dat zijn andere wafeltjes it brieven van lezers DE ENIGE TANDPASTA DIE HET SPEEKSEL HELFT. Assurantiekantoren voelen zich bedreigd Plannen overheid (PTT) onacceptabel Politie in Groningen rolt heroïnelijn op 8 MEI 1980 jlpNoiBDAG^ I TROUW/KWARTET P 15 R 17 HS 19 rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen richten artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, .gedichten, Soepen-of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot dë directie gericht te 'rdenj De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over SJEet nie, plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresp'onde- in grieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus B59,1000 iW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver rrmeld. huldiging (21) ik me moet uiten, weet ik niet ik heb me vreselijk zitten erge- r<C*hoe een klein deel van ons volk gewelddadige agressiviteit aan aUtjdag legt, onder aanvoering van n«a en NOS. Het is mij onmogelijk i dit kan en gebeurt. Er moet hard- idlg opgetreden worden. Des- -jds de mariniers hierop afsturen, ""Et dit kan niet langer. jkenisse J- A. Muiderman-Dijkhuizen huldiging (22) lu I eerste startschot voor de rellen is idtfiorgens vroeg door Vara en Radio vifld Amsterdam al gegeven. Men be- utfiide feestdag met een dispuut over luioönarchie of republiek. Verder kon n in de stemmen van omroeper en dn roepster beluisteren dat zij zich at» kneuterden over de op handen nde ongeregeldheden. Misschien nfn Van den Heuvel eens puinrui- n? Hulde aan onze politie. uterdam raf mevrouw Versloot-Harmsen ^huldiging (23) vailas net dat koningin Beatrix en fieilns Claus de gewonde politieman- -- hebben bezocht. Een sympathiek ar (en ik hoop dat de gewonden herstellen) maar daarbij dacht jaarom zijn ze niet ook even bij gewónde „raddraaiers" geweest? zouden die gekeken hebben! Ze toch ook Nederlanders! Dat kan htngin Beatrix toch niet doen, hoor keggen. Maar waarom niet? Heeft ilf niet gezegd dat ze alle begrip «ft voor andersdenkenden en ze »t als vijanden beschouwt, dat ze szipral oog heeft voor die jongeren die inlnelljk met moeilijkheden kam- irvïl Het christendom maakt vrij en' v (jiórbreekt alle „muren": de Heer Je- I Christus sprak zowel met wetge- vofden als met hoeren, zowel met sor enaars (uitbuiters) als met „gewo- gist burgers. Maar wat doen wij zo We kruipen weer in ons eigen del je met onze mondiale liefde op jsei lier. Men is zo bang voor een paar nnifiderd jongens en meisjes die met ie ipen en dergelijke gooien. Maar ik ■mt ir niet dat diezelfde mensen voor aki televisie en radio op een dergelijke geéjze hun angst uiten voor de fabri- jnekten van atomische, bacteriologi- ,11 en chemische wapenen. Welnee, on1 verdedigen ons immers!? Daaruit Dec |kt dat de geboden van Jezus leniristus niet serieus genomen wor- pjp. HIJ heeft hoogstens formeel ge- knag (om onze consensus te schragen) is nog steeds een marginale figuur, oeitm die reden ben ik alles behalve ?ggptimistisch over de gang van zaken. mBkoop André H. D. Noorda televisie en radio; zo ook moeten overtuigde Oranjegezinden op 30 april de verslaggeving van de Oranje- festiviteiten voor radio en televisie verzorgen, eenvoudig omdat zij de feestvreugde en het enthousiasme daartoe bezitten en Zij aanvoelen wat wèl en wat niet gezegd moet'worden. Zodoende worden de klachten, moei lijkheden en onvoldaanheden over het alternatieve programma en de verslaggevers op 30 april voortaan vermeden. Badhoevedorp E. L, Schoutendorp Inhuldiging (25) Wat jammer dat dr Alb. van de Heu vel geen preekconsent meer heeft! Dan konden we misschien ook nog eens vernemen in hoeverre zijn Vara nog rekening houdt met de regel uit ons Wilhelmus: Den vaderland ge trouwe. Het lijkt me een heidens werk om de Vara te kerstenen! 