'Breed beraad' over chtergrond rellen Vakbeweging tegen plannen Albeda CDA wil voor alles koopsector redden [eeste Lekkerkerkers willen terugkeren als wijk gifvrij is Arrestaties aan hand foto's en tv-opnamen Earners krijgen verslag beoordeling '30 april' Britse luchtmacht redt opvarenden Nederlands jacht Bloemen en giften voor politie Belgische marine brengt Nederlands vissersschip op Werkgevers blij met langere reistijden voor werkzoekenden HALVE PRUS UT (]ALER{J Jara wil klacht Houding fractie geeft doorslag bij beleid volkshuisvesting ndienen egen Wiegel Als u gevraagd wordt uw adres op te geven, noemt u er toch ook de postcode bij? Gebruik'm goed. pttpost nnNOERPAG 8 MEI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET an onze parlementsredactie iEN HAAG De regering een „breed beraad" over maatschappelijke achter- jnden van de ongeregeldhe- ■n op 30 april in Amsterdam, e ministers van justitie en lenlandse zaken zullen ienkort een brief aan bei- Kamers sturen met een 'erslag en beoordeling de ge- nissen, die hiervoor als kan dienen. Zij kondig den dit gisteren aan in de Eer- iste Kamer. kjinister Wiegel reageerde positief op toet voorstel van CDA-senator De LGaay Fortman om bij het beraad ook Me oppositie te betrekken. Hij zei het rer van harte mee eens te zijn, dat deze zaak uit de partij-politieke sfeer wordt getrokken. „Een bovenpartij- Bdige aanpak biedt de meeste kans p van slagen," aldus de bewindsman. ïzijn collega De Ruiter waarschuwde voor een al te brede benadering van de ongeregeldheden. „We moeten ons (©iet verliezen in de verbanden tussen alle dingen. De bezinning moet wel iduidelijk worden afgebakend," merk te hij op. De Ruiter was het eens met M|e PvdA-fractie, dat oplossingen voor (bet rollenprobleem eerder in preven- ive maatregelen dan in repressie iten worden gezocht. In dit ver band zal vooral het jeugdbeleid op nieuw moeten worden bezien. „Dat moet het abc zijn van een fundamen tele aanpak van het vraagstuk." al dus de minister. De Ruiter zei, dat al zijn er dan geen doden gevallen de ernst van de rellen in de hoofdstad niet moet worden onderschat. Hij wees in dit verband op de gewonden en ook op de commo tie in de samenleving. „Maar het is onze taak het hoofd koel te houden LONDEN (ANP) Een helikopter van de Britse luchtmacht heeft giste ren de drie opvarenden gered van het tien meter lange Nederlandse zeil jacht „de Brinio" In wat werd om schreven als een „redding volgens het boekje" haalde de helikopter de schipper van de Brinio, Louis Bosch, uit het water en pikte de twee overi gen op van het schip. Het jacht uit Muiden was lekgeslagen en dreigde te zinken. Later is men er echter in geslaagd het naar Lowestoft te slepen. De reddingsactie vond plaats op 55 km voor de kust van Suffolk. en te proberen de zaak in evenredig heden te vatten." 'Duidelijk' Minister Wiegel verzette zich tegen de kritiek van oppositiezijde, dat hij in zijn uitspraken op 30 april te veel nadruk zou hebben gelegd op repres sie. Hij erkende „duidelijke taEd" te hebben gesproken, maar vond dit no dig om ook te laten blijken dat de regering achter het optreden van de politie stond. De liberale bewindsman hield ook zijn kritiek op de VARA-ultzendlng op de inhuldigingsdag staande. „Die uitspraken hadden met partij-poli tiek niets van doen. Ik heb dat gezegd vanuit mijn verantwoordelijkheid als minister van binnenlandse zaken." De minster kondigde een nader on derzoek aan naar de uitzendingen van de illegale radiozender „Groote Key.ser" op koninginnedag. Hij zei, dat naar de indruk van de Amster damse politiecommissaris De Rhoo- des deze uitzendingen de oorzaak zijn geweest van storingen in de politie verbindingen. Minister De Ruiter zei, dat op tech nisch gebied pogingen zijn gedaan om de zender te neutraliseren. Dat is niet gelukt. Volgens de bewindsman hebben de utizendingen op een zeer schadelijke manier ingewerkt op de gebeurtenissen. Pagina 9: Het voorzetje van De Gaay Fortman sr. