y Zitten, liggen, hangen, leunen: het kan allemaal met zo'n manau bank van HeinChrispyn Geen enkele vaart in vermindering psychiatriebedden Werkgelegenheid Leidse industrie in Grote Polder groeit' Haagse aannemers vieren jubileum \fnder Luit In regio Den Haag KORT Begrafenissen - Crematies Transporten Hazekamp wil snel kredieten voor strandtenthouders De verjaardag van de burgemeester en de milieudag Hervormd Den Haag wil extra mankracl voor de oude wijke akademie"de laan' DOCENTEN Dan maar naar zolder? Bel 020-93 68 68 AKTIEVE AGENT(E) Geen mens die er iets van zegt. Want manau kan er best tegen. Een ijzersterk natuurprodukt met vele bekledingsstoffen te kombineren. Vooraanstaande ontwerpers zoals Jan des Bouvrie en Rohé maken er graag gebruik van. En, manau past in elk interieur, klassiek of modern. Wat is dat eigenlijk: manau WOENSDAG 7 MEI 1980 REGIO OEN HAAG TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De psychiatrische ziekenhuizen Ursela in Wassenaar en Schakenbosch in Leidschendam moeten wor den samengesmolten tot één inrichting, zo adviseert de pro vinciale raad voor de volksgezondheid. Dit adviesorgaan klaagt er voorts over dat de vier psychiatrische ziekenhuizen in de regio Den Haag nog steeds geen haast maken met de door de overheid gevraagde inlevering van capaciteit. De regio Den Haag zou psychiatrie-bedden moeten afstoten voor andere Zuid-Hollandse regio's waar een nijpend tekort is aan psychiatrische voorzieningen Van een onzer verslaggevers LEIDEN Ondanks de sterk dalende tendens in de Leii industriële werkgelegenheid, is het aantal arbeidsplaatsen het gemeenschappelijke industrieterrein van Leiden en Zi terwoude, de Grote Polder, gegroeid. Dit blijkt uit een rap; van de gemeente Leiden, waarin het werkelijke aantal beidsplaatsen in de Grote Polder is vergeleken met de ri gen, die hieromtrent vijf jaar geleden zijn gemaakt. In 19]; vestigden de eerste bedrijven zich in de Grote Polder. Het psychiatrisch ziekenhuis Ursela in Wassenaar. Behalve een volledig samengaan van het rooms-katholieke Ursela en het protestant-christelijke Schaken bosch. zou een nauwere samenwer king gewenst zijn tussen de twee an dere psychiatrische ziekenhuizen in de Haagse regio. Rozenburg en Bloe- mendaal. stelt de provinciale raad De raad adviseert het provinciaal be stuur van Zuid-Holland dat op zijn beurt weer aanbevelingen doet over de planning in de gezondheidszorg aan staatssecretaris Veder-Smit (Volksgezondheid). Witte plekken" binnen de psychia- CONCERT Het Amsterdams Harp Quintet en de solisten Margreet van Ounsteren (zang) en Taetske Kleyn (harp) concerteren vanavond in de Nieuwe Remonstrantse Kerk aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag. Ze spelen werken van Castel Nuovo, Jurriaan Andriessen en Schu mann. Aanvang: 20.15 uur, toegang: 2,50 en 1,50 gulden. CONCERT De Nederlandse groe pen ..Willy Nilly" en „Headline", bei den uit Rotterdam, zullen morgen optreden in „Paard van Troje", Prin segracht 12-14 in Den Haag. Aan vang: 21.30. entree 4,50. trische hulpverlening in Zuid-Hol land zijn met name Rotterdam en Utrecht. Ook de regio Gouda zou cijfermatig gezien recht hebben op een eigen psychiatrisch ziekenhuis. Enkele jaren geleden ontstond bij de overheid de gedachte deze witte plek ken op te vullen door overheveling van bedden uit regio's met veel psy chiatrische ziekenhuizen: Den Haag. Delft en Leiden. Passend in dit plan is de verhuizing van het St. Bavo uit Noordwijkerhout (regio Leiden) naar het vlakbij Rot terdam gelegen Capelle aan de IJssel. Ursela, Schakenbosch, Rozenburg en Bloemendaal hebben echter samen bitter weinig trek het initiatief te nemen tot capaciteitsvermindering in de regio Den Haag. Daarbij dient gelet te worden op het feit dat het ziekenhuis St. Bavo zo sterk is verou derd dat nieuwbouw een