Baas in eigen keus Lutheranen vrijgestelde denken over president Avonturen met het gebed Herdenking 450 jaar Lutherse belijdenis Trouw Devies voor gereformeerde vrouwen: Dominees op kraambezoek Educatief centrum mag niet meer Meer leden bij vereniging voor ongeboren kind Protestantenbond wil niet in IKV VANDAAi VRIJDAG 9 MEI 1980 TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In een inspirerend betoog heeft de Kampense theoloog dr. J. T. Bakker de gereformeerde vrouwen op hun jaarlijkse ontmoetingsdag gisteren opgewekt in alle verwar ring hun hart altijd maar als kompas te gebruiken en te handelen volgens het bijbelwoord „De liefde doet de naaste geen kwaad". Het thema van deze dag in de Haagse Houtrusthallen. die door circa 3500 vrouwen werdbezocht, was „En de vrouw die kiestEn voor welke keus ook gereformeerde vrouwen ge steld worden was door een groep da mes op het podium aanschouwelijk gemaakt voordat prof. Bakker aan het woord kwam: gezin of andere samenlevingsvormen. Meer welvaart of een stapje terug. Voor of tegen bewapening. Part-time baan of vrij willigerswerk. Vroeger was het zoveel makkelijker zei prof Bakker. Je hoorde tot een bepaalde bevolkingsgroep en daar mee was je keus in een heleboel din gen al gegeven. Nu zijn we „baas in eigen keus". Maar tegelijk ervaar je die keuzevrijheid als beangstigend, zoveel komt er uit heel de wereld op je af Je zou er dol van worden. We kunnen ons de weelde van de naïviteit niet veroorloven. Wij moe ten in de war raken, want de wereld is zo verwarrend. Daar moeten wij door heen. Wij kunnen en mogen niet doen of alles eenvoudig is. En prof. Bakker zei het zal ook nooit meer eenvoudig worden. En wie dë zaken denkt op te ConCrê€t lossen met de gemeenteplaats „als we maar genoeg geloof hebben", maakt zich volgens hem schuldig aan vroom" bedrog. blijven zien. Er is geen gebod dat de Heer ons gegeven heeft dat niet tot doel heeft ons te leren leven en te laten leven. Mensen zijn geen dingen en mogen nooit tot dingen gemaakt worden. Om niet overspannen te raken en toch verantwoord te kiezen moeten wij wel bij Jezus beginnen, zei prof. Bakker. Hij zegt: „Mijn juk is zacht en mijn last is licht". Dan wordt de last dat wij niet durven en kunnen kiezen van ons afgenomen. En dan gaf prof Bakker de raad voor al het hart te volgen en mensen te Wij plakken etiketten en praten over De gastarbeider. De Surinamer. In het evangelie is het net andersom. Daar worden problemen terugver taald tot concrete mensen die op onze weg geplaatst worden. Dan gaat het niet om „het hongerprobleem", maar om mensen die honger hebben. Verder zijn nodig: kennis van zaken en durf Want als wij zo kiezen blijven de conflicten niet uit. Of het nu om het IKV gaat of om een boycot van outspan-sinaasappels. Daar moeten we ook als kerk doorheen, als het maar gaat volgens het bijbelwoord: ..Aanvaardt elkaar zoals Jezus ons aanvaard heeft". Het mag in de kerk niet zo zijn dat wij uit angst voor ruzie niet meer durven kiezen. Wij zullen moeten leren zakelijke conflic ten tot op de bodem uit te vechten zonder elkaar als mensen af te schrij ven, aldus prof. Bakker. Zijn toe spraak werd 's middags in een forum gesprek verder uitgediept. Het is de bedoeling dat de gerefor meerde vrouwen zich in hun plaatse lijke gespreksgroepen de komende twee jaar met deze zaak blijven bezig houden. Het nieuwe jaarthema i6 „Een mens zijn op aarde", centraal zal daarbij staan het synoderapport 166rOOCK6n COpi6F6n „Menselijk omgaan met elkaar". Van een medewerkster WINTERSWIJK Kraam