fóad Kerken laat ons in de Steek Leeuwarden doorlichten a referendum in Quebec scheiding nog maar één is de stap - NOM gaat Van Gelder fscheid vol emoties van Marokkanen in Amsterdamse asielkerk' financiële deelname Derde wereld was ineens erg dichtbij 'Onderbetaling van horeca-werkers in Zuid-Limburg' Iran koppelt los van dollar Detailhandel vorig jaar omzet van 88 miljard gulden Mexico maakt olie duurder ortbestaan Canada staat morgen op het spel JJaG 19 MEI 1980 BINNENLAND/BUITENLAND TROUW/KWARTET UTRECHT (ANP) De Noordelijke Ontwikkelingsmaat schappij (NOM) gaat op korte termijn de vestiging Leeuwar den van het Van Gelder-papierconcern (verpakking) volledig doorlichten. Voglens het blad ..Druk en Papier" van de grafische bonden van de FNV doet de NOM dit om te kunnen beoordelen of het verantwoord is financieel in dit concernon derdeel met 250 werknemers te gaan deelnemen l^ro Hielkema fSRDAM „Onrecht houdt niet op onrecht te zijn. als jngs democratische weg tot stand gekomen is", zegt ds. gn der Heiden, gereformeerd predikant van de Pelgrims in Amsterdam-Buitenveldert. Terwijl de Raad van Ker- pch in zijn jongste verklaring neerlegt bij het uit Neder- verwijderen van illegale buitenlanders omdat het parle- daartoe nu eenmaal op democratische wijze heeft be spreekt de gereformeerde kerkeraad uit Buitenveldert het onrecht dat blijft voortbestaan. wlmskerkgemeente mag gety- «rorden als een doorsnee wijk- „te heel ordentelijke mensen, geen wereldhervormers of he- stormers. Toch hebben ze bijna wlten lang een groep van 34 Itanen in hun kerkgebouw een plaats tegen de dreiging van de ld geboden. Banken werden terk gehaald om de buitenlan- He zonder vergunning in ons verblijven, een plek voor hun geven Gemeenteleden kwa- jna dagelijks langs om hun n te bieden, om te praten met jkkanen of een spelletje met liddag werden de buitenlan- de Mozes en Adronkerk jacht, omdat het steuncomi- de veiligheid van de vreemde- vrèesde als ze her en der (in jfUen kerken) zouden blijven ecretaris Haars van justitie nmers vorige week aangekon- de vreemdelingenpolitie wat xeft de kerken mag binnen in de buitenlanders op te pak- m woordvoerder van het mi- van justitie maakte de situa- spannender door aan te kon dat er grootscheepse acties reid worden. icheid van de buitenlanders in gimskerk was gisteren nogal nee). Zaterdagavond was als }nd geanimeerd verlopen. In de morgendienst werden de Ma- en midden in de gemeente ge- Ze werden toegesproken met van een tolk. De gemeente m het vierde vers van psalm („De Heer zal u steeds gades- en daarna werd de dienst be- unitair' bben de buitenlanders om hu- ire overwegingen onderdak n". zegt ds. Van der Heiden na lotievolle afscheid. ..Niet uit motieven. Wij hadden aan- ijk geld en kleding ingeza- loen de buitenlanders elders in rdam in een kerk verbleven, tl Is er een hele discussie ge- over de vraag of we niet in iet de rechtsorde handelden arbeid buitenlandse werkne- 5 immers langs democrati- tot stand gekomen. Wij zijn otsom gekomen dat on- le kostbare democratische le er sprake is van schrij- 'lijk leed. We moeten dan len. Maar niet alleen met geld je moet dan ook bereid eigen huis open te zetten, als er deur geklopt wordt." lieve reactie vierentwintig uur moest de keraad van de Pelgrimskerk over de vraag of de buiten- die in de Willem de Zwijger- Amsterdam vier weken lang hadden gekregen, naar it veldert konden komen. De ad algemene zaken en de lie van beheer gaven in prin- i goedkeuring, de koster was de kerk werd in gereedheid gebracht en gemeenteleden kwamen in actie. Vrijdagavond was alles rond. de buitenlanders kwamen en zondag morgen werd de gemeente voor het eerst met de asielkerk geconfron teerd. „Natuurlijk zijn er mensen die er moeite mee hebben. Maar ik geloof niet dat iemand met de kerk zal bre ken vanwege deze actie", zegt het kerkeraadslid Fokke Hoornstra „De gemeente heeft in meerderheid erg positief gereageerd. De eerste zondag