noodzaak is. terwijl in de Haagse instellingen nog niet zo lang geleden kapitaal is gesto ken voor de bouw van nieuwe pavil joens. Beddenvermindering Bij de in het advies van de provincia le raad beschreven samenwerkingen tussen de instellingen binnen de regio Den Haag komt een drastische ver mindering van het aantal bedden tot stand. Schakenbosch en Ursela zou den het samen moeten doen met 390 bedden, terwijl Bloemendaal en Ro zenburg een kleine zevenhonderd bedden zouden moeten verdelen. Dat komt neer op zo'n zeshonderd bedden minder dan het huidige totaal aantal. Besprekingen over samengaan van Schakenbosch met Ursela zijn nu niet gaande. Woordvoerders van zo wel de provinciale raad als van de directie van Ursela zeiden gisteren te verwachten dat er bij de psychiatri sche ziekenhuizen, geen eigen initia tieven te verwachten zijn om het mo del van de raad uit te voeren, zolang dat niet wordt voorgeschreven door de bewindslieden van volkshuisves ting. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Hoewel er in de bouwwereld weinig reden tot feesten lijkt, vierden de afdeling Den Haag van het Neder lands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid giste ren toch vreugdevol hun honderdjarig bestaan. A In het rouwcentrum is gelegenheid lot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432. 2300 AK Leiden. Telefoon 071-142644* DEN HAAG Staatssecretaris Ha zekamp van economische zaken wil dat er snel, vóór het komende zomer seizoen, financiële steunmaatregelen worden afgehandeld voor de door storm gedupeerde strandtenthou ders. Eigenaren van strandpaviljoens die hun beschadigde bedrijf zo snel mo gelijk weer op poten willen zetten, kunnen met voorrang gebruik maken van bestaande overheidsregelingen voor ondernemers, zo heeft de staats secretaris geschreven in een brief aan de Tweede Kamer. Die regelingen lig gen vooral in de sfeer van goedkope kredietverlening De steun die Hazekamp wil geven sluit aan op regelingen die sommige kustgemeenten al voor strandtent houders hebben getroffen Zo gaf de gemeente Den Haag renteloze voor schotten aan strandtenthouders die in het weekend van 19 april hun be drijf in de sterk opgelopen branding zagen verdwijnen. De steun die de gedupeerden tot nu toe van de over heid hebben toegezegd gekregen is helemaal toegespitst op kredietverle ning, echte vergoeding van de schade is daar niet bij. Ter gelegenheid van het jubileum hebben de Haagse bouwers een fraai gedenkboek uitgegeven onder de titel „Zeven eeuwen bouwen". Het is een overzicht van de bouwwijze en archi tectuur die in Den Haag en randge meenten is toegepast. Voorzitter Vermeulen van de jubile rende verenigingsafdeling hield giste ren in het Promenadehotel zijn ge hoor onder meer voor dat de bouwon dernemers een periodiek overleg op gang willen brengen met het gemeen tebestuur van Den Haag. Regelmati ge besprekingen tussen het gemeen tebestuur en de ondernemers zijn er in Den Haag, in tegenstellingen tot in Rotterdam en Amsterdam niet. Over de moeilijkheden in de bouwwereld (onder andere door de opgelopen ren testand) zei Vermeulen enkele dagen geleden op een persconferentie: „We moeten elkaar geen angstcomplex aanpraten." Voorspellingen dat er in Nederland in de bouw 50.000 tot 65.000 ontslagen zullen vallen noem de de voorzitter „niet meer dan een slag in de lucht". Op het feestje in de Promonadehotel werden gisteren eerste exemplaren van het herdenkingsboek uitgereikt aan burgemeester Schols en gewest- voorzitter Buijtendijk, de man die het voorwoord in het boek heeft ge schreven. Het boek over bouwen in Den Haag is in een beperkte oplage van 2500 verschenen en voor de som ma van negentig gulden aan te vra gen bij het secretariaat van de NVOB aan het Nassauplein 37 in Den Haag. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/RIJSWIJK Over de juiste datum waarop de na tionale milieudag gehouden wordt is een aardige Babyloni sche spraakverwarring ont staan. die vermoedelijk in Rijs wijk is begonnen, hoewel Den Haag ook niet buiten verden king staat. Want wat is er aan de hand? Bij de begrotingsbe handeling eind vorig jaar werd in Rijswijk het voorstel gedaan de verjaardag van burgemees ter Zeevalking tot een speciale dag te bombarderen. En zo kwam men er toe op 7 juni een heuse milieudag te organiseren. Wakker als men is op het stad huis van Rijswijk ontging het de goegemeente niet dat op die dag zo staat althans in een officiële verklaring van de ge meente de Internationale Mi lieudag wordt gehouden. Een werkgroep o.l.v. wethouder H. Tegelaar-Boonacker is inmid dels druk doende van de ver jaardag van de burgemeester een echte internationale milieu dag te maken. Geïnteresseerd even gevraagd hoe de voorberei dingen vorderen. Desgevraagd antwoordde een nijvere ambte nares dat de voorbereidingen nog in een pril stadium verke ren. en dat men nog niet zo ver was als Den Haag. dat ook de internationale milieudag viert op 7 juni. Toch maar even con tact opgenomen met het minis terie van volksgezondheid. „De Internationale Milieudag, ja die is op 5 juni. Zeven juni, nee, de milieudag wordt nooit gehou den op zaterdag, ze zullen in de war zijn met de Wereldgezond- heidsdag op 7 april!" Wanneer was Zeevalking ook weer jarig? De industrie in de Grote Polder biedt werk aan circa 1100 man. Dat is maar 25 arbeidsplaatsen minder dan vijf jaar geleden volgens de meest opti mistische ramingen werd verwacht, blijkt uit het onderzoek. De werkgele genheid in de Grote Polder is in de periode '75-'80 met 275 arbeidsplaat sen toegenomen. De werkgelegenheid in de Grote Pol der heeft harde klappen te verwerken gekregen, toen 3 belangrijke bedrijfs vestigingen werden opgedoekt. Het faillissement van de Koninklijke Ne derlandse Grofsmederij, de Iemco en Aquarex betekende een verlies van 220 arbeidsplaatsen. Dit verlies werd grotendeels goedgemaakt door de verplaatsing van het Nederlands Drukkerij Bedrijf naar de Grote Polder. Van de 31 bedrijven die in de Grote Polder werden gevestigd, zijn er nog 27 over. Tien van deze bedrijven zijn oorspronkelijk afkomstig uit Leiden. Ze bieden werk aan 234 mensen en dat zijn er 50 meer dan in 1975 werd geraamd. Betrouwbaarheid Het industrieterrein de Grote Polder is gelegen op grondgebied van Zoe- terwoude. pal langs de rijksweg tus sen Amsterdam en Rotterdam. Het onderzoek van de gemeente Leiden in de Grote Polder, gebaseerd op een bedrijfsenquête en gegevens van de gemeente Zoeterwoude, was bedoeld om de betrouwbaarheid te toetsen van de gegevens, die de industrie bij de start van haar werk in het indu striegebied had verstrekt. Blijken deze gegevens wat betreft het aantal arbeidsplaatsen goed te kloppen, an- SURINAAMS THEATER Het zang- en dansdrama „Wi-pasi" wordt morgen opgevoerd in de aula van de TH in Delft door de Surinaamse cul turele vereniging in Nederland Afoe Sensi. Het stuk gaat over het lot van de slaven op de plantages en de vie ring van de vrijheid. Aanvang: 20.15 uur, toegang 15,- en DKS-pas, CJP. Pas-65 en Prom-leden 12,50. MUZIEKUITVOERING Leer lingen van de streekmuziekschool Lelden e.o. zullen morgen in de Zui- derkerk aan de Lammenschansweg in Leiden hun vorderingen tonen. Aanvang 19.30 uur. KORENCONCERT Ter gele genheid van het 100-jarig bestaan van het protestants-christelijk onder wijs in Voorburg wordt morgen in de Vliegermolen in Voorburg een avond gehouden met 5 koren uit de regio. Aanvang: 20.15 uur. ders is het met de aard van de wen*2 gelegenheid gesteld. Bij de selectie van de bedrijven jaar geleden, werd geraamd dat op de vier arbeidsplaatsen kantosN of verkoopwerk zou betreffen. Drie de vier mensen zouden in de produ^ tie