Vakantiepatroon verandert Tekeiu ||T4 •fïl. Ittll Trouw problemen voor vermageraars Commentaar De ARP en het onbehagen pure plicht Bus en trein favoriet 150.000 vliegtoeristen minder S irabants college wil ijst van stortplaatsen De Jong wil andere opzet van onderwijs werkende jongeren wens hok open motorschaats sluimerbeer ^ËNSDAG 21 MEI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET yal Het vertrek van Goudzwaard en de verschuivingen op de ARP-kandi- itenlijst hebben pijnlijk zichtbaar -maakt, hoe zich in deze partij n0g op de valreep een flinke hoe veelheid onbehagen blijkt te heb- t<n opgehoopt. Een vijftigtal kies- icrcnigingen bracht dit zelfs tot uitdrukking door partijvoorzitter lans de Boer en de zijnen op een lecrtigste plaats te zetten, of zelfs elemaal van de lijst af te voeren, fearmee hebben zij het harde oor- g| uitgesproken dat een deel van nin voormannen eigenlijk hele- naal niet in de partij thuishoort. De systematiek van het kiessysteem vrengt met zich mee, dat dit soort evoelens van onbehagen zwaar leetellen in de uiteindelijke samen ging van de lijst. Een nummer eertig krijgt slechts één punt en »n nummer één veertig punten, egen die achtergrond valt het uit- indelijke resultaat nog mee: de ilisten komen als het CDA weer geringspartij wordt in de Kamer of kabinet). »er saldo resteert daarmee het teld van een partij, die vindt dat cn deel van haar voormannen wat as terug moet nemen. Waarschijn- jk zijn de loyalisten in de ogen van t\ partijleden wat te onaardig iweest tegen het kabinet, hebben j wellicht te vaak de trom geroerd izijn af en toe misschien te lastig peest. Hoe het ook zij, duidelijk in ieder geval dat de spankracht een beetje uit is bij de ARP. Een «I van de partij is het moe gewor- len almaar stroomopwaarts te loeten zwemmen. J irenlang heeft de stem van Ne- a erland wat betreft ontwikkelings- imenwerking luider en duidelij- r geklonken dan op grond van ootte en internationale invloed vacht kon worden. De laatste leek dat geluid wat verstomd te imster De Koning van ontwikke- lamenwerking heeft daar met |n rede tijdens de openbare ver- dering van de commissie-Brandt i Haag verandering in ge licht. Op het terrein van finan- ji en energie heeft de bewinds- n een aantal duidelijke en voor- werkbare voorstellen gedaan. langrijker is echter nog wat mi eter De Koning te zeggen had r de grondslagen van ontwikke- gssamenwerking. In zijn beleid l tot nu toe sterk de nadruk op gezamenlijk belang van ont- kkelingssamenwerking voor me en rijke landen. Steun aan de jerde wereld betekent dat daar naar onze produkten ont lat. Ook de commissie-Brandt Beklemtoont in het Noord-Zuid- japport dit gezamenlijk belang. :ugend is dat De Koning ont- ïkkelingssamenwerking nu ook in n ander teken zet. Veel van de mste ontwikkelingslanden zijn arm dat zij weinig of niets te Dit gevoelen van dit deel van de partij steekt schril af tegen de vast beradenheid, waarmee het versterk te ARP-bestuur (120 man) de kan didatenlijst heeft samengesteld. In de keuze van de personen heeft men duidelijk de ARP-richting in het CDA willen onderstrepen. Die op zet is nu grotendeels in het water gevallen ten gunste van de minder strijdlustige krachten. Het is jammer voor Hans de Boer c.s., die naar onze mening dit oor deel niet hebben verdiend. De Boer heeft zich de afgelopen jaren ont popt als een bekwame partijvoor zitter, die zijn partij uiterst loyaal door moeilijke periodes heeft ge loodst en die in feite de ARP bin nen het CDA heeft gebracht. En wat de overige loyalisten betreft, zij zijn weliswaar lastig geweest, maar op de goede ARP-manier. Het is tegen deze achtergrond een teken aan de wand dat prof. dr. B. Goudzwaard uiteindelijk heeft af gehaakt, juist vanwege het ontbre ken van voldoende spankracht in het CDA. De AR-kiesverenigingen hebben hard geoordeeld, Goud zwaard deed dat al evenzeer met de uitspraak dat in het CDA de grond