alencia dure finalist Frankrijk gaat wel naar Spelen Boycot-discussie ongrijpbaar èmpes en Bonhof sterren van Spaanse middenmoter edeskoers loopt saai KNMV schrapt alleen nationale motorraces op stratencircuits Olympisch Comité unaniem in' besluit SB: aanstellen Jches vlot niet De Olympische Spelen zijn op een veel te hoog niveau gezet Jan Timman: weer remise 3 i 14 MEI 1980 TROUW/KWARTET P 13 - RHS 15 riSSEL Aan „sterren" gebrek vanavond in het r'elstadion waar Valencia ■nal om de Europa Cup bekerwinnaars gaan iden. Liam Brady ener- s en Mario Kempes en ner Bonhof aan de andere behoren in het topvoet- t'ot de duurste spelers. Of 00k daadwerkelijk hun se zullen aanwenden voor grote finale moet noch- worden afgewacht. krsenal faalde Brady zaterdag in wakke Cup Final tegen de twee- livisieclub West Ham United. Gunners" mogen in de Britse dan uitbundig zijn toegezongen slopende halve bekerfinale te- jverpool (het kostte vier wed en eer de beslissing viel), op biey scharrelde een uitgeblust rond dat geen moment indruk naken. :ia behoort anderzijds in eigen iet eens tot de top. De club is it sub-topper, maar dat is in de se competitie eigenlijk hetzelf- middenmoter. De achterstand afgescheiden koplopers Real d en Real Sociedad bedraagt n ronde van het einde respectie- vijftien en veertien punten. cia's machtige president Ra- losta is typisch zo'n steenrijke iider die er van uit gaat dat Bstaties voor vele miljoenen te zijn. In een recent verleden e hij in dat streven de Malinees (St. Etienne's voormalige top- de Nederlander Rep en de gees Jordao voor een kapitaal lijn club. Zij bevielen niet of ten waarna de beurs nog maar eens er werd aangesproken. Bonhof, Ikampioen met de Duitsers in in Kempes, vier jaar nadien de van wereldkampioen Argen- kostten een vermogen dat in i's nauwelijks nog valt uit te en. noc ,l(ti bepaalt de gang van zaken in de -hysterie die topvoetbal in e is (maar daar niet alleen), in grotere mate. En ook in hoogst w uze zin, zo is vorige week geble- Vaar de Italianen hun corrupte ialzaakjes al lang niet meer on- ontrole hebben, daar deed Real Di id in Spanje nu een stinkende n het zakje. De „koninklijke' ilde de spelers van Sevilla een Matty Verkamman Rainer Bonhof (1) en Mario Kempes zijn voor zakken vol peseta's aangetrokken. klein vermogen (dertigduizend gul den de man) in het vooruitzicht wan neer zij van Reals Baskische concur rent Sociedad zouden winnen. De Ma- drilenen kregen een stroom van kri tiek over zich heen, maar warempel: Sociedad ging er zondag bij het ultra- gemotiveerde Sevilla met 2-1 onder door. Real Madrid nam zodoende de eerste plaats weer over, waarna trai ner Vujadin Boskv ter verhoging van de feestvreugde maar uitriep: „Ik vind dit helemaal niet kwalijk, geld beschikbaar stellen voor een neder laag, dat is pas immoreel en onspor tief." Zo gaat dat in Spanje, waar dit sei zoen bijvoorbeeld ook weer een leger tje trainers na enkele nederlagen is ontslagen. „Ik zit hier op een elektri sche stoel", zei Boskov in dat ver band al eens toen zijn positie bij Real ter sprake kwam. De finalist van avond weet in dit opzicht trouwens ook van wanten. Het is bij deze club in de loop der jaren een komen en gaan geweest van oefenmeesters. Ook tijdens dit seizoen werd er weer eentje voortijdig buiten gezet de Fransman Marcel Domingo. Hij werd opgevold door niemand minder dan Alfredo di Stefano, Reals absolute sterspeler van de jaren vijftig, die aan het begin van dit seizoen door Valen cia als manager werd aangesteld. In de Zuidspaanse stad heeft men goede ervaringen met Di Stefano op gedaan. Negen jaar geleden leidde hij Valencia naar het laatste kampioen schap, eer de Madrileense clubs (Real en Atletico) en Barcelona het weer voor het