lacintosh-Nederland krimpt verder in Olieprijzenfront sterk in beweging 'Bijna-oliecrisis' lijkt vooralsnog op te vangen angepast sanitair oor gehandicapten DeRorento Beleggingsrekening is één van de Amro-Effecten Beleggingsrekeningen. De Amro Bank is er voor iedere belegger. Hypotheekrente per 20 mei jeuwe ongunstige wending in confectie-industrie >urs voor vakman en particulier U laat de postcode och ook op uw nieuwe visitekaartjes drukken? pttpost Afgiftekoers AMRO pandbrief omlaag OPEC-landen verhogen prijzen Weer olie in de Noordzee Internationaal Energie Agentschap in Parijs bijeen „DERDAG 22 MEI 1980 FINANCIËN EN ECONOMIE TROUWKWARTET P 13 - RS 17 - H 19 onze redactie economie 0N Macintosh, de grootste conlectieondememing van jerland gaat de omvang van de Nederlandse bedrijven lieuw inkrimpen. „De verslechterde situatie op de Neder- jse markt betekent dat verdere reorganisaties van het ictureel verliesgevende moederbedrijf geboden zijn, aldus voorzitter van de raad van bestuur, drs. G. J. Beijer. Er in maximaal een 250 arbeidsplaatsen verloren gaan maar er komt het volgens Beijer waarschijnlijk niet. Wel moet er een twee drie jaar drastisch worden ingegrepen als het niet beter gaat in de confectie. intosh gaat er van uit dat de pnisatie kan worden uitgevoerd ien de ruimte van de in 1978 afge- b arbeidsovereenkomst, die in- dt dat jaarlijks maximaal 10 pro van het aantal Nederlandse ar- Isplaatsen mag verdwijnen. Ge- het huidige aantal werknemers (ederland (2400) en de datum lop de APO eindigt (1 juli 1980) t men aan het getal van maxi- 1250 banen. Deze inkrimping zal het overgTOte deel plaatsvinden indirect produktieve sfeer in de dvestiging te Stein (L.). Die cen- afdelingen zullen ook kleiner worden doordat de nadruk van het management meer gaat liggen bij „kleine slagvaardige teams" in de vestigingen zelf. Slechte situatie De verdergaande inkrimping is vol gens het bestuur nodig omdat het in de Nederlandse confectie opnieuw slecht gaat, een tegenvaller na de nogal optimistische geluiden van de laatste tijd. Inderdaad leek het er een groot deel van 1979 op dat het herstel in de kledingindustrie zich zou voort zetten. In het laatste kwartaal ging het echter erg slecht. De omzetten bleven achter, de winstmarges wer den kleiner en de voorraden liepen op. Ook in de Nederlandse detailhan del stagneerde de verkoop. Inmiddels is in 1980 nog geen verbetering inge treden, vertelde Beijer in een toelich ting op het jaarverslag. Niemand ver wacht zijns inziens een opleving en de kledingwinkels houden dan ook gro tendeels rekening met op zijn gun stigst een nulgroei voor 1980 en verdere jaren. Scherpe concurrentie zal het gevolg zijn met daardoor lage marges. Het winkelbedrijf zal verder streven naar exclusieve collecties en daarom nog meer goederen laten produceren in eigen opdracht, ondermeer in lage lonenlanden. Een steeds kleiner deel van de Nederlandse confectie-markt zal in handen van de industrie blij ven. Beijer betwijfelt daarom of het huidige aantal van 22.000 arbeids plaatsen in de Nederlandse kleding industrie te handhaven is. Hij onderstreepte daarom met na druk wat hij al eerder gezegd heeft: dat er een bepaalde verhouding moet bestaan tussen de binnenlandse pro- duktiecapaciteit en de hoeveelheden waarvan de vervaardiging wordt uit besteed aan goedkope landen. De Eu ropese Commissie is daar sterk voor onze redactie economie STERDAM De komende vaktentoonstelling Sanitair