Adviseurs aan banden gelegd Basketbalteam kent nu tekortkomingen Armoe ziet Nieuw-Zeeland af van boycot Eerste profzege Theo de Rooy mensen in de sport Betaald voetbal zet commerciële arbeidsbemiddeling op dood spoor Afstraffing tegen Italië komt hard aan In Ronde van Romandië Henk de Jonge trainer Cambuur Leona Horvath mag terugkeren VRIJDAG 9 MEI 1980 SPORT TROUW/KWARTET P 19 RHS 21 door Matty Verkamman AMSTERDAM Morgen zal blijken of de voorkeur van de leiders in het betaalde voetbal al dan niet uitgaat naar (eindelijk) normale arbeidsverhoudingen binnen deze prof- sport-sector. Tijdens de algemene voorjaarsvergadering in Zeist krijgt men de gelegenheid om via een simpele regle mentswijziging voorgoed af te rekenen met makelaars die de afgelopen jaren met hun bemiddelende rol in transfers aan zienlijke kapitalen aan het armlastige profvoetbal hebben onttrokken. De clubs hebben dit kwaad op onbe grijpelijke wijze laten voortwoeke ren. In hun egocentrisch en opportu nistisch gedrag hadden zij slechts oog voor de aangeboden „koopjes", waarbij gemakshalve voorbij werd gegaan aan de opgefokte arbeidson rust (veel transfers betekenden veel verdiensten voor de makelaars) die zich een volgende keer gemakkelijk tegen hen kon richten. Belang Gesteld mag dan ook worden dat voetbalmakelaars nooit het belang van het profvoetbal hebben gediend. Integendeel, zij werkten prijsopdrij- zorgden voor spanning op de narkt en dachten louter aan de eigen portemcnnaie. Dat die bij tijd en wij- aardig werd gevuld staat vast en was feitelijk te danken aan het regle ment betaald voetbal Met betrekking tot transfers wordt in art. 36 van dat reglement, commercië le le arbeidsbemiddeling verboden, 1 maar in juridische zin is dat artikel niet waterdicht gebleken. Het bureau Inter Football dat in Ne derland de laatste vijf jaar tal van activiteiten op de voetbalmarkt ont wikkelde. kon op grond van die leem te in het reglement onlangs een suc cesje vieren. Bij gebrek aan bewijs oordeelde de rechter dat het bureau van directeur Maarten de Vos de vijf tig jaar oude wet op de arbeidsbemid deling niet heeft overtreden. Hiep- hiep-hoera, zal het op de Amstelveen- se burelen van IF hebben geklonken; een Juichkreet die door enkele IF- gezinde dagbladen van ganser harte werd overgenomen. Die zege kan evenwel de waarde van een pyrrus-overwinning krijgen, wan neer het betaalde voetbal akkoord gaat met een voorgestelde wijziging van artikel 36. Het gaat hier om een veel strengere omschrijving van ar beidsbemiddeling, die aan een bu reau als Inter Football, maar ook aan anderen geen ruimte meer biedt. Het nieuwe artikel komt uit de hoek van de Stichting Arbeidszaken Betaald Voetbal (SABV), die drie jaar geleden door alle groeperingen binnen het profvoetbal in het leven werd geroe pen teneinde een normaal arbeldsver- keer te bevorderen. In Trouw van 2 februari onthulde stichtings-voorzit- ter mr. Jan Masman al dat werd ge werkt aan een verscherping van het bewuste artikel 36. Masman toen: „In samenwerking met het sectiebestuur en de reglementscommissie van de KNVB zijn we aan een nieuwe formu lering bezig. Die komt er zonder twij fel voor de voorjaarsvergadering." Streng Masman zei toen verder dat de nieu- JAN MASMAN: (een ruimte voor onbevoegde adviseurs. we tekst zou worden geënt op het strenge artikel 10 van het FIFA-regle ment dat in transferaaken geen enke le ruimte biedt aan onbevoegde advi seurs. Drie maanden later blijkt die tekst nu inderdaad op de spelregels van de wereldvoetbalbond te zijn af gestemd. Letterlijk luidt de voorge stelde tekst nu: Lid 1: Het is verboden bij de totstand koming en/of wijziging van een ar beidsovereenkomst tussen een werk gever