;urinames oude orde is voorbij, naar een nieuwe is er nog niet leen nieuwe oplossingen oor energieproblemen Geen kritiek ontvangers bijstand op sociale dienst Een afschrift waar uw boekhouder wat aan heeft. Rabobank S irecteur Internationale Energie Bureau: (en benoeming lidafrikaner ii universiteit Olie Arabische emiraten duurder Onderzoek sociologisch instituut: Geld en goede raad. Meer dan 20.000 arbeidsplaatsen vervallen bij Philips IÊNSDAG 21 MEI 1980 P 11 RHS 13 onze verslaggevers inderend stond Suriname's president dr. Johan Ferrier jge week maandag op het bordes van zijn paleis. Naast q luisterden premier Chin A Sen en echtgenoten naar de ciaal voor deze gelegenheid gecomponeerde Ferrier-mars, [drachtig geblazen door politie-agenten en militairen. Ook Nationale Miltaire Raad ontbrak niet. Voorzitter Sital Cht in hartelijke bewoordingen de felicitaties van de itairen over aan de jarige president. leek het alsof de natie zich «eind had geschaard rond de •r des vaderlands. Naar buiten vormen de drie belangrijkste jhten NMR. regering en presi- - een eenheid. Maar achter de rrnen is het lang niet altijd koek tussen deze drie. later kwam het parlement •n öm via een machtigingswet iell grotendeels buiten spel te tn. Voor het parlementsgebouw de NMR voor de zekerheid maar pantserwagen geposteerd. De on- unister van politie, sergeant Nee- verscheen in militair tenue en met ooi op zak in de parlementszaal, inlceerd door twee gewapende lairen. Zijn minachting voor de ementariërs stak hij niet onder len of banken. Toen de waarne- d fractievoorzitter van de NPK, rge Hindorie, opmerkte dat on es alles de waarde van het parle- t niet onderschat mag worden, iet Neede demonstratief de zaal, pas na het betoog van Hindorie g te keren. Dit ging zelfs Chin A te ver. die Neede met een handge- tot kalmte maande. igen parlementariërs, die de laatste tn nog meer deuken opliepen in toch al getaande imago, konden lig anders doen dan de machti- swet aannemen. VDP-leider mr. ;emath Lachmon bediende zich de volgende beeldspraak om zijn standpunt te verduidelijken: indien over het land een sterke storm raast, dan zijn daarbij twee opstellingen mogelijk: zich stoer opstellen als een sterke grote kanlcantrieboom met de veronderstelling weerstand te kun nen bieden aan de aanstormende krachten, terwijl de kankan trie met een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid juist kan worden ont worteld. Een andere is als die van een riethalm, die door de kracht van de storm wel buigt (misschien lang en diep), maar zich toch weer opricht als de storm voorbij is. De eenmaal ont wortelde kankan trie daarentegen kan nimmer meer opstaan." Met uitzondering van de tegensputte rende Pendawa Lima-fractie en twee NPK-ers boog het parlement, in de hoop zich over een paar jaar weer te kunnen oprichten. Daaraan voegde Lachmon nog een indirect beroep op „de vader van de natie" toe om als beschermer van de grondwet en een goed democratisch bestel op te treden. De president als waarborg voor de democratie. Al spoedig na 25 februari werd Ferrier door het buitenland in die rol gedrukt. Venezuela, Amerika en Nederland onderhielden op diplo matiek niveau alleen contacten met de president. Deze maakte van de internationale steun handig gebruik en liet een aantal keren duidelijk nee horen tegen de NMR. De burgerraad moest een echte regering worden, over een aantal kandidaat-ministers sprak hij zijn veto uit en hij zal vol gens ingewijden nooit akkoord gaan met een aantasting van de rechtsorde en de grondwet. Was Ferrier het na 25 februari voor de in machtsovernames onervaren ser geanten de vriendelijke vaderfiguur aan wie ze zich konden vastklampen, nu zien ze hem eerder als een lastige oude baas. Hij blijft echter een poli tieke machtsfactor