ran kiest vandaag dledig parlement lislukking actie VS in Iran voorkwam luchtslag Tito's begrafenis levert gespreksstof Lichaam Ormskerk niet vrijgegeven arter wil aan India reer uranium leveren Ihina gaat raket naar Stille Oceaan afvuren Belgische formateur neemt laatste horden lieuwe ronde in interne machtsstrijd Poging tot Britse bemiddeling in Iran Haïtianen willen ook recht op asiel Nieuw kabinet volgende week verwacht Geen pokken meer IJDAG 9 MEM980 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 HERAN (Reuter, AP, AFP) Iran gaat vandaag naar de stembus voor de tweede ronde ,je parlementsverkiezingen. Tijdens de eerste ronde op 14 maart behaalden slechts 98 ndidaten in hun district een absolute meerderheid. Vandaag wordt gestemd in de 172 «rende districten tussen de twee hoogst geplaatsten van de eerste ronde. I de eerste ronde van de parle- taverkiezlngen behaalde de Isla- jche Republikeinse Partij het ,tste deel van de stemmen, waar- de positie van de islamitische icalen behoorlijk versterkt werd. radicale stroming staat onder lei- ig van ayatollah Behesjti, die een de invloedrijkste leden is van de jnltische revolutionaire raad. De wijzingen stapelen zich op dat ühesjti's voornaamste tegenspeler «pelen zich op dat Behesjti's voor- amste tegenspeler, president Bani Ir, nog voor het bekend worden li de uitslag een poging wil doen D matigende invloed veilig te stel- door de benoeming van een pre- |0. Baru 8adr heeft daarvoor de (Reuring van ayatollah Khomeini ^orven. Als mogelijke kandidaten crdeze post worden genoemd ad- traal Madani. die het bij de presi- Kverkiezingen moest afleggen te il Bani Sadr, en minister van plan- jg, Ezzatollah Sahabi die tot de Drangers van Bani Sadr gerekend irdt. 8ahabi heeft de reputatie een bestuurder te zijn die weinig hniteit heeft met de ideeën van de Itische Republikeinse Parij De toestemming van Khomeini aan Bani Sadr om een premier te mogen LONDEN (Reuter, AFP) De Britse ambassadeur in Teheran, sir John Graham, is naar Iran teruggekeerd om zich te verstaan met de Iraanse autoriteiten over de afloop van de gijzeling in de Iraanse ambassade. De Britse regering hoopt met dit resultaat iets te kunnen ondernemen voor de Amerikaanse gijzelaars in Teheran en omstreken. Overigens hebben de Iraniërs al laten weten niet voor dergelijke gedachten te voelen. Ze vinden de gijzeling van Amerikanen in Iran heel wat anders dan de met geweld beëindigde gijze ling in de Iraanse ambassade in Lon den. De laatste overlevende van de overvallers van de Iraanse ambassa de, de 23-jarige Fowzie Nejad is gis teren voorgeleid aan de rechtbank. Hem werden twee moorden ten laste gelegd en op grond daarvan zal hij tot aan zijn proces worden vastge houden. HSHINGTON (AP, Reuter) De Amerikaanse president irter is van plan, de levering van kembrandstof aan India te natten. Dit ondanks de Indiase weigering, het meer omvat- nde veiligheidstoezicht te aanvaarden dat wordt vereist lor de Amerikaanse wet tegen spreiding van kernwapens, e in 1978 van kracht werd. olgens een functionaris van het mi- Isterie van buitenlandse zaken was n belangrijke reden voor het be ult de Amerikaanse wens om de inden met India aan te halen in de Jiuidlge periode van onrust in zuid- ^SwVAzië De Indiase regering heeft Ij de laatste tijd de neiging weer wat vriendelijker in de richting Moskou te kijken. I India had in 1978 en "79 gevraagd om telkens twintig ton licht verrijkt ura nium als brandstof voor de door Ame-1 rika gebouwde kernenergiecentrale Tarapur. ten noorden van Bombay. Carter heeft nu aan de Commissie LTOor toezicht op kerninstallaties 10 aanbevolen om voor de uitvoer imming te geven. Als de (onaf hankelijke) NRC dat zou weigeren, kan Carter de zaak per regeringsbe sluit toch doordrukken. Alleen het Congres kan de leverantie dan nog tegenhouden, maar volgens de zegsman van het ministerie van buitenlandse zaken „zou het Congres net zo goed de harde realiteiten onder ogen moet zien als wij." Hij legde er de nadruk op dat de levering niet het einde betekende van het Amerikaan se non-proliferatlebeleid. Transactie geschiedt via een maas in de wet, die nog twee jaar leveringen toestaat in afwachting van overeenstemming over betere controlemaatregelen. Zulke overeenstemming is, wat be treft India, ln geen velden of wegen te bekennen. isfeANBERRA, PEKING (Reuter, AFP) China heeft de regeringen van k. ustralië en Nieuw-Zeeland aangekondigd dat het een proef met een inter- I ontinentale raket gaat nemen met een doelgebied bij de Salomonseilanden d het tulden van de Stille Oceaan. Het wordt de eerst keer dat een Chinese iket buiten het eigen grondgebied komt. lutsvervangend premier Li Xiannan, op bezoek in Canberra, vertelde de utralische premier Fraser dat China andere staten in het gebied nog zal of lichten. Details zullen worden gepubliceerd, opdat internationale scheep- hichtvaart het doelgebied kunnen vermijden. t Nieuwzeelandse premier Muldoon, die de boodschap via de diplomatieke '1 malen kreeg, heeft verklaard dat hij de redenen begreep die China ertoe 'P* achten, zijn militaire mogelijkheden uit te breiden. Dit hoewel hij de 1 Jut ie betreurde die een bewapeningswedloop tussen de grote mogendhe- se a met zich bracht. aivoljcns diplomatieke bronnen in Peking heeft China vorig jaar binnen - ten grenzen een geslaagde proef genomen met de intercontinentale raket 6S-X-4. Het laatste jaarverslag van het Internationaal instituut voor rategische studieën in Londen merkte op dat een „volledige beproeving" k de raket het gebruik van een doelgebied ln de Indische of de Stille U eeaan nodig zou maken. De raket heeft volgens de auteurs een bereik van 'tol 13.000 kilometer. «vorige generatie Chinese raketten, opgesteld sinds 1976, heefteen bereik ra bijna 5000 kilometer. Van het uiterste westen van China Is daarmee w Kkou net bereikbaar. benoemen, werd in Teheran gezien als een gebaar naar de meer gematig den. Compensatie Deze manoeuvre werd echter weer gecompenseerd door een verkie- zingsoproep van ayatollah Khomeini Daarin riep hij alle Iraniërs op naar de stembus te gaan en uitsluitend honderd procent zuivere moslems te kiezen, die geloven ln de islamitische regels en wetten en de uitvoering daarvan en slechts die kandidaten die zich verzetten tegen afwijkende ideologieën en die geloven ln de Isla mitische republiek." De verkiezingsstrijd van de afgelopen tijd mocht niet via radio en televisie gevoerd worden. Kandidaten moes ten het doen door middel van adver tenties ln de kranten, aanplakbiljet ten en persoonlijke contacten. Voor het tellen van de stemmen zullen ditmaal computers worden gebruikt. BIJ de vorige ronde werd nog met de hand geteld. Dat had niet alleen tot gevolg dat de uitslag erg lang op zich liet wachten, maar deed bovendien geruchten ontstaan dat er met de uitslagen gemanipuleerd was. Belde euvels hoopt men nu met de compu ters te ondervangen. Het ziet er naar uit dat er na het bijeen komen van het parlement een werkelijke krachtmeting zal ontstaan tussen de gematigde lijn van presi dent Bani Sadr en de meer radicale stroming onder leiding van ayatollah Behesjti. Laatstgenoemde heeft er de afgelopen tijd steeds op gewezen dat de hoogste macht in de islamitische republiek bij het parlement ligt, waarin hij verwacht dat zijn IRP een meerderheid zal hebben Bani Sadr heeft herhaaldelijk