J PvdA tegen aanstellen van 'sociale rechercheur' Zwartboek bepleit betere opvang uitgelote student europese investeringsbank FAMILIEBERICHTEN Misbruik door afspraken bestrijden 'Middellandse Zee bedreigt gezondheid' 'Psychische problemen zijn groot' FME: Werkplek taboe voor vakbeweging DONDERDAG 8 MEI 1980 TROUW/KWARTET Klaas Lalkens weduwnaar van Wijnie Teeuwen en Roely Timmerman weduwe van Klaas Kooiker jzn. Nijeveen, 7 mei 1980. Dorpsstraat 35. 8 mei 1945 8 mei 1980 Hiep hiep hoera Opa en Oma, Pake en Beppe, hartelijk gefeliciteerd. namens: Mirjam en Wiebe de Boer D.V. 8 mei zijn onze lieve ouders en grootouders Jan Klein Nibbelink en Nynke Klein Nibbelink-Kramer 50 jaar getrouwd. Dit heugelijke feit herdenken wij in familiekring. Hun dankbare kinderen en kleinkin deren. 8931 CG Leeuwarden, Curacaostraat 35. Heden overleed onze lieve moeder en groot moeder Alberta Antje Huising weduwe van Gradus Frederik van Vliet Zij mocht de leeftijd van 83 jaar bereiken. Haar taak was volbracht. „Ik wandel in het licht met Jezus". Oegstgeest: F. van Vliet Rotterdam: C. J. Helder-van Vliet P. Helder Anneke en Hans Auke Lidy Termunten: A. A. Mulder-van Vliet L. Mulder Roger Karei Anke Frits Veldhoven: M. J. J. Drenth-van Vliet G. W. F. Drenth Margreeth Nienke Voorst, 4 mei 1980 „de Benring" "Correspondentieadres: de Mortelhof 4, 5502 RG Veldhoven. Gelegenheid tot condoleren vrijdag 9 mei a.s. om 12.30 uur in „de Benring", Tuinstraat 51 te Voorst. In aansluiting hierop vindt de rouwdienst plaats om 13.00 uur, waarna de begrafenis zal plaatshebben op de Algemene Begraafplaats te Voorst Hiermede geven wij u kennis, dat na een liefdevolle verzorging in „de Dillenburg" is ingegaan in de vreugde van haar Heer en Heiland onze lieve zorgzame tante Carolina Adriana van Leeuwen op de leeftijd van 96 jaar. Utrecht: W. J. Rietveld-van Leeuwen A. Rietveld Leiderdorp: P. van Leeuwen C. van Leeuwen-Roest A. van Leeuwen Heemstede: M. Roest-van Leeuwen Zeist: C. A. van Leeuwen Leiderdorp, 6 mei 1980 Bejaardencentrum „de Dillenburg", Maurits- singel 29. Correspondentieadres: P. van Leeuwen, Achthovenerweg 7, 2351 AX Leiderdorp. De rouwdienst in de aula van „de Dillenburg" zal plaatsvinden op zaterdag 10 mei a.s. om 10 uur v.m., waarna de teraardebestelling om ca. 10.45 uur zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats aan de Hoogmadeseweg te Lei derdorp. Aan „de Dillenburg" geen bezoek. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de teraardebestelling in de ontvangkamer van de begraafplaats. Opgenomen in de vreugde van haar Heer mijn lieve vrouw, onze moeder, grootmoeder en tante Trijn Jeronimus-van Veen geboren 1 maart 1899 oud 81 jaar TOTDAT HIJ KOMT. Soest: B. J. Jeronimus Soestduinen: Th. C. Vriezen A. Vriezen-Moret Marais Suzanne Annabelle Heerenveen: Mevrouw G. E. Buiten Soest, 3 mei 1980. „Hoog Soestdijk" 502, Prins Hendriklaan 5. De teraardebestelling heeft op 7 mei in stilte op de begraafplaats „Den en Rust" te Bilthoven plaatsgevonden. Here, mijn God, voor altoos zal ik U loven Psalm 30 13 b God nam tot Zich onze vader, pake en over grootvader Andries Tigelaar geboren te Zweelo 10 april 1895 overleden te Kampen 6 mei 1980 sinds 9 januari 1959 weduwnaar van Grietje Tiesinga Correspondentieadres: Prof. Fockema Andreaelaan 43 3741 EJ Baarn. Hoogersmilde: R. Trui G. Trul-Haanstra Appelscha M. Oosterga-Trul E. Oosterga Bronneger: A. Trui H. Trul-Oving Baarn: A. Bastiaans-Tïgelaar H. G. Bastiaans Lelystad: L. Tigelaar Y. J. M. Tigelaar-Janssen