Groot feest met heel veel theater A15C1)K1( THEATERUNIE B WILLEM BREUKER KOLLEKTIEF Festival of Fools: wervelend muziektheater in BOVEN DRIJVEN R0 THEATER/ ROTTERDAMS PHILHARMONISCH ORKES' Every Good Boy Deserves Favour een stuk voor akteurs en orkest door Tom Stoppard en André Previn regie: Franz Marijnen muzikale leiding: David Zinman Roelof van Driesten QUAQUARAQUA COMMONPLACE QUINTET WOENSDAG 21 MEI 1980 TROUW/KWARTET P 16 RH? gj door André Rutten Twee dagen vóór het, Holland Festival be gint het Festival of Fools (29 mei-15 juni), voor de vijfde maal ge organiseerd, maar gro ter dan ooit te voren. Ongeveer negentig groepen uit 25 landen doen er aan mee. Het voornaamste dat ze ge meen hebben is, dat ze zich richten op andere mensen dan die naar de bestaande schouwburgen gaan. Maar bij voorbeeld wel naar Shaf- fy, Melkweg, Paradiso, To neelschuur, Vondelpark, op straten en pleinen. Daar zijn de eerste Festivals of Fools ook gehouden, met iedere keer weer meer pu bliek. Ieder jaar kwamen er meer mensen naar toe. Die ruimtes werden te klein. Nu wordt er een enorm feest terrein klaargemaakt op de voormalige werf van de Am sterdamse Droogdok Maat schappij aan het IJ en aan de Meeuwenlaan (52), waar in de allemaal grote, en soms enorm grote hallen (leeg, om dat ze straks afgebroken worden) podia worden opge richt. Daarop worden iedere dag dat het feest duurt (behalve op 2 juni), van twee uur 's middags tot twee urn 's nachts voorstellingen ge geven. En ook nog op het buitenterrein, al dan niet in tenten En niet alleen toneel, ook mime, dans, muziekthea ter, popmuziek, jazz, film, beeldende kunst, poëzie. Op één dag telkens meer dan een mens allemaal kan bijbe nen. Er zijn wel dag-passe- partouts te koop, die het mo gelijk maken overal binnen te lopen om even te proeven en te blijven hangen bij wat bevalt. Hotelschip Uiteraard zijn er ook cafés en restaurants een heel goed, schijnt het, op het hotelschip in het eigen binnenhaventje van de werf, waar ook een variété-schip zal liggen. Van de negentig groepen ko men er zo'n dertig uit Neder land. Sommige spelen er al eerder geziene voorstellingen Hauser Orkater bij voor beeld geeft er de laatste reeks van „Zie de mannen vallen". Andere komen met nieuwe produkties. Baal, tij delijk ontheemd nadat het Shaffy heeft verlaten, en Frascati nog niet klaar is, laat er zijn „George Sand" zien, het Werktheater behal ve zijn kinderstuk „Hoe over leef ik de nacht" en zijn avondstuk „Gewoon Weg" een „extra"; The Dutchman" van Leroi Jones, eigenlijk in een metrostel spelend, maar hier in een autobus vertoond. Verder de Bamsisters, de DOGtroep, de Amsterdamse Vuilharmonie, Waste of Time, Bart StuyfFlup en Ju- bedrijf. Vier Belgische lieden vormen de groep Radeis die tijdens het Festival of Fools hun programma „Radeis wegens ziekte zullen brengen. De groep brengt een in beeld gebrachte strip als theatervorm. Dan zijn er de groepen, die de kern vormden van vorige fes tivals: Janeo Edwards, Footsbarn Theatre, The People Show, Carlos Traffic, Friends Roadshow en Big Banned, Pigeon Drop, Sail Joia, Bob Kerr's Whoopee Band Nieuwe groepen= Voor dit festival zijn er ook, in samenwerking met het In ternationaal Theater Insti tuut, nieuwe, althans voor Nederland nieuwe groepen opgespoord, in Hongarije, Roemenië, Tsjechoslowa- kije, Polen, Oost-Duitsland, Cuba. Want er is geprobeerd dit Festival of Fools zo interna tionaal mogelijk te maken, omdat het tegelijkertijd ook het zesde, door Nederland ge plande, seizoen is van het Théótre des Nations, dat