Voortbestaan WEBE is li gevaar Oliegeld lost Indonesische problemen schijnbaar op Britten riskeren isolement Optimisme op OPEC-top DeRorento Beleggingsrekening \oor milieumaatregelen Voor verbetering structuur andere aanpak nodig Üjandbouwdebatten vruchteloos Jen uitsluiting Aapril-schade Jgens molest Hypotheekrente per 6 mei Cacaobonen belangrijk goedkoper is één van de Amro-Effecten Beleggingsrekeningen. De Amro Bank is er voor iedere belegger. FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTETH 23 S 21 een onzer verslaggevers "W)AM Het voortbestaan van de coöperatieve aardap- i« leelindustrie AVEBE wordt bedreigd. Dit zei gisteren Bitter R. Renkema van de raad van bestuur van dit •ern, dat 3000 werknemers in dienst heeft en waar tevens aardappeltelende boeren van bestaan. Al enige tijd en begonnen zich donkere wolken boven het bedrijf iên te pakken laatregelen om de Oostgroningse len schoon te krijgen dreigen de meming de das om te doen, als en ingrijpende maatregel komt, i de heer Renkema. „We moeten in een situatie komen dat we rinken in het schone water. De ippelmeelindustrie is de zoveel- jedrijfstak in Oost-Groningen, moeilijkheden is geraakt. M steur E. P. Roelofs gooide een ye op over de omstreden af vallo- in het Eems-Dollardgebied. „Het e vraag of de lozingen via de jpijp wel zo belastend voor j en Wad zijn", aldus de heer ofs, die nieuw onderzoek bepleit- öt nu toe is het streven erop ht geweest het afvalwater „bij /iron' dus in de fabriek te leren Vooral milieugroepen heb- sterke druk uitgeoefend op de jzende industrie. Volgens de Roelofs zijn de inzichten over de fl Igen voor het Wad de laatste tijd n et sterk gewijzigd. w jlwater 1/lfBE slaagde er in het begin van iren zeventig in een procédé te Udcelen om het afvalwater sterk iveren Er was een operatie nodig in feite een volledige ombouw le van de diverse produktie- De kosten werden geraamd miljard gulden. Het rijk zou 25 it subsidiëren. Het zuiverings- hield onder meer in, dat tot weggespoelde stoffen, onder eiwitten, teruggewonnen kon- worden als nevenprodukten. Er verondersteld dat de opbrengst 4-an in evenwicht zou zijn met de r de sterk stijgende energiekos ten, hoger uitvallende investeringen en zware rentelasten, blijkt dit an ders uit te pakken, aldus de heer Renkema. De AVEBE is hierdoor in ernstige moeilijkheden geraakt. Vo rig jaar werd een verlies geleden, dat tussen de 20 en 30 miljoen gulden ligt. Ook in de komende jaren dreigen zware verliezen. Daarbij komt dat de AVEBE ook onderdelen van het fail liete KSH-concern heeft overgeno men die ingepast moeten worden in de zuiveringsplannen. Rustpauze nodig Volgens de heer Renkema is een „rustpauze" om de technische en fi nanciële mogelijkheden opnieuw te bekijken, onvermijdelijk. Dit bete kent onder meer dat zuivering van het afvalwater op de lange baan moet worden geschoven. Het streef jaar van 1985 kan niet worden gehaald. De heer Renkema deed een beroep op het provinciaal bestuur, dat het be drijf gisteren bezocht, om de onder neming de tijd te gunnen en tolerant te zijn. ook al ligt dat politiek wegens de milieuproblematiek moeilijk. Volgens Renkema zal ook de finan ciële structuur van de zuiveringsope ratie moeten worden gewijzigd. De rijksbijdrage dient te worden herzien. Hiervoor zijn al oriënterende bespre kingen gaande met minister Braks van landbouw. Ook technisch zal de operatie opnieuw moeten worden overwogen. In onderzoek is onder meer of het aantal produktielokaties moet worden ingekrompen. Tevens wordt in verband daarmee onder zocht of de aardappelmeelcampag- nes, die zich tot nu toe tot de herfst- periode beperkten, over een langere periode kunnen worden uitgestreken. In het Amsterdamse Amstelhotel is gisteren de jaarlijkse IGGI-conferentie voor economische hulp aan Indonesië geopend. Naast minister De Koning, die de vergadering voorzit, de Indonesische topminister voor economie en financiën, prof. Widjojo Nitisastro. Van onze redactie economie AMSTERDAM Op het eer ste gezicht ziet het er momen teel florissant uit met de In donesische economie. In 