'S j tsj aranski-tribunaal is geen anti-Sowjet-show' 'Vrede loopt gevaar' Ruimte voor 5 personen, sterke I7I4 cc motor, 5 versnellingen. inkLBTW De laagst geprijsde Dieselekonomisch in gebruik. Onderwijsproject voor volwassenen zonder subsidie Van den Bergh wijst Russisch verwijt van de hand: 8jtsjaranski vervult volgens het Ka merlid op het tribunaal een symbool functie voor de totale mensenrech tensituatie in de Sowjet-Unie. De be doeling van het tribunaal is dat een panel getuigen en deskundigen hoort en vervolgens tot een uitspraak komt. Deze uitspraak zal op de twee de dag van de conferentie worden voorgelezen door mevrouw Coretta Scott King, weduwe van ds. Martin Luther King. In het panel hebben ondermeer zit ting Ramsey Clark, oud-minister van justitie in de Verenigde Staten, Ro bert F. Drinan, lid van het Huis van Afgevaardigden in de V.S., George Femandes, oud-minister van trans port en industrie in India, Mario Soa- res, oud-premier van Portugal, PvdA- leider Den Uyl en Andrew Young, oud-ambassadeur bij de Verenigde Naties. Tot de getuigen-deskundigen beho ren ondermeer de dissidente Dina Be- lina, Irwin Cotler, samensteller van het lijvige dossier over SJtsjaranskl, Dina Kaminskaya, advocate van ver schillende dissidenten, de dissiden ten Eduard Kutnetsow en Alexander Luntz, en mevrouw Sjtsjaranski. De conferentie zal worden geopend door Van den Bergh en de burge meester van Amsterdam W Polak. Van onze onderwijsredactie LEIDEN „Ouders op Herhaling", een onderwijsproject voor volwasse nen in Leiden, krijgt met ingang van 1 augustus geen subsidie meer van het ministerie van onderwijs. Dat be tekent het ontslag voor de vijf staf krachten. Het project is dan verder afhankelijk van vrijwillige krachten. De staf van Ouders op Herhaling vreest dat het project langzaam doodbloedt, als de subsidiekraan blijft dichtgedraaid. Ouders op Herhaling, bestaat reeds zeven jaar. Op verzoek van de ouders, die hun kinderen bij het huiswerk wilden helpen, begon het schoolhoofd van de H Hartschool in Leiden met het geven van reken- en taalles aan de ouders. Het initiatief is inmiddels uitgegroeid tot een onderwijsvoorzie ning voor 250 volwassenen, van wie er veertig individueel les krijgen. Het project draait op 85 vrijwilligers en vijf betaalde krachten, die het leeu- wedeel van de organisatie op zich hebben genomen. Ouders op Herha ling is de voorloper van de Open School, die pas na 1975 werd ontwik keld. Minister Pais wil het Leidse project onderbrengen in drie nieuwe projec ten voor alfabetisering, onderwijs aan culturele minderheden en de Open School. De aanvragen voor deze projecten moeten nog de deur uit. Het wachten is namelijk op de uitvoeringscirculaire van de minister, waarin de richtlijnen staan. Deze cir culaire moet nog door de Tweede Kamer worden goedgekeurd. De gemeente Leiden heeft het plan voor de oprichting van een Educatief Centrum, dat het gehele aanbod van onderwijs aan volwassenen moet coördineren. Ouders op Herhaling vreest echter dat het centrum in au gustus nog niet klaar is om een deel van hun onderwijs over te nemen. De staf van het onderwijsproject hoopt dat alsnog subsidie wordt gegeven voor Ouders op Herhaling, totdat er meer zicht is op de toekomstige ont wikkeling van het Centrum en de onderwijsprojecten van minister Pais DEN HAAG (ANP) Bij een vesti ging van een militair oefenterrein in de Lauwersmeerpolder moet dit voor de omliggende gemeenten een werk gelegenheid van 350 arbeidsplaatsen met zich meebrengen Bovendien moot de geluidsoverlast tot een mini mum beperkt worden en mag er geen hinder bestaan voor de beroepsvaart. Ook moet de recreatie in het gebied een kans krijgen. DONDERDAG 0 MEI 1980 DE NIEUWE RITMOl. DIESEL EEN IJZERSTERKE AUTO. .wwmpyim-.ü^ Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het PvdA-ka- merlid Van den Bergh heeft gisteren een recente verkla ring van het officiële Russi sche persbureau Novosty over het Sjtsjaranski-tribunaal, dat maandag en dinsdag in Amsterdam wordt gehouden, scherp veroordeeld. Het verwijt dat het tribunaal zou bijdragen tot een verslechtering van de internationale politieke situatie in casu de Oost-West-verhouding wees hij van de hand. Als dat zo is dan betreur ik dat, maar dat mag er niet toe leiden dat wij over schending van mensenrechten zwijgen, aldus het kamerlid op een persconferentie over het Sjtsjaranski-tribunaal. Van den Bergh zei overigens niet te verwachten dat het tribunaal tot een verslechtering van de internationale spanning zal bijdragen. Hij noemde de verklaring van Novosty „onzin". Het kamerlid had zich er vooral aan gestoten dat de organisatoren van het tribunaal worden afgeschilderd als „koude-oorloghitsers" en samen zweerders tegen de Sowjet-Unie. In de verklaring van Novosty, die vorige week werd verspreid, wordt het Sjtsjaranski-tribunaal een anti-Sow- jet-show genoemd. Van den Bergh, die voorzitter is van de stichting „Vrienden van Anatoly Sjtsjaranski", heeft