■Terugval woningbouw ;een verlies voor rijk' Laatste examen een harde dobber >taf en studenten tegen sluiting De Klokkenberg Van Aardenne verklaart stijging van benzineprijs 'Stakers van Mobil Oil moeten werk hervatten' Havenwerkers willen loonmaatregel negeren Minister van financiën antwoordt Kamerlid 'Actie M.E. rond tv-camera in Arnhem terecht' Voedselsituatie in wereld blijft somber Directie eist in kort geding: Fondsen sociale uitkering volgens vaste regels beheren Man vermoord 'Beresdruppels' nutteloos voor bestrijding kanker 8 miJDAG 9 MEI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET y fan onze parlementsredactie te )EN HAAG Een terugval In de woningbouw met tiendui- >nd woningen zou de staat 380 miljoen gulden aan BTW- Opbrengsten kunnen kosten. Minister Van der Stee van finan- ën verwacht echter dat het zo'n vaart niet zal lopen, omdat »ld dat niet aan woningen wordt uitgegeven via andere estedingen ook BTW oplevert. B m en ander heeft de minister van' i i nanciën gisteren in de Tweede Ka rot er geantwoord op vragen van het DA-Kamerlid Van Dijk. Deze wilde n de bewindsman weten hoeveel i terugval In de woningbouw de ,at kost, teneinde argumenten te rijgen om stimulerende maatrege- n voor de woningbouw te rechtvaar- 'igen op puur zakelijke gronden. Van Dijk is er bij zijn vragen van uit- Kgaan dat de terugval tienduizend koningen zou tellen en tienduizend banen. Dat aantal kan slechts de ge dachten bepalen, omdat te verwach ten valt dat zonder stimulerende maatregelen van de overheid een veelvoud van dat aantal hulzen niet zal worden gebouwd en een veelvoud aan banen verloren zal gaan. Van Dijk was maar ten dele tevreden over de antwoorden van de minister van financiën. Onder meer meende het CDA-Kamerlid dat de overheid wèl verlies op de BTW-opbrengsten zou kunnen lijden, als geld dat niet wordt besteed aan woningbouw In het buitenland wordt geïnvesteerd In plaats van in ons land. Dat laatste is niet ondenkbaar. De bewindsman van financiën meent dat er geen voordeel voor het rijk valt te verwachten als het de woningbouw extra stimuleert, zoals staatssecreta ris Brokx van volkshuisvesting in het kabinet bepleit. Daartegenover staat dat bij het niet bouwen van premie- koopwoningen in de komende jaren tot aan 1984 meer dan tweehonderd- miljoen gulden aan overheidssubsi dies in de knip kunnen blijven. Ontspanning Van der Stee rekende voor dat verlies van tienduizend manjaren werk ln de bouw niet direct tienduizend banen hoeft te kosten. Hij komt tot die conclusie, omdat de arbeidsmarkt ln Minister Van der Stee de laatste jaren nogal overspannen is geweest en nu een periode van ont spanning zal doormaken, waardoor tekorten aan arbeidskrachten niet meer zullen optreden. De kosten van de werkloosheidsuitkeringen komen niet voor rekening van zijn portefeuil le. „De terugval van werk in de bouw komt voornamelijk voor rekening van de werkloosheidsfondsen," zo zei Van der Stee. ARNHEM (ANP) Hoofdcommissa ris Bakker van de Arnhemse politie vindt, dat de Mobiele Eenheid op 30 april „terecht en verantwoord" ls op getreden tegen een groep krakers, die probeerden een televisiecamera voor verkeersbegeleidlng op het Velper- pletn in Arnhem met een zak te be dekken. De krakers waren van me ning, dat de camera zo nu en dan ook „keek" in de richting van het ge kraakte hotel Bosch, waar de Neder landse kraakbeweging tijdens de troonswisseling een soort coördina tiecentrum had ingericht voor de kraakacties in het gehele land. Het Algemeen Nederlands Jeugdver- bond (ANJV) heeft bij de gemeente raad geprotesteerd tegen de naar zijn mening harde wijze van optreden van de Mobiele Eenheid ln Arnhem. Het ANJV heeft voorts aangekondigd bij justitie een klacht tegen de politie te zullen indienen. Volgens Bakker echter heeft de M.E. in Arnhem „adequaat en efficiënt" gehandeld en was zij beslist niet te snel ter plaatse. De commissaris zei dit woensdagavond tegen de raads commissie voor