Rol voor steenkool bij DSM Imslag dreigt in chemie leer advertenties Perscombinatie Cosmetische industrie maakt zich óók graa op Veel kletskoek ontmaskerd Bakkers tegen Kokswarenbesluit Mijnbouw in Limburg vooralsnog echter te duur J !sg' KAPITAALCERTIFICATEN VAN SLAVENBURG iewdata mag geen monopolie sterkste bedrijven worden Onderzoek naar misleiding' in reclame voor cosmetica Nieuwe gasketels stoken voordeliger Mening over reclame J^ÉnSDAG 14 MEI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 11 - RHS 13 jan onze redactie economie .jISTERDAM Steenkool zal opnieuw een grote rol gaan Mlen bij DSM. „Niet uit nostalgische gevoelens over ons Demrijke kolenverleden, maar op basis van nuchter telwerk yn wij bezig ons te heoriënteren op het verbruik van kolen." jdus drs W. A. J. Bogers, voorzitter van de raad van bestuur DSM bij de aanbieding van het jaarverslag 1979. voegde daar echter onmiddellijk in toe, dat DSM er vooralsnog van gaat, dat het om kolen zal gaan van elders worden aangevoerd. leropening van conventionele mijn- ,uw zou zichzelf in Limburg binnen öenbare tijd niet terugbetalen, ok niet indien rekening wordt ge- iuden met de stijging van de olie ijzen." et name is DSM geïnteresseerd in lelneming in kolenwinningsbedrij- 5i in het buitenland, waarbij wordt dacht aan de Ver. Staten. Canada [Australië Nieuwe Limburgse mij- >n zouden afgezien van de hoge pro- ictiekosten. volgens drs. Bogers te bemannen zijn. Een Beatrix - i bij Vlodrop zou bij voorbeeld bezetting van 4500 man moeten tellen om een gewenste productie van 1,8 miljoen ton kolen te halen. Samenwerking met anderen op het gebied van de steenkool vindt al plaats op het gebied van het evalue ren van toekomstige kolenwinnings- technieken, zoals ondergrondse ver gassing en ondergrondse verguizing van kolen. Exploitatie van dit soort, systemen ziet DSM echter eerst in de verdere toekomst op economische basis realiseerbaar Personeel Sprekende over de personeelskosten zei drs. Bogers, dat het nalaten van een sterke discipline op dit punt bij een aantal betrokkenen weliswaar grote sociale tevredenheid zou oproe pen. maar dat dit op langere termijn DSM-Limburg heeft plaatsingsmogelijkheden voor 350 man personeel, waarvan 100^ met een academische opleiding. Het is de bedoeling, dat deze op de landelijke arbeidsmarkt zullen worden aangetrokken. De resterende 250 man produktiepersoneel wil DSM trachten op de Limburgse arbeids markt te werven. zichzelf zou straffen met verlies van concurrentiekracht en derhalve ver lies van werkgelegenheid. onze redactie economie [STERDAM De lach, die begin van dit jaar nog de gezichten sierde van de bazen van de ote chemische industrieën in West-Europa, begint sedert kort wat minder uitbundig te jrden. De vreugde om de bijzonder goede resultaten van het afgelopen jaar prof. dr. [(elder, voorzitter van het bestuur van de BASF: het jaar had een hoogtevlucht geworden, i de kosten geen spaak in het wiel hadden gestoken is namelijk bij het begin van het eede kwartaal van 1980 duidelijk minder groot. gunstige ontwikkeling van 1979, !Zich in het eerste kwartaal van dit nog voortzette, blijkt namelijk enen van afzwakking te vertonen, ien, waarom de voorzitter van de d van bestuur van DSM, drs. W. A. Bogers, tijdens de presentatie van jaarverslag over 1979 zelfs ver arde, dat de tweede helft van het ende jaar wel weer eens moeilijk ir de chemie zou kunnen worden. èliswaarzei hij, „vertoonde de rkt voor chemische basisproduk- in de eerste maanden van dit jaar eenzelfde beeld als in het laatste irtaal van verleden jaar, toch