zeggen kregen. Di Stefano beschikt naast de internationaal er kende spelbepalers Bonhof en Kem pes (beiden rendeerden pas na een zwak eerste seizoen) nu over drie Spaanse internationals: Saura, Arias en Solsona. Hij is content met de ploeg die de finale onder meer via overwinningen in de uitwedstrijden tegen Glasgow Rangers en Barcelona bereikte, maar vindt dat er ten op zichte van de aanvallende kwaliteit een gebrek aan goede verdedigers is. Rainer Bonhof (met 27 jaar al 51 keer voor de Duitse ploeg gespeeld) bevalt het naar eigen zeggen intussen prima in het peseta-paradijs, maar ervaart nog wekelijks de nadelen die er aan het Spaanse voetbal zijn verbonden. Hij somt op: „De scheidsrechters zijn voor 99 procent home-referees. Een uitwedstrijd winnen is bijna onmoge lijk. Daarom wordt er door de uitspe lende clubs vrijwel altijd met man en macht verdedigd. Real Sociedad is wat dat betreft de enige uitzonde ring." „Wij stonden in een uitwedstrijd eens met één doelpunt verschil voor. De scheidsrechter heeft toen net zo lang door laten spelen tot het gelijk was. Dat duurde ruim een kwartier, wij misten bijna de trein." ARNHEM De Koninklijke Nederlandse Motorrijders Ver eniging (KNMV) heeft na het omkomen van twee coureurs en twee toeschouwers bij wegraces in Ammcrzodcn besloten alle nationale races op stratencir cuits dit jaar te schrappen. Vreemd genoeg gaan de interna tionale races door de straten van Tubbergen en Raalte ge woon door. Hier is volgens de KNMV de veiligheid voor het publiek optimaal. Een merkwaardige beslissing van de KNMV, die volledig voorbij gaat aan de veiligheid van de coureurs. Vooral bij in ternationale evenementen voor eigen publiek willen de weinig ervaren nationale coureurs 1A- ten zien dat zij de grote cracks gemakkelijk kunnen bijhouden. Iets meer gas en nog iets meer risico's leiden dan vaak tot on gelukken, waarvan de afloop niet altijd even gezond is. De buitenlandse, doorgewinterde, coureurs rijden hun rondjes (vaak op half gas) zonder veel risico's, wat de onervaren rij ders nog meer opzweept in hun race naar, als zij geluk hebben, de finish. Een weinig consequent besluit van de KNMV derhalve (het meest voor de hand liggend was het afschaffen van alle races op stratencircuits). Vooral omdat de bond van mening is dat al leen permanente circuits de hui dige veiligheidsproblemen kun nen oplossen. Ook dit is maar gedeeltelijk waar, omdat eind vorige maand op Zandvoort de coureur Davidson dodelijk ver ongelukte. De motorrijder Harry van der Kruys, lid van de Nederlandse Motorsport Bond (NMB) is van plan om naar aanleiding van dat ongeval een kort geding aan te spannen tegen de KNMV. Van der Kruijs (broer Kees is secretaris van de NMB) had de KNMV lang van te voren gewe zen op de gevaren van Zand voort, maar de KNMV heeft die brief niet doorgespeeld aan de veiligheidscommissie en dat vindt Van der Kruijs net iets te gortig. Van der Kruijs meent tevens dat er ook in Ammerzo- den te weinig veiligheidsmaat regelen door de KNMV zijn genomen. PARIJS Na een vergadering van zes uur heeft het Franse Olympische Comité besloten wel een afvaardiging te sturen naar de Spelen in Moskou. De beslissing werd genomen met 22 stemmen voor, nul tegen en één onthouding. Eén afgevaardig de was afwezig. De Franse regering had het Olympische Comité vrijgelaten in het besluit wel of niet naar de Spelen in de Russische hoofdstad af te reizen. Een voorstel om de beslissing uit te stellen tot een latere datum werd door de vergadering van het Olympische Comité verworpen. Claude Collard, de president van het Franse Olympische Comité, zei dat de unanieme beslissing was genomen op zuiver sportieve gronden. Vooral de onzekere positie van de Franse atleten was voor