gezegd te besef fen dat het voor de stabiliteit van het land nodig is dat hij en de door hem te benoemen regering het vertrouwen van het parlement nodig hebben. BELGRADO (AP, Reuter. AFP) De begrafenis van president Tito heeft tal van staatshoofden de gele genheid gegeven eens met elkaar van gedachten te wisselen over de diver se wereldproblemen. In het middel punt van de belangstelling stond Sowjet-leider Leonid Breznjew. In een „warme en vriendelijke at mosfeer" sprak de 73-jarige door ziektes ernstig verzwakte Brezjnew met de Indiase premier mevrouw Ghandhi over de kwestie Afghanis tan. nadat deze laatste de ochtenddis had gebruikt met haar Britse collega mevrouw Thatcher. Brezjnew ver telde Gandhi, die zich bezorgd had getoond over Afghanistan, dat hij graag een regeling wilde en dat Af ghanistan en Pakistan maar met el kaar moesten gaan praten. Mevrouw Gandhi onderhield zich verder met „moeder" Lilian Carter en de Zambi- aanse president Kaunda. Gijzelaars Breznjew is gisteren als een haas vertrokken na de begrafenisplech tigheid. Alles moest gedaan worden om een ontmoeting met de Chinese leider Hua Guofeng te voorkomen. Niemand heeft gisteren een spoor van wederzijdse verstandhouding' tussen de twee leiders kunnen ont dekken. Wel confereerde de Noord- koreaanse leider Kim II Sung met beide leiders. Ook van een ontmoeting met de Amerikaanse afgevaardigde, vice- president Walter Mondale was geen sprake. Brezjnew was de eerste die langs de grafsteen van Tito liep. maar Mondale volgde hem als twee de op eerbiedwaardige afstand als om duidelijk te beklemtonen welk een enorme kloof de twee landen scheidt. De gesprekjes tussen Oost en West waren schaars gisteren in Belgrado. Alleen de Westduitse sociaaldemo cratische bondskanselier Helmut Schmidt had enig contact met verte genwoordigers uit het Oostblok. Hij had een ontbijt van tachtig minuten met de Poolse leider Gierek en zou gisteravond een gesprek hebben met de Oostduitse leider Honecker, die op zijn beurt weer van te voren had gesproken met Breznjew en Gierek. Gistermiddag onderhield Walter Mondale vlak voor zijn vertrek naar Washington zich nog even met Hel mut Schmidt. De Amerikaan had zelf een onderhoud met de Roemeen Ceaucescu, de enige aanwezige Oost- europese leider die zich niet achter de Russische inval in Afghanistan had opgesteld. De 36 staatshoofden, vier koningen, 40 premiers en acht vice-presidenten hebben wat afge praat gisteren voor en na de begrafe nisplechtigheid. Het is duidelijk dat de begrafenis niet het voornaamste onderwerp van gesprek was. Het Iraanse parlement zal verder ook moeten beslissen over het lot van de Amerikaanse gijzelaars, die sedert de mislukte bevrijdingsactie zijn ver spreid over verscheidene Iraanse ste den. Iraanse studenten zijn van plan de gijzelaars langs twaalf steden te laten rouleren. Een vrouwelijke minister uit de vori ge regering van de sjah is gisteren door een vuurpeleton terechtgesteld. Het gaat om Esfand Farrochroe-Par- sa, die minister van onderwijs is ge wast. Ze werd schuldig bevonden aan corruptie en het ontslag van acti vistische onderwijzers. De Zwitserse ambassade heeft van het Iraanse mi nisterie van buitenlandse zaken de bevestiging gekregen dat de Ameri kaanse free-lance journaliste Cynthia Dwyer is aangehouden op beschuldi ging van contacten met de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA. De Iraanse minister van buitenlandse zaken Ghotbzadeh heeft gisteren ge zegd dat Iran overweegt wapens en munitie aan te schaffen in de Sowjet- Unie ter vervanging van het Ameri kaanse materieel. De regerende revo lutionaire raad zal hierover een be slissing moeten nemen. De