'Ik heb mij nooit als een 'christen' beschouwd' In Nicaragua veel priesters politiek actief Eenzijdig boek over de moraal Raad van kerken wil bezinning over arbeid en inkomen Trouw Centrum voor Kerkzang mikt op (echte) kerkkoren VANDAAG Geen gewone vakbond in het Vaticaan Kirchschlager weer president Theologische cursus voor gemeenteleden ZIN IN EEN WEEKBLAD? DEKRANT HELPT U BIJ UW KEUS. Elke dag Trouw in de bus. GW VOORBUGANI Rode Brigades bedreigen Europese top MAANDAG 19 MEI 1980 KERK TROUW/KWARTET door A. J. Klei Een jaar of wat terug had ds. S. P. Tabaksblatt een artikel voor onze krant geschreven. Ik maakte de kopij persklaar, compleet met een voetnoot, waarin ik meedeelde cf&t de auteur van 1952 tot aan zijn emeritaat in 1967 werkzaam was voor de hervormde raad voor kerk en Israël Ik vroeg mijn directe collega, of ik erbij zou zetten dat ds. Tabaksblatt een tot het christendom overgegane jood was. ..Alsjeblieft niet", kreeg ik ten antwoord, „zo wil hij nooit aangeduid worden. Tabaksblatt legt er altijd de nadruk op, dat hij jood gebleven is. Hij noemt zich een Messias-belijdende jood. Dat kun je wel schrijven". Zo is 't gebeurd, maar de dag waarop het bewuste artikel in de krant stond, belde me een joodse kennis op om me te vertellen, dat de aantekening onderaan niet deugde: .Iemand die christen wordt, is geen jood meer. hij is afvallig." Ik wierp tegen dat hij moeilijk iemand afvalligheid kon verwijten, omdat hijzelf altijd beweerde ongelovig te Zijn. ..Maar ik ben tenminste jood gebleven", was zijn reactie Je kunt dus. begreep ik, als jood beter „niks" zijn dan christen, of liever: dan Jezus als Messias aanvaarden. Nu was dit niet nieuw voor me. In de bundel interviews „Joden in Nederland" van W. F. Klein en M. Kopuit (üitg. Van Gorcum. Assen) komt een arts voor. die zijn geloofsinhoud als volgt omschrijft: ..Ergens moet er iets wezen, maar wat. wie of waarom?" Toch is hij aangesloten bij de Nederlands Israëlitische hoofdsynagoge (NIHS). Hij legt uit waarom: „Ja, de NIHS is orthodox. Als Je naar dë liberalen gaat, moet je geloven in een opperwezen, terwijl de NIHS op papier zijn leden vrijlaat. Ook als je niet gelooft, ben je welkom Het is dus gewoon een kwestie van je als jood bekennen. Achteraf ben ik erg blij, dat ik toen in die voetnoot ds. Tabaksblatt niet een tot christendom bekeerde Jood heb genoemd, want ik heb nu van hemzelf gelezen, dat hij zich nooit beschouwd heeft als een „christen" (hij zet dit woord tussen aanhalingstekens; straks zal ik ds. Tabaksblatt uitvoerig citeren). Hij merkt dit op in een pas verschenen, beknopte autobiografie met de ouderwetse titel: „Bladen yit mijn levensboek". In zijn woord vooraf zegt deze in 1902 te Koek in het toenmalig Russisch Polen geboren Jood. dat hij niet bekeerd is. maar dat sprake is van een geleidelijke ontwikkeling. „Wel is", aldus ds. Tabaksblatt. „mijn leven rijker geworden sinds ik Jezus van Nazareth heb leren kennen." Hij zet dan uiteen dat zijn Jood-zijn een zin gekregen heeft, zijn socialisme een doel en zijn mens-zijn een inhoud „Bladen uit mijn levensboek" is in al zijn soberheid een indrukwekkend geschrift; ik denk vooral door de directheid waarmee ds. Tabaksblatt zijn levensgang en geestelijke ontwikkeling tekent Hij is naar verhouding nogal uitvoerig over zijn jeugd en familieleven in Polen, waar de joden eerst door het tsarisme en later door eigen (christelijke) landgenoten vervolgd en vernederd werden. Als pasgetrouwd man trok hij naar Parijs, waar hij kleermaker werd. Vandaar kwam hij naar ons land, via de „Jodenzending". Treffend beschrijft ds. Tabaksblatt hoe hij ontdekte dat de bijbel geen godsdienstig boek is met allerlei regels voor een godsdienstig leven, maar „een onderwijzing en