Beveiliging Mobiele Eenheid wordt beter Nieuwe methode helpt chronische patiënt Ontwerp onteigeningswet stuit in Kamer op kritiek Ernstige kritiek op regeling voor illegale gastarbeiders Hulp aan vluchtelingen in de knel door geldgebrek 3 weken gezins-camping-vakan in Zweden en/of Noorwegen ('f337,25 p.p.) (=f 286.-p.p.) TOR LINE Arbeidsbureau gaat met dia's werven KLEURENFOTO'S UITAMERIKAANSE ARCHIEVEN Huisartsen kunnen met hoofdpijn niet veel aan U-boek 24,50 Vaak ernstige problemen op achtergrond Autonomen' ontkennen rol bij de rellen Werkloosheid loopt niet genoeg terug WOENSDAG 7 MEI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET Van onze parlementsredactie DEN HAAG De beveiliging van manschappen en voertui gen van de Mobiele Eenheden van de politie zal worden verbeterd. Deze toezegging hebben de ministers Wiegel van binnenlandse zaken en De Ruiter van justitie gisteren gedaan aan de politiebonden tijdens overleg naar aanleiding van de ongeregeldheden op 30 april in Amsterdam. De bonden hebben in dit gesprek niet aangedrongen op offensieve midde len. zoals het gebruik van vuurwa pens. Wel is gepleit voor een ver scherpt arrestatiebeleid om te voor- Komen dat misdrijven tegen politie ambtenaren ongestraft blijven. Ook hierop reageerden de bewindslieden positief Minister De Ruiter zei na afloop, dat in overleg met de bonden naar taktie- Ken zal worden gezocht en bij ernsti ge ongeregeldheden meer arrestaties te kunnen verrichten. De bewinds man toonde zich voorstander van snelrecht in dergelijke situaties. De beveiligingsmaatregelen voor de manschappen zullen vooral gericht zijn op het voorkomen van kaak- en beenverwondingen. ,,Je kunt denken aaneen soort ijshockey-tenue," aldus een ingewijde. De ministers zullen op korte termijn een voorstel aan het kabinet voorleg gen om voor deze maatregelen meer geld beschikbaar te stellen. Minister Wiegel zei nog niet te weten hoeveel geld ermee gemoeid zal zijn. „In elk geval ettelijke miljoenen." zei hij, eraan toevoegend, dat financiële be perkingen niet zullen worden opge legd. „De maatregelen die noodzake lijk zijn, moeten er komen," aldus de bewindsman De bonden die aan het twee uur du rende overleg deelnamen zijn de Ne derlandse politiebond, de Algemeen- Christelijke politiefederatie en de Vereniging van hoge politie-ambte- naren. De Amsterdamse politie heeft tijdens de ongeregeldheden op de inhuldl- gingsdag van koningin Beatrix ge bruik gemaakt van traangas ver mengd met een concentratie braak- gas. Dit heeft een politiewoordvoer der gistermiddag bevestigd. Het nieu we soort gas werd in de middag ge bruikt nadat de voorraad gewoon traangas was uitgeput. De Eerste Kamer, die gisteren het politiebeleid van de regering besprak, uitte vrijwel unaniem lof voor de zelf beheersing die de politie bij de relbe- strijding in de hoofdstad heeft ge toond. Praktisch alle fracties namen ook afstand van de straatgevechten. Volgens de PvdA moet bij het zoeken van oplossingen meer aan preventie dan aan repressie worden gedacht. Bovendien moet gewaakt worden voor het scheppen van stemming waarin bijvoorbeeld het dreigen met vuurwapens kan leiden tot gebruik daarvan, aldus PvdA-woordvoerster mevr. Vonk. De WD zocht de oorzaak van de ongeregeldheden bij „min of meer bewust georganiseerde anarchisti sche groeperingen". De liberaal Wie- benga vroeg de regering hieraan ern stige aandacht te besteden. „Het voortwoekeren van deze groepen zal contra-terreur losmaken De liberaal zei verder, dat met alle macht moet worden geprobeerd te voorkomen dat er dodelijke slachtof fers vallen. „Deze zullen als marte laars werken en een golf van escalatie doen ontstaan." De CDA-fractie pleitte niet alleen voor betere uitrusting en beveiliging van de politie, maar ook voor uitbrei ding. Verder zou een betere mentale voorbereiding van politie-ambtena- ren nodig zijn. CD A-woord voerder De Gaay Fortman suggereerde in dit ver band