openbare orde en vei ligheid. DEN HAAG Zo'n 150 docenten en studenten van de jirlstelijke pedagogische academie de Klokkenberg uit NiJ- negen hebben gisteren ln Voorburg gedemonstreerd tegen de Ireigènde sluiting van de academie. Aan n di besturenraad van het protes- its-cjiristelijk onderwijs werd een irief overhandigd, waarin wordt ge- rotestèerd tegen het plan van een mdelijke adviescommissie voor het hristelljke opleidlngsonderwijs om De Klokkenberg" te sluiten. jolgens dat plan zou deze oudste hristeüjke pedagogische academie ons land het veld moeten ruimen oor een nieuwe protestants-christe- jke academie in Eindhoven. Een ergelijk lot is ook de Groen van •rinsterer academie in Doetinchem beschoren, als het plan van de com- üssie straks door minister Pais (on- erwijs en wetenschappen) wordt rertfenomen. De adviescommissie inde, dat er behalve in Eindhoven ok een nieuwe protestants-christe- jkeacademie in Arnhem moet omen. Het worstel van de commissie wordt olgende week maandag en dinsdag besproken in een landelijke sprei dingscommissie, die zich bezighoudt melde „indikking" van alle honderd- vtjlüg pedagogische academies en I Oplangen voor kleuterleidsters tot 65 Uwe 65 nieuwe instituten moeten omstreeks 1983 leerkrachten gaan op leiden voor het toekomstige basison derwijs. De demonstranten gaven gisteren in protestliederen uiting aan hun onge noegen over de gang van zaken. Evenals de directie van „de Klokken berg" voelen de docenten en studen ten zich verraden door de adviescom missie, zo blijkt uit de protestbrief die gisteren werd aangeboden. In die brief vraagt de directeur van de1 academie, drs. C. den Duik, zich af waarom „de Klokkenberg" en „de Groene" in Doetinchem „die alle bei de confrontatie met andere le vens- en wereldbeschouwingen aan durfden" moeten verdwijnen. Hij.' veronderstelt dat de adviescommis sie „tegen tille feiten in" protes tantse zending wil bedrijven in hét zuiden door een nieuwe „protestants- christelijke speerpunt" op te zetten in Eindhoven. „De commissie staat een sterkere ver zuiling voor in de komende decennia met alle negatieve gevolgen in de opleidingen en de basisschool van dien," aldus Den Duik namens alle medewerkers en studenten van „de Klokkenberg". in van de demonstranten biedt staatssecretaris De Jong van onderwijs de protestbrief aan. DEN HAAG De lorse stijging van de benzineprijs zes «ut vorige week is mede een indirect gevolg van de «roering rond de film „de dood van een prinses" en van de lislukte poging tot bevrijding van de Amerikaanse gegijzel den in Iran. Die twee zaken stuwden de prijzen voor ruwe olie >p de vrije markten omhoog. Een tweede hoofdoorzaak van de lorse stijging was de opgelopen koers van de dollar. DEN HAAG (ANP) De wereldvoed- selsituatie is somber en nog net zo hachelijk als vlak na de voedselcrisis in het begin van de jaren zeventig. Bovendien wordt verwacht dat de graanvoorraad aan het eind van het seizoen ruim vijf procent lager zal uitvallen dan vorig jaar. Deze sombere situatie schetste de directeur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenig de Naties FAO. dr. Saouma, gisteren in Den Haag. Dr. Saouma verbleef deze week in Nederland op uitnodi ging van de regering. Dr. Saouma heeft tijdens zijn bezoek gepleit voor een verplichte bijdrage van lEinden ain de internationale noodvoedselre- serve. Momenteel is deze bijdrage vrijwillig, waardoor de FAO nooit ze ker is dat er voldoende voedsel voor linlster Van Aardenne (economische aken) antwoordde dit gisteren op «ondelinge vragen ln de Tweede Ka- Der. De prijs voor benzine ls volgens en automatisch werkend systeem ekoppeld aan de olieprijs op de vrije iarkten, de zogeheten „spotmark- waarvan die van Rotterdam de elangrijkste is. Er zit wel een pla fond ingebouwd in het systeem. Zon- er dit plafond was de prijsverhoging lorige week zeven cent geworden. hivoorzien dit moment is er weer een geringe laling op de spotmarkten. Als aanhoudt, kan dat uitwerken ln benzineprijs vanaf juni, aldus de minister. Vorig jaar is de benzineprijs «tegen met dertig cent per liter, tazij zich onvoorziene gebeurtenis- tn voordoen, verwacht Van Aarden- e voor geheel 1980 een minder grote Sinds januari vorig jaar ls enzine thans 32 procent duurder. Jaar huisbrandolie 101 procent en Wavelhoudende stookolie 95 ffocent. 