'Passende arbeid' strenger Conflict over CAO verscherpt fog geen verscherpt prijsbeleid y Kamer kapittelt beleid Tuijnman t vip0nDee,ÏE Jo Landelijke lerarenvergadering van NGL een succes 'Geen onderwijsplan zonder overleg' X X [abinet wacht tot volgende maand 'Loonwet niet volgen' Interkerkelijke vakantiereizen Weer arrestaties wegens rellen op koninginnedag 'Apothekers en artsen voeren ordinaire strijd' Order mattenlegger weggegeven Nccrlands nieuwste kaas heet Maaslanden minder zout, méér smaak! efficiënta I magnetische r; planborden bijdag 16 MEI 1980 TROUW/KWARTET ■an onze sociaal- komische redactie EU HAAG In de Tweede is weinig verzet tegen it voornemen van minister jbeda (sociale zaken) om „Hozen nieuw werk te doen waarden ook wanneer larvoor meer dan twee uren ,r werkdag moet worden ge- jSd. Bezwaren hebben de 0te partijen in de Kamer ,1 tegen Albeda's voorne en om vier-ploegendienst in tginsel voor elke werkzoe- mde „passend werk" te nden. 'V Woensdag heeft de Kamercommissie voor sociale zaken besloten overleg gevoerd met de minister over zijn voornemens. Aanleiding was het plan van Albeda om Hoogovens toe te staan 50 Joegoslavische metaalarbei ders naar Nederland te halen, omdat in ons land geen werkloze metaalar beiders beschikbaar zouden zijn ge bleken. Over dit plan van de minister wordt volgende week woensdag ver der gepraat Maar het ziet er nu al naar uit dat een Kamermeerderheid tegen deze werving van buitenlandse arbeiders is, namelijk PvdA en WD. De PvdA wil desnoods via een inge last Kamerdebatje een stokje steken voor het wervingsplan van Hoogo vens. Het bedrijf had eigenlijk 500 Joegos- laven willen werven. Maar Albeda wil slechts toestemming geven voor 50. PvdA en WD vinden echter dat de problemen op de arbeidsmarkt bin nenlands moeten worden opgelost. De WD'er De Korte vraagt zich af waarom Hoogovens bij een landelijke wervingsactie onder werkloze me taalarbeiders er meer dan 300 heeft afgewezen. Albeda heeft de Kamercommissie verder beloofd dat hij nog voor de zomer een nieuwe nota zal uitbrengen over aanpak van de knelpunten op de arbeidsmarkt en het toepassen van de regels voor „passende arbeid". Al beda wees erop dat nu al de rechter werklozen in het ongelijk stelt wan neer zij onder normale omstandighe den een baan weigeren omdat die op meer dan een uur reisafstand ligt. Er is hier dus geen sprake van een nieu we regel inzake „passende arbeid" die de minister voorschrijft ^an de ar beidsbureaus. De minister wil slechts in een circulaire aan de bureaus wij zen op de uitspraken van de rechters. Dergelijke uitspraken zijn er echter nauwelijks in gevallen waarin een werkloze onder normale omstandig heden een baan weigerde omdat het werk in-vier-ploegen-dienst betrof. Daarom wil de minister op dit punt wél een regel uitvaardigen. Vooral bij de PvdA en de CDA bestaan hierte gen echter bedenkingen. Van der Doef (PvdA) noemde het plan van Albeda „onwijs, het gaat volstrekt in tegen de maatschappelijke trend". De minister heeft zijn ontwerp-circu- laire aan de arbeidsbureaus nu voor advies voorgelegd aan een commissie van werkgevers en vakbeweging. Na binnenkomst van het advies zal Albe da bezien of hij zijn plan doorzet. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het conflict tussen de vervoersbonden FNV over het te volgen beleid bij de CAO-onderhandelingen is verscherpt, nu een kleine meerderheid van het Centraal Bedrijfsgroepsbestuur Havens zich heeft uitgesproken voor het negeren van de loonwet. onze sociaal-economi sche redactie iljj HAAG Er komt voor geen verscherping van (prijsbeleid en geen bijstel- van loonmaatregel of be liegen. Het kabinet zal vol- nde maand bekijken of er nog iets moet gebeuren, us ook de prijsstijging in ei bekend. De regeringspar en CDA en WD staan ach- dit kabinetsbeleid. Moties 1 de oppositie voor ver- lerping van