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Am sterdamse politie heeft dinsdagavond twee men sen aangehouden die ervan verdacht worden betrok ken te zijn geweest bij de rellen op 30 april. Hun iden titeit was achterhaald aan de hand van foto's en tele visie-opnamen. De politie verwacht binnenkort nog meer arrestaties te ver richten. Volgens een woordvoerder van de politie zijn er bij de recherche mel dingen binnengekomen van men sen, die op de televisie of op foto's in publiciteitsmedia mogelijke verdachten herkend hebben. Als vast is komen te staan dat de geïdentificeerden iets ten laste kan worden gelegd gaat de politie, over tot aanhouding, aldus de woordvoerder. De televisiebeel- den en de foto's kunnen mede ais bewijs dienen. De politie zoekt zelf ook het beeldmateriaal af naar bij haar bekende mensen. In Noordwijk werd dinsdagavond een 21-jarige onderwijzer aange houden. die heeft bekend op 30 april stenen naar de politie te heb ben gegooid. De politie trof in zijn woning een kap van een zwaai licht van een politie-auto aan die de onderwijzer als trofee mee naar huis had genomen. In Amsterdam werd een 26-jarige leraar aange houden die ook wordt verdacht van geweldpleging. Hij heeft geen verklaring willen afleggen Op woensdag 30 april arresteerde de politie veertig mensen. Van hen zijn er 28 vorige week voorgeleid bij de officieren van justitie. Vol gens officier van justitie mr. Asser zullen er op 12 mei 15 mensen voor de politierechter verschijnen Zij allen worden nog steeds vastge houden om uiteenlopende rede nen. zoals vrees voor herhaling of omdat het onderzoek nog niet vol tooid is. Zes minderjarigen zullen op een nog niet vastgestelde da tum voor de kinderrechter moeten verschijnen. Bij de Amsterdamse politie stro men nog steeds dankbetuigingen van burgers binnen. Op het hoofd bureau en bij het ziekenhuis, waar gewonde agenten worden ver pleegd. worden dagelijks behalve bloemstukken ook sommen gelds en aanbiedingen voor vakanties bezorgd. Het geld gaat voor een deel naar het fonds van de Amsterdamse politie dat bestemd is voor bijzon dere uitgaven aan leden van het korps. Burgers hebben ook geld gegeven aan individuele, voor ge wonde. agenten. Volgens een poli tiewoordvoerder mogen zij de gif ten houden. De politie kent geen smartegeld toe aan agenten die daarvoor in aanmerking zouden kunnen komen. Wel worden even tuele extra onkosten vergoed Hoeveel geld er is overgemaakt naar de politie kon de woordvoer der niet zeggen Maatschappelijk werkers van het korps bekijken aanbiedingen voor vakanties en verblijf in zomer huisjes. Als er geen commerciële bijbedoelingen zijn. is er geen be zwaar tegen dat agenten er ge bruik van maken, aldus de woord voerder. Van een onze verslaggevers jAEKKERKERK Tachtig procent van de bevolking van de wijk Lekkerkerk-West, waarvan de bodem verontreinigd is, met giftige stoffen, wil in Lekkerkerk blijven wonen. Het overgrote "deel van deze bewoners wil straks ook weer terugkeren in de eigen woning als de schoonmaak van de wijk achter de rug is. BRUSSEL (ANP) De Nederlandse treiler kg-7 ..Christina" is gisteroch tend in de Belgische