'an Aardenne vindt het „verontrus- end voor de Nederlandse olievoorzie- tongen" dat de oliemaatschappijen wet de dag verder beperkt" worden n de mogelijkheden zelf de bestem- Bing van ingekochte ruwe olie te «palen. Steeds meer olieproduceren- e landen schrijven voor, voor welke anden de olie is bestemd. Daardoor ebben de maatschappijen aanzien- Jk minder mogelijkheden dan tij- ens de olieboycot van 1973 om de toestromen te verleggen. )e PvdA-Kamerleden Van der Hek n mevr Epema, die de vragen aan ainister Van Aardenne hadden ge teld, zijn door het antwoord van de sinister niet gerustgesteld. Zij willen dat de commissie economische zaken de Kamer nader over de prijsver-1 »ging gaat praten met de minister, 'ij willen een systeem waarbij consu- nenten en pomphouders bij elke Rijsverhoging de reden daarvan kun- *n kennen. Ook de prijsregeling zelf joor benzine en olieprodukten willen de Kamerleden nader bezien met de minister. 5e Bovag, de bond van garagehou ders, heeft gisteren de actie stopge- waarmee ze de aangesloten •omphouders wilde bewegen benzine egen de oude prijs te blijven verko- !*n- actie had, zo bleek gisteren DP de jaarvergadering van de Bovag Rotterdam, een duidelijk demon- E?'teef karakter De garagehouders uitten op de vergadering de wens dat Cu v°°rtaan bij de onderha n- eungen over de benzineprijsverho- fcuigen wordt betrokken Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De directie van Mobil OU heeft in een kort geding tegen de Industriebond FNV aan de president van de Amsterdamse rechtbank gevraagd het stakende personeel te gelasten het werk te hervatten op straffe van een dwangsom van een nüljoen gulden. Daarnaast wü de directie opheffing van de poortblokkade, zodat werkwilligen het terrein kunnen betreden. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr Borgerhoff Mil der, besloot gisteren tijdens het kort geding van Mobil Oil tegen de industriebonden FNV persoonlijk poolshoogte te nemen bij Mobil Oil. Op de foto: de president in de controlekamer van de raffiia- derij. V erzeker ingsraad Van bnze soc.-econ. redactie DEN HAAG De sociale verzeke ringsraad (SVR) vindt dat de miljar denreserves van de fondsen voor soci ale uitkeringen voortaan moeten wor den beheerd volgens een vaste rege ling. Minister Albeda (sociale zaken) moet zo'n regeling tot stand brengen, en alle fondsen moeten daaraan wor den onderworpen. Onderdeel van die regeling moet zijn dat de fondsen niet mogen beleggen over termijnen lan ger dan vijfeneenhalf jaar. De SVR neemt dit standpunt in, in een advies dat gisteren is uitgebracht aan de minister Het gaat om de fond sen voor uitkeringen inzake WAO, WW. AAW. AOW/AWW en kinderbij slagen. Het financiële stelsel van deze fondsen is dat jaarlijks de hoogte van de sociale premies zodanig wordt vastgesteld dat voldoende geld bin nenkomt om de verwachte uitkerin gen in het nieuwe jaar te kunnen betalen. Voorts worden algemene re serves en reserves voor pieken ln de uitbetalingen zoals in mei me: de vakantietoeslag aangehouden. Ge zien dit stelsel vindt de SVR beleggen op langere termijnen niet Juist voor deze fondsen. Het gaat hier, meent de SVR om grote hoeveelheden gemeenschaps geld. Daarom wil de SVR niet dat wordt volstaan met de fondsen slechts een plicht tot goed financieel beheer op te leggen. De Sociale Verze keringsbank (AOW/AWW, kinderbij slagen) zou dat wel voldoende hebben gevonden. Ontvluchte gevangene gepakt bij inbraak DEN HAAG (ANP) De 23-jarige O. I. L. uit Maassluis die in februari uit een strafinrichting ln Doetirchem is ontsnapt, is woensdagavond door