hou- wij met een omslag rekening." is de vraag niet teruggezakt en nen over het algemeen nog prij- worden gemaakt die de verder, DSM het geval was. jgende grondstoffenprijzen com- aren. toch. moest hij bekennen, an er haarscheurtjes in het prij- iont. omdat de afnemers van oordeel wa ren, dat de prijzen nog wel eens ver der zouden kunnen oplopen, stonden de afzetmarkten verleden jaar in het teken van een soortgelijke ontwikke ling als in de jaren 1973 en 1974 toen, vooruitlopend op nieuwe prijsstijgin gen, grote hoeveelheden chemische produkten op voorraad werden gekocht. Waar dit toe leidde valt af te lezen uit de omzetcijfers over 1979 van DSM. BASF en Hoechst, die stijgingen te zien geven van respectievelijk 27 pro cent. 20 procent en 12 procent. Daar bij moet overigens wel worden opge merkt dat de winst, uitgedrukt in procenten van de omzetten, bij ge noemde Duitse bedrijven op een niet onaanzienlijk hoger plan ligt dan bij mische industrieën. Onzekerheden, die niet alleen betrekking hebben op de grondstoffen (olie)prijzen. maar ook op de ontwikkeling van de infla tie en het rentepeil in de diverse lan den, waar de grote chemie werkzaam is. Speciaal de ontwikkeling aan de grondstoffenkant is daarbij van be lang voor de chemische industrie, die in grote trekken voor zo'n 80 procent direct dan wel indirect van aardolie JVl2irfirina<ll afhankelijk is. Wat de vermindering van het perso neelsbestand in Limburg aangaat, wees hij erop. dat het in het voorne men ligt om vanaf nu tot eind 1983 maximaal 1200 arbeidsplaatsen die door natuurlijk verloop openvallen, niet aan te vullen. Het gaat hier overigens niet om een nieuw cijfer, zei hij, maar om de uit voering van eind 1978 al aangekon digde plannen.Evenmin stelde hij vast, is het waar dat het getal van 2000 af te stoten arbeidsplaatsen tot eind 1983 een magisch getal een soort heilige koe is, dat kost wat kost gerealiseerd moet worden. Het is een maximum, dat niet zal worden overschreden. De feitelijke ontwikkeling in de ko mende jaren is van veel moeilijk te voorziene factoren afhankelijk en niet met zekerheid voorspelbaar Vandaar, dat DSM zich aan een gega randeerde bovengrens van 2000 in vijf jaar (1979-1983) heeft gebonden, al dus drs Bogers, die er verder op wees, dat DSM ook dingen doet. die ar beidsplaatsen scheppen en die niet onder DSM Limburg vallen ïf ïesl Jrn' chei ncurrenten deze conclusie kwam ook zijn tse collega, prof. dr. Sammet, be- irsvoorzitter van het chemische cem Hoechst, die onlangs vast- ie, dat het moeilijker begint te ien om de correcties in de ver- iprijzen als gevolg van een verde- ijging van grondstoffen- en ener- rijzen, door te berekenen aan af- lers. Vooral in die sectoren van de mie. waar de handschoen moet den opgenomen tegen buiten- Ise concurrenten. Concurrenten Is bedrijven in de VS, die de petro- mische grondstoffen, waaruit zij r hun produkten maken, op een rdeliger manier kunnen bemach- n dan anderen. dank zij de politiek van de Ameri- nse regering. Algemeen heerst bij [roten in de Westeuropese chemie vrees, dat het niet uitgesloten is de betere uitkomsten van 1979 als voorschotje moeten worden ge- dat in de komende tijd zal moe- worden terugbetaald. Reden, rom drs Bogers van DSM spreekt één onveranderd moeilijke posi- ran de chemische basis-industrie fest-Europa, ondanks de verande- tn, die hebben plaatsgevonden." Is gezegd, het jaar 1979 was voor mie-giganten in West-Europa aald niet het slechtste van de n zeventig. Achtergrond hiervan niet alleen het feit, dat in het ilopen jaar in enkele afzetlanden kleine