en pene (die overigens ook door particulieren kan worden ocht), besteedt ruime aandacht aan aangepast sanitair pr gehandicapten en energie- en waterbesparende syste- b. Daarnaast wordt sanitair op allerlei gebied geëxposeerd. ADVERTENTIE. zal een speciale voorlichtings- id worden Ingericht voor sanitaire passingen en voorzieningen voor indicapten. Dit gezien het feit, een groet deel van de sanitair- illateurs nog onwennig (en onwe- TpilpTl I) staat tegenover dit soort speci- roorzieningen. In aanvulling hier- zullen films over onder meer het van gehandciapten worden ge- kL - A\&0 BBL AA06U.'JKHE[>€N de industrie gewerkt aan elektroni sche ontstekingsmechanismen voor cv-ketels en gasgeisers. bij kan nog worden opgemerkt ingevallen, dat een gehandicapte s aangepast sanitair nodig heeft, Déér-kosten na goedkeuring el worden gefinancierd uit de Al- Arbeidsongeschiktheids-Wet F). Het maakt niet uit of de ge- fieapte in een eigen huis. of in huurwoning woont en er bestaat geen leeftijdsgrens. regeling wordt uitgevoerd door ministerie van Volkshuisvesting, rbij de Gemeenschappelijke Me- Dienst als vaste adviseur op- B. mfort de energie- en waterbesparende emen wordt uitgegaan van een rrking van gas en waterverbruik, dat daardoor het comfort dt beperkt. rbij neemt het VEO-Oasinstituut belangrijke plaats in. met name het verstrekken van inllchtin- Iedere bezoeker kan bij deze d deskundige informatie over giebesparing krijgen. het belangrijk te weten, dat er maar één pompschakeling voor nstallaties door het Gasinstituut leKema is goedgekeurd. Dit ener- lesparend apparaat is, zo bleek de toelichting van ir A. C. Koele- van het VEG-Gasinstituut, van merk Resa. De prijs is 135. de energiebesparing in het alge- n betreft merkte de heer Koele- .1, dat er nog „ruime technische elïjkheden" zijn. Zo wordt er in Volgens voorzitter H. Pors van het Hoofdbedrijfschap Ambachten, zal de sanitaire branche nu en in de ko mende jaren alle zeilen moeten bij zetten, om de verworven positie te handhaven. In dit verband daarmee noemde hij verbetering van de effi ciëntie, strengere kostenbewaking, betere service en „moed tot innova tie", dit alles gepaard gaande aan verhoging van het vakmanschap. De heer Van Buren van de Algemene. Vereniging van Ondernemers in het Loodgieters-, Sanitair- en Gasverwar- mingsinstallatiebedrijf (AVOL) zei, dat een beter samenspel moet ont staan tussen de vakman-installateur en de amateur-doe-het-zelver. De in stallateur moet klaar staan met zijn advies en begeleiding en daarvoor de doe-het-zelver ook een .reële prijs" moeten kunnen vragen. Verbod In dit verband merkte hij nog op, dat een absoluut verbod in de leverings voorwaarden van gas en water om welke werkzaamheid dan ook door de consument te laten uitvoeren, uit de •tijd is. Hij zette zich fel af tegen, wat hij noemde, het uitblijven van een door tastend optreden van de overheid te gen beunhazen. De beunhazerij kost de overheid tientallen miljoenen per jaar aan belastinggeld, de werkgele genheid wordt ernstig benadeeld, de arbeidsmoraal wordt aangetast, de sociale voorzieningen worden onno dig zwaar belast en de veiligheid en volksgezondheid worden in gevaar gebracht, aldus de heer Van Buren. De beurs Sanitair Hygiëne Interna tional '80 wordt van 3 t/m 7 juni in de RAI in Amsterdam gehouden. Er ne men 180 exposanten aan deel, uit vele landen. De deelnemers in de Rorento Beleggingsrekening van de Amro Bank kunnen voortaan éénmaal