Spanje wil bemiddelen n gijzelingszaak Iran Sadats voornemens niet voldoende Voorolympische druk neemt toe Parijs toneel van rellen Mislukte ontvoering Portugese minister VS laten Cubanen niet toe luidafrikaan door cholieren gestenigd Zuidkoreaanse politie slaags met studenten Chinezen begraven x-leider opnieuw Nepal kiest voor behoud van monarchie Twee Nederlanders gearresteerd Vietnamveteranen Australië krijgen schadeloosstelling Sekou Touré aan aanslag ontsnapt Autonomiebesprekingen Palestijnen in impasse VRIJDAG 16 MEI 1980 BUrTENLAND TROUW/KWARTET 7 PARIJS (AP, Reuter, AFP) De Franse hoofdstad was woensdag het toneel van on lusten en deed weer denken aan de mei-opstanden in 1968. Bij ongeregeldheden tussen studen ten en politie in het Quartier Latin zijn 45 politieagenten gewond ge raakt, van wie twee ernstig. Het aan tal gewonden onder de studenten, die aanvankelijk alleen betoogden tegen de beperking van het aantal buiten landse studenten op de Franse uni versiteiten. waren woensdag vooral in woede ontstoken, omdat de avond ervoor een van hun medestanders om het leven was gekomen bij de ongere geldheden. Bij een inval van de politie in een studentenhuis viel de dertigjarige leerlingbakker Alain Begrand op zijn vlucht van het dak. Hij overleed di rect. Volgens de politie had Begrand niets met de rellen te maken, maar de studenten stelden direct de politie verantwoordelijk voor zijn dood. De politie heeft 140 arrestaties ver richt. 21 van hen zijn in staat van 'beschuldiging gesteld wegens het verstoren van de openbare orde. Ver scheidene ruiten van winkels in Pa rijs werden verbrijzeld, twee poli tieauto's in brand gestoken en een groter aantal auto's omgegooid. De politie heeft een doos met 17 Molo- tov-cocktails, een soort zelfgemaakte brandbommen, buitgemaakt. In andere universiteitssteden werd eveneens geprotesteerd tegen de maatregelen van de Franse regering, die vindt dat Frankrijk al het hoogste percentage buitenlandse studenten heeft in de wereld. Van de 850.000 studenten komen er 100.000 uit een ander land dan Frankrijk. ""Nieuwe buitenlandse studenten moeten voor taan onder meer een toets van te voren afleggen in de Franse taal. Franse studenten proberen een politieauto om te gooien. EHERAN (Reuter, AP, AFP) Spanje gaat waarschijnlijk bemiddelen in de gijzelingszaak Iran. Zowel premier Suarez als oppositieleider Gonzalez hebben de afgelopen dagen sprekingen gehad met de Franse jurist Bourger en de Argentijnse advocaat Villalon die lofficieel optreden namens ayatollah Khomeini, de geestelijke leider van Iran en het Witte fis. Iran zal bezoeken. Noch van de kant van de premier noch van die van de oppositie is het beraad in Madrid bevestigd. trouwbare bronnen in Madrid stel- i dat de besprekingen onderdeel n van een internationale actie, iarbij ook Zwitserland en de Pales- |nie bevrijdingsorganisatie PLO zijn betrokken. Het is de bedoeling te komen tot een internationale bijeen- omst, waar de Amerikaans-Iraanse Stisis onderwerp van gesprek is. Een erste ronde zou in Zwitserland moe- en worden gehouden en een tweede i Spanje. Via de socialist Gonzalez ou de Socialistische Internationale Ij het oplossen van de crisis moeten orden betrokken. Verwacht wordt at Gonzalez de komende dagen op Itnodiging van president Bani Sadr )HANNESBURG (Reuter. AP) in groep van zwarte Zuidafrikaanse iholieren heeft woensdag een man pod gestenigd, die hen ervan pro eerde te overtuigen op te houden iet de schoolstaking. De 49-jarige llfred Soya uit Grahamstown, van- er van een van de stakende leerlin- en en lid van de groep „Vredesstich- ers" probeerde de duizenden demon- itrerende leerlingen te overtuigen. De Scholieren weigerden echter en ver vielen