de opleiding met een jaar te verlengen tot twee jaar. Het debat zal vandaag worden voort gezet Vertegenwoordiger VN schetst somber beeld Van onze parlementsredactie DEN HAAG De hulp aan vluchtelingen dreigt spaak te lopen. Het aantal vluchtelingen groeit dagelijks met zesdui zend, er zijn teveel problemen tegelijk en de hulpverlening kampt met gebrek aan geld en mankracht. Deze sombere schets gaf mr. C. Brouwer, de Nederlandse vertegenwoordiger van de VN-organisatie voor vluchtelingenhulp, gisteren in Den Haag bij het begin van de vluchtelingenweek. ADVERTENTIE (inkl. bootreis Amsterdam-Göteborg; vervoer auto en staangeld op ruim 650 campings) Na afloop van het overleg over de bescherming van de politie gaven (van links naar rechts) de ministers Wiegel (binnenlandse zaken) en De Ruiter (justitie), H. J. Teeuwen (Algemene christelijke politiefederatie) en L. van der Linden (Nederlandse politiebond) een persconferentie. Van onze parlementsredactie DEN HAAG In de Tweede Kamer is door alle grote fracties kritisch gereageerd op de wijze, waarop het kabinet de onteigeningswet wil wijzigen. Op verschillende gronden menen de fracties dat de voorstellen van het kabinet „intern tegenstrijdig" zijn. Deskundigen waaron der de Raad van State, hebben zich eerder ook al buitengewoon kritisch over het wetsontwerp uitgelaten. De kritiek spitst zich toe op de wijze waarop de onteigeningsvergoeding berekend dient te worden. De formu le die het kabinet Den Uyl destijds daar oor had gevonden, leidde tot de val t an dat kabinet. Toen werd uitge daan van de gebruikswaarde. Omdat men deze vergoeding wat al te sober achtte, konden bij dat bedrag een aantal elementen worden opgeteld, wat leidde tot de formule „gebruiks waarde-plus" 2 volwassenen en 2 kinderen (t/m 11 j.) hoogseizoenprijs bij vertrek in juni va. f1349.- v.a. f1144.- Volgens mr. Brouwer is er dit jaar meer geld nodig dan in 1979. Hij toon de zich echter pessimistisch over de offerbereidheid van het Nederlandse publiek. „Er is een gevaarlijke gewen ning aan menselijke ellende. We zijn bezig ons af te sluiten voor zoveel misère." aldus de VN-vertegenwoor- ifiger. Nog onduidelijkheid over ontsnapping van gedetineerde Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het ministerie van justitie was er gisteren volgens een woordvoerder nog niet precies van op de hoogte hoe maandagavond een 20- jarige gedetineerde uit de gevangenis in Scheveningen heeft weten te ont snappen. Het ministerie wist slechts te melden dat de gedetineerde. Bert V. uit Utrecht, een tralie voor een raam in de recreatieruimte heeft doorgezaagd. Pas een uur na zijn ont snapping werd hij vermist. V. verbleef sinds maart in het selec tiecentrum van de Scheveningse ge vangenis aan de Pompstationsweg. Hij was daar ingesloten in afwachting van zijn selectie voor een gevangenis voor langgestraften. V. was in novem ber door de Utrechtse rechtbank ver oordeeld tot een gevangenisstraf van negen jaar wegens poging tot moord. De balans van de vluchtelingensltua- tie in de eerste vier maanden van dit jaar opmakend, constateerde mr Brouwer meer tegen- dan meevallers. Tot deze laatste categorie rekende hij de vorderingen bij het oplossen van het probleem der bootvluchtelingen en de terugkeer van een kwart mil: joen vluchtelingen naar Zimbabwe. De tegenvallers zijn echter het groei end aantal Afghaanse vluchtelingen in Pakistan, dat thans ongeveer driekwart miljoen bedraagt, het grote aantal vluchtelingen in de Hoorn van Afrika, met name in Somalië waar zich circa een miljoen vluchtelingen bevinden en de nieuwe, zij het kleine re, vluchtelingenstromen in Midden- Amerika. Rokin 34,1012 KT -Amsterdam, tel. 020-236792 Het voorstel van het huidige kabinet gaat uit van de verkeerswaarde van onroerend goed (de prijs die wordt bepaald op de vrije markt) vermin derd met de meerwaarde, die wordt verkregen omdat het goed in waarde stijgt, door het bekend worden