afgelopen dins dag een gesprek gehad met de am bassadeur van de Sowjet-Unie in ons land, Vassilli Tolstikow. Het was het tweede gesprek binnen de muren van het Russische ambassadegebouw, over het tribunaal. Nog voor het eind van deze maand zal Van den Bergh een derde gesprek hebben met de ambassadeur eveneens over de men senrechten. In het gesprek werd het verzoek van de stichting om ook een Russische vertegenwoordiger naar het tribunaal af te vaardigen, afgewezen. Ook werd geweigerd de tekst af te geven van het vonnis van Sjtsjaranski. die we gens landverraad werd veroordeeld tot dertien jaar hechtenis. De ambassadeur heeft verder aan Van den Berg laten weten dat me vrouw A vital Sjtsjaranski, haar man niet mag bezoeken. Zij heeft Sjtsja ranski die na drie jaar eenzame op sluiting in een werkkamp zit, zeven jaar niet gezien. Van den Bergh noemde het resultaat van het gesprek teleurstellend, al had hij niet anders verwacht. Niettemin heeft hij goede hoop dat het Sjtsjaranski-tribunaal zal bijdra gen tot een verbetering van de men senrechtensituatie in de Sovjet-Unie. Het „uitschelden" van de organise rende stichting via Novosty vond hij een teken aan de wand. „Het feit dat men op deze wijze reageert, geeft aan dat men uitermate gevoelig is voor wat wij doen," aldus het kamerlid. Prof. Röling TROUW/KWARTET P 20 R 22 H Prof. Röling op symposium: Van onze onderwijsredactie UTRECHT „Vredesopvoeders moeten opboksen tegen het slechte gedrag van de supermachten. De Nederlandse rege ring treft niet zoveel blaam, omdat zij ln december als enige in NAVO-verband wat geprutteld heeft tegen de verhoging van defensieuitgaven. Er is een rechtstreeks verband tussen de toeneming van het geweld op straat en de termen waarin de regering over geweld praat." Prof. dr. B. V. A. Röling, oud-direc teur van het polemologisch instituut in Groningen, toonde zich gisteren in zijn inleiding voor het internationale symposium over vredesopvoeding in Utrecht erg pessimistisch over de toe komst van de vrede. Hij voorspelde een derde wereldoorlog als op dezelf de weg wordt voortgegaan. Dat zou volgens Röling het einde betekenen van de westerse cultuur. Indien een derde wereldoorlog met kernwapens zou worden uitgevoch ten zouden er in de Verenigde Staten 195 miljoen doden vallen en in de Sowjet-Unie 120 miljoen, aldus Röling. Hij noemde de militarisering van het geweld de grootste bedreiging van de vrede: „Het is een groter gevaar dan de Sowjet-Unie. De oorlogsindustrie is een eigen leven gaan lelden. Een explosie van geweld is onafwendbaar als wapens, die bedoeld zijn om af te schrikken, echt gebruikt worden." De enige mogelijkheid om dit gevaar te keren is volgens Röling deling van de rijkdommen. 1 procent van de produktie wok J de rijke landen geconsumeerd tweederde van de wereld hona t. Het westen moet zich gaan Z] nen op de noodzaak van ecom groei. Het kan niet tegelijk de B sele rechten van de mens er d terwijl de rijke landen niet bep hun eigen groei te beperken, rr Als voorwaarde voor vrede Röling een verandering van 4 v taliteit. Roling: „Ik ben daj optimistisch over. Als ik kijk^ reacties op de nullijn, is zo'ni}"' teitsverandering gemakkelijk zegd dan gedaan." Hij zag vredesonderwijs als gelijkheid om dit doel te „We moeten proberen de ny te vormen dat ze bereid zijn 1 diale saamhorigheid." EEN IJZERSTERKE PRIJS. Nederland heeft een nieuwe diesel. Voor een prijs die minimaal duizend gulden lager is, dan zijn konkurrenten. Een middenklasser met het reaktievermogen van een benzineauto en de ekonomie van een diesel. De Fiat Ritmo Diesel. Dezelfde schoonheid als de andere Ritmo's. Dezelfde styling. Dezelfde ruimte voor 5 personen. Hetzelfde gevoel voor details en komfort Maar onder de motorkap iets nieuws. Een krachtige 1714 cc dieselmotor. Betrouwbaar. Zuinig bij de pomp. Goedkoop in onderhoud. Gebouwd voor een lang leven. Een echte diesel dus. Maar wel zonder de bekende dieselnadelen. Die zijn in Turijn keurig opgelost. De voorgloeitijd is tot een minimum beperkt. Een speciale lichtmetalen cilinderkop, geluidsisolatie en een 5 versnel lingsbak zorgen voor een uiterst bescheiden motorgeluid. Bovendien accelereert, rijdt, stuurt en manoeuvreert de Ritmo Diesel even speels en handig als de benzineversies. Uniek is de garantietermijn: 2 jaar op het draaiend gedeelte van de motor tot een maximum van 200.000 km. Welke andere diesel kan dat, heeft dat doet dat en allemaal voor die prijs. Spaar u de moeite. Hij bestaat niet Maak een proefrit bij uw Fiat Dealer. En gelooft u niet dat 't een diesel is, let dan op de bredere luchtinlaat in de voorbumper en de type-aanduiding. De nieuwe Ritmo Diesel, 1714 cc, 41 kW (55 DIN pk), 3-of 5deurs. In ND, LD of CLD-uitvoering. Vbnaff 16.995.-. Imp. Leonard Lang b.v., Daniel Goedkoopstraat 9, Industriegebied/Amstel 1096 BD Amsterdam. Tel. 020-92 48 88. VASTE AFLEVERINGSKOSTEN f 325.-. Prijzen inkl. BTW.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 26