volgens ooggetuigen in razer nij. Soya werd doodgestenigd. Zijn ledewerkers slaagden erin te ont- Een orthodoxe islamitische groepe ring in Iran heeft de Iraniërs gealar meerd met de bewering dat er een door Amerika gesteund komplot zou bestaan om een staatsgreep te plegen in naam van ayatollah Khomeini. „De kruisvaarders van de islamiti sche revolutie" zeggen dat de kom- plotteurs net zullen doen of ze het met de Iraanse geestelijke leider eens SEOEL (Reuter, AP) Tienduizen den Zuidkoreaanse studenten heb ben de staat van beleg gisteren gene geerd en zijn opnieuw slaags geraakt met de politie. De studenten werden met „pepergas" uiteengedreven. Gis teren verklaarde een hoge functiona- zijn, „maar we moeten ons niet laten misleiden en alleen doen wat de imam duidelijk heeft goedgekeurd." De verklaring is de jongste in een reeks over Amerikaanse activiteiten in Iran. Gistermorgen zei president Bani Sadr over informatie te beschik ken dat de VS een nieuwe inval had den gedaan in zijn land. Er zouden in verschillende delen van Iran 96 Ame rikaanse agenten zijn geland die de komende twee weken sabotagedaden moeten plegen. De operatie zou onder leiding staan van negentien Iraniërs, die al lange tijd in de VS wonen. „Als er wat gaat gebeuren is dat de schuld van de Amerikanen en moet het leger daarvoor niet worden veroordeeld," zei de president cryptisch. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft de beschuldigingen van Bani Sadr als „onwaar" bestempeld. De secretaris-generaal van de Vere nigde Naties Waldheim heeft in We nen met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken gesproken over de Iraanse crisis. Waldheim heeft de VS verzekerd van de hulp van de volkenorganisatie bij het zoe ken naar een oplossing. Gijzelaars Opnieuw is een groep Amerikaanse ris van de Zuidkoreaanse regering gijzelaars van Teheran naar een an- iKING (UPI) —r Het voormalige tötshoofd van de Chinese Volksre- ibliek, de in 1969 overleden Liu Sha ll, krijgt morgen alsnog een oficiële egrafenis. De televisie zendt de echtigheid ter ere van het belang- Ijkste slachtoffer van de zuiveringen J Mao rechtstreeks uit lplomaten in Peking zeiden dat de rbegrafenis oorspronkelijk op 9 ei zou geschieden, maar dat de Chi- fse leider, premier en partijvoorzit- r Hua Guofeng, op die dag in Bel- ado de teraardebestelling van pre sent Tito van Joegoslavië bij tende. u viel in de tweede helft van de iren zestig in ongenade. Een in op- acht van voorzitter Mao geïnstal- irde onderzoekscommissie van de ttwiunistische partij zorgde er in 68 voor dat hij als partijlid geroy- rd werd, nadat hij eerder als staats- »fd aan de dijk was gezet. Tegen lm werd ingebracht dat hij een „re- gaat," een „judas," een „verrader" l een „agent van het Amerikaanse iperialisme" was. Hij moest Peking rlaten en ging in ballingschap naar provinciestad Kaifeng in centraal- lina, waar hij in 1969 overleed. dat het kabinet op het punt staat op de eisen van de studenten in te gaan. Zij willen vooral een eind van de staat van beleg die een half jaar geleden werd ingesteld na de moord op presi dent Park. Bovendien verlangen ze democratische hervormingen. Ongeveer 50.000 studenten betoog den voor de derde achtereenvolgende dag onder meevoering van een enorm dere stad gebracht. Een woordvoer der van de studenten, die de Ameri- .kaanse diplomaten vasthouden zei er niet bij om hoeveel gijzelaars het gaat maar wel dat ze zijn overge bracht naar Hamedan ten oosten van de hoofdstad. Bani Sadr heeft een naaste mede werker, Achmed Salamatian. be noemd tot voorzitter van een „inter- - nationale commissie van onderzoek spandoek met de tekst: „Weg met de naar de Amerikaanse inmengingen in staat van beleg". Ze