de» politie van Den Haag opgepakt, toen hij op heterdaad betrapt werd bij een Inbraak in een modezaak in Kijk duin. De ontsnapte gevangene zat in Doetinchem een straf van negen maanden uit wegens vermogensdelic ten. Bij de aanhouding legde de poli tie ook beslag op een partij kleding en horloges ter waarde van zestigdui zend gulden. Die goederen, uit de Kijkduinse winkel zaten in een in de nabijheid geparkeerde auto. De president van de rechtbank, mr. W. J. Borgerhoff Mulder, zal op dins dag 13 mei vonnis wijzen. Bij de raffi naderij in het westelijk havengebied wordt sedert 23 april gestaakt, omdat de onderhandelingen over de invoe ring van een vijfploegendienst bij het bedrijf op niets zijn uitgelopen. Aan vankelijk ging het om een wilde sta king, maar na een dag nam de Indu striebond de acties over. Volgens de directie van Mobil Oil heeft de sta king tot nu toe een verlies opgeleverd van 4,5 miljoen gulden. Tijdens de behandeling van het kort geding, dat onder grote belangstel ling diende, besloot de president nog de zelfde dag poolshoogte te nemen op het fabrieksterrein van de raffina derij. Op de stoep van het gerechtsge bouw werd met spandoeken gede monstreerd. Onrechtmatig Volgens mr. J. W. Sodderland, die optrad namens de directie van Mobil OU, is de staking onrechtmatig. „Een staking is pas gerechtvaardigd als alle andere middelen om tot overeen stemming te komen hebben gefaald," zei hij. Kernpunt van zijn betoog was dat de directie niet van zins was bin dende toezeggingen te doen vóór het begin van de officiële CAO-onderhan- delingen op 29 april. Wel heeft zij zich na het uitbreken van de staking op 23 april bereid verklaard „de mogelijk heden te bestuderen om de nadelen van de huidige volcontinu-dienat te verminderen." Daarbij werd een ge leidelijke verkorting van de arbeids tijd niet uitgesloten. Hoera, Ik ben er van af! Gisteren heb ik het laatste examen gemaakt, maar vraag niet hoe. Het was be hoorlijk zwaar: nogal moei lijk en veeL Het examen bestond uit dertig vragen en besloeg maar liefst der tien bladzijden. Een com pleet boekwerkje leek het wel. Er werden vragen gesteld over ze ven hoofdonderwerpen. Een eer ste onderwerp was „autochtonen ln Nederland". Je kreeg een kaart je van Nederland met daarin sche matisch weergegeven het aantal autochtonen van een bepaalde groep per streek. Je moest zeggen welke groep vreemdelingen het was en je kon kiezen uit een aantal mogelijkheden. Bij dit onderdeel kregen we ook nog een paar bevol kingspiramides en wat staafdia grammen die het aantal emigran ten en immigranten weergaven. De vraag was wat het gebied van bestemming of herkomst was. Er kwamen op dit examen trouwens vrij veel kaartjes, grafieken en ta- beUen voor: acht vragen werden gesteld aan de hand van een gra fiekje of zo iets. Het tweede onderwerp was de bur ger en de ruimtelijke ordening en bestond uit vier vragen. Ook hier een tabelletje. Er werden een aan tal geboorte-overschotten gege ven en wij moesten zeggen welke percentages bij welk gebied hoor den. Het derde onderwerp, geti teld „Zuidwest-Nederland als ontr sluitingsgebied" bestond ook uit vier vragen Dit onderdeel was nog niet zo lastig. Het volgende gedeelte van het examen ging over nederzettingen in Nederland met twee platte grond j es en drie vragen. Ook dit onderdeel was wel te doen. Het volgende was echter weer aardig moeilijk. Ze gaven een kaart van Nederland met daarin op nauw keurig uitgezochte plaatsen, cij fers en letters. Je moest zeggen welke bodemlagen bij welk cijfer horen. Ook kreeg je een aantal hoogtes en Je moest aangeven waar in het kaartje die hoogtes voorkwamen. EerUJk gezegd vraag ik me af of dit nou zulke belangrijke stof is. Over een poos je ben ik waarschijnlijk toch weer vergeten dat Roodeschool twee Dagboek van een examenkandidaat door André Berends meter boven het zeeniveau ligt om maar wat te noemen. Mais De laatste twee gedeelten gingen over het buitenland. Onder de