opleving van de economie atsvond, meer nog zelfs in fdzaak speelde de opnieuw op- laide oliecrisis de belangrijkste bij de toegenomen vraag naar mische produkten. rijzen verhoging van de prijzen van olie 'hmaire grondstof voorde grote in Westeuropese chemie en de stij- J~ energiekosten hadden name- een verhoging van de prijzen voor mische produkten tot gevolg. En Iets, dat niet uitsluitend een gevolg is van een lager kostenpeil als gevolg van een hogere arbeidsproduktiviteit bij deze Duitse bedrijven, maar voor al ook in een historisch gezien grotere verscheidenheid in de pro- duktiepakketten van BASF en Hoechst Bij DSM overheerst, als ge volg van de veel later op gang geko men chemische ontwikkeling, name lijk nog altijd de (kwetsbare) bulk- chemie. dat wil zeggen de produktie van chemische basisgrondstoffen in grote hoeveelheden. De vergroting van de vraag naar eind- produkten van de chemische indus trie, gevolg van een grotere produktie van de verwerkende industrie in West-Europa en. zoals gezegd, van voorraadvorming in een vooruitlopen op mogelijke toekomstige prijsstij gingen, had tot gevolg dat de produc tiecapaciteit in de Westeuropese che- tnische industrie over het algemeen beter kon worden benut in voorgaan de jaren. Een ontwikkeling, die er al met al toe heeft geleid dat de kosten per eenheid in de chemische industrie wat konden worden verlaagd. Echter niet in zo'n mate, dat de verhoging van de verkoopprijzen door de sterke prijsstijgingen voor grondstoffen en energie beperkt kon worden ge houden. Wat het nu lopende jaar betreft moet allereerst worden vastgesteld, dat er aan 1980 nog vele onzekerheden kle ven voor de grote Westeuropese che- Reden waarom met name de West- duitse chemische industrieën, die wat ruimer in de financiële middelen zit ten dan DSM, zeer veel interesse aan de dag leggen voor het veiligstellen van hun grondstoffenvoorziening. In dit verband is het van belang te vermelden, dat BASF-dochter Win- tershall 30 kilometer buiten de kust van Qatar een aardgasveld heeft ont dekt, dat in grootte ergens ligt tussen het Ekofiskveld in de Noordzee en ons eigen Groningse aardgasveld. Het aardgasveld bij Qatar zou zelfs zó groot zijn (gesproken wordt over 1000 miljard kubieke meter gas), dat niet alleen de grondstoffen-behoefte van de BASF (na de omschakeling van de installaties van olie op aardgas) daar uit zou kunnen worden bevredigd, maar ook nog ten dele de beroepsbe hoefte van West-Duitsland. Overi gens zal er nog wel geruime tijd ver strijken alvorens dit aardgas naar Europa zal komen. Maar om terug te keren tot de chemi sche industrie in het algemeen, poli tieke en economische ontwikkelin gen, zei drs. Bogers van DSM, zullen in de komende jaren wellicht de in vloed van een aantal factoren wegne men, die van andere echter juist meer benadrukken. Hoe het geheel van problemen er straks echter ook uitzal zien, het staat vast dat de afzonderlij ke chemische bedrijven in het geheel van de onderling sterk concurrerende Westeuropese chemische industrie, waarbij mogelijk nog een verhevigde concurrentie van de kant van de VS komt als de recessie daar doorzet, verplicht zullen zijn zowel kwantita tief als kwalitatief bij de tijd te blij ven. Dit op gevaar af van niet te overleven. Hij stelde vast, dat DSM weliswaar verleden jaar een verbetering van de rentabiliteit (winstgevendheid) wist te bereiken, maar dat die rentabiliteit vooralsnog marginaal is in verhou ding tot het vermogen dat in DSM is gestoken. „DSM zou volmondig haar tevredenheid hebben betuigd, indien een nettowinst van 300 