al waren de intekenlijsten voor bege leiding van de groep buitenlanders en voor het wacht lopen vrijwel direct vol Mensen gaven zich op om bood schappen te doen. om buitenlanders op te halen om ze bij hen thuis te laten douchen, om de was van de Marokkanen te verzorgen. Jongeren en ouderen waren bijna dagelijks over de vloer, ook mensen die nu niet bepaald regelmatig in de kerk ko men Tijdens een trouwfeest in de kerk werden de Marokkanen met z'n allen voor het bruiloftsmaal uitgeno digd." Volgens ds. Van der Heiden is het asiel verlenen aan de buitenlanders niet bedoeld om de Wet arbeid bui tenlandse werknemers, die 1 novem ber vorig jaar in werking trad. om politieke redenen te laten verdwij nen. „Er zijn mensen die dat willen, maar dat kan niet de stijl van de kerk zijn. Wij zijn geen politieke organisa tie. Wij twijfelen niet aan de goede wil van de opstellers van de 1-november- wet." Een financiële injectie is. volgens de federatie „Druk en Papier", hard no dig voor Leeuwarden. Op korte ter mijn moet er vier miljoen gulden ko- Problemen men voor de aanschaf van een nieuwe offsetpers. die het bedrijf in staat moet stellen te blijven concurreren De huidige pers is sterk verouderd en kan alleen met de grootste moeite draaiende worden gehouden. Zelf heerft Van Gelder geen geld voor een nieuwe Marokkanen, die drie weken onderdak hebben gehad in de gereformeerde Pelgrimskerk in Amster dam-Buitenveldert, hebben hun matras nu in de Mozes en Aaronkerk uitgelegd. foio: Erwin verheijen 'Rampzalig' „Hoe je de wet ook beoordeelt, je moet hem als feit aanvaarden. Een van de motieven van de wetgever moet zijn geweest de wil om een eind te maken aan de wantoestand van illegale arbeid. De praktische toepas sing van de wet is echter rampzalig voor een groot aantal buitenlandse werknemers, die hier al vele jaren zitten. Die vele malen bedrogen zijn door malafide werkgevers, die de vuilste karweitjes hebben opgeknapt. En dat vanwege de druk van de ar moe. Het is onvoorstelbaar wat men gedreven door armoe wil doen. De verantwoordelijkheid voor het gezin is bij deze buitenlanders geweldig groot: ze werken voor vader, moeder, vrouw, kinderen en soms nog broers en zusters. Deze bedrogen mensen krijgen door de toepassing van de wet een nekslag. Dat is des te schrijnen der, omdat malafide werkgevers nu grote kans lopen ongemoeid te blijven." De mensen uit de Pelgrimskerkge meente (en uit andere gemeenten en parochies in Buitenveldert en Am stelveen) hebben de afgelopen weken alle moeite gedaan om hun buiten landse gasten te helpen alsnog voor een verblijfsvergunning in aanmer king te komen. Als ze konden aanto nen dat ze de afgelopen twee jaar onafgebroken voor één werkgever hebben gewerkt, dan vielen ze nog binnen de overgangsregeling die op de 1-november-wet is gevolgd. 'Minimaal' „De regering en het parlement wisten dus al dat die wet niet in orde was; daarom kwam die overgangsrege ling," zegt ds. Van der Heiden. „Maar die regeling is minimaal, want het betekent dat de buitenlanders bewij zen moeten overleggen van de beta ling van sociale lasten en loonbelas ting. De regeling houdt geen rekening met de werkgelegenheid. Er zijn tal van mensen bij die hier al acht jaar werken en in de afgelopen twee jaar van werkgever veranderd zijn. Die maken geen schijn van kans. En als je toch weet met wat voor werkgevers je in veel gevallen te doen hebt: uitbeta ling in cafeetjes, handjecontantje, koppelbazen. De steungroepen zijn met een advocaat naar werkgevers gegaan en hebben achterstallig loon voor de buitenlanders afgekocht voor de verklaring van de werkgever dat de Marokkaan twee jaar bij hem in dienst geweest is. Zo absurd ligt het." De werkgever is de sleutelfiguur, zegt het kerkeraadslid C. M. van Wijn gaarden. „Er zijn er bij die glashard ontkennen dat ze de Marokkaan ooit gezien hebben, uit angst om alsnog vervolgd te worden Aan de verklarin gen van de buitenlanders wordt geen enkele waarde