richtlijn voor een rechtvaardige maatschappij en een leven in vrede en gerechtigheid". Hem werd de roeping van zijn volk duidelijk: „Met Tenach (oude testament, ajk) in de hand de volkeren voor te gaan en als een avant-garde te dienen voor de vestiging van een rechtvaardige maatschappij op aarde." En door lezing van het nieuwe testament ontmoette hij Jezus en zag hij waarom Jezus gekomen was: om na Mozes en de profeten „als laatste roepstem Gods volk tot gehoorzaamheid aan Gods stem te bewegen". Ds. Tabaksblatt: „In Jezus van Nazareth heeft de Thora (wet. ajk) van Mozes en de verkondiging der profeten voor ons gestalte gekregen. Hij is de Messias, de Gezondene Gods bij uitnemendheid." Ik laat het bij het aanwijzen van wat ds. Tabaksblatt in zijn boekje verder uitwerkten geef alleen nog een uitvoerig citaat uit hetslot van .Bladen uit mijn levensboek".: ,De joodse wijzen zeggen: .Misjoem jjelo lisjma, bad lisjma' In mijn ge val zou ik het vertalen,niet terwille van de christelijke kerk ben ik bij haar terechtgekomenIk zou mij nooit bij een kerk hebben aangeslo ten. Ik ben te veel Jood en draag de tekenen door het christendom aan het Jodendom aangedaan. Maar een maal Jezus van Nazareth als de Mes sias te hebben gevonden, kon ik al leen daar iets voor mijn volk doen, waar zijn Naam beleden wordt in een christelijke kerk Ik ben daar om zo dankbaar dat ik het in de Hervormde Raad voor Kerk en Is raël heb mogen doèn. Maar voor mijn volk ben ik een af vallige, een uitgestotene, een .mes- joemad'. omdat ik het Jodendom heb .verlaten' en ,tot het christendom ben overgelopen'... Ik heb mi) echter nooit als een .christen' beschouwd en voelde mij nooit in het christendom thuis. Ik verkeerde als een vreemde ling in zijn midden en behalve de Naam die het christendom belijdt Jezus, Messias en Heer! heb ik niets daarmee gemeen. Maar dat is ook voldoende, zelfs meer dan vol doende. DoCh van eigen volk Versto ten te zijn en in het christendom zich niet thuis welen, dat is het kruis dat de Messias-belijdende Jood te dra gen heeft. Het is een zwaar kruis. Alleen door het geloof is het te dra gen. Het geloof dat Jezus als de Mes sias door Israels God in de wereld gezonden is om deze beide Joden- INSTEMMING dom en Christendom uit de volkeren tot de éne nieuwe mens te maken, Efeze 2 vers 14-18. Tenslotte, wat mag een volgeling van Jezus Messias dan ook anders verwachten? Het kruis is het, wat hij de zijnen heeft opgedra gen. Mattheus 16 vers 24." Tot zover ds. Tabaksblatt. „Bladen uit mijn levensboek" verscheen als deeltje van „Verkenning en bezinning", een reeks geschriften over de verhouding van de kerk en het Joodse volk. Het telt veertig pagina's en kost 3,75. Het besteladres is: dienstencentrum gereformeerde kerken. Leusden, afdeling brochureverkoop. 'n Van onze correspondent MEXICO CITY Priesters en religieuzen in Latijns-Amerika zijn bang dat het pauselijk bevel om uit de politiek te blijven hun invloed zal verminderen op een continent waar de rk kerk al eeuwenlang in de politiek verzeild is. Bij zijn bezoek aan Mexico vorig jaar zei de paus: „Gij zijt priesters en religieuzen, geen welzijnswerkers, po litici. of functionarissen van enig tij delijke macht." Weinigen dachten toen dat het effect wel eens kon zijn dat de priesters daadwerkelijk hun strijd tegen militaire dictatuur, cor ruptie en sociale ongerechtigheid moesten opgeven. Meer dan enig ander land heeft Nica ragua te maken met politiek actieve priesters. Miguel d'Escoto, minister van buitenlandse zaken; Ernesto Car- denal. minister van cultuur; Fernan do Cardenal, leider van het alfabeti seringsprogramma; Edgard Parrales. onder-directeur voor sociale veilig heid; Antonio Sanjinez, leger-pereo- neelchef; Alvaro Arguello, staatsraad