Een landelijke organisatie voor buitenlanders vormen' leeds 44 keer nee tegen Spelen NOC-bestuur Vergiftigde grond in uiterwaarden perd in februari overstroomd Strafbank je in het amateur j eugd voetbal Rood voor Kreft fata constateert: 'bijna even rechteloos als slaven' Imwonenden bezorgd over plas Eredoctoraat voor Irene Oud-journalist J. M. Lücker in VS overleden Niet meer vlees door onbeperkt voeren varkens Oeganda krijgt burgerregering is 35 landen officieel ingeschreven DOS '46 en PKC spelen om titel Laatste ronde eerste divisie Jeugdtitel SSNDAG 19 MEI 1980 TROUW/KWARTET P 10 RH 11 TRECHT iANPi Er moet één landelijke organisatie ko- ien waarin alle afzonderlijke, nationale en plaatselijke orga- isaties van buitenlandse werknemers in Nederland gaan unenwerken. Deze organisatie zou de belangen van de jitenlanders moeten gaan behartigen op het gebied van jsvesting, onderwijs, sociaal-culturele voorzieningen, ge- aidheidszorg, rechtspositie, vorming en scholing, ze zou de iderhandelingspartner moeten zijn voor de betrokken mi- stersi en ze zou de buitenlandse werknemers moeten onder eunen en adviseren en naar buiten toe vertegenwoordigen. Idus een nota van de voorberei- ngscommissie tot landelijke sa- enwerking van organisaties van itenlandse arbeiders. Deze com- ssie is in november. 1979 ingesteld een bijeenkomst waar 130 verte- nwoordigers van organisties van rechten van de buitenlanders niet erg best gesteld is: „Wij zijn bijna even rechteloos als slaven. Wetten en maatregelen beperken onze bewe gingsvrijheid. Wij geven de beste ja ren van ons leven en ontvangen daar voor maar weinig terug." En: „Nu wij Clin^tip' niet langer bruikbaar zijn voor het economische systeem worden we ge makkelijker aan de kant gezet." buitenlandse arbeiders nooit betrok ken bij het opstellen van haar beleid, aldus de nota. en ook de welzijnsin- stellingen handelen als regel voor en zonder hen. buitenlandse werknemers hun positie in Nederland bespraken. In juni is er weer zo'n bijeenkomst en dan zal er over de voorstellen van de commissie worden gesproken. De buitenlandse arbeiders hebben niet veel vertrouwen in het welzijns beleid van het ministerie van CRM. Velen zien de welzijnsinstellingen als een verlengstuk van de overheid met als voornaamste taak het in de prak tijk brengen van het overheidsbeleid. De nota constateert, dat het met de De Nederlandse overheid heeft de Overigens meent de commissie dat er wel aanwijzingen zijn dat het beleid zal veranderen. Zo noemt ze de op- richting van het coördinatiebureau culturele minderheden en een gunsti ge ontwikkeling. Ze constateert ook, dat het welzijnswerk in het algemeen meer belangstelling krijgt voor de positie en problemen van de buiten landers. De nota zegt dat de buitenlanders zelf voor hun belangenbehartiging zullen moeten zorgen. De regionale stichtingen en het Nederlandse cen trum buitenlandes zouden hen daar bij kunnen helpen, maar het is vol gens de commissie onjuist als die nog langer namens de buitenlanders op treden. De stichtingen en het cen trum zullen ruimte moeten maken voor medezeggenschap en inspraak van de organisaties van buitenlandse werknemers en hun besturen zullen in meerderheid uit buitenlanders moeten bestaan. EN BOSCH (ANP) Het gebied in de uiterwaarden van de laas. waar achthonderd kubieke meter grond is aangetroffen iet een cyanide-concentratie van enkele honderden gram- in per kilo vaste stof. heeft in februari tijdens de hoge aterstand van de Maas. blank gestaan. In hoeverre de giftige of daardoor verder is verspreid, stond dit weekend niet vast. woordvoerder van de gemeente Bosch wilde er zaterdag niets rer zeggen: „Woensdag is er overleg et alle betrokken instanties. Daar- zullen mededelingen worden