400 miljoen gulden zou zijn behaald." Het was echter 89 miljoen gulden. Na toepas sing van een inflatie-correctie resteer de zelfs een negatief resultaat van 26 miljoen gulden. Reden, waarom de enige aandeelhouder (de staat) van dividend heeft afgezien. Drs Bogers onderstreepte dat DSM voortdurend bezig is nieuwe activitei ten te ontwikkelen. Alleen of met anderen. Daarbij is het bedrijf, dat te eenzijdig steunt op de grote bulkche- mie, vooral gespitst op verdere vere deling van haar produkten. Dit hele proces zal zich echter maar zeer gelei delijk kunnen voltrekken. Niet alleen door exploratieve research, maar ook door overneming van bedrijven. Sprekende over de grondstoffenposi- tie stelde hij tenslotte vast, dat het gebruik van LPG, evenals van nafta en gasolie die het als grondstoffen kan vervangen, afhankelijk is van de prijsstelling. Op het moment dat het goedkoper is dan zijn alternatieven en dat staat voor de deur, omdat grote hoeveelheden LPG boven de markt hangen heeft wie er snel bij is voordeel. Wie wacht mist echter eèn slag. Visserijnieuws IJ MUIDEN 730 kg tong, 13 kisten tarbot en griet. 98 kisten kabeljauw. 72 kisten koolvis, 87 kisten schelvis. 59 kisten wijting. 39 kisten schol, 45 kisten schar. 3 kisten makreel. 101 kisten diverse. Prijzen per kilogram: tarbot 13.03-11.57, gr. tong 10.90-10.49. gr.m tong 11 91-11.67, kl.m tong 13.79- 13 50. tong I 15.97-15.10. tong II 14.65-14.54 ADVERTENTIE Rente-op-rente op dit speciale toonderpapier met telkens uitbetaling m coupures van 1.000,--, f 5 000,-- of I 10 000.-- op de einddatum peM 5 december, na het vooraf door u te kiezen aantal jaren (1985 f/m19Ö9) Rente ie voorbeeld 'i_l.25.-9fc 2e voorbeeld: 1 K50 Uitbetaling Storting tussen 17/5 en 31/5 '80 t 5 546.77 I 3 544.58 Deze certificaten maken deel uit van achtergestelde leningen N.V. Slavenburg's Bank, 100 vestigingen, Hoofdkantoor Rotterdam t10 000. r loooo." öp 15/12 85 op 15/12 89 n onze redactie economie 1STERDAM Gezien de ivangrijke investeringen lange tijd moeten worden «aan in verband met de Jwikkeling van elektroni- media bestaat het risico de financieel krachtige «ernemingen dit gebied ■pan beheersen. i dat te voorkomen en de belangen «PW veilig te stellen, zijn er in»fo j waafborgen nodig. Deze adln k e t3etr°kkenheid van de dag- tj» 1de ontwikkeling en exploi- ®kenVan nieuwe media mogelijk stelt de hoofddirectie van Pers combinatie (uitgeefster van Het Pa rool, Trouw en de Volkskrant) in het jaarverslag. Aanleiding tot deze uit spraak is het deelnemen van de vere niging van krantenuitgevers (NDP) in de PTT-viewdata-proefneming, ook bekend als „Krantel". De Perscombi natie meent, net als andere kranten, dat zij noodzakelijk vanaf het begin moet deelnemen in de ontwikkelin gen op dit terrein. Het zou, aldus de hoofddirectie, van belang zijn als het advies van de wetenschappelijke raad voor het re geringsbeleid ruimschoots voor het einde van de Krantel-proefperiode te gemoet kan worden gezien. Advertenties De ontwikkelingen in de bedrijfstak hebben hun ontwikkelingen op het resultaat van de Perscombinatie niet gemist. De netto-winst daalde van 5.3 miljoen tot 4,6 miljoen en de samenstelling van de winst was ook minder gunstig. Beter was echter de advertentie-ontwikkeling bij de drie dagbladen. Hoewel de totale adver- tentieomvang van alle landelijke dagbladen met 2 procent toenam, was die groei bij de Perscombinatie 5,5 procent. Deze relatief goede posi tie is vooral veroorzaakt door de bij zonder gunstige stand van zaken bij de personeelsadvertenties van Trouw en de Volkskrant. Het