van belang. Niet zozeer vanwege zijn gezag in Surina me. alswel dank zij de politieke steun die hij van het buitenland krijgt. Macht Op 15 maart installeerde Ferrier de regering-Chin A Sen, die de feitelijke macht van de NMR zou moeten over nemen. „Het is de op 15 maart 1980 geïnstalleerde regering die dit land regeert," aldus de regeringsverkla ring. Maar NMR-voorzltter Sital en het raadslid Chas Mijnals denken daar anders over. Zij willen dat de NMR een flinke vinger in de pap houdt bij het uitstippelen van het regeringsbeleid en bij de berechting van mensen die van corruptie of, „contrarevolutionaire activiteiten" verdacht worden. Dit is vooral premier Chin A Sen een doorn in het oog. Al in de eerste weken na de Installatie van zijn kabi net dreigde hij minstens twee maal met opstappen, omdat de militairen beslissingen namen en uitspraken de den, die volgens de premier aan de regering voorbehouden waren. Be trekkelijke kleinigheden als het wijzi gen van de ingangstijd van de avond klok op zaterdag leidden tot geharre war tussen Chin A Sen en de NMR over de vraag wie een dergelijke be slissing nu eigenlijk behoort te ne men. Daarbij staat de regering, zelf een heterogene club met vogels van diverse politieke en a-polltleke plui mage, in meerderheid achter de premier. Een belangrijker twistpunt tussen re gering en NMR is de huidige rechts gang. Met de regelmaat van de klok werden de afgelopen maanden men sen door de militairen met veel machtsvertoon van hun bed gelicht. Bij de verhoren gaat het er niet altijd even zachtzinnig aan toe. Op 1 mei werd de parlementariër Otmar Rod- gers voor verhoor vastgehouden in verband met de geplande tegencoup van Fred Ormskerk. Rodgers bleek niets met de tegencoup uitstaande te hebben en werd daarom een dag later weer vrijgelaten. Wel was hij tijdens zijn verhoor flink toegetakeld. Thuisgekomen nam Rodgers contact op met Chin A sen, die persoonlijk de sporen die het verhoor op Rodgers' lichaam had achtergelaten, kwam be kijken. Chin A Sen, die al eerder bij de NMR geïnformeerd had over mo gelijk gewelddadig optreden tijdens verhoren, nam daarop direct contact op met de militairen en eiste een onmiddellijk einde aan deze praktij ken. Chin A Sen gaf de militairen tot 30 mei de tijd het onderzoek en de berechting over te dragen aan de mi nister van Justitie. Het afgelopen weekeinde zijn de militairen gezwicht en hebben ze een deel van de arres tanten aan het ministerie van justitie overgedragen. Verwarring Tot wat voor verwarringen dit alles aanleiding kan geven, wordt treffend geïllustreerd aan de hand van de ver klaringen over de dood van Orms kerk. De Nederlandse regering, die op diplomatiek niveau geen contact met de NMR wil onderhouden, spreekt in een verklaring van een dood in zijn cel aangetroffen Ormskerk. Die infor matie heeft zij gekregen van de Suri naamse regering. NMR-voorzltter Si tal daarentegen deelde op een pers conferentie mee dat Ormskerk bij een vluchtpoging om het leven is ge komen. Dit soort tegenstrijdigheden ln uitgegeven verklaringen doen zich herhaaldelijk voor. Regering en NMR houden er elk een eigen persdienst op na, zonder dat van een noemenswaar dige coördinatie sprake is. Ook in de betrekkingen met het bui tenland levert de NMR als machts factor problemen op. Voor Nederland bestaat er op diplomatiek niveau geen NMR. Venezuela daarentegen zond een paar weken na de eerste geruchten over betrokkenheid van Venezuela bij de coup van Ormskerk een zware diplomatieke delegatie naar Paramaribo, die zowel bespre kingen met de regering en de presi dent als met de NMR voerde. Daarbij gaat Venezuela uit van de wezenlijke machtsverhoudingen in Suriname. Formeel mag de regering-Chin A Sen weliswaar alle regeermacht in han den hebben, feitelijk