eisten het aftre den van de premier en het hoofd van het leger. Bij de ongeregeldheden woensdag zijn ongeveer 300 mensen gewond ge raakt. Daaronder zouden 250 politiea genten zijn. Volgens de politie zijn dezelfde dag 675 mensen gearres teerd, van wie 600 studenten. Iran" die van 2 tot 5 juni bijeenkomt De radicale ayatollah Behesjti heeft gezegd dat het nieuwe Iraanse parle ment zo snel mogelijk moet beslissen over het lot van de gijzelaars. Koerdistan krijgt financiële hulp van de regering in Teheran. Eerder had het bewind al een plan aanvaard dat de Koerden meer zelfbestuur geeft. Minister Cavaco e Silva bijna gegijzeld KATMANDOE (Reuter. DPA, AP) - Bij het referendum in Nepal, waarbij het volk koos voor een monarchie zou sprake zijn geweest van grootscheep se fraude. Volgens oppositieleider Man Mohan Adhikari werden de stembussen extra lang vastgehouden en zelfs verwisseld. Bussen die vol zaten met stemmen tegen de monar chie werden omgeruild voor bussen met stemmen die voor het Panchay- at-systeem waren. Ook een Indiase krant schreef woensdag dat de keus die het Nepalese volk had gemaakt „kunstmatig" was. De Nepalese koning Birendra had de volksstemming afgekondigd om een uitlaatklep te creëren voor de groei ende politieke onrust in het land. Een kleine meerderheid van 54,8 procent stemde voor de monarchie, terwijl 45,2 procent koos voor een meerpar- tijensysteem naar westers model. Koning Birendra heeft na de bekend making van de uitslag beloofd dat de gkrondwet van Nepal zal worden ver anderd. De uitslag van het referen dum betekent dat Nepal bestuurd zal blijven via het oude Panchayat-sys- teem, dat is gebaseerd op dorpsbe stuur. Dit kiest op zijn beurt een regionale panchayat, dat weer een nationale panchayat kiest. Uit deze nationale vergadering koos de koning tot voor kort zijn ministers. Volgens de oppositie betekent dit dat met handhaving van dit systeem de machthebbers elkaar de bal zullen blijven toespelen. Van onze correspondent LISSABON De Portugese minister van financiën Cavaco e Silva ontsnapte woensdag ternauwernood aan een gijzelings poging. Later op de dag werd een agent van de republikeinse garde neergeschoten. Hij wilde een jonge man aanhouden die zich tevoren als lifter verdacht gedragen had. De politie arresteerde eveneens woensdag in de Algarve een aantal jongelui waaronder twee Nederlandse meisjes. De identiteit van de meisjes werd niet bekend gemaakt, maar zij zouden volgens de politie deel uitmaken van de Baader-Meinhof- groep. HAVANA (Reuter, AP, AFP) De Amerikaanse president Carter wil dat er een eind komt aan de ongeregelde stroom Cubaanse vluchtelingen naar Florida. Boten die uit Cuba vertrok ken waren met vluchtelingen aan boord kregen het bevel terug te keren. Honderden „Amerikaanse" Cuba nen die n&ar'hun geboorteland waren teruggekeerd om familie en kennis sen op te halen verkeren nu in onze kerheid of ze ooit nog wel kunnen teruggaan naar de Verenigde Staten. President Carter wil dat alle „onge wenste" Cubanen die nu in vluchte lingenkampen verblijven worden uit gewezen. Volgens Carter stuurt de Cubaanse regering geestelijk gestoor den en misdadigers met de schepen mee. President Carter was eerder bereid een lucht- of zeebrug in te stellen om Cubaanse vluchtelingen naar de VS en andere landen te brengen. Wash ington heeft ook nu contact met Ha vana opgenomen om op ordelijke wij ze de vluchtelingen weg te halen uit Cuba. Volgens een woordvoerder van het Witte Huis heeft Havana nog niet gereageerd op het Amerikaanse voor stel. De verantwoordelijkheid voor de ac ties werd genomen door een groepe ring die zich de „volkskrachten van 25 april" noemt. De groep trad voor het eerst in de openbaarheid met een