territoriale wate ren aangehouden door het Belgische marinevaartuig de „Artevelde" De Nederlander werd betrapt op het vis sen op tong. Het schip werd opge bracht naar de haven van Oostende. De „Christina" is afkomstig uit Kort- gene. Het schip werd binnen de Belgi sche 12-mijis-zone aangetroffen, ter wijl het op tong viste. De Belgische wet bepaalt dat binnen de 12-mijls- zone niet gevist mag worden door schepen die meer dan 50 ton meten of een motorvermogen hebben dat ligt boven de 300 pk. Die maatregel dient ertoe om de visstand te beschermen en speciaal de broedplaatsen van tong. die zich onder de Belgische kust bevinden. De uit Kortgene afkomstige „Christi na" meet. aldus de Belgische autori teiten. 67 ton en ze Heeft een motor vermogen van 300 pk. Het is de eerste maal dat de Belgische marine een Nederlands vissersvaartuig opbrengt. Enkele weken geleden waren er wel incidenten in de Belgische territoria le wateren. Belgische marinevaartui gen losten toen waarschuwingsscho ten voor de boeg van Nederlandse visserschepen, maar die wisten steeds te ontkomen. Dit blijkt uit de enquête die het ge meentebestuur onder de bewoners Lekkerkerk-west heeft gehou- Het merendeel van de bevolking er de voorkeur aan tijdens de loonmaakactie te bivakkeren in stacaravan. Veel minder mensen ibben belangstelling voor tijdelijk tnderdak in een wisselwoning of in leenhuurflat in het naburige Capelle OaaiidenlJssel. Het gemeentebestuur van Lekker kerk heeft gisteren een terrein van li vier hectare aangekocht, waarop de [Wacaravans gestald zullen worden. Op dit terrein zullen ook speelveldjes komen voor de kinderen. Over de inrichting van de caravans, zijn voorzien van een douche, water en gasverwarming, zijn meeste bewoners redelijk tevre- al vraagt men zich wel af of het achtereen bivakkeren in vrij beperkte ruimte op den duur ït zal leiden tot spanningen in de Jcerkerk-west staan 271 wonin- i, waarvan bijna 200 koopwonin- l Het Rijk zal alle koopwoningen men met de bedoeling dat be- s later hun huis kunnen terug- pen als ze dat willen n team van zes taxateurs is inmid- s aan de slag gegaan om de prijs n de woningen te bepalen. Daarbij rdt buiten beschouwing gelaten jat de bodem onder de woningen |waar verontreinigd is. choonmaak p l juni moet de duizend inwoners tellende wijk geëvacueerd zijn. De dag erop begint het omvangrijke schoonmaakkarwei. dat tot februari volgend jaar zal duren. De bewoners hoeven dan overigens niet onmiddél- lijk te beslissen of ze hun huis willen terugkopen. Met name de bewoners vereniging heeft gepleit voor een be- zinningsperiode van een jaar. Volgens de bewonersvereniging vra gen veel bewoners zich af wat de waarde van en de belangstelling voor de woningen in Lekkerkerk-west over vijf of tien jaar zal zijn. Gevreesd wordt dat het „gifeffect" altijd merk baar zal blijven. Dit zou voor diverse bewoners aanleiding kunnen zijn straks hun woning alleen nog maar te willen huren en niet meer te kopen. Met een Belgische marinier aan zijn zijde praat schipper Danny Bout in de haven van Oostende vanaf de opgebrachte KG-7 Christina tot iemand aan de wal. Links de twee overige bemanningsleden van de Nederlandse vissersboot, Meindert Minneboo en Cees Vink. ADVERTENTIE ONDANKS EEN HANDELSEMBARGO MET IRAN gaan wij als grootste speciaalzaak in Nederland van PERZISCHE Se OOSTERSE TAPIJTEN dóór met de geplande verkoop van een LIQUIDATIE partij perzen, rechtstreeks aan het publiek voor slechts de: Maak gebruik van deze buitenkans op een echte PERS. Duizenden Nederlanders, waaronder beroemde