namens de katholieke kerk De raad van state van Nicaragua is het wetgevend lichaam dat breed vanuit het hele volk is samengesteld, maar waarin de linkervleugel van de Sandinisten de overhand heeft. Vorig jaar besloten de priesters in een bui tengewone algemene vergadering dat de kerk aan deze raad moest mee doen. Voor de rk kerk werd het echter wel moeilijk toen eind april de sociaal democraat Alfonso Robelo en zijn geestverwante Violeta Barrios de Chamorro uit de regerende junta stapten. waarin opgenomen: De Rotter dammer. met Dordta Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leldse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur ing. O Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel 020-913456 telex 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Nod Credietbank Rekemngnr 23 00 12574 REGIO ROTTERDAM/DORORECMT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115580 (abonnementen en bezorging) lel 010-115588 (redactie) tel 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) tel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Oen Haag REGIO NOORDrOOST-NEOERLANO (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwotle iel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen Per maand 16.98 Per kwartaal 50,95 Per half jaar 101,90 Per jaar 201,60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnemenlenop- drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag t/m vrijdag Op zondag van 18-20 uur teief 020- 913456 Opgave mini-advertenties lel 020-936868 of schnfteli|k aan - Mim-Adv afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswi)zingen uitsluitend schrif telijk aan onze Amsterdamse adressen Vaticaanse toestemming te verwer ven voor kerkelijke deelname aan de staatsorganen. Maar de paus dringt aan op het belang van een gezonde catechese, een uitgebreide opzet van godsdienstonderwijs met alle moge lijke middelen. De omstreden bisschop van Cuerna- vaca in Mexico, mgr Mendez Arceo heeft hierover onlangs gezegd dat vertegenwoordigers van de kerk zich niet officieel en direct met de politie ke macht moeten inlaten. Het is vol gens hem de persoonlijke deelname van christenen die de revolutie verder kan brengen en die de vervulling is van een evangelische opdracht. Als de kerk in Nicaragua afstand doet van politieke macht, kan ze haar pro fetische taak uitoefenen, aldus de bis schop. Er is voor dit werelddeel overi gens geen andere oplossing dan het socialisme, meent hij. Velen vrezen dat als de richtlijnen van het Vaticaan strikt worden toege past dit een slag is voor het werk voor vrede, de mensenrechten en het lot van de armen. Op dit moment is volgens hen de kerk in sommige lan den de meest werkzame organisatie voor sociale hervorming en bescher ming van de rechten van de mens. Vignet van het Centrum voor de Kerkzang. Van een medewerker DEN HAAG Op zaterdag 14 juni zal het dertigjarig bestaan van het Centrum voor de Kerkzang worden gevierd in het Stift te Weerselo, dat wel te beschouwen is als de bakermat van het Centrum, omdat zowel voor als na de oprichting er diverse kerkzangkampen en -conferenties zijn gehouden. Het eerste programmapunt is een in- het zingen van verschillende zettin- De moord op Stefanus, want dat moet boven deze pericoop (Handelingen 7 vers 54 en volgendei staan en niet het verdoezelende: de dood van Stefanus. Stefanus is niet gestorven, hij is doodgestenigd. En net als Jezus: door ons. Door ons, mensen. Deze gewelddadige dood van Stefanus is ook daarom van belang In het verhaal van Lukas omdat Saulus (later Paul us) er In voorkomt. Ook dat was voor Lukas iets dat niet beter verzwegen kon worden. De kleine Saulus (Paulus betekent: de kleine) was een enthousiaste aanhanger van de vervolgers