'Olympisch attaché' uit functie Cambuur heeft geen clementie Stroeve start Volendam President verziekt werkklimaat bij Frankfurt Motivering tegen boycot overschrijdt alle grenzen Regering beëindigt werkzaamheden verbindingsman na besluit van NOC Uitzicht Wageningen op eredivisie al snel vertroebeld pmars Karpov UEFA-jeugd in halve eindstrijd Hinault pakt na tijdrit leiderstrui Milan-supporters willen boycot EK Spanning bij UEFA Cup-finalist naar hoogtepunt door strapatzen van autoritaire zakenman fjgJJsDAG 21 MEI 1980 SPORT TROUW/KWARTET P 21 RHS 23 door Johan Woldendorp gCHEVENINGEN De meeste jlympische bonden en bestuurs- jden van het NOC hebben zich maandagavond schuldig ge- ikt aan een ergerlijk staaltje sportverdwazing. Is het kie- voor deelname aan de Olym pische Spelen in Moskou de uitslag was: 49 stemmen voor, 19 £gen (de turners, de hockeyers, de skiers, de ruiters, de moderne vijfkampers, de wielrenners en HOC-voorzitter Idenburg) en 9 ilanco op zich al laakbaar in >t licht van de huidige omstan- gheden, de motivering over- jchrijdt eigenlijk alle denkbare grenzen. Te doordringend creëerde de portwereld in de weinig emotio- peie vergadering een sfeer, dat er eindelijk eens met de politiek ton worden afgerekend. Met de Jerlandse sportfederatie oorop jammert ze al jaren over geringe financiële aandacht, ie ze van de overheid krijgt. Nu de politiek ons nodig heeft, ijn wij niet thuis", luidde dan ok de filosofie van de meeste .ïti-boycotters. Zowel het een ais het ander is onjuist. Regering en parlement maken sport te recht niet tot een van de hoofd- loelen van hun beleid. Er wor- ien. zoals dat zo fraai heet, voor aarden geschapen om aan portbeoefening te doen; recrea- ef of in de top. dat maakt niet Daarvoor worden gelden be- chikbaar gesteld. En wel aan- ienlijk meer dan de NSF sinds ijn oprichting in 1959 roept. De portfederatie klampt zich bijna agelijks vast aan de circa 40 miljoen, die op de Rijksbegro- prijkt. De honderden mil- aenen, die de gemeentes in ac- omodaties investeren, zien ze emakshalve maar over het oofd. Omdat het niet in haar raam te pas komt. Mede door het stimuleren van de erkgelegenheid zijn er sport hallen en velden in overvloed. Bterker, een gemeente als Rot terdam heeft in dat opzicht het eizadigingspunt al bereikt. Ook ie topsport profiteert van de unsten. die de meeste gemeen- zich als plichten op de hals »n. Het meest sprekende oorbeeld is het betaalde voet bal, dat in zijn totaliteit met vele miljoenen per jaar wordt gesub sidieerd en relatief lage huren voor het gebruik van de stadions totaalt. hrer de ruggen van onderdrukte ifghanen en monddood ge laakte Russische dissidenten een presenteerde de sportwe- eld het desondanks om voor eelname aan de open Spartaki- de in Moskou te stemmen. Van ig. Dale kan achter het woord sport- erdwazing een verklaring toe- roegen: onterechte revanchege- foeiens ten kosten van persoon- Ijk leed. De voorzitter van het ymnastiekverbond, John Tiel- ooy, was met zijn bewogen plei- ooi voor een boycot nog een 'an de weinige roependen in de iroestijn. Daarentegen noemde ?im de Beer (voorzitter atletiek mie) de wijze, waarop de lande- ike overheid de sportieve be- ;n waardeert, onthutsend. De topsporters blijven als enige iederlanders verstoken van de rijhéid om sport te bedrijven, X! laar waar het interessant is." ifgezien van de dubieuze strek ing van dit betoog, is de stelling log aanvechtbaar ook. Het gege ven, dat de Olympische