ge- ian. Ik kan daar niet op vooruit pen." nwonenden vrezen verder dat er (tige grond is terecht gekomen in afgravingspias. vlakbij de stort- aats. waar tot voor enkele dagen druk werd gezwommen. Zij zeg- gezien te hebben dat bulldozers in het grintbedrijf Van Haaften stortplaats ligt op het terrein van firma grond in de plas hebben schoven. Een woordvoerder van t bedrijf ontkent dit. „We hebben tl met bulldozers de berg grond adgestreken om het afdekken met astic te vergemakkelijken. Dat ge urde in nauw overleg met de ge- •ntelijke milieudienst van Den >sch." aldus die woordvoerder. De firma zegt zich nauwkeurig gehou den te hebben aan de instructies van de gemeentelijke milieudienst. Het bedrijf was er naar zijn zeggen niet van op de hoogte dat de grond giftige cyanide bevatte. „We wisten niet be ter dan dat het ging om een hoeveel heid klei en puin, afkomstig uit een bouwput in Vlijmen. Wij konden die grond goed gebruiken om een terrein op te hogen." Geen kwaad bewust Directeur G. de Rauw van de verzin- kerij Gerjo b.v in Vlijmen, waar de grond vandaan komt, zegt zich van geen kwaad bewust te zijn geweest. „Ik wist, nadat de zaak in februari aan het rollen was gebracht, dat er grond van ons bedrijf in de uiterwaar den van de Maas was gestort en dat er monsters waren genomen. Ik moest echter in de krant lezen dat er zulke hoge concentraties cyanide in gevon den zouden zijn." De genoemde hoeveelheden enkele honderden grammen per kilo vaste stof noemt hij belachelijk, omdat dergelijke concentraties in afval niet voorkomen. Bovendien zegt De Rauw al enkele jaren te beschikken over een reinigingsinstallatie, waarin het cyanide in het afval met behulp van chloorbleekloog wordt afgebroken tot onschuldige stoffen. Aan de universiteit van het Amerikaanse Fredrix heeft prinses Irene zaterdag een eredoctoraat gekregen. De onderscheiding werd verleend als erkenning voor wat de prinses gedaan heeft voor de lotsverbetering van de vrouw. Mevrouw Margaret Ford (rechts) reikte de onderscheiding uit. 'Volwaardig' 'Voorgangers' Volgens directeur De Rauw is het echter wel zo dat zijn voorgangers bij de verzinkerij jaren geleden afval stoffen hebben gedeponeerd in een put op het bedrijfsterrein. „Op die zelfde plaats wordt nu nieuwbouw neergezet. Een aannemer moest daar voor een bouwput graven. De grond die daaruit vrijkwam heeft hij over gebracht naar de uiterwaarden van de Maas. Ik had die hele zaak uitbe steed. Ik hoorde pas waar het terecht was gekomen, toen bleek dat er iets niet in orde was." De Rauw zegt ver der zich geen moment zorgen te heb ben gemaakt toen de bouwput werd gegraven. Andere punten uit de nota de centra le. provinciale en gemeentelijke over heden moeten de organisaties van buitenlandse arbeiders erkennen als volwaardige gesprekspartners. Deze organisaties moeten inspraak krijgen bij de voorbereiding van beleidsno ta's en -plannen en de buitenlanders moeten op zo kort mogelijke termijn actief en passief kiesrecht krijgen op gemeentelijk niveau. De commissie stelt, dat fascistische organisaties als de Grijze Wolven en de Amicales en organisaties die af hankelijk zijn van een regering of politieke partij geen lid moeten kun nen worden van de door haar voorge stelde landelijke organisatie van bui tenlandse arbeiders. EDE Albert Boonstra heeft in het Edese vijftig-meterbad De Peppel het Nederlandse record op de honderd meter schoolslag verbeterd. Boonstra (NZC'21) kwam uit op een tijd van 1 minuut 7,60 seconden en bleef daar mee bijna een halve seconde onder het oude record van Ronald Houd ('t Y). AMSTERDAM (ANP) De journa list J. M. (Joop) Lücker is zaterdag in Los Angeles overleden. De voormalig hoofdredacteur van de Volkskrant en van dagblad De Tijd kreeg