's-Gravenpolder L. Janse Inhuldiging (26) Leve de koningin. Ons volk mag trots zijn op het Oranjehuis en zoals de koningin zich presenteert aan ons volk, een toonbeeld van voorbeeld, zoals de onderlinge verhoudingen be horen te zijn: eerlijk en vredelievend. Het was onbetamelijk storend en het getuigde van gebrek aan goede smaak dat de plechtigheden werden afgewisseld met beelden van straat schenderij. Nederland is geworden tot een land waarin enkelingen hun verderfelijke denkbeelden aan een goedwillende meerderheid opdringen en een dienst uitmaken die leidt naar demagogie en anarchisme, Het is mede door de houding en opstelling van progressieve groeperingen dat zulke wantoestanden aangemoedigd worden. Het wordt hoog tijd dat ieder weldenkend mens zich positief op stelt en door zijn positieve houding de nieuwe vorstin terzijde staat in de vervulling van haar onmenselijk zwa re. moeilijke taak. Wij, weldenkende vaderlanders, moeten weer blijk ge ven een volk te zijn die door de eeu wen heen een waardige plaats heeft ingenomen in de rij der volkeren, door een nuchtere, moedige en vast beraden houding. kracht hoopt te vinden, en haar diep ste wortels vind in „Mijn schild en de betrouwen, zijt Gij, o God, mijn HeerWat moeten we dankbaar zijn voor zulk een koningin^ die in de voetsporen van haar moeder wil gaanZulk een koningshuls is uniek in de wereld van vandaag De hechte band God, Neerland en Oranje kan niet verbroken worden, door een troep rebellen met de Vara. Dat om onze vorstin een biddend volk mag staanDat heeft ze nodig Inhuldiging (29) Op de inhuldigingsdag van koningin Beatrix was ik op de Dam van zeven tot vijf uur Wat hebben we daar met vele duizenden een prachtige feeste lijke dag beleefd. Een keer stonden we in dichte rook van een rookbom. De reacties van de mensen die dat meemaakten waren: Niet op reage ren, ogen dichthouden, stuur die gas- sies naar Siberië, laat een andere keer de mariniers komen. Daarom laten we ons niet beïnvloeden, wij de dui zenden op de Dam niet, en miljoenen mensen thuis, door een paar honderd gassies, die niet weten wat ze uitspo ken. Wij hebben op de Dam gejuicht toen de koninklijke familie ver scheen, en we weten dat we dat ook namens miljoenen mensen thuis ge daan hebben. ADVERTENTIE Hebt u nog uw eigen tanden en kiezen? Dan is deze advertentie uiterst belangrijk vooru. De afgebeelde tandpasta - Zendium - bevat namelijk behalve fluoride ook enzymen. De enzymen in Zendium verhogen de bacterieremmende werking van het speeksel Zendium is ontwikkeld door Akzo Dental Research, posrhus 3. Vecnendaal. En leveren daardoor een bijdrage tot het natuurlijk evenwicht in de mond. Door deze aktivering is uw speeksel beter gewapend in de strijd tegen de bacteriën en dus tegen aantasting van uw gebit. Misschien niet onverstandig om binnenkort ook met Zendium te gaan poetsen. Hazerswoude A. van Aalst Inhuldiging (30) De VPRO zond enkele weken geleden voor de tv uit hoe je rookbommen moest maken! Wegens het openlijk aanzetten tot verstoring van de open bare orde zou een gerechtelijke ver volging op z'n plaats zijn! Krakers geven te kennen 30 april te misbrui ken en distantiëren zich later, laf ge noeg, van de rellen die mede door hun toedoen zijn veroorzaakt. De VARA- radio moest zo hoognodig „alterna tief" bezig zijn, zoiets als een 1 mei programma van provocerende aard uitzenden op 30 april. Dat vroeg om