Spelen 'orden geprezen als een Rolls loyce, terwijl er een lelijk eend- e in de aanbieding staat, is ech- ir een ander verhaal. DEN HAAG De secretaris van de Nederlandse ambassade in Moskou, die tot nu toe als een soort „Olym pisch attaché" fungeert is vanaf gis teren niet meer als verbindingsman tussen Nederlanders en de organisa toren van de Olympische Spelen in Moskou opgetreden. Dit heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken In Den Haag meegedeeld. Aanvankelijk was het plan, dat een woordvoerder van het ministerie, Bert Wildenburg, voor de duur van de Spelen in Moskou gestationeerd zou zijn om, voorzover mogelijk, Neder landse journalisten behulpzaam te zijn. Ook dit gaat niet door nu het Nederlandsch Olympisch Comité te gen het advies van regering en parle ment in heeft besloten toch aan de Spelen deel te nemen. Het Nederlandsch Olympisch Comité is van deze besluiten op de hoogte gesteld, evenals van de reeds door staatssecretaris Wallis de Vries aan gekondigde beslissing dat geen speci ale subsidie voor deelneming aan de spelen zal worden verleend en ambte naren niet zal worden toegestaan be taald verlof op te nemen. De woordvoerder legde er de nadruk op dat de conciliaire afdeling van de Nederlandse ambassade de normale bijstand zal verlenen aan Nederlan ders die ln Rusland om een of andere reden in moeilijkheden komen, en dat de omvang van de ambassadestaf hier zeker op berekend is. Het besluit de werkzaamheden van de speciale „Olympische attache" in Moskou te beëndigen, is pas nu, na de beslissing van het comité, genomen om de meningsvorming, zolang die niet was afgerond, niet te beïn vloeden. Het Italiaanse Olympische Comité (CONI) heeft na een bijeenkomst in Rome besloten wel deel te nemen aan de Olympische Spelen in Moskou. Het besluit werd genomen met 29 stemmen voor, drie tegen (zeilen, hip pische sport en moderne vijf kamp) bij twee onthoudingen. De Italiaanse regering gal eerder het advies om de Spelen te boycotten. Deze aanbeve ling was afgelopen maandag nog eens in een oproep van het kabinet be krachtigd. In de regerings-verklaring werd het de CONI verboden om de Italiaanse vlag of het volkslied te gebruiken. Het Italiaanse comité maakte be kend dat het team aan de Spelen zal meedoen met de vlag en het lied van het Internationale Olympische Comi té (IOC). Het besluit van het comité kwam niet als een verrassing, omdat tweederde van de 40 leden vantevo- ren bekend hadden gemaakt dat zij ondanks de recommandatie van de regering voor deelneming aan de spe len in Moskou zouden stemmen. Ondertussen maakte de Italiaanse minister van defensie Lelio Lagorio bekend dat de Italiaanse regering at leten die deel uitmaken van de strijd krachten, geen vergunning zal geven om in de Spelen te participeren. Deze beslissing zal voor ongeveer 80 deel nemers van de ongeveer 400 man ster ke Italiaanse delegatie fataal zijn. Door het Italiaanse besluit is West- Duitsland in een merkwaardig pak ket terecht gekomen. De beslissing van het Westduitse Olympische Co mité (niet naar Moskou) werd gezien als een voorbeeld voor veel Westeuro- pese landen, maar tot nu toe hebben slechts Noorwegen, Monaco en Liech tenstein zich achter het Westduitse besluit geschaard. Daarentegen heb ben Frankrijk, Groot-Brittannië, Ne derland. België, Ierland, Oostenrijk, Finland, Zweden en Italië zich uitge sproken voor deelname aan de Spe len in de Russische hoofdstad. De Westduitse sportbonden, die vori ge week