toegekend. Wat zij te zeggen hebben wordt als een smoesje beschouwd. Zij worden de mond ge snoerd." der onrecht wordt weggenomen. De toepassing van de 1-november-wet dreigt alleen maar slachtoffers te ma ken, aldus de kerkeraad. „Wij consta teren met droefheid dat het on danks suggesties uit allerlei kringen van de bevolking tot nu toe de regering niet mogelijk is gebleken om de toepassing van de wet zodanig te laten geschieden dat daardoor alt hans het ergste onrecht kan worden vermeden. Hierdoor is een situatie ontstaan, waardoor bij velen die de aangenomen wet als feit aanvaarden, het rechtsgevoel ernstig is gekwetst." aldus de kerkeraad. De raad vindt dat voor een groter aantal mensen in ons land plaats geboden moet worden. „Als kerk vragen wij de regering, het parlement en iedere Nederlander die oren aan zijn hoofd heeft om deze kwestie uit de sfeer van de partijpoli tiek te halen," zegt ds. Van der Hei den „Vergeet voor een moment de partijdiscussie en kijk naar de armen. Bedenk dan wat je doen kunt om recht te verschaffen, want dat ge beurt op dit moment helemaal niet," aldus de predikant. „Ik ben erdoor getroffen dat een heleboel mensen er geen bal van af weten. Onze bezorgd heid is dat de ogen te laat open zullen gaan." 'Op afstand' Brief De raad van de gereformeerde kerken in Amstelveen en Buitenveldert heeft de ministers Albeda (sociale zaken) en De Ruiter (justitie) en staatssecre taris Haars van justitie in een brief gevraagd alsnog maatregelen te ne men, waardoor het meest scchrijnen- De asielverlenende Pelgrimskerk be treurt de houding van de Raad van Kerken, die het hoofd in de schoot heeft gelegd. „De Raad van Kerken laat ons in de steek," aldus ds. Van der Heiden. „Bij het opstellen van de laatste verklaring, die al gereed was voordat staatssecretaris Haars de vreemdelingenpolitie toestemming gaf om kerken binnen te vallen, heeft men geen enkel contact gezocht met de kerken die asiel verlenen. De raad heeft ons op een grote afstand gehou den. Dat doet de mensen, waar wij voor opkomen onrecht." Volgens Van Wijngaarden is het par lement niet geïnteresseerd in het lot van de illegale buitenlanders. „Het parlement heeft andere dingen aan zijn hoofd, zoals de vraag: hoe komen we volgend jaar zo goed mogelijk voor de dag bij de verkiezingen. Ver der is het onbegrijpelijk dat staatsse cretaris Haars de datum van 27 mei volkomen negeert. Tot die dag heb ben de buitenlanders het recht om een aanvraag voor een verblijfsver gunning in te dienen. Uitgerekend op de avond vóór Hemelvaartsdag komt ze met haar aankondiging dat ze met de razzia's want anders kan ik het niet noemen mogen beginnen. Nie mand kan op zo'n moment reageren. En ze wist het al een week eerder." Geld De Pelgrimskerkgemeente hoeft geen pot aan te snijden om de kosten van het onderdak aan de buitenlanders te betalen. Vanaf het begin kwam er geld binnen voor de actie en kerken in de omgeving brachten zo'n vijfdui zend gulden bijeen voor de asielkerk. Binnenkort wordt er een gemeente avond gehouden, waarop de kerke raad algemene zaken zijn beleid zal toelichten en verantwoorden. „Ik denk dat de actie bij een heleboel mensen een proces op gang gebracht heeft: de derde wereld bleek ineens ongelooflijk dichtbij. Ik geloof dat je zo'n confrontatie nooit meer vergeet. Bovendien hebben we in een korte tijd mogen meemaken hoe mensen zijn, die uit de islamitische cultuur komen. De islam krijgt nu ineens een menselijk gezicht. Dat zag je aan de gebedskleedjes en aan het zes keer per dag naar het oosten toe bidden," zegt ds. Van der Heiden. Het verblijf van de buitenlanders heeft de gemeenteleden uit de Pel grimskerk duidelijk geraakt. „Je merkt dat we boter op ons hoofd hebben. Als we op deze manier door gaan, kunnen we nooit meer iets over Zuid-Afrika zeggen. Want dan snoe ren we mensen net zo de mond als daar gebeurt," aldus ds. Van der Heiden. VALKENBURO (ANP) Werkne mers in de horecasector in Zuid-Lim burg, met name in Valkenburg, wor den onderbetaald. Dit blijkt uit een door de katholieke beweging voor werkende jongeren (KWJ) gehouden enquête. De resultaten ervan zijn zaterdag middag bekendgemaakt. 