vra gen over de Verenigde Staten was weer zo'n lastige naar aanleiding van een plattegrond. Er was met symbolen in een kaartje van de VS het agrarisch grondgebruik aan gegeven. De vraag was: welk ge was hoort bij welk symbool? Ik vind dat soort indirecte vragen maar lastig. Er wordt niet ge vraagd: „Waar wordt mais ver bouwd?" maar Je moet het aan de hand van wat je weet uit zo'n kaartje zien te halen. Het onder werp voor België kwam er wat bekaaid af, vond ik. Ik had ver wacht dat ze hierover wel veel vragen zouden steUen maar er wa ren vier vraagjes en geen kaart of tabel Eigenlijk was dit examen zo lastig omdat het zo veel was. De mees ten. ook ik, hadden de volle tijd hard nodig, pas na twee en een half uur was het merendeel klaar. Vorig jaar was het aardrijkskun- de-examen ook al vrij pittig en toen heeft men de norm wat soe peler gemaakt, zodat er niet zo veel van die lage cijfers uit de bus kwamen. Laten we hopen dat er dit Jaar weer zo iets gebeurt Gistermorgen vond economie 2 plaats. Ik heb dat vak niet, maar de anderen vonden het wel een „makkie" zoals dat in schooljar gon heet. Eergisteren was er wis kunde 1 en dat moet nogal tegen gevallen zijn. Vandaag moet dan het laatste examen gemaakt wor den, wiskunde 2, maar dat heb ik niet. Hoe het ook zij, ik ben er van ,af gelukkig! oodgevallen aanwezig ls. Verder wil dr. Saouma dat de noodvoorraad wordt uitgebreid tot twee miljoen ton. Vorig jaar bedroeg de voorraad slechts 300.000 ton. Inmiddels heeft minister De Koning (ontwikkelingssamenwerking) de FAO vijf miljoen gulden toegezegd voor de noodvoedselreserve. Ook vol gend jaar zal eenzelfde bedrag ter beschikking worden gesteld. Daar naast heeft minister De Koning een bedrag van 1,3 miljoen dollar toege zegd aan de FAO voor een nieuw actieprogramma voor plattelandsor ganisaties in de derde wereld. Conflict dreigt binnen vervoersbonden FNV Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Binnen de Vervoersbonden FNV dreigt een conflict te ontstaan over het te volgen CAO-beleid ln verband met de loonmaatregel. Het bestuur van de Vervoersbonden voelt er namelijk niets voor om zich zonder meer te scharen achter de uitslag van de ledenvergadering die komende zon dag ln Rotterdam wordt gehouden. Het ziet er naar uit dat de leden in de Rotterdamse haven zich op die dag massaal zullen uitspreken voor het volledig negeren van de loonmaatregel tijdens de CAO-onderhandellngen met de havenwerkgevers. De industriebond nam daar echter geen genoegen mee en eiste een dui delijke bereidverklaring van de direc tie om tot Invoering van de vijfploe gendienst over te gaan. Nog voordat het ultimatum was afgelopen braken er wilde stakingen uit. Mr. M. Steenberge betoogde namens de industriebond dat de Mobll-direc- tie nu lang genoeg geprobeerd heeft de onderhandelingen over de vijf ploegendienst. waarvoor al Jaren wordt geageerd, op de lange baan te schuiven. „Noch vorig Jaar, noch het jaar daarvoor, is er op onze verlan gens gereageerd. De bond werd steeds met een kluitje in het riet gestuurd," aldus mr. Steenberge. Hij wees erop dat de bonden bereid zijn uitvoerig te onderhandelen over con dities en tijdstip van invoering. In dit verband wordt gedacht aan eind 1983. Wat de poortblokkade betreft was mr. Steenberge het eens met zijn tegenpleiter dat dit in beginsel een ongeoorloofd middel is, maar die maatregel is volgens hem genomen uit veiligheidsoverwegingen. „De fa briek ligt stil en kan door een minder heid werkwilligen niet op verant woorde wijze draaiende worden ge houden. Als de blokkade wordt opge heven zouden er ongelukken kunnen gebeuren, waarvoor de bonden aan sprakelijk kunnen worden gesteld." aldus mr. 8teenberge. Mr. Sodderland wees er op dat er gevaar voor corrosie (roest) bestaat als de raffinaderij nog langer stil blijft liggen. Ook de uitbreidings werkzaamheden aan het complex ra ken volgens Sodderland gestagneerd, waardoor verschillende aannemers bedrijven ln