bezoek komt sinds kort weer voor op het afspra- kenlijstje van hervormde predikanten in de Achter hoek. De band met jonge ouders strakker aanhalen of herstellen moet vanaf het prilste begin de geloofs zin wekken bij het opgroei ende kind. Dit besluit is genomen na behan deling door de Kerkeraad van Winterswijk van een rapport waarin gegevens zijn verzameld over jongeren tussen 16 en 21 jaar. In deze gemeente zijn vorig najaar 1316 uitnodigingen verstuurd om de catechisaties te bezoeken. Slechts 158 jongeren bleken hier voor interesse te hebben. Jeug- douderlingen hebben daarna 169 ..wegblijvers" bezocht met een en quête-formulier, dat in de meeste gevallen samen met de jongere is ingevuld Daardoor ontstond vaak discussie, waardoor de kerkeraad een beter inzicht denkt te hebben gekregen in de motivatie van de jeugd. Ouders die zelf wel werden gedoopt en op catechisatie waren, maar voor wie het geloof verder weinig inhoud heeft, klagen dat hun kinderen niet meer naar cate chisatie willen. „Je wordt er toch nooit slechter van." zo vinden deze ouders. Maar een van de on dertekenaars van het rapport, ds. G. Stegeman. waarschuwt voor de onplezierige ontdekking later, dat iedere belangstelling voor het ge loof bij het kind blijkt te ontbre ken, omdat er thuis nooit iets aan gedaan is. Met het kraambezoek aan jonge ouders en het uitreiken van de kinderbijbel hopen de kerkleiders de belangstelling voor geloof en kerk weer aqn te wakkeren en het geloof weer meer als gezin te doen beleven. De hervormde gemeente probeert hierover een gesprek ook met de gereformeerden op gang te brengen. De paus werd in Kenia met de traditionele attributen van een stamhoofd getooid. Inmiddels is hij in Ghana aangekomen waar hij vandaag de aartsbisschop van Canterbury, Robert Runcie, zal ontmoeten. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Op 25 juni zal het voornaamste belijdenisge schrift van de Lutherse kerk, de Augsburgse confessie 450 jaar bestaan. Deze belijdenis werd op 25 juni 1930 voorgelezen op de Duitse Rijksdag te Augsburg. De oude en de nieuwe presidente van de gereformeerde vrouwen bond. Links mevrouw D. de Jong-Bakker en rechts mevrouw M. Toren-Slager. Gisteren trad de presidente mevrouw D. de Jong-Bakker uit Aalsmeer af. Negen jaar zat zij In het bestuur van de gereformeerde vrouwenbond, waarvan zes jaar als presidente. Haar plaats werd ingenomen door me vrouw M. Toren-Slager uit Ben- nekom. ALMELO (ANP) De Stichting Edu catief Centrum in Hengelo mag geen studieboeken over metaalbewerking van de uitgeverijen Stam en School- pers BV meer copiëren. Dit heeft de president van de rechtbank te Almelo gisteren bepaald bij het vonnis in het kort geding dat de uitgeverijen Stam technische boeken BV en Schoolpers BV te Culemborg tegen de stichting hadden aangespannen. Het centrum copieerde hele katems uit ongeveer dertig boeken van deze uitgeverijen en stelde die tegen beta ling ter beschikking van het vorig jaar gestarte project „kort middel baar beroepsonderwijs". Dit feit zal in een bijzondere kerk dienst in Amsterdam worden her dacht. zondag 1 juni "s middags om half vier in de Oude Lutherse Kerk aan het Spui. Deze kerkdienst zal uitgaan van de synode en krijgt nog een extra tintje omdat dan tegelijk ook voor de 25ste maai de Lutherse kerkkorendag wordt gehouden. Kerkkoren gesteund door muziekin strumenten. zullen een feestelijk ge beuren waarborgen. De president van de Lutherse synode ds. W. Bleij en prof. dr. C. W. Mönnich zullen het woord voeren. De Rijksdag van Augsburg was door