1979 had het land een re cord-overschot van 1,6 mil jard dollar (ƒ3,2 miljard) op zijn betalingsbalans en dat is een positie waar tientallen ontwikkelingslanden direct voor zouden tekenen. Landen die al hun olie moeten impor teren en niet weten hoe zij hun sterk gestegen oliereke ning moeten betalen. Indonesië daarentegen is een tradi tionele olie-exporteur en het land heeft daarom aanzienlijk geprofi teerd van de olieprijsstijging van meer dan 100 procent in één jaar. Toch komt ook dit jaar weer de Inter gouvernementele groep inzake Indo nesië (IGGI) bijeen om over hulp aan Indonesië te overleggen. Dertien rijke landen plus enkele internationale fi nanciële instellingen als de Wereld bank en het Internationale Monetaire Fonds bespreken gisteren en van daag de economische ontwikkelingen gedurende het afgelopen jaar en pra ten ook over de behoefte aan buiten landse hulp die Indonesië dit jaar zal hebben. Tegenstelling Ui onze redactie economie STERDAM De Franse minister van landbouw, P. Mehaignerie, heeft gisteren in Brussel laatste ultimatum gesteld. Als de negen ministers van landbouw in de EG het vóór 31 mei eens worden over de nieuwe landbouwprijzen, zal Frankrijk de marathon-besprekingen J dit onderwerp niet nog eens een maand aanzien, maar overgaan tot het nemen van M itregelen op nationaal niveau, om de Franse boeren financieel te steunen. e wordt dan een compleet ju li vacuüm geschapen In de poli- d de Gemeenschap. Vier ande- 1 i, Luxemburg, België, Italië larken, hebben duidelijk te a gegeven dat zij er evenmin x>r voelen nog langer te wach- P een akkoord over de kwestie. en Ierland hebben zich J niet aangesloten, maar heb- 1 evenmin de kant van Bonn EV lis als enige van mening, dat een ienkomst door alle negen lidsta- vr^moet worden gesloten, en niet acht „Engeland kan nu onmo- worden geïsoleerd," vindt •Duitsland. Toch geeft ook fond toe dat alleen een compro- Ittn worden bereikt als Engeland r" iendelijk is de stok tussen de tt vandaan te halen, en zijn veto Hoewel gehoopt werd dat dit 1 H' 3 M nl, HAAG (ANP) Het Nederlands tnd van Verzekeraars adviseert fden de begrippen „binnenland- dusten" en „oproer" niet van ®ssing te achten op de gebeurte- n van 30 april. Dit heeft het ond woensdag meegedeeld. gisteren zou gebeuren bleef het won der uit. Engeland blijft het voorlopige akkoord, dat op 28 april in Luxem burg werd bereikt door de andere acht lidstaten afwijzen. Nul komma nul Dit voorlopige akkoord betekende een gemiddelde prijsstijging van de landbouwprodukten in de EG met vijf procent, en een „medeverant woordelijkheidsheffing" van 2 per cent die boeren moeten betalen als ze meer melk produceren dan vorig jaar, om te voorkomen dat de melkzee een springvloed wordt. Engeland, dat vindt dat de prijsstij ging voor overschotprodukten niet hoger mag zijn dan nul komma nul procent, blokkeerde het akkoord om eerst Iets gedaan te krijgen op ander gebied: een verlaging van de Britse contributie aan de Gemeenschap. (Engeland betaalt 4,8 miljard gulden méér aan de EG dan het ervoor terug krijgt). Omdat voor dit probleem geen oplossing werd gevonden, bleef dus ook het knelpunt van de prijsstij ging onbeslist. Intussen worden de boeren in de lid staten ongeduldig. Zij vonden de voorgestelde vijf procent al te weinig. Als er geen beslissing valt, blijven de oude landbouwprijzen echter een jaar langer gehandhaafd, een maatre gel die de Europese boeren niet tot grote hoogten van enthousiasme zal brengen. Devaluatie De ministers in Brussel hebben giste ren wel toegestemd In een kleine toe name van het boereninkomen in Frankrijk en Italië, door goed te vin den dat deze landen hun „groene va luta" verlagen. Le groene franc werd met 1,35 procent gedevalueerd, en de groene lire met 3,5 procent. Dit levert de boeren een kleine inkomensverbe tering op. Groene valuta zijn kunst matige munteenhedert, die schomme lingen in de prijzen voor landbouw produkten moeten corrigeren. Frank rijk had de boeren voor dit jaar een prijsstijging beloofd van tien pro cent, en Italië een van dertien pro cent. Op 17 en 18 