raad zal zich binnenkort ook bulgen over de tegemoet komende gebaren die de landen van de Europese Gemeen schap hebben gevraagd met betrek king tot de Amerikaanse gijzelaars. Als Iran een dergelijk gebaar zou maken, is het denkbaar dat de econo mische boycot van de kant van Euro pa niet door gaat. Een afgeladen Amerikaanse trawler op weg van Cuba naar Key West in Florida. WASHINGTON (Reu ter, AP) Zwarte Amerikaanse congres leden beschuldigen de Amerikaanse presi dent Carter een racis tische dubbele maat te hanteren door vluchtelingen van Cuba politiek asiel te geven en gevluchte Haltianen dat asiel te ontzeggen. Ze wijzen erop dat de Amerikaanse wet asielrecht toekent aan ledereen die bij terug keer naar zijn land ge vaar loopt. De zwarte congresleden hebben president Carter een brief geschreven, waarin zij hem be schuldigen van mislei ding in zijn medede lingen over de situatie van de mensenrech ten op Haïti. Een aan tal Haltlanen ls voor de derde achtereen volgende dag bezig met een hongersta king voor het Witte Huis tegen Carters weigering om aan alle gevluchte Haltianen asiel te verlenen. Ad vocaten van de Halti anen wijzen erop dat de vluchtelingen bij terugkeer naar hun land gevangenisstraf te wachten staat De stroom vluchtelin gen vanaf Cuba naar de Verenigde Staten houdt Inmiddels aan. Woensdag arriveerde een recordaantal van 4015 Cubanen, waar mee het totale aantal Cubanen dat de afge lopen drie weken om politiek asiel ln de Verenigde Staten heeft gevraagd op meer dan 24.000 komt. De Verenigde Staten beginnen overigens moeilijkheden te krij gen om de orde te handhaven ln de vluchtelingenkam pen. Inmiddels zijn er vijfhonderd mariniers naar Florida gestuurd om de nationale garde van deze staat bij te staan. Om een acute noodsi tuatie te vermijden heeft het hoofd van de Amerikaanse kust wacht, admiraal Hay es, de regering ge vraagd besprekingen te beginnen met de Cubaanse autoritei ten over een orderlij- ker overtocht. Daarbij dacht hij aan een re geling die vergelijk baar is met de proce dure, waarbij in het begin van de Jaren zestig 160.000 Cuba nen naar de Verenigde Staten werden overge bracht Toen stond Castro een overtocht toe ln grote passa giersschepen. Nu ge beurt dat veelal ln kleine boten, die soms nauwelijks zeewaar dig zijn. Hayes ver wachtte verder dat het aanbod van drugs ln de Verenigde Sta ten zal stijgen nu de Amerikaanse kust wacht de handen vol heeft aan de ongeor dende stroom van vluchtelingen uit Cuba en Haïti. Van onze verslaggevers AMSTERDAM De Surinaamse minister van justitie, mr. dr. R. Reeder. heeft de familie Ormskerk in Ermelo laten weten dat het lichaam van Frits Ormskerk voorlopig nog niet kan worden vrijgegeven. Inmiddels staat wel vast dat de 56-jarige Ormskerk, de Nederlandse nationaliteit had. De ln Suriname geboren Ormskerk is vorige week vrijdag ln Paramaribo overleden aan de gevolgen van een hardhandig verhoor, nadat hij door het leger was opgepakt op verden king van het beramen van een tegen- coup. Officieel heette het dat hij standrechterlijk was gefusilleerd toen hij probeerde met een legertje Suriname binnen te vallen. De Natio nale Militaire Raad trok deze verkla ring later weer in, echter zonder te zeggen wat er wel was gebeurd. Vol gens goed Ingelichte kringen in Para maribo ligt het zwaar toegetakelde lichaam van Ormskerk in het zwaar bewaakte lijkenhuis van het Acade misch Ziekenhuis in de Surinaamse hoofdstad. De Nederlandse ambassade in Para maribo heeft nog steeds geen officiële verklaring gekregen voor de dood van Ormskerk. Volgens diplomatieke kringen in Den Haag is de situatie ln Suriname „zo bizar, dat het moeilijk is een vinger achter