van overheidsplannen. Deze „verkeers- waarde-minus" formule houdt in dat bij onteigening geen voordeel mag voortkomen uit waardestijging als gevolg van bouwplannen. De CDA-fractie vraagt zich in een schriftelijk commentaar op de voor stellen van de regering af. of de huidi- Tegen betaling van drieduizend gul den had hij op 17 mei vorig jaar geprobeerd een 26-jarige Turk dood te schieten. De schietpartij zou ver band hebben gehouden met activitei ten van de „Grijze wolven", een Turk se beweging met fascistische sympa thieën ADVERTENTIE Moeilijke tijd Mr. Brouwer meent, dat het vluchte lingenwerk in een moeilijke tijd is terechtgekomen. „Is het publiek al leen gevoelig voor calamiteiten in het geval van de bootvluchtelingen, of is het toch mogelijk over te brengen dat de hulp moet doorgaan?" vroeg hij zich af. Volgens mr. Brouwer kunnen tiendui zend twintigduizend vluchtelingen voor langere tijd worden geholpen als de vluchtelingenweek slaagt. Dat be tekent dat er op z'n minst vijf miljoen moet worden gestort op het gironum mer 999. De Stichting Vluchteling '76, die de inzameling organiseert, heeft dit jaar afgezien van een huis aan huis-collecte. De actie voor de bootvluchtelingen leverde vorig jaar 43 miljoen gulden op. De hulpverlening aan deze men sen kwam de afgelopen maanden in een stroomversnelling. Het aantal bootvluchtelingen dat wacht op emi gratie verminderde met honderddui zend. Een gelijk aantal wacht nu nog op vertrek. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Vakbeweging en oppositie hebben ernstige kritiek op de overgangsregeling die de regering heeft getroffen voor illegale gastarbeiders. Het voornaamste bezwaar is, dat zulke voorwaarden worden gesteld dat slechts een uiterst kleine groep illegalen ervan zal profiteren. Volgens de regeling, die gisteren werd gepubliceerd, komen voor een ver blijfsvergunning in aanmerking de il legalen die vanaf 1 Januari 1978 tot 1 november 1979 onafgebroken bij de zelfde werkgever in dienst waren en voor wie sociale premies en belasting zijn afgedragen. Verder wordt bepaald, dat werkgever en werknemers gezamenlijk de aan vraag tot legalisatie bij het arbeids bureau indienen. Dat moet voor 16 mei gebeuren. De aanmeldingsperio de is dus tien dagen. De aanvraag moet vergezeld gaan van administratieve bescheiden, waaruit blijkt dat de werknemer in de bewuste periode in dienst was en dat aan belasting- en premieplicht is vol daan. De werkgever moet dit ook nog in een aparte verklaring bevestigen De Federatie Nederlandse Vakbewe ging (FNV) toonde zich „hogeliljk te leurgesteld" over de regeling. Het Christelijk Nationaal Vakverbond is blij dat er toch een regeling is getrof fen. maar heeft een groot aantal be zwaren tegen de nu ontworpen rege ling Het krachtigst in hun kritiek waren de PvdA-fractie en het Nederlands centrum voor buitenlanders (NCB). De grootste oppositiepartij noemde de regeling „volstrekt beneden de maat". Het NCB meent dat het haast onmogelijk is voor een werkgever om de gevraagde papieren voor 16 mei op het arbeidsbureau te krijgen. Het lan delijk actiecomité wet arbeid buiten landse werknemers (LACWAB) vindt dat de regeling „uitblinkt door discri minatie en betutteling van de buiten landse arbeiders". De termijn van aanvraag noemt het actiecomité „waanzinnig kort". In vrijwel alle reacties wordt de voor waarde, dat de illegale werknemers gedurende bijna twee jaar onafgebro ken bij dezelfde werkgever moet heb ben gewerkt, bedenkelijk genoemd. „Dat komt haast niet voor," aldus een woordvoerder van het Centrum „Bovendien zijn al veel illegale werk nemers voor 1 november '79 ontsla gen, omdat het te werkstellen van illegalen vanaf die dag strafbaar werd gesteld." De FNV vraagt zich af of de regering nu een grote publiciteitscampagne gaat voeren om de illegalen in minstens zeven talen op de hoogte te stellen van de regeling. Volgens de FNV zullen de zwaksten onder de illegalen