mei aanstaande, zullen de ministers van buitenlandse zaken van de gemeenschap de land bouwprijzen tijdens een informele bijeenkomst ln Napels bespreken. Bij die gelegenheid zou kunnen blijken of Engeland zijn ban op het prijzen- akkoord al dan niet handhaaft. Het lijkt een merkwaardige tegen stelling: enerzijds veel binnenko mend geld dank zij de olie en in mindere mate ook dank zij een toege nomen export van andere grondstof fen als hout. En aan de andere kant toch behoefte aan hulp. Minister De Koning van ontwikkelingssamenwer king ging daar in zijn openingsrede in Amsterdam (Nederland is traditio neel voorzitter van de IGGI) dan ook op in. „Het is verleidelijk", aldus De Ko ning," om de invloed die de tijdelijke beschikbaarheid van meer geld op de lange termijnontwikkeling te over schatten. Ik denk dat we voorzichtig moeten zijn. Inderdaad heeft de re cente opleving in de Indonesische economie de kans vergroot dat het land de taakstelling van het derde vijfjarenplan (eindigend in 1984) zal volbrengen). We moeten echter niet uit het oog verliezen, dat de wezenlij ke ontwikkelingsproblemen waar In donesië mee kampt, net zo ernstig zijn als een jaar geleden. Die proble men zijn het scheppen van werkgele genheid voor de snel groeiende bevol king en de expansie van de niet- oliesector. We moeten niet vergeten dat Indonesië nog steeds een ontwik kelingsland is met een bevolking die tot de armste van de wereld behoort", aldus De Koning. In het vervolg van zijn rede zei de Nederlandse bewindsman verder dat de Indonesische regering zal wensen om de voordelen van de economische opleving door te spelen naar de arm- sten in de samenleving. Dat is zijns inziens evenwel slechts ten dele ge lukt. Wel is Jakarta er in geslaagd meer arbeidsplaatsen te scheppen maar pogingen om een hoger reëel inkomen voor de bevolking te berei ken hadden minder succes. Op korte termijn kunnen de extra inkomsten uit de hogere olie-opbrengst de socia le en economische ontwikkelingen helpen. Maar een echte oplossing voor de problemen is het niet, vindt De Koning. Obstakels Een belangrijk obstakel voor Indone sië is dat de overheid dankzij de prijs stijging van het laatste jaar nu 60 procent van haar inkomsten aan olie dankt. Een wankele basis. Maar een nog groter probleem is de ontstellen de armoede op het Javaanse platte land waar de stukjes land veel te Zoals gebruikelijk bij de jaarlijkse IGGI-conferentie, wordt ook deze keer geprotesteerd tegen de hulp aan Indonesië. Gisteren waren voor het Amstelhotel waar de conferentie plaatsvindt enkele spandoeken te zien van groepen die het Suharto- regiem beschuldigen van het schen den van de mensenrechten. Amnesty International verzet zich niet tegen de hulp als zodanig maar heeft minister De Koning wel ge vraagd de mensenrechten op de agenda te plaatsen. Volgens Amnes ty zijn zeer uiteenlopende groepen in Indonesië het slachtoffer van schen dingen van de mensenrechten. De organisatie wijst met name op Oost- Timor. De Nederlandse afdeling van Amnesty zegt met verbazing kennis te hebben genomen van uitlatingen van premier Van Agt in Indonesië. Van Agt had gezegd dat vrijgelaten politieke gevangenen destijds had den deelgenomen aan „zeer omstre den activiteiten indertijd". klein zijn om een familie te voeden. Hoewel Indonesië zelf veel rijst pro duceert, is het de grootste rijstimpor- teur ter wereld. Miljoenen jongeren die in de agrarische sector geen werk kunnen vinden, trekken naar de grote steden waar ook onvoldoende werk is. Er wordt door buitenlandse onderne mingen wel geïnvesteerd en volgens de Financial Times raadt de Wereld bank in haar IGGI-rapport aan de buitenlandse investeringen nog ge makkelijker te maken. De vraag rijst echter of het land daar werkelijk mee geholpen is. Efficient werkende mo derne industrie kan de eigen indus trie de nek omdraaien zoals voor een groot deel al is gebeurd met de tex tielnijverheid, die tien jaar geleden in duizenden kleine werkplaatsjes nog van veel betekenis was. Japanse grote bedrijven waren de boosdoe ners, zoals men nu in regeringskrin