Korting op imbtenaren salarissen gaat door Dieren hebben individuele voorkeuren Verslaggever STAD op matje geroepen Juliana mag gratis op Soestdijk blijven wonen g Kt jaar wel de volledige periodiek e Koning wil lever niet AR- jst aanvoeren Marechaussee wil betere uitrusting Nieuwe kaas verovert Nederland! mindcr zout, méér smaak! Regering stelt Tweede Kamer voor: Ontslag dreigt na schenden afspraak Nieuwe Bosch ruitewissers. oorzitter EPV Sver naar PvdA Vooreen heldere kijk op de weg! BOSCH CNV bepleit meer woningen in de premie-huur sector Casino Zandvoort 'Psychiater': het welzijn van varkens en kippen is te meten Onderzoek 'normen' belangrijk Werkende jongeren CNV tegen werk in vierploegendienst Gas mogelijk acht cent duurder Rita IIJDAG 9 MEI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S 3 INGE DUBBELE GRAANJENEVER Relingen waardoor, zoals hij i met het toch al schaafse talent een inaugurele rede over „ge- Onverantwoorde wijze werd ge- en welzij*1- Hoe ieder !t. Ds, Van der Sluijs ziet er niets >m met een verdeelde club met age kwaliteit door te gaan Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het ziet ernaar uit dat de bezuinigingen op de salarissen van ambtenaren doorgaan zoals minister Wiegel (binnenlandse zaken) het wenst. Daarbij zouden ambtenaren dit jaar dan wel normale volledige periodieken krijgen. Het overleg tussen Wiegel en de bonden van ambtenaren is gisteren beëndigd zonder dat partijen dichter bij elkaar kwamen. ISUM (ANP) Minister De van ontwikkelingssamenwer- vlndt het niet verstandig wan- r op de AR-kandidatenlijst voor omende verkiezingen de door het jbestuur als eerste geplaatste ^voorzitter Hans de Boer zou Elen en hij zelf lijsttrekker zou len. zoals een groot aantal ARP- rerenigingen wil. De Koning zei gisteravond voor de NOS-televi- partij is natuurlijk vrij om dat te als het onverhoopt zou gebeu- .vind ik dat jammer en politiek mjiverstoKiig In de lijst moet de breedte van het CDA duidelijk tot jitdnMinf! komen. Zo zou je het Kjsico lopen dat twee ministers uit het lattende kabinet de lijst aanvoeren. W"' ik geef verre de voorkeur aan een pombinatie van bij voorbeeld Van üAgteu De Boer." aldus De Koning. e Koning vindt verder dat het kabi- geen inzet van de verkiezingen it'zijn. Het CDA moet volgens i een verkiezingscampagne voe- die niet slaat op een bepaalde Blitie maar op een bepaalde in- van het CDA in een nader te men coalitie. Koning is voorstander van een itie met de PvdA. ..Zo'n coalitie t het grote voordeel van een ed draagvlak, als men bereid is draagvlak ook te belasten met oplossingen van de problemen. an mij niet voorstellen dat de AR- ■erenigingen meer gehecht zijn een samenwerking met de WD een met de PvdA." aldus De Afgesproken is dat de bonden nu schriftelijk hun advies aan de minis ter zullen uitbrengen over diens voor stellen. Vervolgens ligt de beslissing bij de minister. Alles wijst erop dat de bonden negatief zullen adviseren over de voorstellen voor 450 miljoen gulden nadere bezuiniging op de sala- rispost bij de overheid, en dat de minister die voorstellen vervolgens toch zal doorvoeren. Te betreuren De minister en de bonden hebben nu drie keer vergaderd over deze zaak. Maar volgens de bonden is er geen echt reëel en open overleg geweest. De uitslag stond bij voorbaat vrijwel vast. temeer daar de minister voor zijn voorstellen op voorhand het groene licht had gekregen van de Tweede Kamer. „Een te betreuren situatie", aldus bestuurder Post van de CNV-bond van ambtenaren over het ontbreken van echt overleg. ..Om de echt wezenlijke zaken wordt met een boog heen gelopen." Het enig gunstige van de discussie van giste ren vond hij dat is afgesproken sa men te gaan praten over de wijze waarop het overleg tussen minister en bonden de laatste paar jaar is gevoerd. De vermoedelijke beslissing die Wie gel nu snel zal nemen, houdt voor de ambtenaren in: Volledige periodieken. Lagere