Verscherpte controle op vuilstort in Zuid-Holland Van der Luit SCHF'ENINGEI INDRINGERS! EN INWONERS 'Haags Brugproject migranten zal zeker niet beperkt worden' De eerste generatie van Scheveningse actievoerder 498.- Prinses Juliana in Nieuw-Waldeck KORT Videofilm over indringers en inwoners Naar aanleiding van 'Lekkerkerk' Aandeel „Lutine" 12.500 gulden Begrafenissen-Crematies Transporten Industrie verwacht gelijkblijvende bedrijvigheid Gewestelijk Arbeidsbureau Scheveningse pakt inbreker Verkeerschaos op kruispunt Spui- Grote Marktstraa Johnson Brothers (Wedgwood-gr oep) WOENSDAG 21 MEI I960 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET \"m .""'V Toen de vrouw, die in de Berken bosch Blokstraat woont, 's middags thuiskwam hoorde zij gestommel op de eerste etage. Daarop verscheen de inbreker, die de sieraden had weten te bemachtigen. De vrouw pakte de dief vast en er ontstond een worste ling, waarbij de man door een glazen deur viel. Toch zag de inbreker kans er met de buit vandoor te gaan. De vrouw stap te echter in haar auto en achterhaal de hem enkele straten verder. De man schrok zo bij het zien van zijn achtervolgster dat hij aanbood de gestolen spullen terug te geven. Op dat moment rekende de inmiddels gewaarschuwde politie hem in. Het activiteitencentrum: „Vuurvoge Feest rond huizen voor gehandicapten Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In aanwezigheid van prinses Juliana zal morgen met een „lentefeest" de ingebruikneming van het activiteitencentrum „Vuurvogel" en het gezinsvervangend tehuis „De Vleugel" in het Haagse NieuwWaldeck, officieel worden gevierd. SLAGWERKGROEP In het Haagse HOT-theater donderdag avond (20.30) een optreden van de Slagwerkgroep Den Haag, met num mers van Jo Hondo, John Cage en George Hamilton Green. Vrijdag avond (20.30) in HOT het Hoketas Ensemble met werken van Diderik Wagenaar en Louis Andriessen. BLAZERSENSEMBLE In het Koninklijk Conservatorium aan de Juliana van Stolberglaan te Den Haag vanavond (20.00) een optreden van het blazersensemble o.l.v. Sjef Douwes met werken van Richard Strauss, Poulenc en Dvorak. Vrij dagavond in het conservatorium (20.00) het kamerorkest o.l.v. Jacques Holtman, herhaling programma 23 april. GAMBIA Twee musici uit Gambia geven vrijdag a.s. concert in Haags Gemeentemuseum. Met bege leiding van onbekend snaarinstru ment, de kora (bespeeld door Amadu Bansang Joberteh) zingt zangeres Kulli Kouyateh om 20.15. Belde -- vorig jaar reeds gereedgeko men instellingen, naast elkaar aan de Strausslaan gelegen, zijn gebouwd voor meervoudig (lichamelijk en geestelijk) gehandicapte jongeren- Initiatiefnemer tot de bouw was het Haagse Fonds voor het Gebrekkige Kind, dat ook aan de basis heeft gestaan van de gemeentelijke Mytyl school en het Haags Mytylvormings- centrum (bestaande uit een dagver blijf en een school voor meervoudig gehandicapten tot ca. 18 jaar) Om ook tot de opvang van jongeren van 18 Jaar en ouder te komen, zijn de hulzen in Nieuw Waldeck gebouwd. In het voorjaar van 1979 werd de Vuurvogel (voor 50 jongeren) in ge bruik genomen, in het najaar volgde De Vleugel, bestemd voor 42 bewo nen Met de bouw was een bedrag van ruim 10 miljoen gulden gemoeid. Volgens de leiding is de opzet om de centra zoveel mogelijk te integreren in de tegelijkertijd gebouwde omge ving. volledig geslaagd. Niet alleen is de constructie van de gebouwen qua stijl dezelfde als de overige woningen in de wijk, de buurtbewoners geven ook van veel belangstelling blijk en maken veelvuldig gebruik van de fa ciliteiten en ruimten in de gebouwen. Voor morgen zijn er van 14 tot 19 uur een aantal evenementen georgani seerd. Er staan marktkraampjes met oude ambachten, verder valt er te genieten van een rolstoeldansgroep, toneel, draaiorgel, ballonnenwed strijd, rad