tiental lichte bomaanslagen op 20 april. In een brief aan een socialisti sche krant noemde de groep deze actie een waarschuwing tegen de rechtse regering. Eerder deze week werd de eigenaar van een grote meu belzaak neergeschoten omdat hij tot driemaal geweigerd had een „revolu tionaire belasting" te betalen. Andere industriëlen zouden deze belasting na de eerste aanmaning wel hebben betaald. Het is voor het eerst dat een zich links noemende groep in Portugal tot dit soort acties overgaat. Het optreden van extreem links bleef tot nog toe beperkt tot bankovervallen en bom aanslagen die niet gericht waren op personen. De volkskrachten van 25 april dit is de datum van de Portugese revolutie zijn waarschijnlijk ontstaan uit afsplitsingen van gedeeltelijk ver dwenen revolutionaire partijtjes zoals de Luar en de PRP. Ook anar chisten hebben eerder al eens met gewelddadige acties gedreigd. Door de verrechtsing van de Portugese po litiek zijn deze groepen in een situatie zonder veel perspectief geraakt. Zij voelen zich gesteund door de grote ontevredenheid onder het linkse deel van het Portugese volk dat zich door de partijpolitici verraden voelt. Ze zeggen lak te hebben aan de rechtsor de omdat de regerende partijen van hun kant weinig respect hebben voor de revolutionaire verworvenheden. Vooraanstaande leiders van de links- radicale beweging, zoals die van de PRP en de revolutionaire majoor Otelo de Carvalho hebben steeds ge zegd dat het geweld van de arbeiders gerechtvaardig is als verweer tegen het geweld van de rechtse regering. Het alternatief zou terugkeer naar het fascisme zijn. Het ging hen daar bij echter steeds om massa-acties als stakingen en bezettingen. Het gezag van deze „gematigde" revolutionaire leiders lijkt ondermijnd door de ver oordeling van de PRP-leiders. Isabel do Carmo en Carlos Antunes. Zij kre- De Cubaanse regeringskrant Granma schreef gisteren dat de vluchtelingen gewoon kunnen vertrekken uit de Cu baanse plaats Mariel. „Carter regeert in Florida, maar in ariel regeert tfarcfo vrmiw VSIII Cuba", zo schreef het blad. Volgens ^CiaiC vivuvr van Soekarno overleden en vèrtrokken 4501 Cubanen die dag. In de afgelopen weken zijn ongeveer 44.000 Cubanen naar de VS gevlucht. De Verenigde Staten hebben mili taire versterkingen naar Florida ge stuurd de laatste maanden vanwege de verslechterende betrekkingen met Cuba. JAKARTA (Reuter, AFP) Fatma- waty 8oekarno, de weduwe van de vroegere president van Indonesië is woensdag overleden in Koeala Loem- poer. Een regeringswoordvoerder ver klaarde dat de 56-jarige eerste vrouw van Soekarno stierf aan een hartaan val. Mevrouw Soekarno zal begraven worden in Indonesië loor James Dorsey kconfronteerd met vrijwel onop- wabre probelemen lijkt president ladat van Egypte in ieder geval op fonenlands terrein de schijn van de 'ooruitgang hoog te willen houden Dot zijn oorlogsverklaring aan de ïmoede. vier uur durende marathontoespraak van sadat bevatte, althans op korte termijn, goed ueuws voor de Egyptenaren. Het minimum ten wordt opgetrokken en de prijzen van «tentiële goederen gaan omlaag. Maar op de 'at langere termijn staan de zaken er voor alle ^rokkenen, met ingebrip van Sadat zelf, min- üer goed voor. Ntats toespraak, die volgde op ingrijpende *tlzigingen in het Egyptische kabinet, waarbij «dat zelf ook premier werd, was duidelijk "Begeven door het gebrek aan vooruitgang op ^beteugrijke fronten: de autonomie-onder- aandelingen en de economie. Sadats bezorgd heid is gerechtvaardigd. De Egyptische voed- ^Ten ruim drie jaar geleden zijn voldoende *wijs dat lege magen gevaarlijk kunnen zijn, meer wanneer aan de enorme economi se verwachtingen ten gevolge van de vrede *"et Israël niet tegemoet