moeilijkheden, VARA-programma- makers hielpen een handje! Dus tochhet werkelijke gezicht van de VARA. De NOS begon het Eurovisie programma 30 april 's middags met rellen, zodat een „objectief" beeld werd gegeven hoe Nederland de in huldiging-koninginnedag vierde. Met een impressie uit diverse Nederland se provincies zou een gezonder beeld zijn weergegeven, of zijn 5000 herrie schoppers bij de NOS belangrijker dan 14 miljoen Nederlanders die ge woon gezellig de dag doorbrachten Wiegel op 30 april en daarna. Op geraffineerde, doch weinig verheffen de manier heeft hij misbruik ge maakt van zijn positie als minister van binnenlandse zaken en als hoog ste baas van het politieapparaat. Als toekomstig lijsttrekker van de WD heeft hij van de jammerlijke gelegenheid gebruik gemaakt om er, via radio/tv/pers, een partij-politiek slaatje uit te slaan. Handig, doch onbehoorlijk en brutaal, want het ging over de hoofden van onze aftre dende vorstin en haar opvolgster, ko ningin Beatrix. Een zeer bedenkelijke zaak! Overigens, wat helpt ons op de goede weg? Toch niet terreur en ge weld (in welke vorm dan ook), een botte „law and orderi'-mentaliteit, een corrupt speculantensysteem (in de meest ruime zin) of een fatalistisch gevoel van onmacht?? Ik denk dat wij broodnodig een beter jeugdbeleid behoeven, gebaseerd op medemense lijkheid en gepaard gaande met men- taliteitsvemieuwing, waaraan zich niemand onttrekke. Mogelijk een kwestie van ,,zo waarlijk helpe mij God Almachtig"? Arnhem Jaap Bolt Rotterdam C. Beukema Eist G. L. C. van der Werf uldiging (24) .10 april 1980 wilde zeker 80 A 90 int van de Nederlandse bevol- koninginnedag en de troonswis- Inhuldiging (27) Krakers en relmakers hebben hun zin volledig gekregen. Dëpèrs heeft vóór uit al door interviews de meningen gepeild, en ze kwamen met stenen en staven enerzijds, met camera's ander zijds. Wordt het geen tijd de pers psychologie te laten studeren? Het doodzwijgen treft relmakers en kra kers het meest. Schiedam Jac. Maan Jhz. Ingkoninginnedag en de troonswis- InhlllHininn tOR\ ling vieren. Het was daarom onjuist ■■■•■UlUiyiny \£0) voor een klein percentage anti's lledag een alternatief programma ;even want dan konden ze de vol- de dag, 1 mei, krijg;en. Daarom 1 sc rtaan s.v.p. op 30 april geen alter- ver eve pr gramma's meer. i ituigde socialisten verslaan op 1 de socialistische feestdag voor Wat was de rede van onze nieuwe koningin ontroerend en indrukwek kend Wat deed de warmte ons goed, die uitstraalde van haar toespraak, bij alle „kilte" van de tv-beelderl over de rebellen. Een koningin, die haar moeilijke loopbaan begint met lilt te spreken, dat ze in haar geloof haar Wiegel en 30 april De redactie van Trouw moet wel een slechte dag hebben als er niet tegen de WD geschopt kan worden. Vanaf de vorming van het huidige kabinet in 1977 kan de WD geen goed doen en wordt beschouwd als een club van tweede-rangs burgers. In het com mentaar van 2 mei weer een staaltje daarvan over Minister Wiegel. Is het verwonderlijk dat de heer Wiegel ge vraagd naar zijn mening over de on lusten in Amsterdam en de aanlei ding daartoe, de uitzending van de VARA noemt? Dat heeft niets te ma ken met „de omroep is geen rege ringszaak". De slotopmerking in dat commentaar over de verkiezingscam pagne van Wiegel „op klompevoe ten", is wel heel erg lomp en moet wel aan een bekrompen geest zijn ont sproten Driebergen R. H. Loen Wiegel en 30 april (2) Met stijgende vërbazing en ergernis héb ik kennisgenomen van het optre den en de uitspraken van de heer „De Klokkenberg" Met diepe verontwaardiging heb ik kennis genomen van