Klein- en achterkleinkinderen De rouwdienst, die aan de begrafenis vooraf gaat, zal worden gehouden op zaterdag 10 mei 's middags om 14.00 uur in de Gereformeerde Kerk, Van Emstweg 1 te Appelscha. Vanaf 13.30 uur is er gelegenheid tot condoleren in „De Aanloop" (naast de kerk). Geen bloemen. Het heeft de Here behaagd om tot Zich te nemen, voor ons geheel onverwacht, mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder en oma Mijnsje Hartman-Schreuder op de leeftijd van 73 jaar. Uit aller naam: G. Hartman 1437 CH Rozenburg (N.H.), 4 mei 1980 Kruisweg 371 De rouwdienst zal D.V. gehouden worden op donderdag 8 mei om 13.30 uur in de Gerefor meerde kerk, Aalsmeerderweg, Haarlemmer meer O.Z., waarna de begrafenis om circa 14.45 uur zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats te Aalsmeer. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condole ren in de aula op de begraafplaats Geen bezoek aan huis Geen bloemen Eens aan den avond van mijn leven breng ik, van zorg en strijden moe, voor eiken dag, mij hier gegeven, U hooger, reiner loflied toe. Toch nog onverwacht werd van ons weggeno men onze lieve moeder, groot- en overgroot moeder Stijntje van Ginkel sinds 1944 weduwe van Klaas van Dijkhuizen op de leeftijd van 91 jaar Leidschendam: H. van Dijkhuizen H. van Dijkhuizen-Rijper Baarn: CL van Dijkhuizen 's Gravenhage: C. van Dijkhuizen D. J. van Dijkhuizen-Slob Heusden: F. van Dijkhuizen A. van Dijkhuizen-van den Hoek Baarn: J. van Beek Klein- en achterkleinkinderen Amersfoort, 6 mei 1980 Utrechtseweg 293 Correspondentieadres: Prins Frederiklaan 54, 2263 HJ Leidschendam. De overledene is opgebaard in de rouwkamer, Bergstraat 7 te Amersfoort. Aldaar geen bezoek De begrafenis zal D.V. plaats hebben zaterdag 10 mei om 11.00 uur op de algemene begraaf plaats „Rusthof' aan de Dodeweg te Amers foort. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenisplechtigheid in de ontvangka mer van de begraafplaats. „Hij sprak en ik hoorde". Heden is van ons heengegaan, na een langdu rig, moedig gedragen lijden, onze lieve zuster, schoonzuster en tante, Maart je Vink Zij mocht bijna 73 jaar worden. Rotterdam: J. van der Kraan-Vink Dwingeloo: J. M. Bruinzeel-Vink D. Bruinzeel Voorburg: C. van Oortmerssen-Vink Haarlem: J. Schelling-Vink J. Schelling Leiderdorp: M. de Mos Dordrecht: J. Vink J. E. Vink-van Hooff en verdere familie 's-Gravenhage, 6 mei 1980. Haverkamp 261. Correspondentie-adres: Vijverweg 18, Dordrecht. Geen bloemen. Geen toespraken. De rouwdienst zal worden gehouden zaterdag 10 mei om 11.00 uur in de aula van „Nieuw Eykenduynen", Kamperfoeliestraat 2 A te 's- Gravenhage, waarna de begrafenis zal plaats vinden. Vertrek van Hoge Weidelaan 16 te Voorburg om 10.30 uur. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer wil dat de regering afziet van het aanstellen van „sociale rechercheurs" bij gemeentelijke sociale diensten. In plaats daarvan zou het ministerie van sociale zaken moeten aandrin gen op goede afspraken tussen sociale diensten en de politie om tot aangifte en opsporing te komen van mensen die Meer personeel misbruik maken van sociale voorzieningen. neemt niet weg dat het beleid van het ministerie blijkt te zijn, om met soci ale rechercheurs het misbruik te lijf te gaan. Om de regering te dwingen van een en ander af te zien, dienden de socialisten een motie van die strekking in. Dat bleek gisteren tijdens een com- viduele benadering moet worden ge- missievergadering in de Tweede Ka- hanteerd als bij de