vis voor de beroepsvissers is de paling. Deze vis aast 's nachts en het is duidelijk dat wan neer ook sportvissers wordt toegestaan 's nachts gericht op paling te vissen, de concur rentie voor de beroepsvissers wordt vergroot. Dit klem des te meer in gebieden waar een splitsing van visrechten is doorgevoerd, zoals in Fries land: daar mogen de beroeps vissers uitsluitend op paling vissen. Bovendien betekent de alge hele vrijstelling van het ver bod om 's nachts te vissen een vrijbrief voor de stroperij, zo meent drs. Langstraat. Mo menteel reeds wordt één op de vier beroepsvissers jaarlijks bestolen van fuiken en vangst. Wanneer 's nachts bij een stroper een hoeveelheid paling in de boot wordt aange troffen. is hij strafbaar. Na 1 juni echter hoeft hij slechts een hengel bij zich te hebben om vrijuit te gaan: hij kan dan de gestolen paling immers zelf hebben gevangen. Controle op stroperij zal na 1 juni zin loos zijn: iedereen die 's nachts een hengel bij zich heeft, kan doen wat hij wil. 'Volgens secretaris A. J. Sweep van het Centraal Nederlands Hengelaarsverbond is het be sluit genomen zonder conse quenties als die voor de stro perij te overzien. Hij vreest dat de opheffing van het ver bod 's nachts te vissen wel eens onverwachte gevolgen voor de sportvissers zou kun nen hebben: „Er is ook geen overleg geweest met de be heerders van de wateren, zoals de waterschappen en an dere eigenaren. Het risico be staat dat, wanneer zij ineens geconfronteerd worden met allerlei nachtelijke praktijken waar zij geen of nauwelijks controle op hebben, zij beslui ten de visrechten van hun wa ter maar helemaal niet meer te verhuren". Natuur Ook natuurbeschermingsor ganisaties (Natuurmonumen ten. Vogelbescherming. Na tuur en Milieu en de elf pro vinciale landschappen) heb ben er bij de Tweede Kamer op aangedrongen minister Braks te bewegen zijn besluit in te trekken. Zij vrezen dat het besluit ernstige schadelij ke gevolgen zal hebben voor de natuur en het milieu. Drs. Marijke Brunt van de stich ting Natuur en Milieu: „Wij verwachten onder meer een verstoring van de vogelwe reld. met name van fourage rende nachtvogels en van rus tende en broedende vogels. Het toezicht op het gebruik van de terreinen, dat overdag al zo moeilijk is door een ge brek aan daartoe opgeleide mensen, zal 's nachts vrijwel onmogelijk zijn. Overdag is er nog enige sociale controle, maar die ontbreek 's nachts. Het aantal overtredingen van de jacht- en vogelwet, zoals stroperij, zal zonder meer toe nemen" Minister Braks heeft inmid dels laten weten niet van plan te zijn het besluit in te trek ken. Voor de radio zei hij dins dagavond zijn besluit te heb ben genomen in de overtui ging dat de sportvissers hun sport 's nachts met dezelfde verantwoordelijkheid ten op zicht van natuur en omgeving beoefenen als ze Overdag doen. Vraagtekens Hierachter kunnen echter de nodige vraagtekens worden gezet. De betrokken instan ties (onder wie het ministerie van landbouw en visserij) zien zich immers telkens weer ge noodzaakt de twee miljoen hengelaars er via folders op te wijzen het water schoon te houden, hun afval niet weg te gooien, de oevers en het riet niet te vertrappen, geen plan ten en bomen te beschadigen en de vogels te ontzien. Daar bij gaan zij nog voorbij aan de vissen zelf, die door ondes kundige behandeling veel on nodige pijn wordt aangedaan Evenals vorig jaar zal de Die renbescherming onder het motto „Vissen hebben ook ge voel" aandacht aan dit aspect besteden. Op de eerste twee dagen van het visseizoen (31 mei en 1 juni) zal boven de viswateren in Zuid-Holland een reclamevliegtuigje met deze boodschap vliegen Van een onzer verslaggevers SCHEVE NINGEN Mevrouw