gekomen kan worden, oewel de autonomiebesprekingen van min- invloed zijn op het dagelijkse leven van «oats 42 miljoen landgenoten kan de voortge- vui. ^passe de besprekingen de olie op het devoor de steeds meer openlijk optre- "öe islamitische oppositiegroepen. President Sadat In zijn toespraak lanceerde Sadat een zware aanval op de islamitische extremisten en de Arabische landen die hem hebben laten vallen vanwege z'n vredesverdrag met Israël. Volgens de Egyptische president dienen „alle vereni gingen en groepen die religieus fanatisme pro pageren verboden te worden". Dit geldt vooral voor de universiteiten waar de islamitische activisten de meeste aanhang hebben. Geïrriteerd Tegelijkertijd toonde Sadat zich uiterst geïrri teerd over het optreden van de Egyptische Kopten tijdens z'n recent bezoek aan Washing ton. De Kopten deelden toen pamfletten in de Amerikaanse hoofdstad uit en publiceerden advertenties in Amerikaanse kranten waarin zij zeiden in Egypte vervolgd te worden. Ander half uur lang bleef de president bij de Kopten stilstaan. Hij beschuldigde de Koptische lei ders ervan de Christelijke wereld, met inbegrip van president Carter, tegen Egypte te willen opjutten. Hoewel Sadat slechts tegen de islamitische fundamentalisten praktische stappen aankon digde, tonen vele Kopten zich nu uiterst be zorgd. Zij vrezen dat Sadat een vrijbrief voor moslemse aanvallen heeft gegeven. Omdat de Egyptenaren in meerderheid een gelovig volk zijn benadrukte Sadat het islamitische karak ter van z'n land en z'n bestuur. Tegelijkertijd stelde de president echter dat „onze islam niet de islam van Khomeini is. Khomeinis revolutie is niet een islamitische revolutie omdat moord, wraak en lijkenschending de islam vreemd zijn." Op het economische front zijn er sinds de sluiting van het vredesverdrag met Israël ten minste enkele tekenen van vooruitgang. Met name de investeringen op kleine schaal stij gen. Egypte's economische problemen zijn echter veel groter. Jaarlijks worden er een miljoen mensen geboren in een overbevolkt land dat vrijwel geheel woestijn is. En terwijl Westerse economen het inkomen per hoofd van de bevolking op zeshonderd gulden per jaar berekenen verdienen velen van de tien miljoen inwoners van de Egyptische hoofdstad veel minder of zelfs niets. Economen in Cairo breken zich nu het hoofd over hoe Sadat lonen wil verhogen en prijzen wil verlagen. De logische verklaring lijkt een verdere uitbreiding van de subsidies op voed sel. Dit beleid dat jaarlijks zes miljard gulden kost bemoeilijkt Egyptes pogingen economi sche steun uit het buitenland te krijgen. Cynici in Cairo menen nu dat Sadat waarschijnlijk een wondermiddel heeft gevonden: hij zal als volgende stap gewoonweg de inflatie ver bieden. Sadats wijzigingen in de top van het bestuur van het land dragen ook weinig bij tot de oplossing van het bestuursprobleem in Egypte Tien jaar nadat hij president werd moet Sadat nog steeds afrekenen met de als onkruid woe kerende bureaucratie binnen de ministeries zelf. een erfenis van wijlen president Gamal Abdel Nasser Op het autonomiefront zijn Sadats problemen nog schrikbarender. Tijdens zijn toespraak gaf de president toe dat er in de elf maanden van onderhandelingen vrijwel geen vooruitgang was geboekt en dat er „een enorm gat" tussen Egypte en Israël bestaat ten aanzien van de vraag hoeveel autonomie de Palestijnen moe ten krijgen. Bijna twee dagen nadat Sadat z'n toespraak in het parlement afstak proberen Egyptenaren en Westerse waarnemers nog steeds de puntjes op de i te zetten. De president zelf, wiens bestuur door marathontoespraken wordt gekenmerkt, merkte eergisteren op: „ik had graag over vrede en vooruitgang gepraat maar ik vrees dat