gen in Jakarta nu ook wel erkent. Een ontwikkeling van eigen kleine bedrijven kan Indonesië werkelijk goed doen. Een gebrek aan efficiency en de omvangrijke corruptie vormen echter een chronische rem. Hulpbedragen Naam bank Rente vast gedurende (in jaren) Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages met I zonder gemeentegarantie Opg. bank werke lijk Opg. bank werke lijk Annuïteitenhypot ABN heken 1 jaar 5 jaar 1.5 1.5 115 11.5 12.22 12.22 11.5 11.75 12.22 12.5 Amrobank variabel 5 jaar 1.5 1.5 11.25 11.5 11.77 12.04 11.5 11.75 12.04 12.31 Bouwfonds 2 jaar 5 jaar 30 jaar 1.5 1.5 1.5 11.5 12.43 11.5 12.43 Centrumbank 5 jaar 1 120 12.5 12.0 125 NMB 3 jaar 5 jaar 1 ÏÏ.7 12.73 11.8 12.0 12.85 13.08 Postgiro/RPS 5 jaar 1 11.4 12.16 11.4 12.16 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 11.3 12.09 11.3 12.09 Rabo Hyp.bank 5 jaar 1.5 11.5 12.35 11.5 12.35 Spaarbank R'dair 1 jaar 3/5 jaar 2 1 U.75 12.24 11.75 12.24 Westland/Utrecht standaard 5/10 jaar 2 11.3 12.89 12.43 12.66 Levenhypotheken Centraal Beheer 10 jaar 11.3 11.79 11.3 11.79 Ennia 10 jaar 11.0 11.46 11.0 11.46 NVL 5/10 jaar - 11.0 11.46 11.0 11.46 Voornamelijk de handelsbanken voerden deze week een kleine verla ging door. In ieder geval betekent dit dat bij de meeste banken voor een 5 jaar vaste lening (bij 70 procent van de executiewaarde) geen 12 procent meer betaald hoeft te worden. Door de half procent discontover hoging door de Nederlandsche Bank lijkt het erop. dat een verdere daling binnenkort niet te verwachten is. Op langere termijn zou de rente wel weer kunnen zakken. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoon.) ADVERTENTIE -AMRÜ B£l£GWNGS MOGU'JKHEt)£N~ n verklaring van het Verbond overigens, dat molestuitsluitin- n J towel per verzekeringsvorm als i maatschappij kunnen verschil- Daaruit volgt, volgens het Ver- dat in beginsel elke maat- ™J >Pij afzonderlijk een beslissing Roeten nemen over de vraag of de oen verzekerde in verband met jebeurtenissen op 30 april ge ide schade (vooropgesteld, dat BS chade veraekerd ls) voor vergoe- m aanmerking komt. i Verbond van Verzekeraars de wj 'Oepelende organisatie van ver- waars in Nederland heeft zijn geadviseerd over de regelingen betrekking tot 30 april, „hoewel duidelijk beeld van de ach- T^nden en de aard van de gebeur den is verkregen." Na analyse ae gebeurtenissen in het licht Ml v ^'^uitsluitingen was er bij verboncj echter „een zodanig in- dat advies kon worden uitge- AMSTERDAM (Reuter) De prijs van cacaobonen is sedert 1 april belangrijk ge daald. Daarmede zijn de ex portinkomsten van de cacao producerende landen, waar van een aantal tot de armste van de wereld kan worden ge rekend, aanzienlijk ge slonken. Achtergrond van het onder druk ra ken van de cacaoprijs is het verstrij ken van de Internationale Cacao- overeenkomst, begin vorige maand. Hierdoor is de notering van cacaobo nen teruggevallen van bijna 140 tot ongeveer 120 dollarcent per pound (0.453 kilo). Daarnaast speelt, volgens handels kringen, echter ook een rol de ver wachting, dat de produktie het ver bruik van cacaobonen dit jaar nog meer zal overtreffen dan in het verle den. Reden waarom de cacao-expor- terende landen, voornamelijk in West-Afrika, ln de loop van deze maand het plan ls op 19 en 20 mei in Brazilië een bijeenkomst zullen Inkomsten armste landen onder druk beleggen over het aanleggen van een buffervoorraad cacaobonen. Dit, om de prijs op de wereldmarkt en daar mede hun exportinkomsten te kun nen handhaven. Speculanten Vorig jaar leverde de export van ca caobonen de producerende landen ongeveer vier miljard dollar op. Vol gens de cacaoproducenten hebben speculanten in de industrielanden met hun manipulaties op de wereld markt de prijs van cacaobonen, die in 1976 en 1977 een hoogtepunt bereikt, vrijwel gehalveerd. De cacaoproducerende landen heb ben tijdens de afgebroken onderhan delingen over een nieuwe cacaoover- eenkomst aangedrongen op een ver hoging van de minimumprijs van hun produkt tot 150 dollarcent per pound. Zij vinden, dat de cacaoprijs hoog genoeg moet zijn om een