de dupe worden van de over heidsmaatregelen „Er wordt een be leid gevoerd dat de naam menselijk en rechtvaardig niet verdient." aldus de FNV Volgens het CNV wordt de illegale werknemers bij deze regeling hele maal afhankelijk van de werkgever. Niet duidelijk is, aldus het CNV, of werkgevers die willen meewerken ge vrijwaard blijven van strafvervol ging Volgens de PvdA heeft de regering „op de meest minimalistische wijze" inhoud gegeven aan de wens van een Kamermeerderheid een overgangsre geling te treffen „Hiermee maakt de regering duidelijk deze wens niet se rieus te nemen. Deze gang van zaken is over-onverteerbaar." De socialisten kondigen aan na te gaan hoe een meer aanvaardbare regeling kan wor den getroffen. ge aanpak van het kabinet niet op hetzelfde uitkomt als hetgeen het ka binet Den Uyl destijds voorstelde. „Het heeft de leden van de CDA- fractie getroffen, dat het wetsont werp uitgaat van verkeerswaarde om vervolgens uit te komen bij de ge bruikswaarde." De fractie werpt zeifs de vraag op of de waarde kan dalen beneden het niveau van de gebruiks waarde Centraal in de kritiek van het CDA staat, dat in het ontwerp meerwaarde als gevolg van overheidsactiviteiten onder alle omstandigheden wordt af getrokken. Het CDA wil dat alleen de waardestijging wordt afgetrokken die te maken heeft met werk waar voor men wil onteigenen. Bij voor beeld; de waardevermeerdering als gevolg van aanleg van een weg. mag niet afgetrokken worden als ontei gend wordt om woningen te bouwen, zo menen de christen-democraten Het CDA laat desgevraagd weten, dat de politieke wil bestaat om er op basis van de huidige voorstellen uit te komen. „Het kabinet wordt via ons kritisch verslag alleen nadrukkelijk uitgenodigd nog eens op de zaken in te gaan en ons te overtuigen." zo zegt woordvoerder Van der Broek. De andere regeringspartij, de WD. vindt nog steeds dat er geen aanlei ding bestaat om de onteigeningswet te wijzigen. „De fractie is niet alleen nu dat standpunt toegedaan, dat gold ook toen het kabinet Den Uyl een dergelijk voorstel indiende." Ook de WD-fractie voorziet, dat de uit eindelijke onteigeningsprijs als ge volg van het invoeren van een aantal aftrekposten terecht komt op de ge bruikswaarde of zelfs daar beneden De Partij van de Arbeid pleit op nieuw voor onteigenen op basis van gebruikswaarde, omdat die norm ob jectiever wordt geacht. De weg die het kabinet kiest wordt „een heilloze' genoemd, waardoor alleen een wijzi ging in de tekst, maar geen inhoude lijke wijziging van de onteigenings wet tot stand komt. MAASTRICHT (ANP) Het gewes telijk arbeidsbureau in Maastricht begint op 9 mei met een vacature bank waar mensen die een baan zoe ken aan de hand van dia's een indruk krijgen van bedrijven die arbeids krachten zoeken. Twaalf bedrijven uit de omgeving van Maastricht zul len via monitoren een algemeen beeld geven van het bedrijf en de arbeids omstandigheden daar. Volgens het arbeidsbureau hebben werkzoeken den vaak een onjuist beeld van be paalde bedrijven en de ogenschijnlijk minder aantrekkelijke functies Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Slechts drie procent van de patiënten met chronische hoofdpijn vertoont een lichamelijke afwijking, die samenhangt met deze pijn. Bij andere patiënten echter heeft de hoofdpijn meestal een zeer bepaalde betekenis en dient ze als een soort signaal, dat er iets mis is in het functioneren van de patiënt in zijn omgeving. Slechts De bevrijding van Europa wordt in bit boek voor het eerst gedocu menteerd met sensationele kleurenfoto's, die door camera teams van de U.S. Army en U.S. Navy aan het eind van de tweede wereldoorlog werden gemaakt. Fibula-Van Dishoeck-HAARLEM Dit blijkt uit een onderzoek van drs. Doeke Post, waarvan de resultaten zijn neergelegd in het proefschrift „De huis arts en zijn hoofdpijnpatiën ten", waarop hij vrijdag pro moveert tot doctor in de ge neeskunde aan de VU te Am sterdam. Aanleiding