slag (het evangelie) niet meer tot gelding kan worden gebracht. Met deze uitspraak is Goudzwaard wat voorbarig: de feiten waarop hij doelt moeten nog blijken en het is jammer dat hij die strijd in feite uit de weg is gegaan. Zijn stap illu streert echter wel dat het ontbreken van spankracht naar twee kanten toe ontredderend werkt. bieden hebben waarvoor de rijke landen economische belangstelling hebben. Er is daar geen gezamen lijk materieel belang. „Voor de verworpenen der aarde is geen plaats in een wereld die door lou ter belang wordt geregeerd." aldus De Koning, die dat aanvulde met een pleidooi voor het recht op bestaan en ontwikkeling voor ieder mens en ieder land. De Konings concrete voorstellen inzake financiën en energie samen met zijn uitspraken over solidari teit maken de Haagse rede tot een van de belangrijkste van zijn mi nisterschap. De accentverschui ving van de puur economische naar een meer ideële benadering of het in ieder geval meer naar voor brengen van dat laatste is een goede zaak. Brandt zei in zijn openingsrede dat de kleine landen wat betreft ontwikkelingssamen werking een voorbeeld moeten ge ven. (Zijn eigen West-Duitsland doet dat zeker niet). Met zijn rede heeft minister De Koning de dure plicht ook let terlijk op zich genomen het Nederlandse geluid duidelijk te la ten klinken. Hoewel de kans dat daar naar geluisterd wordt en de minister bleek zich dat zeer wel bewust te zijn niet overschat moet worden d 'EN BOSCH (ANP) Het college »n Gedeputeerde Staten van Noord- ge rabant heeft gisteren besloten alle igale en illegale stortplaatsen van lemisch afval in de provincie te ïan inventariseren. Daartoe wordt «i verzoek verstuurd aan alle bes tu rn, gemeenten, gewesten, water- chappen, kamers van koophandel en J' ibrieken en de stichting Brabantse door Dick Ringlever AMSTERDAM Hoge olie prijzen en loonmaatregel ver anderen het gebruikelijke va kantiepatroon dit jaar dras tisch. Het vliegtoerisme maakt een forse duikeling van tenminste vijftien pro cent (ongeveer 150.000 reizen minder), maar bus- en trein- vakanties scoren hoger dan ooit tevoren. Hoewel een definitieve balans nog niet kan worden opgemaakt, is al wel duidelijk, dat Nederland zich zijn jaarlijkse vakantiereis weliswaar niet laat ontnemen, maar toch een stuk kostenbewuster vervoer en bestem ming kiest. De reisorganisaties die zich op het vliegtoerisme toeleggen, laten al maanden sombere geluiden horen. Na de spectaculaire groei van de laat ste jaren (van 1977 tot vorig jaar nam het aantal vliegtoeristen toe van 570.000 tot 970.000) nu ineens een forse stap terug. Een klap die overigens niet helemaal onverwacht kwam. De terughou dendheid bij het publiek tekende zich ai in december af, wat de touropera tors gelegenheid gaf zich tijdig in te dekken en al in maart een dikke honderdduizend al gereservereerde vliegtuigstoelen terug te geven aan de luchtvaartmaatschappijen De autoslaaptrein komt meer in trek. Uitverkoop Simon Mossel van Toerkoop, een ver eniging van 76 middelgrote reisbu reaus: „Wat we dit jaar zien, is nog nooit gebeurd. Het boekingenpa troon verliep wel eerder schoksge wijs, maar dit seizoen is sprake van een duidelijke teruggang. Wij schat ten tot nu toe vijftien tot zeventien procent vliegreizen minder te hebben verkocht dan vorig jaar. Dat kan mis schien nog wat bijtrekken. Er zijn altijd mensen die tot het laatste mo ment wachten in de hoop in de uitver- koopprijzen te vallen, maar ik ver wacht niet, dat de touroperators op korte termijn met stuntprijzen zullen komen. In ieder geval niet op grote schaal in juni en juli. Koopjes zijn pas weer te verwachten tussen half augustus en half oktober". Behalve voor de „reisfabrtkanten" betekent die terugval ook een gevoe lige tik voor de reisbureaus, die de reizen aan de man moeten brengen. Aan de verkoop van vliegvakanties halen zij immers de meeste provisie binnen. Dat het totaal aantal