werkgeverspremie pensi oenen. Afzien van 0,45 procent salarisver betering uit hoofde van de koppeling van overheidssalarissen aan de CAO- lonen van vorig jaar. Aanscherping van de Bestek-kor tingen zodanig dat de hoogste kor ting van 0.7 perocent per half jaar ingaat bij iets lagere salarissen dan tot nu toe. VALKENBURG (ANP) - De konink lijke marechaussee moet. na de rellen in Amsterdam, ook worden voorzien van beter materieel, betere bewape ning en betere uitrusting. Ook de opleiding en de vorming zullen in het licht van het Amsterdamse geweld opnieuw moeten worden bezien Dat heeft voorzitter Ros van de mare chaussee-vereniging gisteren gezegd op het jaarlijkse congres van zijn organisatie in Valkenburg. De wen sen van de marechaussee zijn later in een telegram aan het kabinet meege deeld. In verband met deze zaak wil de marechaussee-vereniging overleg be ginnen met politie-organisaties om de politietaak door te spreken. vuistje! advertentie 'n Bovenste beste natuurkaas uit het land van Maas en Waal. Volgens de bes |te ambach- telijke tradities jvan verse dagmelk bereid en 25% minder zout dan gebruikelijk. Een traktatie voor de liefhebbers, zowel op^^deboterham als uit het De Maaslandcr; (In de winkels waar het goed kaas kopen is, komt u m vast wel tegen.) Van onze parlementsredactie DEN HAAG Prinses Juliana en prins Bemhard mogen gratis op paleis Soestdijk blijven wonen. De regering stelt dit voor in een wetsontwerp dat gisteren bij de Tweede Kamer is ingediend. Hierin wordt ook voorgesteld de inkomens van het vroegere koninklijk paar met dertig procent te verminderen tot een half miljoen gulden voor prinses Juliana en 240.000 gulden voor prins Bemhard Minister Wiegel (vooraan) met de vertegenwoordigers van de ambtenarenbonden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De hoofdredacteur van STAD/Radio Am sterdam, Leo Jacobs, zal vandaag verslaggever Stan van Houcke om opheldering vragen over de gang van zaken bij een forumdiscussie die woensdagavond is uitgezonden. aovefltentie otere partij beter' 1 w ten ónzer verslaggevers •ENDRECHT Ds. K. van der S. hervormd predikant te Papen- it. heeft het voorzitterschap van Ivangelische Progressieve Volks- "HJ neergelegd Hij meent dat de niet levensvatbaar is gebleken vindt hét onverantwoord ermee te gaan De afgetreden voorzit- lid geworden van de PvdA. in open brief, waarin hij zijn t openbaar maakt, zegt ds. Van luijs dat het tot zijn spijt niet elijk is geweest de EPV als pro- sieve tegenhanger van het CDA tep functioneren. De groei van de »j is ver beneden de verwachtin- gebleven. Bovendien waren er Van Houcke heeft zich volgens Ja cobs niet gehouden aan de afspraak bij die discussie de rellen op 30 april in de hoofdstad niet ter sprake te brengen. Jacobs zei geen antwoord te kunnen geven op de vraag of het gesprek met Van Houcke diens ont slag inluidt. De verslaggever, die eerder in op spraak raakte door zijn reportage voor STAD over de rellen in de Am sterdamse Vondelstraat, zal zich van daag laten vergezellen van de alge meen secretaris van de Nederlandse vereniging van journalisten, mr. G. A. I. Schuyt. Gisteren was Van Houcke de toegang tot de studio ontzegd Hoewel Jacobs gisteren zei dat er geen sprake is van een „rel bij STAD", is het niet uitgesloten dat de redactie in staking gaat. als Van Houcke wordt ontslagen. Bij een discussie over het onderwerp .Anarchisme in de jaren tachtig" liet Van Houcke een actievoerder een open brief aan de burgemeester van Amsterdam voorlezen. Daarin en naar aanleiding daarvan werd toch over de gebeurtenissen op 30 april gepraat. Volgens Jacobs verlangt hij daarover „enige uitleg". Afkerig Twee medewerkers aan het wekelijk se forum, de docent strafrecht Jac van der Meulen en de musicus Hans Dulfer. mochten woensdag niet aan het woord komen. In het verleden hebben zij zich niet afkerig getoond van ongeregeldheden bij de inhuldi ging. Jacobs ontkende dat hij nu