tot dit onderzoek was zijn frustratie en irritatie in de omgang met patiënten, die met vage. on grijpbare klachten op zijn spreekuur kwamen. „Vooral hoofdpijn was een klacht, waarmee ik niets kon en mijn enige antwoord daarop was destijds het voorschrijven van medicijnen," aldus dokter Post. die een huisartsenprak tijk heeft in Wezep Hoofdpijn is een klacht die veelvuldig voorkomt en waar mee nogal wat patiënten naar hun huisarts gaan. In veel ge vallen vindt de dokter niets lichamelijks, dat de hoofdpijn veroorzaakt en het gevolg is dat tal van huisartsen een ge voel van onmacht krijgen, wanneer de patiënt telkens maar weer met Zijn klacht op het spreekuur verschijnt Onmacht, Hét is dit gevoel van onmachtT dat ten grondslag ligt aan het onderzoek van drs Post, want „ik had niet een bepaalde ma nier om daadwerkelijk mijn patiënten met hoofdpijn te helpen". Van 1970 tot 1978 re gistreerde hij alle patiënten (319), die met deze klacht bij hem kwamen. Nagegaan werd wanneer de hoofdpijn ont stond, hoe ze zich manifes teerde en hoe lang ze al had bestaan. Dit alles om erachter te komen wat de hoofdpijn te betekenen heeft, waarop ze wijst en hoe er een bepaalde methode van hulpverlening te ontwikkelen valt Uit buitenlands en eigen on derzoek kan worden vastge steld. dat eens per twee dagen een patiënt met hoofdpijn op het spreekuur van de huisarte komt. Bovendien bleek, dat tachtig tot negentig procent van de mensen weieens hoofd pijn had en dat tien procent lijdt aan een chronische hoofdpijn. In Nederland komt dat neer op naar schatting an derhalf miljoen mensen, maar van deze chronische patiën ten verschijnt slechts één tot twee procent op het spreek uur. De huisarts zelf ziet dus enkel het topje van de ijsberg Toch is het juist deze catego rie en niet de mensen die kort durend klaagden over hoofd pijn en bij wie vrij gemakke lijk een oorzaak is aan te wij zen. die een probleem vormt Uit zijn eigen prakrijk analy seerde huisarts Post 65 chro nische hoofdpijnpatiënten en hij kwam op basis daarvan tot een eigen methode van behan deling Het belangrijkste noemt hij het luisteren van de dokter naar zijn patiënt om zo samen erachter te komen wat de patiënt de huisarts wil ver tellen en wat hij wil vragen, als hij op het spreekuur komt Op deze manier kon de pro movendus vaststellen dat in veel gevallen achter de hoofd pijn enorme problemen ver scholen liggen De pijn zelf fungeert als een signaal en had vaak de betekenis van weggedrukte boosheid bij voorbeeld in de werksituatie ten opzichte van zijn chef of een onderdrukte agressie ten opzichte van de partner. Ook had de hoofdpijn nogal eens de betekenis, dat de patiënt een bepaald conflict niet on der woorden kon brengen, maar zodra hij in de gelegen heid werd gesteld het „be spreekbaar" te maken, ver dween de hoofdpijn. In zijn methode van hulpver lening ontwikkelde dokter Post drie manieren van be handeling medicijnen, fy siotherapie en gespreksthera pie die soms afzonderlijk, soms tegelijk worden toege past. Opgemerkt moet wor den. dat in alle gevallen het gesprek als zeer belangrijk wordt geacht, omdat hierin met de patiënt wordt nage gaan wat de betekenis van de hoofdpijn voor hem is. Medi cijnen en fysiotherapie dienen als hulpmiddelen om de pijn te verlichten. De resultaten van een derge lijke aanpak waren zeer gun stig en verscheidene patiën ten vertelden na de behande ling zich niet meer ziek te voe len van de hoofdpijn, hoewel ze toch zo nu en dan (wel) met hoofdpijn reageerden Ze be grepen echter, dat dit een vorm van afreageren was Slechts bij twaalf procent van de behandelde patiënten werd geen resultaat geboekt Een duidelijk gevolg van deze manier van hulpverlenen is. dat het medicijngebruik bij de chronische hoofdpijnpa tiënt daalt hij ontdekt zelf dat het geneesmiddel zijn kwaal niet oplost. De fysiothe rapie. als tijdelijk hulpmiddel om de cirkel angst-spanning- pijn te doorbreken, was in deze methode niet bij alle pa tiënten nodig, maar bleek bij een aantal van groot nut te zijn. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Via een anonieme persverklaring heeft de groepering die zich „autonomen" noemt, het be richt van de hand gewezen als zou zij verantwoordelijk zijn voor de rellen in Amsterdam op 30 april. De vi-rkla ring is een reactie op een bericht dat ook door de „autonomen" was onder tekend en vrijdag bij het ANP bin nenkwam. Daarin noemt de groepe ring zich verantwoordelijk voor de gebeurtenissen. In het tweede bericht zeggen de „au tonomen" wel de organisatoren te zijn van de demonstratie die woens dagmiddag van de Dokwerker ver trok. Toen de politie trachtte te ver hinderen dat de stoet naar de binnen stad zou trekken, braken er hevige gevechten uit. die tot diep in de nacht duurden. De groepering meent echte 1 dat niet zij daarvoor verantwoorde lijk is. maar de politie door haar op treden woensdagmorgen na eer kraakactie in de Kinkerbuurt. Vol gens de verklaring zijn de „autono men" mensen die ageren tegen de gevestigde orde „gedreven door on vrede en onbehagen met het huidige bestel." Nieuwe techniek om bloeddruk bij dikke mensen goed te meten LEIDEN (ANPi De Eindhovénse hartspecialist M C. Huige heeft een~ techniek ontwikkeld om de gebruike lijke meetmethode voor de bloeddruk^ ook bij dikke mensen nauwkeurig toe 7 te passen. Hij ontwikkelde een druif- manchet die ook bij een dikke boven arm de druk nauwkeurig overbrepgj op de slagader die daar onder ligt. De bloeddruk wordt bepaald door te me ten hoe hard er op die slagader ge drukt moet worden om de bloed stroom tijdelijk te onderbreken. Bij mensen met dikke armen bleek het in de praktijk moeilijk, voldoende con tact te krijgen. Daardoor werd voor de bloeddruk een te hoge waarde gevonden. In moeilijke gevallen zat er niets anders op dan de bloeddruk direct te meten, met een in een slaga der gebrachte sonde. Huige heeft de resultaten met de door hem ontwikkelde manchet gecontro leerd met gelijktijdig uitgevoerde di recte meting. Bij een serie van vijftig mensen bleek de nauwkeurigheid van de nieuwe methode groot te zijn. Hui-' ge promoveert vandaag op zijn on derzoek aan de rijksuniversiteit Leiden. Van onze soc.-econ. redactie DEN Haag Het beeld van de werk loosheid is afgelopen maand behoor lijk verslechterd. Het aantal werklo zen daalde met ruim achtduizenden, dat is zevenduizend minder dan op grond van het gunstige voorjaarssei zoen kon worden verwacht. Er zijfl nu ruim 202 duizend personen zonder werk. Dat is bijna negenduizend meer dan vorig jaar eind april. Gecorrigeerd voor seizoen bedraagt het werkloosheidscijfer nu 218.000. Vorig jaar zelfde tijd lag dit cijfer bijna tienduizend lager. In alle maan den van 1980 liggen de werkloos heidscijfers tot nu toe boven die van de vergelijkbare maanden van 1979. ondanks de strenge winter in de eer ste maanden van het vorige jaar. Mede door die winter daalde de werk loosheid flink toen het voorjaar aan brak, ook om achterstand in het werk in te halen. Die snelle daling blijft tot nu toe dit voorjaar uit. In april bedroeg de da ling, zowel bij mannen als bij vrou wen, de helft van die in april vorig jaar De verslechtering in deze cijfers komt ongeveer overeen met de ramingen van het Centraal Planbureau. Dat voorspelde vorige week opnieuw voor 1980 een werkloosheid die gemiddeld 15.000 hoger zou uitkomen dan in 1979. Het ongunstige beeld is slechts ten dele terug te vinden in de cijfers over de openstaande vacatures Dat steeg vorige maand met ruim drieduizend naar bijna 67.000 Maar die stijging was bijna zevenduizend minder dan waarop kon worden gehoopt gezien het seizoen. Toch is het totale aantal vacatures nog steeds bijna vijfdui zend groter dan vorig jaar zelfde tijd. „Ze zijn mijn gasten. Wilt u met uw reprimande wachten tot zij vertrok ken zijn?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3