tijdens een reis door de Ver enigde Staten een hartaanval. Jozef Maria Lücker is 65 jaar geworden Eind maart had hij afscheid genomen van de journalistiek. Hij werd 9 augustus 1914 in Nijmegen geboren en bezocht daar het Canisius Gymnasium. Vervolgens studeerde hij in Engeland journalistiek. In de jaren 1934-1938 verzorgde hij vanuit Londen verslaggeving voor verschil lende Nederlandse bladen. Van 1938 tot 1942 werkte hij bij De Telegraaf in Amsterdam op verschillende redac ties. In 1945 werd hij, 29 jaar oud, hoofdre dacteur van de Volkskrant. Lücker bleef hoofdredacteur bij de Volks krant tot hij na een conflict in 1964 vertrok. Daarna was hij een aantal jaren hoofdredacteur van het dag blad De Tijd, totdat het werd omge vormd tot weekblad. Lücker bleef bij de journalistiek be trokken via zijn persagentschap „Vandaag" dat onder andere strips en cartoons levert aan tal van dag bladen. Avondmavo driejarig Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De twee- en drieja rige MAVO-avondopleidingen wor den vervangen door een driejarige opleiding met een A- en B-niveau. Staatssecretaris De Jong van onder wijs en wetenschappen heeft hiertoe besloten. Dit gebeurde na het aanne men door de beide kamers van het initiatiefvoorstel van het Tweede-Ka merlid M.J. Konings (PvdA). Voor de tweejarig avondopleiding worden geen nieuwe leerlingen aan genomen. Het laatste eindexamen wordt in het schooljaar 1981-82 ge houden. Kandidaten die niet slagen kunnen het een jaar later nog een keer proberen. WAGENINGEN (ANP) - Het onbe perkt voederen van varkens levert niet meer vlees op, wel meer vet. Tot die conclusie komt ir P. Walstra, we tenschappelijk medewerker van het instituut voor veeteeltkundig onder zoek in Zeist, in een proefschrift, waarop hij aan de landbouwhoge school in Wageningen promoveerde. Walstra ontdekte na ontleding van een groot aantal geslachte varkens, dat onbeperkte voedering in meer vet resulteerde dan bij voorbeeld bij der tig procent minde voer. Meer vet be tekent wel minder vlees. De vleessa menstelling van varkens verandert echter niet. Extra grote hammen fok ken is dus niet mogelijk, aldus ir. Walstra. Uit zijn onderzoek blijkt ook. meent hij. dat mensen van de praktijk, zoals handelaren, slagers en boeren wel de dikte van het spierpakket bij een varken kunnen schatten, maar dat zij ongelijk hebben als zij beweren zo ook op het oog te kunnen zien hoe veel „duur" vlees er aan een dier zit. Walstra's proefschrift geeft een gede tailleerde beschrijving van de li chaamssamenstelling van varkens in verschillende leeftijdsfasen en van verschillend geslacht. KAMPALA (Reuter. DPA. AFP) De militaire commissie, die in Oegan da de macht heeft overgenomen van president Binaisa. na een staats greep. heeft een burgerregering be noemd De voorzitter van de commis sie Paul Muwanga zal de positie van premier innemen. In het kabinet ontbreken acht leden uit de regering-Binaisa. President Ny- erere van Tanzania, die veel invloed heeft in buurland Oeganda, heeft van de militaire commissie geéist nog in september vrije verkiezingen te hou den, het liefst onder toezicht van de Gemenebestlanden Naar verluidt gaat de nieuwe regering akkoord met Nyereres plannen. President Nyerere heeft de nieuwe leiders ook gewaarschuwd de afgezet te Binaisa geen haar te krenken Bi naisa heeft vanuit zijn residentie in Entebbe, die bewaakt wordt door Tanzaniaanse soldaten, een brief ge stuurd naar de Britse premier That cher en de Amerikaanse president Carter, waarin hij om hulp vraagt. In het nieuwe kabinet ontbreken vrij wel alle medestanders van Binaisa. Tegenstanders van dc vroegere presi dent Obote, die door Idi Arnin ten val werd gebracht, zijn ook niet meer teruggekeerd. SPORT s een zeer