ik niet voldoende tijd heb." gen 16 en 18 maanden gevangenis straf vanwege hun aandeel in een aantal bankovervallen. Binnen de PRP ontstonden de eerste scheurin gen toen Do Carmo en Antunes de moord op een kroongetuige tegen hen veroordeelden. De man die als ex-lid van de PRP uit de boot klapte werd als een infiltrant van de politie be schouwd. Antunes en do Carmo, nog in de gevangenis, werden vanwege deze veroordeling door het PRP-be- stuur uit de partij gestoten. Van een onzer verslaggevers MELBOURNE De regering van de Zuid-Australische deelstaat Victoria heeft aan twee veteranen uit de oor log in Vietnam, die getroffen waren door chemische ontbladeringsmidde- len, een schadeloosstelling gegeven. De regering in Melbourne heeft dat gedaan op basis van een medisch rapport, dat „zonder redelijke twij fel" een verband legde tussen het sproeien met chemicaliën en psychi sche en somatische ziekten, die zich enkele jaren nadat zij waren terugge keerd, openbaarden. Tijdens de Vietnam-oorlog zijn meer dan 40.000 Australische militairen in ,dat land geweest. Zij waren actief in een provincie in de buurt van Saigon. Nuy Dat. Tot in 1971 hebben Ameri kaanse en Australische troepen in Vietnam op grote schaal ontblade- ringsmiddelen over het Vietnamese oerwoud gesproeid teneinde het ge bied gemakkelijker te kunnen zuive ren van de Viet Cong. Ongewild zijn duizenden Amerikaanse en Australi sche troepen in aanraking gekomen met de ontbladeringsmiddelen. waar van bekend was dat zij ernstige ziek ten zoals kanker en multiple sclerose en allerlei psychische stoornissen te weeg konden brengen. Gisteren heeft de plaatsvervangende directeur van het ministerie voor ve teranen in de Australische staat Vic toria, Max Story, aan twee vertegen woordigers van de Australische Viet- nam-veteranen, de biochemicus John Evans en de oud-commando Holt McMinn bekend gemaakt dat aan twee Australiërs op grond van een medisch rapport een staatspensioen is toegezegd. De Australische veteranenorganisa- tie kreeg van de ambtenaar te horen dat ook andere ex-strijders van wie vastgesteld kan worden dat hun ziek te het gevolg is van het blootgesteld zijn aan chemische strijdmiddelen, in aanmerking komen voor een uitke ring. De organisatie van oud-Viet- namstrijders neemt aan dat, nu de eerste twee gevallen in Australië zijn toegekend, dit ook de kansen voor de Amerikanen verbetert hun clainls toegekend te krijgen. door Henk Wolzak Het aantal arrestaties van Sowjet-dissidenten is nu opgelopen tot vijf a tien per week. De voorolympische zuivering tast alle dissidente groeperingen in heel de Sowjet-Unie aan. Sinds kort zijn er meer dan tweehonderd dissidenten voor langere tijd opgesloten of ondergebracht in psychiatrische klinieken. En het aantal mensen dat wordt ondervraagd, bij wie huiszoer kingen plaatsvinden, die worden ontslagen of op een andere manier onder druk worden gezet loopt nu in de duizenden Onder de mensen die de laatste we ken werden gearresteerd, zijn drie dissidenten van het eerste uur. dr Alexander Lavoet. Mart Nikloes en dr. Josif Diadkin. Lavoet was in 1969 een grondlegger van de eerste onofficiële beweging ter verdediging van de mensenrechten in de Sowjet-Unie. Hij is wiskundige en was lector tot aan zijn ontslag aan de Universiteit van Moskou. In het bij zonder was Lavoet actief ter onder steuning van de poging van de Krim- tartaren terug te keren naar hun va derland op de Krim. Mart Nikloes is een bioloog uit Est land en doceerde Engels in Tartoe. Sinds het einde van de jaren vijftig was hij actief betrokken bij de men senrechten-beweging en in het bij zonder bij het Estlandse nationalis me. Voor deze activiteiten heeft Ni kloes acht jaar in kampen doorge