on der de hoede staat van het Internationaal Theater Insti tuut, gelieerd aan de Unesco. Dat ThéStre des Nations is in de jaren vijftig uit een Parijs initiatief ontstaat. De opzet was in het toeristenseizoen, als de Parijse theaters op va kantie waren, in de Franse hoofdstad toch een theate raanbod te presenteren, met een keuze uit het theateraan bod van verschillende landen. Le Théatre du Monde heette het aanvankelijk. Daar was het eerste Europese optreden van de Opera van Peking, de eerste voorstelling buiten Duitsland van Brechts Kau- kasische Krijtkring, Neder-, land liet er Heijermans „Uit komst" zien, maar ook Euri pides' „Oidipoes". En zelfs een Anouilh. Dat heeft jaren redelijk gebloeid, totdat, door toename van de inter nationale contacten het hele jaar door de belangstelling taande en Parijs niet langer de benodigde financiën be schikbaar stelde Het leek tamelijk geluidloos te verdwijnen, tot het Inter nationaal Theater Instituut het nieuw leven in blies, niet door zelf de financiering er-, van op zich te nemen, maar door elk jaar een ander land uit te nodigen zo'n Théètre des Nations te organiseren en te financieren, als een soort staalkaart van het we reldtheater V erschui vingen Aanvankelijk bleef het een staalkaart van wat grote ge zelschappen aan knappe voorstellingen maakten, maar gaandeweg begon er ook iets te verschuiven. Wat kleine groepjes buiten de schouwburgen deden lang het theater in de marge ge noemd kreeg er ook een plaats in. Het vorige seizoen, in Ham burg, trad de Royal Shakes peare Company er in op (met Shakespeares „Coriolanus), maar ook het Werktheater (met „Als de dood"), ook Pip Simmons (Woyzeck en We), het Squat Theatre (Pig, Child, Fire en Andy Warhol's Last Love), maar ook het Württembergische Staats theater (Ella, vorig seizoen ook in het Holland Festival). Een soortgelijke verschui ving als in het toneelaanbod van het Holland Festival te zien is geweest. Het Festival of Fools, dat nu voor Nederland het zesde sei zoen van dat ThéAtre des Na tions programmeert. Het is zes jaar geleden begonnen als een theaterfeest, dat zich tegelijk met het Holland Fes tival voltrok, zonder dat in de wielen te willen rijden, kiezend voor een soort thea ter dat meer een ongedwon gen volksfeest voor zoveel mogelijk soorten publiek wil de zijn. Een festijn van narren. Hoe rijk en gevarieerd het aan bod van dat soort theater was werd iedere volgende af levering duidelijker, en ook, dat het ieder jaar meer pu bliek trok ook. Daarom maakt het Festival of Fools van dit zesde seizoen van het Théëtre des Nations een grote geestelijke waaier van alles bij elkaar enkele honderden voorstellingen. Kinderen 's Middags zal het er ook voor kinderen gezellig zijn, op het feestterrein buiten, veelal ook binnen. Er zijn speciale kaartjes voor te krij gen. (Voor drie gulden). De organisatoren zijn er op uit van het enorme complex een groot, gezellig feestdorp te maken, daar tussen IJ en Meeuwenlaan. Zakelijke informatie: Voor verkoop, reserveringen en overzichtelijke program ma's bij alle VVV-kantoren in Nederland, bij Cisca (Stadsschouwburg), Neder lands Theater Centrum (Stadhouderskade 92) en Shaffy (Keizersgracht 324) Amsterdam. Een dagkaartje kost 15. (kortingen voor DJP, 65+ enz.), een middag- kaart (voor ouders en kinde ren) 3, een Festivalpas 150 (alleen bij Shaffy). Voor sommige voorstellin gen moeten (in verband met de plaatsruimte) nog gratis kaartjes gehaald worden. De kassa op het feestterrein zelf is van 27 mei af open. Vervolg van vorige pagina wordt de