van avontuur, majoretten en muziek van de koninklijke Haagse PTT-harmonie Prinses Juliana zal om 16.00 uur aanwezig zijn bij het hijsen van de vlag. een uniek gala-concert met nationale en internationale top-artisten o.a.: Daniel Wayenberg piano Tamara Hert - sopraan Theo Olof - viool Zu-itscrlandI Jean Decroos cello Prof. Hans Kann - piano Olaf Viruly piano (Wenen) Harry Holtman - piano Danièle Dechenne piano Julian B. Coco gitaar Daarbij suggereerden de briefschrij vers dat deze kansarme groep, die zich in de leeftijd van 19 tot 25 Jaar bevindt, in slechts 1 jaar van het niveau van een nagenoeg ongeletter de naar het peil van een vierde klas lagere-schoolleerling moet toewer ken, daarna zou het afgelopen zijn en moest men zelf maar verder zien. Een woordvoerder van het arbeidsbu reau schetst echter een geheel ander beeld. Het Brugproject Migranten is inderdaad overgeheveld van CRM naar Sociale zaken. Het laatste minis terie wil dat het project geïntegreerd wordt in het bedrljfstrainingscen- trum dat het arbeidsbureau al enige tijd onder zijn hoede heeft. Volgens de woordvoerder wordt het project in zijn geheel overgenomen. Dat bete kent dat alleen SurinaEunse- en Antil liaanse migranten aan het project deel nemen, en zou men In tegenstel ling tot wat de briefschrijvers bewe ren Juist het project willen uit breiden. De limietstelling van een jaar ver wijst het Arbeidsbureau naar het land der fabelen. Wanneer men na welke periode dan ook nog niet op het niveau van een vierde klas leerling is kan men gerust verder gaan, zo werd nadrukkelijk verzekerd. door Teun Lagas DEN HAAG De videofilm „Schevenlngen, Indringers en inwoners" laat iets zien van de scheef gegroeide ver houdingen tussen de bad plaats en de woonbuurten van Schevenlngen dorp. Haagse gemeentebestuur ders en de projectontwikke laar in de badplaats komen aan het woord naast de Scheveningers die de afgelo pen Jaren actie hebben ge voerd tegen de gevreesde „wildgroei" van de bad plaats. De video-documentaire die gisteren in het Kijkhuis aan het Noordeinde in première ging, is gemaakt door de stichting Meatball, in samenwer king met Scheveningse bewoners- groepen. De film is niet bijster actu eel, veel tijd wordt besteed aan uit leg over acties die al weer een jaar of twee of zelfs langer geleden zijn gevoerd. Het aan de badplaats gren zende Renbaankwartier heeft in middels een bestemmingsplan met een redelijke stedebouwkundige be scherming, de wijk Seinpostduin evenzo, de rondweg die de gemeen te door de buurt Badhuisstraat-oost wilde aanleggen komt er bij nader inzien toch maar niet, het bedrijfs leven aan de Scheveningse haver, staat er de laatste tijd niet zo slecht meer voor. De bewoners van Sche- veningen-dorp hebben voor die re sultaten hard moeten sappelen, zo wordt vastgesteld. Nadat in de do cumentaire is opgetekend wat er tot nu door de bewonersgroepen aan beschermende maatregelen is bin nengehaald, maakt een actievoer der uit het Renbaankwartier de op merking dat de Scheveningers geza- melijk toch door zullen moeten gaan met het voeren van „een aan vallende politiek". Want wat. ge beurt er over tien jaar, als het be stemmingsplan voor het Renbaan- kwartier afloopt? De actievoerder meent dat de bouwers van Scheve- ee/t d&ma ningen-badplaats rustig tien jaar kunnen wachten om daarna alsnog ongebreideld met de slopershamer in Scheveningen-dorp te keer te gaan. Met het oog opdat gevaar is het. dan ook prettig dat in de film „Schevenlngen, Indringers en inwo ners" vast is gelegd wat de generatie actievoerders voor maar belangrijke resultaten bereikt bij de bescherming Scheveningen-dorp. Het zou in toekomst wel eens een kunnen zijn. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland wil de controle op vuilstort in de provincie aanzienlijk gaan verscherpen. In een gisteren verstuurde circulaire aan de Zuidhol landse gemeenten en waterschappen hebben Gedeputeerde Staten het dagelijks provincie- .bestuür aangedrongen op een maximaal gebruik van de wettelijke bevoegdheden om tegen Illegale storting van afval op te treden. AMSTERDAM Bij het commissio- nairshuis D. W. Brand is een door een particulier aangeboden aandeel in de „Onderneming op The Lutine" voor 12.500 aan een koper toegewezen. 'De Lutine was een Brits fregat, dat in oktober 1799 in een storm bij Ter schelling verging. Nederland (Bataaf se Republiek) verkeerde in die tijd met Engeland in oorlog en beschouw de het schip als oorlogsbuit. Lloyds keerde indertijd aan de Engelse eige naren een schadevergoeding uit. Lloyds, daarna de eigenaar van het wrak, verleende aan de nog steeds bestaande in 1821 opgerichte „Onder neming op The Lutine" een concessie om het schip te bergen. In 1858 werd via de plaatsing van aandelen waar onder het nu verkochte aandeel met een nominale waarde van 600 een bedrag van 57.225,91 bij elkaar ge bracht voor de berging. In de loop der Jaren zijn verscheidene bergpogingen ondernomen waarbij al het een en ander naar boven werd gebracht. Eind deze maand gaat de Austral Asian Salvage Syndicate, onder lei ding van de Nieuwzeelander Morti mer, met werkzaamheden beginnen om te trachten het resterende deel van de lading van de Lutine te ber gen. Het grootste deel van een even tuele opbrengst is voor de bergers, terwijl de rest wordt verdeeld tussen Lloyds qn de aandeelhouders. De verscherpte controle op vuilstort is een rechtstreeks antwoord van de provincie op de illegale stortingen van chemisch afval in Lekkerkerk. De aangekondigde maatregelen moe ten een tweede storting van het for maat van de Lekkerkerkse gifdum pingen onmogelijk maken. Met de gisteren verstuurde circulaire wordt voldaan aan het verzoek van minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) op korte termijn maatregelen tegen oncontroleerbare vuilstort te nemen. Gedeputeerde Staten kondigen in de circulaire aan alleen nog ontheffing voor afvalstor- tingen te verlenen, als bij voorbaat vaststaat dat een effectieve controle mogelijk is. De controleerbaarheid van de stortplaats zal zowel worden bevorderd door een scherpe definitie van het toelaatbare stortvuil als door de organisatie van het toezicht op de stortplaats, die op de specifieke si tuatie wordt toegesneden. Het provinciaal bestuur vertrouwt' volledig op de bereidwilligheid van de gemeenten en waterschappen om aan de verscherpte controle mee te wer ken, ondanks het feit dat enkele ge meentebesturen in het verleden bij gebrek aan verwerkingscapaciteit wel eens een oogje toeknepen bij on geoorloofde storting van afval in de open lucht. De besturen van de ge meenten en waterschappen worden opgeroepen nauw contact met de pro vincie te onderhouden bij de verle ning van een vergunning voor afval- stortingen. Verder wordt gevraagd om alternatieve ideeën om de contro le op stortingen te verscherpen. ADVERTENTIE In het rouwcentrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid. Willem de Zwijgcrlaan 179 Op het provinciehuls is een speciaal telefoonnummer opengesteld, waar op urgente meldingen van stortingen kunnen worden doorgegeven. Op deze manier hoopt het provinciaal bestuur snel de door minister Ginjaar gevraagde inventarisatie van Zuid hollandse stortplaatsen te kunnen af leveren. De provinciale waterstaat is al ander halve maand in de Krimpenerwaard bezig met het localiseren van illegale stortplaatsen. Tot nu toe zijn al 150 van deze stortplaatsen aan het licht gekomen. Tegen de eigenaren hier van is proces-verbaal opgemaakt. In antwoord op vragen van het PvdA- raadslid Lingeman, zegt het college van b en w van Zoe term eer dat het