het bericht dat de landelijke adviescommissie voor het protestants-christelijk onderwijs in haar spreidingsplan van 25 april J.l. de oudste christelijk pedagogische academie van ons land, „De Klokken berg" te Nijmegen, een vestigings plaats in Eindhoven toewijst en van de Nederlandse onderwijskaart veegt. Bij de vaststelling van haar advies is de commissie blijkbaar on gehinderd door enige kennis van za ken van dit bloeiende Nijmeegse on derwijsinstituut van de onjuiste voor onderstelling uitgegaan, dat „protes tants-christelijk" dezelfde betekenis heeft als „christelijk" en dat dienten gevolge bestudering van de grond slag, de doelstellingen en de inrich ting van het onderwijs op „De Klok- ■kenberg" en van de rijke historie van deze bijzondere school een overbodi ge luxe is. Een zelfs vluchtig onder zoek had de leden ervan overtuigd, dat „De Klokkenberg" in de eerste plaats in 1849 is gesticht door de christen-jurist en -staatsman Mr. J. J. L. van der Brugghen (1804-1863), ten tweede een christelijke school was en is, die altijd boven godsdienstige en kerkelijke verdeeldheid tussen pro testanten en katholieken en tussen protestanten onderling heeft gestaan en ten derde geen onderwijzers wen ste (en nog wenst) op te leiden voor scholen van uitsluitend protestants- christelijke of katholieke signatuur. Al meer dan 130 jaar richt „De Klok- Rotterdam kenberg" zich op de persoonsvorming van christen-onderwijzers en op het totale onderwijsgebied. Op grond van deze levens- en wereldbeschouwelijke en pedagogische beginselen is er voor deze school van oudsher geen plaats geweest ln het enge, traditionalisti sche en thans verouderde denken in zuilen en kan noch mag de school van Van der Brugghen deel uitmaken van adviezen die op denken gebaseerd zijn. Nijmegen J. Brouwer IKV en Onkruit In Trouw van 3 mei wordt onder vermeldt, dat het IKV samen met een aantal linkse groeperingen, waaron der Onkruit, een anti-militaristische manifestatie heeft georganiseerd in Leiden op 5 mei, de herdenkingsdag van de bevrijding van de Nazi terreur. Zo blijkt dus, dat het Inter Kerkelijk Vredesberaad in de met verfzakken smijtende Onkruit- jongens mede strijders voor de vrede heeft gevon den. De Generale synode van de gere formeerde kerken voelt zich mede verantwoordelijk voor het IKV. On gelooflijk, maar waar. Een afschuwe lijke ontering van al die duizenden vrouwen en mannen die voor onze vrijheid ontzettend hebben geleden of het grootste offer, dat van hun leven, brachten. Zou de heer Ploeg van de WD misschien toch gelijk hebben met zijn bewering dat het IKV, waarschijnlijk onbewust, wel eens door het internationale commu nisme „gebruikt" zou kunnen wor den? Nederlandse Christenen, het is de hoogste tijd dat u wakker wordt! Leidschendam J. A. de Bok Zilverpapier In één van de „Brieven van lezers" wordt vermeld dat wij als kinderen zilverpapier spaarden voor de zen ding, omdat de Toradja's graag alles hadden wat glinsterde. Het is echter zo, dat het zilverpapier werd gebruikt voor recycling, en het geld dat dit opbracht kon gebruikt worden ten dienste van de Toradja's. De zending was dus juist zijn tijd vooruit. Later bracht het niet genoeg meer op, maar nog wel het theelood en gebruikte postzegels. Ik ben het er echter volko men mee eens. dat we beter geen chocola, en sigaretten kopen, enz., dan kunnen we heel wat meer voor de zending doen. Dat is dan nog niet eens een offer, want zelfs nog beter voor onze gezondheid. Van onze redactie economie AMSTERDAM Het is onacceptabel dat dezelfde overheid, die voorstander is van een sterk midden- en kleinbedrijf