de waarheid te krijgen. Ook de officiële woordvoer ders spreken elkaar voortdurend te gen". Suriname heeft nog niet ge vraagd om de uitlevering van de naar Nederland gevluchte ex-minister van landbouw, ir. Kasantaroeno. De Na tionale Militaire Raad heeft in eigen land om zijn opsporing verzocht, om dat hij ervan wordt verdacht achter de mislukte coup te zitten. Geen Molukkers Een woordvoerder van de Molukse Beweging van 20 mei in Nederland heeft gisteren met klem ontkend dat er leden van zijn organisatie betrok ken zouden zijn bij de mislukte te- gencoup „Wij hebben niets met Ormskerk te maken. De berichten dat er een aantal van onze leden ln de Memre Boekoekazerne gevangen zit ten. zijn volledig uit de lucht gegre pen Al onze leden zitten op dit mo ment nog in Nederland." aldus de woordvoerder. BRUSSEL (Reuter, AFP) De Belgische demissionaire pre mier Wilfried Martens is er bijna ln geslaagd een nieuw kabinet te vormen. Naar zijn eigen zeggen zijn de voornaam ste horden genomen en is de weg vrij voor een regering waarin socialisten, christen-socialen en liberalen, zowel Vlaams- als Franstalig, zitting hebben. De Vlaamse CVP-leider Martens zal zelf weer premier worden van het kabinet, waarvan de aankondiging eind volgende week wordt verwacht. Martens heeft in de langdurige for ma tiebesprekingen met de zes be trokken partijen bereikt dat er de komende twee jaar nog geen maatre gelen worden genomen om iets te doen aan de precaire situatie van de stad Brussel. Brussel was het voor naamste struikelblok ln de onderhan delingen tussen Frans- en Vlaams ta li gen. Over de regionale problemen waar mee België te kampen heeft is woens dagavond een akkoord bereikt. Zowel Vlaanderen als Wallonië krijgen een zekere mate van autonomie. Wilfried Martens moet nog enkele kleinere obstakels overwinnen, voor dat de formatie rond is. De zes partij en moeten het nog eens zien te wor den over buitenlandse zaken, defen sie en onderwijs. Het is niet waar schijnlijk dat de huidige Belgische minister van buitenlandse zaken Henri Simonet zal terugkeren op zijn post. Hij Ls in zijn eigen socialistische partij ernstig bekritiseerd vanwege zijn standpunt over de plaatsing van NAVO-raketten in België Het nieuwe coalitiekabinet kan reke nen op de steun van 177 afgevaardig den in het parlement dat 212 zetels telt. een ruime meerderheid van twee derden. GENÊVE (AP) In een speciale zit ting van de Assemblee van de Wereld gezondheidsorganisatie is met enig ceremonieel vastgesteld dat pokken van de aardbodem zijn verdwenen. Het document werd ondertekend door voorzitter Abdul Rahman al- Awadi en directeur-generaal Halfdan Mahler, die een beroep deed op de lidstaten om het op vaccinatiepro gramma's bespaarde geld terug te ploegen in andere vormen van ge zondheidszorg. Nog maar veertien landen verlangen van reizigers aan hun grens een pokkenbriefje, en dat aantal zal spoedig nog verder afnemen. fan een militaire-medewerker n van de eerste maatregelen die president Carter van de Verenigde Itaten trof na de bezetting van de Amerikaanse ambassade in Teheran 4 november 1979 was de oprichting van een interventie-strijdmacht, len speciale groep militairen bereidde zich in de woestijn van Arizona rondig voor op een reddingsoperatie. En op 25 april kwam „operatie ilauw licht" op gang, uitlopend op de bekende mislukking. Of we echter rg teleurgesteld moeten zijn over dit fiasco is de vraag. et plan was ln grote lijnen als volgt. Acht ingepaste marine-helikopters van het pe RH-53D Sea Stallion, elk in staat 37 nledig uitgeruste commando's te vervoe- n. zouden tegen het invallen van de duis- hiis opstijgen vanaf het vliegdekschip Imitz, op dat