en een werknemer in het be taalde voetbal gebruik te maken van de diensten van een natuurlijke en/of rechtspersoon die geheel dan wel ge deeltelijk beroepsmatig activiteiten op dit specifieke terrein pleegt te ontwikkelen. Lid 2: Het in lid 1 van dit artikel omschreven verbod geldt niet ten aanzien van door erkende vakorgani saties daartoe bij het bestuur aange melde en als zodanig door het be stuur erkende personen alsmede ten aanzien van natuurlijke en/of rechts personen aan wie het bij of krachtens de wet is toegestaan op dit terrein werkzaam te zijn. Lid 3: Het bestuur draagt er zorg voor dat een aan hem door de Stichting Arbeidszaken Betaald Voetbal ge richte en met redenen omklede mede deling, inhoudende het vermoeden van overtreding van het bepaalde in lid 1 van dit artikel onverwijld aan de tuchtcommissie, bedoeld in artikel 4 van het reglement tuchtrechtspraak betaald voetbal, ter behandeling en afdoening wordt voorgelegd. Lid 4: Indien het een overgang naar een niet-Nederlandse voetbalorgani satie betreft, weigert bij overtreding van het bepaalde in lid 1 van dit artikel het bestuur een verklaring van speelgerechtigdheid als bedoeld ln artikel 12 van de FIFA-Regula- tions, van de betrokken speler af te geven aan de nationale bond van de nieuwe voetbalorganisatie. Verzet Joop van der Klink, de directeur van de stichting arbeidszaken, hoopt en verwacht dat het betaalde voetbal zich in deze tekst kan vinden. „Juris ten uit de andere hoek zullen mis schien nog wel in verzet komen, maar de zaak wordt hiermee volgens mij goed afgebakend. Voor ons is het een goede zaak dat wij bij aanvaarding van die nieuwe tekst van de Zwarte Piet worden verlost. Bij vermeende overtredingen komt nu de tuchtcom missie in actie." Kennelijk houden de clubs er al reke ning mee dat de voorgestelde regle mentswijziging er door komt. Voor uitlopend op de 10e mei, heeft al een aanzienlijk aantal clubs en spelers contact opgenomen met de stichting, die in de praktijk als een arbeidsbu reau functioneert. Van der Klink: JOOP VAN DER KLINK: zaak goed afgebakend. „Alle betrokkenen gaan het nut nu wel inzien van de stichting. Op de eerste lijsten kwamen voornamelijk minder bekende spelers voor Dat hou je tot op zekere hoogte natuurlijk toch altijd, want wanneer een speler als Ruud Krol weg wil. dan belt hij wel een paar bevriende journalisten. Maar de interesse van bekendere spe lers neemt toch toe. Arnold Mühren heeft ditmaal al op de lijst gestaan, terwijl we ook bij de overgang van Geert Meijer naar Sparta betrokken zijn geweest. Belangrijk is natuurlijk dat wij geen commerciële instelling zijn. Wij hebben geen belang bij on rust. Wanneer een speler een goede aanbieding van zijn huidige club op zak heeft en toch bij ons komt, dan adviseren wij hem om maar op dat aanbod van zijn club ln te gaan. Daar ligt een belangrijk verschil tussen een commerciële makelaar en de stich ting arbeidszaken." WELLINGTON Nieuw-Zeeland zal wel deelnemen aan de Olympi sche Spelen van Moskou. Een stemming van het Olympisch comité wees uit dat twaalf leden tegen een boycot waren en vijf vóór, terwijl een lid zich van stemming onthield. Lance Cross, voorzitter van het Nieuwzeelands Olympisch Comité deed een dringend beroep op de vergadering om de stemming in ieder geval nog uit te stellen tot 12 mei, maar hij had daarmee geen succes. De argumenten om deel te nemen in Moskou waren deels bekend (de politiek moet buiten de sport blijven), maar deels ook verrassend nieuw. Zo voerde de hockey associatie aan, dat op de Spelen van Moskou voor het eerst dameshoc- key op het programma staat en die kans was zo belangrijk dat men niet weg kon blijven. Moeilijk is het geworden voor