omdat dat kan zorgen voor de handhaving en uitbreiding van onze werkgelegenheid, een aanval zou doen op de werkgele genheid en de toekomst van duizenden assurantiekantoren. Assurantietussenpersonen zijn bereid zich tot het uiterste te verzetten tegen deze dreiging. W. H. Koopmans. Dit merkt de Nederlandse vereniging van makelaars in assurantiën en as surantieadviseurs (NVA) op in haar jaarverslag over 1979. Dit in verband met plannen van RPS/Postgiro (de PTT) om zich in enige vorm op de assurantiebemiddelingsmarkt te gaan begeven. Volgens de vereniging vormen de be langrijkste motieven om tot een Post bank te komen, namelijk: het veiligstellen van de werkgelegen heid van het personeel van de RPS en de Postgiro en het opwerpen van een dam tegen veronderstelde kartelach tige situaties in het bankbedrijf. Geen enkele grond om een staats bank toe te staan duizenden zelfstan dige ondernemers in het midden- en kleinbedrijf oneerlijke concurrentie aan te doen. Scherpe concurrentie Er is, zo wordt opgemerkt, nu nog geen personeel in de sector assuran tiebemiddeling bij RPS/Postgiro en juist dank zij de onafhankelijke assu rantiebemiddeling bestaan in het ver zekeringsbedrijf al zeer scherpe con currentieverhoudingen, aldus de NVA Deze neemt ook stelling tegen een ander verschijnsel waarbij de over heid betrokken is, namelijk dat bij de centrale en lagere overheden vele honderden ambtenaren voor een klei ner of groter deel van him tijd actief zijn als een soort assurantietussen persoon. „Ten laste van de algemene midden verricht men hand- en span diensten om collega's wegwijs te ma ken in het verzekeringsbedrijf. Niet alleen, zo zegt de NVA, benadeelt men hiermede op zeer kwalijke wijze de professionele assurantiebemidde laar, maar tevens wekt dit de schijn dat bepaalde verzekeringsvormen goedkoper zouden kunnen zijn voor ambtenaren dan voor andere verze kerden. In het kader van de scherpe concur rentieverhoudingen wijst de NVA voorts op de activiteiten van de zoge naamde „direct-writers"-maatschap- pijen die rechtstreeks verzekeringen aan het publiek verkopen. Geconsta teerd wordt, dat ondanks de actieve en agressieve marktbenadering van deze maatschappijen (genoemd wor den Centraal Beheer en OHRA) het marktaandeel van deze groep echter ónder dé tien procent van de totale markt ligt. GRONINGEN (ANP) Enkele Gro ninger politiekorpsen hebben in sa menwerking met de gemeentepolitie van Amsterdam een „heroïnelijn" tussen Hoogezand en Amsterdam op gerold. Er werd in totaal bijna drie kwart ons heroïne gevonden en zeven mannen werden gearresteerd. Onder de in Amsterdam aangehoudenen was de leverancier van de heroïne, de 37-jarige Amsterdammer E. K. In diens woning werd bijna 50 gram he roïne gevonden. In de hoofdstad had eveneens de aanhouding plaats van de 36-jarige J. A. L. en de 30-jarige E. F. D. L., twee broers die in Hoogezand wonen. Zij waren in het bezit van 23 gram heroïne. In Hoogezand en Veendam werd ook in een aantal woningen een onder zoek ingesteld. Dit leidde tot de aan houding van de 31-jarige V. L. W. en de 30-jarige R. S., beide in Hoogezand wonende, en van de 32-jarige W. E. B. en de 26-jarige R. I. van H., beide in Veendam. ADVERTENTIE Nieuw: Banjo mini-snacks, r, -y pip f 1 v.yv j da's nog es wat anders... 1*' i' w- wviT c i v >v j ...of bij de thee... je gaat je gang maar. Knisperend lichte wafeltjes met luchtige notencrème, bestrooid met fijne pindabrokjes en omhuld door cacaofantasie er zijn er genoeg... ik weet hoe moeilijk het is om er af te blijven...

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 19