boekingen niet omlaag gaat, doordat meer wordt ge boekt voor busvakanties (plus vijf tien procent) en eigen autoreizen (plus twintig procent), is maar ten dele een troost, want waar de reis- sommen lager zijn, blijft er ook min der provisie over. Busvakanties Wél opgewekte gezichten uiteraard, bij de operators die die busreizen op de markt brengen. Hans de Jong van De Jong Intratours, goed voor een derde van alle busvakanties, zegt nu al tien procent meer boekingen te hebben dan vorig jaar en waarschijn lijk voor het eerst over de honderd duizend heen te komen. Merkwaardigerwijs zit die groei in zowel de duurste als de goedkopere reizen: de situatie in de middenmarkt blijft stabiel. „Rondreizen door Scan dinavië voor 3300 gulden zitten nu al vrijwel helemaal vol en ook voor rei zen naar relatief goedkope landen als Joegoslavië en Italië is duidelijk meer belangstelling dan vorige jaren." Een andere opvallende ontwikkeling is het zakken van de gemiddelde leef tijd. Lag deze vijf jaar geleden nog tussen de 60 enb 65 jaar, dit seizoen komt hij onder de vijftig. Hier laat zich de invloed van de bij jongeren populaire pendelreizen gelden: alleen de bus als vervoermiddel en ter plaat se vrij. Een proef om die reizen ook op de Costa Brava te beginnen (tien dagen voor 300 tot 400 gulden inclusief ap partement) blijkt aan te slaan. De Jong: „We kijken de ontwikkeling nog een paar weken aan, maar als het zo blijft gaan als nu, gaan we dit soort reizen volgend jaar ook naar andere landen uitvoeren. Dat je 24 uur aan één stuk in de bus zit, blijkt voor de meeste jongeren nauwelijks een be- ElQGn 3UtO zwaar." Een paar andere cijfers: de Méditer- ranée-expres naar Italië kreeg vijf tien procent meer boekingen, de FTS-treinreizen twaalf procent, Hol land International boekte twintig procent treinvakanties meer en de Hotelplan-expres zit zelfs al een kwart boven het niveau van vorig ianr 1980 een topjaar, zegt de provinciale Gelderse VW, die samen met de Overijsselse collega's nu al vijf jaar fietsarrangementen op de markt brengt, kortere en langere zwerftoch ten van hotel naar hotel. Vorig jaar kreeg men er tweeduizend boekingen voor. maar dit jaar zullen het er zeker meer dan drieduizend zijn. Een niet onbelangrijk deel daar van komt uit het buitenland, vooral uit Duitsland, waar ons Nationaal Bureau voor Toerisme in Keulen no gal propaganda maakt voor deze va kanties. Maar dit jaar voor het eerst komt er ook van Franse kant belang stelling. Onder de buitenlanders is vooral de negendaagse NL-tour, te beginnen in Amsterdam of Arnhem, populair. Buitenseizoen Opvallend noemt men in Arnhem het grote aantal boekingen voor april en mei. „Dat zal wel iets te maken heb ben met de vele vrije dagen in die maanden, maar zeker ook met de populariteit van de fiets," aldus een woordvoerder. Een beter voorzelzoen hebben ook de grote luxere bungalowparken erva ren. Een woordvoerder van Sporthuis Centrum: „De afgelopen maanden hebben we vrijwel vol gezeten. Ik heb de indruk dat veel mensen het in het hoogseizoen financieel wat rustiger aan doen, maar er meer in voor- en naseizoen tussenuit gaan." Dat in de volle zomer meer mensen in eigen land zullen blijven, betwijfelt ook hij. „De merkwaaridge situatie doet zich zelfs voor, dat we voor die piektijd nog steeds bungalows vrij hebben; vorig Jaar om deze tijd waren we al volledig uitverkocht. Begin dit jaar liep het nog storm met de boe kingen, maar nu is duidelijk sprake van een stagnatie. Misschien doordat de mensen denken: alles zal toch al wel vol zitten, misschien ook doordat velen op het laatste moment tóch nog voor het buitenland kiezen." Autoslaaptrein Ook de trein pikt dit Jaar een fors graantje mee. NS-voorlichter Ton Meinsma registreert een plotseling opbloeiende belangstelling voor de autoslaaptrein. In februari hadden we al 29 procent meer boekingen, een groei die op het ogenblik wel dik boven de dertig