tot een boycot van de Olym pische Spelen besloten, zullen het geld ontvangen, dat de bondsrege ring oorspronkelijk had uitgetrokken voor afvaardiging naar Moskou. Dit heeft de Westduitse minister van bin nenlandse zaken, Gerhart Baum, be kendgemaakt. De minister zond de bonden een brief, waarin hij zegt, dat de bijna viereneenhalf miljoen gul den „met aftrek van de kosten die het nationale Olympische Comité reeds heeft moeten maken," bestemd zul len zijn voor de topsport. '500 met j «eeUce Nacompetitie SC Cambuur-Wageningen 3-1 Volendam-De Graafschap 1-0 SCCambuur 1 1 0 0 2 3-1 Volendam 1 1 0 0 2 1-0 De Graafschap 1 0 0 1 0 0-1 Wageningen 10 0 10 1-3 Zaterdag: Wageningen'-Völendam. De Graafschap-Cambuur IGOJNO De Russische wereld- pioen Anatoli Karpov is bezig een opmars in het schaaktoer- in het Joegoslavische Bugojno. rpov versloeg ln de achtste ronde landgenoot Mikhael Tal en is ,ar ardoor opgeklomemn naar de ir< eede plaats. Deze positie moet hij <pfenwel delen met Jan Timman, die de achtste ronde remise overeen- am met de Joegoslaaf Ljubojevic. iploper Larsen heeft zijn partij te- Ivkov uit Joegoslavië afgebroken een voor hem ongunstige stelling. ;iri inneer de nu nog ongeslagen Lar- verliest, blijft hij een half punt keJwsprong houden op Karpov en ,<j nman. tde ronde: Anatoli Karpov (Sowl-MIkhael Tal 1-0, Ljubomir Ljubojevic Joel-Jan Timman t: Bora Ivkov (Joe)-Bent Larsen (Den) Bojan Kurajica (Joe)-Svetozar Gligoric (Joel uu Anderson (Zwe)Lubomir Kavalek (VSl 1-0. Poloegajevski (Sow)-VlastimU Hort (TsJ) 1. Larsen 5'/j 1 nfg.. 2. Timman en JU'} P°v 5.4. Anderson 4'(a, 5. Poloegajevski 4 1 Ljubojevic 4, 7. Hort en Tal 3'/». 9. Kurajica wvalek 3. li. ivkov 2>/s 2 alg.. 12. Ollgorlc door Erik Oudshoorn LEEUWARDEN Al enige dagen voordat gisteren het doek opging van de nacompetitie anno 1980 waarschuwde Wage- ningentrainer Frans Körver zijn volgelingen dat SC Cambuur ondanks de magere resultaten van de laatste weken in top conditie verkeert. De scheidende coach constateerde nogal wat opgefokte agressie bij de noorderlingen. Het bevreemdde daarom des te meer dat Wageningen zich gisteravond door Cambuur volledig liet overrompelen (3-1). Körvers ploeg ging niet alleen af, hij zelf maakte ook een afgang door zich in de tweede helft te veel met het spel te bemoeien. De scheidsrecheter Kei zer zond de Limburger resoluut van het veld. In tegenstelling tot debutant Cam buur is Wageningen al enige jaren vaste kostganger in de nacompetitie. Alleen vorig jaar ontbraken de berg bewoners. Trainer Frans Körver maakte toen met zijn ploeg een min der sterke periode door. Het jaar daavoor loodste hij Wageningen ech ter bijna naar de eredivisie. In het beslissende slotduel tegen FC Gro ningen was de volle winst voldoende om de promotie veilig te stellen. Het zelfde gold trouwens voor Groningen. Maar beide ploegen kwamen niet ver der dan een doelpuntloos gelijkspel. De situatie die daardoor ontstond was analoog aan het spreekwoord: twee honden vechten om een been, een derde gaat er mee heen. MW won wél en mocht onverwachts naar de eredivisie. Ondanks incidentele miskleunen heeft Frans Körver bij Wageningen over het algemeen een goede start gemaakt als hoofdtrainer in het be taalde voetbal. Drie jaar lang wist hij in de schaduw te blijven van de kop lopers in de eerste divisie en dat is gezien de concurrentie geen eenvou dige opgave. Aan de vooravond van de nieuwe loopbaan bij Fortuna S kijkt de besnorde Limburger