van Stefanus. Hij was. denk ik, trots en dankbaar dat hijr iets mocht doen. Hij mocht op de m kleren van de stenigere passen, wani zoiets is een werkje waarbij je Je jas beter kunt uitdoen, om meer dan éfe J reden. Daar stond hij. Lukas gaat et niet aan voorbij. Hoe belangrijk hij ook al geworden is als Lukas dit beschrijft. Hij komt nog terug op hem. Hij beëindigt het verhaal vanl moord op Stefanus met de opmerking: „En Saulus stemde in met zijn terechtstelling". We hebbn a daar niet van gelezen. Er staat niet dat ook aan hem gevraagd werd of Stefanus vermoord moest worden. leiding (met voorbeelden op de ge luidsband) over de Engelse manier van onberijmd psalmzingen door Arend van der Toorn, cantor-organist te Leidschendam, die zijn sporen op dit gebied heeft verdiend, o.a. door het samenstellen van twee bundeltjes met Engelse psalmen, uitgegeven door het Centrum. Een ander aspect van de kerkzang. gen bij liederen uit het Liedboek, zal daarna de aandacht vragen, in groe pen met en zonder instrumenten. De dag zal worden besloten met een ves per. waarin een aantal van de beoe fende vormen een plaats zal krijgen. Wie voor deze Centrumdag. en voor de andere activiteiten, belangstelling heeft, kan zich wenden tot het secre tariaat: Sweeiinckstraat 23. 2517 GA Den Haag. Catechese Arguello vindt dat hij op zijn post moet blijven zolang de algemene ver gadering van de geestelijkheid dat wil. De aartsbisschop van Managua. Miguel Obando Bravo, heeft gepoogd ROME (ANP) Met het oog op de bijzondere structuur van Vaticaan stad dient de „vereniging van leken- werknemers in het Vaticaan" ervan af te zien een gewone vakbond te worden Een woordvoerder van de Vaticaanse werknemers verklaarde dat men „niet op zijn rechten wil staan, maar bestaande moeilijkhe den wil oplossen." Een van de voor naamste verschillen met een gewone vakbond zal hierin bestaan, dat de georganiseerde Vaticaanse werkne mers afzien van het stakingsrecht. Paus Johannes Paulus n keurde op 9 april de vereniging van Vaticaanse werknemers goed. De kardinaal- staatssecretaris Agostino Casaroli heeft de vereniging thans meege deeld, dat zij na een proeftijd van een jaar haar statuten ter goedkeuring aan de Vaticaanse autoriteiten dient voor te leggen. In dezelfde verklaring van het staats secretariaat wordt meegedeeld, dat de vereniging erkend wordt als ge sprekspartner inzake moeilijkheden in de arbeidsverhoudingen. Deze moeilijkheden dient de vereniging voor te leggen aan de heilige stoel en aan de Vaticaanse staat. Het staats secretariaat verzoekt voorts een lijst van alle aangesloten leden en van hun woordvoerders. AMERSFOORT (ANP) De raad van kerken in ons land wil aan de" basis in groepen van gemeenten en parochies een proces van bezinning over arbeid en inkomen op gang bren gen in het kader van de nieuwe (soberder) levensstijl. Als hulp daarbij kan dienen een rapport, dat is samengesteld door de sectie sociale vragen. Uitgaven Toch staat het hier: hij stemde in. Het is zoiets als: wie zwijgt stemt ta En zeker wie op de kleren van de moordenaars past en er voor zorgt dat er wat dat betreft orde is. Wie vinger uitsteekt naar die kleren tal) met de vurige Saulus te doen. Daardoor stemt hij in. Door de handhaving van deze orde. ,Jk ben tegen geordende toestanden in een zwijnenstal", schrijft Bertold Brechi in zijn „Flüchtlingsgesprfiche" Tod dingen om over na te denken in een tijd waarin kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders de haa drukken van mensen die van hun land een zwijnenstal maken. WENEN (DPA. UPI) De Oosten rijkse bondspresident Rudolf Kirch schlager is met grote meerderheid herkozen voor een ambtstermijn van zes jaar. Deze partijloze kandidaat behaalde ongeveer 80 procent van de stemmen