geestelijk misma- kende werking van de media genadeloos getekend in het verhaal van Lotte. Zij is een vrouw van dertig, en door haar man verlaten. In haar zoektocht naar liefde en warmte stuit ze telkens weer op mensen die het te druk hebben met zichzelf en nog slechts kunnen leven en communiceren via «ie media. Tijdens de bezoeken die ze brengt aan vrienden en fami lie doorbreekt ze voortdu rend de code met haar onbe vangenheid. Haar humane optreden wordt niet op prijs gesteld. De media dienen de mens en daar komt geen persoonlijk initiatief of emotionele reac tie meer aan te pas. In zijn extreemste vorm komt dit tot uiting in de sce ne in de hal van een flatge bouw waar Lotte gedwongen wordt een dialoog met haar vriendin aan te gaan vla de huistelefoon. Maar ook bij het oudgeworden echtpaar dat nog slechts via een diase rie de alledaagse handelin gen kan beleven, of Lotte's kantoorvriend die zijn hart slechts kan luchten via de dictafoon, misschien aan zijn secretaresse. Met Edith Clever als Lotte heeft Stein een imponerende voorstelling gemaakt van een stuk dat genadeloos pijn lijk laat zien hoe het gemak der media het leven op een onontkoombare manier ont menselijkt. Het tegendeel van Gross und Klein is „Aus der Fremde". Het is het eerste avondvul lende stuk van de Oostenrij ker Ernst Jandl en ook de eerste regie van Ellen Ham mer. Een samenwerking die tot een opmerkelijke voor stelling heeft geleid. Aus der Fremde toont 28 uur uit het leven van een dichter die voortdurend gestoord wordt in zijn werk maar die storingen zelf oproept om het werken verantwoord voor zich uit te kunnen schuiven. Totdat hij er niet meer om heen kan en het begin schrijft van zijn eerste avondvullende toneelstuk. Het is het stuk waar de toe schouwer op dat moment naar kijkt. Aus der Fremde is autobio grafisch getint en geschreven in de aanvoegende wijs en de derde persoon. Het is opge bouwd uit drieregelige stro fen, die de acteur Peter Fitz van een ritme voorziet dat perfect correspondeert met de innerlijke roerselen van de dichter. De derde voorstelling die de Schaubühne in Nederland laat zien is „Die ganz begreif- lichte Angst vor Schlagen" een collectief project waarin zes hoogtepunten uit het werk van de Franse blijspel dichter en satiricus Courteli- ne uit het begin van deze eeuw worden uitgevoerd. Drie waardevolle voorstellin gen, die ondanks het wegblij ven van de Oresteia, enigs zins een idee geven over het werk van de Schaubühne. Een gezelschap dat de per soonlijke preoccupaties van zijn medewerkers steeds weer probeert te vervlechten in de stukken die uit alle tijden stammen. Geen poli tiek of esthetisch manifest vooraf, maar motivatie, inzet en het aanwenden van intel ligentie om een zo groot mo gelijk artistiek resultaat te bereiken. Er is meer toneel in het Hol land Festival dan de reeks voorstellingen van gezel schappen uit Berlijn. Het Rotterdams Philharmo- nische Orkest (dirigent Da vid Zinman) en het Ro-thea- ter (regisseur Franz Marij- nen) spelen „ABCDEFG" in het Engels (Every good boy deserves favour), naar een idee van de Franse compo nist André Previn geschre ven door de Engelse schrij ver Tom Stoppard. Het is een toneelstuk waarin een volledig orkest een rol speelt. Een Russische dissi dent, opgesloten in een „hos- pitaal"-cel, samen met een krankzinnige, die denkt dat hij een groot symfonieorkest dirigeert. Rotterdam 5, 6, Amsterdam 7, 8, Den Haag 11, geschrapt, Utrecht 12, Groningen 14, Eindhoven 16 juni. Een spel van Wim T. Schip pers en Gied Jaspers, „Elly, of