aandeel van de drie dagbladen van Perscombinatie in het totale landelijke volume van personeelsadvertenties steeg van 48,3 procent in 1978 tot 51 procent vorig jaar Bij de Mini-advertenties nam het marktaandeel eveneens toe Ook voor Trouw afzonderlijk nam het aandeel in de landelijke advertentie markt iets af. Absoluut gezien, groei de het advertentievolume met 5,7 procent. De oplage van de krant eind 1979 141.500 exemplaren handhaafde zich op het peil van 1978. Omdat de verwachte kostenstijgin gen slechts ten dele door toegestane prijsstijgingen worden gecompen seerd en de slechte economische situ atie mogelijk invloed zal hebben op het advertentie-aanbod verwacht de hoofddirectie een lichte daling van het jaarresultaat. Deze ontwikkeling onderstreept de noodzaak van een beter produktiviteit. Perscombinatie bereikte in 1979 een omzet van 229 miljoen, 6,4 procent meer dan in het voorafgaande jaar. Op full-time basis steeg het aantal personeelsleden van 1744 tot 1807. In de cosmetische industrie is een ware wildgroei ontstaan in produktnamen. Voor eenzelfde artikel is soms een hele serie fantasienamen in gebruik. Met name bij het in de handel brengen van nieuwe produkten, blijken de fabrikanten vaak produktnamen te bedenken. Hiermee wordt de indruk gewekt dat een werkelijk nieuw produkt wordt gebracht, terwijl het in feite om een al bestaand produkt gaat. Daarnaast komt het nogal eens voor, dat door de fabrikanten aan cosmetische pro dukten eigenschappen worden toege schreven, waarvan de juistheid in twijfel kan worden getrokken of die erger nog ronduit misleidend zijn. Dat kan een langdurige discussie worden. Maar intussen is het toch nut tig, de belangrijkste con clusies uit dit onderzoek te publiceren. Dan kan de consument want daarom gaat het toch uiteindelijk zelf ook eens haar (zijn) gedach ten over dit onderwerp laten gaan. Behalve de al genoemde wildgroei in namen van cosmetische produkten en de twijfelachtige of Dit zijn de twee meest opvallende conclusies in de scriptie „Misleiding bij reclame voor cosme tica" van mevrouw Josi- ne Kraal. Deze scriptie kwam tot stand op initi atief van de Keurings dienst van Waren in En schede. Deze Keuringsdienst van Waren (die gespecia liseerd is op cosmetica) is verantwoordelijk voor de scriptie. Hierbij wordt echter aangetekend dat de conclusies en aanbe velingen in deze „toet sing" niet als een offici eel standpunt mogen worden gezien, maar zijn bedoeld om in bredere kring een meer algemene discussie op gang te brengen over misleiden de aanprijzingen voor cosmetica. De Nederlandse Cosme tica Vereniging in Utrecht heeft al laten weten daarover te willen discussiëren. Deze orga nisatie heeft nogal wat kritiek op de scriptie, omdat die eenzijdig zou zijn en daardoor onge schikt wordt geacht om als beleidsdocument te dienen. misleidende reclame voor cosmetica, zijn er nog méér negatieve punten. Bij erg veel cosmetica worden bijzondere ingre diënten genoemd met daarbij soms de werk zaamheid. Vele genoem de ingrediënten blijken zo'n bijzondere werking echter helemaal niet te hebben. In nog sterkere mate geldt dit bij kruiden- of natuurcosmetica. Vooral bij deze produkten be staat de indruk, dat de ingrediënten worden ge bruikt. om de verkoop te stimuleren. Dit ook, ge zien de vaak nostalgi sche verpakking. Een groot vraagteken wordt geplaatst bij het punt of de kruiden in vol doende hoeveelheden zijn toegevoegd om de beweerde werking waar te kunnen maken. Tenslotte wijst mevrouw Kraal op een groep „moeilijke" produkten, waarmee zij een groep cosmetische