A. van de Beid, vertelt nogal lakoniek over de manier, waar op zij een inbreker heeft ingere kend: „Hij kwam gillend de trap af en ik ging gillend de trap op. Toen hij ons huis uit vluchtte ben ik hem in m'n auto achtemagereden." Mevrouw Van de Beid. lid van het presidium van het CDA- vrouwenberaad. statenlid voor het CDA in Zuid-Holland en echtgenote van C. A. van de Beid, de directeur van het Cen traal Planbureau, slaagde er een paar straten verder in de inbreker tot „overgave" te dwingen. Hij had sieraden uit haar woning meegenomen en bood aan die terug te geven, toen hij met zijn auto bijna klem kwam te staan Mevrouw Van de Beid: „Hij stapte in mijn auto, kwam naast mij zit ten en zei de sieraden terug te willen geven, als de politie er maar niet bij werd gehaald." Mevrouw Van de Beid piekerde daar niet over: „Toen ik hem de trap af zag komen, dacht ik: Dat is dezelfde als vorig jaar. Toen is er namelijk ook een geweest en die ontsnapte door het raam. Dit keer mocht hij niet ontsnappen." Terwijl de inbreker, een 24-jarige man en mevrouw Van de Beid in de auto onderhandelden, reed zij een garage binnen, stapte uit en belde de politie. Het perso neel zorgde ervoor dat de man niet kon ontsnappen tot de po litie ter plaatse was. Aan de ontmoeting op de trap met de inbreker, heeft me vrouw Van de Beid nog een herinnering overgehouden. „Hij wilde vluchten, duwde me opzij en greep me bij de keel. Dat heeft een blauwe plek op geleverd, maar dat gaat zo In de hitte van de strijd." Van onze parlementsredactie DEN HAAG Opnieuw bevindt zich een grote groep christen-Turkse asiel zoekers in ons land. Volgens het mi nisterie van justitie gaat het om on geveer 400 personen, die de afgelopen maanden naar Nederland zijn geko men. De meesten van hen hebben onderdak gevonden bij geloofsgeno ten en familieleden in Twente. Evenals hun voorgangers beroepen de nieuwkomers zich op vervolging om geloofsredenen. Volgens een woordvoerder van het ministerie wor den de asielverzoeken, geval voor gé val beoordeeld. Zolang de procedure loopt, kunnen de aanvragers niet het land worden uitgezet, tenzij er sprake is van bedrog of een ander land van opvang. Vorig jaar zorgde een groep van Turk; se christenen voor een politieke kwes tie, die staatssecretaris, Ha ars van justitie in ernstige moeilijkheden bracht. Na herhaalde tussenkomst van de Tweede Kamer mocht uitein delijk het .merendeel van deze men sen hier blijven. 41 van hen moesten het land verlaten. Volgens de woordvoerder zijn sinds die zaak vorig najaar werd afgeslo ten, druppelsgewijs nieuwe Turkse christenen Nederland binnengeko men. Sinds begin maart namen de aantallen geleidelijk toe. Van onze correspondent GRONINGEN De Groninger poli tie heeft dinsdag bij toeval een enkele weken geleden ontsnapte huurmoor denaar in het Noorderplantsoen in Groningen aangehouden. De man zat 'een straf Hit van negen jaar in de Scheveningse strafgevangenis, maar ontsnapte daaruit op 5 mei. De Gro ninger politie verrichtte een routine controle op drugsgebruik en -bezit, waarbij ook de delinquent, de 20- jarige Bert V. werd aangehouden. Hij had geen drugs bij zich, maar viel op toen bleek dat hij een valse naam opgaf. Hij moest mee naar het bu reau, waar de politie ontdekte met de ontsnapte crimineel te maken te hebben. V. was vorig jaar mei betrokken bij een moordaanslag op een Turk in Utrecht. Het slachtoffer overleefde de aanslag. V. verklaarde tegenover de rechtbank dat hij met de aanslag geld heeft kunnen verdienen, waar hij op dat moment dringend om verlegen zat. „Kunt u over een uurtje terugkop men? Vader is op hét ogenblik met mijn huiswerk bezig

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3