het comité een reden om tegen een boycot van de Spelen te kiezen. Het comité had vóör de verga dering van gisteren de meningen ge peild bij de Franse sportbonden over het sturen van een ploeg naar de Spelen. Zeventien bonden waren voor, vier wilden de beslissing uitstel len en twee bonden waren tegen deel name aan de Spelen in Moskou. Claude Collard zei verder dat politie ke vraagstukken en met name de Russische inval in Afghanistan tij dens de bijeenkomst niet ter sprake waren gekomen. „Het is niet aan ons om politieke beslissing te nemen. Dat moet de regering doen. Onze taak is het nemen van een sportief besluit. Wij konden de atleten niet langer in onzekerheid laten. Hun toestand heeft een belangrijke rol gespeeld in ons besluit." Met de beslissing van het Franse co mité is het aantal Westeuropese lan den dat wel naar Moskou gaat geko men op acht. Eerder hadden al Groot- Brittannië, Zweden, Finland, Dene marken, Griekenland, San Marino en Zwitserland voor deelname aan de Spelen besloten. Het Russische persbureau Tass heeft met grote spoed de beslissing van Frankrijk bekendgemaakt. Dit in te genstelling tot berichten vanuit lan den die definitief besloten hebben niet naar Moskou te komen. Zo is de houding van ondermeer Noorwegen en Argentinië nog niet door Tass we reldkundig gemaakt. Twee dagen voor de belangrijke ver gadering van het Westduitse Olympi sche Comité heeft de vooreitter van de Oostduitse turn- en sportbond, Manfred Ewald, gedreigd met conse quenties voor het „multilaterale" onze sportredactie TERDAM Er zit nog weinig in de besprekingen die het da- is bestuur van de KNSB voert de kandidaatcoaches van de di- kernploegen. Nadat vorige woensdag de adviezen van de elijke Technische Commissie aangehoord, zou het dagelijks lur deze week spijkers op kop- slaan. Maar aangezien enkele les hun afspraak tot een gesprek tonden nakomen en ook diverse ursleden geen tijd konden vrij- n zullen er pas op de bestuurs- dering van volgende week definitieve beslissingen en worden genomen. enteel vormen verder vooral de ciën nog hete hangijzers. Het en van de KNSB om volgend ;n met een trainerscoördinator gaan is daardoor op losse even komen te staan. Zeker is Ie kandidaat voor deze functie, Pfrommer, absoluut geen hoge kan stellen. ■andelijke Technische Commis- leeft met goedvinden van het bestuur drie bestuursleden ewezen die volgend seizoen een tel moeten vormen tussen de en de respectieve kernploegen. :er Hekkema is aangewezen voor eren kernploeg, Eppie Bleeker de sprintelite en de heer Smit zal ""de dames een oogje in het zeil en. sportverkeer tussen beide landen, in dien West-Duitsland besluit niet naar de Olympische Spelen van Moskou te gaan. Ewald voerde gisteren in Hagen (Noordrijn-Westfalen) een langdurig gesprek met de voorzitter van de Westduitse sportbond, Willy Weyer. De leden van het Westduitse Olympi sche Comité nemen morgen een be slissing over een eventuele boycot van de Olympische Spelen in Mos kou. Ewald kenschetste de interven tie van de Sowjet-Unie in Afghani stan als „een regionaal conflict", dat niets te maken heeft met de Olympi sche beweging. De reis van Ewald naar West-Duitsland was in overleg met het Olympisch Comité van de Sowjet-Unie vastgesteld. Het Israëlische parlement heeft zich in Jeruzalem uitgesproken voor een boycot van de Olympische Spelen in Moskou. Yitzhak Ofek, de voorzitter van het Israëlische Olympische Co mité, zei dat zijn comité volgende week, na een bijeenkomst met pre mier Menachem Begin, zal beslissen. Voorts wees hij erop dat het besluit Moskou te boycotten voor Israël erg moeilijk was gezien het feit dat dit land zelf vaak de dupe van een inter nationale boycot is geweest. BUGOJNO Jan Timman heeft in de derde ronde van