de Nieuwzeelandse zeilers. Hun federatie sprak zich eerder al uit voor een boycot van de Spelen, maar wordt nu eigenlijk weer gepasseerd door het Olympisch XI comité. De zeilselectie heeft dan ook inmiddels een verzoek gedaan £1 aan de bond om het eerder ingenomen standpunt weer te herzien. I In 1 lort In West-Duitsland is kritiek geleverd op het bezoek dat IOC-voorzitter lord Killanin heeft afgelegd aan de Russische president Leonid Brezj- new. Tijdens dat onderhoud heeft Killanin, naar wordt aangenomen, druk op Rusland uitgeoefend om de Spelen van het grootste nationalis me en vlagvertoon te ontdoen. De Russen zijn op dat punt uiteindelijk overstag gegaan. De Westduitsers en met name de voorzitter van de overkoepelende Duitse Sport Bond, Willi Weyer, vinden dat Killanin veel te laat actie heeft ondernomen. In februari, tijdens de Winterspe len in Lake Placid kondigde Killanin al bezoeken bij Brezjnew en Carter aan, maar twee maanden later is pas de helft van dat voorne men uitgevoerd. Weyer kreeg bijval van Josef Neckermann, oprichter van het steunfonds Sporthilfe, die ook vond dat het IOC de zaak onjuist behandeld heeft. In het Nederlandse parlement zal komende woensdag ofc> voorstel van de CDA'er Jan Nico Scholten opnieuw gedebatteerd worden over deelneming van Nederland aan de Spelen. Eerder sprak de meerder heid van de Tweede Kamer zich voorlopig tegen uitzending van een ploeg uit. Minister Wiegel zal binnenkort een circulaire rondsturen waarin de ambtenaren kunnen lezen dat zij geen buitengewoon verlof met behoud van salaris kunnen krijgen, als zij willen deelnemen aan de Spelen van Moskou. De minister heeft de conceptbrief gisteren voorge legd aan de vijf ambtenarencentrales. door Steve Reed LUGANO De kater dus. De morning after die verschrikkelijke verlieswedstrijd tegen de niet eens op volle stoom spelende Italianen: 95-65. Het is tien uur en de spelers van het Nederlands basketbalteam groepen samen bij de rondvaartboot. Een Nederlands ochtendblad van een dag eerder gaat snel rond. De spelers Akerboom en Woudstra hebben een discussie over de lichtgevoeligheid van een zojuist aangeschaft filmrolletje, de meeste anderen staan, zitten of hangen maar wat. Coach Sikking probeert een Italiaans kranteverhaal te vertalen en stuit op het begrip „boeri". Via een van de Italiaanse spelers hoort hij dat „boe ri" iets van Oosteuropees in zich houdt. Sikking schudt zijn hoofd en is even later een van de eersten die uit zichzelf over de klap van de avond eerder begint. „Iedereen zegt dat wij zo verschrikkelijk slecht gespeeld hebben, ik stel daar tegenover dat de Italianen heel erg goed gewerkt heb ben en wel op een manier die wij in Nederland niet kennen. Ze verdedig den zó dat we via normaal opgezet aanvalsspel er niet aan te pas kwa men. Ik dacht toen dat een tempover hoging ons zou kunnen helpen, maar dat bleek helemaal niet te werken, de Italianen waren nog sneller En toen was het wel bekeken." Tijdens de rondvaart over het grote meer van Lugano blikken weinigen naar buiten. Veel is er ook niet te zien. Mist en dunne, vieze regen omhullen de boot; het leven is op deze donder- ■AUSANNE De Nederland- e neo-prof Theo de Rooy eeft zijn eerste overwinning lij de beroepsrenners binnen, 'isteren won hij de tweede tappe van de Ronde van Ro- eandië in Zwitserland. Het «trof een rit over 178 kilome- er, van Delemont naar Lau- enne. De Rooy, die voor een •elgische ploeg rijdt, had op 'e finishlijn een voorsprong 'an drie seconden op de Zwit- ler Demierre. Sde algemene rangschikking heelt Italiaan Giuseppe Saronni. de win bar van de proloog, nog steeds de leiding in handen. Dank zij de bonifi- tttie die hij gisteren als vierde aanko- "nde verdiende, schoof Johan van Velde de eerste tien van de alge oen rangschikking binnen. etappe 1Theo de Rooy (Ned) 178.5 km in 55 sec. (Met tijdvergoedlng4 43.451.2 «nt* m'eiTe <Zwl> 4 43.57 (met tijdvergoedlng «aa. Yvon BerU" 'F"' z t 'met tijdvergoe- 4 43.551. 