groot gedeelte van de menleving zegt, dat we niet naar oskou moeten gaan. dan vind ik, t je daar als sportbestuurder reke- mee dient te houden." et Nederlandsch Olympisch Comité )ft statutair de taak om deelne- ers in te schrijven voor de Spelen, wijl het bovendien de belangen m de sportmensen moet beharti- p. „Daarvan is geen sprake meer >or ze wel een ticket naar Moskou te ■ven." analyseert Idenburg de ge- lurtenissen van de afgelopen maan- in. „De tweede reden, waarom ik «Iname aan de Olympische Spelen et meer op zijn plaats vind, is de ivaluatie in sportief opzicht. Er zijn t jaar geen Olympische Spelen, aarom kun je van thuisblijvers ook et zeggen, dat ze ten onrechte de [»len missen. Het rijtje landen, dat an onze sportredactie MSTERDAM Zeven dagen voordat de inschrijving voor de Olympische Spelen sluit, ibben 44 landen besloten geen afvaardiging naar Moskou te sturen. Voor een boycot spraken ch definitief uit: Verenigde Staten, Canada, Argentinië, Antiqua, Bermuda Eilanden, onduras, Nicaragua, Chili, Haïti, Paraguay, Saoedi-Arabië, Bahrein, Philippijnen, China, iiwan, Maleisië, Zuid-Jemen, Jordanië, Singapore, Bangla Desh, Qatar, Iran, Pakistan, Zuid- orea, Indonesië, Fiji Eilanden, Papoea Nieuw Guinea, Albanië, Liechtenstein, Noorwegen, onaco, Egypte, Malawi, Kenia, Liberia, Oeganda, Soedan, Somalië, Mauritius, West- uitsland, Zaïre, Thailand en Uruguay. voor deelneming zijn 35 landen: Groot-Brittannië, Frankrijk, Sovjet- Unie, Denemarken, San Marino, Zwe den. Zwitserland, Griekenland, Oos tenrijk, Cyprus, Ierland. Finland, Joegoslavië. Tsjechoslowakije. Oost- Duitsland, Bulgarije. Roemenië, Po len. Hongarije. Ethiopië. Algerije. Li bië. Tanzania, Zimbabwe, Nieuw-Zee- land, Brazilië. Mexico. Guatemala, Salvador. Costa Rica, Panama, Peru. Venezuela. Cuba en Portugal. De ove rige van de uitgenodigde landen heb ben nog geen definitief standpunt bepaald. Vervolg van pagina 1 an onze korfbalmedewerker USTERDAM Debutant DOS '46 regerend landskampioen PKC meten in een zaterdag te spelen ex- duel uitmaken wie landskam- *n veldkorfbal wordt. DOS'46 tam dit weekeinde het magerst uit bus. Na een meer spannende dan aaie wedstrijd werd met de hakken 'er de Drentse sloot met 7-6 van touw Wit gewonnen. KC had zaterdag in eigen huis wei- '6 moeite met Rapiditas. De Zut- toenaren moeten met de 16-7 neder- ook de degradatie naar de over- angsklasse accepteren. Ook Deto en 7-ii verlies tegen Allen Weerbaar ^as dit lot beschoren. Het Drie- Dalto en het Amsterdamse 'a terug van weggeweest ®en de opengevallen plaatsen in. jMjilïis* L ito Foriuna 5-3. Archipel-Dér los apdo-Alton Weerbaar 7-11. DOS46-Blauw RKC-Rapidllas 16-7 Moskou boycot, is al indrukwekkend groot (44 red Als je de naties, die wel gaan, bij elkaar optelt, kun je onmogelijk zeggen: het valt wel mee. Engeland bij voorbeeld, heeft beslo ten geen ruiters en hockeyers af te vaardigen. De Franse ploeg is niet groter dan een man of 25. Van Zwit serland blijven de ruiters, schutters, turners en schermers thuis. Nieuw- Zeeland wil wel. maar heeft geen geld om te gaan. Er is onvoldoende spor tieve tegenstand om van volwaardige Olympische Spelen te spreken. Het is volstrekt duidelijk, dat er van de Olympische gedachte niets terecht komt." De 23 bonden hebben elk drie stem men, de acht bestuursleden van het NOC mogen ieder één briefje invul len. Idenburg maakt van het minder heidsstandpunt overigens geen por tefeuillekwestie. Het CDA-Tweede Kamerlid Jan Nico Scholten toont zich ontzet over de lichtvoetigheid, waarmee het NOC- bestuur over de argumenten van re gering en volksvertegenwoordiging is heen gestapt. „Het verontrust me. dat het NOC een besluit van het kabinet en meer dan twee-derde van het parlement naast zich