moment onderweg van de rablsche Zee naar de Golf van Oman. «fcentig commando's en negentig man Kntmachtpersoneel zouden meevliegen. kbruik makend van de nacht en de gaten U vans radarsysteem zouden de helikop- I fcrs de afstand van 950 km afleggen naar de Ij ngeving van Posht-Badam, in een zout- iter aan de rand van de Dasht-e-Kavir- VMtljn op vierhonderd kilometer ten zuid- f wten van Teheran. Zes C-130Hercules- •Bspottvllegtuigen zouden daar extra ronds tof afleveren. )efect [ort na het passeren van de kusUljn kreeg ®fn van de helikopters te kampen met me pnarusche problemen. De Inzittenden wer- i^en verdeeld over de andere toestellen en lï°e defecte helikopter werd achtergelaten. Deze tegenslag bracht de opdracht nog niet in gevaar, aangezien men twee reserveheli kopters had meegenomen. Korte tijd later kwam een tweede helikopter ln problemen door een zandstorm. Het toestel moest met zUn bemanning terugkeren naar de Nimitz. Aangezien de helikopters langs verschillen de routes infiltreerden, hadden de andere niet met deze zandstorm te kampen Op het ontmoetingspunt werd contact gelegd met de Iraanse gidsen Even later landden de uit Cairo afkomstige Hercules-vliegtuigen, die op vrijwel elke harde ondergrond kunnen landen en stijgen. Vier van de zes helikopters werden volgens plan van brandstof voorzien, waarna bij controle bleek dat nog een helikopter niet meer geschikt was voor verder gebruik. De commandant van de operatie, kolonel Char les Beckwlth, nam contact op met de com mandant van de gecombineerde operatie, generaal-majoor James Vaught, omdat met vijf helikopters de kans op succes erg klein was geworden. Op dat moment werden de Amerikanen verrast door een Iraanse bus met 44 inzit tenden en even later verscheen er nog een tankauto. Deze werd in brand gestoken en de buspassagiers werden onder schot ge houden. Onderwijl moest een helikopter zich over een korte afstand verplaatsen naar een Her cules. De rotor van de helikopter raakte het vliegtuig en vrijwel onmiddellijk stonden belde toestellen ln lichterlaaie Vijf leden van de vliegtulgbemanning en drie mari niers ln de helikopter kwamen om het leven in de vlammen, die nog werden aangewak kerd door de extra brandstof en de munitie ders in de buurt van de ambassade oppik ken en hen naar het afgesproken gebied brengen. Zover zou het echter niet komen. Onopgemerkt Paniek Carter gaf toen toestemming om de red dingsoperatie te staken en kolonel Beck wlth liet het terrein zo snel mogelijk ontrui men om te voorkomen dat nog meer toestel len zouden exploderen. Misschien ls er toen sprake geweest van enige paniek, want men heeft verzuimd de achterblijvende helikop ters en een aantal documenten, plannen en speciale uitrusting te vernietigen. Zou de bevoorradingsoperatie ln de woes tijn goed zijn verlopen, dan zouden de heli kopters nog ln de nacht een tweede ontmoe tingspunt ln de bergen ten oosten van Tehe ran hebben opgezocht. De Hercules toestel len zouden Iran verlaten en op nader bevel terugkeren naar een landingsstrip ten wes ten van Teheran. Achteraf kunnen we vaststellen dat de ope ratie voor een deel met succes ls uitgevoerd. Het vertrek van de Nimitz en het binnen dringen van het Iraanse luchtruim bleef onopgemerkt. Dat gold ook voor de nood landing en het achterlaten van de gestrande helikopter, waarvoor tevoren procedures waren vastgesteld. De keuze van het eerste ontmoetingspunt, een eenzame plek op vUftig kilometer van het door een aardbeving vrijwel geheel ver woeste stadje Tabas, was goed, al hadden de Iraanse gidsen moeten nagaan of de naburige weg 's nachts werd gebruikt. De beperkte uren duisternis zijn optimaal benut; de schuilplaats