4. Johan van de Velde (Nediz.t (met «vergoeding 4.43,55). 5. Giuseppe Saronni (Ita) - QJdvergoedlng 4.43,55). 6. Bemnrd Hl <ïT8) met UJdvergoeding 4 43.56, 7 Marcel rcwnermatter (Zwi). 8 Silvano Contlni (Ita). 9 we-Haymond VlUemiane (Fra). 10. Hennie Kui- hu 17 Joop Zoetemelk (Ned) allen ln dezelf- 1)0 als DemierrA van Duinkerken is de Belg Roger de Vlaeminck de leiding in het algemeen klassement kwijtgeraakt aan zijn landgenoot Guido van 8weefelt. In de rit van Aire naar 8t. Quentin won Van Sweefelt de eindsprint van een kop groep van zes man, die een voor sprong had van bijna twee minuten op het peloton dat werd aangevoerd door De Vlaeminck. Tweede etappe: 1 Van Sweefelt (Belg) 176 km in 4 13.44. 2. Plpart(Fr>zt, 3. P van Katwijk (Ned)zt, 4. Gauthier (Fr) zt, 5. Llnard (Fr) zt. 6. A. van Houwellngen (Ned) zt, 7. De Vlaeminck (Belg) op 1.57, 8. Demeljer (Belg) zt, 9. Durel (Fr) zt. 10. De Keljser (Belg) zt. 11. Oosterbosch (Ned) zt. 16. Plrard (Ned) zt. 17. Priem (Ned) zt euup £,UC "W als Demierre. fc0" klassement: 1 Giuseppe Saronni (Ita) - ur4°mln OOsec.. 2. Bernard Hlnault(Fra)op8 ii.iSmidsen (Noo) op 11 sec.. 4. SUvano Iki ïlop 13 sec 5 Joop Zoetemelk (IJed) op ow" "atre-Raymond VlUemiane (Fra) Z t., 7 VeIde ,Ned» °P 'O sec8 Michel tr in 21- 8 Wadlmiro Panlzza (Ita) op 17 Alesaandro Pozzl Utai z.l. 11 Hennie iNeüi op 19 aec Linker ken 10 de etappe van de Vierdaagse SPANJE De Spanjaard Faustino Ruperez blijft onbedreigd eerste in de Ronde van Spanje. Gisteren, in de in twee delen gesplitste zeventiende etappe, sloeg hij de aanval op zijn leidersposi tie bekwaam af. In de ochtenduren won de Fransman Dominique Arnau een etappe in lijn over een afstand van 130 kilometer. Hij versloeg in de eindsprint zijn me devluchter, de Spanjaard Jorge Ruiz Cabestany. Beiden zijn voor de alge mene rangschikking niet meer van belang. Het tweede deel van deze etappe, een tijdrit over 22,8 kilometer, werd een prooi voor de Italiaan Roberto Visen- tini. Hij had een voorsprong van niet minder dan 48 seconden op het Belgi sche tweetal Joseph Borguet en Mi chel Pollentier. Leider Ruperez hield de schade beperkt tot 1 min. 41 sec. Daardoor staat Visentini in de alge mene rangschikking nog altijd twee enee nhalve minuut achter. Eerste deel zeventiende etappe: 1. Arnau (Fr) 130 km ln 3.01.01.2. Cabestany <Sp> zt. 3. Sobrino (Sp> op 3.51. 4 Elorriaga (Sp) zt. 5. Van Peer (Ned) zt. 6 Lopez-Cami <8p) zt. 7 Thales (WDld) zt. 8 Kelly (Ierl) zt, 9 De WUde (Belg), zt. 10. ZIJerveld (Ned) Zt 13. Moritz (Ned) zt 45. Lammertink (Ned) zt Tweede deel: 1 Visentini at) 22.8 km tijdrit In 32.11. 2 Borguet (Belg) en Pollentier (Belg) op 48 sec.. 4. KeUy (Ierl) op 1.02. 5. Tones (Sp) op 1,04, 6. Criquelion (Fr) op 1,18. 7. Ruperez (Sp) op 1,41. 8. Ovles (8p) op 1.46,9. Van Calster (Belg) op 1.50. 10. De Muljnck (Belg) op 1.54. 15. Lammertink (Ned) op 2,11 Algemeen klassement 1 Ruperez (Sp) 77 14.35. 2. Torres (Sp) op 2.18. 3 Visentini (It) op 2.30, 4. Criquelion (Belg) op 2.59, 5. Borguet (Belg) op 3,25, 6 KeUy (Ier) op 3.34. 7. Lejaretta (Sp) op 4,45, 8 Van Calster (Belg) op 4.47.9. De Muynck (Belg) op 4.57. 