het schaaktoer nooi in Bugojno (Joe) remise gespeeld tegen de Amerikaan Lubomir Kava- lek. De Nederlandse grootmeester neemt na drie remises een gedeelde derde plaats in met Joegoslaven Iv- kov, Gligoric en de Rus Poloegajevs- ki. Dit viertal heeft 1'h punt. De Deen Larsen nestelde zich door een over winning op de Tsjech Hort op de eerste plaats, samen met Ljubojevic uit Joegoslavië. Beide schakers heb ben 2 volle punten. Wereldkampioen Anatoli Karpov uit de Sowjet-Unie brak zijn partij tegen de Zweed An- dersson af. De stelling van Andersson is iets beter, maar de verwachting is dat de partij zal eindigen in een pun- tendeling. Derde ronde: Ljubojevic (Joe)-Ivkov (Joe) i/j-'A, Karpov (Sowl-Andersson (Zwe> afgebroken, Po- loegajevskl (Sow)-Kuraica (Joe) '/j-'/i, Larsen (Den)-Hort (TsJ) 1-0. Tal (Sow)-Gligortc (Joe) i/j-i/zTimman <Ned)-Kavalek <V8) 'it-'it. NIA GORA De Pool Krzysz- ujka heeft de vierde etappe van edeskoers, een etappewedstrijd amateurwielrenners, gewonnen, stekende' in deze Vredeskoers weede zege, nadat hij ook al in eede etappe zegevierend over de treep was gegaan. Sujka legde >8 kilometer van Karpacz naar ia Gora af in 4 uur 26 minuten seconde. De Oostduitser Ludwig tweede en Zagretdinov uit de et-Unie eindigde als derde, ierde etappe werd evenals de in een rustig tempo afgewerkt, peloton had op een gegeven mo- zelfs een achterstand van een •P het tijdschema. ja (Pol) 158 km In 4 uur 26 min 1 sec., 2. L Dl), 3. Zagretdinov (Sow), 4 Petermann Cleslak (Pol). 6. Rua (Por), 7. Brzezny Perebauer (TsJ), 9 Barlnov (Sow) allen In «ld als de winnaar. van Meer uit Wouw is in de eerste 'Pe van de amateurwielerronde Oostenrijk als tweede geëindigd. öe eindsprint werd de Brabander gen door de Oostenrijker Her- Seidl, die de etappe van Kloster- naar Neulengbach won. Het ten. met onder anderen Adrie fle Poel, kwam met een achter van 18 seconden over de eind- -apps: 1 Herbert Setdl (Oos) 65 km in 1 5ec 2- Jac van Meer (Ned) z,L, 3. "^ael (VS) z.t. 4. Friedrich von Löffel- door Ruud Verdonck AMSTERDAM In de Twee de Kamer wordt vandaag, heel kort naar wordt aangeno men, nog eens gedebatteerd over een boycot van de Olym pische Spelen van Moskou. Er is, sinds het debat van janua ri, feitelijk niets veranderd. De Russen zitten nog steeds in Afghanistan en Sacharow zit nog steeds in Gorki. De twee pijlers (ook in deze volg orde) waarop de regering haar aanbeveling om de Spelen te boycotten bouwde, staan nog altijd overeind. Binnen de kamerfracties is even wei nig veranderd, globaal gezien. De meerderheid (CDA, WD en D'66) is voor een boycot op argumenten die geheel aansluiten bij die van de rege ring' Het debatje van vandaag, aan gevraagd door de CDA'er Jan Nico Scholten, kan hooguit aantonen dat de Partij van de Arbeid op dit punt gespleten is. Regering en meerder heid van het parlement vinden dat Nederland niet moet deelnemen aan de Spelen van Moskou. Tegen die aanbeveling kan het Nederlands Olympisch Comité, hoe autonoom ook op papier, niet op. Nederland boycot de Spelen van 1980, al wordt dat pas komende maandag op de vergadering van het NOC, officieel. Internationaal is de boycot van de Olympische Spelen een prestigeslag geworden. Voor of tegen Carters poli tiek en tegelijk ook, zo simpel moge lijk gezegd, voor of tegen „de commu nisten". Mensenrechten komen in dat verhaal vrijwel nergens voor. Ook bij het besluit van de Nederlandse rege ring kwamen ze op de tweede plaats. De Spelen zijn politiek geworden. En daarmee een bijzonder complexe materie. Toen vorig jaar het Comité Olympi sche Spelen en Mensenrechten werd opgericht, betrof het een actiecomité met een beperkt doel: verbetering van de mensenrechten in de Sowjet- Unie. Het comité was voorlopig tegen