keizer Karei V belegd met de bedoe ling om door overleg een einde te maken aan de kerkelijke geschillen in het Duitse rijk. Er leek hoop dat het zou kunnen komen tot herstel van de kerkelijke eenheid tussen rooms-ka- tholieken en protestanten. Luther zelf kon niet komen omdat hij in de ban was. Maar zijn vriend en naaste medewer ker Melanchton stelde 28 artikelen op ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De evangelisch-lutherse kerk overweegt om het instituut van „kerkpresident" in te voeren, een functionaris die geheel of grotendeels vrijgesteld zal zijn voor het bestuur van de kerk Voornaamste argument Is dat de hui dige werkwijze niet meer is vol te houden Het dagelijks bestuur van de lutherse kerk (die synodale commis sie) bestaat uit elf mensen, zes predi kanten en vijf niet predikanten, die dit werk allemaal moeten doen in hun vrije tijd. Alleen de president, ds. W. Bleij. is voor twee dagen in de week vrijgesteld waarin opganoman: De Rotter dammer. met Dordta Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur ing. O. Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel 020-913456 telex 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Credietban» Rekenmgnr 23 00 12 574 Gemeentegiro Amsteraam X11000 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tet 010-115588 (abonnementen en bezorgmg) tel 010-115588 (redactie) tel 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) tel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORO/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen Per maand f 16,98 Per kwartaal 50,95 Per half laar 101.90 Per jaar 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19.30 van maandag t/m vrijdag Op zondag van 18-20 uur tefet 020- 913456 Opgave mtm-advertenhes tel 020-936868 of schriftelijk aan Mim-Adv afdeling, postbus 433. 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzingen uitsluitend schrif telijk aan onze Amsterdamse Het werk neemt voortdurend toe. De synode besloot in 1973 „met schroom" te kiezen voor een zelfstan dig voortbestaan van de lutherse kerk Dat heeft zo zijn consequenties. Binnenkerkelijk vragen gemeenten, financiën en personeel steeds meer aandacht. De interkerkelijke en in ternationale contacten worden inten ser. Daarbij wordt van de synodale commissie steeds vaker een ant- woord verlangd op vragen uit de maatschappij. De synode ging gisteren akkoord met de gedachte om een oplossing te zoe ken in een samenvoeging van de voorbereidende en uitvoerende taken van president en secretaris in één hand die dan voldoende vrijgesteld zou moeten worden. In de najaarszit ting zal hierover een eerste rapport te gemoet kunnen worden gezien. Mentale druk Het bijna voortdurend bezig zijn met het werk voor de kerk betekent een permanente mentale druk. Ook gaat dat werk de nodige diepgang missen. Het slijtageproces in de synodale commissie is zeer hoog, zei Bleij die deze spanning op den duur demorali serend noemde. „Het is te gek als je nog maar zes vakantiedagen over houdt voor je gezin". We willen als luthersen volledig kerk zijn maar zoals het nu gaat kunnen wij dat niet. Ds. Bleij schatte dat momenteel 45 pet. van het werk dat de synodale commissie zou moeten doen blijft lig gen of wordt gedaan met de natte vinger. Niemand in de synode was tegen het voorstel, alleen hadden sommigen hun vragen over de bekostiging. Wel iswaar is de financiële positie van de lutherse kerk beter dan een paar jaar geleden. De bijdragen van de ge meenteleden zijn behoorlijk omhoog gegaan. Maar de pensioenvoorziening