10. Galdos (Sp) op 4.59 AMATEURS De Ronde van Midden-Nederland, een klassieke wegwedstrijd voor amateurs, kende gisteren een aantrekkelijk verloop. Vanaf de start werd er voortdurend gedemarreerd en heerste ln het pelo ton een gespannen sfeer Jacques Hanegraaf. de uiteindelijke winnaar, maakte deel uit van de kopgroep van veertien sterke coureurs, die ria ruim 120 kilometer was ontstaan Het peloton kon de vluchters niet meer achterhalen BIJ de binnen komst van het stadion O al gewaard ln Utrecht waar nog een halve ronde moest worden a/gelegd, manouvreerde Hanegraaf zich ln een riante posi tie. Zijn concurrenten waren kansloos. Jannes Slendebroek uit Bellen eindigde als tweede en Frank Moons uit Helmond bezette de dertie plaats. HEIDEN Eric Helden, de vljf-voudlge Olympische kampi oen hardrijden op de schaats, Is er niet ln geslnugd zich te kwalificeren voor de Olympische wleirr ploeg van de Verenigde Staten. Tijdens wedstrij den ln San Dlego eindigde Eric Helden op het onderdeel achtervolging op de elfde plaats HIJ legde de 4000 meter af In 5.09.87. De winnaar. Dave Orylls. liet een tijd van 4 67.87 afdrukken Een dag eerde miste Helden ook al selectie op de 1000 meter met staande start. De Verenigde Staten boycot de Olympische Spélen ln Moskou De selectiewedstrijden gaan echter door om ploegen te formeren voor verschillende Internationale wedstrijden ln de wereld. Helden zal dus niet als Ud van de Amerikaanse wielerselectie naar Euro pa komen. dagochtend bepaald geen pretje. Spelers klitten wat samen aan formi ca tafeltjes, drinken koffie, kaarten wat en het enige dat verandert is de tijd. Het wordt gewoon steeds later. Mopperig constateert Woudstra dat er van de wedstrijd helemaal niets deugde. Nederlands meest complete basketballer ging mee ten onder m de veelheid van fouten en vergissingen en toen het prachtige fysieke Itali aanse spel te veel werd voor de rusti ge Leidse speler verhuisde hij naar de bank. Zijn laatste gebaar voor hij gewisseld was was er een van afwij zen. Woudstra baalde op de woens dagavond en deed dat twaalf uur later nog. „Onbegrijpelijk dat we zo slecht ge speeld hebben," zegt hij. Omstanders brommen wat. niemand vult iets aan. Nederland speelde in zijn eerste op treden in Lugano uitgerekend zijn slechtste wedstrijd van de laatste ja ren. „Er klopte nergens iets van," stelt een Emiel Hagens, de spelmaker die zelf als een losgelaten wilde koe over het veld had gestormd, „je kon de bal nergens kwijt en als dat dan wel een keertje ging stond verder iedereen stil, het was net of ve alles verleerd hadden." Met deze nederlaag is nog niet alles verloren voor de zonen van Sikking. maar de klap is wel aangekomen en er zal nu coüte que coüte van Bulga rije en West-Duitsland gewonnen moeten worden om zondag in de fina le poule van Genève terecht te ko men. En daar hoort dit team toch in, tenminste Afgemeten aan de wedstrijdenreeks van het laatste pré- Olympisch toernooi in Canada toen Nederland in het wereldtoernooi de zesde plaats haalde en de verras singsequipe voor iedereen was, is er toch wel iets veranderd. Nederland werd in 1977 in België zevende tijdens het Europees kampioenschap via slechts één goede wedstrijd tegen Spanje en verleden jaar, in Italië, werd de ploeg tiende na een uiterst tegenvallend en lusteloos gespeeld toernooi. Daartussendoor lagen be scheiden klasseringen tijdens inter nationale toernooien. Blikt veteraan Toon van Helfteren terug: „Eigenlijk hebben we in vier jaar maar drie keer een echte goeie interland gespeeld. In Oostende te gen Spanje, in Haifa tegen Israël en verleden week in Palma de Mallorca tegen Frankrijk. Dat waren overwin ningen die internationaal gezien iets voorstelden. Misschien dat we onze eigen kracht wel overschat hebben voor dit toernooi". Misschien ook dat in die bewering van Van Helfteren een kern van waar heid zit. maar aan de andere kant telt zeker dat een Oranjeploeg zoals hier speelt nog nooit zo sterk bemand was. Sikking zei tien dagen geleden