prijsbeleid en rekking van de loonmaat- :el zijn woensdag door de imer verworpen. debat was aangespannen door dA en CPN naar aanleiding van de envallende prijsstijging in april, ilster Albeda (sociale zaken) verze- IfMe de Kamer dat het kabinet er- jr blijft zorgen de koopkracht van twinners met minimuminkomen enigszins mogelijk" dit jaar op zelfde peil te houden als gemid- d vorig jaar. „Er is op dit moment en hard feit aanwezig dat ons nu ;t dat wij onder die grens komen, moeten het hoofd koel houden," us Albeda. ulster van Aardenne (economische en) stelde dat niet alleen in ons id maar overal in de wereld de latie de laatste maanden flink Is genomen. Maar internationaal (wachten de deskundigen de infla- •topin het voorjaar, zodat de prijs- (gliig vanaf de zomer wellicht wat 'jer zal verlopen. De tegenvallen- prijscijfers tot nu toe geven de lister geen aanleiding de raming li zes procent inflatie in heel 1980 te zien. Mevrouw Epema (PvdA) esde dat het wel 7,5 procent kan den. „Aanmerkelijk te hoog," zo oordeelde Van Aardenne deze atting. Hij dacht eerder aan 6,1 int dan aan 7,5. Van Aardenne betoogde dat hij in januari al het prijsbeleid aanmerke lijk heeft verscherpt door bedrijven slechts gedeeltelijke doorberekening van loonstijgingen toe te staan. „Op dit moment wordt door bedrijven bij mij hevig aan de bel getrokken ln verband met problemen door het prijsbeleid. De detailhandel in schoe nen bijvoorbeeld heeft het helemaal niet breed. De onvermijdbare prijs stijgingen als gevolg van buitenland se invloeden en loonstijgingen zullen moeten worden betaald door de con sument. Dat is naar, maar het is niet anders," aldus Van Aardenne. De minister heeft al wel de economi sche controledienst gevraagd de be staande prijsregels scherper te con troleren, en vooral het prijsverloop van eet- en drinkwaren „nauwlettend te volgen." Toch zijn niet de eet- en drinkwaren de boosdoeners, zo bleek uit cijfers van de minister. Vorig jaar stegen de prijzen in de eerste vier maanden met twee procent» en dit jaar met 3,5. Dat verschil van ander half procent meer prijsstijging heeft de volgende oorzaken: 0,4 procent verhoging indirecte be lastingen 0,3 procent energie in de woning 0,3 procent verkeer (o.m. benzine prijs) 0,3 procent woninginrichting, huis houdelijke apparaten, onderhoud. Voedings- en genotmiddelen zijn daarentegen dit jaar niet harder in prijs gestegen dan vorig jaar. Aanvulling De PvdA wilde al per 1 juli een koop krachtmaatregel. Wanneer volgende maand, bij het nader onderzoek door het kabinet, toch een aanvulling no dig blijkt, is het te laat om die nog per 1 juli door te voeren. Doorvoering op een latere datum vermindert het ef fect voor de koopkracht over het jaar 1980. De PvdA zag in het uitstel van een beslissing dan ook een geleidelijk prijsgeven door kabinet en regerings partijen van de belofte om in elk Minister Albeda (links) van sociale zaken evalueert met CDA-woordvoerder Gerritse, en minister Van Aardenne van economische zaken met VVD-woordvoerder De Korte en fractieleider Rietkerk, het spoeddebat over de prijsstijgingen. geval de koopkracht van de laagste inkomens niet door de nullijn te laten zakken. De PvdA steunde, met PPR en PSP, de CPN-motie om de loon maatregel direct in te trekken. De uitspraak van de (kleinst mogelij ke) meerderheid van het Centraal Be drijfsgroepsbestuur gaat lijnrecht in tegen het standpunt van het federa tiebestuur en de federatieraad (het parlement van de vervoersbonden). Bestuur en raad vinden dat de loon wet wel geëerbiedigd moet worden maar dat bij de CAO-onderhandelin- gen afspraken moeten worden ge maakt met een langere looptijd dan 31 december 1980. Op die datum loopt de loonmaatregel af. Ondanks de loonwet zouden dan toch de oor spronkelijke eisen kunnen worden binnengehaald, zo redeneren federa tieraad en bestuur. Het centraal