hulp die de sociale raer over een brief van de bewindslie-, diensten verleent. De fractie vindt den van CRM en sociale zaken die het daarom onjuist om rechercheurs handelt over de sociale diensten te gebruiken voor het opsporen van „nieuwe stijl". overtreders. De socialisten vinden dat bij het be- Het begrip sociale rechercheur komt strijden van misbruik van die voor- overigens in het geheel niet voor in de zienlngen en fraude precies zo'n indi- brief van de bewindslieden. Het Mevrouw Langedijk-De Jong (PvdA) vraagt verder om meer personeel voor de sociale diensten, nu die een groter takenpakket krijgen. In de be groting van 1981 moet daarom door de bewindslieden een eerste indruk worden gegeven van de steun die gemeenten van het Rijk kunnen ver wachten en in het voorjaar van 1981 moet zij met een plan komen over de ontwikkeling van de nieuwe sociale diensten. De heer Meijer (PvdA) vroegs! cretaris De Graaf (sociale zak. de gemeentelijke sociale diens decentraliseren, dat wil zegg. verantwoordelijkheid voor het£ en laten van zo'n instelling o laten aan lagere overheden. Volgens de socialist, kan er zodcT* een samenhang zijn met bij beeld onderwijs, de gezondheid Tl de arbeidsmarkt en het welzijn op gemeentelijk niveau. Bove j zou het goed passen in een alg streven van de regering naar a h tralisatie, zoals het duidelijks uitdrukking komt in de kad J specifiek welzijn, waarvan een; mentaire behandeling nog jj voorbereid. DEN HAAG (ANP) Duizen den mensen die hun vakantie aan de Middellandse Zee door brengen kunnen ziek worden door bacterie- en virusinfec ties met verschijnselen als pa- ratyfus, dysenterie, geelzucht en cholera. Dat komt, aldus de ANWB en de Wereldgezond heidsorganisatie, door de enorme verontreiniging van het zeewater. Die vervuiling treedt vrijwel overal op waar mensen langs de kust wonen, waar industrieën gevestigd zijn en waar havens liggen of rivieren uitmonden. Volgens de ANWB hebben eco nomische motieven de meeste landen ervan weerhouden de gevraagde gegevens te ver strekken. Negatieve publici teit zou de toeristenstroom niet bevorderen. Aan de hand van literatuuronderzoek heeft de ANWB echter een indruk kunnen krijgen van de situatie per land. Ook via Nederlandse ambassades zijn gegevens ver kregen. Mensen die hun vakantie aan de Middellandse Zee willen doorbrengen raadt de ANWB aan niet in de buurt van ste den, industriegebieden, ha vens en riviermonden te zwemmen. Wanneer het water er schoon uitziet en fris ruikt, is zwemmen wel mogelijk. Hoe langer men in het water blijft, boe groter de kans is om ziek te worden aldus de ANWB. Het eten van rauwe schelpdie ren en vis kan de kans op het oplopen van ziektes verhogen, aldus de bond. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Aspirant-stu denten die voor een universi taire studie worden uitgeloot, moeten meer aandacht krij gen. Er zou in elk geval een toelatingssysteem moeten ko men, waarbij een bepaald aantal studieplaatsen worden gereserveerd voor kandidaten die het vaakst zijn uitgeloot. Verder zou de opvang van uit- loters, die vaak te kampen hebben met grote psychische problemen, verbeterd moeten worden. Dit zijn enkele aanbevelingen uit het „Zwartboek studentenstops", dat de stichting „uitgeloot? Lotgenoot." (gisteren heeft aangeboden aan de voorzitter van de vaste Kamercom missie voor onderwijs en wetenschap pen, drs. D. van Ooijen. De stichting werd eind vorig jaar op gericht door studenten die al enkele keren waren uitgeloot voor een stu dierichting