per jaar maximaal 10% van hun bezit op deze rekening zonder kosten verkopen. Verdere voordelen van dit volledig girale systeem: u betaalt géén bewaarloon; uw administratie is overzichtelijk; u krijgt automatisch gegevens voor opgave inkomsten- en vermogens belasting; u kunt uitkeringen gratis doen herbeleggen; u kunt door middel van automatische overschrijving beleggen Nieuwe door een computer bestuurde snijmachine in het confectie bedrijf van Macintosh. en de regeringen van de overige EG- landen houden zich daaraan. Neder land niet, waarschijnlijk wegens het sterk op vrijhandel gerichte beleid van de overheid. Zwaar verlies De concerncljfers van Macintosh een winst van 5,0 (was 6,3) miljoen bij een omzet van 508 (was 479) miljoen zien er op zichzelf niet zo opzienbarend uit. Een onderverde ling onthult echter dat de Nederland se produktie- en groothandelsactivi teiten een verlies voor belasting ople verden van 10,6 miljoen tegen 6,2 miljoen In 1978. De buitenlandse pro duktie- en groothandelsbezigheden leverden een winst op van 6,2 (3,4) miljoen, maar het klapstuk zit in de detailhandel. Daar werd voor belas ting een winst gemaakt van 17,2 (was 15,9) miljoen. De winkels van Macintosh zitten uit sluitend in het buitenland, met name in België, Frankrijk, Spanje en Portu gal. Verdere uitbreiding van het win kelbestand staat op het programma waardoor het aandeel van binnen de Macintosh-omzet in de richting van 50 procent gaat. In het afgelopen jaar steeg dat aandeel van 37 naar 41 procent. Ondanks het succes met de winkels voelt Macintosh er niets voor binnen deze sector ook in Nederland te be ginnen. Dat zou moeilijkheden geven omdat we onze eigen afnemers dan gaan beconcurreren, zei Beijer. Bo vendien is er zijns inziens geen plaats voor een Macintosh-winkelketen. Deze zou voor een rendabele be drijfsvoering toch een jaaromzet van 600 miljoen moeten hebben. De goede gang van zaken bij de ge zonde concernonderdelen kunnen niet verhinderen dat het resultaat in' 1980 verder achteruit gaat, meent het bestuur. Na dit jaar zullen door de groei van de buitenlandse activitei ten en de sanering in Nederland de resultaten weer beter worden. Het is overigens niet zo dat alle Nederland se produktiebedrijven slecht draaien. Bendien Smits (betere herenkleding) en Hollandla Kievit dragen tot de winst bij. Bij de overige Nederlandse onderdelen zitten er zeker onder met toekomst, merkte Beijer op. AMSTERDAM De Amrobank heeft de afgiftekoers van haar 11 pro- cent-spaarbrieven 1980-1986 verlaagd tot 103,65 procent. Hierin is de opge lopen rente sinds 12 maart 21,39 gul den per nominaal 1000 gulden begre pen. Het effectieve rendement stijgt van 10,50 tot 10,75 procent, aldus de bank. HENGELO (ANP) De Hengelose wijk Berflo Es heeft bij AKZO Zout Chemie aangedrongen op het plaat sen van chloormeters, die minstens een jaar lang moeten registreren hoe veel van het bedrijf afkomstige chloor zich in de lucht bevindt In middels hebben bewoners ook pro test aangetekend tegen uitbreidings plannen van de AKZO. Naam bank Rente vast gedurende (in jaren) Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages met 1 zonder gemeente garantie Opg. bank werke lijk Opg. bank werke lijk Annuïteitenhypot ABN leken 1 jaar 5 jaar 1.5 1.5 11.5 11.5 12.22 12.22 11.5 11.75 12.22 12 5 Amrobank variabel 5 jaar 1.5 1.5 11.25 11.5 11.77 12.04 11.5 11.75 1204 12.31 Bouwfonds 2 jaar 5 jaar 30 jaar 1.5 1.5 1.5 11.5 12.43 11.5 