in Palma over twaalf gelijkwaardige en ook goeie spelers te beschikken. En internationale waarnemers spreken nog altijd met eerbied over de indivi duele kracht, binnen de Nederlandse ploeg. Maar toch. Als slachtlamme- ren gelijk werden die jongens woens dagavond afgemaakt. ANTON VAN HELFTEREN: conditie tekort. Nogmaals werd duidelijk dat verdedi gend basketbal in Nederland vol strekt onbestaand is in vergelijking met Italië. In Nederland mag je in de aanval een bal rustig aannemen voor dat iemand dan ook maar een hand uitsteekt, In landen met een echte basketbalcultuur gebeurt zulks niet. Daar speelt men „overplay", daar wint men wedstrijden via een hechte defensie Hollands basketbal is an ders. Het is opportuun, matig georga niseerd en puur aanvallend ingesteld. Zoals het publiek, zoals de sponsors en zoals de spelers het willen. Verde digen is vervelend en je hebt er een schep fysieke conditie voor nodig en dus doet een Hollander dat niet zo graag En het eist verder ellenlange training. Van Helfteren: „Ze hadden een veel betere conditie dan wij meebrachten. Bij de eerste time-out al stonden onze jongens vol te hijgen. Ik denk toch dat we het niet goed doen. Het moet in Nederland alleemaal nog harder en met nog meer intensiteit gebeuren." En zo ongeveer gingen de gesprekken over tafel. Er heerst een beperkte onvrede met het eigen bestaan en terwijl de regen nu vet uit de grijze Zwitserse lucht viel was ieder zich bewust van het feit dat er nu nog twee dagen achtereen absoluut ge presteerd moet worden. Hagens: „Als we nu het toernoi uitgekegeld worden staan we precies terug op nul." En van Helfteren: „Dan heeft vier jaar basketbal met alle goeie Nederland se-Amerikanen, met, sponsors en met drie verschillende coaches helemaal niets opgeleverd. Wat zal ik balen als we zondag al naar hus moeten. Ik wil naar Genève!" En dat willen er meer maar de draad die Lugano met Genève verbindt is wat Nederland betreft erg dun. En er hangt aan die draad een hele grote ploeg Je verschiet toch van kleur als je Ajax ziet voetballen. Of tenminste bezig ziet. want of het nog voetbal len is Zondag wordt Ajax dus lands kampioen. In een halfvol Feye- noord-stadion, omdat Excelsior nog wat munt denkt te kunnen slaan uit het feit dat de sterkste voetbalploeg van Nederland (per definitie) op bezoek komt. Wat een lacher. Wat een overschatting. Ajax dient zijn wedstrijden te ver spelen op de velden van Tos Ac tief, alhoewel het begrip actief ta melijk eufemistisch aandoet als je het over Nederlands professioneel voetbal hebt. Ajax wordt kampioen van Neder land. Kampioen van de grote, gore en ongezellige middelmaat. Kam pioen van het holle geschreeuw om miljoenen, om contractverbe teringen. om meer. om meer, om nog veel meer. En Ajax speelt zijn laatste thuis wedstrijd op een trieste 4 mei (waarom laat de KNVB dat u doorgaan; stel je toch eens voor als er een kampioen was gevallen, of een ploeg de degradatie defini tief had kunnen vergeten dan was het toch van falderara ge weest. ook om acht uur in de avond) en Ruud Krol. de laatste der absolute Ajax-voetballers, speelt mee. schopt een wereldpass over 35 meter en verdwijnt, vervol gens geruisloos uit De Meer En hoeveel mensen zaten er toch al weer? Bij een laatste thuiswed strijd. Bij de aanstaande lands kampioen. In die miljoenenstad. Een st.uk of 13.000 zei een insider. Om kippevel van te krijgen Ajax wordt kampioen voetbal van Nederland omdat de gezamenlijke tegenstand te zwak was om in eerste instantie te volgen en voor al omdat de enige volger op af stand. AZ. gewoon niet wist wat winnen was toen dat echt eens gevraagd werd. Als PSV en zeker Feyenoord de race nou eens niet in zo'n vreselijk