Zes jaar geleden werd Kirchschlager met 51,7 procent geko zen. De opkomst was met 92 procent ongeveer twee procent lager dan in 1974. In Oostenrijk bestaat stem plicht. Kirchschlager was kandidaat gesteld door de regerende Sociaaldemocrati sche Partij. De grootste oppositiepar tij. de Conservatieve Volkspartij, had DRIEBERGEN (ANP) Ook dit jaar begint weer In september in zeven tien plaatsen de cursus „theologische vorming van gemeenteleden". De cursus wordt georganiseerd door de raad voor de catechese en de centrale voor vormingswerk/hervormde vrou wendienst van de hervormde kerk. De cursus is bedoeld voor allen die belangstelling hebben voor theologie en er graag meer van zouden willen weten. Vorig jaar (het eerste jaar van de cursus) hebben 450 mensen deelge nomen. Een bijzondere vooropleiding is niet vereist De cursus wordt gehouden in Amster dam, Assen. Eindhoven, Eist, Goes, Den Haag. Groningen. Harderwijk. Kampen, Leeuwarden. Lelystad. Monnickendam. Nijverdai Rotter dam. Sittard. Utrecht en Zeist. Naast theologen uit de hervormde kerk werken er ook theologen uit andere kerken mee aan de cursus en is de hulp ingeroepen van vakmensen uit het onderwijs en het vormings werk. De cursus duurt drie jaar (maar al leen het eerste jaar volgen ken ook) en omvat per jaar ongeveer dertig weken met twee. drie of vier cursus sen op een ochtend, middag of avond. De gehele cursus bestaat uit 25 on derdelen. De mogelijkheid bestaat om slechts één onderdeel (of een paar) te volgen Er wordt geen strak programma ge hanteerd. men houdt zo veel mogelijk rekening met de wensen van de cur sisten. Meer informatie is te vinden in de cursusgids (prijs drie gulden), te bestellen bij de Raad voor de cate chese-centrale voor vormingswerk/ hvd., postbus 1100, 3970 BC Drie bergen er van afgezien een eigen kandidaat te stellen, uit waardering voor de ob jectieve en correcte wijze" waarop Kirchschlager zijn ambt verwulde. De volkspartij had haar kiezers geen stemadvies gegeven De kandidaat van de kleinere rechts- liberale oppositiepartij, FPOE, Will- fried Gredler, behaalde 16,5 procent van de stemmen. Op de kandidaat van de rechts-radicale Nationale De mocratische Partij, Norbert Burger, is 3.6 procent van de stemmen uitge bracht. Deze sectie heeft in zo populair moge lijke bewoordingen het verband tus sen arbeid en inkomen geschetst om vervolgens aan te geven hoe een nieu we relatie tussen beide zou kunnen groeien en waarbij arbeid meer in het teken komt te staan van werken aan een rechtvaardiger samenleving Het rapport zegt dat de huidige wel vaart in de rijke industrielanden deels een schijnwelvaart is, omdat zij onder meer berust op het verbruik van de goedkope grondstoffen, te hoge belasting van het milieu en te laag betaalde arbeiders elders In de wereld. Op die manier worden grote problemen als „onbetaalde hypothe ken" doorgeschoven naar volgende generaties. Het beleid moet erop ge richt zijn, dat die hypotheken wel worden betaald. De grootste bijdra ge, dat wil zeggen de grootste stap terug, zal geleverd moeten worden door de grootste verbruikers en de meest draagkrachtigen. Noodzaak Het rapport betoogt verder de nood zaak van een betere arbeidsverdeling over allen die kunnen arbeiden. Mid delen hiertoe zijn een basisinkomen voor elke volwassene en het overgaan van een acht- naar een vijf-urendag. Er zou ook een maximum aan indivi duele inkomens gesteld moeten worden. Hée" 4)tiSnieteerMI ihet>t/enMer <,t«k 4e i/velv«rf Op 14 januari 1950 werd het Centrum voor de Kerkzang opgericht, toen nog met de naam Centrum voor de Pro testantse Kerkzang. Uit de naamswij ziging is af te leiden, dat het Centrum zich nu tot ieder richt die de kerkzang en de kerkmuziek ter harte gaat. Een belangrijk