produkten bedoelt die veel preten deert, maar weinig weet waar te maken. Hierbij kan worden gedacht aan hypo-allergene cosmeti ca. haargroeimiddelen, busteverstevigers enz. Poespas Zij laat het overigens niet bij het signaleren van die knelpunten, maar doet ook een aan tal aanbevelingen om de bestaande poespas tot zinnige proporties terug te brengen. Want aan duidelijkheid en eerlijk heid bestaat grote be hoefte. Terecht zegt zij, dat het voor het tegengaan yan misleidende reclame bij deze produkten de ideale situatie zou zijn. dat de producent wordt ver plicht elke nieuwe aan prijzing te melden en ter goedkeuring aan een be voegde instantie voor te leggen. Hiebij zou de be wijslast bij de fabrikant moeten liggen. Het moet een heidens karwei zijn geweest een overzicht samen te stel len van alle produktgroe- pen en merken cosmeti ca. de daarin verwerkte stoffen en de manier waarop deze produkten" worden aangeprezen, om vervolgens te kunnen on derzoeken of de informa tie juist, twijfelachtig of misleidend moet worden geacht. Het is een overzicht van niet minder dan 114 pa gina's in een scriptie van 201 bladzijden. Het over zicht is opgesplitst in acht produktiegroepen. waarbij (afzonderlijk) tal van kanttekeningen zijn gemaakt. Hieraan kan het volgende worden ontleend: HAARCOSMETICA: Wat haarcosmetica be treft wordt erop gewe zen, dat shampoos vaak naar gebruik zijn opge splitst in shampoos voor droog, normaal en vet haar. Het nut hiervan staat wetenschappelijk echter nog niet voldoen de vast. „Actieve wer king" van shampoos, zoals versterking van de haarwortels, stimulering van de haargroei, be scherming tegen uitdro gen en voeding van het haar kunnen niet als juist worden beschouwd (en zijn dus misleidend - vl). Dat er shampoos zijn die vet haar noemens waardig tegengaan, kan onwaarschijnlijk worden geacht. HUIDCOSMETICA: Ten aanzien van de huid en gezichtscosmetica wordt opgemerkt, dat cleaning milks en tonics het gezicht van vuil en make-up reinigen, maar dat de werking hiervan niet moet worden over dreven. De meeste soor ten huid- en gezichtscos metica die verfrissing be loven, bevatten water. Door verdamping daar van ontstaat een verfris send gevoel. De vochtre- gulerende en vochtin- brengende cremes wer ken maar enkele uren tot (sommige produkten) enige dagen Er is echter geen enkele mogelijk heid dit vochtregulerend effect blijvend te maken. In grote lijnen geldt het zelfde voor anti-rimpel crèmes. MONDCOSMETICA: Over mond- en lipcosme- tica wordt gezegd, dat tandpasta's de tanden wel reinigen, maar ze niet wit maakt. Dat wit maken is, aldus me vrouw Kraal, helemaal niet nodig omdat tanden een gele kleur hebben. Fluortandpasta's ver sterken en verharden het tandglazuur, maar tóch blijken onwerkzame flu ortandpasta's niet uitge sloten te mogen geacht. De mogelijkheid dat sommige tandpasta's het tandvlees versterken moet wetenschappelijk nog maar eens worden aangetoond. Gewone lip penstiften beschermen de lippen niet; een gewo ne lippenstift is om de lippen te kleuren en niet om die te verzorgen. VOETCOSMETICA: Het blijkt een sprookje, dat er cosmetische pro dukten zijn die nagels „voeden". Voeding van nagels is onmogelijk, omdat ze uit dood mate riaal bestaan. Door na gels te lakken, worden die ook niet versterkt (ze kunnen wel worden ver hard). Voetpreparaten hebben door hun gem een verfissende werking. Door aluminiumzouten is voetcosemetica wordt transpiratie tegenge gaan. ZONCOSMETICA: (An ti )zonnebrandmiddelen geven bescherming te gen zonnebrand. Sneller bruin worden m de zon is alleen mogelijk