neerlegt. Ik vraag me af, of men de politieke draagwijdte van een dergelijk besluit heeft ingeschat. De regering heeft zich twee keer tot het NOC gewend, terwijl er in de Kamer tweemaal over deze zaak is gedebatteerd. Tegen die achtergronden ben ik ontzet, dat het NOC daar zo gemakkelijk overheen stapt." Het verwijt van het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité (Idenburg incluis), dat de sport een speerpuntfunctie is toebedeeld, noemt Scholten „zondermeer een treurige opmerking". „We zijn voort durend op het waarom van een boy cot ingegaan. Iedereen heeft het de bat kunnen volgen. Iedereen weet ook. dat er juist in het kader van de Olympische Spelen dissidenten zijn opgepakt. Ik vraag me trouwens af. of de sport niet telkens naar vluchtwe gen zoekt om te kijken of er nog andere voorbeelden zijn." Nieuw in het rijtje deelnemers in Moskou is Portugal. Het olympisch comité van Portugal heeft besloten wel een afvaardiging naar de Olympi sche Spelen te sturen. Drie bij het Portugese olympisch comité aange sloten sportbonden, de zeilbond, de hippische sportbond en de schutters- bond, hebben ondanks dit besluit la ten weten geen deelnemers te sturen. De voorzitter van het Portugese Olympisch Comité verklaarde dat hij van de zijde van de Portugese rege ring te horen heeft gekregen dat deze de deelnemende sportlieden geen fi nanciële steun zal verlenen wat be treft de reis naar Moskou. De twee nieuwe afzeggers waren gis teren Uruguay en Thailand. In Uru guay werd de beslissing om de Spelen te boycotten unaniem genomen. De premier van Australië, Malcolm Fraser heeft de hoop uitgesproken dat het Australisch Olympisch Comi té het voorbeeld van West-Duitsland zal volgen en de spelen van Moskou zal boycotten. De voorzitter van het Australisch Olympisch Comité, Syd Grange heeft verklaard dat het be sluit van West-Duitsland ongetwij feld van invloed zal zijn op de beslis sing die Australië zal gaan nemen. Australië beslist morgen. Het bezoek dat Lord Killanin aan Washington heeft gebracht, heeft het standpunt van president Carter ten opzichte van de Spelen in Moskou niet kunnen verzachten. In het gesprek tussen de voorzitter van het IOC en de Amerikaanse pre sident. dat een half uur duurde, maakte Carter duidelijk dat het Ame rikaanse standpunt onwrikbaar is. Carter vertelde Killanin. dat hij zijn pogingen andere landen bij zijn boy cotplannen te betrekken, zal voort zetten. Lord Killanin Carter stelde nog eens nadrukkelijk, dat de beslissing in de Verenigde Sta ten aleen genomen is wegens de be zetting van Afghanistan door troepen van de Sovjet Unie. De Verenigde Staten staan op het standpunt, dat zijn sportmensen niet kunnen deelne men aan Olympische Spelen in een land dat een van zijn buren heeft overvallen. Een en ander doet echter niets af aan de bereidheid van de Verenigde Staten de Spelen van 1984 in Los Angeles te laten plaats vinden en daarvoor alle bij het IOC aangeslo ten landen uit te nodigen. Lord Killanin, die vorige week in Moskou ook een bezoek heeft ge bracht aan Leonid Breznjev. herhaal de van zijn kant, dat Moskou organi sator is van de Spelen van 1980 en dat het ook zo zal blijven. De idee sport mensen individueel te laten deelne men is volgens Killanin niet te verwe zenlijken voor Moskou, maar zal in de toekomst zeker worden overwogen. Zoals ook de mogelijkheid de Spelen in de toekomst steeds op dezelfde plaats te houden. In West-Duitsland is het laatste woord nog niet gevallen over de brief die Egon Bahr, secretaris van de SPD. aan de algemene vergadering van het Westduitse Olympische Co mité schreef, maar die daar niet tijdig arriveerde. Willi Weyer, de voorzitter van de Westduitse sportfederatie, verklaarde, dat hij hem niet op tijd had gekregen. Gedeelten van de brief werden bekend uit een aan het I.O.C.