moeilijkheden komen. Voorzitter Jan Schröer van de Ver voersbonden zei gisteren tijdens de vergadering van de federatieraad van zijn bond dat een dergelijke beslis sing in gaat tegen de afgesproken coördinatie binnen de FNV Ook wordt op die manier, meent hij, de weg geopend voor actiemiddelen die wellicht moreel en juridisch niet ver antwoord zijn. Bij de CAO-onderhandellngen ligger er drie mogelijkheden op tafel. De FNV en het bestuur van de Vervoers bonden FNV staan op het standpunt dat de CAO's over de loonmaatregel heengetild moeten worden. De loon maatregel loopt op 1 januari 1981 af, waarna dan alsnog goede afspraken zouden kunnen worden gemaakt De andere twee mogelijkheden zijn de loonmaatregel volledig te negeren of er zich volledig bij neer te leggen Waarschuwing Schröer waarschuwde de Rotterdam se tak van zijn bond dat harde acties tegen de loonmaatregel bijna zeker zullen mislukken en dat zo'n misluk king een ernstige klap voor de vak bond zou betekenen. „We hoeven in zulke gevallen ook niet te zeggen 'de rechter bepaalt wel wat mag en niet', want hier staat dat al duidelijk vast. Iemand die door rood licht rijdt weet ook dat hij dan strafbaar is. We moe ten doorgaan met de strijd voor onze eisen, maar niet als een dolle stier met de kop tegen de muur lopen," aldus Schröer. Een dergelijke opstelling zal volgens hem door rechts ook worden gebruikt om de hele FNV te isoleren, terwijl Van onze correspondent HELMOND De 28-jarige Helmon der Piet van Dijk is in de nacht van woensdag op donderdag vermoord in de woning van zijn ex-vrouw in Hel mond. De 25-jarige vriend van de ex- vrouw Dirk van de Z. uit Eindhoven wordt ervan verdacht het dodelijke schot te hebben gelost. Het slachtof fer was naar zijn ex-vrouw gegaan om wat spulletjes op te halen. Toen zijn vrouw weigerde hem binnen te laten forceerde hij de voordeur. Op weg naar boven werd hij door de verdach te met een jachtgeweer ln zijn hoofd geschoten. Verdachte kon ter plaatse worden aangehouden. De man had het geweer nog ln zijn had. binnen de vakbeweging leden van hun bond zullen vervreemden. De federatieraad van de vervoersbon den stelde zich gisteren met een twee derde meerderheid achter het be- stuursstandpunt. Alleen het district west, waarin de Rotterdamse haven is vertegenwoordigd, keerde zich in zijn geheel tegen de voorkeur om de CAO-onderhandellngen over de loon maatregel heen te tillen en tegen het standpunt dat de vervoersbonden de uitslag van de ledenraadpleging ln Rotterdam niet automatisch zullen honoreren door ln het uiterste geval de stakingskas te openen. AMSTERDAM (ANP) De zoge naamde kankerdruppels van dr. Be- res, een Hongaarse biochemicus, heb ben geen enkel nut voor de behande ling van kankergezwellen. Dit ls een van de voorlopige uitkomsten van een nog niet voltooid onderzoek, dat het Rijksinstituut voor geneesmidde lenonderzoek (Rigo) heeft Ingesteld op verzoek van de Vereniging tegen kwakzalverij, aldus heeft de vereni gingsvoorzitter dr. L. Meinsma giste ren meegedeeld. Volgens dr. Meinsma bevatten ge noemde druppels de bestanddelen: Ijzer, koper, sulfaat, chloride, de kleurstof erythroslne en een weinig alcohol. Van genoemde bestanddelen was al bekend dat deze of combina ties daarvan van geen enkele beteke nis zijn voor de behandeling van kanker. De uitkomsten van het onderzoek van het instituut die dit nu bevesti gen komen overeen met die van een soortgelijk onderzoek in West-DuiIs land De vereniging besloot tot het laten instellen van een onderzoek na een opzienbarend artikel over de Beres druppels in het januarinummer van een weekblad, dat achteraf bezien valse hoop heeft gewekt bij kanker patiënten. aldus dr Meinsma. Op grond van de voorlopige uitkomsten van het onderzoek heeft de Vereni ging tegen kwakzalverij er bij kan kerpatiënten op aangedrongen de Be- redruppels niet dan na overleg met de behandelende specialist aan te schaffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9