12.43 Centrumbank 5 jaar 1 11.75 12.24 11.75 12.24 NMB 3 jaar 5 jaar 1 11.4 12.39 11.5 11.75 12.5 12.79 Postgiro/RPS 5 jaar 1 11.0 11.71 11.0 11.71 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 11.3 12.09 11.3 12.09 Rabo Hyp.bank 5 jaar 1.5 11.5 12.35 11.5 12.35 Spaarbank R'dam 1 jaar 3/5 jaar 2 11.75 12.24 11.75 12.24 Westland/U trecht standaard 5/10 jaar 2 11.3 12.43 11.5 12.66 Levenhypotheken Centraal Beheer 10 jaar 11.3 11.79 11.3 11.79 Ennia 10 jaar 11.0 11.46 11.0 11.46 NVL 5/10 jaar - 11.0 11.46 11.0 11.46 Overeenkomstig de door ons uitgesproken verwachting hebben ver schillende banken het voorbeeld van de Postgiro en Rijkspostspaar bank gevolgd en zijn iets gezakt met de hypotheekrente. De goedkoop ste annuïteitenleningen liggen nu op 11 procent. Zonder meer kan worden aangenomen dat In de komende dagen ook de banken die nog 11,75 procent noteren voor vijf jaar vaste leningen zullen dalen. De banken met hypotheken op basis van een levensverzekering, zitten thans rond de 10,6 procent. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort) Van onze redactie economie AMSTERDAM Het olieprijzenfront is weer volop in bewe ging. Nadat Saoedi-Arabië vorige week de knuppel in het hoenderhok had geworpen met een prijsverhoging van twee dollar (tot 28 dollar) voor een vat ruwe olie van 159 liter, kondigt nu het ene na het andere olieproducerende land prijsverhogingen aan. Nadat eerder Indonesië, Algerije. Li bië en de Verenigde Arabische Emira ten, Saoedi-Arabië al waren gevolgd hebben nu ook Qatar, Koeweit, Irak en Venezuela bekendgemaakt dat zij de prijzen voor hun ruwe olie gaan verhogen. De verhoging van Qatar bedraagt eveneens twee dollar, waar mede de prijs stijgt tot 31,42 dollar per vat. Koeweit heeft zijn olieprijs ook met twee dollar per vat verhoogd, als ge volg waarvan deze nu 29,50 dollar per vat bedraagt. Irak heeft zijn olieprijs evenals in de andere gevallen met terugwerkende kracht tot 1 mei met twee dollar per vat omhoogge- bracht. Dit betekent dat dit land nu gemid deld 30 dollar per vat ruwe olie vraagt. Een en ander overigens afge zien van de toeslagen, die Irak nog hanteert. Irak is met een produktie van 3,5 miljoen vaten per dag na Saoedi-Arabië momenteel de groot ste olieproducent van de OPEC-lan- Venezuela heeft als (voorlopig) laat ste in de rij ook tot een verhoging van de olieprijs besloten. De prijsverho ging varieert van 1 tot 3,50 dollar per vat, al naar gelang de kwaliteit van de olie. De duurste olie kost nu 34,25 dollar en de goedkoopste 17,90 dollar per vat. Hoewel aanvankelijk door Saoedi- Arabië aangekondigde prijsverho ging werd beschouwd als een stap in de richting van een uniforme olieprijs die door alle OPEC-leden zou worden gehanteerd, blijkt de kans hierop wel ongeveer verkeken. Waarnemers ver wachten dat nu ook de laatste vier OPEC-landen hun prijs nog deze week zullen verhogen, Nigerië en Iran voorop. LONDON (Reuter, ANP) In het Nederlandse gedeelte van de Noord zee is opnieuw olie aangeboord. Dit maakte de Union Oil Company of California gisteren bekend. De nieuwe oliereserves liggen op on geveer zeven kilometer van het Helm Olieveld, dat in 1979 werd ontdekt. Union Oil Company of California zegt bij produktieproeven een hoeveel heid olie boven water te hebben ge haald van 2900 vaten (van 159 liter) per dag. Een dochtermaatschappij van de Califomische onderneming, Union Oil of the Netherlands, heeft in het bewuste blok een aandeel