dan ook enigszins tevreden om. „Niet alleen de resultaten in de eerste divisie maar ook de successen in het bekertoernooi tegen AZ'67 en PSV zijn voor mij aanleiding om met vol doening terug te kijken. Ik geloof dat ik het best goed gedaan heb", aldus Körver. Het zag er gisteren geen moment naar uit dat Körvers opvolger, Nol de MAAGDENBURG Het Nederland se juniorenelftal heeft zich geplaatst voor de halve finales van het UEFA- jeugd toernooi om het Europese kam pioenschap voor landenploegen van spelers tot achttien jaar. Nederland speelde in Maagdenburg zijn laatste wedstrijd uit de groep gelijk (0-0) te gen OostrDuitsland. Er waren 5000 toeschouwers. De Nederlandse UEFA-jeugd zal vrij dag in de halve eindstrijd uitkomen tegen Engeland. De wedstrijd wordt in Halle gespeeld. De andere halve finale, in Oera, gaat tussen Italië en Polen. Ruiter, zijn formatie met een behou den concept de wei instuurde. De Leeuwardenaar zou daar baat bij kunnen hebben als Wageningen het volgend seizoen zijn status weet te verhogen. Cambuur bleek echter ln de openingsfase geen moment bereid tot het verstrekken van clementie. Met sprankelend en direct aanvals- spel werd Wageningen regelmatig on der zware druk gezet.,Met name de felle spits Gerrie de Jonge zorgde er voor dat de laatste linie van de Kör- ver-equipe tot in zijn voegen kreunde. Nadat hij in de tiende minuut nog rakelings had overgekopt, zorgde De Jonge na een kwartier spelen ook dat de eerste treffer kon worden aangete kend. Uit een dieptepass van Bert Kip schoot de blonde pijl gaaf in: 1-0. Wageningen, zonder de geschorste van Oostenbrugge, hij kreeg in de uitwedstrijd tegen Helmond Sport een rode kaart, raakte daarna nog diverse malen in paniek. Na een half uur spelen kon Jos Peltzer de ploeg uit Leeuwarden naar een grotere voorsprong tillen, doordat Gerrie de Jonge in het zestien meter gebied effectief als een lastige stoorzender optrad. En kort voor rust leek arbiter Jan Keizer definitief over het lot van Wageningen te beslissen. De opgeko men Bert Kip werd omlaag getrok ken door Kees van der Berg waarna Peltzer vanaf de stip de weelde van Cambuur nog eens vergrootte: 3-0. In het tweede bedrijf liet Wageningen voor het eerst zijn tanden zien. Cam buur bleek onder druk nog best een kwetsbare ploeg. Maar verder dan een doelpunt van Kees van der Berg, een harde vuurpijl uit een vrije trap, kwamen de bergbewoners niet. De Wageningse wanhoopoffensieven in de slotfase leidden slechts tot zeer reële scoringsmogelijkheden voor de Cambuur-spelers De Groot en Peltzer. Helling (r) komt er voor Volendam niet aan. De Graafschapdoelman Doornebosch heeft de bal al klemvast. Ook Brinks springt tevergeefs. door Mike Mulder 1-0. 24. Peltzer 2-0. 42. Peltzer (strafschop) 3-0. 70. Van der Berg 3-1. Scheidsrechten Keizer, toe schouwers: 12.000. SC Cambner: Tukker; Erkelens, Groote. Sehou- wenaar. Van Wensvcen; Kip. Klaus Roozenburg. Jan Ferwerda; De Groot. Peltzer. De Jonge. Wageningen: Suvee; Braam. Van der Kllft, Van der Ley, Tollenaar; Van Vtjfeyken. Van der Berg, Leushuis; Van de Sluis, Hazelhekke. Van Pelt. VOLENDAM Een spran kenlende eerste helft en een matige tweede periode lever de Volendam in het nacompe- titieduel gisteravond tegen De Graafschap een 1-0 over winning. Een doelpunt van uitblinker Molenaar in de eer ste helft bracht wel de zege, maar bracht De Graafschap niet op de knieën. De bevolking van Volendam was gis teravond kennelijk minder begaan met het lot