bestuur van de bedrijfs groep havens (kortweg CB genoemd) is het doorgeefluik tussen de leden in de haven en de bond. Met zijn uit spraak de loonwet te negeren heeft het bestuur zich achter de uitslag van de ledenvergadering in Rotterdam geschaard. Op die vergadering waren ruim driehonderd havenarbeiders aanwezig. Driekwart van hen stem den voor het volledig negeren van de loonwet en het vasthouden aan het eigen eisenpakket. Dat pakket houdt onder meer in: handhaving van de prijscompensatie, twee procent loonsverhoging, meer vakantiedagen en herstructurering van de lonen. Volgens het centraal bestuur is het standpunt van de havenarbeiders overgenomen, omdat op die manier mogelijk het sterk verminderde ver trouwen van de leden in de bond hersteld kan worden. De vakbewe ging heeft zelf dit voorjaar opgeroe pen massaal in verzet te komen tegen de loonwet en dat verzet moet nu ook consequent voortgezet worden, vindt de kleinst mogelijke meerderheid van het bestuur. Bovendien wordt op deze manier actiecomités (in de ha ven) de wind uit de zeilen genomen Geen zin Het centraal bestuur wijst er verder op dat de kans groot is dat de loonwet ook volgend jaar van kracht blijft. Dan heeft de strategie waaraan fede ratieraad en bestuur de voorkeur ge ven, geen enkele zin. .Het afwijkende standpunt van het centraal bestuur wordt maandag be sproken in het Federatiebestuur. Vol gens een zegsman van de vervoers bonden is onduidelijk wat het be stuur met CB-advies zal doen. Het is mogelijk dat het bestuur besluit de kwestie opnieuw voor te leggen aan de federatieraad, maar dit staat vol- gens hem beslikt niet vast. Eerder heeft voorzitter Jan Schröer van de vervoersbonden namelijk verklaard dat het Federatiebestuur er niets voor voelt de uitslag van de ledenver- gadering in Rotterdam over te ne men. Acties tegen de loonwet maken volgens Schröer juridisch geen schijn van kans. Schröer zei onder meer; „Uiteraard moeten we doorgaan met onze strijd maar niet als een dolle stier met de kop tegen de muur lopen." Alleen De leden in de Rotterdamse haven; georganiseerd in het district West, staan overigens alleen met hun be sluit zich niet aan de loonwet te sto ren en desnoods acties te gaan voeren om hun eigen eisen binnen te halen. De Amsterdamse havenarbeiders vol gen het standpunt van federatieraad en bestuur. Dat doet ook het kantoor personeel van de havenbedrijven en de leden bij de olieopslagbedrijven. De Rotterdamse havenslepers moe ten zich nog uitspreken, maar ver wacht wordt dat zij ook de loonwet ■willen negeren. Het actiecomité Rotterdamse have narbeiders onder leiding van ex-sta kingsleider Flip Schults heeft inmid dels in een pamflet opgeroepen tot actie ter ondersteuning van het eigen eisenpakket. Volgens Schults worden op dit moment nog geen actieverga deringen belegd in afwachting van de vergadering van het Federatiebei stuur en mogelijk van de Federatie raad. r-i ADVERTENTIE ADVERTENTIE SPECIALE VAKANTIE- AANBIEDING MET 100.- EN MEER KORTING Heeft u nog geen vakantie besproken? Benut nu de kans onze rederij geeft ons deze korting op de nog niet verkochte hutten. 5 juni 9-daagse Rijnreis o.l.v. ds. G. de Vries te Heerde van 885,- 860,- 830,- voor slechts 730,- p.p. 21 juni 12-daagse Rijnreis o.l.v. ds. B. Haverkamp te Kesteren van 1260,- 1225,- 1190,- voor 1090,- Haast u, er zijn nog enige hutten beschikbaar. Op zondag wordt niet gevaren en is er 2x een godsdienstoefening. VAN BLOOYS Aanmelding reisgids: Slaak 30, 3061 CS Rotterdam Tel. 010-115339 - 114197 of stuur een briefkaart zonder postzegel naar: Machtiging 1105, 3000 WB Rotterdam. De regering doet er verstandig aan de uitkering van 26 gulden (die de prijs compensatie op 1 juli vervangt) te verhogen of de belasting extra te ver lagen. Dat zegt de raad van middel baar en hoger personeel in een reactie op het feit dat de prijzen