artiesten, zakenmensen, artsen, notarissen, advokaten en regeringsfunktionarissen, kochten bij ons hun tapijten. Maar onze grootste omzet hadden wij de laatste jaren van gewone mensen, met een gewoon inkomen. WAAROM' Eén voorbeeld, uit de 8.000 tapijten die wij hebben: Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De vakcentrale FNV en CNV staan negatief tegenover de voornemens van minister Albeda (sociale zaken) om reistijden van meer dan twee uren per werkdag in de randstad en vierploegendiensten als acceptabel voor te schrijven voor werkzoekenden. Het werkgeversverbond VNO is echter blij met de aankondiging van de minister. arbeidskrachten Hoogovens heeft dit bureau ingeschakeld, maar alleen over Engelse werkloze staaiarbeiders gegevens ontvangen. (Van hen denkt Hoogovens er vijftig in dienst te zul len nemen.) Albers wil weten waarom dit EG-bureau niet goed functio neert- PERZISCHE SHIRAS 300 x 200 f 1.900,- NU (950," Verder alle maten en soorten, voor op en onder uw tafel voor de HALVE PRIJS. Rij eens naar DORDRECHT, het loont de moeite. De koffie staat voor u klaar. Bij aankoop feovep f .1.000,-- vergoeden wij uw reiskosten. Unieke inruilgarantic met waardevermeerdering Reserveren mogelijk tegen 20* aanbetaling Alle tapijten'met certificaat van echtheid Parkeren voor de deur Bezorging door geheel Nederland DONDERDAG KOOPAVOND tot 21 00 uur Achterhakkers 13-14. Dordrecht Tel.078130022 De FNV is „onaangenaam verrast" en noemt de aankondiging van de minis ter, in een notitie aan een Kamercom missie over de werving van buiten landse werknemers, „een verrassings aanval waarvoor de FNV weinig waardering heeft." Over de zaak wat voor een werkloze „passende arbeid" is en wat niet, was nog overleg gaan de, aldus het FNV. Afwijzend staat de FNV tegenover het als passend voor schrijven van vierploegenarbeid, zon der tegelijk in te gaan op het aantrek kelijker maken van ploegensyste- men. bijvoorbeeld door overschake ling op vijfploegendienst. 'Niet heilig' it T.I 078130022 Het CNV verklaart „steeds bereid te zijn geweest mee te discussiëren over passende arbeid. De bestaande regels zijn voor het CNV niet heilig. „Wel acht het CNV zorgvuldigheid gebo den. Over de reistijd zegt het CNV dat de minister eerst moet aantonen dat het aanvaarden van reistijden van meer dan twee uren per werkdag noodzakelijk is. De minister had ook in moeten gaan op de gevolgen voor de betrokken werknemers. Het tot „passende arbeid" verklaren van vierploegendienst voor iedereen vindt het CNV „onjuist". Er moet juist gestreefd worden naar verbete ring van arbeidsomstandigheden. De procedure die Albeda heeft gevolgd, noemt het CNV „hoogst ongelukkig". Aan het slot van een notitie over heel iets anders pikte de minister „zulke belangrijke en gevoelige zaken" nog gauw even mee. Het VNO hoopt dat Albeda spoedig komt met maatregelen om de ar beidsmarkt beter op gang te brengen. Toch is het VNO blij met de twee aangekondigde losse maatregelen. De minister moet het begrip „passen de arbeid" wel verruimen, wanneer hij het aantal te werven buitenlandse arbeidskrachten zo klein mogelijk wil houden, zo merkt het VNO op. Ons commentaar staat op pag. ADVERTENTIE T Hoogovens Aanleiding voor Albeda's notitie was de aanvraag van Hoogovens om vijf honderd Joegoslavische metaalarbei ders naar Nederland te mogen halen Het PvdA-lid Albers van het Europe se parlement wil deze maand in het Europese parlement vragen stellen aan de Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EG. Albers vindt het wonderlijk dat Hoogovens wel voldoende