van goederen werkzaam zijn. het onderzoek blijkt dat de verhfl® ding tussen kantoor- en verkoopwei en produktiewerk 1 1 bedraagt. Ten slotte stelt het onderzoek datfiï stelling dat industrie „alleen maile onaangename en laagwaardige beidsplaatsen schept in de Grodi Polder is achterhaald. Opmerkel noemt het onderzoek de grote h veelheid werkgelegenheid, waar schoold personeel voor nodig is. Van een onzer verslaggevers DEN HAAQ De Hervormde I in Den Haag wil een extra prediki gaan aanstellen voor het werk in binnenstad en de probleemwijk daar vlak omheen. Voor de aanstelling van deze „miss nair predikant" is een subsidievi zoek gezonden aan de landelijke nerale financiële raad van de H vormde Kerk. Hervormd Den Ha kan de kosten verbonden aan uithi ding van de mankracht in de ou wijken zelf niet dragen Moment werken alleen binnenstadsprediks Wilzing en de kort geleden aangest de diaconaal functionaris ds. Nijss in het problematische stadsdeel wat inwonerstal betreft te vergelijk is met een stad als Gouda. De missionair predikant zou ondi meer belast moeten worden met h kerkewerk temidden van de vele mo lim- en hindoe-buitenlanders die oude wijken bevolken Volgens Wilzing kan de nieuwe predikant wijken rond de binnenstad (zoals b Regentessekwartier) iets gaan doi met de ervaringen die de kerk in afgelopen jaren in de binnensts buurten heeft opgedaan. .Verder het zaak dat hervormde wij kgeme ten door heel Den Haag worden op warmd om ondersteuning te gei aan kerkewerk in de probleemwijk! Meer regionieuws op pagina 15 opleidingsschool voor hoger en middelbaar beroepsonderwijs Morsestrant 1, hoek Groot Hertogmnelaan 2517 RZ 's-Graverihage telefoon (070) 60 29 38 DIRECTRICE MEVROUW C KEMP Voor de opleidingen in het Middelbaar Beroepsonder wijs worden m.i.v. 1 augustus 1980 gevraagd ZIEKENVERZORGING KINDERVERZORGING en -OPVOEDING TEKENEN ADMINISTRATIE 6 lestijden 29 lestijden 13 lestijden 8 lestijden Schriftelijke sollicitaties te nchten aan de directrice, binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad. En daar is het al zo vol Maar weggooien is ook zonde Want ergens in Nederland woont die man ol vrouw die uw overtollige spullen graag voor goed geld van u overneemt Maak er een Mini van Goeie kans dat u slaagt' Voor het agentschap van het ochtendblad Trouw DEN HAAG ZUIDERPARK-VALKENBOS zoeken wij een die leiding wil geven aan een aantal bezor gers, zodat onze abonnees dagelijks het Ochtendblad TROUW bezorgd krijgen De werkzaamheden hieraan verbonden zijn: - de kranten voor de bezorgers uittellen - wekelijkse uitbetaling aan de bezor gers - nabezorgmg van gemelde klachten het bijhouden van een eenvoudig kaart systeem Men dient in hei bezit te zijn van een telefoonaanslui ting Wij stellen daar tegenover een aantrekkelijke bijver dienste Voor nadere inlichtingen kan men ons kantoor te Den Haag Parkstraat 22 bellen, te bereiken onder num mer 070-469445 na 19 00 uur 070-630229 In grootmoederstijd zag je ze overal: de rotanfauteuils. Gemaakt van de in de rimboe veel groeiende liaan die wel 50 meter lang kan worden. Rotan heeft op korte afstand van elkaar vele verdikkingen waar de scheuten uitgroeiden. Als men deze "knopen" wegschuurt ontstaan gladde ronde stokken die onder verhitting zeer buizaam zijn. En dat noemen we dan geen rotan meer, maar manau. Manau wordt meestal afgewerkt in schitterende bruine tinten die zeer in de smaak vallen, hoewel manau ook wel blank gelakt wordt. Kom naar de showroom en oordeel zelf. Uw auto kunt u altijd kwijt op ons parkeerterrein en de koffie is, ook altijd, bruin. ^^Chrispijn Watertoren Wilhelminabrug Hoge Rijndijk Hoge Rijndijk 260 Leiden. Tel. 071 410608-411276. Geopend: maandag t/rn vrijdag 10.00 18.00 uur, donderdag koopavond, zaterdag 10.00 1 7.00 i

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6