voor de predikanten geeft nog wel zorg. Prof. dr. J P. Boendermaker ver wachtte overigens dat een goede „kerkpresident" zijn eigen salaris wel eens mee zou kunnen brengen. Het ledental van de lutherse kerk blijft nog wel dalen. Eind-1979 waren er 15804 belijdende leden en 18194 doopleden (1978 respectievelijk 16468 en 18773) in eenenzestig gemeenten. Nieuw systeem De synode aanvaardde enkele kerk ordewijzigingen waardoor onder meer de verkiezing van synodeleden veranderd wordt. Het stemmen per gemeente is vervangen door een one person-one vote systeem. Daarmee is de lutherse kerk de enige waar de synode rechtstreeks door de gemeen teleden gekozen wordt. Het nieuwe systeem van de synodale commissie verandert, zodat nu de niet-predikan- ten in de meerderheid komen (vijf predikanten, zes niet-predikanten). Over de vertegenwoordiging van de evangelisch-lutherse kerk in de pro testantse stichting voor verantwoor de gezinsvorming (PSVG) nam de sy node nog geen besluit. De huidige vertegenwoordiger, de arts C. Masch- haupt vond deze vertegenwoordiging niet meer zinvol omdat de PSVG nu heel ander werk doet dan bij haar oprichting in 1957. Een commissie werd ingesteld die de synode op dit punt volgend Jaar zal adviseren In zijn vonnis bepaalde de president verder dat de stichting alle nog in voorraad zijnde katems aan de uitge vers moet afgeven. Aan alle streek scholen voor beroepsbegeleidend on derwijs en aan instellingen die mee doen aan het kmbo-project, moet me dedeling worden gedaan van het von nis. Wanneer het educatief centrum de opgelegde verplichtingen niet na komt, moet het aan elk der uitgevers een dwangsom van 2.500 gulden per dag betalen. door dr C RIJNSDORP Een boekje over het gebed kan men niet recenseren. Dr Else Atie Franken-Duparc heeft zo'n werkje geschreven. Het heet Avonturen met het gebed, met een inleiding van prof. dr J. P. Boendermaker. Het is een uitgave van Ten Have te Baam, telt 109 blz. en kost 12,50. Graag wil ik het ter lezing en over denking aanbevelen. De aard van het onderwerp brengt evenwel mee, dat UTRECHT (ANP) De anti-abortus- beweging in Nederland maakt vol gens de voorzitter van de vereniging ter bescherming van het ongeboren kind een periode van versnelde groei door. Het ledental van deze vereni ging steeg van zevenduizend naar tienduizend. De vereniging legt de klemtoon op professionele hulp aan ongewenst zwangere vrouwen. Zij slaagde in 1979 in tweemaal zoveel gevallen als het Jaar ervoor zwangere vrouwen hun kind te laten voldragen en vaak ook het zelf te accepteren. De vereniging ter bescherming van het ongeboren kind is één van de acht samenwerkende anti-abortusgroepen in Nederland. Zij heeft de beschik king over een centraal bureau in Amersfoort, 62 werkgroepen in het land en tweehonderd gastgezinnen. De vereniging geeft op scholen voor lichting bij wijze van preventieve hulpverlening. Auschwitz paviljoen op 22 juni geopend Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Minister Garde niers van CRM opent op 22 juni het Nederlandse Auschwitz paviljoen in het voormalige concentratiekamp te Auschwitz. Naar aanleiding hiervan organiseert het Nederlands Ausch witz Comité een reis naar Auschwitz voor degenen, die de opening willen bijwonen. De kosten van de (vlieg)- reis worden geschat op zeshonderd gulden. Inlichtingen: mevrouw E. Furth, Diemerkade 43, Diemen 1111 AC. teL 020-905310. men er anders over moet schrijven dan op de gebruikelijke manier. Bid den voltrekt zich bulten de publici teit om en een uitgegeven geschrift over