77 procent van de ondervraagden wordt onder betaald. vijftig procent is niet in het bezit van een schriftelijke arbeids overeenkomst, 33 procent kent geen pauzes tijdens het werk en 32 procent werkt meer dan tien uur per week over. De secretaris van de Horecaf-afdeling Zuid-Limburg, de heer Leenders, noemde de geschetste situatie over dreven. Wel zal het bestuur van de organisatie zich er nauwgezet over beraden. Hij zei het aantal van negen tig ondervraagden op een totaal van ongeveer 3500 werknemers in de Zuidlimburgse horecasector te gering te vinden voor een representatief beeld. Ook de woordvoerder van de Voe dingsbond FNV noemde het aantal ondervraagden aan de lage kant. maar noemde het een kwalijke zaak dat vijftig procent van de onder vraagden niet in het bezit blijkt van een schriftelijke arbeidsovereen komst. AMSTERDAM (Reuter) Iran heeft aangekondigd, dat het de band tus sen zijn valuta (de rial) en de dollar wil verbreken. Volgens de gouverneur van de Iraanse centrale bank zal de rial worden gekoppeld aan de specia le trekkingsrechten van het Interna tionale Monetaire Fonds, de SDR's. De SDR's, ook wel papiergoud ge noemd, zijn een soort kunstgeld, waarvan de waarde is gebaseerd op een „mandje" van 16 belangrijke va luta's. Sedert eind 1978 was de dollar officieel ruim 70 rialen waard. Op de onofficiële valutamarkt van Teheran werden echter voor een dollar wel 130 rialen betaald. De handel van Iran, die in dollars wordt afgewikkeld, is sedert novem ber van het vorige jaar aanzienlijk gedaald. Deze bedraagt momenteel namelijk nog maar 10 procent van het totaal, tegen vóór november jl. 75 procent. Iran's deviezenreserves hebben een omvang van ruim 15 miljard dollar. Ongeveer 10 miljard hiervan valt niet onder de Amerikaanse bevriezings maatregelen. Zelfs als het NOM-onderzoek een po sitief beeld oplevert blijven er. vol gens de federatie, nog verschillende problemen over. Eén van de voor waarden van de NOM is namelijk, dat de vestging Leeuwarden volledig wordt losgemaakt uit het Van Gel der-concern. Dat komt omdat de NOM alleen in de noordelijke provin cies mag opereren. Ze heeft geen be voegdheden en mogelijkheden om zich met de andere onderdelen te bemoeien. Bij dat losmaken gaat het om meer dan een juridische operatie De be drijfsgebouwen en machines zijn mo menteel voor een groot deel als on derpand aan de financiers banken gegeven als zekerheid voor een omvangrijke schuldenlast Om Leeu warden juridisch zelfstandig te ma ken zouden deze gebouwen en machi nes eerst weer in het bezit moeten komen van Van Gelder en dat kost geld. DEN HAAG (ANP) De omzet van de Nederlandse detailhandel was in 1979 88 miljard gulden. Een stijging van 4 procent ten opzichte van 1978, toen de omzet 5 procent toenam. De brutowinstmarge steeg in guldens met 3,5 procent van 22,8 tot 23,6 mil jard gulden en bedroeg in 1979 26,8 procent van de totale omzet. Het jaar daarvoor lag dat percentage iets ho ger (27). Na aftrek van allerlei kosten bleef een nettowinst over van 7,54 (in 1978 7,5) miljard gulden, zo blijkt uit het jaarverslag 1979 van het hoofdbe drijfschap Detailhandel. De grootste stijging van de geldom- zet blijkt in 1979 te zijn behaald door postorderbedrijven (10,5 procent), ge volgd door de verbruikscoöperaties (9 procent). Verder haalden de waren huizen een omzetstijging van 4 pro cent, de grootfiliaalbedrijven een van 4.5 procent en de midden- en kleinbe drijven een van 3 procent. MEXICO CITY (Reuter) Mexico heeft de prijs van zijn ruwe olie met ingang van 15 mei met .15 dollar per vat (van 159 liter) verhoogd tot 33,50 dollar per vat. Dit heeft de Mexicaan se staatsoliemaatschappij, Pemex. bekendgemaakt. De nieuwe prijs geldt voor de beste Mexicaanse olie. De