- lid Berthold Beitz ter hand gestelde copie. De volledige brief blijkt belangrijke argumenten voor het gaan naar Moskou te bevatten. Egon Bahr schreef (als secretaris van de SPD of als privé-persoon. dat is nog niet duidelijk): „Het bondgenoot schap met de Amerikanen wordt niet in gevaar gebracht als ons NOC zich op dezelfde wijze opstelt als dat van Engeland. Frankrijk. Nederland of Denemarken. Het bondgenootschap bestaat tussen regeringen en niet tus sen nationale Olympische comités." De roeisters uit de nationale dubbel- vier hebben in een open brief aan de vergadering van het NOC aangedron gen op het afvaardigen van een Ne derlandse ploeg naar de spelen van Moskou. Jos Compaan, Greet Helle mans, Lili Meeuwisse, Ineke Donker voort en stuurvrouw Monique Pronk schrijven als actieve sporters hun me ning over deelneming aan de spelen van Moskou graag onder de aandacht van de afgevaardigden op de NOC- vergadering te willen brengen. Zij schrijven onder andere dat: „Niet deelnemen aan de Olympische Spelen de internationale politieke si tuatie zal verscherpen; deelnemen aan de Spelen houdt geen goedkeuring in van het interne en externe beleid van de Sovjet-Unie: verscherping van de internationale politieke situatie zal geen verbetering in de eerbiediging van de mensen rechten in de Sovjet-Unie betekenen; het deelnemen laten afhangen van de sportieve tegenstand is een pragmati sche kwestie, die los gezien moet wor den van het streven de Olympische Spelen te laten voortbestaan; om sport en politiek in de toekomst zo veel mogelijk te scheiden, zal er naar moeten worden gestreefd het gebruik van nationale symbolen bij internationale evenementen terug te dringen. Gezien het bovenstaande menen wij dat Nederland aan de Olympische Spelen moet deelnemen Wij hopen dat het NOC een eigen beslissing zal nemen, rekening houdend met de be langen van de sporters." Jo van Marle. de voorzitter van het amateurvoetbal, heeft tijdens de jaarvergadering van die sectie er na drukkelijk opgewezen dat het ama teurvoetbal zijn eigen verantwoorde lijkheid heeft ten aanzien van de standpuntbepaling over een eventue le boycot van de Olympische Spelen. „Het amateurvoetbal zal niet zonder meer gevolg geven aan de oproep van de regering om de Spelen van Mos kou te boycotten", zo zei hij. „De sport heeft hier zijn eigen verant woordelijkheid. Wij zullen met de an dere sportbonden een standpunt be palen. Daarbij zullen wij niet blind zijn voor het standpunt van anderen, zoals dat van de volksvertegenwoor digers." De Britse schuttersassociatie heeft besloten geen geweer- en pistool- schutters af te vaardigen naar de spelen van Moskou. De schuttersas sociatie sluit zich met deze beslissing aan bij de hockeyers, zeilers en rui ters. die al eerder afzagen van deelne ming. ZEIST Met ingang van het nieuwe seizoen krijgen de scheidsrechters in vrijwel het ge hele amateurjeugdvoetbal de be voegdheid spelers tijdens de wedstrijd tijdelijk uit het veld te zenden. Dat heeft Jo van Marle. voorzitter van de sectie amateur voetbal van de KNVB. zaterdag in het KNVB-centrum in Zeist tijdens de algemene vergadering van deze sectie medegedeeld. Een uitzondering wordt voorlo pig nog gemaakt voor de laagste klasse. Twee jaar lang is bij de A- junioren bij wijze van proef het „strafbankje" ingevoerd. Dit ex periment is zo gunstig verlopen dat tevens wordt overwogen dit ook in het senior-voetbal van de KNVB en in de afdelingen moge lijk te maken. Jo van Marle kondigde voorts aan dat er naar gestreefd wordt meer amateurs tot het toernooi om de „grote" KNVB-beker toe te laten. Momenteel hebben ne gen amateurverenigingen het recht om in de eerste ronde van dit toernooi uit te komen. Er is hierover momenteel overleg gaande met het betaalde voet bal. „Er zijn perspectieven", al dus de praeses van het amateur voetbal. „dat een groot aantal clubs meer mag worden inge schreven. Er wordt zelfs gedacht aan de deelname van 37 ama teurverenigingen." Het amateur voetbal zelf kent het komende seizoen een geïntegreerde beker- competitie van het zondag- en zaterdagamteurvoetbal op basis van vrijwillige inschrijving. Het k.o.