van hun betaalde voetbal lers dan men altijd doet geloven. Voor lang niet volle tribunes verricht ten Volendam en De Graafscap hun eerste voetbaldaden van dit seizeon in het kader van de altijd lucratieve, spannende, voor het publiek aantrek kelijke. maar sportief gezien toch aanvechtbare nacompetitie. Volendam heeft tijdens deze toegift van de eerste divisie tot taak om het wegens het behalen van een periode- titel maar ten dele geslaagde seizoen toch met promotie af kunnen sluiten. De dorpelingen konden de achtervol ging op de uiteindelijke kampioen FC Groningen het langst volhouden en naar aanleiding van die prestatie is Volendam in feite de tweede aange wezen club die in aanmerking komt voor promotie. Iets waar men in het IJsselmeerdorp overigens ook op re kent, maar in zo'n nacompetitie weet je het nooit. De inspanningen van Volendam zijn dit seizoen ook veel intensiever ge weest dan die van De Graafschap. De Achterhoekers zijn de gelukkige be zitters van de eerste periodetitel, kon den een paar wedstrijden na het be halen ervan geen aanspraak meer maken op het kampioenschap en werkten vervolgens een soort lange oefencampagne af. Voor trainer Pim van de Meent was het alleen zaak dat hij met zijn ploeg op het juiste mo ment kon „pieken." Verder is een lege ziekenboeg en een gunstige (gele) kaartenverdeling ook welkom. Iets waar je je niet in voldoende mate om kan bekommeren wanneer je zoals Volendam nog tot tegen heteinde van de competitie kanshebber op de titel bent De Graafschap bewees gisteravond bij Volendam dat ze klaar waren voor het karwei. Nadat Volendam 45 minu ten had getracht om de geluksfactor uit het eerste divislekansspel te elimi neren via aantrekkelijk en gevaarlijk voetbal stond er slechts een stand van 1-0 op het scorebord. Na de her vatting was de ploeg van trainer El lens niet meer in staat of van zins nogmaals 45 minuten op een degelij ke manier vol te maken. Het zwoe gende en rommelende spitsenduo Ja cobs en Polka vergden voortdurend aandacht van de Volendam-achter- hoede. Terwijl in de eerste helft de zaken andersom waren. Uit de voorgaande nacompetitie heb ben de betaalde voetballers uit het palingdorp zeker niets opgestoken. Want evenals het behalen van perio- dentitels gebeurt het winnen van de nacompetitie vaak op doelsaldo. In dat licht bezien is de 1-0 ovewinning op de Graafschap mager. Evenals overigens het hele vertoonde spel in de tweede helft, dat een grotere over winning niet zou rechtvaardigen. De twee punten zijn binnen, maar over een paar weken liggen de Volendam- se kansenmissers uit de gisteravond gespeelde eerste helft misschien wel wakker. Volendam-De Graafschap 1-0 (1-4» 30. Molenaar 1-0. Scheidsrechter. Bosman, toeschouwers: 9000. Geel: Mlntjes (De Graafschap). Bernard Hinault op weg naar de rose leiderstrui. PISA Francesco Moser heeft de eerste echte confrontatie in de Giro met Bernard Hinault verloren. De Italiaan verspeelde in de tijdrit van Pentedera naar Pisa, over 36 kilome ter, precies een minuut aan Hinault. Moser kreeg dan ook geen nieuwe rose trui op de vijfde dag van de Giro. Bernard Hinault, die in de tijdrit met veertien seconden verschil werd ver slagen door Jörgen Marcussen, is de nieuwe leider in het algemeen klasse ment. Giuseppe Saronni, die zich in drie van de vier massa-aankomsten de meester-sprinter had getoond, kwam in de rit op uitsluitend eigen kracht ook behoorlijk mee. Hij werd tiende, op twee minuten van Marcussen. De Deen, die van de honderdste naar de vierde plaats in het klassement klom en tot de vroegere starters in het veld behoorde, heeft daaraan mogelijk enig voordeel ontleend. De top van het klassement namelijk kreeg de volle laag van onweersbuien en de daarmee gepaard gaande (tegen)- windvlagen. Vijfde etappe, een tijdrit over 36 kilometer van Pontedera naar Pisa: 1. Jörgen Marcussen (Den) 45 minuten 07 seconden. 