eder-Smit wil aan meer apothekers kans geven Het voorzetje van De Gaay Fortman sr. 'tlsgeenzeep-'tls geen crème. 'tk..Softsoap. SHEAFFER, Verkaveling bedreigt dieren in IJsselvallei rief over vestigingsbeleid aan Kamer rtsen steunen stakers Mobil Oil Verlaging grondwater gevaar Bouwbonden van FNV en CNV leggen ruzie bij Brandstichter gearresteerd SoftsoapW&st en verzorgt met één druk op de knop. ONDERDAG 8 MEI 1980 BINNENLAND an onze parlementsredactie >EN HAAG Ongeveer 600.000 Nederlanders zullen over niet al te lange tijd hun medicijnen an de apotheker krijgen in plaats van een huisarts die apotheek aan huis heeft. Dat zijn de •volgen van een vestigingsbeleid voor apothekers, waarover staatssecretaris Veder-Smit van jlksgezondheid een brief heeft geschreven aan de Tweede Kamer. ADVERTENTIE maatregel komt wel neer op een jstenstijging van zeventien miljoen lden. De apotheker levert zijn me- cijn af voor gemiddeld anderhalf ter zo veel geld als de apotheekhou- ende arts, die tegenwoordig alleen 0g m kleine gemeenten en op het latteland te vinden is. noodzaak van een vestigingsbe- d ontleent mevrouw Veder aan een immissie, die heeft becijferd dat als niets gebeurt, er in 1990 zo'n 1700 lothekers zijn opgeleid, die niet aan slag kunnen. Bij een zo groot mo- jijke ombuiging van het beleid oor in één apotheek twee apothe- irs aan te stellen), en de leeftijds- tns te verlagen van de streekapo- lekers) blijft dit overschot beperkt ,t (slechts) 900 apothekers. 'estigingen e staatssecretaris stelt in haar brief at in het kader van de bezuinigingen et aan een vestigingsbeleid voor lothekers kan worden ontkomen, ik zullen de honoraria van de apo- ekers en de tarieven die zij rekenen oeten worden herzien. evrouw Veder vindt dat het zogehe- goodwill-systeem moet verdwij- n. Dat betekent dat apothekers, er mee ophouden, hun praktijk 8t langer voor astronomische be regen kunnen verkopen. Tegen- oordig is dat gebruik, omdat het Deilijk is voor een beginner een iktijk op te bouwen en bovendien apotheker die er mee stopt door de rkoop van zijn praktijk een aardige dedagsvoorziening heeft. Het komt et zelden voor dat zulke goodwill- nmen rond een miljoen gulden gen. staatssecretaris staan twee wette- ;e regelingn voor ogen waaruit een is kan worden gemaakt. De ene eft betrekking op zowel de aktljkoverdracht als nieuwe vesti- ingen. De andere regelt, of liever rbiedt zogenoemde wilde vestigin- n, dus die van een apotheker die voor zichzelf van de grond af gint. moeten er toch beperkingen komen. Mevrouw Veder denkt bij voorbeeld aan het niet langer als hypotheek fiscaal aftrekbaar maken van deze bedragen. Bij het eventueel verdwijnen van de goodwill-regeling moet er volgens de staatssecretaris wel een overgangsre geling komen voor apothekers die er mee ophouden. 'In 1944 waren we in de Betuwe voor het laatst samen op vakantie geweest. Als oudste deelde hy toen al de lakens uit. Letterlijk, want hij zou bij de grote boerendochter in het nest kruipen en dus móest ik bij de jongste.' Gregor Frenkel Frank met broer Dimitri op pad in San Francisco. In de nieuwe Zero. ADVERTENTIE ELKE SHEAFFER SCHRIJFT ZO GOED ALS HIJ ERUIT ZIET. SHEAFFER EATON Informatie: 070-836304 lelde regelingen zullen gevolgen heb- en voor de goodwill-bedragen. Als le goodwill geheel verdwijnt, zal de leuwkomer alleen de goederenvoor- ad en de inventaris van de winkel oeven over te nemen. ar als de goodwill zou blijven, Koningin Beatrix heeft gisteren ter gelegenheid van de bevrijding een krans gelegd bij het monument op de Canadese erebegraafplaats in Groesbeek. Hier liggen ongeveer drieduizend Canadese militairen begraven, die in de tweede wereldoorlog zijn gesneuveld. Op de foto van links naar rechts minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken), koningin Beatrix, de Canadese minister MacDonald, premier Van Agt, prinses Juliana en prins Bernhard. I8TERDAM (ANP) Een aantal sen, maatschappelijk