prijs van olie van lagere kwaliteit wordt gehandhaafd op 28 dollar per vat. Woensdag heeft zoals gemeld. Saoe- di-Arabië zijn olieprijs met twee dol lar verhoogd tot 28 dollar per vat. Mexico behoort niet tot de Organisa tie van Olie-Exporterende Landen (OPEC), maar volgt in het algemeen wel de prijsverhogingen van het olie kartel. Het land produceert ruim twee miljoen vaten ruwe olie per dag. J. J. Moskau pays ce n'est pas un pays, c'est l'hiver". Mijn land is land. het is de winter. Met dit chanson brachten Quebecs atisten Jaren geleden bijna een revolutie op gang. In geval wekten ze er een nieuw zelfbewustzijn mee onder fanssprekende landgenoten, die in Canada als geheel in de minderheid zijn (zes miljoen tegenover ongeveer lg miljoen Engelstaligen). pl jaar na de slag bij Quebec, k Britten een eind maakten droom van een nieuw Frank- 1 Noordamerikaans grondge- wn de bevolking van Quebec te stap zetten naar nationale lelijkheid door het voorstel regerende Parti Québecois te iwing van minister-president «vesque hoopt morgen van de tog van Quebec een mandaat pen voor onderhandelingen 'ederale regering in Ottawa ^helding van de provincie van a. Voor geheel Canada ls dit de rijkste ontwikkeling in de poli- Wchiedenis. Quebec immers is °otste provincie van het land; "eist acht keer zo groot als de u'tse bondsrepubliek. Verliest 'deze provincie, dan ontstaan "Nemen waarvan niemand de durft te voorspellen. ^President Levesque eist on dingen over een politieke ®d'gheid voor zijn provincie. *el tezelfdertijd een econo- monetaire unie met de rest ""*d* behouden. Alle andere «achten van enige beteke nis in het land vinden dit een onrea listisch voorstel. Baas in eigen huis Het referendum van morgen ls voor lopig een hoogtepunt in een ontwik keling van de afgelopen twintig jaar. Bijna op de kop af twintig jaar gele den werd de toenmalige, paternalis tisch conservatieve, ja zelfs autoritai re regering van de provincie naar huis gestuurd. De regeringswisseling was het begin van een politieke hervor mingsbeweging, die onder het motto „maltres chez nous" (baas in eigen huis) binnen enkele jaren een heel programma van sociale en vooral eco nomische veranderingen ontwikkel de. Het terrein werd rijp gemaakt voor verder strekkende eisen van de bevolking van Quebec voor meer zelf beschikking. De stemming die de debatten in de volksvertegenwoordiging in Quebec Cité sedert 1960 beheerste, sloeg ge leidelijk over naar het Lagerhuis in Ottawa. In het provinciale parlement van Quebec gaven minister-president Jean Lesage en zijn minister voor de waterkracht, René Levesque. de toon aan. In Ottawa, waar het tijdperk van gemeenschappen te dichten. Met name in het begin van de jaren zeven tig probeerde hij uit alle macht er grondwetswijzigingen door te krijgen die bij de inwoners van Quebec het gevoel moesten wegnemen dat ze werden gediscrimineerd. Maar al zijn pogingen strandden op onbegrip van de collega-politici, vooral die uit het westen van Canada. De teleurstelling en ergernis van de mensen in Quebec vonden een uitlaat in de verkiezingen van 1976, toen de Parti Québecois verrassend tot regeringspartij werd verheven. Verwijt Minister-president Leveque van Quebec Lester Pearson ten einde liep, trad de huidige premier Pierre Elliott Tru- deau op de voorgrond met zijn waar schuwingen aan de Engelssprekende Canadezen dat zij oog moesten heb ben voor de stormachtige ontwikke lingen in Quebec. Een geweldige stimulans kreeg het zelfbewustzijn van de Frans-Canade zen in het jaar 1967, toen de Franse president Charles de Gaulle triom fantelijk door Quebec trok en zich liet verleiden tot de historische uit roep „Vive le Quebec libre", leve het vrij Quebec. De Canadese regering in Ottawa nam het hem zo kwalijk, dat de generaal maar niet meer naar de Canadese hoofdstad doorreisde en zijn staatsbezoek voortijdig afbrak. Minister-president Trudeau van Canada Het gevolg van het toegenomen zelf bewustzijn was