een boycot. Dat middel wenste men alleen aan te spreken in het ergste geval: als alle door de Russische over heid ongewenste personen uit Mos kou zouden worden verwijderd. Op dat standpunt bleef het comité onder leiding van PvdA-politicus Ed van Thijn, lang staan. De definitieve keuze kwam pas vorige week: voor een boycot wegens de schendingen van de mensenrechten in de Sowjet- Unie, maar niet wegens de inval in Afghanistan. Zo ingewikkeld is de hele zaak inmiddels geworden: men moet niet alleen zeggen waarom men de Spelen wél boycot, men moet er tegelijk aan toevoegen waarom niet. Tal, Kavalek en Andersson 1 en 1 afg., 11. Hort eenheid mocht verwachten, en zelfs en Kurajica dat lukte niet. De werkgroep en het comité tekenen trouwens ook voor de splitsing in de PvdA-fractie in het parlement. Beide hebben fractieleden in hun bezetting. En weten zich ook nog voorzien van een partijbestuur dat zich eerst voor en na een besluit van de partijraad alsnog tegen een boycot uitsprak. Voeg daarbij (weliswaar voorzichtig) D'66 en het blijkt dat vooral „links" het moeilijk heeft met de boycot van de Spelen. Harry Mulisch (1), Kees Schelling (m) en Freek de Jonge (r) tijdens de persconferentie van de Werkgroep Ontwapening, Ontspanning en Olympische Spelen. De discussie is vooral zo ingewikkeld geworden omdat het eigenlijk over drie aparte zaken gaat. De schendin gen van de mensenrechten, de inval in Afhanistan en de loyaliteit ten opzichte van de Amerikaanse bondgenoot. Drie redenen om de Spe len te boycotten, allemaal bij elkaar of elk apart. Op dat moment wordt de argumentatie zeer breed. liet is een discussie geworden over macht. De Olympische Spelen zijn op een veel te hoog niveau gezet. Behalve de regering, het parlement en het Comité Olympische Spelen en Mensenrechten die vóór een boycot pleiten, zijn er organisaties die alles in een breder politiek kader plaat send, juist tégen een boycot zijn. De Werkgroep Ontwapening, Ontspan ning en Olympische Spelen. En ook het Nederlands Juristen Comité voor de Mensenrechten. Die twee organi saties stellen dat als de internationa le ontspanning een doel is, dat niet bereikt wordt door de Spelen van Moskou te boycotten. Een boycot heeft een averechts effect, het is een onvriendelijkheid die politiek inhoud van krijgen. Op een persconferentie hield de Werkgroep Ontwapening, Ontspan ning en Olympische Spelen gisteren een nieuw pleidooi tegen een boycot. Evenals het comité-Van Thijn, kan ook de werkgroep zich beroepen op ondersteuning van dissidenten: de Russische geleerde Zjores Medwedew en de Oostduitse filosoof Rudolf Bah- ro. Waar de ene groep dissidenten kiest voor een boycot, zeggen Medwe dew en Bahro het eens te zijn met het inzicht dat een boycot, en dus isolatie van Rusland, gevaarlijk is voor de internationale situatie. Felix Rottenberg, een van de initia tiefnemers tot de werkgroep: „Een boycot zal leiden tot spanningen, de internationale contacten zullen er moeilijker door worden. De Sowjet- Unie ervaart de Olympische Spelen als de erkenning van haar bestaan, Het niet doorgaan van de Spelen of gehandicapte Spelen zullen een frus tratie veroorzaken. Het beeld dat is geschapen vóór een boycot is geheel ten onrechte geschapen." De werkgroep heeft de afgelopen we ken contact gehad met het comité van Ed van Thijn. Tijdens die discus sie bleek opnieuw hoe moeilijk de zaak ligt. In feite gaan beide van dezelfde analyse uit maar komen uit eindelijk tot heel verschillende con clusies. Geen wonder ook want de samenstelling verschilt aanzienlijk. Het brede comité Olympische Spelen en Mensenrechten draagt zo veel on derlinge verdeeldheid over zaken van maatschappijbeschouwelijke aard, dat men alleen over mensenrechten Kees