het beroemde stuk" is een VPRO-televisieproduktie, die op 1 juni bij de opening van het festival in het Am sterdamse Carré gespeeld wordt. Behalve acteurs en actrices nemen er ook musi ci, amateurkoren, cabare tiers, een balletdanseres, vier heldentenoren, drie to neelmeesters en een piano stemmer aan deel. Amster dam 1 juni. Het Onafhankelijk Toneel speelt, op een eigen manier, Maxim Gorki's „Zomergas ten", het publiek in een villa in Den Haag of Rotterdam, de spelers buiten. Den Haag 10 t.m. 21 juni (niet op 15 en 16) Roterdam 24-28 juni. Robert Wilson speelt samen een derde programma met de gehoorgestoorde Chris topher Knowles, „Dialog Curious George". Rotter dam 1, 2, 3, 4 juni. In Mickery komen Ping Chong en Teh Fiji Company uit New York terug (afgelo pen september speelden zij er „Lazarus") met „Hum boldt's Current", aangeduid als De ontdekking van de wereld en haar gevolgen. Mickery Amsterdam 3 t.m. 21 juni (niet op zo. en ma.). Poppenspel voor volwasse nen biedt Jozef van den Berg in „De Marskramer". Am sterdam 4, 5, Groningen 11, Utrecht 12,13,14, Rotterdam 15,17, Den Haag 18,19, Haar lem 20 juni. In het Universiteitstheater in Amsterdam laten de Ri ante Producties een voor stelling zien, die „,De Ont dekking" heet De fictie is: een noodlijdende filmstudio Iaat publiek toe bij de opna men van een B-film. Amster dam 2 tm. 22 juni (niet op 9 en 16). Kindertheater Naast de Duitse van het Gripstheater zijn er ook Ne derlandse kindervoorstel lingen: Een Holland Festi- val-produktie is „Vertrouw nooit een trol", een opera voor kinderen. Amsterdam 1, 2, Den Haag 4, Eindhoven 5, Rotterdam 8 juni Het kindermusical-ensem ble uit Gent speelt „Spring". Den Haag 1, Amsterdam 7, Utrecht 8, Rotterdam 14 juni. Wiedus uit Rotterdam speelt „Circus Emma". Utrecht 1, Den Haag 2, 3, Rotterdam 4, Almelo 8, Amsterdam 11 juni. Stadsschb. Amsterdam - 11, 13, 14, 16, 17 juni de Lantaren-Rotterdam - 12 juni de Oosterpoort-Groningen - 15 juni (matinée), de Klinker-Winschoten - 20 juni Schouwburg Middelburg - 21 juni Muziekcentrum Utrecht - 22 juni Rotterdam (de Doelen): 5,6 juni - Amsterdam (Concertgebouw): 7,8 juni (matinee) - Utrecht (Muziekcentrum Vredenburg): 12 juni - Groningen (de Oosterpoort): 14 juni - Eindhoven (Stadsschouwburg): 16 juni a.s. chor. Hans Tuerlings muziek Henk Alkema kostuums Jacq. Mayen chor. Ton Simons muziek Michel Waisvisz kostuums Andrew Lord 6 en 7 juni Rotterdam, 8 juni Amsterdam, 10 juni Utrecht, 12 juni Den Haag. Galerie de Sluis 26/4-20/6 Hugo Demarco Ebrahlm Ehrari schilderijen en etsen Prent v.d. maand mei Dina Bos v.d. Molen ets, opl. 30 125. Prent v.d. maand juni Erwin Fasel ets f 135, opl. 25. Grafiek en keramiek v. vele kunstenaars in stock Open woe. t/m vrij. 12-18 u., do. 19-21 u.. za. 11-17 u. Zon 13-17 u. en volg afspr Sluiskant 24 2265 AB Leidschendam 070-200156. 5/5 - 7/6'80 Michael Garady „Disasters of war" olieverven op papier Holley Chlrot international art gallet) j Nieuwe Spiegelstraat 57."'1 1017 DD Amsterdam „Un chant dans le désert" mm, en ii,no, iQes Jongkind „Nieuwe kijk op traditionele techniek" batiks iui uu «rrv KWnsthandel Roelant open di t/m za 11.00-17 00 zo 14 00-17 00 uur telefoon: 020-236642 Kunstuitleen - kunstuitleen Kunstuitleen - Amstel 34 tel. 239215 Amsterdam Stedelijk Museum, Rozengracht 3, Zutphen 24 mei - 15 juni Ballet: kostuums, ontwerpen, decors, affiches Museum Henriette Polak, Zaadmarkt 88, Zutphen 17 mei - 8 juni José Capricorne, schilderijen en tekeningen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 18