waarvoor een studenten stop gold. Zij vinden dat het pro bleem van de uitloting al van vele kanten onder de loep is genomen, maar nog nooit door de uitgelotenen zelf. Sommigen van hen zijn tot zes keer toe uit de boot gevallen en „iede re keer is het weer een harde klap". Volgens Joep Lupgens gaat het erom dat de uitgelote studenten meer ze kerheid krijgen en ook meer begrip. De beste oplossing is de studenten stops op te heffen,'maar dat is vol gens de opstellers van het zwartboek op korte termijn niet te realiseren. Daarom stellen zij voor om voor stu dierichtingen met een studentenstop drie procent van de studieplaatsen te reserveren voor kandidaten die het vaakst zijn uitgeloot. De kandidaat heeft dan in elk geval de „relatieve zekerheid" dat hij of zij bijvoorbeeld na drie keer uitloting een studie mag gaan volgen, aldus de opstellers van het zwartboek. Bij de studie diergeneeskunde, waai de toelatingskans veel kleiner is, zou den vijftig plaatsen moeten worden vrijgehouden. Volgens de laatste cij fers hadden zich voor deze studierich ting elfhonderd kandidaten aange meld, terwijl er slechts 175 plaatsen zijn. De stichting „Uitgeloot? Lotge noot!" verwacht dat er het komend studiejaar in totaal 3500 kandidaten zullen worden uitgeloot. In haar zwartboek pleit de stichting ook voor het opzetten van stedelijke uitloters groepen, waar uitloters steun en begrip bij elkaar kunnen vinden. Van de overheid wordt ver wacht dat zij de opvang van uitloters financieel zal steunen. Joep Lupgens zei gisteren dat het de bedoeling was het eerste exemplaar van het zwartboek aan te bieden aan minister Pais (onderwijs en weten schappen). Maar de stichting, die dit al twee maanden geleden kenbaar maakte op het ministerie, heeft vol gens Lupgens nooit antwoord gekre gen. Pas onlangs bleek dat er al gerui me tijd een ontwerpbrief voor de stichting op het ministerie klaar lag. Vertegenwoordigers van de stichting zullen nu binnenkort een gesprek met Pais hebben. Auto aan banden op Ameland AMELAND (ANP) Het j» meentebestuur van Amel gaat het verkeer aan band^ leggen. De dorpskernen t Hollum, Ballum, Nes en Bon worden gedeeltelijk voor ai verkeer afgesloten. De gebe om de recreanten rustig dod de historische dorpjes te latèf wandelen, zonder dat zij g vaar lopen te worden aaity reden. In de maanden mei tot en m september wordt het driedoil zend inwoners tellende eilankh door ruim 230.000 toeristen bt zocht, die zich met behulp va la ruim 21.000 auto's, 21.000 fielns sen, 1200 bromfietsen en 9||ih motoren verplaatsen. ba: Op bevrijdingsdag heeft God tot Zich genomen Alie van der Genugten De trouwe en zorgzame huisgenote van wijlen onze ouders. In dankbaarheid, Utrecht: Coos de Nooy Ugchelen: Jan de Nooy Weiteveen: Rie en Berend Wilms-de Nooy en kinderen Heelsum: Wim en Bep de Nooy-Wilms, en kinderen Amsterdam: Willemien en Hans Mieras-de Nooy en kinderen 's Hertogenbosch: Ko en Joke de Nooy-Koole, en kinderen Heelsum, 5 mei 1980. Geheel onverwacht, doch op Gods tijd, is van ons heengegaan onze geliefde broer en zwager Pieter Hendrik Blok echtgenoot van Catharina Johanna Henkemans op de leeftijd van 63 jaar. Ons medeleven gaat uit naar zijn vrouw en kinderen. Wij zullen hem missen. Rotterdam: H. J. Blok F. I. Blok-Brunsting Voorburg: H. C. E. Blok-Henkemans Rotterdam: E. B. W. Bredemeijer-Blok -C. L. F. Bredemeijer Ermelo: W. G. I. Baas-Blok J. R. A. Baas Breukelen: P. I. B. de Jong-Blok H. W. de Jong Holten: A. R. Henkemans E. C. Henkemans-Hagenbeek