vroeg stadium hadden verlaten Ajax wordt dus kampioen. Met een zwaarlijvige, veelpratende keeper die goed is en de ploeg ook zondag j.l. weer hielp toen de over het algemeen als sneeuwpoppen reagerende achterspelers even vergaten waren dat ene Ruud Geels bij de tegenpartij liep. Ajax wordt kampioen met een achterhoede van mannen als Meutsteuge, Boeve, Zwanborn Bordewijk likt zijn vingers af bij het horen van die namen. Knor rende beesten ook. Ruud Krol voornamelijk, die verstoppertje met zichzelf speelde en nu einde lijk Het Grote Geld mag gaan pakken. Krol die charme uitdroeg en zijn jonge maatjes uitschold. Zoals Boeve dat tegen Sparta moest ervaren. Genadeloos kreeg hij op zijn donder en het publiek reageerde fluitend en geschrok ken. Zelfs Krol kreeg er van langs. En wie waren er nog meer. Jensen geloof ik. Een voetballer die ik in een nabij verleden, geloof ik. wel eens in Duitsland zag ronddarren. Maar het kan ook in België ge weest zijn. Hij was in ieder geval één van die Skandinaviërs die blond en onbespoten door de com petitie dwarrelen. Naam maken door een aardige rustige vrouw te regelen, zo soms een vrije trap in de kruising te jagen en verder niet veel meer te doen. Jensen was volstrekt onnodig dit jaar bij Ajax. Hij was er. maar eigenlijk ook niet. En dan Ling, de eerste voetballer na Abe Lenstra wiens broekje zel den of nooit vies werd; een voet baller met een fantastische tech niek en de eigenschap zijn haar negentig minuten lang goed in de plooi te houden. En Lerby. die even Leerboe heette voor insiders en toen weer Lerby werd en een linkerbeen had en ook Deen was. Net zoals Arnesen, die ook even anders heette en toen wegviel Ln een diepe zwarte put van onver mogen en prutsen. En Tahamata. die engel, die in de thuiswedstrijd tegen PSV excelleerde, vervolgens de camera van de televisie direct in het oog had en twee schoenen contracten tekende en wegviel in niets, tot hij. afgelopen zondag, na twee minuten de stormbal al kon hijsen. En Blanker, een tweede Cruijff die dat dus niet was en rijen andere mensen van wie de op Erkens ge lijkende Guido Pen. die karakter uitstraalt, nog het meest opviel. Want de anderen (de namen: Kieft, Storm, Kraay. Van de Boog. Holshuysen) waren toch niet de echte Ajacieden. Zelfs Karei Bon- sink was dat niet. De voor veel geld gehaalde ex-DWS'er. die door Marl Smeets eerst verkocht zou worden en toen weer niet En hé. dat gebeurde veel bij Ajax. Eerst iets doen en toen weer niet en toen weer wel. Die zwaarge wicht met krijtstreep, de voorzit ter dus. meneer Harmsen, zou eerst trainer Brom wegsturen en toen weer gaan en weer blijven. En Krol zou blijven en gaan en blijven. Ajax was één probleemgebied. Van begin tot eind en eigenlijk zou het niet meer dan normaal zijn als er nu met NAC. Vitesse en NEC gestreden diende te worden voor het ontlopen van de degradatie. Want zo speelde de ploeg de laatr ste weken. Armetierig niechus- voetbal. En toch wordt Ajax landskampioen. Alle spelers een premie van een miljoentje of wat. kapsel strak en identiek. Grote auto. broem. broem broem. en wat gaat het goed met ons voetbal Gelukkig heeft Ajax nog Dik Schoenaker. Een voetballer naar mijn hart. Kenners zeggen dat hij zeer beperkt Is. Maar als alle ande re Ajacieden maar 50% van zijn inzet zouden hebben zou alles in orde zijn. Zou Otto Roffel weer eens trots mogen kijken als Ajax naar een groter stadion moest uit- wijken en zou Leo Beenhakker weer eens vrolijke teksten weg geven. Zeer gefeliciteerd met je kamp» oenschap Dik P S. Als Ajax zondag verliest ja dan houdt natuurlijk alles op. Dan is AZ kampioen. Met die Kessler dat kan helemaal niet. LEEUWARDEN Henk de Jonge wordt met ingang van 1 juli