2. Hinault (FTa) op 14 seconden. 3. Knudsen (Noo) op 0,48. 4. Torelli ilta) op 1 04, 5. Visentini (Ita) op 1.11. 6. Moser (Ita) op 1.14, 7. Hlndelang (WD1) op 1.16, 8. Quilfen (Fralop 1.45. 9. Contlnl iIta) op 2 01. 10. Saronni iltal op 2.05. 11. Ruperez (Spa) op 2.11. 12. Panizza (Ita) op 2.12. 13. Maertens (Bel) op 2.13.14. Santonl ilta) en SanUmaria (Ita) op 2.15.29. Roy Schuiten (Ned) op 3.03. Algemeen klassement 1 Bernard Hinault 19 uur 44 minuten 19 seconden. 2 Knudsen op 32 secon den. 3. Moser op 0.54. Marcussen op 1 01. 5. Visentini op 1.20. 6. Torelli op 1.44, 7. Saronni op 2.03, 8. Contini op 2 15. 9. Glbl Baronchelli Utai op 2.21. 10. Braun CWD1) op 2.35. 11 Panizza op 2 37. 12. Bertin (Fra) op 2.40. 13. Ruperez op 2.42. 14 Maertens op 2.43.15. Bemaudeau (Fra) op 2.47.19. Schuiten op 3.08. MILAN Na de gedwongen degrada tie van AC Milan naar de tweede divisie in de Italiaanse voetbalcom petitie in verband met het omkoop schandaal hebben de supporters van die club met een boycot gedreigd van het in Italië te houden toernooi om het Europees kampioenschap, dat op 11 juni begint. „Wij hebben jarenlang met de entreegelden het profvoetbal gefinancierd," zo redeneren de tifosi. Het overgrote deel van de fans van stadgenoot Inter Milan heeft zich so lidair verklaard met de boycot-actie van de „AC-supporters". De pessimis ten houden inmiddels al rekening met een verlies van miljoenen gul dens, vooral omdat de voorverkoop de laatste dagen sterk is teruggelo pen. Gianni Rivera, de vroegere ve dette van het Italiaanse voetbal en momenteel vice-voorzitter van AC Milan, zal de belangen van de club voorlopig behartigen, nu voorzitter Colombo veroordeeld is tot levens lange schorsing. De Graafschap: Doornebosch. Schreur, Cornells. Trentelman, Brinks, Wanders (Leeuwerik). Kel derman. Mlntjes (Menting); Polko. Jacobs, Ple- TENNIS De als tweede geplaatste Ameri kaan Vltas Gerulallls heelt in de eerste ronde van de strijd om de open Italiaanse titels In Rome geen moeite gehad de Austral!ér Ed mondson: 6-3. 6-0. SCHAKEN - Erika Belle uit Velp is m Mij drecht Nederlands kampioene bij de dames geworden. In de slotronde won zij van Carla Bruinenberg, die ln tijdnood haar kansen op de titel verspeelde De 24-jarige Erika Belle volgt Kathy van der Mlje op. die niet aan deze Utel- strijd deelname Elfde en laatste ronde Van der Giessen-Vreek- en l-O, Belle-Bruinenberg 1-0. Vogel-Van Pane ren 1-0. Mulder-Van Oent afgebroken. Pluy- mert-Stada 0-1. Van Eist-Landry Vi-'l. Stand: 1 Belle 7 punten. 2. Bruinenberg. Van Paneren. Van der Glessen 6,5. 5. Phiymert 6. 6. Landry. Vogel. SUda 5.5. 9 Vreeken 5. 