moet zij die nog voor een groot deel veroveren op de NMR. Romantiek Al vrij snel na 25 februari zijn de militairen begonnen steun te zoeken bij de bevolking met een uitgebreide „ontmoet-het-volk-campagne". In Paramaribo kan men sinds enige tijd ook van de NMR afkomstige spandoeken bewonderen met teksten als „Reik elkaar de hand". Er is een bloeiende handel in revolutionaire ro mantiek ontstaan. Van affiches met de portretten van de NMR-leden tot en met kaarten waarop een meisje en de zin „mijn vader was er ook bij" staan afgedrukt. Inmiddels heeft de NMR een dertig tal volksmobilisatiecomités geïnstal leerd. Deze comités moeten het be leid van de raad gaan ondersteunen. Proberen de militairen zich aan de ene kant met hun populistische op treden van steun onder de bevolking te verzekeren, aan de andere kant verspelen ze veel goodwill door het handhaven van de avondklok, de President Ferrier ontvangt enkele leden van de Nationale Militaire tie in Suriname er niet stabieler op. De mislukte tegencoup van Orms kerk bewijst dat nog niet iedereen zich bij het afzweren van „de oude orde" heeft neergelegd. Maar ook het labiele evenwicht tussen regering en NMR vormt een reële bedreiging. Voor een slagvaardig regeringsbeleid is een voortdurend geharrewar tussen regering en militairen niet bepaald bevorderlijk. Chin A Sen mag dan keer op keer „de nieuwe Surinaamse mens" proclameren, en ons verzeke ren dat de oude orde is voorbijgegaan en niet zal weerkeren, vooralsnog wachten de meeste Surinamers af. De 25ste februari was tenslotte niet hun revolutie, maar die van een groep door de legerleiding en Arron geterg de sergeanten. Achteraf heeft de militaire ingreep de instemming van velen. Maar deze in stemming kan snel genoeg omslaan in een nieuw cynisme en een passief of actief verzet als de regering-Chin A Sen er niet in slaagt haar ambitieuze plannen waar te maken. In dat geval zou Suriname wel eens nog verder van huis kunnen raken dan het voor 25 februari al was. hardhandige verhoren en de ver door gevoerde perscensuur. De Surinaamse pers is geheel gelijk geschakeld. Journalisten die hun ar tikel doorspekken met een zweempje kritiek, worden voor „een dringend gesprek" op het NMR-hoofdkwartier „uitgenodigd". Daar mogen ze meest al een nacht wachten, waarna ze er door een of meer raadsleden op wor den gewezen dat hun kritiek „de fru stratie van de revolutie" tot gevolg heeft, hetgeen uiteraard niet getole reerd kan worden. De redacteur van het zondagsblad „Sonde Splkrt", die na een kritisch artikel op 4 mei gedurende zestien uur „te gast" mocht zijn in de Memre Boekoekazeme, beschrijft zijn ver blijf in het kampement als „een leer rijke ervaring, die ik echt niet zou hebben willen missen." Uit vrees voor represailles onthouden de meeste kranten zich van kritiek op de militai ren of slikken die snel weer in. Maar binnenskamers neemt het gemor on der journalisten over de perscensuur toe. Met dit alles wordt de politieke situa- I8TERDAM (ANP) Ge- de aard van de energie- uctuur zijn er niet al te veel assingen voor de energie- iblemen, zeker niet voor st-Europa. Van nieuwe op- ringen is zeker geen spra- Dit heeft de directeur van Internationale Energie ireau (IEA), Ulf Lantzke, ïdsdag verklaard op de en Gasconferentie die in Amsterdamse Rai wordt louden ter gelegenheid van beurs Petrotech '80. enige zekere op de wereldolie- kt is de onzekerheid. Vergroting de vraag hangt af van het herstel de wereldeconomie; het is onbe- wat de exacte invloed van veel ere prijzen op de vraag is. Over produktiepeil van de landen van OPEC, de Organisatie van Olie orterende Landen, kan niets met erheid worden gezegd. Bovendien log onbekend in hoeverre steen- en kernenergie de olie kunnen langen, zo verklaarde Lantzke. er wat moet