de afgelopen maand fors zijn gestegen. Als de regering nu niets doet dan zit het er dik in dat de vakbeweging volgend jaar forse eisen gaat stellen om het koopkrachtverlies in te halen, aldus een woordvoerder van de raad. De recente prijsstijgingen zijn voor de raad eens te meer aanleiding om onverkort vast te houden aan het bestaande systeem van prijscompen satie. Een van de belangrijkste oorzaken van de nu weer oplopende inflatie is volgens de raad het falend prijsbeleid van de overheid. De raad vraagt zich af of het nu werkelijk noodzakelijk is dat de energieprijzen (benzine/gas) zo snel stijgen. Daar zou de regering iets aan kunnen doen. AMSTERDAM (ANP) De Amster damse recherche heeft in verband met de rellen op de inhuldigingsdag voor koningin Beatrix weer twee mensen aangehouden. Met de arres tatie van een 19-jarige en 26-jarige Amsterdammer zijn in totaal vijftig mensen aangehouden die tijdens ko ninginnedag moeilijkheden hebben veroorzaakt. Van hen zijn 29 perso nen voorgeleid aan de officier van justitie. LESVINS FINS DE QUANCARD CANTEE e/e^fyé!aficó LES FILS DE MARCEL QUANCARO GEÏMPORTEERD DOOR: KOOPMANS BRUINIER B.V. AMSTERDAM DEN HAAG (ANP) Kamerleden uit verschillende fracties hebben de huis artsen en de apothekers woensdag verweten, dat ze „een ordinaire" be langenstrijd voeren, waarbij de pa tiënt dreigt te worden vergeten. Dat gebeurde tijdens een hoorzitting van de vaste commissie voor volksge zondheid naar aanleiding van nota's van staatssecretaris Veder-Smit over farmacie en geneesmiddelenvoorzie ning. Van onze parlementsredaetie DEN HAAG Minister Tuijnman van verkeer en wa terstaat mag voor de aanleg van de Oosterscheldedam ADVERTENTIE natuurkaas uit van Maas en Volgens de bes y «r telijke tradities dagmelk bereid en 25% minder 'n Bovenste beste het land Waal. te ambach- van verse zout dan gebruikelijk. Een traktatie voor de liefhebbers, geen orders meer plaatsen zonder overleg met de minis ter van economische zaken. Van Aardenne. Deze wens heeft de Tweede Kamer uitge sproken, door unaniem de motie van het PvdA-Kamer- lid Van der Hek te steunen, waarin zulks wordt gevraagd- Door de steun aan deze wat wordt genoemd, vrij vriendelijke motie, ka-' pittelt de Kamer het feit, dat de mi nister van verkeer en waterstaat zon der goed overleg met zijn collega van economische zaken een deel van een mattenlegger voor de Oosterschelde dam in Duitsland laat bouwen, in plaats van in Nederland. De Kamer vreest, dat daarmee de positie van de Nederlandse specialistische scheeps bouw wordt verzwakt. zowel op de boterham als uit het DcMaaslander; Prijsopgaaf vuistje! (In de winkels waar het goed kaas kopen is, komt u 'm vast wel tegen.) (ANP) De 19-jarige Jo- Mes Motlhof uit Oldenzaal is gis- 'en door een verkeersongeval om 1 leven gekomen toen hij met zijn fsonenauto in de gemeente Losser een met automatische knipper- Men beveiligde spoorwegovergang gegrepen door een trein. De ^gen overleed ter plaatse. ADVERTENTIE Motobccane. Fietsen opz'n Frans. Ook in Holland. Van onze onderwijsredactie DORDRECHT/AMSTERDAM Veel leraren hebben woendag gehoor gege ven aan de oproep van het Nederlands Genootschap van leraren om die dag te vergaderen over het ontwikkelingsplan voor het voortgezet onderwijs, zoals dat is ingediend door minister Pais en staatssecretaris De Jong. Het NGL noemt de actie een succes. Per deelnemende school is een motie aan de Tweede Kamer verstuurd, waarin de regering en het parlement wordt opgeroepen de afbraak van het huidige voortgezet onderwijs te stoppen. De bijzondere algemene do centenvergadering, die op ver zoek van veel leden van het NGL op de scholen werd uit geschreven, houdt verband met de behandeling van het onwikkelingsplan in de Twee de Kamer. De leden van de vaste commissie voor onder wijs hebben zich maandag reeds kritisch over het plan