van 80 procent; de rest is van de Koninklijke Nedlloyd Groep. Geen van de be scheiden oliereservoirs in het Ne derlandse deel van de Noordzee is nog in produktie. Wel zou daarvoor toestemming zijn aangevraagd bij de Nederlandse regering. door Theo Koe Ié PARIJS-DEN HAAG We hoeven niet bang te zijn voor een olietekort als Iran de oliekraan zou dichtdraaien. Geruststellende woorden vanuit de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG. Geen paniek, wordt ook in regeringskringen in Den Haag gezegd. Een boze reactie van Iran op Westerse boycot-maatregelen veroorzaakt hooguit een „sub-crisis", géén echte noodtoestand. Ministers van eenentwintig Westerse landen, aangesloten bij het Interna tionaal Energie Agentschap (IEA) te Parijs, buigen zich vandaag over de vraag: hoe te handelen in situaties van nog-geen-echte-oliecrisis. Staakt Iran de olieleveranties aan het Westen, of valt er om andere redenen een gat In de olievoorziening, dan wil het IEA niet zomaar het zwaarste wapen grijpen. Het IEA beschikt over een olieverdeelschema, bedoeld om de „pijn" van forse olietekorten eer lijk te verdelen. De verplichte olie voorraden in elk land en program ma's vol leveringsplichten en -rech ten kunnen pas aangesproken wor den zodra de olievoorziening met ten minste zeven procent daalt, in één of meer IEA-landen. Zelfs als Iran geen druppel olie meer levert treedt dit crisismechanisme niet in werking. Het land voorziet al lang niet meer in zeven procent van de Westerse olievoorziening. Wat de afnemers wél zouden moeten doen is: zich strikt beperken in hun olie-im porten. Die gedachte is niet nieuw. Vorig jaar maakten de energieministers van de IEA-landen al afspraken over lagere importen in de komende tijd. Van daag rijst de vraag: laten we het daarbij, of moeten er verdergaande afspraken gemaakt worden? De me ningen zijn verdeeld, maar een com promis ligt binnen handbereik. Er worden in Parijs niet opnieuw afspra ken gemaakt over een „invoer-pla- fond" (maximum), maar wél wordt per land de oliebehoefte geraamd. Komt de nood aan de man (de sub- crisis) dan gelden die cijfers wél als maximum. Een broze regeling, vin den sommige landen. Minder afhankelijk Het standppunt van de landen, die de import van olie verder willen beper ken. lijkt zo gek nog niet. Het IEA koestert immers het vurig verlangen om minder afhankelijk te worden van de olieproducerende (OPEC) landen. Maar er is meer. Het IEA gaat er tot dusverre vanuit, dat in 1985 de aange sloten landen tesamen 26 miljoen va ten olie per dag zullen invoeren. Zijn die hoeveelheden wel beschikbaar? Dit voorjaar klonk al menige waar schuwing. Twee voorbeelden. In het blad „Internationale Spectator" twij felde mr. Wagner, ex-topman van Shell, aan de bereidheid van de OPEC-landen om hun produktie op peil te houden. Ook bij een lagere produktie komen die landen financi eel ruim aan hun trekken, betoogde hij. Wagner, geoefend waarnemer, meende zelfs al „een tendens tot ver laging" te bespeuren. Ook de directeur van de Amerikaan se inlichtingdienst, admiraal Stans- field Turner, waarschuwde. Voor een commissie uit de Amerikaanse Se naat bepleitte hij onlangs een verdere beperking van de olie-importen. Voor Turner stond vast, dat de industrie landen in de niet al te verre toekomst te maken krijgen met een slinkende olie-aanvoer. Daardoor zal de solida riteit tussen deze landen sterk op de proef gesteld worden, verwachtte hij. „De westerse samenwerking