overdracht van de westerse rijkdom naar de der de wereld te waarborgen. De cacaoverbruikende landen heb ben overigens al geweigerd een mini mumprijs van 120 dollarcent per pound te aanvaarden. Zij wilden wel onderhandelen over een minimum prijs van 110 A 120 dollarcent. De cacaoproducerende landen willen nu met behulp van het bufferfonds van 220 miljoen dollar uit de boedel van de Internationale Cacao-overeen- komst zelf een nieuwe buffervoorraad cacao aanleggen. De cacaohandel in de industrielanden achten de kans op succes echter gering. Dit met name, omdat de cacaoproducerende landen het onderling helemaal niet eens zou den zijn over een uitwerking van de plannen. Indonesië schat zijn behoefte aan buitenlandse financiering voor 1979/ 85 op 2,77 miljard dollar (5,5 miljard gulden). Ruim twee derde daarvan werd gedekt door leningen op voor waarde dat het bedrag in het uitle nende land werd besteed, leningen waar die voorwaarde minder streng was en giften. De hulpbehoefte voor het op 1 april begonnen belastingjaar wordt cp de IGGI-conferentie be kendgemaakt en besproken. Wat Nederland dit jaar beschikbaar stelt is overigens al bekend. Indone sië ontvangt 158 miljoen gulden waarvan 96 miljoen in de vorm van leningen, 33 miljoen als gebonden schenking (Nederland bepaalt waar het bedrag besteed wordt) en 29 mil joen als ongebonden schenking. De deelnemers in de Rorento Beleggingsrekening van de Amro Bank kunnen voortaan éénmaal per jaar maximaal 10% van hun bezit op deze rekening zonder kosten verkopen. Verdere voordelen van dit volledig girale systeem: u betaalt géén bewaarloon; uw administratie is overzichtelijk; u krijgt automatisch gegevens voor opgave inkomsten- en vermogens belasting; u kunt uitkeringen gratis doen herbeleggen; u kunt door middel van automatische overschrijving beleggea TAIF (Reuter) De belangrijkste olieproducerende landen van de wereld waren gisteren ii Taif, in Saoedi-Arabië, bijeen om voor de tweede keer te praten over een lange-termiji politiek. Enkele plannen hiervoor zijn door de Saoedische olieminister Jamani op papie gezet, maar ol ze ongewijzigd aanvaard zullen worden is nog niet zeker. Wel waren de twaalf olieministers (al leen Nigerië was afwezig) optimisti scher gestemd na twee uur van be sprekingen, dan ervoor. Het onderdeel van de strategische plannen dat op de meeste bezwaren stuit, is het voorstel om de olieprijzen in banen te lijden, omdat op die ma nier de olieprijzen geen politieke be tekenis meer zouden hebben. Na twee uur van onderhandelen deelde Sheik Yamani mee, dat „stappen in de goe de richting waren gedaan." Ook de Algerijnse en de Iraanse ministers van oliezaken waren positief gestemd over de besprekingen. De olielanden willen verder dat de productie van olie in de toekomst beter wordt toegesneden op de vraag In deit verband is voorgesteld de pro ductie over een periode van vijf jaar te bevriezen op een hoeveelheid van 30 tot 32 miljoen vaten van 159 liter per dag. Ook dit is een onderwerp, waarover vooralsnog grote verschil len van mening bestaan. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de strategische plannen door de afge vaardigden in principe worden aan vaard maar er zullen nog intensieve onderhandelingen volgen voordat het hele plan uiteindelijk wordt geaccep teerd of verworpen, aldus een woord voerder. bij de afgevaardigden bestond onder andere grote weerstand tegen het fei dat olieprijzen niet in verband zij:, gebracht met het produktie-peil. Di voorstellen zijn gebaseerd op de wei kelijke groei van het bruto-national- produkt van de industrie-landen, ge controleerd door de OPEC-landen, ei gebaseerd op officiële cijfers en voor spellingen. Landen met de hoogst* welvaart zouden het meest voor d< olie. oeten betalen. Ook zouden di olieprijzen elke drie maanden moetei worden aangepast. Daarbij zou d< olieprijs moeten gebonden aan eei „mandje" van elf verschillende valu ta's, waaronder de dollar en de gul den waardoor de prijzen zouden kun nen worden gecorrigeerd worden voo inflatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 23