orders heeft, maar de produktie niet kan uitbreiden door gebrek aan personeel, terwijl elders in de EG tienduizenden staalarbei- ders werkloos zijn of moeten af vloeien. De EG heeft een bureau voor uitwis seling van gegevens over beschikbare in een onzer verslaggevers fLVERSUM De VARA heeft een uital juristen opdracht gegeven de Dgelijkheid te onderzoeken om bij justitie een aanklacht in te dienen jen minister Wiegel van binnen- zaken. Wiegel heeft volgens iepsecretaris Herman van Wijk. pchtbare schade toegebracht aan f VARA en heeft medewerkers van p omroep beledigd". omroep heeft alle teksten van en televisie-uitzendingen opge- waarin Wiegel zich als vice- 'r uitspreekt over het gewraak- gezamenlijke radioprogramma VARA en STAD-radio Amster- op 30 april Ij de VARA valt men het meest over p uitlating van Wiegel die hij op 1 ui in Tros Aktua deed: „Je kunt meer zeggen, dat de radio- ding van de VARA en STAD isterdam heeft bijgedragen tot het *>er Zeker heeft dit er mede geleid dat het gisteren in delen »h Amsterdam voor de politie zo'n wpweldig zware klus is geweest". «*»chtbare schade, die de VARA jptte hebben geleden, manifesteer- Hjfe zich gisteren in nog eens duizend Mfchriftelijke opzeggingen. Uit onvre- toKi?et de uizendingen op 30 april lebben momenteel 2500 VARA-leden 'f°or het lidmaatschap bedankt. Bin- l-lien een jaar zijn er bij de socialisti- '«che omroep num zevenduizend op leggingen geweest, waartoe het ver hagen" Vooraitter Kloos heeft biige' door Jan Bezemer DEN HAAG Het aantal te bouwen woningen mag dit jaar niet onder de honderdduizend zakken. Met deze uitspraak heeft fractieleider Lubbers van het CDA eergisteren een zware hypotheek gelegd op het woningbouwbeleid van het kabinet. Gezien de impasse waarin de koopwoningensector zich bevindt een sector waar de overheid weinig greep op heeft lijkt dat een onmogelijke opgave. Tenzij het kabinet, gesteund door het parlement, tot een zware financiële inspanning bereid is. Het CDA heeft op het gebied van de volkshuisvesting de meeste troeven in handen. Alle betrokken bewindslieden zijn christen-democratisch. In het parlement is de houding van de CDA-fractie vaak van doorslaggevende betekenis bij het bepalen van de rich ting van het volkshuisves tingsbeleid. Het laat zich raden dat geen enkele partij straks in het zicht van de verkiezingen op gescheept wil worden met een falend volkshuisvestingbe- leid. Aan het eind van dit jaar zal de rekening worden opge maakt. waarbij slechts de har de cijfers van het bouwpro gramma tellen. Gegeven de centrale rol die het CDA in dit beleid speelt zullen zowel de WD, als de PvdA pogen het CDA met de zwarte piet op te schepen. Het is aan het CDA om daar nu al een passend antwoord op te vinden Geen enkele bewindsman van welke signatuur dan ook kan worden aangewreven dat de markt voor koopwoningen is ingestort. De hoge rentestand en de onzekere economische perspectieven (beide oorza ken voor de geringe belang stelling voor het kopen van woningen) laten zich nauwe lijks nationaal sturen. Wel mag van bewindvoerders ver wacht worden, dat passende maatregelen genomen worden om de problemen op te van gen. Op dat antwoord van staatssecretaris Brokx wordt gewacht. Het kabinet strijdt nog over de mogelijkheden. Koopsector De CDA-fractie heeft inmid dels al vroeg dit jaar aangege ven. wat zij wenselijk acht om de bouwproduktie op peil te houden. De absolute voorkeur gaat uit naar stimuleren van de koopsector. Kandidaatwo- ningkopers zouden moeten worden gestimuleerd met een extra premie van het Rijk. dan