procent zal liggen Op de trein naar Avignon wordt zelfs een verdubbeling genoteerd. „Ook de dit jaar voor het eerst rijden de Costa Bravaexpres (in 22 uur naar Port Bou) blijkt aan te slaan. Er zijn al meer dan drieduizend boekingen voor. De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat wanneer de belangstel ling aanhoudt deze trein in de naaste toekomst ook als autoslaap trein gaat rijden. MM 1 m 1 Tekeningen, bi] voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. i milieu-federatie om op zo kort moge lijke termijn de plaatsen van die sto ringen aan GS door te geven. Tevens wordt aan deze besturen ge vraagd aan te geven waar een nader onderzoek op zijn plaats zou zijn. Met deze inventarisatie komt het college van GS tegemoet aan een verzoek van de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne. Dat ondanks de hoge benzineprijzen de eigen auto toch nog steeds verre weg het meest gebruikte vervoermid del blijft (dat was het altijd al: 65 procent van alle buitenlandgangers nam de auto), valt onder meer af te leiden uit het groeiend aantal kam peerders. Hans Mes van de Camping Reserverings Centrale (een organistie die samenwerkt met de ANWB) voor spelt komende zomer zelfs een „gek kenhuis" in het Franse zuiden. Hoewel de centrale reserveert voor vijfhonderd campings in acht landen, betreft 75 procent van alle boekingen Frankrijk. Volgens Mes heeft dat di rect te maken met het feit dat veel vakantiegangers hun actie-radius be perken. Lag die vorige jaren nog bo ven de 1500m km. nu is het gemiddel de nog maar nauwelijks duizend. Daardoor komen er velen terug van Spanje en houden het op dichter bij huis in Frankrijk. Dat geldt niet al leen de Nederlanders, ook in andere landen is die tendens merkbaar. Zelfs veel Fransen halen hun stacaravan uit Spanje weg en zoeken er een plaats voor aan de Rvièra. Gevolg is, dat op de 38 Franse cam pings, waar de centrale eigen sta- plaatsen heeft, er vrijwel niet éémeer vrij is. Kampeerders die op de bonne fooi reizen wordt dan ook aangeraden de Riviéra te mijden. Van half juni af tot begin september zit alles mudvol. binnenland Of die verschuivingen ook invloed zullen hebben op het toerisme in ei gen land, valt uit de cijfers nog niet af te leiden. De ANWB houdt het nog steeds op zijn prognoses van begin dit jaar: van de 8,3 miljoen Nederlan ders die met vakantie gaan. zal zestig procent de grens overtrekken en gaat veertig procent er op uit in Neder land. Bij de VW's vallen soortgelijke gelui den te horen. Bij de VW-Apeldoorn, die de reserveringen voor de noord en midden-Veluwe regelt, zegt men goed te verkopen, maar niet meer dan vorig jaar. Dat zou ook moeilijk kun nen. want ook toen zaten in de piek periode vrijwel alle vakantiehuisjes vol. Wél wordt een opmerkelijk groeiende belangstelling geconstateerd voor fietsvakanties. Wat dat betreft wordt Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris De Jong (onderwijs) wil de afzonderlijke vormingsinstituten en streekscholen voor beroepsbegeleidend onderwijs voor werkende jongeren op de lange re termijn opheffen en onderbrengen bij het middelbaar beroepsonderwijs „nieuwe stijl". Per 1 augustus 1981 wil hij deze onderwijsvooizieningen bundelen. Daarvoor zullen eerst zoge heten deeltijdproefprojecten op gang worden gebracht. Een en ander staat in een brief die de staatssecretaris aan de Tweede Ka mer heeft gestuurd. Daaruit blijkt ook dat het opheffen van bestaande afzonderlijke instituten „over een na der te bepalen aantal jaren" zal moe ten gebeuren. De nieuw op te zetten projecten voor werkende jongeren zullen net als de proefprojecten voor kort middelbaar beroepsonderwijs (tweejarige dagcur sussen voor 16-18-jarigen) algemene en beroepsopleidende programma's krijgen. De beroepsopleidende pro gramma's zullen uiteenvallen in een algemeen en een beroepsgericht ge deelte in het kader van het leerling wezen. In de overige