al besloten heeft ook in de toekomst van hun diensten geen gebruik meer te zullen maken. De forumdiscussies zullen niet meer in hotel Schiller aan het Rembrandt- plein worden gehouden, maar in het café De Smoeshaan aan de Leidseka- de De eigenaar van Schiller heeft het contract met STAD opgezegd. Vol gens Jacobs was hij toch al op zoek naar een andere locatie, omdat hij het Rembrandtplein minder geschikt achtte. Jaarlijks legt elke ruitewisscr meer dan 100 km af. Op den duur gaat de ruitewisser strepen achterlaten en verminden het zicht langzaam maat zeker. Zo wordt een rit in de regen in werkelijkheid een levensgevaarlijk avontuur Kies daarom minstens eenmaal per jaar voor nieuwe Bosch ruitewissers Deze hebben een dubbelzijdig micro-profiel voor een dubbele werking, alsmede een bijzonder slijtvast wismbber. Voor auto's met een steile achterzijde of combi 's is er een Bosch achterruit wisser. Vraaj; dc brochure Aulopraklijk mei pruklisehe tipscn mlomulie aan hu WILLEM VAN RIJN B.V. aid. Reclaim PoMhus SOOS. 1005 AA Amsterdam Zeker is zeker UTRECHT Het Christelijk Natio naal Vakverbond wil uitbreiding van de woningbouw in de premie-huur sector om te voorkomen, dat de werk gelegenheid in de bouwnijverheid, bij voorbeeld door instorting in de koop woningensector. nog verder zal terug lopen. Door het bouwprogramma in de premie-huursector op te voeren wordt deze ontwikkeling volgens het CNV zoveel mogelijk bestreden, ter wijl de financiële lasten niet helemaal voor rekening van het rijk komen. Het CNV schrijft dit in een brief aan de ministers van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en sociale za ken. Met het voorstel tot gratis bewoning van het paleis wijkt de regering af van de overeenkomst waarbij het Rijk „Soestdijk" destijds van de ko ningin heeft gekocht. Hierin was de bepaling opgenomen, dat het paar er na de troonsafstand zou kunnen blij ven wonen tegen betaling van een huurvergoeding. De belangrijkste reden voor de rege ring om hiervan af te zien is de zeer lange staat van dienst van het voor malige koninklijk paar. Bovendien wordt erop gewezen, dat Juliana en Bemhard een functie in het openbare leven blijven vervullen. Volgens de regering zou wel een huur vergoeding kunnen worden gevraagd, «jiaar dat zou neerkomen op vestzak broekzak. omdat in dat geval de uit keringen aan het paar zouden moeten worden verhoogd. De inkomens van prinses en prins zijn onderdeel van de uitkeringen aan het paar, die respectievelijk 1,3 mil joen gulden en 780.000 gulden bedra gen. Het merendeel hiervan is be stemd voor kosten van personeel, on derhoud van het paleis en represen tatie. De regering verwacht dat het perso neel van paleis Soestdijk. dat nu 114 koppen telt. tot de helft kan worden teruggebracht. Het gaat om perso neel ten behoeve van paleis en tuin, huishoudelijke dienst, secretariaten en garage. De regering kondigt aan dat de personeelsbezetting van de hofhouding nader onder de loep zal Volgens de vakcentrale kunnen woningbouwcorporaties een belang- CfhoiMt PrOliniPr bijdrage leveren aan uitbreiding ö*'11*'!»!. l'IvUfJICI rijke bijdrage leveren aan uitbreiding van bouw in de premie-huursector. Financiële medewerking zou volgens het CNV gevraagd kunnen worden van de pensioenfondsen, die een deel van hun vermogen tegen normale marktvoorwaarden ter beschikking zouden moeten stellen Omdat volgens het CNV desondanks gevreesd moet worden dat de werkge legenheid in de bouwnijverheid terug zal lopen, pleit de vakcentrale in de brief aan de ministers ook voor het opnieuw opzetten van speciaal op het behoud van werkgelegenheid gerich te bouwprogramma's. ZANDVOORT (ANP) Een croupier in het casino van Zandvoort is ge schorst omdat hij busreizen organi seerde vanuit Nederland naar het ca sino in het Belgische Middelkerke Dit heeft een woordvoerder van de Nationale Stichting Casino Spelen gisteren bekendgemaakt. Volgens de woordvoerder is het voor het personeel van de stichting verbo den er nevenactiviteiten op na te hou den. „Nu wij deze man betrapt heb ben. is het logisch dat hij geschorst is Er is een ontslagprocedure ingezet bij het gewestelijk arbeidsbureau." al dus de woordvoerder. Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN Door het massaal houden van dieren heeft de gedachte postgevat dat ze stuk voor stuk verwisselbaar zijn. Alle varkens, kippen of welke andere dieren ook zijn echter niet gelijk. De opvatting, dat de dieren van hetzelfde soort allemaal identieke eisen stellen, leidt tot anti-welzijn. Uit onderzoek is gebleken dat de dieren wel degelijk hun individuele voorkeuren hebben. Dat zei professor dr P. R. Wiepkema. hoogleraar in de ethologie aan de Landbouw Hogeschool te Wageningen. in ngens betekent zijn vertrek niet de EPV op slag verdwijnt.„Er 1 iets bestaan dat zich EPV rot met een wat geringer aantal n (en het was al niet groot) en een lÊjgd bestuur dat toch nog ver- *'il gaan. Ik heb er echter ernstige iels over wat daar de zin nog van zijn". Van der Sluijs voegt hier aan toe ae mislukking met de EPV hem geleerd dat men toch beter zijn in een grotere partij kan leve- Jijuens het op 26 april gehouden Bra is het min of meer tot een gekomen De voorzitter wilde Partijprogramma omgewerkt I> »v»n v'sie werd echter verwor- versterkte hem in zijn me- klne i. in feite geen be- pisrecht had dier een eigen „persoonlijk heid" ontwikkelt, is volgens hem een belangrijk onder werp voor de etholoog, van wie wordt verwacht dat hij optreedt als psycholoog of psychiater van het dier. Het is door intensieve studie van het gedrag van het land bouwhuisdier mogelijk om tot objectieve maatstaven te ko men waaraan de aantasting van het welzijn van de dieren afgemeten kan worden. Sa men met gezondheidsaspec ten moeten de uitkomsten van deze „welzijnsmeting" worden geplaatst tegenover» de economische kanten varr het houden van dieren Volgens Wiepkema is het mo gelijk gewaarwordingen als onbehagen en angst in de ver- klaringen van het diergedrag te betrekken; hij vindt dit zelfs nodig. „Als we aannemen dat dieren een besef hebben van hun omgeving en dat ze gevoelens kunnen ondergaan, dan geven we daarmee een nauwkeuriger uitleg van het begrip ..welzijn", want we moeten er dan immers mee rekenen dat dieren ook kun nen lijden." Omdat de kennis van het huisdier sterk is toegenomen, werd het mogelijk grote aan tallen dieren per bedrijf te houden. In de intensieve vee houderij (bio-industriei kan het dier zijn soorteigen gedrag met meer ontplooien en is te gelijk de band tussen hoeder en huisdier verloren gegaan. Eigen normen Wiepkema wees erop dat die ren niet alleen over zintuigen beschikken, waarmee ze de uitwendige wereld registre ren, maar ook over inwendige „receptoren", die hun infor meren over bijvoorbeeld de hartslagfrequentie of de wer king van de nieren. Zo zijn er receptoren in de hersenen die het dier op de hoogte stellen van zijn lichaamstempera tuur. Is deze lager dan de norm, dan gaat het dier een gedrag vertonen, waarbij warmte wordt geproduceerd rillen of gewoon een behaag lijker plek opzoeken. Soortge lijke regelsystemen treden op bij gedragingen, zoals eten. drinken of slapen Dieren zijn geen onbeschreven bladen, want ze bezitten normen, wen sen en koesteren verwachtin gen ten aanzien van hun om geving. Volgens Wiepkema is er spra ke van welzijn, als het dier de mogelijkheid heeft de facto- .een ernstige aanslag op het kalver-welzijn. ren. die zijn in- en uitwendig milieu uitmaken, in overeen stemming te brengen met de normen, die het heeft Hoe ko- ■men deze normen tot stand0 Een eerste groep is erfelijk bepaald een tweede groep is het gevolg van een leerproces en een derde groep ontstaat door een gebeurtenis in de jeugd van het dier Zo moeten mannetjes van de Noordame- ri kaan se witbrouwgors in de tweede of derde maand van hun leven de volwassen zang horen om dit liedje