bracht Onlangs heeft hij gepleit voor een wereldwijde boycot van de Olym pische Spelen, waarvan de onderde len op het water in Estland plaats vinden. Josif Diadkin is een natuurkundig geoloog uit Kalinin een stad tussen Moskou en Leningrad. Vele jaren lang schreef hij artikelen in de samiz- dat en ondertekende hij protestver- klaringen. Hij gebruikte officiële sta tistieken om het aantal slachtoffers ■van de terreur onder Stalin en van de tweede oorlog te bepalen. Hij kwam tot het aantal van 47 miljoen doden. Het afgelopen jaar kreeg Diadkin geen toestemming vrienden in Tsje- choslowakije te bezoeken, dit op ba sis van een dossier dat op zijn werk over hem was aangelegd. Daarin stond: „Bescheiden, nooit gerechte lijk vervolgd, is nooit betrokken ge weest bij geheim werk. In religieuze en politieke zaken spreekt en handelt hij soms op een manier die niet in onze samenleving past. Zijn aah- vraag voor toestemming voor een buitenlandse reis wordt door ons niet gesteund." In Leningrad vond het proces plaats tegen Vladimir Poresj. een lid van het onofficiële religieuzè seminarium. Hij1 werd tot acht jaar kamp en verban^ ning veroordeeld. Volgens de recht bank bevatte het blad Samenleving van dit seminarium anti-Sowjetpró- paganda. De leider van het seminari um. Alexander Ogorodnikow. wacht op een proces wegens dezelfde be schuldiging (artikel 70). Hij heeft ëëii jaar kamp achter de rug. maar werd niet vrijgelaten. Andere leden werden al eerder dit jaar veroordeeld. DAKAR (AP, AFP) De president van Guinee Sekou Touré, is op 't nippertje aan een moordaanslag ont komen. Bij de aanslag werd een per soon gedood en raakten dertig gewond. Vervolg van pagina 1 Duitsland ziet in het voorstel positie ve punten maar voor de Fransen staat er niets nieuws in. Ook premier Thatcher van Engeland ziet weinig verschil met eerdere Russische voor stellen over Afghanistan. De landen van het Warschaupact hebben opgeroepen tot het houden van een wereldtóp „in de nabije toe komst" die zich zal concentreren op verminderih'g van de internationale spanning, vooral in Europa. De op roep stond in een verklaring die gete kend werd aan het slot van een twee daagse topconferentie van het „War schaupact" dat 25 jaar bestaat. De landen gaven ook een kort com munique uit waarin gepleit werd voor vernieuwing van de detentie tussen Oost en West. In de door het Poolse persbureau gepubliceerde „verkla ring van het politieke consultatieve comité van het Warschaupact" wordt gepleit voor de „zo spoedig mogelijke bijeenroeping van een topbijeen komst van de leiders van staten uit alle gebieden ter wereld. De deelne mers zouden hun aandacht moeten concentreren op een taak die de zorg is van zowel de Europese landen als van de hele mensheid de taak van het wegnemen van de haarden van internationale spanning en het voor komen van oorlog". In hun uitvoerige beleidsverklaring zeggen de landen van net pact dat zij steeds vooraanstaan in de strijd om vrede, ontspanning en internationle samenwerking op elk gebied van de betrekkingen tussen staten. Zij ver klaren opnieuw dat zij nooit streef den of zullen streven naar militair voordeel. Zij komen onveranderlijk op voor het verzekeren van een mili tair evenwicht, voor vermindering en opheffing van een militaire confron tatie in Europa. Zij stellen voor de militaire organisa ties van beide groeperingen op te heffen als eerste stap. te beginnen met een wederzijdse beperking van militaire activiteit. Deze voorstellen behouden hun geldigheid ook nu. Bij zonder gevaar ligt in het NAVO-be- sluit in West-Europa nieuwe Ameri kaanse kernraketten voor middellan ge afstand te produceren en te ont plooien

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7