met cos metica waaraan bergap- teen is toegevoegd. Het bezwaar is echter dat het niet vast staat dat ber- gapteen zodanig on schuldig is. dat die alge meen mag worden toege past. De kreet „doet de bruine kleur lang aan houden" is misleidend, evenals de kreet „voor komt vervellen". DEODORANTS: De groep deodorant, anti- transpirant en intieme- cosmetica geeft veel huidklachten Aanprij zingen die zeggen dat het produkt niet irriteert of bestemd is voor een ge voelige huid, zijn ronduit misleidend. BADCOS.METICA: De badprodukten kunnen de huid niet verjongen of voeden. Wel kan door een overvloed aan water een huidverzachtend of soepelmakend effect op de huid worden ver wacht. SCHEERCOSMETICA: Aanbevelingen die zeg gen dat het produkt niet irriteert, zouden verbo den moeten worden. Er bestaat altijd kans op ir ritatie of andere huidre acties. De bakkers zitten in hun maag met het Kokswa renbesluit, dat onlangs door het ministerie van volksgezondheid is uit gevaardigd. In het Koks warenbesluit staat na melijk dat saucijzen broodjes. paling-, ham en kaasbroodjes, tosti's, pizza's en soortgelijke produkten zoals kroket ten en pasteitjes, alleen mogen worden bewaard bij een temperatuur van minder dan zeven of bo ven de vijfenvijftig graden. Een vervanging van een bestaande cv-ketel door een nieuwe cv-ketel met hoog rendement, is na drie tot vier jaar al „te rugverdiend". Zelfs als het de vervanging van een technisch nog bruik bare conventionele cv- ketel betreft. Dit zegt de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort op grond van ongeveer 75 procent, ter wijl bij nieuwe „hoog rendement" cv-ketels het rendement op 90 pro cent ligt. Dit komt voor een gemiddelde woning neer op een gasbespa ring van ongeveer 530 kubieke meter per jaar. Dat is bij de huidige ga- sprijs een besparing op de stookkosten van 200 per jaar. Teneinde massale ver vanging van de huidige energieverspillende cv- apparatuur te bereiken, zou de Vereniging Eigen Huis willen dat de nieuwe ketel in de nieuwbouw dwingend wordt voorgeschreven; de nieuwe ketel onder de huidige subsidierege ling van dertig procent wordt gebracht. Volgens de bakkers bete kent het doorzetten van die zeven-graden-eis. voor een aantal bedrij ven „een ernstige aan tasting" van de rentabili teit (winst). In sommige gevallen zou zelfs het voortbestaan van bedrij ven in gevaar komen. Bovendien, aldus nog steeds de bakkers, zal als gevolg van de voorschrif ten in het Kokswarenbe sluit zo'n kwaliteitsver lies ontstaan, dat de bak kers wel worden gedwon gen deze produkten uit de winkelverkoop te halen. Het punt waarom alles gaat is de zeven-graden- eis. Daarover hebben de bakkers vandaag een on derhoud met vertegen woordigers van de minis teries van economische zaken en van volksge zondheid. Tot dusverre heeft de minister van volksgezondheid aan het Kokswarenbesluit vast gehouden. De bakkers mogen intus sen niet klagen over de soepelheid, waarmee het ministerie van volksge zondheid zich tot dusver-» re heeft opgesteld. Toen' er destijds bezwaren uit bakkerskringen kwamen tegen het voorontwerp Kokswarenbesluit, werd een groot aantal voor de bakkers belangrijke pro dukten uit dat (vooront werp) Kokswarenbesluit gehaald en overgebracht naar het ontwerp Bak- kerswarenbesluit. Jan Cremer (schrijver): Reclamemensen zijn de hoe ren van de literatuur- en beeldendekunstwereld; goedkope hoertjes wel te verstaan, in slecht verlich te achterafstegen. Te veel make-up en geen waar voor je geld. (Bijeengebracht door FHV/BBDO)

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13