Bergschenhoek: W. Henkemans L. Henkemans-Heikens Noordwijk: R. T. Henkemans B. Henkemans-Jansen Nieuw-Balinge: A. C. van Grondelle-Henkemans W. W. van Grondelle Rotterdam: H. Henkemans A. Verhoeven Rotterdam, 3 mei 1980. Voor de vele blijken van medeleven ons betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van onze dochter en zuster Anneke Draisma betuigen wij onze hartelijke dank. W. Draisma en familie Apeldoorn, mei 1980. Amsivarilaan 41. OPENBARE KENNISGEVING De commissaris der Koningin in de provincie Utrecht maakt bekend, dat provinciale staten van Utrecht in vergadering bij een zullen komen op woens dag 21 mei 1980, aanvang 14.00 uur en eventueel donder dag 22 mei 1960, aanvang 20.00 uur in de statenzaal van het provinciehuis, Achter St. Pieter 20 te Utrecht. De commissaris der Koningin voornoemd, P. van Dijke. Van onze soc.-econ. redactie ft; BRUSSEL „De werknemers*! niet de vakbonden behoren i#®* uit te oefenen op het beleid teri*' tering van arbeidsplaatsen injort derneming". IC Deze opmerking maakte de i ter van de metaalwerkgevers satie FME, ir W. J. ter Hart, op een bijeenkomst van de landse Kamer van Koophanddfj België en Luxemburg in Bruss gens ir Ter Hart is de verbetert arbeidsplaatsen een zaak die| uitsluitend in en door de ondern gen zelf kan geschieden. De vakb| ging is wat dit betreft niet de g de gesprekspartner van de ond mingsleiding. De kwaliteit v beid leent zich er niet voor o arbeidsvoorwaarde in een colled arbeidsovereenkomst te worden® gelegd. Wel mag de vakbewegii. de FME-voorzitter de werkniig adviseren. De manager van morgen mi volgens hem daarom toelei het vormen van kleine en zo zelfstandig opererende Daarbinnen zal de eigen veri delijkheid van de individuele mer een steeds grotere rol si werkt men aan overzichtelij zelf motiverende arbeidsj schappen," aldus Ter Hart. De verbetering van de arbeii sen met behulp van technolc ontwikkeling kan volgens h< eens de sleutel zijn voor doel samenwerken. Daardoor zou duktiviteit verbeteren en dat weer mogelijkheden voor de ring van arbeids voowaardea technologische ontwikkeling in de ondernemeingen echter omdat zij te weinig geld hebben betere interne organisatie zou om volgens de FME-voorzitter eens van veel grotere betekenis nen zijn voor de stijging van de duktiviteit dan het verrichter diepte-investeringen. li: uitgifte van koers van uitgifte inschrijving storting prospectussen te luxemburg nominaal f 150.000.000,- 10Vi% obligaties 1980 per 1991/1995 zal uiterlijk op maandag 12 mei 1980 vóór beurs worden bekendgemaakt. van heden tot woensdag 14 mei 1980,15.00 uur, op de voorwaarden van het prospectus d.d. 7 mei 1980, bij alle kantoren van ondergetekenden. Bedrijïsleden van de vereniging voor de effectenhandel evenwel kunnen uitsluitend inschrijven bij de hoofdkantoren van ondergetekenden te amsterdam. maandag 16 juni 1980. liggen ter inzage en resumés, waarin opgenomen een inschrijvingsformulier, zijn verkrijgbaar bij alle inschrijvings kantoren. Prospectussen, alsmede - tot een beperkt aantal - exemplaren van het jaarverslag 1978 en van de statuten van de europese investeringsbank zijn verkrijgbaar bij de hoofdkantoren van ondergetekenden te amsterdam. amsterdam-rotterdam bank n.v. algemene bank nederland n bank mees hope nv pierson, heldring pierson n.v. coöperatieve centrale raiffeisen-boerenleenbank b.s nederlandsche mlddenstandsbank n.v. bank der bondsspaarbanken n.v. amsterdam, 7 mei 1980.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 18