-systeem zal in 1980-81 vanaf het begin van de bekercompeti tie worden gevolgd. Jo van Marle. die inmiddels de kandidatuur voor het bonds voorzitterschap heeft aanvaard, zei. dat als hij tot opvolger van Wim Meuleman wordt gekozen zijn beleidsvoornemen zal zijn. het scheppen van mogelijkhe den in het Nederlandse voetbal waarin zowel het betaald voetbal als de amateurs optimaal kun nen functioneren. AMSTERDAM FC Groningen heeft van de eerste divisie afscheid genomen zoals een kampioen be taamt. Met een overwinning Hera cles werd voor 10.000 toeschouwers met 5-2 verslagen. Peter Houtman maakte het laatste eerste-divisiedoel- punt voor de Groningers en bleef daardoor, met Gerdo Hazelhekke. topscorer Van de vier periodekampi oenen. die dinsdag aan de na-compe- titie beginnen, was De Graafschap al uitgespeeld. Volendam verloor op ei gen veld met 0-3 van Fortuna Sittard. Wageningen kwam in punten gelijk met de Volendammers op de tweede plaats door Eindhoven met 4-2 te verslaan en Cambuur speelde doel puntloos gelijk tegen het nog steeds door invallers gehandicapte Amers foort De belangstelling op de laatste gewo ne competitiedag was minimaal; de acht andere wedstrijden trokken sa men maar iets meer toeschouwers (11.360) dan Groningen-Heracles. SVV-er Kreft kreeg van scheidsrech ter Bakker een rode kaart wegens het maken van een slaande beweging naar een tegenstander. Bish (VVV) •kreeg de laatste gele kaart uit de gewone competitie in de eerste divisie FC Groningrit-llerarle* 5-3 rt-li. M Van Dij* ld 21 Veldmate 2-0 32 Van Ooslcrom 2 I 48 Veld mal« 3 1 63 Swanenburg 4-1. 72 Van Ooatfrom 4 2. 84. Houtman 5-2 Scheidsrechter Bosman Toe- se houwers 10 000 DS '79-Vlaardingcn 2-2. (l-ll. 3 Van der Gnag 10 40 Lorie 1-1. 52 Ludwig I 2. 81 Smeets 2-2 Scheidsrechter Boss Toeschouwers 4 500 SVV-Veendam 2-4 «1-2» II Koolhof 0-1 19 Hoog moed 1-1. 32 Venema 1 2. 51 Koolhof 1-3. 80 Pcilsman 2-3. 86 Koolhof 2 4 Scheidsrechter Bak ker Toeschouwers 400 Rode kaar: voor Kn-fi iSWi wegens het maken van een slaande bewe ging naar een tegenstander Amersfoort-Cimbuur O-O. Scheidsrechter Van Eijk Toeschouwers 250 Amsterdam-Oen Bosch 2-3 lO-li. 31 Van den Bosch 0 1. 58 Aichorn 0-2. 64 Jansen 1-2. 78 Wiggcmanscn istrafschopi 2-2 86 Breoer 2-3 Scheidsrechter Klinkers Toeschouwers 700 Wageningen-F.indhoven 4-2 tl-Oi II Van Osen bruggen 1-0. 55. Van Osenbruggen 2-0.68 Reinier se 2 1. 70 Posthuma 2 2 80 Van den Berg 3 2 87 Hazelhekke 4-2 Scheidsrechter De Houdt Toe schouwers 1200 Telstar-Helmond Sport 4-5 (2dl 2 Buma I O 30 Buma 2-0. 51 Strtjbosch 21. 54 Van der Meer 3-1 72 Van der Hooft 3-2 79 De Werf 3-3. 82 Van der Ven 3-4. 86 Stam 4 4 90 Van der Ven 4-5 Scheids rechter Gans Toeschouwers 500 Volrndam-Knrtuna Sittard 0-3 i0-2». 28 Hulling 0 1.42 Ruys 0-2. 63 Zuldersma 0 3 Scheidsrechter Oetelmans Toeschouwers 1 000 llrerenveen-VVV 2-2 tl-li. 16 Hijne 10 28 Van Rosmalen. 50 Bolhmer 12. 73 Visser 2 2 Scheids rechter Dranisma Tim-schouwers I 5(H) Gele kaart voor Bish iWVi UTRECHT Het C-team van FC Utrecht is in het stadion Galgen waard kampioen van Nederland ge worden. De Utrechters wonnen het mini-toernooi met de andere afde lingskampioenen. Feyenoord en PSV. Er waren in Utrecht 2500 toeschou-

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11