werkers en tenschappelijke onderzoekers in msterdarn is een actie begonnen ter idersteuning van de stakers bij Mo- Oil. Zij hebben een verklaring tgegeven, die ter ondertekening rdt aangeboden aan werkers in de sondheidszorg, maatschappelijke instverlening en onderzoekers op gebied van arbeid en gezondheid, lgens de initiatiefnemers hebben meer dan 160 mensen, onder wie tig artsen en 25 wetenschappelijke dercoekers, de verklaring onderte- EL In de solidariteitsverklaring wordt gezegd, dat continu-arbeid een aan zienlijke bedreiging vormt voor ge zondheid en welzijn van de werkers en hun gezinnen, zowel in lichame lijk, geestelijk als sociaal opzicht. Dit geldt vooral voor de vier-ploegen-vol- continudienst. De invoering van een vijfde ploeg kan een verlichting van deze situatie betekenen, aldus de ini tiatiefnemers. Dit zijn de artsen F. van Dijk, P. van Dijk, L. van den Dool en P. Buys, de wetenschappelijke me dewerkers S. Schmidt en R. Fortuin en de maatschappelijke werker C. Zwart. Van een onzer verslaggevers APELDOORN Een aantal zeldzame diersoorten, voor komend in de IJsselvallei, zou wel eens kunnen verdwij nen als het ruilverkavelingsplan Twello doorgaat. Verlaging van de grondwater stand, zoals voorzien in dit plan, kan een ernstige bedreiging vor men voor de zelfs in internatio naal opzicht waardevolle ecosys temen die in de IJsselvallei wor den aangetroffen. Tot deze con clusie is de regionale milieuraad Oost-Veluwe in een nota geko men. De nota is gebaseerd op een nydrobiologisch onderzoek, inge steld door ^rs. H. Cuppen, bioloog bij het samenwerkingsorgaan Oost-Veluwe. De voorbereidingscommissie voor de ruilverkaveling Twello heeft geen rekening kunnen houden met de natuurwetenschappelijke waarden van de waterlopen, om dat van tevoren geen hydrobiolo- gisch onderzoek had plaatsgevon den. Om dit verzuim goed te ma ken, is de regionale mileuraad Oost-Veluwe alsnog zelf een der gelijk onderzoek begonnen. He laas konden de resultaten ervan met meer in het plan worden meegenomen. Inmiddels heeft het samenwer kingsorgaan Oost-Veluwe gedepu teerde staten van Gelderland ge vraagd toch nog rekening te hou den met de onlangs gesignaleerde milieu-aspecten. Ook de minister van CRM is benaderd. Haar is in overweging gegeven bij het opstel len van plannen ter bescherming van flora en fauna in dit gebied ook aandacht te schenken aan het voorkomen ter plaatse van een aantal zeldzame diersoorten. Temperatuur De IJsselvallei vormt een breed rivierdal, zoals dat in Nederland nauwelijks wordt aangetroffen. Hierin liggen verscheidene typen zomers droogvallende wateren, moerasjes, vochtige graslanden met veel bloemen, oude rivierar men enz. vormen vanouds een landschap dat evenzeer waard is bewaard te blijven als historische monumenten. Van belang is met name de betrekkelijk hoge water stand in het voorjaar, waardoor in deze ondiepe watertjes de tempe ratuur sneller stijgt dan elders. En dat is weer van betekenis voor de levenscyclus van een aantal ka rakteristieke diersoorten. Uitvoe ring van het ruilverkavelingsplan in de huidige vorm zou him onder gang betekenen. Een van de be langrijkste doelstellingen van de ruilverkaveling is een versnelde waterafvoer door het graven van diepe gangen. Voor de hier leven de diersoorten zou dat inhouden dat zij geen gelegenheid krijgen hun levenscyclus te voltooien. Drs. Cuppen trof bij zijn onder zoek zeldzame bladwormen, slak ken, waterkevers, muggen, want sen en kokerjuffers aan. Om het uitsterven daarvan te voorkomen, zouden uiteenlopende maatrege len getroffen kunnen worden. Niet alleen het beschermen van water tjes door ze als landschapsele ment een plaats te geven in be stemmingsplannen en het aan brengen van drempels bij ontwa- teringssloten, maar ook het niet aanleggen van greppels en het ver wijderen van afval. Het storten van vuil, demping, drainagewerk zaamheden enz. hebben dit water rijk milieu in het verleden