programma's zal het onderwijsaanbod terug te vinden zijn dat nu in het vormingswerk en in de tweedagen-cursussen voor gedeel telijk leerplichtigen wordt gegeven. De deeltijd-projecten kunnen door een saménwerkingsverband van een vormingsinstituut en een streek school voor beroepsbegeleidend on derwijs worden aangevraagd. Als zo'n project wordt toegewezen, worden die twee instituten als het waren sa mengesmolten tot één instituut Met zijn plannen rekent De Jong min of meer af met de experimenten voor het participatie-onderwijs, in gang gezet onder de vorige minister van onderwijs Van Kemenade. Daarbij werden vormingsinstituten en streek scholen eveneens geacht met elkaar samen te werken. Tegenstellingen moeten er zijn. Zonder zwart is er geen wit, zon der volslank geen slank, zonder slecht geen goed, en zonder regen en kou zou niemand zon en warmte waarderen. Zo redenerend zou je kunnen stellen dat het nog zo gek niet is wat die damesbladen doen. Een paar tenminste. Aan de ene kant zetten ze hun lezeressen niet te dikmakende recepten voor en aan de andere kant vullen ze een deel van het blad met financi eel oogpunt noodzakelijke ad vertenties over lekkere meest vette, overdadige hapjes, en fris se maar niettemin flink gezoete dranken. Een van die bladen pu bliceert elke week een aflevering van een uitgebalanceerd „afval- programma." Voor de doorbijters die week in week uit weten vol te houden en zich niet laten verlei den door de overheerlijke plaat jes van eet-advertenties en de smakelijk uitziende recepten voor mensen die niet hoeven te lijnen, een marteling. Want die heerlijkheden staan in hetzelfde blad. Een sausje voor de forel filets, waarin boter, zes eetlepels mayonnaise en twee lepels zure room verwerkt worden. Of flens jes van maar anderhalf ons meel, maar met drie eieren, bijna een halve liter melk en vijftig gram boter. Of omeiets, gevuld met blokjes ham of spek. En dan die advertenties. „Sfeer vol koffiedrinken" toont niet al leen een tafel met een pot koffie en kopjes, maar ook een grote tulband. Aroma lain je gebruiken op ballen gehakt, op ei, op nassi, in de gaatjes van de kaas, en die dingen staan er allemaal groot en smakelijk bij afgebeeld. Dat geeft de burger trek. Of een hele pagina met vla en slagroom, wel geteld zeven schaaltjes met di verse variaties, bijvoorbeeld met in suiker en kaneel gekookte, ge droogde pruimen, of met advo caat en gehakte noten, of gema len kokos en bruine suiker. Alsof vla en slagroom zonder meer niet al dik genoeg maken. Bij een mix voor abrikozen-krui- meitaart moet blijkbaar een le vensgrote taart en om zoute pin da's aan te prijzen laat de fabri kant zeventien enorme pinda's zien ter grootte van een manda rijn. Kant-en-klaar-sausen wor den getoond mèt de spijzen waar ze voor bedoeld zijn: een brok varkensvlees, bloemkool, gehakt, vis, een rijstschotel, een aange sneden rollade en een nog na- sudderende karbonade. Dik. ge zoet vruchtesap neemt tweemaal een halve pagina in beslag en oud en jong moeten over een volle pagina blij gemaakt worden met een chocoladereep. Vandaar ze ker dat één reep niet genoeg is; het zijn er wel vijftien. Bij een blikje stamppot hoort een schaal met dat spul, versierd met spek lappen. Bij kant-en-klare vlees jus komt een grote schotel aard appelen met vlees en champig nons je zou toch zeggen dat die vleesjus er vanzelf al uit komt en bij vleesreclame zie je schalen met runderlappen plus dikke saus, en kipschotels in diverse variaties. Pils schijnt geen pils te zijn zonder „bijbehorende" kazen en paté, en zelfs in een adverten tie waarin het uitsluitend om een nieuwe keuken gaat staat het aanrecht vol met appetijtelijk ge vulde schotels. Zeker driekwart van die advertenties beslaat een hele pagina, en, ziet er uit om rauw in te bijten. De arme stak kers die met behulp van hetzelf de blad proberen te vermageren, moeten allerlei verboden happen en hapjes passeren