10 Mul der 4-1 afg 11. Van Oent 3.5 - 1 alg12. Van Eist 3.5. LETIEK De komende week zullen Neder- atleten deelnemen aan wedstrijden In het 'nland. Joost Borm Phoenix i en Kor Louws wnzen) lopen op 24 mei ln Schwechat (Oos) meter Twee dagen later start het tweetal Ude afstand in Hainfeld Op 25 en 26 mei Hans van de Pal (Demi. Jeroen Bronwasser 1 weni en Wim Roosen (Holland) deel aan een ■nationale tienkamp in Cwmbran (Wales) Olympische dag. die op 26 mei in Oost- in »ordt gehouden, gaan Sylvia Barlag en van Heezik (beiden ADA) en Elly van Beu- 0 (Castncumi. Feyenoord is de zaterdag in een w minale tegen Ajax gewonnen KNVB-beker al "oor een deel kwijt Stadiondirecteur De •heeft bij de Rotterdamse politie aangifte |n van het verdwijnen van de marmeren - va« de beker BIJ het uitreiken van de Was de sokkel volgens hem nog aanwezig. LXfUJnPe vermoedt dat de zeker 35 kilo wegende •^verdwenen tijdens het ererondje van de fBAL Arsenal zal het komende seizoen voetbal spelen. De Londense ploeg )tste wedstrijd voor de eerste divisie else League met 0-5 van Middles- nal eindigde daardoor als vierde op door Matty Verkamman FRANKFURT AM MAIN Achatz von Thümen is de schatrijke en autoritaire pre sident van Eintracht Frank furt, In de keiharde en super- westerlij ke handelsstad Frankfurt Mammon en de afgod van de porno strijden in het straatbeeld om voorrang geldt Von Thümen als een geslaagd zakenman. Als zove- len van zijn soortgenoten, probeert hij dat maatschap pelijk succes in zijn vrije tijd via weinig democratische praktijken op het voetbalbe- drijf Eintracht te enten. Ma nager Udo Klug is daarbij zijn zetbaas; de overige werkne mers zijn zeer afhankelijk van de nukken van Von Thümen. Dat dergelijke verhoudingen in het emotionele wereldje van het prof voetbal tot problemen leiden, staat vast. Vertaald naar Nederlandse be grippen is Eintracht Frankfurt zoiets als Ajax, waar voorzitter Harmsen ook meer dan eens ais een olifant door de porseleinkast struint en daar bij dan ook regelmatig conflictueuze situaties creëert. Uitgerekend aan de vooravond van de tweede finale-wedstrijd om de UEFA Cup tussen Eintracht Frank furt en Borussia Mönchengladbach, is de spanning voelbaar in het kamp van Eintracht. De strapatzen van Von Thümen houden daar ten zeerste verband mee. Na de onverdiende 3-2 nederlaag op de Gladbacher Bökel- berg, is Eintracht vanavond favoriet, maar minstens drie betrokkenen zul len amper bereid zijn om de felicita ties van de machtige president in ontvangst te nemen, wanneer men er in slaagt om de Europese trofee van Borussia over te nemen: trainer Frie- del Rausch, doelman Jörgen Pahl en ook de klasserijke libero Bruno Pez- zey. Zij vooral hebben dit seizoen frustrerende ervaringen met Von Thümen opgëdèan. De leiding van Eintracht voelt er de zer dagen overigens niets voor om belangstellende journalisten over het wel en wee van de club te informeren. De voor deze finales gebruikelijke persconferenties zijn tot ergernis van de Europese voetbalbond (UEFA) niet georganiseerd. Er is nog net geen sprake van een spreekverbod, maar wie zich wil verstaan met spelers en trainer, wordt afgescheept met een paar onnozele minuten na de trai ning. Voor de rest bereiden de heren zich voor op de finale. Er wordt ook nog verwezen naar die even ver schrikkelijke als gebruikelijke pers bijeenkomst na de wedstrijd, waar een stuk of honderd Duitse media vertegenwoordigers altijd dezelfde en doorgaans niets-omvattende verkla ringen der trainers gedwee noteren. Betrouwbare bronnen weten niette min te melden dat bij Eintracht mo menteel de spanning de pan uitrijst. Het meest verbitterd is de jonge en nogal blufferige Friedel Rausch. Op 22 maart kwam hij met Von Thümen in principe een verlenging van zijn contract overeen. Toen Eintracht ver volgens vijf competitiewedstrijden aan een stuk verloor en zowaar even in degradatiegevaar verzeild