bij Teheran zou tij dig bereikt kunnen zijn. Het is echter de vraag of deze verplaatsing, uitgevoerd bij een müjoenenstad, onopgemerkt zou zijn gebleven. Na een melding zouden de Iraan se autoriteiten bij daglicht zeker luchtver- kenningen hebben laten uitvoeren. (Overi gens hielden zij rekening met een actie uit het NAVO-buurland Turkije en hadden daarop hun aandacht gericht). De commando's zouden de volgende nacht met vrachtwagens die door Iraanse agenten VrS8Qt6k6nS moesten worden geleverd, naar Teheran rijden om daar de gijzelaars te bevrijden. De helikopters zouden gijzelaars en bevrij- kopters betreft WaarschijnUjk heeft men verzuimd toestellen van hetzelfde type met een even zware belasting onder vergelijkba re omstandigheden een zo grote afstand als 950 kilometer non stop te laten afleggen. Zou dit wel zijn gebeurd, dan zou men immer wel hebben moeten stuiten op soort gelijke defecten als er nu bij drie van de acht helikopters zUn opgetreden. Mogelijk had men dan besloten om de commando's per vliegtuig te droppen. Het vertrek uit Teheran zou dan minder snel zijn verlopen, maar misschien hadden de Iraanse gidsen dit probleem kunnen oplossen. Op zichzelf was de reserve van twee heli kopters voldoende. De vijf uiteindelijk res terende toestellen konden samen 185 man vervoeren, terwijl er behoefte was aan een capaciteit voor 143 (53 gijzelaars en 90 com mando's). Er zouden zelfs nog Iraanse hel pers mee hebben gekund. Vijandig Ten aanzien van de keus van de middelen rijzen vraagtekens, met name wat de heli- Na afloop van de oorlog in Indo-China be sloot het Amerikaanse Congres om de macht van de president te beperken ln die zin, dat hij niet meer naar eigen goeddun ken de oorlog zou kunnen verklaren aan een land. Mede voor dit doel werd ln 1973 de „War Powers Resolution" aanvaard Die bepaalt onder meer dat de president het Congres moet raadplegen voor hij Ameri kaanse troepen naar „een vijandige of po tentieel vijandige situatie" stuurt. Presi dent Carter deed het ln dit geval achteraf, daarbij verklarend dat het niet een militaire actie was maar een reddingsoperatie ln de zin zoals die ook door de Verenigde Naties wordt erkend. Het Congres en de kandidaten voor het presidentschap maakten het Carter niet moeilijk. Een genuanceerder oordeel zou meer op zijn plaats zijn geweest. Niemand vroeg namelijk hoe de bevrijde gijzelaars Iran hadden moeten verlaten. Zoals we ge zien hebben zou dit met de Hercules vlieg tuigen moeten gebeuren. Het lijdt echter geen twijfel of de Iraanse luchtmacht zou hebben getracht dit te verhinderen. Welis waar kampt deze met grote problemen bij voorbeeld het gebrek aan reserve-onder delen maar een aantal F-4, F-5 of F-14 vliegtuigen zou zeker een of meer onbewa pende transportvliegtuigen hebben kunnen neerschieten. Tot de val van de sjah had Iran de grootste en modernste luchtmacht van het Midden-Oosten. Om een mislukking op het laatste moment te voorkomen moest de Nimitz opstomen en met zijn vliegtuigen voor luchtdekking zor gen Een confrontatie met de Iraanse lucht- macht zou vergaande gevolgen hebben ge had. zoals mag worden afgeleid uit de ver klaring van de Sowjet-Unie dat zij niet werkloos zou toezien als het tot een militair conflict tussen Iran en Amerikan zou komen. De ln de „War Powers Resolution" bedoelde „vijandige of potentieel vijandige situatie" was wel degelijk aanwezig. De balans opma kende komt men tot de slotsom dat het wellicht goed is dat deze „reddingsopera tie" vroegtijdig moest worden afgebroken, hoe spijtig dit ook moet zijn voor de gUze- laars, htm familie en het hele Amerikaanse volk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7