het gebed treedt nu eenmaal in de openbaarheid. In het onderhavige geval is dit een winstpunt, omdat men hier te doen heeft met een op merkelijk geval dat ruime bekend heid verdient. Maar dat betekent niet, dat een aankondiging het karak ter kan aannemen van een waarde oordeel. Wel hebben onze lezers recht op wat informatie, aangevuld met een paar opmerkingen mijnerzijds. Boerderijtje De schrijfster studeerde te Amster dam klassieke letteren en theologie. Zij was werkzaam op Bali en in vluch telingenkampen ln Oostenrijk. Vier jaar diende zij de doospgezinde ge meente Rottevalle-Witveen als predi kante. 8indsdien heeft ze, samen met haar man, een verbouwd boerderijtje als „aparte plek voor het gebed" inge richt onder de naam Heliatros. Wat is hier het opmerkelijke? Iemand uit een godsdienstloos gezin voelt zich aangetrokken tot het bidden als handeling. Dit neemt gestalte aan in het Onze Vader, dat om zo te zeggen de toegangspoort gaat vormen tot de hele christelijke gedachten wereld. Het bidden heeft hier duidelijk het karakter van een specifiek charisma. In een verder stadium is er een erva ring van stralende bewustwording en verlichting. Merkwaardig aan die ge- bedsgave is de verbondenheid met een bepaalde plek in het huis, waar bij voorkeur gebeden wordt, een soort „Herrgottsecke". Deze trek die mij persoonlijk volkomen vreemd Is speelt bij de schrijster zo duide lijk mee. dat dit op den duur wel moést leiden tot het betrekken van een speciale behuizing, waar het bid den bijna lokaal bepaald wordt. Een tweede opvallende trek is, dat dit gebedsleven gepaard gaat met een opmerkelijke sociaal-pastorale acti viteit. Prof. Boendermaker wijst hier op in zijn Woord Vooraf en zegt: „Ook van het misverstand als zou een con centratie als wij hier ontmoeten ge steld mogen worden tegenover het actieve leven blijft hier niets heel. DEN HAAG (ANP) Mr dr C. Berk houwer, een der oudste leden en oudvoorzitter van het Europese Parlement, wil dat een „Europese orde van verdienste" wordt ingesteld. In vragen aan de commissie, het „da gelijks bestuur" van de gemeen schap, herinnert hij eraan dat alle EG-landen ordes van verdienste ken nen, maar sommige staan op het standpunt dat hun nationale decora ties niet aan Internationale ambtena ren kunnen worden uitgereikt. Heel terloops wordt even dat vluchte lingenwerk genoemd. Ik weet nog wel hoe dat toen ging, zij versleet er bijna aan, maar het deed niets af van de „avonturen met het gebed". Integen deel. Ook nu nog laat dat wat zij voor mensen doen kan haar geen rust." Men wordt hier wel duidelijk herin nerd aan wat Paulus zegt over de verscheidenheid van gaven. In een tijd dat het bidden veel van zijn vroe gere vanzelfsprekendheid heeft verlo ren, treft men hier een gebedsconcen tratie aan die te meer opvalt omdat ze niets kloosterlijks heeft. De lezer van dit boekje ervaart tegelijkertijd een aantrekking die met bewonde ring gemengd is, én een soort be vreemding omdat de eigen praktijk in de loop van de Jaren een ontwikke ling heeft doorgemaakt die in veel opzichten verschilt van wat men hier te lezen krijgt. Wat de zaak alleen maar boeiender maakt. Boenderma ker zegt: „Laat ik niet te veel op dit spannende verhaal vooruitlopen. Lees het, ga dit stuk met haar mee, ontmoet Intussen vele anderen, ik denk dat u daama bemoedigd zelf verder gaat." ADVERTENTIE SPECIALE VAKANTIE AANBIEDING MET 100.- EN MEER KORTING Heeft u nog geen vakantie besproken? Benut nu de kans. onze rederij geeft ons deze korting op de nog niet verkochte hutten. 