uitgelaten. Volgende week maandag buigen de onder- wijsspecialisten uit de Twee de Kamer zich andermaal over het plaa De kritiek van het NGL richt zich vooral op de tweejarige brugperiode voor alle leerlin gen. In een paginagrote adver tentie, die jongstleden maan dag in een aantal dagbladen stond, noemt het NGL de tweejarige brugperiode een halve middenschool en een eenheidsschool. Het NGL meent dat er nog onvoldoende argumenten zijn om nu al deze verplichte vorm van ge ïntegreerd voortgezet onder wijs in te voeren. Toch hebben niet alle scholen deelgenomen aan de landelij ke lerarenvergadering. Op een aantal scholen had men prak tische bezwaren. Ook waren er scholen, die de opstelling van het NGL veel ,,te demago gisch" achtten. Zij hebben hun kritiek op het ontwikke lingsplan via hun eigen orga nisaties reeds kenbaar ge maakt. Staatssecretaris De Jong had bovendien de rijks scholen verboden aan de na tionale vergaderdag deel te nemen. De docenten van de Van der Waals scholengemeenschap voor havo en vwo in Amster dam keerden zich niet tegen het NGL, maar vonden de NGL motie, die van te voren was opgesteld te beperkt. Zij achtten het juister dat onder wijsplannen zoals het ontwik kelingsplan in nauw overleg met het onderwijsveld worden opgesteld. Het feit dat dit overleg had ontbroken, was voor hun de aanleiding om het gehele plan te verwerpen. Een tweede punt van kritiek was dat de praktische invulling ontbrak. Zij wensten eerst meer duidelijkheid over roos ters, lessentabellen en ande ren zaken, die. van direct be lang zijn voor de dagelijkse praktijk. Een leraar van de Van der Waals scholengemeenschap verwoordde de kritiek op de bewindslieden het scherpst: „Het is een gekke zaak, dat wij over een onderwijsplan moeten beslissen, dat zonder overleg met het onderwijsveld tot stand is gekomen. Zelfs in de gemeente Amsterdam werkt men nog met een ont- werpnota, waarop de betrok kenen kritiek kunnen geven. Pas dan verschijnt er een defi nitieve versie. Het ontwikke lingsplan is direct in de Twee de Kamer in behandeling ge nomen. De woordvoerders in de Tweede Kamer hebben niet dagelijks contact met het onderwijs. Het was beter be- weest als eerst een ontwerp zou zijn gemaakt, waarop het onderwijsveld had kunnen discussiëren. Er is nu een trein m gang gezet, die over vijf jaar nog niet rijdt, maar over tien jaar niet meer te stoppen is." Nieuwe motie De docenten van de Van der Waals scholengemeenschap vonden elkaar in een nieuwe motie, waarin goed overleg met het onderwijs veld als voorwaarde werd gesteld voor het maken van nieuwe plan nen, die ook meer zicht moest geven op de invulling van de prakijk. Slechts een leraar stemde tegen. Hij wenste een scheiding aan te brengen tus- ->en het maken van plannen en i praktische invulling. De mattenlegger „De Cardium" die de bodem onder de toekomstige dijk moet gaan verstevigen, gaat nu 92 miljoen gulden kosten. De prijsop gaaf van het Nederlandse bedrijfsle ven viel Tuijnman te hoog uit. Onder druk gezet door de Duitse mededin ger de werf Howaldts Werke besloot hij de mattenlegger voor een deel (17 miljoen) in Duitsland te laten bou wen. Die beslissing werd genomen juist op het moment dat zijn collega Van Aardenne met de Nederlandse werf IHC in onderhandeling was over regeringssteun, waardoor deze werf zou kunnen concurreren met de Duitse. De Tweede Kamer heeft er zich afgelopen woensdag niet al te boos over gemaakt, omdat „we hier spre ken over gedane zaken" (Eversdijk - CDA). Wel wenste de Kamer uit to spreken, dat het in het vervolg anders zou moeten. Dat wordt vooral van belang geacht, omdat Tuijman voor de aanleg van de Oosterscheldedam nog vele werktuigen zal moeten laten maken. ADVERTENTIE rrïïn -brengen rust èn dynamiek in uw orgarjisafie I 0251025645*1 ÖVlNO levering via dealers

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3