raakte, herinnerde Von Thümen zich echter plotseling weer het eigenzinnige ge drag van Rausch, die onder meer in een persoonlijke vete met aanvoerder Jürgen Grabowski niet toegaf. Ex- international Grabowski (vanwege een zware blessure overigens uitge- voetbald, hij keert volgend jaar niet meer terug), kreeg wel de steun van de clubleiding. De intriges kreeg uit eindelijk een dusdanige omvang dat Rausch's positie tenslotte onmoge lijk werd. Het heette dat Rausch zelf ontslag nam, maar het is in Frankfurt een publiek geheim dat hij hiertoe werd gedwongen. Het spel werd nogal doorzichtig, toen Von Thümen en Klug een dag later de bij Stuttgart in ongename gevallen Lothar Buch- mann als nieuwe trainer voorstelden. Aardig was daarna dat het publiek het aanblijven van Rausch eiste. De persoon in kwestie voelt daar echter niets meer voor. Het werkklimaat is voor hem „onaanvaardbaar,' ge worden. De onder meer door AZ'67 en Ajax begeerde Bruno Pezzey heeft dit sei zoen ook meermalen met zijn bazen overhoop gelegen. De Oostenrijkse international achtte zich na de twee rode kaarten, beide opgelopen in wedstrijden tegen Bayer Leverkusen, in de steek gelaten door de leiding. Pezzey heeft het gevoel dat buiten landers in het algemeen en hij in het bijzonder geen goed kunnen doen bij de Duitse scheidsrechters. Schorsin gen hebben hem deze competitie maar liefst 21 weken buiten het veld gehouden. De eerste straf die werd uitgesproken naar aanleiding van be lastende tv-beelden, vocht hij nog niet zozeer aan, maar de tweede des te meer. Voor normale overtredingen kreeg hij twee gele kaarten en dus automatisch de rode. Von Thümen sprak daarna een vernietigend oor deel uit over de veotballer Pezzey. Hij moest maar verkocht worden, want aan dergelijke speler had hij toch niets. Ook toen kwam Rausch weer in het geweer. De trainer stelde dat er een hetze werd gevoerd tegen Pezzey en kritiseerde Von Thümen even scherp als de scheidsrechters. Hoe opportunistisch de president soms handelt, bleek drie weken gele den. De fantastisch spelende Pezzey had in de halve finale van de UEFA Cup een groot aandeel in de winst op Bayem München en mocht toen plot seling weer blijven. Pezzey moest daar eerst eens goed over nadenken eer hij besloot om als full-prof louter oog te hebben voor de financiële kan ten van de zaak. Echt van harte sig neerde hij het lucratieve driejarig contract evenwel niet. Von Thümen kreeg echter in zoverre weer eens zijn zin, dat voor geld inderdaad veel te koop bleek. „Maar het hart van Pez zey heeft hij niet gekocht", meent een insider veelbetekenend. Principiëler dan Pezzey stelt doel man Jörgen Pahl zich vooralsnog op. Deze gevluchte Oostduitser is dit jaar door een hel gegaan bij Eintracht. Hij speelde lang niet altijd vlekkeloos, maar werd door Von Thümen eerder de put ingepraat dan eruit geholpen. Pahl kreeg er op een zeker moment zelfs persoonlijk de schuld van toen Eintracht in de gevarenzone terecht kwam. Maar zie, twee weken geleden behoedde hij Eintracht in de eerste confrontatie met Borussia voor een ruime nederlaag. Met formidabele re flexen voorkwam hij enkele doelpun ten. Het gevolg was dat de club alle onderhandelingen met Kneib en de vermaarde Pool Tomaszewski) stop zette en Pahl een nieuw contract voorlegde. Na alles wat hem is aange daan, weigert deze nu echter op dat aanbod in te gaan. Pahl: „Ik wil al leen dit: vertrekken bij Eintracht"

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 23