voordat ze aan hun magere pagina's toe zijn. Natuurlijk, de kranten bezondi gen zich net zo goed aan tegen stellingen. Zó lees je over de ver vuiling van het milieu en zó zie je paginagrote advertenties waarin auto's worden aangeprezen. De ene dag staan er lange artikelen over energiebesparing in de kran ten. de andere dag zit de lezer oog in oog met een aanbieding van elektrische huishoudelijke appa ratuur. waarvan minstens de helft overbodig is. in elk geval zeker niet noodzakelijk genoemd kan worden. Misschien is de materie nog te ingewikkeld om het één, het 'slechtste deel dan, uit te schake len. Maar dat eten, daar moet iedereen persoonlijk tegenaan, hoe moeilijk het ook is met alle verkeerde voorbeelden voor ogen. Die eet-advertenties kun je, desnoods watertandend, naast je neerleggen. Het zal wel moeten als je echt aan vermageren toe bent. Zeker met de zomervakan ties voor de deur, als iedereen zichzelf toch al meer toestaat dan normaal. „Als ik iemand tegenkwam die zei dat ik een wonderwens mocht doen, dan wenste ik dat ik nooit oud werd. Want oma zijn lijkt me niks". (Brief in de kinderrubriek van de omroepgids Studio). Rolschaatsen is leuk, maar je wordt er wel moe en warm van. Vandaar dat deze op comfort ge stelde jongeman uit het West- duitse Würzburg een rolschaats met hulpmotor gefabriceerd heeft. Het motortje, niet sterker dan twee paardekrachten, zorgt ervoor dat de schaatser tot twin tig kilometer per uur kan halen zonder zijn spieren te hoeven in spannen. Wel moet hij een goed gevoel voor evenwicht hebben, anders wil de andere schaats met eenvoudige voetbediening niet mee. Het was aardig aangeboden, maar de buffels wilden niet. Een bezoeker van Artis, een 35-jarige man. had de hekken van hun buitenstallen wijd opengezet, omdat hij vond verklaarde hij later dat buffels vrij horen rond te lopen, en dan het liefst in Afrika. De buffels maakten geen gebruik van het aanbod, en de leeuwen, voor wie de man dezelf de plannen had, kregen de kans niet doordat de man op bijna het kritieke moment in de kraag ge pakt kon worden. Alweer slecht geslapen doordat de baby zo huilde? Geef die baby dan een beer. De kleine zal met een kalmeren en bovendien al gauw in slaap vallen. Niet met een gewone beer al zijn er genoeg baby's die met hun knuf feldiertje tevreden gaan slapen maar met een sluimerbeer. Een heel nieuw en ook duur type ted dybeer (nu althans - nog ƒ95), maar wel een investering die in elk geval de rust van ouders en kind moet garanderen. Het don zige diertje is tenminste in diver se ziekenhuizen (ook Nederland se) tot aller tevredenheid getest, weet het Noordhollands Dag blad. Het is een Amerikaanse beer, die door een Zaanse handelsonderneming wordt ge ïmporteerd. De constructeurs hebben gebruik gemaakt van een Japanse vinding. In dat land wa ren artsen er al een tijdje achter dat baby's rustig werden als je ze baarmoeder-geluiden liet horen. De Amerikanen maakten op ba sis van deze ontdekking een op name van het geluid van baar moeder, hartslag en bloedruis zoals die een half uur voor de bevalling te horen zijn. Een pret tig, rustgevend geluid blijkbaar („alsof je in de verte de zee hoort", schrijft de krant), want in een ziekenhuis in Miami waren niet alleen alle achttien proefba- by's meteen stil, maar begonnen zelfs een paar zusters te knikke bollen. De sluimerbeer heeft een elektronisch geluid in z'n buik, dat op twee gewone 9-volts batte rijtjes werkt en bediend wordt met een knop op de berebuik, die er een beetje uitziet als een navel streng. Misschien dat dat laatste ook nog aan de rust bijdraagt. Worstje In het gehucht Trets, een paar kilometer van het bekende Franse Aix-en-Proven- ce. is een nieuw wereldrecord be reikt: daar is een braadworst van bijna vier kilometer lang gefabri ceerd. Hoe het gevaarte ooit op gegeten komt vermeldt de ge schiedenis niet

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5