gebeuren is duide- De wereldoliereserves worden ge it op 650 miljard vaten (van 159 Het verbruik bedroeg halverwe- e jaren zeventig 55 miljoen vaten dag; op het ogenblik is dat 63 onze onderwijsredactie 8TERDAM De benoeming van Zuidafrikaan dr. R. Botha tot Öeraar in de algemene taaiweten- ip aan de faculteit der letteren de Vrije Universiteit in Amster- zal niet doorgaan. De faculteits heef t een meerderheidsadvies de benoemingscommissie, in advies dr. Botha wordt ge- wnd, niet aanvaard. De commissie de opdracht een nieuw advies te stellen. Aangenomen mag wor- dat de naam van Botha in het Wwe advies niet meer zal voorko- in Dat betekent, dat de Zuidafri- tier. die nu hoogleraar is aan de iversiteit van SteUenbosch, niet jjr een benoeming zal worden voor ragen aan de vereniging, waarvan VU uitgaat. ftn de mogelijke benoeming van Botha bestond binnen de Vrije hersiteit veel verzet. De vrees was de benoeming van een Zuidafri- die niet bekend staat als een wijder van de apartheidspolitiek, raam van de Vrije Universiteit rai bij de jonge Afrikaanse staten schaden. De raad van de subfacul- t algemene taalwetenschap/alge- ra literatuurwetenschap sprak h eerder uit tegen Botha. Zijn be- zou in strijd zijn met de wring van het besluit van de uni- «teitsraad in 1974 om de contac- 1 met de universiteit van Potchef- te verbreken. Ook verwees de M van de subfaculteit naar de af- j^ng van de benoeming van dr. «na in 1975 als gastdocent. In 1976 ra. Botha een gastcoUege aan de .rat slechts door één student en FJkfieden werd bijgewoond. Bij ranoeming van Botha zou weer dergelijke boycotsituatie ont- miljoen vaten. Ruwweg is de olie dus over dertig jaar op. vooropgesteld dat het verbruik niet toeneemt. Concurrentie noemde Lantzke in onze vrije-markteconomie zeker geen slechte zaak, maar wat het afgelopen jaar is gebeurd heeft zeker niet geleid tot een vergroting van het aanbod van olie. Bovendien betaalt bijna ie dereen ongeveer 120 procent meer voor zijn olie dan eind 1978, ook al was de wereldoliemarkt de tweede helft van vorig Jaar redelijk in even wicht. Tot 1985 blijft dat evenwicht volgens het IEA bestaan. Dit komt doordat de economie minder snel groeit dan was verwacht en doordat er een doel matiger gebruik wordt gemaakt van de beschikbare energiebronnen we gens hun duurte. Dat neemt niet weg dat kleine oorzaken grote gevolgen hebben op de oliemarkt. Wat dat be treft .zitten we op de rand van een scheermes", zo zei Lantzke. Van 1985 tot 1990 wordt het erg moeilijk. De IEA-directeur hoopte, dat maatrege len die in de voorgaande vijf jaar zijn genomen om een beperking van het verbruik te bewerkstelligen hun uit werking niet missen. AMSTERDAM (Reuter) De Verenigde Arabische Emiraten hebben de prijs van ruwe olie met twee dollar per vat (van 159 liter) verhoogd tot 31,65 dollar. De Verenigde Arabische Emiraten zijn de eerste Golf staten, die het voorbeeld van Saoedi-Arabië navolgt. Zoals gemeld, verhoogde dit land on langs zijn prijs voor ruwe olie met twee dollar per vat tot 28 dollar. Een en ander met terug werkende kracht tot 1 april. ARNHEM (ANP) Bijstandontvangers hebben ln tegenstel ling tot wat vaak wordt gedacht, over het algemeen geen slecht oordeel over de sociale diensten. Dat blijkt uit een onderzoek van het Instituut voor Toegepaste Sociologie on der 177 min of meer willekeurig gekozen bijstandtrekkers. ITS-medewerker drs. M. Knapen maakte gisteren in Arnhem enige re sultaten van dit onderzoek bekend tijdens het congres van de Vereniging van directeuren van sociale diensten (Dlvosa). Slechts een vijfde deel van de uitvoe rig ondervraagde bijstandontvangers liet zich (zeer) negatief over de sociale dienst uit. Kritiek hebben veel bijstand-ontvan gers niettemin op het vragen naar allerlei dingen, waar