een jaar later zelf ten gehore te kunnen brengen Bij landbouwhuis dieren zijn dit soort normen nog nauwelijks onderzocht „Voor onze sectie ethologie re den om hier veel tijd aan te besteden. Het lijkt niet uitge sloten dat we langs deze weg beter inzicht kunnen krijgen in onder meer de oorzaken van abnormaal gedrag bij vol wassen varkens en kippen Zo zou ik me kunnen voorstellen dat er normen zijn voor de hoeveelheid speelgedrag die een opgroeiend dier moet heb ben vertoond, om zich later normaal volwassen te kunnen gedragen." aldus professor Wiepkema Ernstige aanslag Afwijkingen van de erfelijk vastgelegde normen worden door hem als zeer nadelig voor het dierlijk welzijn be schouwd. In tegenstelling tot de twee andere categorieën liggen deze normen immers zo goed als onwrikbaar vast. Bij deze normen kan ook gedacht worden aan ontwikkelings programma's, bij voorbeeld een programma dat voor schrijft hoeveel tijd per dag een pasgebcren kalf moet be steden aan zuigen, lopen en spelen. „Wordt zo'n program ma onmogelijk gemaakt, zoals bij kistkalveren het ge val is. dan is er sprake van een ernstige aanslag op het kal ver-welzijn. De dieren gaan dan over tot het steeds her haald uitvoeren van ogen schijnlijk zinloze bewegin gen.' Dergelijke dingen ziet men ook bij jonge chimpan sees. die zeer vroeg van hun moeder gescheiden zijn en daarna kunstmatig worden opgevoed. worden genomen, nadat koningin Be atrix zich in Den Haag heeft geves tigd. Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT Ook Werkende Jeugd CNV heeft protest aangetekend tegen het voornemen van minister Albeda van sociale zaken om werklozen te verplichten werk te aanvaarden in volcontinu-dienst. De jongeren wij zen ook woon-werkverkeer dat langer dan twee uur per dag duurt af. In een gisteren uitgegeven verklaring zeggen de Werkende Jongeren het onjuist te vinden dat de minister heeft besloten tot een verruiming van het begrip passende arbeid zonder daarbij eerst de mening te vragen van werknemers en werkgevers Vooral het feit dat werklozen, die in dag dienst hebben gewerkt, straks ook werk in vier-ploegendiensten moeten accepteren, ontmoet verzet bij de CNV-jongeren. Zij wijzen erop dat vooral jongeren de dupe kunnen wor den van deze maatregel. „De nadelen van de vier-ploegendienst voor de be trokken werknemers zijn bekend." schrijft Werkende Jeugd. „Naast de ongunstigs invloed op de gezondheid leiden ploegendiensten tot een geringe betrokkenheid van deze werknemers bij het algemene bedrijfsgebeuren. terwijl ook de mo gelijkheden om aan het maatschap pelijk leven deel te nemen afnemen." De plannen van Albeda zullen vol gens Werkende Jeugd leiden tot een toenemend verzet van jongeren tegen de slechte arbeidsomstanigheden en de lage kwaliteit van het werk in de onderneming. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Als de stijging van de olieprijzen zich nog voortzet, lijkt het niet onwaarschijnlijk dat de prijs van het gas in januari 1981 ongeveer acht cent zal stijgen. Dat meent de Konin klijke Vereniging van gasdistributie bedrijven in Nederland (Vegin). Het klein verbruikerstarief zou dan onge veer 47 cent inclusief BTW worden. De Vegin baseert deze veronderstel ling op het met de Gasunie gesloten contract. De vereniging verzet zich tegen suggesties dat de prijsstijging begin volgend jaar zeventien cent zal zijn. De suggestie van de prijsstijging van zeventien cent werd tijdens een voor dracht in Rotterdam gedaan door het CDA Tweede-Kamerlid drs M. van Rooijen, oud-staatssecretaris van Fi nanciën. Hij is daarbij kennelijk uit gegaan van een koppeling van de gasprijs met huisbrandolie, maar dat is volgens de Vegin niet juist. Ook de minister van Economische Zaken is tijdens het Kamerdebat van 5 maart uitgegaan van een koppeling van de aardgasprijs met huisbrandolie „l* kunt beter ook wat pijnstiller voor pap kopen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3