is tot dusverre redelijk, maar de crisisme chanismen van de Europese Gemeen schap en het IEA zijn nog nimmer op de proef gesteld", liet hij daar fijntjes op volgen. Die „test" zal voorlopig uitblijven. Noch het IEA, noch de EG vindt ingrijpende maatregelen op korte ter mijn noodzakelijk. Een recente vrij zonnige schets van Europees com missaris Brunner (energiezaken): er zijn geen tekorten op de wereld markt, de olietanks in Europa zijn goed gevuld. Iran kan ons de das niet om doen. Sowjet-Unie Maar op de langere termijn dreigen ernstige moeilijkheden. De landen van der derde wereld, die zelf niet over energiebronnen beschikken (in de wandeling Nopecs geheten) eisen een groter aandeel van de wereldpro- duktie op. Sommigen zien ook de Sowjet-Unie als een nieuwe, geduchte concurrent. Zowel Shells Wagner als CIA-directeur Turner maakt zich ern stig zorgen over de stagnerende olie- produktie van de Sowjets. „Merkwaardig" vindt Wagner het „hoe weinigen zich rekenschap geven van de gelukkige omstandigheid, dat de Sowjet-Unie het tot nu toe zonder olie uit het Midden-Oosten kan stel len". Het moet het westen een lief ding waard zijn om die toestand te handhaven, meent hij. Het westen zou de sowjets zelfs moeten helpen bij de ontwikkeling van hun grote energiereserves. Maar hoe spijtig voor Wagner: juist technologische hulp valt onder de boycotmaatrege len die sommige landen, Amerika voorop, tegen de Sowjet-Unie geno men hebben. CIA-directeur Turner houdt er een zwartgallig toekomstbeeld op na. Hij gelooft, dat de Sowjet-Unie wel dege lijk een deel van de olieproduktie uit het Midden-Oosten verlangt. Turner vreest een nieuwe „competitie tussen oost en west", met grote hoeveelhe den olie als inzet. De gespannen ver houdingen tussen de beide machts blokken zullen er niet beter op te worden. Topman Lantzke van het IEA laat zich (nog) niet door Turner overtui gen. Lantzke, deze week op bezoek in ons land: „Het is no onduidelijk of de Sowjet-Unie inderdaad een impor teur van olie zal worden. Misschien houdt de eigen produktie gelijke tred met het verbruik, ondanks tegenval lers. Maar een rol als exporteur van olie zal de Sowjet-Unie niet lang meer vervullen. Dat betekent een nieuwe belasting van de wereld-oliemarkt, met alle politieke spanningen van dien." Betere contracten Bij zoveel onzekerheid en huiver mag het geen verbazing wekken dat het westen gebrand is op betere contrac ten met de olieproducerende landen, vooral die in het Midden-Oosten. Op de agenda van de ministersconferen tie van heden prijkt, als laatste punt, „de betrekkingen tussen OPEC en de olie-importerende landen". Bespro ken wordt „de stand van zaken". Die is niet erg bemoedigend, zoals de CIA-directeur de Amerikaanse sena toren voorhield: er zijn slechts mis lukte pogingen geweest om een band te smeden tussen Europa en de lan den rond de Perzische Golf. In de woorden van Wagner: er zijn nooit gesprekken tussen Europa en de OPEC op gang gekomen. Het IEA, dat graag de eerste gesprek spartner van de olielanden wil zijn, moet dat beamen. Het meest positie ve geluid, dat Lantzke over de lippen krijgt is „dat beide partijen de zin van een gesprek inzien". Mooie woor den, goede bedoelingen. Blijft het daarbij, dan heeft de CIA-baas wel licht niet zo lang meer te wachten op een heuse „test" van de westerse noodprogramma's. In een bijna-crisls of zelfs in een échte olie-crisis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15