5 juni 9-daagse Rijnreis o.l.v. ds. G. de Vries te Heerde van 885.- 860.- 830.- voor1 slechts 730.- p.p. 21 juni 12-<*aagse-RiJnref« oSv. 'cfs.B. kamp te Keateren van 1260.- 1225.- 1190.-voor 1090.-. Haast u, er zijn nog enige hutten beschikbaar. Op zondag wordt niet gevaren en is er 2 x een godsdienstoefening. reisgids: Intarttrfcen» i Slaak 30,3061 CS Rotterdam Tel. 010-115339-114197 of etuur een briefkaart zonder postzegel naar: Machtiging 1105, 3000 WB Rotterdam. die als Augsburgse confessie bekend zijn geworden. Hij formuleerde ze zó dat ze een reeële basis konden vor men van een godsdienstvrede. Hij benadrukte vooral wat beide partijen gemeenschappelijk hadden. Luther zelf was er dan ook maar matig tevreden over. Hij schreef van uit zijn ballingsoord de Koburg dat hij zulke voorzichtige pasjes niet ma ken kon. Het resultaat was echter volkomen everechts. Er kwam geen verzoening maar wel werd de Augsburgse Con fessie het herkenningspunt voor al wat Luthers wilde heten. De laatste tijd is er. vooral in Duits land, rondom dit belijdenisgeschrift veel contact geweest tussen rooms- katholieken en lutherse theologen. De gedachte werd geopperd dat het een groot oecumenisch gebaar zou zijn wanneer de r.k. kerk alsnog bij gelegenheid van dit jubileum, de Augsburgse Confessie zou onder schrijven. omdat er goed beschouwd eigenlijk geen dingen in zouden staan die voor de r.k.-kerk onaanvaardbaar zouden zijn. Maar zover is net ook nu niet geko men, net zomin als in 1530. Wel zullen y'er volgende maand in Duitsland gro te herdenkingsplechtigheden worden gehouden. In Nederland is een herdenking op grote schaal niet aangeslagen, stelde ds. Bleij enigszins tot zijn teleurstel ling vast. Daarom blijft het bij de ene kerkdienst in Amsterdam. Verder zal nog in november een boek van prof. Mönnich verschijnen over „Vierhon derdvijftig jaar Augsburgse Con fessie". RENKUM (ANP) Het hoofdbe stuur van de Nederlandse Protestan tenbond (NPB) heeft verklaard dat de NPB geen relatie zal aangaan met het interkerkelijk vredesberaad omdat de eenzijdige opvatting van het IKV in strijd is met de doelstelling van de NPB. Dit schrijft het hoofdbestuur in „Ruimte", het maandblad van de NPB, in antwoord op vragen van een gesprekskring van de afdeling Ren- kum van de bond. Het hoofdbestuur wijst er op dat de NPB een veelvormige geloofsgemeen schap is, die het best gekarakteri seerd kan worden met de term „religi eus humanisme". Deze pluriformiteit vereist een zeer grote mate van ver draagzaamheid en maakt keuze voor één bepaalde visie onmogelijk. Van uit dit gegeven, aldus het hoofdbe stuur van de NPB, vormt de bond wel een geschikt ontmoetingspunt voor mensen die over kernbewapening wil len praten, maar de NPB kan niet optreden als actiegroep of zich achter een actiegroep stellen. Het IKV strijdt voor één bepaalde oplossing en gedraagt zich daarin als een actie groep. Vandaar dat de NPB niet kan meedoen in het IKV. WOORDEN VOL KILHIELD Vandaag gaat het over het antwtAu; van de oudste zoon aan de vadert ,1 diens uitnodiging om bij hem te komen. We lezen: „Maar hij antwoordde en zei tegen z'n Zie, zoveel jaar heb ik u al g< en nooit heb ik uw gebod overtrej maar mij hebt u nooit een geitebt gegeven om het met mijn vriendt vrolijk op te eten." (15,29). Ditstd over de oudste zoon valt op door) telkens herhaalde „maar". Het. bijna hard tegen hard. De gTote" liefde van de vader wordt beantwoord met een even grote onbehoorlijkheid. En dan nog vit een droevige soort. De zoon somti een en ander op. Hij heeft nu al zoveel