de ambtenaar niets mee te maken heeft, de onper- ADVERTENTTE soonlijke behandeling, de beperkte informatieverschaffing en de behan- dellngsduur van de aanvraag. Uit het ITS-onderzoek blijkt verder dat ruim tweederde van de bijstand ontvangers voorafgaand aan de uit kering nooit afhankelijk was van an deren dan van zichzelf of de partner. Het zich afhankelijk opstellen valt menig bijitandtrekker zwaar: 44 pro cent schaamde zich om een uitkering te vragen, 19 procent stelde de aan vraag uit en eenderde houdt de gang naar de sociale dienst zoveel mogelijk voor andere mensen verborgen. Liefst 58 procent van de ondervraagden vond het zetten van de stap naar de sociale dienst (zeer) vervelend. Illegaal FIRMA 1 TA.V. DHR/MEVR. FUNKTIE ADRES POSTCODE PLAATS 1 B21*1 Een rekeningafschrift van de bank, met een heleboel posten erop, kan knap lastig zija Want als de boekhouding de gewoonte heeft om bijvoorbeeld een betalingsbewijs aan de faktuur te nieten, dan moeten ze dat rekeningafschrift in stroken gaan knippen. Hebt u een rekening bij de Rabobank, dan kunt u in overleg uw rekeningafschriften en de bijlagen precies krijgen zoals u ze hebben wilt. Bijvoorbeeld een specificatie- formulier per betaling. Zodat uw boekhouder er goed mee uil de voeten kan. En het wellicht nog gemakkelijker krijgt ook. Een rekening bij de Rabobank heeft nog meer voor delen. Er is een brochure over geschreven, die bij alle 3100 gingen van de Rabobank gratis verkrijgbaar is. U hoeft er dus niet ver voor uit de buurt. Ook dat is een (voordeel van de Rabobank. U kunt de brochure Hoe u via de Rabobank 3 fc, meer kunt doen met een rekening-courant" I ook toegestuurd knjgen Als u deze bon even invult en opstuurt naar de Centrale Rabobank, I ntwoordnummer 700. 5600 VB Eindhoven. Knapen ontkende, dat bijstandcliën ten vaak illegaal bijverdienen. Hij baseert dat op de onderzoeksresulta ten: 14 procent van de ondervraagden spreekt van bijverdiensten (illegaal of legaal), 6 procent van bijdragen van kinderen, 5 procent van ouders- verzorgers en 2 procent van giften. De helft van de ondervraagden was wel van oordeel dat zijn of haar huidi ge financiële situatie gebrekkig was. Bijna iedereen zei de uitgaven nauw keurig in de gaten te houden, twee derde zei altijd of meestal onvoldoen de financiële armslag te hebben, en 41 procent komt altijd of meestal- geld te kort, wat bij een deel uit mondt in veelvuldig schulden maken of rood staan. EINDHOVEN Het Interne Philips- rapport social forecast, waarin staat dat de komende tien Jaar 20.000 ar beidsplaatsen bij Philips in Neder land zullen verdwijnen, is waarschijn lijk nog te optimistisch. In dat rap port is namelijk geen rekening gehou den met een overproduktle op het gebied van de micro-elektronica en de telecommunicatie die zeker bin nenkort zal optreden. Professor dr. Anton Teulings zei dat gisteren op de jaarvergadering van de Federatie ho ger Philipspersoneel in Eindhoven. Teulings voorspelt verder dat het so ciaal beleid van Philips de komende Jaren veel harder zal worden. „De afbouw van de werkgelegenheid kan niet langer worden verwezenlijkt door het niet-opvangen van het na tuurlijk verloop. Ook Philips zal over gaan tot gedwongen ontslagen." Teulings verwacht verder dat niet alleen de hoeveelheid werkgelegen heid zal afnemen maar ook de kwali teit. „Steeds meer mensen zullen werk moeten doen beneden hun mo- gelijkheden en beneden hun oplei- - ding". Teulings ziet twee mogelljkhe- den om de afbouw van de werkgele genheid bij Philips in Nederland in te dammen. Philips zou een sector in Nederland moeten opzetten met groeimogelijkheden, en verder zou er controle moeten komen van vakbon den en overheid op de multinational Philips.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13