onderdeel van de acti viteiten is het uitgeven van koormu ziek, intussen een respectabele sta pel. Hoe verschillend ook, alle uitga ven zijn gericht op de praktijk van cantorij of kerkkoor, aannemende dat de laatste groep de naam terecht draagt en een dienende functie heeft. Instructie voor kerkmusici (en predi kanten!) in de vorm van brochures is een andere activiteit van het Cen trum voor de Kerkzang. Voor cursus sen kerkmuziek is b.v. voorgeschre ven „Het kerklied en zijn tempo" van dr J. van Biezen. Van de Laurenscan- tor Barend Schuurman is de brochu re „Altematim zingen", waarin de oude praktijk van het „zingt om beur- te" aan de hand van mogelijkheden uit het Liedboek wordt uiteengezet. „Psalmzingen" van Arend van der Toom geeft in kort bestek een over zicht van het psalmgezang vanaf het begin tot heden toe in allerlei vor men, berijmd en onberijmd Het rapport van de sectie sociale vra gen zal binnenkort verschijnen. Vol gens sectie-voorzitter dr H. M. de Lange is het de bedoeling dat ge- •meenten en parochies het rapport beschouwen als een stuk ter overwe ging. De sectie wil graag reacties om straks een afgerond standpunt aan de raad van kerken te kunnen voor leggen. Ds. Th. H. van Andel Op de dag na hemelvaartsdag is. 1 voor zijn 70ste verjaardag, overle de gereformeerde emeritus-predik Th. H. van Andel te Amsterdam. I Van Andel werd. na een hulppn kerechap in Laren (N.H.) In 1936 j dikant van de gereformeerde kerl Sint Pancras en Heerhugowaï Daarna stond hij te Oost- en W Souburg, te Vlaardingen en te 1 sterdam. Toen hij in 1975 met era taat ging had hij ruim twintig jaa; gereformeerde kerk te Amsterdi gediend. Als emeritus verleende! aan deze kerk nog hulpdienst! Voorts heeft hij zich als deputi sterk beziggehouden met het ziek( pastoraat in Amsterdam. ROME (DPA) De Italiaanse ten ristenorganisatie Rode Brigadi dreigt staatslieden, die voor de tc[ conferentie in juni naar Venetië k men, te vermoorden. Dat staat vlugschriften die gisteren in Venei zijn gevonden. In deze stad komt op 12 en 13 junli Europese Raad van staats- en rei ringsleiders van de EG-landen bijee Een week later wordt in dezelfde sü een economische wereldconferent gehouden. Een eerder slachtoffer v de Rode Brigades is de voormall Italiaanse partijleider van de chrt tendemocraten en oud-premier AM Moro. door prof. dr. P. J. Roscam Abbing Mevrouw Heieen Dupuis is gedocto reerd theologe. Zij doceert ethiek voor medische studenten aan de Leidse medische faculteit. Nu heeft zij aan ons voorgelegd een aantal „reflecties op de moraal", getiteld „Goed te leven". Dat boek wil geen inleiding in de ethiek geven, maar wel een aantal aspecten van moraal be spreken. die haar belangrijk lijken te zijn. Zelf noemt zij twee hoofdthe ma's van haar boek. Het eerste thema is. dat moraal een zaak is van de mens, deel is van de menselijke wer kelijkheid en daarom even verander lijk én onveranderlijk is als de mens zelf. Het tweede thema is, dat een zekere relativering van ons eigen- en andermans denken over moraal noodzakelijk is, omdat er vanuit een absolutistisch standpunt niet veel zinnigs over te zeggen valt. Na lezing van het boek kom ik tot de conclusie, dat die dubbele typering van haar teizake is. Inderdaad zet het boek zich telkens weer af tegen een zogenaamde „heteronome" ethiek, waarin een gezags-instantie al was het God en niet de mens zelf uit maakt wat goed en kwaad is: alleen een „autonome" ethiek, waarin de mens zelf het onderscheid tussen goed en kwaad maakt, is juist. Bo vendien. en in één adem daarmee, wordt front gemaakt tegen een zoge naamde „absolute" ethiek, die werkt met ethische inzichten, die voor alle tijden zouden gelden en wordt er zo doende ruimte gemaakt voor ethi sche inzichten, die