jaar z'n vader gediend ahi slaaf, want zoiets staat er. August] Strindberg beschrijft in „Infi verschrikkelijke ervaringen vas jaren van verwarring. „Wat moetl doen?" schrijft hij. „Me voor God verootmoedigen? Maar het is een belediging om de Allerhoogste tol] een plantage-eigenaar te vet die over slaven heerst." Toch we zoiets in de woorden van de oudste zoon. Hij heeft *t niet 01 vader, maar over een eigenaar slaven. De verhouding tussen dit twee is geregeld via geboden, d*e niet overtreden mogen worden. E: hij heeft het zelf prima bijgehi Zoals hij ook genoteerd heeft dtll nog nooit een bokje gekregen om men z'n vrienden feest te vien Woorden vol kilheid. Die jongste zoon mag dan in een ver land geweest zijn, deze zoon vlakbij hoi is zo mogelijk nog verder weg. Zo |/j klinken zijn woorden. Er gaapt ec£v geweldige kloof tussen hem en ri vader. Er is nergens een kier te ontdekken in dit gesloten lichtl huis. Een mens als een donkere bunker. Zelf onthult hij zijn bestu in deze troosteloze woorden. VOORBUGANGE Beroepingswerk JS om tijbi tijvi !le NED. HERV. KERK Beroepen te Rijssen (toez C. Ven Amsterdam; te Strijen: J. Proniper Marken. (is Afscheid op 11 mei van Bloem daal: J. Boersma ber. te Zeist; t Anna Paulowna (in een herv. p* p; dienst) A. M. Kalkman (pastoraat Buitenhof) te Amstelveen-Buitei dert; van Dordrecht: P. M. MenS wegens emeritaat (per 1 juli); i Nijverdal: A. M. v.d. Neut wd emeritaat; van Hoogersmilde (a 1.9.79 werkzaam als bijstand inkten pastoraat): L. Hooyer, krach overgangsbepaling 277E. Intrede te Heerlen: D. Kruyt, Groningen; te Heukelum: R. Vries, kand. te Driebergen; te nendaal (deelgem. Sola Fide): P. ners uit Zeist; op 15 mei te Tonge: J. v.d. Bom uit Giessei Nederhardinxveld (krachtens gangsbepaling 277E). GEREF. KERKEN Beroepen Wolvega: W. Schuunnit Middels turn; te Heerenveen: R Wind legerpred. te Ennelo. K ln It Beroepbaar: F. v.d. Pol, Jan van) ed keistraat 90, Kampen Afscheid van Nieuwerbrug a.d. R; L. J. Koffeman ber. te Oss; vanB zum Cs morgens) en Van Schamep m turn Cs avonds): C. J. Verhoven bet Haarlem Noord. Intrede te Voorburg (pastoraat dl konessenhuis): R. J. A. Hanenl uit Eindhoven; te Brussel (ver. j van België): H. van Tilburg Zwartsluis. Aangenomen naar Amsterds Noord: J. Bezemer te Ter Aar. GEREF. GEMEENTEN Afscheid op 15 mei van Rott Zuid: H. Hofman ber. te Gorinche Beroepen te Oud-Beijerland: Moerkerken te Nieuw Beijerland. Bedankt voor Emmeloord: D. Hl kenberg te Lisse. :tenJJ Gereformeerd protest bi president van Taiwan LEUSDEN (OKN) De zending» de gereformeerde kerken heeft bi) president van Taiwan geprotesta tegen een golf van arrestaties ind land, eindigend met de gevangen ming van dr C. M. Kao, secret*! generaal van de presbyteria» kerk. Oorzaak van de vervolging dat met name deze vrij kleine het opneemt voor herstel van de m senrechten en andere democrat!# vrijheden in dit land. Wereldraad bezorgd over prijs medicijn GENEVE (ANP) - De christen) gezondheidscommissie van de reldraad van kerken heeft een r gedaan op de kerken in de wereld zich in te zetten voor gezot heidsprogramma's. Voortschrijden inflatie, dreigende schaarste van n dicamenten, door multinationale maceutische bedrijven bepaalt steeds stijgende prijzen op de n» cijnmarkt hebben volgens de cd missie geleid tot verslechtering de medische verzorging in de de«e wereld. Volgens de commissie zoV de kerken kunnen zoeken naar lijkheden om meer gebruik te van ter plaatse gevonden of gei ceerde geneesmiddelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2