wel met een rentesubsidie teneinde de hoge rentestand te nivelleren. Dit aanjagen van de belangstelling voor koopwoningen krijgt onge twijfeld de steun van de WD. De oppositie voelt er niets voor. Los van de parlementai re beoordeling kosten deze maatregelen veel geld, zonder dat zeker wordt, dat mensen er toe over gaan woningen te kopen. De motie van het CDA-Ka- merlid Van Dijk. waarin deze maatregelen worden voorge steld gaat er kennelijk vanuit, dat deze weg kan worden be wandeld zonder dat extra geld nodig is. Het gaat er maar om. zo is de intentie, dat er in ieder geval nog koopwoningen wor den gebouwd Door er gewoon wat minder te bouwen, blijft geld over voor subsidie aan kopers Het CDA en ook de WD spre ken bij voorkeur als over pre miekoop- dan wel premie- huurwoningen wordt gespro ken over „sociale woning- Staatssecretaris Brokx bouw Alle door de overheid gesubsidieerde woningbouw wordt daaronder gerekend Het Rijk subsidieert de meest eenvoudige huurwoningen ge heel (woningwetwoningen) en geeft premies op de overige. Slechts de vrije sector wordt geheel door particulieren be kostigd. Premiekoopwonin gen nemen met 37.000 wonin gen een fors deel van het tota le programma van 106.000 voor hun rekening. De vrije sector staat met 27.000 ge noemd. Het voor een deel niet bouwen van koopwoningen kan, zo heeft Brokx gezegd, in de komende twee jaar meer dan vijftigdduizend banen kosten Aantal opvoeren De oppositie wil een totaal andere weg dan het CDA be wandelen. Om het bouwpro gramma overeind te houden wil men het aantal woning wetwoningen opvoeren. Nu staan er dertigduizend op het programma. Volgens de Partij van de Arbeid en de woning bouwverenigingen zijn er vol doende plannen voorhanden om er zestigduizend te bou wen. te financieren, via de ka pitaalmarkt en niet via de be groting van het rijk. De ruim te op de kapitaalmarkt is er. zo zegt de oppositie, omdat veel koopwoningen niet wor den gebouwd. Bovendien is aan goedkope woningen de grootste behoefte, aldus de PvdA. Het CDA acht de oplossing van de PvdA vooralsnog de „op één na beste" oplossing. Eerst zal moeten worden ge poogd de premiekoopwonin gen op het programma gerea liseerd te krijgen. Woordvoer der Van Dijk: „Ik ben vol strekt ondogmatisch op dat punt. Als er wat te doen valt in de woningwetsfeer zijn we daar niet tegen, maar onze eerste voorkeur ligt toch bij de premiekoop- en de premie huurwoningen. Hoe meer par ticulieren zelf betalen aan de woningen, hoe liever het mij is." Een andere volkshuisves- tingsspecialist in het CDA. Dijkman, zegt het aldus: „Meer woningwetwoningen bouwen is beginnen met de laatste mogelijkheid en naar onze mening te simpel. We zullen eerst moeten kijken naar de problemen in de pre miesfeer. Als maatregelen daar niet blijken te werken, sluit ik niet uit. dat we ook meer woningwetwoningen zullen gaan realiseren." Grote vraag is nu. wanneer zal worden vastgesteld dat de sti mulerende maatregelen voor de koopsector onvoldoende resultaten hebben. Een wo ningbouwprogramma laat zich nauwelijks In het tweede deel van het jaar bijstellen De voorbereidingstijd van plannen is daarvoor te lang Om dezelfde reden is langer uitstel van nu te nemen maat regelen zeer ongewenst. Om dat duidelijk is dat het CDA de sleutel in handen heeft, mag van deze fractie ver wacht worden, dat de regel matig beleden prioriteit voor de volkshuisvesting in de ko mende weken in duidelijk be leid wordt vertaald. „Bonzo moet nu nog leren, hoe hij hem aan u moet geven

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3