Schelling, bestuurder van de voedingsbond FNV maar titre per sonnel in de werkgroep, benadrukte dat probleem gisteren met de woor den: „Gematigd links gaat kramp achtig reageren in dit soort situa ties." Na de kroning is de angst voor zoiets als „volkswoede" erin geslo pen. Maar, aldus Schelling, dat mag eigenlijk er niemand van weerhouden om toch duidelijk stelling te kiezen. De andere aanwezige werkgroeple-, den, schrijver Harry Mulisch en caba retier Freek de Jonge (tijdens zijn Argentinië-actie kreeg hij herhaalde lijk te horen dat hij „dus" wel tegen een boycot van Moskou zou zijn), legden zeer persoonlijke verklaringen af. Ook daaruit werd duidelijk dat het aanraken van het woord ontspan ning een discussie oproept waar de wereld al 35 jaar mee bezig is. De hele behandeling van de boycot- zaak in Nederland komt niet in aan merking voor een schoonheidsprijs. Een boycot als wapen in de strijd voor mensenrechten, lijkt in de toe komst alleen maar moeilijker han teerbaar geworden. Dat zijn de eerste conclusies al van Moskou. De betere conclusies moeten in de politieke par tijen worden getrokken. Overigens: komende vrijdag speelt het Nederlands hockeyteam met het oog op de Olympische Spelen een oefenwedstrijd tegen Rusland. Zo on grijpbaar is de discussie wel geweest. TENNIS Eric WUborts blijft het goed doen In het jeugdtoemool in Milaan. HIJ versloeg In de derde ronde de Australiër Wally Masur met 6-3 en 6-1. Eerder had WUborts voor een sensatie gezorgd door de als tweede geplaatste Argentijn Castellan uit te schakelen. ALGEMEEN De Britse sportraad heeft een oproep gedaan aan het IOC en andere organ Isa ties om Zuld-Afrlka weer op te nemen In Inter nationale wedstrijden. De raad veroordeelde de apartheidspolitiek in dat land, maar meende dat er vooruitgang ls geboekt In de multi-raciale sport. TENNIS Marianne van de Torre Is op de wereldranglijst 1979 voor Junioren als vierde geplaatst. De Rotterdamse kampioen van Ne derland dankt dit voornamelijk aan het ver overen van de Europese Jeugdtltel. Eerste op de lijst is de Amerikaanse Mary-Lou Platek. WIELRENNEN De nationale Amerikaanse ploeg, die door de boycot niet zal deelneme: aan de Spelen ln Moskou, komt tijdens de rondi van Engeland uit tegen fietsers uit de Sowjet Unie. Het Amerikaanse Olympisch Comité wtl de de afvaardiging tegenhouden, maar de Ame rikaanse wielerbond accepteerde de ultnodlglni toch. VOETBAL De eerste wedstrijd om het lands kampioenschap zaterdagvoetbal tussen ACV ei Noordwljk wordt op 24 mei ln Assen gespeelc De return is een week later in Noordwljk Ee: eventuele derde ontmoeting staat gepland oj dinsdag 3 juni op het terrein van WOO 1: Harderwijk. VOETBAL Bert Theunlssen (41) heeft ee: éénjarig contract getekend als trainer bij he Zwitserse Young Boys. Tegen het aantrekke: van de oud-speler van Vitesse, PSV en DO: bestond oppositie van de sponsor, maar desor danks stemde het bestuur unaniem voor d komst van Theunlssen. die nu werkt bij Wlr. terthur. VOETBAL Voor de achtste finales van h toernooi om de zaterdagbeker zijn gisteren tw wedstrijden gespeeld. Drenthlna verloor met 1 van D08K en Bennekom versloeg na verle ging de CJV'ere met 2-0. ZEILEN De equipe WlUem van Waltmelje Oovert Brasser heeft tijdens de tweede dag va de Internationale kampioenschappen van Wes Duitsland de tweede race ln de Tornado-klas; gewonnen. In de stand na twee wedstrijdc nemen Van Waltmeljer en Brasser de tweec plaats in met 13.0 punten Mark Neeleman b zette ln de tweede race ln de Flnjollen-klasse c derde plaats en is In de stand na twee race tweede met 8.7 punten. Erik en SJoerd Volk bregt staan na twee wedstrijden ln de Flyir Dutchman-klasse op de vijfde plaats. ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15