evenwel, dat de cen trale regering door kreeg hoe gevaar lijk het separatisme in Quebec voor het gehele land zou kunnen worden. Terroristische aanslagen van Frans talige radicalen verleenden aan deze dreiging nog meer kracht. Het werd de hoogste tijd dat de in de grondwet verankerde garanties van gelijkberechtiging en gelijke kansen voor Frans- en Engelssprekende Ca nadezen nu ook eens concreet gestal te zouden krijgen. Premier Pierre Trudeau ls, zoals zijn naam al verraadt, zelf ook van Frans- Canadese afkomst. Hij zag dan ook als zijn belangrijkste taak de nog altijd bestaande kloof tussen de twee Trudeau verwijt de regeringsleider uit Quebec, Levesque. dat hij niets achterwege laat om de samenwerking tussen Quebec en de rest van Canada als mislukt af te schilderen, uitslui tend en alleen om te bewijzen dat de huidige structuur, van bondsstaten verenigd in Canada, niet langer ge schikt is om de belangen van Quebec tot hun recht te laten komen. René Levesque daarentegen rechtvaardigt zijn pleidooi voor verbreking van de politieke banden met een verwijzing naar het gebrek aan begrip en tole rantie bij de Engelssprekende meer derheid. Volgens de jongste opiniepeilingen krijgt Levesque morgen waarschijn lijk zijn zin en mag hij met Ottawa gaan onderhandelen. De woordvoer der van de voorstanders van behoud van de federatie, de gematigden dus in Quebec, is Claude Ryan. Hij vreest dat de hele problematiek er na mor gen niet eenvoudiger op zal worden. Om te redden wat er nog te redden Meer dan vier miljoen kiesgerechtigden in Quebec, de grootste provin cie van 's werelds op één na grootste land, mogen morgen naar de stembus om ja of nee te zeggen tegen een voorstel dat de eerste stap kan zijn op weg naar de politieke ineenstorting van Canada. De provincie heeft in totaal ruim zes miljoen inwoners. In 1608 werd Quebec gesticht als Franse kolonie. Sedert 1867 is het een onderdeel van de Canadese confederatie. De hoofdstad is Quebec City (of Quebec Cité), maar aanzienlijk bekender is Montreal, waar in 1976 de Olympi sche Spelen werden gehouden. valt heeft Trudeau aangeboden te gaan onderhandelen over de moge lijkheid nu eindelijk de grondwet te wijzigen. Maar hij heeft zijn kaarten nog steeds niet open en bloot op tafel gelegd. In de discussie is de laatste tijd veel gesproken over de grondwet van de bondsrepubliek Duitsland als model voor Canada. Pierre Trudeau's geestverwant Ryan in Quebec heeft daarbij vooral de parlementaire in stellingen van Duitsland op het oog. Canada zou volgens hem in plaats van de huidige, tamelijk machteloze senaat een soort „Bundesrat" moeten krijgen (samengesteld door de parle menten van de deelstaten). Ook het Lagerhuis zou in ieder geval ten dele de samenstellende delen van Canada moeten vertegenwoordigen, in de campagne voor het referendum van morgen zijn vooral de emoties aan bod gekomen. De „federalisten" werven voor het behoud van de staat door te wijzen op de grote materiële nadelen die afscheiding voor Quebec zelf zal hebben. Het is de vraag of het de inwoners van Quebec momenteel veel kan schelen. En totaal onvoor spelbaar is nog wat de gevolgen zul len zijn als Quebec morgen Ja" zegt. Een „ja" kan niet alleen uiteindelijk tot afscheiding van Quebec leiden, maar ook tot een geheel nieuwe op stelling van het westen van Canada. Nu al komen er in Saskatchewan en Alberta, twee economisch sterke prairie-provincies met gigantische energiereservers. separatistische krachten naar boven. Ook zij willen hun provincies losweken uit het ge heel om dan een unie aan te gaan met de Verenigde Staten van Amerika. Dat zou voor Canada de genadeslag zijn. want de rest mist dan elke be staansgrond. Het door vele kringen in de VS en Canada als wensdroom ge koesterde idee van een geleidelijke versmelting van de twee buurlanden tot één grote Noordamerikaanse staat zou dan eindelijk werkelijkheid kunnen worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9