zich kunnen aan passen aan veranderende tijden en situaties. Zo was vroeger bijvoor beeld euthanasie wellicht verkeerd, maar in onze westerse maatschappij, met zijn medische wetenschap, die het menselijk leven kan „rekken kan men die euthanasie niet meer bij voorbaat afkeuren. Verband Terecht wordt er verband gezien tus sen moraal en mens-visie. De mens wordt gezien als vrij, mondig, verant woordelijk. inzake moraal verplicht tot oprechtheid en dialoog, waarin men uitlegt waarom men dit goed en dat kwaad vindt In elf hoofdstukjes, elk duidelijk in paragraafjes onderverdeeld, wordt een en ander van vele kanten beke ken en telkens met voorbeelden ver duidelijkt. De bekoring van dit ge schrift is. dat het zich door ieder gemakkelijk laat lezen, vaktermen zo veel mogelijk zijn vermeden, zich niet in abstracties verliest maar concreet en haast huiselijk allerlei bespreekt Heieen Dupuis en dat in dat alles wel allerlei wordt open gelaten, maar toch een bepaal de visie van de auteur wordt aange reikt. Wel verbaast het mij, dat meer dan eens onderscheidingen niet tot hun recht komen. Zo wordt bijv. het stre ven naar eigenbelang, naar groepsbe langen, en naar het belang van de ander nergens scherp onderscheiden. Bewust Dat zal wel met opzet zijn geschied. De titel is dan ook bewust dubbelzin nig gekozen: het is goed (niet kwaad) om het goede (niet akelige, onmense lijke) leven te bevorderen. Altruïsme wekt wel onze bewondering (blz. 39) en plat egoïsme wordt wel afgewezen, maar de vraag over de verhouding tussen egoïsme en altruïsme wordt niet speciaal besproken. Daarom heeft deze moraal voor mijn besef iets goedmoedigs, iets dat niet streng is. Velen zullen dat waarderen, maar is dat in overeenstemming met het we zen van de zaak? Het gaat kennelijk meer om leefregels dan om wat recht vaardig is. Bovendien wordt voor mijn besef in dit boek toch wei heel eenzijdig front gemaakt tegen een „heteronome", „absolutistische" ethiek. In die rich ting worden vele wijze dingen gezegd. Maar waarom wordt dit front zo een zijdig gekozen? En waarom wordt in die strijd met zulke grove wég-split singen gewerkt? Ook al wil dit ge schrift eenvoudig zijn, daarom geeft dat nog niet het recht om óver allerlei problemen heen te schieten. De schrijfster wekt telkens de indruk, dat zij een zwart-wit-tegensteiling ziet en een derde mogelijkheid zelfs niet heeft overwogen. Beweringen Zij wil zich in allerlei zeer bescheiden opstellen, maar dat weerhoudt haar niet de meest enorme beweringen te uiten. Zo heeft een paragraaf zelfs als titel „Er is geen christelijke morst! (V, 4). Het betoog, dat tot die cond sie leiclt, acht ik verbluffend oppc vlakkig. Zelf behoor ik tot de misschien weinige theologen, die geheel ffl haar meegaan in een pleidooi vo een algemeen menselijke ethlti Maar dan heb ik ook het recht om <V ondanks te pleiten voor het specift ke van een christelijke ethiek. D christelijke ethiek geeft niet all* een diepte-fundering van algen* menselijke ethische noties, en niet alleen een evangelisch persjx tlef aan wat algemeen mensell geldt, maar ook evangelische aan«t zingen voor een gedrag, dat zich o bepaalde punten onderscheidt vi het gedrag van niet-christenen. W wil beweren, dat bijv. de hervond kerk zich vanouds vergist heeft deze het vak „christelijke ethiek" tr de theologische faculteiten liet <t derwijzen, zal met andere ar gun* ten moeten komen om althans op 4 punt ernstig genomen te kunnen»' den. Deze kritiek overschaduwt k laas de waardering voor het goe# dat ook in dit boekje staat Prof. dr. P. J. Roscam Abbinf Groningen bespreekt het gesebfl van dr. Heleen Dupuis, Goed te ven, reflecties op de moraal, Ten Have, Baarn 1980.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2