uitgesloten moet worden geacht dat op Zoetermeerse vuilstortplaatsen giftig afval is gestort. B en W vertrou wen erop dat de controle op de nale ving van de afgegeven vuilstortver- gunningen intensief genoeg is. GS delen in de circulaire verder mee dat de provincie zich veel minder toegeeflijk zal gaan opstellen tegen over illegale storters van afval. Er zal meer dan voorheen op worden aange stuurd dat het afval op kosten van de storter wordt verwijderd. Ten slotte meldt het dagelijks bestuur van de provincie dat wordt gewerkt aan het tot standbrengen van een samenwer kingsverband van instanties, die bij de controle op de naleving waterstaat enerzijds en de gemeentepolitie an derzijds. DEN HAAG (ANP) De bedrijvig heid in de Nederlandse industrie heeft in april geen verandering onder gaan in vergelijking met de vooraf gaande maand en zal ook de komen de twee maanden gelijk blijven. Tot deze slotsom is het CBS gekomen op grond van zijn maandelijkse conjunc tuurtest. De orderontvangst is, zowel uit het eigen land als uit het buiten land, in april enigszins verminderd. Het oordeel over de omvang van de voorraden gereed produkt vertoonde, vergeleken met de vorige maand, ge ringe verschuivingen van de oordelen te klein en normaal naar het oordeel te groot. Het oordeel over de order ontvangst gaf, vergeleken met een maand geleden, verschuivingen te zien van de oordelen groot en nor maal naar het oordeel klein. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Arbeidsbureau ln Den Haag ontkent dat het onderwijs aan jeugdige, praktisch analfabetische Suri naamse en Antilliaanse migranten, het zogenaamde Brugpro ject, ernstig beknot wordt door de overheveling van het ministerie van CRM naar dat van Sociale Zaken. Hiermee reageert het gewestelijk ar beidsbureau op een brief die veront ruste medewerkers aan het project onlangs stuurden aan de gemeente raad. In de brief stelde men dat het project uitgebreid zou worden tot alle jongeren uit minderheidsgroepen die kampen met een zeer grote onderwijsachterstand. Dit dan zon der dat de financiële bijdrage evenre dig wordt opgetrokken. SCHEVENINGEN (ANP) De 57- jarige mevrouw C. A. van der Beid uit Scheveningen heeft maandagmiddag zelf een inbreker, die uit haar woning voor zesduizend gulden sieraden had ontvreemd, in de kraag gevat. De Haagse politie heeft de man, de 24- jarige P. P.. zonder vaste woon- of verblijfplaats, daarna aangehouden. DEN HAAG Het kruispunt C Marktstraat/Spui in Den Haagj ren rond het middaguur. Twet) onafhankelijk van elkaar geii meerde heren staan hun „eigen- keer te regelen. Reden van het* waardige schouwspel is dat druk doende is de hoofdleiding de stadsverwarming van de Gi Marktstraat naar de Gcdej ?r Gracht op veilige diepte in te den. Oversteken met de auto vu jiC ene deel Spui naar het andtn >n daardoor onmogelijk, vandaat de politieagent de reeds langt tende automobilisten sommeeit n Grote Marktstraat, dan wel de jO vermarkt in te slaan. Het kinjj| Jj oversteken uit deze twee strati momenteel wel mogelijk. De heeft van de gelegenheid gebrnl maakt de rails te vervangen, daar de tweede gesticulerende >tj niformeerde. Het openbaar vq j ondervindt overigens geen hi van de werkzaamheden. Gedui de zomermaanden zal men steel ander deel van het kruispunt i handen nemen, zodat de files ve ui pig niet weg te denken zijn. ni ADVERTENTIE Exclusief voor Fockc Mellzcr in kostenbcsparcnde(!) vóórverpakking-maar wel ccn beperkt aantal, duszo lang de voorraad strekt! 8-persoons 44-delig combinatieservies (eet/thee/ontbijt), in 2 uitvoeringen: Laurium Goldline en Haslemere Silverline slechts Den Haag: Hoogstraat 33 (Paleispromenade) Lcidscnhage: Eglanticr 8 Rijswijk: ln de Bogaard C42 Scheveningen: Strandweg 117

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6