trainer bij de eerste divisievereniging Cam buur. De Jonge tekende een eenjarig contract. Momenteel is hij nog oefen- meester van het Tiiburgse Willem n, waar hij twee jaar werkzaam is ge weest. De Jonge is de opvolger van Nol de Ruiter, die komend seizoen in dienst treedt van Wageningen. Voorts stelde Cambuur Jan Melchers aan als jeugdtrainer en Jan-Willem Jansen als full-time-manager. Tonny Bruins Slot zal het volgende seizoen FC Amsterdam niet meer trainen. Dat heeft hij het bestuur meegedeeld. Bruins Slot nam de be geleiding van de eerste divisieclub over na het gedwongen vertrek van Cor van der Hart. Bovendien is hij het hoofd van de afdeling scouting van de Amsterdamse club. Voor Bruins Slot was die combinatie niet zinvol en hij stelde zich slechts beschikbaar voor de laatstgenoemde functie, die hij reeds sedert zeven jaar bij Am sterdam vervult. AMSTERDAM De Hongaarse turnbond heeft het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond (KNGV) laten weten dat er van Hongaarse zijde geen bezwaren meer bestaan tegen de terugkeer van Leona Hor vath naar Nederland. De Hongaarse trainster heeft van augustus 1979 tot na de wereldkampioenschappen, die in december in Forth Worth werden gehouden, de Nederlandse A-selectie van de turnsters onder haar hoede gehad. VOETBAL Bayern München heeft de rech- tervleugelsplts van Borussia Mönchenglad- bach. CalJe Dell'Haye gekocht voor een bedrag tussen één en anderhalf miljoen mark VOETBAL - Door een l-l resultaat tegen Partick ThisUe is Aberdeen kampioen van 8chotland geworden. VOETBAL - De Argentijnse selectie die ko mende weken drie wedstrijden in Europa speelt bestaat uit doe; FilJol en Baley achter Olgum Slmon. PassareUj. Tarantiru Ocaro en Van Tuyne; midden Valencia. Marador.a. Fren. Bar bas. Oaliegn en Ischia. voor San tam ana. Duu, Luque en Calderon En Menotti is nog steeds de coach SCHAKEN - Na twee ronden in de strijd om het Nederlands kampioenschap voor dames leidt Carla Bruinenberg met 2 punten Cora van Gendt. Hanneke van Parrercn. Ada van der Giessen en Jeanette Muider hebben een half punt minder Enca Belle heeft 1 punt en nog een hangpartij. VOETBAISparta Praag komt het volgende seizoen uit voor de Europa Cup voor bekerwin naars. De club uit de hoofdstad van Tsjechoslo- wakije won de nationale beker door met 1-0 van Koslce te winnen. ZAALHANDBAL Na zeven jaar heeft Wil van Draanen besloten op te stappen als bege leidster van het Nederlandse damesteam Haar motivatie trainster coach Bona Venema-Ignacz zou achter haar rug op zoek zijn naar een nieuwe begeleidster VOETBAL Ton Blanker stopt om persoonlij ke redenen met profvoetbal. De spits vond bovendien de sfeer bij zijn huidige club. Ajax. „om doodziek van te worden" TENNIS De Wcstduitse te mus prof Uil Pir.ner is door gescheurde enkelband voor maanden uitgeschakeld. WIELRENNEN Bondscoach Rlnl Wagtmans heeft de selectie van de amateurploeg bekend gemaakt, die van 9 tot en met 25 mei zal deelnemen aan de Vredeskoers ter voorberei ding op de Olympische Spelen: Theo Peetere. Egbert Koersen Ouus Bierings. Theo Hoger vorst. Peter Winnen en Mario van VUmmerm VOETBAL Het dagelijks bestuur van de Argentijnse voetbalbond heeft besloten dat Dlego Maradona niet getransfereerd mag wor den van Argentines Juniors naar Barcelona Met de overgang was aanvankelijk een bedrag van twaalf miljoen gulden gemoeid. TENNIS - El!) Veasies Mercelle Mesker. Ka nette Schot er. Karin Moes zullen tussen 19 er. 25 mei ir Berlijn deelnemen aan het toernooi om de Federatiebeker VOETBAL Het Nederlandse militaire elftal heeft met 1-8 ruimschoots gewonnen van eer selectie van amateurs uit Apeldoorn

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 21