al sterk aangetast. UTRECHT (ANP) De ruzie tussen de bouwbonden FNV en CNV is bijge legd. Voorzitter D. van Commenee van de hout- en bouwbond CNV heeft een aantal opmerkingen over de bouwbonden FNV, door hem gedaan in het CNV-bondsblad „Opbouw" vlak na de stakingsacties van 20 maart, ingetrokken. De voorzitter van het CAO-overleg, H. J. Elsink, liet gistermorgen weten dat het overleg over de bouw-CAO kan worden her vat. Dat zal binnen enkele weken gebeuren. Het overleg werd begin april opge schort. De bouwbonden FNV weiger den met de CNV-bond aan de onder handelingstafel te zitten voordat CNV-bondsbestuurder Van Comme nee enkel uitlatingen over de FNV- bond zou hebben ingetrokken en er zijn excuses voor zou hebben aange boden. Het ging daarbij vooral om de uithalen van Van Commenee over de manier waarop de FNV zich verzette tegen het loonbeleid van de regering. Tijdens een gesprek tussen de beide bonden bleek gisteren dat Van Com menee niet de bedoeling heeft gehad de FNV-bonden te beledigen. Hij heeft de FNV laten weten dat hij het betreurt, dat bepaalde uitlatingen als kwetsend en onheus zijn ervaren. De vooizitter van de hout- en bouwbond CNV liet wel weten, dat hij bezwaren blijft houden tegen de manier, waar op de FNV-bonden zich tegen de loonmaatregel van de regering verzet hebben. Naar aanleiding van het intrekken van de gewraakte uitlatingen door Van Commenee hebben de bouwbon den FNV besloten hun bezwaren te gen de aanwezigheid van de bouw bond CNV bij het CAO-overleg te laten varen. ENSCHEDE (ANP) De politie in Enschede heeft in de nacht van dins dag op woensdag de 43-jarige H. Z. uit Enschede gearresteerd die brand had gesticht in zijn woning aan de Van Coeverdenstraat. Een slaapkamer op de eerste verdieping brandde uit ener ontstond een groot gat in het dak. De politie ontdekte dat de dekens van het bed met benzine waren be sprenkeld. Verder werd een plastic flesje en een jerry-can die naar benzi ne rook, aangetroffen. De brandstich ter had zich in een schuurtje achter zijn huis verstopt. Naar de motieven van de man wordt een onderzoek ingesteld. TROUW/KWARTET 9 ADVERTENTIE door Hans Goslinga DEN HAAG Er komt een „breed beraad" over de achtergronden van het in- huldigingsoproer. Dat „breed" slaat op het feit, dat ook de oppositie mag meedoen. Den Uyl en de zijnen hebben dat te dan ken aan CDA-senator De Gaay Fortman. Hij maakte dit royale gebaar en zag het overgenomen door een dankbare regering. Fijn, zal de oppositie denken, dat we over zo'n belangrij ke zaak ook mogen mee praten. Men voelt het al, hier is iets merk waardigs aan de hand. Alsof de oppositie zonder de tussenkomst van de „Ouwe Gaay" zwijgend in een hoekje was gekropen. Wat heeft de senator dan bewogen deze suggestie te doen? Zelf gaf hij aan, dat je een vraagstuk van deze orde uit de partijpolitieke sfeer moet trekken. Dit verschijnsel doet zich wel meer voor in de politiek. Komt een gewichtige zaak aan de orde, dan moet partijpolitiek plotseling ach terwege blijven. Een hoogst merk waardige vorm van zelfverlooche ning en nestbevuiling, die vermoe delijk bij geen andere beroeps groep zal worden aangetroffen. Maar politici spreken in zulke ge vallen over politiek alsof het een vies woord is. Daarmee vermoede lijk het vooroordeel van menig burger bevestigend, dat het poli tiek bedrijf een schemerige aange legenheid is. WD-leider Wiegel vond aan het begin van deze kabi netsperiode zelfs alle zaken zo ge wichtig dat hij ze uit de partijpoli tieke sfeer wilde halen. Hij pleitte voor een nationaal kabinet. Taak voor BVD Is het eigenlijk wel mogelijk om de discussie over het hoe en waar om van de 30 april-rellen buiten de partijpolitiek te houden? In het Eerste Kamerdebat over het poli tiebeleid zag je bijvoorbeeld al dat de fracties verdeeld waren over waar je de oorzaken dient te zoe ken. Zo schreef de PvdA de uitbar stingen toe aan een falend jeugd beleid en meende de WD dat de Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman oorzaak gezocht moet worden bij anarchistische groeperingen. De liberalen zagen een nuttige taak weggelegd voor de BVD bij het opsporen daarvan. Waar de analyse al zo uiteenloopt, zal dat evenzeer geleden voor de oplossingen die vanuit de politie ke partijen zullen worden aange dragen. Het is dus ondoenlijk de partijpolitiek buiten de deur te houden, sterker nog: het is onwe zenlijk. Dat wil zeggen strijdig met het wezen van onze democra tie waarvan Juist de veelkleurig heid zo hoog wordt geprezen. Waarom dan toch gepleit voor zo'n „bovenpartljdige aanpak" die, zoals minister Wiegel zei, „de meeste kans van slagen biedt?" Vermoedelijk had De Gaay Fort man er iets anders mee voor. 'Straatterreur' Wat zag je na het optrekken van de rook in Amsterdam gebeuren? Politici beijverden zich in het ver oordelen van de rellen, de één nog krachtiger dan de ander. Wat bij X nog 'straatgevechten' waren, heette bij Y 'straatterreur'. Wiegel, minister van binnenlandse zaken en lijsttrekker van de WD bij de komende verkiezingen, was hierin voorop gegaan. Hij had, zoals dat heet, de toon gezet. En die was grimmig. Dat liet politici die in zijn spoor volgden, geen andere keus dan minstens zo krachtig van leer te trekken. Er ontstond een bijna ordinaire wedstrijd in het prijzen van de politici en het veroordelen van de rellen. Waarbij nuances zelfs op een goudschaaltje werden afgewo gen. Had X nog een spoortje van begrip voor relmakers, Y strafte dat wel genadeloos af. Als het de bedoeling van De Gaay Fortman is geweest om deze strijd te neutraliseren, kan men dat als wijs en verstandig beschouwen. Dan was zijn voorstel de vanzelf sprekende uitdrukking van het in zijn lering beleden harmonieden- ken. En was hij ook, gezagheb bend bij vriend en vijand, de aan gewezen figuur om zo'n voorstel te doen. Maar De Gaay kan nog iets ander hebben voorgehad, de wijze waar op zijn woord tot "wet' werd verhe ven, had iets van een opzetje. Een slimme manoeuvre om Wiegel wind uit de zeilen te nemen als voortrekker van de publieke ver ontwaardiging over de rellen, maar ook om te voorkomen dat de oppositie in de hoek werd gedre ven van de raddraaiers. Zo'n over weging kan bij 'Gaius' worden ver moed, voorstander als hij is van samenwerking met de PvdA. Wat lag er om dit opzetje te doen slagen, meer voor de hand dan een balletje klaar te leggen voor mi nister Wiegel, op zo'n manier dat deze wel móést inschieten? In elk geval gebeurde het zo. Complotje De Gaay Fortman deed zijn sug gestie in de eerste ronde van het debat. Daarna was het woord aan minister De Ruiter, die wel over de rellen en de noodzakelijke bezin ning daarop sprak, maar zweeg over de suggestie van zijn politie ke vriend. Zat hij in het com plotje? Wiegel werd nu gedwongen hierop in te gaan. Missen kon niet meer. Dat kon ook niet verwacht worden van een pleitbezorger van een na tionaal kabinet. Hij schopte uit bundig raak, was het van harte eens met de afgevaardigde, nee, hier was alleen een bovenpartijdi- ge aanpak op zijn plaats. Daarmee bond minister Wiegel de partijpoliticus Wiegel de muilkorf aan. Al beweerde hij, dat alles wat hij had gezegd met partijpolitiek niets van doen had. Hij had ge sproken vanuit zijn verantwoorde lijkheid als minister van binnen landse zaken, zei hij. Wie zou daar aan twijfelen? Eén keer pompen, twee goeie dingen voor je handen. Softsoap. Wast en verzorgt uw handen met één druk op de knop. Softsoap, het propere pompje dat een einde maakt aan die groezelige en gl ibberende zeep. Een kleurig flesje, goed voor 300 x wassen en verzorgen, tot de laatste keer toe met frisse, vloeibare was- crème die eenvoudig niet kan smoezelen, brokkelen en breken. Softsoap - beter dan zeep. En 't ziet er gezejliger uit óók. Importeur: A.C. Vermeulen B.V.. Po*thu» 2IJ. 24(V A.E Alphen a/d Rijn. TH. 01720- J2PM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9